نهج البلاغه

104 خطبه‏اى از آن حضرت ( ع )

تا اينكه محمد ( صلى اللّه عليه و آله ) را به رسالت فرستاد . گواه ، مژده دهنده و ،

بيم دهنده . او در خردسالى بهترين مردمان بود و چون به سن كمال رسيد ،

برگزيده‏ترين آنها . به سرشت ، پاكتر از همه پاكان بود . باران نرم بخشش او بيش از هر بخشنده‏اى تشنگان را سيراب مى‏نمود .

پس ، دنيا به كامتان شيرين نگرديد و خوردن شير پستانهايش برايتان ميسّر نشد ،

مگر آنگاه كه آن را چون اشترى يافتيد ، گسسته مهار ، كه از لاغرى تنگش سست و لغزان بود . در نزد اقوامى ، حرامش به مثابه درخت سدرى از خار پيراسته و حلالش دور از دسترس و ناياب .

به خدا سوگند ، كه دنياى شما چونان سايه‏اى است تا زمانى معين بر زمين گسترده . عرصه زمين خالى افتاده و بى‏صاحب و ، دست شما بر آن گشاده ، و دست پيشوايان واقعى را بر شما بسته‏اند ، زيرا شمشيرهاى شما بر آنان مسلط است و شمشيرهاى آنها از شما برداشته .

[ 233 ]

بدانيد ، كه هر خونى را طلب‏كننده خونى است و هر حقى را جوينده‏اى . آنكه به خونخواهى ما بر مى‏خيزد ، در ميان شما چنان داورى كند كه گويى در حق خود داورى مى‏كند . او خدايى است كه هر كه را كه خواهد كه به دست آورد ، توان گريختنش نيست و هر كه بگريزد از او رهايى نيابد . اى بنى اميه ، به خدا سوگند مى‏خورم ، كه بزودى دنيا را خواهيد يافت كه در دست ديگرى است غير از شما و ، در سراى دشمنان شماست .

بدانيد ، كه بيناترين چشمها ، چشمى است كه نظرش در خير باشد و شنواترين گوشها گوشى است كه پند نيوشد و بپذيرد .

اى مردم از شعله چراغ آن اندرز دهنده‏اى كه خود به آنچه مى‏گويد عمل مى‏كند فروغ گيريد . و از آن چشمه‏اى آب برگيريد كه آبش صافى و گواراست نه تيره‏گون و گل‏آلود .

اى بندگان خدا ، به نادانيهاى خود ميل و اعتماد مكنيد و در پى هواهاى نفس مرويد ، كه آنكه در چنين منزلى فرود آيد ، به كسى ماند كه بر كناره آب برده رودى فرود آمده كه هر لحظه بيم فرو ريختنش باشد . بار هلاكت خود را بر دوش گرفته از جايى به ديگر جاى مى‏برد . زيرا هر بار رأيى ديگر مى‏دهد و مى‏خواهد چيزى را كه سازوار نيست ، سازوار سازد و آنچه به نزديك نمى‏آيد به نزديك آورد .

خدا را ، شكايت به نزد كسى مبريد كه اندوه شما نزدايد و نيازتان بر نياورد . و آنچه را كه براى شما مبرم و محكم است با رأى فاسد خود نقص كرده بشكند .

هر آينه ، آنچه بر عهده امام است ، اين است كه آنچه را كه خداوند به او فرمان داده به جا آورد : چون ، رساندن مواعظ و سعى در نيكخواهى و احياى سنت پيامبر و اقامه حدود خدا بر كسانى كه سزاوار آن هستند و اداى حق هر كس از بيت المال .

پس به تحصيل علم بشتابيد ، پيش از آنكه كشته‏اش خشك شود . و پيش از آنكه به خود پردازيد و از بر گرفتن ثمره علم از صاحبان حقيقيش محروم مانيد . خود مرتكب كارهاى ناپسند مشويد و ديگران را از ارتكاب آن باز داريد . زيرا شما مأمور شده‏ايد كه نخست خود از منكر بپرهيزيد و سپس ، ديگران را از ارتكاب آن نهى كنيد .

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده

پربیننده ترین خبرها