دوشاخه سماور را مستقیما به پریز نزنید

 

 

سماور 

 

اولین نکته ای که در هنگام خرید وسایل برقی مثل چای ساز، کتری برقی و سماور که با آب سروکار دارند باید به آن توجه داشت، داشتن نشان استاندارد است.

 

 

اما اگر نشان استاندارد نداشت یا اینکه خریدار با جزییات استاندارد آشنا نبود، باید دقت کند جاهایی مانند دستگیره ها و دسته ها عایق باشند. هرچند برخی سماورها و کتری های غیراستاندارد وجود دارند که در ظاهر عایق کاری شده اند، اما این عایق اصولی نبوده و ممکن است مصرف کننده را با خطر برق گرفتگی مواجه کند.

 

 

مثلا ممکن است تنها قسمت روی دستگیره عایق کاری شده باشد و فرد موقعی که می خواهد دستگیره را بگیرد، دست با پیچ یا قسمت های فلزی عایق کاری نشده در زیر دستگیره تماس داشته باشد. اگر عایق به شکلی باشد که پیچ از درون آن بیرون نیاید و با دست استفاده کننده تماس نداشته باشد، یعنی آن وسیله از ایمنی کافی برخوردار است. نکته دیگر در مورد نقطه و محلی است که پایه روی سینی قرار می گیرد.

 

 

این قسمت نیز هم در سماور و هم در چای ساز و کتری برقی چون موتور برقی وجود دارد، لازم است عایق باشد تا اتصال الکتریکی بین بدنه و قسمت برقی و سینی ایجاد نشود. حتی شیر سماور که دسته دارد و فرد با تماس با دست آن را باز و بسته می کند نیز باید عایق باشد.

 

 

در شرایطی که وسیله برقی روشن باشد، مثلا سماور را روشن کرده اند تا آب جوش بیاید یا در حال جوش است یا روی ترموستات است، باید توجه کرد که دست با بدنه فلزی تماس پیدا نکند. البته دست زدن به بدنه فلزی در این حالت مشکلی پیش نمی آورد.

 

 

مشکل زمانی پیش خواهد آمد که بدنه دارای برق باشد. در این شرایط دست زدن به بدنه فلزی خطرناک خواهد بود. نکته دیگر اینکه گاهی اوقات المنت های موجود در داخل سماور یا کتری در اثر کم شدن آب یا اتمام آب کمی داغ کرده و به نظر می رسد که می خواهد بسوزد. در این گونه موارد اگر ناگهان متوجه شدید که سماور یا کتری یا چای ساز خالی و به برق متصل است، بهترین کار این است که ابتدا وسیله را از برق کشیده یا اینکه کلید برق را خاموش کنید تا برق وارد دستگاه نشود و بعد صبر کنید تا سرد شود. آب سرد یا آب گرم بلافاصله در سماور ریختن کار اشتباهی است.

 

 

ممکن است حتی المنت سماور خالی نسوخته باشد و فقط داغ کرده باشد و با ریختن آب بلافاصله بترکد و خراب شود اما اگر صبر کنید تا المنت سرد شود، به گونه ای از خرابی المنت پیشگیری می کنید. نکته ایمنی دیگری که دوست دارم به آن اشاره کنم اینکه محل ورود سیم برقی که وارد دستگاه برقی می شود به هیچ وجه نباید با بدنه فلزی دستگاه تماس داشته باشد.

 

 

اگر بدنه فلزی را سوراخ کرده اند تا سیم را وارد دستگاه کنند و به موتور برقی برسانند، حتما لبه این سوراخ باید با واشرهای عایق پوشانده شده باشد تا اگر روزی سیم در این نقطه دچار آسیب شد، با بدنه تماس پیدا نکند. البته در تمامی دستگاه های برقی استاندارد که با آب در تماس هستند، این موضوع خودبه خود رعایت شده اما به هر حال توصیه ما این است که مصرف کننده نیز چه قبل از خرید و چه بعد از آن حین استفاده به ویژه در وسایلی که عمری از استفاده از آن گذشته است، این مسایل را کنترل کند و همیشه دقت داشته باشد که سیم دستگاه سالم باشد.

 

 

بهترین کار این است که دوشاخه کتری، چای ساز و سماور را مستقیما به پریز برق نزنید. پریز بهتر است یک کلید روشن و خاموش داشته باشد تا وقتی خاموش است دوشاخه را به برق بزنید و بعد با کلید آن را روشن کنید. این ایمن ترین راه است اما متاسفانه در ایران بسیار کم رعایت می شود و اغلب ما مستقیما دوشاخه را به پریز دارای برق می زنیم.اسرار خانه داری , سماور , سماور برقی , چای ساز , مهارت های زندگی , نکات مهم آشپزی , نکته های آشپزی , نکته های مهم آشپزی , کتری برقی , نکات آشپزی , دوشاخه سماور ,آشپزی , سایت اسرار خانه داری , سایت آشپزی , خرید سماور , دکوراسیون اسرار خانه داری , سماور , سماور برقی , چای ساز , مهارت های زندگی , نکات مهم آشپزی , نکته های آشپزی , نکته های مهم آشپزی , کتری برقی , نکات آشپزی , دوشاخه سماور ,آشپزی , سایت اسرار خانه داری , سایت آشپزی , خرید سماور , دکوراسیون

ارسال برای دوستان
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

تزیین پلو
  اگر به دنبال تزیینات زیبا برای پلو مهمانی خود هستید کلیک کنید امیواریم از این تزیینات خوشتان بیاید.     اسرار......
ریزترین نکات خانه داری
        - برای برطرف کردن چرک یقه پیراهن، قبل از قراردادن آن در ماشین لباس شویی می توانید روی یقه پیراهن......
روشهای صحیح شستشوی میوه وسبزی جات
        برای از میان بردن باکتری‌ها، کثیفی و پس‌ماندهای شیمیایی، حتماً میوه‌ها و سبزیجات را قبل از مصرف......
پلوپز مناسب انتخاب کنید
          هنگام خرید لوازم برقی منزل علاوه بر توجه به قیمت و ظاهر آن، برچسب مصرف انرژی را از یاد نبرید.   پلوپزهای......
توجه به چند نکته قبل ازخرید منزل
    خرید منزل به خصوص برای افراد بی تجربه کمی مشکل ساز است. به هنگام خرید علاوه به رنگ دیوار و کاشی......
با میوه های مانده چکار کنیم
        حتما دیده‌اید که یک سبد میوه تازه می‌تواند تنها با وجود یک میوه خراب و فاسد، گندیده و خراب شود.......
تزیین ژله
    به درخواست شما کاربران گرامی چند نمونه از تزیین ژله را گردآوری نمودیم که امیدواریم این تزیینات مورد......
تکنيکهاي تميز کردن کامپيوتر
        يادتان باشد هيچ گاه اسپري تميز كننده را مستقيم روي بدنه لپ‌تاپ نپاشيد بلكه آن را روي پارچه ريخته......
دانستنیهای خانه داری درباره سماور
        شاید سماور یكی از صمیمی‌ترین دوستان خانواده باشد كه همیشه وقتی زندگی تغییر كرده است آن هم تغییر......
نگران قبض های انرژی نباشید
        با جدی شدن بحث هدف مندی یارانه ها ، یکی از نگرانی های شایع بین خانواده های ایرانی ، بالا رفتن......

پخش اخبار زنده