نیکی کریمی از حضورش در جشنواره ابوظبی می‌گوید+تصاویر

نیکی کریمی از حضورش در جشنواره ابوظبی می‌گوید: پایگاه سینمای ایران در عرصه بین‌المللی را حفظ کرده‌ایم

 «نیکی کریمی» عضو هیئت داوران بخش مسابقه اصلی ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم ابوظبی، گفت: حضورهای بین‌المللی برای سینمای ایران خوب است و هر فیلمی که در جهان حضور پیدا می‌کند و در هر جای جهان که جایزه می‌گیرد، نشاندهنده این است که ما پایگاه سینمای ایران را داریم حفظ می‌کنیم.

 

اخبار,اخبار جدید,اخبار جالب

 

«نیکی کریمی» بازیگر و کارگردان سینمای ایران که به همراه «شابانه آزمی» بازیگر نام آشنای سینمای بالیوود از هندوستان (رئیس هیئت داوران)، «اسماعیل فرخی» کارگردان از مراکش، «سیدومیر کولار» تهیه‌کننده برنده جایزه اسکار از اسلواکی و «سمیر فرید» منتقد فیلم و نویسنده سینما از مصر، عضو هیئت داوران بخش مسابقه اصلی ششمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم ابوظبی بود، در مورد برگزاری این جشنواره گفت: اولین سالی بود که در این جشنواره شرکت می‌کردم قبل از این، چندین دوره در جشنواره بین‌المللی فیلم دبی با فیلم‌هایم در بخش رقابتی و یک بار هم به عنوان داور حضور داشتم. با اینکه سالهاست که در سینما کار می‌کنم ولی هیچ وقت در حقیقت خودم را از این باز نمی‌دارم که تجارب جدید و افق‌های جدیدی که در فیلم‌ها می‌بینم من را هنوز به هیجان درنیاورند. خودم را هنوز بازمی‌گذارم که به هیجان دربیایم و لذت ببرم از افق‌های جدیدی که در سینمای کشورهای دیگر وجود دارند و ما را در تجارب خودشان شریک می‌کنند.

 

اخبار,اخبار جدید,اخبار جالب

 

وی همچنین گفت: ۱۵ فیلم سینمایی از کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی در بخش مسابقه اصلی ششمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم ابوظبی حضور داشتند و به هرحال آدم لذت می‌برد وقتی که فیلم‌های خوبی می‌بیند و در کنار این‌ها فیلم‌های بد هم وجود دارد. خوشبختانه کسانی که برای این بخش از جشنواره برنامه‌ریزی کردند در جشنواره‌های مختلفی حضور پیدا می‌کنند و فیلم‌های خیلی خوبی برای این بخش انتخاب می‌کنند.

کریمی در ادامه افزود: برای من تجربه خیلی بزرگی است هم اینکه فیلم‌های خوبی می‌بینم و هم کارگردانهای جدیدی را کشف می‌کنم و هم اینکه از اعضای هیئت داوران با افراد جدیدی آشنا می‌شوم. در جمع هیئت داوران بخش اصلی ششمین جشنواره فیلم ابوظبی فیلمساز، بازیگر، تهیه‌کننده و منتقد سینما حضور داشتند و کسانی بودند که تجربه هیئت داوری در جشنواره‌های خیلی خوبی داشتند، فیلم‌های خوبی ساخته‌اند و جوایز معتبری هم کسب کرده‌اند. هم کلام شدن و تجربه داوری با این افراد را گذارندن، خیلی تجربه بزرگی است.

 

اخبار,اخبار جدید,اخبار جالب

 

وی تأکید کرد: چون مسئولیت بزرگی دارد و همه ما این قضیه را می‌دانیم که این کار مسئولیت دارد پس بنابراین سعی کردیم خیلی دقیق این فیلم‌ها را ببینیم. بعد از دیدن فیلم‌ها با همدیگر حرف می‌زدیم و این همیشه تجربه زیبا و جذابی برای من است که با سلیقه و عقاید دیگران آشنا بشوم و ببینم که آن‌ها با چه دنیا و چه سلیقه‌ای فیلم‌ها را نگاه می‌کنند.

