تعداد بازدید: ۳
تاريخ انتشار: جمعه،۱۷ آبان ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۱۸:۵۸
عراق|هشدار درباره طرح آمریکا برای برهم زدن امنیت بغداد/ تکذیب واردات گاز اشک آور از ترکیه
- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رسانه‌های عراق، «اسعد المرشدی» از نمایندگان جریان حکمت ملی به رهبری سید عمار حکیم امروز جمعه گفت که پیش از نشست آتی پارلمان عراق که قرار است فردا شنبه برگزار شود، فراکسیون‌های سیاسی جلساتی درباره تظاهرات و مواضع سیاسی در قبال دولت برگزار خواهند کرد.
وی اعلام کرد احتمال حضور عادل عبدالمهدی نخست وزیر در نشست پارلمان بسیار ضعیف است.المرشدی افزود نشست فردای پارلمان به رای گیری درباره قانون بازنشستگی و بررسی کمیته تعدیل قانون اساسی اختصاص خواهد یافت و گمان نمی‌کنم که عادل عبدالمهدی نخست وزیر در این نشست حضور پیدا کند.وی ادامه داد گفت‌وگوهای سیاسی در صحنه عراق برای آغاز گفت‌‌وگوی ملی فراگیر با هدف بررسی موارد منفی که منجر به بروز تظاهرات شد و بررسی کابینه وزارتی به شرط آنکه شفاف و صریح برای ملت و همراه با بسته اصلاحات واقعی برای اعتمادسازی میان ملت و دولت و طبقه سیاسی باشد، انجام می‌شود.
هشدار مرجعیت دینی درباره سوء استفاده برخی طرف‌های داخلی و خارجی از تظاهرات عراقالمرشدی گفت پیش از نشست پارلمان، بحث و بررسی‌ها و گفت‌وگوهایی میان فراکسیون‌ها درباره وضعیت موجود و چگونگی بازگرداندن اعتماد ملت به دولت صورت خواهد گرفت . به گفته وی نشست‌ها میان رهبران سیاسی برای خروج از بحران موجود همچنان ادامه دارد.
وی افزود در نشست‌های فراکسیون‌های سیاسی، تمام موارد منفی که منجر به تظاهرات شده و دلایل شکست‌هایی که در نتیجه سهم خواهی رخ داده و به نوبه خود سبب ناکامی در اجرای برنامه دولی شده، بررسی خواهد شد.السومریه همچنین گزارش داد سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق اعلام کرد که سرکرده یک گروه خشونت طلب در بصره دستگیر شده است.
تکذیب ارسال گاز اشک آور از ترکیه به عراقسفیر عراق در آنکارا شایعه ارسال گاز اشک آور از این کشور به عراق را تکذیب کرد.حسن الجنابی امروز بیانیه‌ای درباره خبرها مبنی بر دخالت سفارت عراق در ترکیه برای جلوگیری از برگزاری تظاهرات عراقی‌های مقیم استانبول و نیز ارسال محموله‌ای از گاز اشک آور به عراق صادر کرد.
الجنابی در این بیانیه گفت اخیرا در برخی شبکه های ارتباط اجتماعی خبرهای گمراه کننده ای درباره فعالیت سفارت عراق در ترکیه منتشر شده است. وی افزود سفارت عراق با احترام به باورها و گرایشهای سیاسی مختلف هموطنان عراقی مقیم ترکیه اعلام می کند هیچ تمایز و تبعیضی در خدمت رسانی به آنها قائل نمی‌شود و به قوانین جاری که در راستای منافع اتباع عراقی و حاکمیت کشور قرار دارد، پایبند است.
در این بیانیه آمده است سفارت عراق همانند هر سفارت دیگری تحت حمایت کشور میزبان قرار دارد و هر گونه فعالیت خارج از ساختمان سفارت و کنسولگری‌ها جزء مسئولیت‌هایش نیست بلکه مربوط به مقامات کشور میزبان است و به همین سبب یک مسئله داخلی است و سفارت نمی تواند در آن دخالت کند که از جمله این موارد اجازه برگزاری تظاهرات یا منع برگزاری آن است.
وی افزود سفارت عراق همچنین اطلاع داشتن یا فعالیت کردن در زمینه ارسال هرگونه محموله احتمالی مواد منفجره یا گاز به عراق را تکذیب می‌کند و به اطلاع کسانی که به این مسائل اهتمام نشان می‌دهند می‌رساند که ترکیه هم از زبان یاسین اکتای مشاور رئیس جمهور این کشور خبرهای منتشر شده در این زمینه را تکذیب کرد هاست.
الجنابی در پایان بیانیه خود گفته است ما در سفارت عراق در ترکیه همانند میلیون‌ها نفر از مردم وطن عزیز امیدواریم که جنبش اعتراضی مردمی موجود و شیوه‌های رسیدگی و پاسخگویی به مطالبات مشروع در چارچوب‌هایی باشد که سبب ارتقای جایگاه عراق و تقویت دموکراسی و حقوق بشر شده و به آزادی بیان و حق تظاهرات مسالمت آمیز به دور از خشونت احترام بگذارد.
موضع احزاب اقلیم کردستان عراق در قبال اعتراضاتاحزاب منطقه کردستان عراق از اینکه هرگونه تغییرات و تعدیل در قانون اساسی که تظاهرات کنندگان خواهان آن هستند، وضعیت کنونی اقلیم را هم شامل شود، ابراز نگرانی کرده‌اند.احزاب منطقه کردستان گفته اند از تمام خواسته‌های تظاهرات کنندگان به استثنای آنچه به پایه‌های نظام فدرالی در عراق خدشه وارد می‌کند و آنچه دستاوردهای کردها در قانون اساسی عراق خوانده‌اند، حمایت می‌کنند.
بر اساس گزارش شبکه السومریه، احزاب کردی از عدم اجرای کامل قانون اساسی به ویژه مواد مربوط به وضعیت اقلیم گلایه دارند که به اعتقاد آنها سبب وخامت اوضاع عراق شده است.با وجود اختلافاتی که هر از چند گاهی میان گروه‌های سیاسی منطقه کردستان عراق بروز می‌کند، آنها در مخالفت با هرگونه تغییراتی که به وضعیت کنونی اقلیم ضربه بزند یعنی در هر تغییراتی که در قانون اساسی اعمال شود، با یکدیگر اتفاق نظر دارند.
