عوارض پيامک براي کودکان و نوجوانان

 

 

عوارض پيامک براي کودکان و نوجوانان

 

محققان مي‌گويند کودکان و نوجواناني که زياد اس‌ام‌اس‌ مي‌فرستند، در معرض خطرند. پدر و مادر غرق خواب‌اند اما فرزند نوجوان‌شان همچنان دارد اس‌ام‌اس مي‌فرستد. اين روزها نوجوانان، اين کار را حتي هنگام عبور از خيابان‌هاي شلوغ هم انجام مي‌دهند. حتي هنگامي که در کلاس درس هستند، دست‌هاي پنهان‌شده در پشت ميزشان همچنان روي تلفن‌ همراه در حال فرستادن پيام‌هاي متني است. پزشکان مي‌گويند نوجوانان ممکن است آنقدر اس‌ام‌اس بفرستند که شست‌شان صدمه ببيند. اين، پديده‌اي است که برخي از پزشکان و روان‌شناسان را نگران کرده است. آنها معتقدند اين وابستگي بچه‌ها به فرستادن اس‌ام‌اس به اضطراب، حواس‌پرتي در کلاس، نمره نياوردن، آسيب ناشي از فشار مکرر و محروميت از خواب منجر مي‌شود.

 

دکتر مارتين جوف،‌ يک متخصص اطفال در شهر گرين‌برا در کاليفرنيا، اخيرا در بررسي دانش‌آموزان در دو دبيرستان محلي دريافت که بسياري از نوجوانان هر روز صدها پيام متني مي‌فرستند. به گفته او، هر چند دقيقه يک بار يک اس‌ام‌اس براي‌ اين نوجوانان مي‌آيد و حتي آخر شب مي‌بينيد که دارند تمام شب به اين پيام‌ها جواب مي‌دهند و به اين ترتيب در نوجواناني که از قبل هم مشکل خواب دارند، مشکلات خواب بدتر مي‌شود.

 

 

کدام نوجوانان در معرض‌ خطرند؟

 

يک بررسي جديد به وسيله پژوهشگران دانشگاه کيس وسترن ريزرو در آمريکا نشان داده است نوجواناني که بيش از 120 پيام متني (اس‌ام‌اس) در روز مي‌‌فرستند يا بيش از 3 ساعت يا بيشتر زمان صرف سايت‌هاي شبکه اجتماعي مانند فيس‌بوک مي‌کنند، بيشتر در معرض خطر بي‌بندوباري جنسي، مصرف مواد مخدر و عدم حضور در مدرسه هستند. به نظر مي‌رسد مشکل به خود اس‌ام‌اس فرستادن مربوط نمي‌شود، بلکه مربوط به مشکلات زمينه‌اي اين نوجوانان است که دست به رفتارهاي تکانه‌اي (رفتارهايي که از روي انگيزه آني و بدون فکر قبلي انجام مي‌شود) مي‌زنند و استفاده از اين تکنولوژي بدون نظارت آن را تشديد مي‌کند. اما سوالي که مطرح مي‌شود، اين است که والدين اين کودکان و نوجوانان کجا هستند؟

 

اين مشکل ناشي از فرستادن اس‌ام‌اس در نوجوانان در مورد ساير تکنولوژي‌ها مانند بازي‌هاي ويديويي هم صادق است. اگر کودکان با اين وسايل به حال خود رها شوند، ‌عموما به افراط در استفاده از آنها خواهند پرداخت. وظيفه والدين است که به نوجوانان بياموزند در کاربرد اين وسايل تعادل را رعايت کنند. اين بررسي نشان داده است اگر نوجوان شما روزي 120 اس‌ام‌اس مي‌فرستد،‌ يک جاي کار از تعادل خارج شده است. هنوز والديني هستند که متوجه نمي‌شوند يا نمي‌فهمند فرزندشان 3 ساعت يا بيشتر را پاي کامپيوتر در شبکه اجتماعي «فيس‌بوک» مي‌گذراند. شايد هم متوجه مي‌شوند اما از زيان‌بار بودن رفتار کودکشان آگاه نيستند. اينکه والدين سر از کار فرزندان‌شان درنياورند تا زماني که آنها را ضمن انجام رفتارهاي خودتخريب‌گرانه گير بيندازند،‌ اصلا خوب نيست. از طرف ديگر، وابستگي به اس‌ام‌اس ممکن است بر رشد رواني نوجوان هم اثر بگذارد. نوجوان بايد به تدريج روند استقلال را طي کند تا در دوران جواني به يک فرد خودمختار بدل شود.

 

 

عوارض پيامک براي کودکان و نوجوانان

 

آسيب‌هاي جسمي اس‌ام‌اس

 

به گفته روان‌شناسان، ممکن است استفاده افراطي از اين روش ارتباطي ساده و ارزان موجب شود نوجواناني مثلا 15 بار در روز به والدين‌شان اس‌ام‌اس بفرستند تا در مورد مسايل جزيي مثلا انتخاب کفش يا لباسشان سوال کنند.

