فیبروم غده خطرناک یا خوش خیم (2)

بیماریها, فیبروم, بهداشت بانوان

فیبروم چیست؟ چرا دچار این بیماری می شویم؟ آیا این غده سرطانی است؟اینها پرسش های است که برای یک خانم مبتلا به فیبروم رحمی، پیش می آید.
اغلب وقتی به یک خانم پس از معاینه یا سونوگرافی می گوییم شما دچار فیبروم رحمی یعنی یک غده داخل رحم شده اید، دچار وحشت می شود و می خواهد بداند این غده چه خطراتی دارد و برای درمان آن چه باید بکند.


در پاسخ به این پرسش ها باید گفت فیبروم (یامیوم) غده ای است از جنس عضلات رحمی که در بافت رحم ایجاد می شود و می تواند کوچک یا بزرگ، منفرد یا متعدد باشد.
در ایجاد این غده، زمینه ژنتیکی موثر است و سن شایع بروز آن ۴۵ تا ۵۰ سالگی است و در بیش از ۷۰ درصد خانم ها در این سن دیده می شود.
به جز زمینه ژنتیکی، چاقی و بچه دار نشدن از عوامل زمینه ساز آن است. همین طور کسانی که در سنین کم (۱۷ ـ ۱۶ سالگی) مصرف قرص جلوگیری را شروع می کنند، بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند.


در مقابل فیبروم در کسانی که لاغر هستند یا ورزش می کنند یا حداقل دو بار حامله شده و زایمان داشته اند و همین طور کسانی که سیگار می کشند، کمتر دیده می شود.
این غده های عضلانی بندرت سرطانی می شود و از این نظر بسیار کم خطر است. فقط در کسانی که سابقه سرطان رحمی از این نوع نادر را در بستگان نزدیک دارند یا فیبروم هایی دارند که در مدت کوتاهی (مثلا ۶ ماه ) بسرعت رشد کرده است، احتمال سرطانی بودن غده وجود دارد.
اما فیبروم ها در مبتلایان مشکلاتی هم ایجاد می کند. این غده ها بر اساس محل قرارگیری و سایزشان به مشکلاتی مثل خونریزی نامنظم، درد لگنی، درد حین پریود و نزدیکی، اختلال در مجاری ادرار، نازایی، سقط و زایمان زودرس منجر می شود البته بیش از نیمی از افراد مبتلا به فیبروم هیچ یک از این نشانه ها را ندارند و صرفا حین معاینه یا سونوگرافی متوجه وجود فیبروم خود می شوند.


برای درمان فیبروم چه باید کرد؟ بسیاری از فیبروم ها هیچ مشکلی برای بیمار ایجاد نمی کند، پس نیاز به درمان هم ندارد فقط برای کنترل میزان رشد غده باید پس از شش ماه معاینه و سونوگرافی تکرار شود و بدانیم که پس از یائسگی این غده ها بتدریج کوچک شده و از بین می رود، اما در کسانی که خونریزی شدید یا نامنظم دارند یا فیبروم درد لگنی یا اختلال ادراری شدیدی ایجاد کرده است یا سایز بزرگی دارد، باید درمان انجام شود.
متاسفانه درمان های دارویی اثری کوتاه مدت داشته و پس از قطع دارو غده مجددا رشد می کند و مشکلات بیمار دوباره پدیدار می شود، پس تنها راه حل قطعی جراحی و خارج کردن فیبروم ها از رحم است، اما احتمال عود بیماری پس از جراحی ۱۰ درصد است و در کسانی که فیبروم های متعددی دارند احتمال عود پس از جراحی بیشتر است.
منبع:jamejamonline.ir

ارسال برای دوستان
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

شایع‌ترین بیماری مسری جنسی + توصیه
  این بیماری هم زنان و هم مردان را در تمام گروهای سنی مبتلا می‌کند، البته شیوع آن در جوانان بیشتر است.......
درد شكمي در دوران حاملگي
      آیا درد شكم در زمان حاملگی طبیعی است؟ درد گهگاهی شكم در حاملگی شكایت شایعی است. هر چند درد شكم......
نازایی و عفونت های تناسلی زنان
    یکی از مسایل نازایی مربوط به خانم ها عفونت است. عفونت ها می توانند قسمت های مختلف دستگاه ژنیتال داخلی......
دردهای دوره ای در زنان
      اگر دردهای دوره ای پریود طولانی شود یا به درمان های عادی پاسخ ندهد، براساس معاینه و آزمایشات و......
كاربردهای طب سنتی در بیماری‌های زنان
طب سنتی طب سنتی-اهمیت آشنایی با بیماری‌های زنان و چگونگی پیشگیری و درمان آن‌ها یكی از مهم‌ترین مسائلی......
آشنایی با زایمان طبیعی به شکل تخصصی
 زایمان طبیعی زایمان یک روند فیزیولوژیک است که باعث تغییرات گسترده ای در مادر می‌شود و وضع حمل......
افزایش خونریزی عادت ماهیانه
افزایش خونریزی عادت ماهیانه افزایش خونریزی عادت ماهیانه که به منوراژی نیز معروف است ، در واقع دوره هایی......
چگونه از سرطان تخمدان پیشگیری کنیم؟
      سرطان تخمدان یکی از شایعترین سرطان های زنان است که متأسفانه در اکثریت موارد در مراحل پیشرفته تشخیص......

پخش اخبار زنده