آخرین خبرها از استان بصرهاز استان جنوبی بصره خبر می‌رسد که صدها نفر به سمت میدان البحریه بندر بصره برای شرکت در تظاهرات سرازیر شده اند.خبرنگار السومریه گزارش داد معترضان خواستار اصلاح نظام سیاسی در کشور و مهار فساد شده‌اند.ادامه دخالت‌های آمریکا در امور داخلی عراقمایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا بار دیگر در امور داخلی کشورهای عراق و لبنان دخالت کرد و مدعی شد آمریکا به دنبال کمک به ملت‌های عراق و لبنان برای تحقق خواسته‌هایشان است.
پامپئو که در همایشی در آلمان سخن می‌گفت، مدعی شد ما باید به ملت‌های عراق و لبنان کمک کنیم تا خواسته‌هایشان محقق شود.وی پیشتر نیز مدعی شده بود که اعتراضات مردمی در عراق و لبنان، اعتراض به آنچه به زعم خود سلطه ایرانی خواند، بوده است.خبرنگار شبکه السومریه همچنین از برگزاری تجمع اعتراضی در میدان التحریر بغداد خبر داد که به گفته وی، شمار معترضان پس از پایان نماز جمعه به ویژه خطبه نماینده مرجعیت عالی دینی که از طریق رسانه‌های مختلف پخش شد، افزایش یافته است.
بر اساس این گزارش، نیروهای امنیتی هم تدابیر شدیدی را در مرکز پایتخت اتخاذ کرده‌ اند.اعتراضات عراقی‌ها از اول اکتبر گذشته آغاز شده است، اما با رخنه عناصر نفوذی و کسانی که به دنبال موج سواری از این اعتراضات برای رسیدن به خواسته‌ها و اهداف شومشان هستندف این تحرکات مسالمت آمیز به خشونت کشیده شده و به کشته و زخمی شدن شماری از تظاهرات کنندگان و نیروهای امنیتی منجر شده است.
اقدام نیروهای امنیتی در کربلای معلیاز کربلای معلی خبر می‌رسد که نیروهای امنیتی یک جاده اصلی به سمت ساختمان استانداری را بستند.خبرنگار شبکه السومریه گزارش داد نیروهای امنیتی امروز جاد هاصلی را که از میدان التربیه(از جمله مکان‌هایی که تظاهرات در آن برگزار شد) به سمت ساختمان استانداری بستند و تدابیر خود برای حمایت از تظاهرات کنندگان و در عین حال برای جلوگیری از ورود آنها به ساختمان استانداری را تشدید کردند.
هشدار درباره طرح آمریکا برای برهم زدن امنیت بغداد یک کارشناس امنیتی عراقی از برنامه دولت آمریکا برای برهم زدن امنیت پایتخت از طریق آغاز سریال جدیدش با گروه تروریستی داعش و سوق دادن عناصر تروریستی که از سوریه وارد عراق کرد به سمت بغداد پرده برداشت.سعد الکعبی در گفت ‌وگو با پایگاه خبری المعلومه فاش کرد آمریکا به انتقال 13 هزار تروریست از زندان‌های قسد(گروه‌های کردی مورد حمایت خود در سوریه) و پایگاه هایش در سوریه به عراق در منطقه غربی این کشور اقدام کرده است.
الکعبی افزود حوادث تظاهرات و خرابکاری در بغداد و برخی استان‌های جنوبی در راستای مقدمه چینی برای بازگرداندن سیطره نظامیان آمریکایی بر کشور پس از وارد شدن بیشتر نظامیان آمریکایی مستقر در سوریه به منطقه غربی عراق صورت گرفته است.وی هشدار داد گام بعدی واشنگتن ممکن است بغداد و برخی استان‌های استراتژیک باشند به طوری که آمریکا برای سوق دادن عناصر تروریستی که آنها را وارد عراق کرده، به سمت پایتخت برای برهم زدن امنیت و ثبات و دست زدن به انفجارها در صورت شکست طرح سرنگونی دولت و تخریب نهادهای دولتی تلاش می‌کند.
این کارشناس عراقی اظهار داشت هدف واشگتن بازگرداندن عراق به مربع اول یعنی سال 2003 و آوردن شخصیت‌ها و احزاب جدید طرفدار خود است به ویژه اینکه امروز احزاب و شخصیت هایی را که با این کشور مخالف بوده و حاضر به اجرای سیاست‌های آمریکا نیستند، هدف قرار داده است.تاکید بر دشواربودن توافق گروه‌های سیاسی درباره گزینه جایگزینی عبدالمهدیمحمد البلداوی از اعضای ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری تاکید کرد هر شخصیت جایگزین عادل عبدالمهدی برای نخست وزیری هرگز توافق گروه‌ها و احزاب سیاسی را به دست نخواهد آورد.
وی افزود ملت به رقابت‌ها فراکسیون ها نیاز ندارد بلکه به راه حل هایی برای مشکلاتی که از آن رنج می‌برند، و اقدام و عمل و خدمت و اصلاح نیاز دارند.البلداوی که با پایگاه خبری المعلومه گفت‌وگو می‌کرد، افزود راه حل بحران کنونی در ایجاد واسطه‌ای است که از طریق آن بتواند مجموعه مردمی موجود را به دولت مرتبط کرد تا دولت به تعهدات بر اساس جدول زمان بندی مشخص عمل کرده و تضمین‌هایی برای اجرای اصلاحات داده و این مسئله پیگیری شود.
وی افزود مشکل امروز مربوط به یک وزیر یا مدیرکل نیست، بلکه در هرج و مرجی است که در کشور به وجود آمده است که این مسئله مستلزم فعالیت کمیته‌ای است که مرجعیت خواستار آن شده است و اینکه ضرورت دارد این کمیته به دور از دخالت هرگونه حزب و سیاستمدار با همکاری دولت برای دستیابی به راه حل های مطلوب و با نظارت سازمان ملل عمل کند.
انتهای پیام/
ادامه