 

مايکل هاوسوئر، ‌يک روان‌درمانگر در اوکلند کاليفرنيا، مي‌گويد: «نوجوانان علاقه شديدي به دانستن وقايع زندگي‌ همسالان‌شان دارند و ترکيب اين تمايل با اضطراب در مورد منزوي شدن ميان دوستان، آنها را به استفاده زياد از اس‌ام‌اس سوق مي‌دهد.» به گفته او، اس‌ام‌اس ممکن است وسيله‌اي عالي براي رفاقت و ارتباط برقرار کردن با ديگران باشد اما در همان زمان باعث مي‌شود نوجوان احساس ترس کند و مسايل خصوصي‌اش بيش از حد آشکار شود.

 

ارسال اس‌ام‌اس‌هاي زياد به شست هم آسيب ‌مي‌رساند. يک نوجوان 15 ساله در بتسداي کاليفرنيا آنقدر با تلفن کوچکش با همان سرعت تايپ‌کردن روي يک صفحه کليد بزرگ، اس‌ام‌اس فرستاد که دچار انقباض دردناک در شست‌هايش شد.

 

پيتر دبليو جانسون، استاديار بهداشت زيست‌محيطي و شغلي در دانشگاه واشنگتن مي‌گويد‌: «گرچه هنوز زود است که در مورد اثر آسيب‌رسان اين گونه فشارها به دست‌ها قضاوت نهايي کرد، اما براساس تجربيات ما در مواجهه با کاربران کامپيوتر، ‌استفاده مکرر و شديد از دست‌ها به اختلال عضلاني- اسکلتي مي‌انجامد، ‌بنابراين نگراني در مورد اينکه اس‌ام‌اس فرستادن بيش از حد باعث آسيب رسيدن دايمي يا موقتي شست‌ها شود، ‌منطقي است.

منبع:salamat.com

نوجوانان, ‌دوران بلوغ, ناسازگاری در‌دوران بلوغ, نوجوان, مفاسد اخلاقی, اعتیاد, سن نوجوان, اخلاق‌های ویژه نوجوانی,کودکان, روانشناسی کودکان, تعلیم و تربیت کودکان, تغذیه کودکان,بیماری های کودکان و راه درمان آن, قصه کودکان نوجوانان, ‌دوران بلوغ, ناسازگاری در‌دوران بلوغ, نوجوان, مفاسد اخلاقی, اعتیاد, سن نوجوان, اخلاق‌های ویژه نوجوانی,کودکان, روانشناسی کودکان, تعلیم و تربیت کودکان, تغذیه کودکان,بیماری های کودکان و راه درمان آن, قصه کودکان

ارسال برای دوستان
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

ناسازگاری در‌دوران بلوغ
      اغلب نوجوانان پیش از شروع بلوغ مطیع و دارای رابطه عاطفی قوی با افراد خانواده و والدینشان هستند.......
افسون‌شدگان کوچک موبایل
      زمان‌های قدیم بچه‌ها را مشغول بازی در کوچه و خیابان می‌دیدیم، اما امروزه در حال تایپ پیام ، سروکله......
صحبت درباره مسائل جنسی با فرزند
        چگونگی صحبت درباره مسائل جنسی با فرزندمان در سنین مختلف:والدین باید بدانند که برای آغاز آموزش......
واکسنی برای خودارضایی
    واکسنی برای خودارضایی در علم کشاورزی می خوانیم که اگر اولین برداشت پیش از رسیدن کامل میوه ها باشد،......
بلوغ و نوجوانی
بلوغ و نوجوانی نوجوانی، بلوغ و جوانی دوران حساس زندگی هر فردهستند. دوران نوجوانی زمانی است که تغییرات......
رژیم غذایی در دوران بلوغ
      اين كه ميگويند نوجواني سن حساسي است، فقط به حساسيتهاي رواني و روحي اشاره نميكنند، براي اينكه نوجوانتان......
تاثیر دیر خوابیدن در افسردگی
        مطالعاتی که در آمریکا صورت گرفته نشان می دهد که زود خوابیدن، نوجوانان را در برابرافسردگی و فکر......
تربیت جنسی فرزندتان را جدی بگیرید
      شاید یكی از مهم‌ترین نگرانی‌های پدر و مادرها در جامعه شلوغ و پر همهمه امروزی، تربیت و سلامت جنسی......
خواسته ي نوجوان از شما
      نوجوانان از والدين خويش توقعاتي دارند كه برآورده شدن اين انتظارات، مي تواند نقش مهمي در سلامت......
بهداشت روانی دوران بلوغ
    نوجوانی یكی از مهمترین و پُر ارزش ترین دوره های زندگی هر فرد محسوب می‌شود زیرا سرآغاز تحولات و......

ادب و هنر

 

پخش اخبار زنده