آیا غلات کودکان را چاق می کند؟


آیا غلات  کودکان را چاق  می کند؟

 

 

● از چه سنی و چه نوع غلاتی را باید به کودکان داد؟

 

متخصصان بیماری های کودکان و متخصصان تغذیه می گویند از ۶ ماهگی می توان به کودکان غلات خوراند اما در ابتدا باید غلات بدون گلوتن به کودکان داده شود زیرا دستگاه گوارش آنها هنوز کاملا بالغ نشده و بهتر است در غذاهای آنها به جای آرد گندم از آرد برنج استفاده شود که برای گوارش آنها مناسب تر است.

 

 

گلوتن پروتئینی است که در گندم، جو، چاودار و جوی دوسر موجود است و می تواند سبب بروز حساسیت های مقطعی پرزهای دستگاه گوارش شود. گلوتن همچنین می تواند مسبب برخی ناراحتی های گوارشی مثل جذب بد مواد غذایی یا کندی رشد دستگاه گوارش شود و از آنجا که گلوتن ماده ای آلرژی زا است، باید وجود یا وجود نداشتن آن روی محصولات درج شود.

 

 

● چند مرتبه در روز می شود به کودکان غلات داد؟

 

غلات حاوی قندهای سبک هستند که انرژی را تامین و از بروز حس گرسنگی و خستگی در طول روز جلوگیری می کند. متخصصان تغذیه توصیه می کنند غلات را صبح ها به عنوان صبحانه مصرف کنید تا انرژی فعالیت تان در طول روز تامین شود. غلات برای کودکان کم سن و سال معادل نان برای کودکان بزرگ تر است و می توان عصرها نیز به کودکانی که گرسنه می شوند و شیر طلب می کنند، آن را داد. همچنین می توان غلات را با شیر سرد یا ولرم مخلوط کرد.

 

 

غلات قند بالایی دارد که منبع اصلی انرژی در رژیم های غذایی متعادل است. تحقیقات فراوان نشان داده که علت اصلی چاقی زودهنگام در کودکان مصرف بالای پروتئین است و بنابراین لازم است برنامه متعادلی برای تغذیه آنان در نظر گرفته شود؛ مثلا اگر کودک صبح ها سیب زمینی و برنج بخورد، در طول روز باید به او تنها یک وعده غلات داد و اگر صبحانه میوه و سبزی بخورد، باید ۲ وعده در روز به او غلات داد.

 

 

البته باید میزان جنب و جوش کودکان را نیز در نظر گرفت. والدین باید در ۹ ماهگی و ۲۴ ماهگی الزاما فرزندان خود را نزد متخصص کودکان ببرند تا میزان رشد و وزن آنها سنجیده شود.

 

 

در ۹ ماهگی اندازه حجم توده بدنی کودکان برای دخترها ۲۰ و در پسرها ۳/۲۰ است. در ۲ سالگی این مقدار به ۱۹ در دخترها و ۲/۱۹ در پسرها می رسد. به طور کل باید گفت حجم توده بدنی تا یک سالگی افزایش و از یک تا ۶ سالگی کاهش می یابد. در صورتی که کودک شما وزن طبیعی دارد یا کم وزن است، دادن غلات به او مشکلی ایجاد نمی کند اما اگر وزن اش بیش از حد متعادل است، بهتر است دادن غلات را کمی محدود کنید.

 

تغذیه کودک,مصرف غلات برای کودک,انواع غلات,گندم، جو، چاودار و جوی دوسر,بیماری های کودکان,غلات,گلوتن,جنب و جوش کودکان,وزن کودک,کودک چاق,چاقی در کودکان,تغذیه ,منبع تغذیه, نقش تغذیه, تغذیه کودک, تغذیه مناسب, تغذیه سالم,چاقی,درمان چاقی,چاقی صورت,کودکان, روانشناسی کودکان, تعلیم و تربیت کودکان, تغذیه کودکان,بیماری های کودکان و راه درمان آن, قصه کودکان تغذیه کودک,مصرف غلات برای کودک,انواع غلات,گندم، جو، چاودار و جوی دوسر,بیماری های کودکان,غلات,گلوتن,جنب و جوش کودکان,وزن کودک,کودک چاق,چاقی در کودکان,تغذیه ,منبع تغذیه, نقش تغذیه, تغذیه کودک, تغذیه مناسب, تغذیه سالم,چاقی,درمان چاقی,چاقی صورت,کودکان, روانشناسی کودکان, تعلیم و تربیت کودکان, تغذیه کودکان,بیماری های کودکان و راه درمان آن, قصه کودکان

ارسال برای دوستان
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

درمان چاقی كودكان با این نوشیدنی؟
    متخصصان تغذیه معتقدند كه شیوه‌های زندگی امروزی ما زمینه افزایش بروز چاقی را در كودكان فراهم آورده......
اگر کودک‌تان کوتاه قد است، بخوانید!
    امروزه خیلی کمتر به این نکته توجه می‌کنیم که چاقی، به ویژه چاقی دوران کودکی، می‌تواند پیامدهای جبران......
صبحانه کودکتان را جدی بگیرید
    از دیرباز همه والدین فرزندان خود را به داشتن یک صبحانه سالم ترغیب می کردند. ولی واقعیت آن است......
کودکان را برای صبحانه سر شوق بیاورید
        شکل صبحانه خوردن کودکان را باید برحسب شخصیت آنها چید. بیدار کردن کودکان و نشاندن سریع آنها سر......
نقش پدرها در تغذیه ی کودکان
      پدران عزیز شما علاوه بر اهمیت فوق العاده ای که برای فرزندان و خانواده دارید،نقش بسیار مهمی در سلامت......
دلیل کاهش کارایی فرزند شما در حل تکالیف ریاضی و خلاقیت اینجاست !
  کودکان همان ساعات اولیه صبح به میزان قابل توجهی دچار افت قند خون می‌شوند و با توجه به این كه......
رژيم غذايي براي بيماران مبتلا به سلياك
      اصول رژيم غذايي فاقد گلوتن«مقادير بسيار جزئي گلوتن (حتي يك مولكول) به اندازة مقادير فراوان آن مضر......
ماكاروني رابا گوشت مرغ ياماهي مصرف كنيد
        ماكاروني را با گوشت مرغ يا تن ماهي مصرف كنيد يكي از روش‌هاي مناسب تغذيه‌اي جهت كاهش مصرف گوشت......
آيا آب‌ميوه کودکان را چاق مي‌کند؟
    يکي از سوالاتي که در مورد تغذيه کودکان مطرح است، مساله آب‌ميوه‌هاست. با وجودي که آب‌ميوه‌ها منبع......
به کودکان غذاهای رژیمی ندهید
      بررسی ها حاکی از آن است که مصرف غذاها و نوشیدنی های رژیمی در کودکان می تواند منجر به چاقی......

پخش اخبار زنده