ساخت نانوكامپوزیتی برای لنت ترمز قطار

div style="text-align: justify;">

 

 

ساخت نانوكامپوزیتی برای لنت ترمز قطار

 

 

پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف، به تازگی روشی مناسب برای بهبود خواص مكانیكی و اصطكاكی كامپوزیت‌های مورد استفاده در لنت ترمز قطارها ارائه دادند.

 


مرتضی فقیهی، با افزودن نانوفیلرها (نانوكلی) به ماتریس مواد اصطكاكی به نانوكامپوزیتی بهبود یافته دست یافته و به بررسی تأثیر نانوكلی بر این مواد پرداخته‌است.

 


وی معتقد است نانوفیلرها، به دلیل كوچكی و نسبت سطح به حجم بالا می‌توانند بر هم‌كنش مناسبی با ماتریس پلیمری ایجاد كنند.

 


فقیهی مجری این طرح در رابطه با چگونگی انجام پژوهش گفت: ابتدا با استفاده از غلتك دو میله‌ای، لاستیك را چند دقیقه تحت تنش مكانیكی قرار داده و رزین (در صورت بودن در فرمولاسیون آمیزه) و نانوكلی را به سیستم پخت اضافه كرده و به مدت معینی تحت تنش مكانیكی بیشتر قرار دادیم. سپس خمیر به‌دست آمده را در دستگاه پرس تحت فشار و دمای مناسب پختیم و آن را در آون خلاء تحت پخت تكمیلی قرار دادیم.

 


مقایسه نتایج فاصله بین لایه‌ای نانوكلی برای آمیزه‌های لاستیك و لاستیك- رزین نشان می‌دهد كه تفاوت چندانی در این فواصل ایجاد نشده‌است. بنابراین جداشدگی لایه‌های نانوكلی بیشتر تحت تأثیر زنجیرهای پلیمری بوده و می‌توان گفت كه فیلرهای نانوكلی بیشتر در فاز لاستیكی قرار گرفته‌اند.

 


همچنین نتایج مورفولوژیكی SEM نیز توزیع نسبتاً مناسبی از نانوكلی را در ماتریس لاستیك و لاستیك-رزین نشان می‌دهد.

 


از سوی دیگر، افزودن رزین به آمیزه‌های لاستیك، بهبود در مقاومت كششی و مدول را نشان می‌دهد كه این مسئله به دلیل مدول بالاتر رزین نسبت به لاستیك، است.

 


با افزودن رزین به آمیزه لاستیكی، افزایش كمی در مدول دینامیك و كاهش در ماكزیمم فاكتور اتلاف مشاهده می‌شود. همچنین مشاهده می‌شود كه با افزودن نانوكلی به آمیزه‌های لاستیكی، خواص حرارتی نیز بهبود می‌یابد.

 


دانشجوی دكتری دانشگاه صنعتی شریف در ادامه گفت: فیلرهای نانوكلی ضمن بهبود خواص این‌گونه ماتریس‌های پلیمری، می‌تواند برای بهبود خواص مواد اصطكاكی (لنت ترمز قطارها) استفاده شود.

 


فقیهی برای بررسی خواص آمیزه‌ها، از آزمون‌هایی نظیر استخراج و تورم، آزمون پخت لاستیك، آزمون‌های مكانیكی و دینامیكی، آزمون‌های حرارتی و مشاهدات مورفولوژیكی SEM و TEM استفاده كرده‌است.

 

علمی,اخبارعلمی,دانستنیهای علمی,مقالات علمی,نتایج علمی,مقاله علمی, ترمز قطار, ساخت نانوكامپوزیتی برای لنت ترمز قطار علمی,اخبارعلمی,دانستنیهای علمی,مقالات علمی,نتایج علمی,مقاله علمی, ترمز قطار, ساخت نانوكامپوزیتی برای لنت ترمز قطار

ارسال برای دوستان
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

۵ دستورالعمل پخت غذاهای خوشمزه
        خوش طعم بودن غذا یکی از مهم ترین نکاتی است که می بایست هنگام پخت مورد توجه قرار گیرد. در کنار......

پخش اخبار زنده