کد خبر: 1035425  |  ادامه: تسنیم
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: مثلث عربی غربی عبری، همه توانش را علیه مردم عراق به‌کار برد و جنگ پیچیده‌ای را راه انداخت، امّا عراقی‌ها در این ماجرا هم روسفید شدند و روند تحولات به سمت شکست این توطئه است.مردم عراق از توطئه پیچیده آمریکا و ارتجاع منطقه روسفید بیرون آمدندجعفر قنادباشی، کارشناس مسائل غرب آسی...
جعفر قنادباشی، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس با اشاره به تحوّلات عراق گفت: روند تحولات در عراق نشان می‌دهد که مردم و دولت این کشور، از دستانی که به جدّ، می‌خواهد اوضاع عراق را بهم بزند و دو گوهر گرانبهای ساختار سیاسی و امنیت عراق را بهم بزند،...
العالم - آسیاتظاهرات‌های مردمی عراق که از اول اکتبر گذشته در اعتراض به نقصان در خدمات‌رسانی، بیکاری و فساد در آغاز شد و پس از یک وقفه کوتاه به مناسبت اربعین حسینی، بار دیگر از 25 اکتبر از سر گرفته شد، به بهترین پوشش برای برخی طرف‌های خارجی برای تحقق اهدافشان در روند...
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک مقام امنیتی در عراق، امروز (سه شنبه ۵ نوامبر)، از تشدید تدابیر امنیتی در اطراف میادین نفتی و بنادر در استان بصره خبر داد. پایگاه خبری «روسیا الیوم»، به نقل از یک مقام امنیتی نوشت: شمار زیادی از نیروهای نظامی عراق وارد بنادر و میدان‌های...
آی اسپورت – از نگاه سفیر و سخنگوی سابق وزارت امور خارجه، در صورتی که وضعیت خوبی در بازی ایران و عراق حاکم نباشد، بیش از جمهوری اسلامی، عراقی‌ها از این موضوع متضرر خواهند شد. او معتقد است که تنها راه‌حل این موضوع مذاکره مستقیم با دولت عراق و کسب اطمینان از شرایط امنیتی بازی است.حمیدرضا...
- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، شبکه السومریه از طرح وزارت کشور عراق برای مقابله با شایعه‌پراکنی در تظاهرات خبر داد.وزارت کشور عراق از آغاز طرحی برای مقابله با شایعه‌پراکنی در خلال تظاهرات تاکید کرد.وزارت کشور عراق امروز اعلام کرد کمپینی برای توزیع بروشورهای ویژه آگاه سازی...
- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، شبکه السومریه به نقل از یک منبع امنیتی اعلام کرد که نیروهای یگان مبارزه با تروریسم وارد استان کربلای معلی و در این استان مستقر شده‌اند.شایعه دخالت صربستان در تظاهرات عراقوزارت خارجه صربستان خبرها مبنی بر دخالت این کشور در تظاهرات...
آفتاب‌‌نیوز : شبکه اسکای نیوز گزارش داد، تظاهرات دانشجویان در حمایت از تظاهرکنندگان در استان‌های بابل، بصره و ناصریه عراق برگزار شد.در عین حال یک منبع در گفت‌وگو با شبکه خبری سومریه نیوز عراق اظهار کرد: تعدادی از نیروهای مبارزه با تروریسم عراق وارد استان کربلا شده و در کنار نیروهای...
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، به رغم هشدارهای چهره‌های سیاسی مختلف عراقی درباره نقش آمریکا و سفارت آن در ناآرامی‌ها و اعتراض‌های اخیر عراق، وزارت خارجه و وزیر خارجه آمریکا بیانیه صادر و درباره اوضاع عراق شدیدا باراز نگرانی کردند. «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا بامداد...
العالم- عراق«عبدالکریم خلف» سخنگوی دفتر فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق روز یکشنبه در سخنانی گفت که «اجازه اشاعه درگیری در عراق را که امر غیرقابل قبولی است، نمی‌دهیم».به گزارش شبکه خبری الغدیر، عبدالکریم خلف اعلام کرد که «ما از اعتراضات مسالمت آمیز...

