کودک از دوستي چه مي‌فهمد؟

 

کودکاز دوستی چه می فهمد؟

 

تا همين چند سال پيش، متخصصان معتقد بودند کودکان 1 تا 3 ساله، درک درستي از دوستي ندارند و بازي کردن آنها در کنار هم‌ديگر به معناي ارتباط اجتماعي‌شان نيست...

 


آنها مانند دو خط موازي، صرفا کنار هم هستند اما هر کدام‌شان جداگانه بازي مي‌کنند. اما نتايج تحقيقات جديد، نظر متخصصان را تغيير داده. تازه‌ترين پژوهش‌ها حاکي از آن است که در فاصله 1 تا 2 سالگي، ارتباط کودک با هم‌سن‌وسالانش مانند آزمايشگاه روابط اجتماعي است.

 

کودک در اين سال‌هاي ابتدايي زندگي‌اش ياد مي‌گيرد که مثلا پرتاب کردن اسباب‌بازي‌ها با يک دوست بسيار لذت‌بخش است. کودکان هنگام بازي، حرکات و رفتار يکديگر را تقليد مي‌کنند و تاثيرات رفتار‌هاي ديگري بر محيط را ياد مي‌گيرند. اين مطلب نگاهي مي‌اندازد به اصول دوست‌يابي کودکان از 1 تا 3 سالگي.

 


از 1 تا 2 سالگي


قبل از اينکه يک گردان کودک 18 ماهه را به خانه‌تان دعوت کنيد تا با فرزندتان دوست شوند، به خاطر بسپاريد که قرار است با بچه‌هاي بسيار کوچکي سر و کار داشته باشيد که اولين تجارب اجتماعي خود را آغاز کرده‌اند و هنوز دامنه احساس محبت و هم‌دلي‌شان خيلي محدود است. کودکان در اين سن مثل غارنشين‌ها رفتار مي‌کنند. ممکن است ابتدا اسباب‌بازي‌شان را به کودک ديگر تعارف کنند و چند دقيقه بعد با همان اسباب‌بازي کودک مقابل‌شان را کتک بزنند!

 

 

شراکت و مشکلات: در دوستي کودکان آداب معاشرت و ادب اجتماعي معنا ندارد. تمرکز اصلي کودکان اشتراک بازي‌ها و اشياي اطراف است. آنها معذرت‌خواهي و احترام متقابل را نمي‌شناسند.

 

اگر چيزي توجه کودک را جلب کند، مي‌رود و از دست هم‌بازي‌اش بيرون مي‌کشد. آنها هنوز قادر نيستند به کودک ديگري نگاه کنند و با خود فکر کنند که: «اون از عروسک من خوش‌اش اومده و داره باهاش بازي مي‌کنه، بذارم بازي‌اش تموم شه بعد مي‌رم عروسکو برمي‌دارم...»زمان بازي:سعي کنيد زماني را براي بازي فرزندتان در نظر بگيريد که خسته و گرسنه نباشد تا بهانه نگيرد و با انرژي به تجربه‌هاي مشترک با هم‌سن و سال‌هايش بپردازد.تعداد هم‌بازي‌ها:بچه‌هاي کوچک در گروه‌هاي دو نفره بهتر بازي مي‌کنند زيرا در بازي دو نفره، ديگر مشکل کم‌توجهي و توجه بيشتر به يک نفر مطرح نيست.اسباب‌بازي‌هاي مشابه:در اين سن و سال کودکان دوست دارند از يکديگر تقليد کنند. سعي کنيد اسباب‌بازي‌هاي مشابهي را در دسترس آنها قرار دهيد تا هنگام بازي سر يک ماشين و يا عروسک داد و بيداد راه نيفتد.

 

 

مراقبت والدين:هنگامي‌ که تمام پايه‌هاي بازي را براي فرزندتان ريختيد، نبايد او و هم‌بازي‌اش را به حال خود رها کنيد. شما و والدينِ ديگر هم‌بازي‌ها بايد مراقب باشيد که بازي بچه‌ها جريان آرامي‌داشته باشد و اگر سر يک اسباب‌بازي دعوا شده سر بچه‌ها را به چيز ديگري گرم کنيد. مي‌توانيد دو تا اسباب بازي تقريبا مشابه را به فرزندتان بدهيد و او را تشويق کنيد تا يکي از آنها را به هم‌بازي‌اش بدهد. در اين صورت کودک مي‌فهمد قرض دادن اشيا خطرناک نيست.از 2 تا 3 سالگي


از اين سن به تدريج روابط اجتماعي کودک پيشرفت مي‌کند که مهم‌ترين آن احساس وفاداري است. اگر دوستي درد داشته باشد، کودک مي‌رود او را مي‌بوسد و نوازش مي‌کند. مفهوم «اشتراک» کم‌کم در ذهن کودک شکل مي‌گيرد. آنها با اشتياق اسباب‌بازي‌هايشان را به هم‌بازي‌ها نشان مي‌دهند و آنها را تشويق مي‌کنند آنها را بردارند و بازي کنند.