 

اخبار,اخبار جدید,اخبار جالب

 

این بازیگر سینمای ایران در مورد سطح جشنواره بین‌المللی فیلم ابوظبی به نسبت دیگر جشنواره‌های سینمایی دنیا گفت: به نظرم این قضیه اصلا مهم نیست به خاطر اینکه آدمهای حرفه‌ای این جشنواره را می‌چرخانند، بنابراین جشنواره تازه کاری که با آدمهای نوپا و تازه کار، شکل گرفته باشد، نیست. افرادی که در این جشواره کار می‌کنند تجربه دارند و از کسی که مسئول هماهنگی کار‌ها بود تا برنامه‌ریز‌ها و آدمهای دیگر، همه آن‌ها حرفه‌ای هستند. بنابراین این تجربه، با توجه به سن کم آن، به این جشنواره آمده است.

 

اخبار,اخبار جدید,اخبار جالب

 

نیکی کریمی در مورد آرای هیئت داروان بخش مسابقه اصلی جشنواره بین‌المللی فیلم ابوظبی گفت: چیزی که برای من لذت بخش بود این است که بدون اینکه هیچ جنسیتی را در نظر بگیرم ولی خُب جایزه اصلی جشنواره را یک خانم گرفت و این لذت بخش است بدین خاطر می‌بینیم که در همین خاورمیانه خانم‌هایی هستند که خوب کار می‌کنند و کار سنگین و سخت فیلمسازی را به زیبایی انجام می‌دهند. چون به نظر من فیلمسازی خیلی کار سختی است.

کارگردان فیلم سینمایی «سوت پایان» در مورد حضور سینمای ایران در این‌گونه جشنواره‌ها گفت: چیزی که همه به من می‌رسیدند و سؤال می‌کردند این بود که چرا در بخش اصلی فیلم ایرانی نیست؟ البته من همیشه خیلی دمکرات به این قضیه نگاه می‌کنم یعنی همیشه فکر می‌کنم که هیچ لزومی ندارد که همیشه از سینمای ایران فیلمی در این جشنواره حضور داشته باشد. به هر حال ۱۵ فیلم از میان این همه فیلمی که به دفتر جشنواره می‌رسد و برنامه‌ریز‌ها در این زمینه روی آن‌ها کار می‌کنند و بایستی از میان آن‌ها انتخاب شود. به هر حال لزومی ندارد که حتما همه ساله از ایران هم فیلم وجود داشته باشد. به نظرم ما سال موفقی را پشت سر گذاشتیم با فیلمی که در اسکار داشتیم، فیلم‌هایی که دائماً در جشنواره‌ها حضور دارند و قطعاً بایستی تلاش بیشتری انجام بدهیم و بتوانیم که این افق‌های جدید را تجریه کنیم.

 

اخبار,اخبار جدید,اخبار جالب

 

وی همچنین گفت: حضورهای بین‌المللی برای سینمای ایران خوب است به خاطر اینکه ما با سینمای دیگران آشنا می‌شویم و ما متوجه می‌شویم که در سطح بین‌المللی الان دارند چه فیلم‌هایی کار می‌کنند به هر حال نه من، بلکه هر آدم دیگری که در جشنواره‌ها شرکت کند و هر فیلمی که در بخش مسابقه حضور پیدا می‌کند و هر فیلمی در هر جای جهان که جایزه می‌گیرد، نشاندهنده این است که ما پایگاه سینمای ایران را داریم حفظ می‌کنیم و این مهم، دومرتبه صحبت از سینمای ایران را پیش می‌کشد و این خیلی چیز جذابی است. سینمای ما سینمای تازه‌ای نیست و سالهاست که در عرصه بین المللی وجود دارد.

