کودکان آب بنوشند تا چاق نشوند

 

کودکان آب بنوشند تا چاق نشوند

 

 

همه می دانیم که شیوه های زندگی امروزی ما زمینه افزایش بروز چاقی را در کودکان فراهم آورده است. وقتی صحبت ازاین شیوه زندگی می شود معمولا استفاده فراوان از فست فودها و نیز عدم تحرک کودکان و گذراندن وقت زیادی از اوقات فراغت کودکان در برابر تلویزیون به ذهن خطور می کند.

 

اگرچه تاثیر این موضوعات در بروز چاقی برای همه ما ثابت شده، ولی مولفه های دیگری از زندگی امروزی نیز باید در این زمینه مورد توجه قرار گیرد. مطالعات جدید نشان داده اند که در دسترس بودن آب برای کودکان در مدرسه به کاهش خطر اضافه وزن در آنها کمک خواهد کرد. متاسفانه مصرف نوشابه ها و نیز آبمیوه های حاوی شکر طی دهه اخیر در بین کودکان و نوجوانان شیوع قابل توجهی یافته است. در مطالعه ای که اخیرا در مجله علمی کودکان چاپ شده است، پژوهشگران آلمانی دریافتند کودکانی که تشویق به نوشیدن آب در مدرسه می شوند، در بیش از یکسال، یک سوم کمتر از سایر بچه ها دچار اضافه وزن می گردند.

 

در این مطالعه که حدود ۳۰۰۰ نفر از دانش آموزان دوم و سوم ابتدایی در ۳۲ مدرسه دو شهر آلمان را در برمی گرفت، ۱۷ مدرسه به منبع تامین آب فیلتر شده مجهز بودند و به دانش آموزان بطری های قابل استفاده مجدد داده شد که بتوانند در کلاس نیز آب در اختیار داشته باشند. بعلاوه چهار جلسه درس برای آموزش اهمیت نوشیدن آب برگزار گردید. ۱۵ مدرسه دیگر بعنوان کنترل و برای مقایسه بودند. بعد از یک سال میزان خطر افزایش وزن در کودکان مدرسه هایی که آب در دسترس آنان بود به میزان ۳۰ در صد کمتر از گروه کنترل بود.

 

این برنامه بویژه درمورد بچه هایی که در مرز اضافه وزن بودند، بیشتر سودمند بود. مکانیسم اثر این که چگونه نوشیدن آب در کودکان از افزایش وزن آنان جلوگیری می نماید دقیقا مشخص نیست. به نظر می رسد که مصرف آب توسط کودکان در مدرسه باعث کاهش دریافت نوشیدنی های شیرین شده توسط آنها می شود. مطالعات انجام شده در بزرگسالان نشان داده است که نوشیدن آب بر متابولیسم اثر داشته و باعث افزایش سوخت و ساز بدن می شود. بر همین اساس در بزرگسالان توصیه آن است که در روز ۸ لیوان آب بنوشند.

 

در کودکان اگرچه این تاثیر به اثبات نرسیده ولی قطعا مصرف منظم آب در تنظیم وزن مفید است. این که چه میزان آب در کودکان باید طی روز استفاده شود بسته به شرایط محیطی و نیز میزان فعالیت بدنی کودکان متفاوت است. البته توصیه آن است که در حین وعده غذایی حتی الامکان از آب استفاده نشود.

 

 

● نکته عملی:

 

آب بهترین نوشیدنی برای حفظ سلامتی کودکان و نیز کنترل وزن آنان است. آموزش کودکان توسط والدین و نیز معلمان می تواند برای ترغیب کردن بچه ها به نوشیدن آب بیشتر موثر واقع شود البته تاثیر گذاری این آموزش منوط به دسترس گذاشتن آب از یک طرف و نیز مصرف بیشتر آب توسط خود والدین و نیز معلمان است.

 

منبع:روزنامه جام جم

 


چاقی در کودکان, کودک چاق, کودکان چاق, پیشگیری از چاقی کودکان, بروز چاقی در کودک, کودکان آب بنوشند تا چاق نشوند, اوقات فراغت کودکان, علت چاقی کودکان, درمان چاقی کودک, کودکان, روانشناسی کودکان, تعلیم و تربیت کودکان, تغذیه کودکان, بیماری های کودکان و راه درمان آن, قصه کودکان چاقی در کودکان, کودک چاق, کودکان چاق, پیشگیری از چاقی کودکان, بروز چاقی در کودک, کودکان آب بنوشند تا چاق نشوند, اوقات فراغت کودکان, علت چاقی کودکان, درمان چاقی کودک, کودکان, روانشناسی کودکان, تعلیم و تربیت کودکان, تغذیه کودکان, بیماری های کودکان و راه درمان آن, قصه کودکان

ارسال برای دوستان
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

تغذيه بچه ها در تعطيلات تابستان
      گرچه اين روزها، ايام تابستان و تعطيلي مدارس است، اما کودکان نبايد عادات غذا خوردن سالم را تعطيل......
به کودکان غذاهای رژیمی ندهید
      بررسی ها حاکی از آن است که مصرف غذاها و نوشیدنی های رژیمی در کودکان می تواند منجر به چاقی......
صبحانه کودکتان را جدی بگیرید
    از دیرباز همه والدین فرزندان خود را به داشتن یک صبحانه سالم ترغیب می کردند. ولی واقعیت آن است......
آیا غلات کودکان را چاق می کند؟
    ● از چه سنی و چه نوع غلاتی را باید به کودکان داد؟   متخصصان بیماری های کودکان و متخصصان تغذیه......
اگر کودک تان چاق است ...
    درمان چاقی کودک به سن او و سایر شرایط پزشکی اش بستگی دارد. معمولا درمان شامل تغییر در رژیم غذایی......
نقش پدرها در تغذیه ی کودکان
      پدران عزیز شما علاوه بر اهمیت فوق العاده ای که برای فرزندان و خانواده دارید،نقش بسیار مهمی در سلامت......
مشاجره والدین برابربا چاقی کودکان
    محققان آمريکايي مي‌گويند احتمال چاق شدن در کودکاني که مادران‌شان در معرض خشونت‌هاي خانگي قرار دارند،......
چاقی کودکانتان از کجا آب می خورد ؟
    عوامل مختلفی در چاقی کودکان دخیل است که از جمله آنها می‌توان به این موارد اشاره کرد،...   وقتی نوزادی......
آيا آب‌ميوه کودکان را چاق مي‌کند؟
    يکي از سوالاتي که در مورد تغذيه کودکان مطرح است، مساله آب‌ميوه‌هاست. با وجودي که آب‌ميوه‌ها منبع......
درمان چاقی كودكان با این نوشیدنی؟
    متخصصان تغذیه معتقدند كه شیوه‌های زندگی امروزی ما زمینه افزایش بروز چاقی را در كودكان فراهم آورده......

پخش اخبار زنده