آيا مي‌شود جلوي پيري پوست را گرفت؟

 

 

آيا مي‌شود جلوي پيري پوست را گرفت

 

سلول‌هاي پوست ما به دو شيوه پير مي‌شوند. يک علت آن درست مانند ديگر سلول‌هاي بدن و به دليل بالا رفتن سن و تغييرات ناشي از آن است که موجب مي‌شود کارکرد و نوع فعاليت سلول‌هاي مختلف دستخوش تغيير شوند.

 

همه اين تغييرات دست به دست هم مي‌دهند تا فرآيند اکسيداسيون در سلو‌هاي پوست اتفاق بيفتد و روند پيري تسريع شود. عامل دومي که به پيري سلول‌هاي پوست منجر مي‌شود، اشعه‌آفتاب است. اتفاقا همين نور آفتاب نيز با عملکرد مشابه، موجب اکسيداسيون سلول‌هاي پوست و تسريع روند پيري مي‌شود.

 

آنچه مهم است اينکه براي جلوگيري از روند پيري که حاصل جمع پيري ناشي از سن و پيري ناشي از نور آفتاب است، بايد از آنتي‌اکسيدان‌ها استفاده کنيم چراكه آنتي‌اکسيدان‌ها مي‌توانند از اکسيداسيون سلول‌هاي پوست جلوگيري کنند و روند پيري را به تعويق بيندازند. علاوه بر اين آنتي‌اکسيدان‌ها موجب شادابي و نشاط پوست مي‌شوند و عمل کلاژن‌سازي را در پوست تحريک مي‌کنند و اين امکان وجود دارد که در حضور آنتي‌اکسيدان‌ها، کلاژن‌سازي طولاني‌تر شده و بهتر انجام گيرد. به همين منظور ما در داروهاي مختلفي که داريم و آنها را با نام ضدچروک يا محافظت‌کننده پوست مي‌شناسيد، از انواع آنتي‌اکسيدان‌ها استفاده مي‌کنيم. حتما تا به حال شنيده‌ايد که مي‌گويند قرص ويتامين E قرص جوان‌سازي است يا کرم ضدچروک با غلظت 20 درصد از ويتامين C تهيه شده است.

 

از ديگر آنتي‌اکسيدان‌هايي که نام آن را در داروهاي ضدچروک شنيده‌ايد به ويتامين B3 و يک نوع کوآنزيم به نام Q10 اشاره مي‌کنم. از نظر موادي که منشأ گياهي دارند و در گروه آنتي‌اکسيدان‌ها هستند نيز به 3 مورد مهم اشاره مي‌کنم که شما مي‌توانيد با مصرف آنها به سلامت خود کمک كنيد و روند پيري را به تعويق بيندازيد. اولين آن چاي‌سبز است. خود را عادت بدهيد روزي يک تا دو ليوان کوچک چاي‌سبز (البته بدون قند و مخلفات همراه ديگر) بنوشيد تا به مرور متوجه خاصيت جوان‌سازي و شادابي آن شويد. دوم يک اسيدچرب است به نام فروليک‌اسيد و سوم عصاره دانه انگور است. اغلب ما هسته‌هاي انگور را درمي‌آوريم و فقط گوشت شيرين آن را مي‌خوريم. شايد با خواندن اين يادداشت متوجه ارزش آنتي‌اکسيداني فوق‌العاده دانه انگور شويد و از اين به بعد آن را به دور نيندازيد و بخوريد.

 

در يک کلام همه اين آنتي‌اکسيدان‌هايي که ذکر کردم را در ميوه‌ و سبزي‌هاي تازه مي‌توانيد بيابيد. با مصرف مقادير قابل توجهي از اين دو گروه موادغذايي هم مي‌توانيد پوست جواني داشته باشيد و هم به خاطر آنتي‌اکسيدان‌هايشان شاداب و سلامت و با اندامي متناسب از زندگي لذت ببريد.

منبع:سلامت

دکتر محمدجواد ناظمي - متخصص پوست و مو - استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران

پوست ,پوست صورت, پوست و مو ,زیبایی پوست,متخصص پوست, رنگ پوست ,مراقبت از پوست ,زیبایی,ملکه زیبایی,زیبایی پوست,جراحی زیبایی,زیبایی اندام,زیبایی بینی,زیبایی صورت,عمل زیبایی,زیبایی سینه پوست ,پوست صورت, پوست و مو ,زیبایی پوست,متخصص پوست, رنگ پوست ,مراقبت از پوست ,زیبایی,ملکه زیبایی,زیبایی پوست,جراحی زیبایی,زیبایی اندام,زیبایی بینی,زیبایی صورت,عمل زیبایی,زیبایی سینه

ارسال برای دوستان
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

طراوت در سالمندي با تغذيه سالم
    پير شدن چيزي نيست كه كسي از آن استقبال كند. همه ما دلمان مي‌خواهد سال‌هايي را كه خوش‌استيل و جذاب......
استفاده از سيب در کرم‌هاي آرايشي
    ميوه زيبا و خوش‌طعم براي سلامت سال‌هاست که به اثبات رسيده و حالا بيش از پيش توجه آزمايشگاه‌هاي ساخت......
طراوت در سالمندي با تغذيه سالم
    پير شدن چيزي نيست كه كسي از آن استقبال كند. همه ما دلمان مي‌خواهد سال‌هايي را كه خوش‌استيل......
کرم های ضد چروک موثر هستند یا نه؟
  این کرم‌ها برحسب مارک‌هایشان انواع متعددی دارند و می ‌توانند حاوی اسیدهای میوه و رتینوئیدها، انواع......
دوپينگ مغزي با 7 ماده مغذي
مصرف مرتب بعضي خوراکي‌ها موجب افزايش قدرت يادگيري، تمرکز و سلامت مغز مي‌شود. با خوراکي‌هايي که مي‌توانند......
سلاحی طلایی در برابر پیری
  مبارزه با پیری و برخی بیماری ها امکان پذیر است. بهترین شیوه برای پیشگیری از پیری و بیماری ها ، تقویت......
آیا کرم‌های ضدچروک موثرند؟
      روند پیری پوست روندی طبیعی است که با افزایش سن اتفاق می‌افتد، ولی برخی عوامل خارجی این روند طبیعی......
با غذاهای مو آشنا شوید
      كمبود مواد غذايي غالباً باعث تأثير بر ساقه مو شده و شكنندگي، ضعف و رشد آهسته آنها را موجب مي گردد.......
بهترین رژیم غذایی برای پوست شما
      همانطور كه بارها ذكر شده، رژیم مناسب برای حفظ سلامت پوست تقریباً همان رژیمی است كه برای حفظ سلامت......
4 توصیه علیه چین و چروک زود رس
      برای پوست، یک سری اصول سادۀ ضد پیری وجود دارند که بسیار مفیدند و می‌توانند چروک ها را کمتر کنند......

ادب و هنر

 

پخش اخبار زنده