برای فرزند دوم آمادگی دارید یا نه؟

 

برای فرزند دوم آمادگی دارید یا نه؟

 

با تولد فرزند اول، این کودک کوچک خوشحالی های فراونی را با خود برای خانواده به همراه می آورد و همه از شنیدن خبر تولد او شاد می شوند. این کودک تا چند ماه حسابی سر والدین را گرم می کند و همه شرایط خانه و خانواده با نیازهای کودک تنظیم می شود اما بعد از مدتی سیلی از نگرانی ها فکر والدین را مشغول می کند و آن تصمیم برای استفاده از یکی از بهترین راه های پیشگیری از بارداری مجدد است مادر و پدر باید تصمیم بگیرند که چه موقع فرزند دوم را به دنیا بیاورند و اصلا چه زمانی بهترین وقت برای بارداری مجدد است.

 

طوری که هم والدین شرایط مناسب را داشته باشند و هم کودک اول اذیت نشود و همه نیازهایش اعم از عاطفی و جسمانی به خوبی برآورده شود. در واقع چه زمانی والدین به خصوص مادر از همه نظر آماده پذیرایی از یک نوزاد دیگر با همان نیازهای کودک اول است؟

 

بهتر است ۱۸ تا ۲۳ ماه بعد از زایمان اول صبر کنید. می شود گفت بهترین زمان برای تصمیم به بارداری گذشت ۱۸ تا ۲۳ ماه است. فاصله کمتر از ۱۷ ماه خطر تولد فرزند با وزن کم را افزایش می دهد و شاید یکی از دلایل آن ضعف بدنی مادر و خستگی جسمانی ناشی از زایمان اول باشد.

 

مادر برای بهبودی از استرس زایمان اول نیاز به زمان دارد تا دوباره آمادگی و توان خود را به دست بیاورد. مواد غذایی کافی باید به بدن مادر برسد و آنچه از دست داده باید جبران شود. چرا که در زایمان و بارداری اول مواد مغذی و ویتامین ها و املاح مهمی مانند آهن و کلسیم برای پرورش کودک از بدن مادر کاسته شده است.

 

همچنین زمانی که اولین فرزند شما زیر یک سال یا بالای چهار سال است زمان مناسبی است که رابطه کودکان با پدر و مادر و اعتماد به نفس در آنها شکل بگیرد.وقتی مادر به دلیل بارداری فرصت کافی یا وضعیت روحی مناسبی برای تقویت این ارتباط و تربیت کودک اول ندارد، قاعدتا کودک در آینده دچار مشکل خواهد شد.

 

والدین زمان و حوصله کافی رابرای لذت بردن از زندگی و توجه کافی هم به یکدیگر و هم به فرزند خود ندارند. چگونه ممکن است فرزند دوم رویه زندگی را تغییر بدهد؟به این فکر کنید که با وجود فرزند خیلی کوچک آیا قادر هستید با بارداری مجدد کارهای روزمره تان را به خوبی انجام بدهید؟ آیا می توانید به خوبی از فرزند اول مراقبت کنید و نیازهای جسمی و روحی او را برطرف کنید؟ حوصله بازی کردن با او را دارید؟

 

با وجود این فرزند شب ها خواب راحتی دارید؟ با همسر خود چگونه رابطه ای دارید؟ آیا همانند قبل با هم صحبت می کنید؟ تفریح می کنید یا حتی وقت ندارید از یکدیگر احوال پرسی کنید؟ اگر قصد دارید دوباره بچه دار شوید به این توجه داشته باشید که یک نوزاد همه زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد. توجه کنید که برای رفع نیازهای دو فرزند که فاصله سنی مناسبی ندارند باید زمان و انرژی زیادی داشته باشید. این نکته را فراموش نکنید که فرزند اول هم باید به سنی رسیده باشد که بتواند حضور یک تازه وارد را به جمع خانواده بپذیرد.

 

منبع: mayoclinic

سلامتیران


ارسال برای دوستان
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

عاشقانه ترین تبعید دنیا
      همیشه تصور می‌شود که زایمان و باروری جزء تفکیک ناپذیر زندگی زن به شمار می‌رود. شاید عده کمی از......
بیاموزیم که امید ، زیباست
  به کودکانمان بیاموزیم که امید سخت ترین راههای زندگی را هموار می کند و آینده شان را با آموختن......
زیباترین نوع دوست داشتن
      از همان آغاز دوران کودکی دختران به سراغ عروسک می روند تا لحظه های خود را با در آغوش کشیدن موجودی......
بچه ها از چه سنی باید تنها بخوابند ؟
      یکی از مسائل مهمی که ذهن بیشتر والدین جوان را مشغول می‌کند، این است که باید فرزندشان رادر اتاق......
کودکانی که تنها نمی خوابند
          امروزه اغلب نوزادانی که متولد می شوند قبل از تولد و زمانی که در شکم مادرانشان هستند، صاحب اتاق......
ایجاد اعتماد به نفس با دادن پول توجیبی
        یکی از بهترین خاطرات دوران کودکی ما پول توجیبی بود که از بزرگ ترها می گرفتیم. لذت خرید کیک و......
چگونه سوالات جنسی فرزندم را پاسخ دهم؟
        صحبت کردن در باره جنسیت برای اغلب والدین کاری دشوار است. والدین یا نگران زیاد گفتن هستند و یا......
انواع روش های محبت کردن به کودکان!
        بهداشت روانی کودکان به شیوه تعامل والدین با آنان بستگی دارد. با وجود آن که والدین در آرزوی فراهم......
از کودکی ام بزرگی ام را بشناس
      تجربه هایی که در کودکی داشته ایم، بر رفتارهای ما در بزرگسالی تاثیر می گذارند و ناخواسته و ناخودآگاه......
روزگار سخت یک کودک
      در حالی که والدین، پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها و خواهر و برادرهای بزرگ از تولد نوزاد جدید هیجان......

پخش اخبار زنده