 

اخبار,اخبار جدید,اخبار جالب

 

به گزارش کافه سینما کریمی در مورد مسئولیت یک فیلمساز یا داور ایرانی در جشنواره‌های خارجی برای معرفی سینما، فرهنگ و هنر ایران گفت: قطعاً این مسئولیت خیلی زیاد است به خاطر اینکه ما به عنوان کشوری که همیشه از فرهنگ، تمدن، شعر و... حرف زده‌ایم همیشه دلمان می‌خواهد بگوئیم که ما اینطوری هستیم، فیلمسازمان اینطوری است، فیلم‌هایمان اینطوری هستند و همه این بار را با خودمان هر کجا برویم به همراه داریم. به عنوان مثال می‌توانم این را بگویم اگر در جایی‌که بدانم کسی ایران را نمی‌شناسد سعی می‌کنم برایش توضیح بدهم و به وی بفهمانم که ایران کجای جهان است و چه خصوصیاتی دارد، برای نمونه حتی خارج از دنیای سینما. 

«نیکی کریمی» در پایان اظهار داشت: از موضوعی که خوشحال هستم اینکه همیشه روی پاهای خودم ایستاده‌ام، من به عنوان آدمی یا فیلمی هیچ وقت به جشنواره‌ها دعوت نشده‌ام. جایزه بین‌المللی برده‌ام و فیلم ساخته‌ام و به این علت داور شده‌ام و جشنواره‌ها بدین خاطر من را دعوت می‌کنند. هیچ وقت از هیچ طریق دیگری به جشنواره‌ها دعوت نشده‌ام و این برای من خیلی مهم است. من را به عنوان خودم و فیلم‌هایی که ساخته‌ام می‌شناسند و این خیلی برایم ارزشمند است من را به فیلم یا چیزی وصل نمی‌کنند و از این طریق‌ها من به جایی دعوت نمی‌شوم./کافه سینما

 

ارسال برای دوستان
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

علی مصفا با "پله آخر" به جشنواره باتومی رسید
  سینماگران ایرانی در گرجستان علی مصفا با "پله آخر" به جشنواره باتومی رسید فیلم سینمایی "پله آخر"......
فیلم جدید کارگردان ایرانی مقیم آمریکا در جشنواره ونیز روی پرده رفت
فیلم جدید کارگردان ایرانی مقیم آمریکا در جشنواره ونیز روی پرده رفت سینما - فیلم سینمایی «به هر قیمت»‌......
نیکی کریمی در کنار امیر قلعه نویی ؛ عکس
نیکی کریمی در کنار امیر قلعه نویی ؛ عکس بازیگر زن سینمای ایران این روزها در حال تهیه مستندی است با عنوان......
بررسی فیلم های حاشیه دار این روزها
سه فیلم جدید بر پرده سینماهاست. اگر می‌خواهید از سینمای تجربه‌گرا حمایت‌کنید به تماشای بغض و اگر می‌خواهید......
بازیگران این روزهای پرده‌ی نقره‌ای سینما
بازیگران این روزهای پرده‌ی نقره‌ای سینما حمید فرخ‌نژاد، نیکی کریمی، محمد رضا گلزار، امین حیایی و مصطفی......
«روزی روزگاری فوتبال» نیکی کریمی یک‌شنبه می‌آید
«روزی روزگاری فوتبال» نیکی کریمی یک‌شنبه می‌آید «روزی روزگاری فوتبال» نیکی کریمی یکشنبه (30 مهرماه) به......
روزی که نیکی کریمی از میرداماد تا تجریش را پیاده رفت!
روزی که نیکی کریمی از میرداماد تا تجریش را پیاده رفت! بعد از پایان بازی ایران-استرالیا خوشحالی فراوانی......
بیوگرافی اصغر فرهادی وعکس اصغر فرهادی
        اصغر فرهادی اصغر فرهادی (زادهٔ ۱۳۵۱ در خمینی شهر) کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس ایرانی است. اصغر......
فاطمه معتمدآریا و عکس فاطمه معتمدآریا
                  خلاصه ای از بیوگرافی فاطمه معتمدآریا:     نام مستعار فاطمه معتمدآریا : سیمین   نام......
بیوگرافی علي مصفا+عکس علي مصفا
  بیوگرافی علي مصفا+عکس علي مصفا   بیوگرافی علی مصفا نام: ياقوت علينام خانوادگي: مصفاتاريخ تولد: 11/9/1345سمت......

پخش اخبار زنده