منع قانونی خرید ارز ازبازار آزاد برای ورزشی‌ها برداشته شد/ دلار را از صرافی‌های مجاز بخرید

کمیته ملی المپیک نیازمند یک میلیون و 500 هزار دلار

منع قانونی خرید ارز ازبازار آزاد برای ورزشی‌ها برداشته شد/ دلار را از صرافی‌های مجاز بخرید

اداره مقررات ارزی بانک مرکزی در نامه‌ای به کمیته ملی المپیک اعلام کرد که بانک مرکزی نمی تواند ارز مورد نیاز کمیته را تامین کند، اما منع قانونی برای خرید ارز از بازار آزاد برای ورزش وجود ندارد تا دلار مورد نیاز از محل صرافی‌های مجاز تامین شود.

 

اخبار,اخبار جدید,اخبار جالب

 

احمد ارشدی، معاون مالی، اداری کمیته ملی المپیک در گفت‌وگو باایسنا، اظهار کرد: علی آبادی با رییس بانک مرکزی مذاکره‌ای داشته و اعلام کرده است که برای پرداخت حقوق مربیان خارجی به ارز نیاز داریم. پس از مذکره بهمنی اعلام کرده که در طول پنج ماه باقی مانده تا پایان سال کمیته ملی المپیک هر میزان ارزی که نیاز داشته باشد تامین می‌شود. پس از این گفت و گو هم ما در نامه‌ای رسمی با امضای علی آبادی به بانک مرکزی اعلام کردیم که به یک میلیون و 500 هزار دلار نیاز داریم و اگر این مبلغ تامین نشود، وجهه ورزش خدشه‌دار خواهد شد و مربیان خارجی به مجامع بین‌المللی از ما شکایت می‌کنند.

وی ادامه داد: همزمان با این مذاکرات از سوی اداره مقررات بانک مرکزی نامه‌ای برای کمیته ملی المپیک ارسال شده و درخواست‌های کمیته‌ در آن مورد قبول واقع نشده است. آنها اعلام کردند که در صورت نیاز به ارز، کمیته ملی المپیک می‌تواند از محل صرافی‌های مجاز نیازش را تهیه کند.

پیش از این تامین ارز از صرافی‌ها منع قانونی داشت و برای فدراسیون‌ها دردسرساز شده بود که خوشبختانه با ارسال این نامه مشکل برای تهیه ارز برطرف شده است. با این وجود ما نامه کمیته ملی المپیک را برای بهمنی ارسال کردیم و منتظر پاسخ رییس بانک مرکزی هستیم. با تامین ارز مورد نیاز دیگر فدراسیون‌ها به مشکل بر نمی‌خورند.

ارشدی در پاسخ به این پرسش که ارز با چه قیمتی به کمیته ملی المپیک اختصاص خواهد یافت؟ خاطر نشان کرد: قبلا ارز 1226 هزار تومانی در اختیار ما قرار می‌گرفت، حال باید دید که ارز با چه قیمتی به ما تعلق می‌گیرد. اگر بر اساس مبلغ قبلی به کمیته‌ ارز بدهند، کمتر از دو میلیارد تومان خواهد شد. چنانچه بانک مرکزی به کمیته‌ ارز دولتی اختصاص دهد، مانند قبل به بانک ملی نامه می‌دهیم که از محل بودجه کمیته ملی المپیک حقوق مربیان خارجی را پرداخت کنند.

معاون مالی، اداری کمیته ملی المپیک درباره اثرات کنار گذاشتن مربیان خارجی بیشتر رشته‌های ورزشی به ایسنا گفت: شاید در برخی از رشته‌ها بتوانیم مربیان داخلی را جایگزین مربیان خارجی کنیم، اما یقینا در برخی از رشته‌ها این امکان وجود ندارد و به مشکل برمی‌خوریم. اگر قرار است در بازی‌های آسیایی کره سوم شویم و در بازی‌های برزیل خوب نتیجه‌ بگیریم، حتما به برخی از مربیان خوب نیاز داریم. پیش‌بینی ما این است که قطعا با رفتن مربیان خارجی ورزش ما دچار خدشه می‌شود، چرا که برای کسب نتایج خوب باید همه امکانات فراهم باشد. یکی از این امکانات هم بودجه ارزی است. خرداد ماه سال آینده بازی‌های کشورهای اسلامی در اندونزی برگزار می‌شود، با توجه به بالا رفتن نرخ بلیت هواپیما و مشکلات موجود هنوز هیات اجرایی تصمیم گیری نکرده که چه تیم‌هایی به این بازی‌ها اعزام شوند.

وی با بیان این که برای اعزام‌ها اولویت بندی می‌کنیم تا هیچ تیمی از مسابقات مهم جا نماند، تصریح کرد: هیچ فدراسیونی ارز ندارد. اگر قرار است به عنوان مثال تیم ملی کشتی به مسابقات برون مرزی تدارکاتی اعزام شود، باید ارز مورد نظرش را به صورت آزاد و 2.5 برابر نرخ دولتی تهیه کند. در حال حاضر به دلیل مشکلات ارزی اعزام‌ها دچار اشکال شده است. ما آنها را اولویت بندی می‌کنیم تا در رقابت‌هایی که اهمیت بیشتری دارند حضور داشته باشند.

معاون مالی، اداری کمیته ملی المپیک در پایان درباره آخرین وضعیت مالی کمیته‌ یادآور شد: ما 60 درصد از بودجه مخصوص المپیک را گرفتیم. 40 درصد معادل 12 میلیارد تومان هم طلبکار هستیم. حدود پنج میلیارد تومان نیز از بودجه اصلی کمیته‌ پرداخت نشده است. پیگیر هستیم که این 17 میلیارد تومان را که مربوط به فدراسیون‌های ورزشی است بگیریم. اگر بودجه کمیته‌ به ویژه بودجه بازی‌های المپیک را پرداخت نکنند با مشکلات جدی مواجه می‌شویم، چرا که فدراسیون‌ها منتظر گرفتن پول از کمیته ملی المپیک هستند./ایسنا

 


ارسال برای دوستان
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

تاریخچه ورزش هندبال
هومر» تاریخ نویس مشهور یونان در کتاب معروف خود اودیسه، از ورزش هندبال با نام «اورانیا» یاد کرده است.......
تاریخچه وزنه ‌برداری
بشر برای حفاظت خود در غارها، ناگزیر به جابجایی سنگ‌های بزرگ برای قرار دادن در مقابل ورودی آنها بوده......
موج جدید تغییر قیمت‌ها با بخشنامه جدید؟
بخشنامه جدید ارزی گمرک رسما اجرایی شد ممنوعيت واردات با ارز آزاد پس از فعال شدن وزارت صنعت، معدن و تجارت......
قیمت جدید انواع ارز مبادلاتی
  توسط بانک مرکزی؛ قیمت جدید انواع ارز مبادلاتی اعلام شد/ هر دلار 2458 تومان قیمت انواع ارز در......

پخش اخبار زنده