قابل توجه افراد عینکی؟!

 

 

افراد عینکی بخوانند

 

 

بسیاری از افراد عینک می زنند ، در این مطلب نکات قابل توجهی را برای این افراد توضیح می دهیم .

 


چه اتفاقی می‌افتد كه یك ‌مرتبه احساس می‌كنید چشم‌هایتان ضعیف شده‌اند؟ افرادی كه عینكی هستند، می‌دانند كه تاری ‌دید یكی از دلایل مهم ضعیفی چشم به شمار می‌رود، البته این حرف وقتی برای شما بیشتر محسوس خواهد بود كه شماره چشم‌هایتان ده‌دهم یا صفر نباشد.

 


ولی چرا عده‌ای در سنین پایین و عده‌ای در میانسالی دچار ضعیفی چشم می‌شوند و برخی دیگر تا سالیان سال حتی روی عینك را هم نمی‌بینند.

 


دكتر افسر فراهانی دستجانی، جراح و چشم‌پزشك دراین‌باره می‌گوید: مطالعات زیادی در خصوص عوامل موثر در ایجاد عیوب انكساری انجام شده است كه البته در برخی از موارد آن اختلافاتی وجود دارد، به‌عنوان مثال در مورد اثر مطالعه در فاصله نزدیك (خواندن و نوشتن)‌ مطالعاتی صورت گرفته است، ولی به طور یقین ارتباطی بین آن و نزدیك‌بینی ثابت نشده است ولی این گونه استنباط می‌شود كه مطالعه تاثیر قابل توجهی در ایجاد نزدیك‌بینی ندارد، اما اصولا افراد اجتماعی و آنهایی كه بیشتر مطالعه می‌كنند، بیشتر دچار عیوب انكساری می‌شوند.

 

 

وی اظهار می‌كند: كار با كامپیوتر یا تلویزیون نتوانسته است ارتباط قطعی به ایجاد نزدیك‌بینی را اثبات كند به همین جهت استنباط بسیاری از متخصصان این است كه استفاده از این وسایل نمی‌تواند عامل عینكی شدن باشد.

 

 

 

تغذیه و چشم‌های ضعیف

 


طبق تحقیقات به عمل آمده رژیم‌های غذایی مختلف نتوانسته‌اند ارتباط مستقیم و ثابت‌شده‌ای را بین رژیم غذایی و ایجاد عیب انكساری پیدا كنند و استنباط بر این است كه هیچ رژیم غذایی برای جلوگیری از عینكی شدن یا كم كردن نمره عینك وجود ندارد. این جراح و چشم‌پزشك اذعان می‌كند: برخلاف تصور عامه، نوشیدن آب هویج تاثیری بر عینكی نشدن ندارد؛ ولی چاقی ممكن است در ایجاد دوربینی نقش داشته باشد. با این حال نقش ثابت شده‌ای را از آن نمی‌توان پیدا كرد.

 

 

به گفته دكتر فراهانی دستجاتی، ضربه‌ها از طریق تغییر در ساختمان چشم می‌توانند عیوب انكساری ایجاد كنند، همانند تغییرات بعد از پارگی قرنیه و ترمیم آن كه ممكن است به صورت آستیگماتیسم خود را نشان دهد.

 


وی خاطرنشان می‌كند: در مسمومیت ناشی از بیماری‌های تیروئیدی كه چشم‌ها درگیر می‌شوند، ممكن است آستیگماتیسم ایجاد شود و افرادی كه مبتلا به آب مروارید و آب سیاه می‌شوند یا نوزادان نارسی كه دچار اختلالات چشمی می‌شوند و خوب درمان نمی‌شوند، بیشتر از دیگران مستعد ایجاد نزدیك‌بینی هستند.

 


دكتر فراهانی دستجانی با بیان این كه تاكنون آب و هوای گرم، داروهای ضدافسردگی و ضدحساسیت دلیلی بر ارتباط ضعیفی چشم را اثبات نكرده است، عنوان می‌كند: ارث نیز رابطه اثبات شده دقیقی با این مساله ندارد، یعنی ممكن است پدر و مادر كاملا سالم دارای فرزندانی عینكی باشند یا بالعكس، حتی در مورد سن نیز دیده شده است كه در برخی موارد نزدیك‌بینی تا 30 سالگی افزایش می‌یابد و مجددا ممكن است بعد از 70 سالگی افزایش پیدا كند.

 

 

این چشم‌پزشك با اشاره به این كه ارتباط مشخص و ثابت شده‌ای بین عیوب انكساری و تماشای تلویزیون، كار با كامپیوتر، مطالعه زیاد، نوع تغذیه، ارث و آب و هوا وجود ندارد، تصریح می‌كند: شناسایی عیوب انكساری در كودكان زیر 6 سال برای جلوگیری از تنبلی بسیار مهم است و بهتر است درمان آن قبل از 7 سالگی باشد.

 

 

 

عینک, افراد عینکی, عینک افتابی, چشم, چشم‌پزشك,ارایش چشم,خطای چشم,آستیگماتیسم, داروهای ضدافسردگی عینک, افراد عینکی, عینک افتابی, چشم, چشم‌پزشك,ارایش چشم,خطای چشم,آستیگماتیسم, داروهای ضدافسردگی

ارسال برای دوستان
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

ضعف چشم و درمان آن
      ضعف چشم ضعف چشم-چه اتفاقي مي‌افتد كه يك‌مرتبه احساس مي‌كنيد چشم‌هايتان ضعيف شده‌اند؟ افرادي......
ابداع روش جدید درمان تنبلی چشم كودكان
        رئیس مركز تحقیقات اپتیك و لنز ایران از ابداع روش جدید در درمان آمبلیوپی (تنبلی چشم) در كودكان......
روشهای تعجب انگیز برای کاهش چروک صورت
      بر روی پشت بخوابید   یک آکادمی امریکایی در زمینه پوست مدعی است که نحوه و شکل خاص خوابیدن در شب......
برای داشتن پوستی جوان وسالم چه باید كنیم
      داشتن پوست سالم و شاداب تاثیر چشمگیری هم در روحیه افراد دارد و هم میتواند آنها را جوان تر و شاداب......
آرایش مناسب برای افرادعینکی
اگر عینكی هستید حتی با یك آرایش جزئی چشم شما از پشت عینك بیشتر جلوه می‌دهد. البته اگر زیاد آرایش كنید......

پخش اخبار زنده