 


دوست صميمي: نبايد انتظار دوستي‌هاي صميمي‌ دوران دبستان را از فرزندتان داشته باشيد اما از اين سن، کودک، کودک ديگري را که با او علاقه و سليقه‌هاي مشترکي دارد، انتخاب مي‌کند و با او صميمي‌مي‌شود. آن دو از يکديگر تقليد مي‌کنند و يک جاي کوچک را که فقط خودشان دو تا در آن، جا شوند پيدا مي‌کنند. اين مکان، قلمروي آنهاست. آنها در اين قلمرو براي هم آواز مي‌خوانند، قصه مي‌گويند، مي‌خندند، بازي مي‌کنند و همديگر را عصباني مي‌کنند و گاهي با هم قهر مي‌کنند.

 


نظارت بزرگ‌ترها: وقتي فرزندتان دوستي پيدا کرد بهتر است دوست فرزندتان را به خانه دعوت کنيد و با والدين او رابطه داشته باشيد. در اين صورت فرزندتان احساس امنيت مي‌کند و مي‌تواند کم‌کم تنهايي هم به خانه آنها برود و بهانه شما را نگيرد.

 

منبع:salamat.ir

 

کودکان, روانشناسی کودکان, تعلیم و تربیت کودکان, تغذیه کودکان, بیماری های کودکان و راه درمان آن, قصه کودکان, دوستی با کودکان, کودک از دوستي چه مي‌فهمد, دوستی, دوستی با کودک, بازی با کودک, ارتباط کودک با هم‌سن‌وسالانش, ارتباط با کودک, زمان بازي, تعداد هم‌بازي‌ها, اسباب‌بازي‌هاي کودک, مراقبت والدين از کودک, دوست صميمي کودک کودکان, روانشناسی کودکان, تعلیم و تربیت کودکان, تغذیه کودکان, بیماری های کودکان و راه درمان آن, قصه کودکان, دوستی با کودکان, کودک از دوستي چه مي‌فهمد, دوستی, دوستی با کودک, بازی با کودک, ارتباط کودک با هم‌سن‌وسالانش, ارتباط با کودک, زمان بازي, تعداد هم‌بازي‌ها, اسباب‌بازي‌هاي کودک, مراقبت والدين از کودک, دوست صميمي کودک

ارسال برای دوستان
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

دوستان خیالی فرزندم
    روانشناسی کودکان - بیشتر كودكانی كه در سنین حدود 2 یا 3 سال هستند، چند دوست خیالی برای......
افزایش هوش کودکان
      آیا هوش تنها بوسیله ژنتیک تعیین می شود ؟ با مطالعه این مقاله ضمن آشنایی با عوامل موثر بر هوش می‌آموزید......
مد را رهاکن ، راحتی را بچسب!
    چند راهكار برای خرید لباس كودكان       خرید لباس مناسب برای کودکان یکی از دغدغه های والدین است . ......
مد را رهاکن ، راحتی را بچسب!
    چند راهكار برای خرید لباس كودكان       خرید لباس مناسب برای کودکان یکی از......
علت خود ارضایی چیست و چگونه درمان میشود؟
      با وجود آنکه از زمان تولد تا بلوغ ، تغییرات زیادی در رشد جنسی - جسمی وجود ندارد ، اما رشد روانی......
راه های پایه ای افزایش آی کیو کودک
      محیطی از نظر ذهنی برای تشویق و تحریک فرزندان ایجاد کرد. در اینجا چند شیوه پایه ای که می توانید......
آمادگي خود را براي بچه دار شدن، ارزيابي كنيد
      اين سوالات مي توانند درك شما را در مورد آنچه براي بچه دار شدن بدان نياز داريد، همچنين در مورد مهارتهاي......
مهد كودک(آشنایی كودک با مهد كودک)
  مهدکودک آشنایی كودک با مهد كودک كودك از 3 سالگی آماده ورود به مهد كودک می شود. اما در این بین نگرانی......
جایی که دعوا ممنوع است!
    در کودکی من، پدر و مادرم مدام با هم دعوا داشتند و من وسط این دوتا می‌ماندم که طرفداری کدام را بکنم.......
علت فرار نوجوانان از خانه
یکی از عمده ترین نگرانی های والدین، زمانی است که کودک آنها گم شود یا از خانه فرار کند. دراین شرایط والدین......

پخش اخبار زنده