آخرین خبرهای بين‌الملل

بحران بولیوی یک جنبش بدون رهبر است/ مورالس گزینه‌ای برای جایگزینی کاپیتالیسم نداشت ایلنا  ۱۸ ساعت پیش

بحران بولیوی یک جنبش بدون رهبر است/ مورالس گزینه‌ای برای جایگزینی کاپیتالیسم نداشت«هادی اعلمی فریمان» تحلیلگر مسائل آمریکای لاتین در تشریح دلایل و پیامدهای به هم‌ریختگی سیاسی در بولیوی و کناره‌گیری رئیس‌جمهوری این کشور در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا عنوان کرد: معمولاً نقطه عطف تحولات در کشورهای آمریکای لاتین، انتخابات است. به عبارت دیگر، تحولات مربوط به...

صدای انفجار قوی در کابل شنیده شد ایلنا  ۱۸ ساعت پیش

صدای انفجار قوی در کابل شنیده شدبه گزارش ایلنا، صدای انفجار قوی از ناحیه قصبه کابل پایتخت افغانستان شنیده شد.گفته می‌سود محلی انفجار در نزدیکی وزارت کشور افغانستان واقع شده است.تاکنون جزئیات بیشتری در این باره منتشر نشده است.

تاثیر سهم‌خواهی احزاب بر تصویب قانون جدید انتخابات عراق/پیامد کاهش تعداد نمایندگان پارلمان... ایلنا  ۱۹ ساعت پیش

تاثیر سهم‌خواهی احزاب بر تصویب قانون جدید انتخابات عراق/پیامد کاهش تعداد نمایندگان پارلمان در پیش‌نویس رئیس جمهور«مصدق مصدق‌پور‌» کارشناس مسائل منطقه در تشریح ابعاد پیش‌نویس قانون انتخاباتی جدید پیشنهادی ریاست جمهوری عراق در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: دلیل اصلی اینکه ریاست جمهوری عراق پیش‌نویس قانون انتخابات جدید خود را به نخست‌وزیر این کشور ارائه داد، ادامه پافشاری...

شکست سیاست‌های احزاب چپ به پیروزی «بوکس» منجر شد/ بحران کاتالونیا شکاف سیاسی در اسپانیا را... ایلنا  ۱۹ ساعت پیش

شکست سیاست‌های احزاب چپ به پیروزی «بوکس» منجر شد/ بحران کاتالونیا شکاف سیاسی در اسپانیا را افزایش داده استبه گزارش ایلنا، اسپانیا اخیرا چهارمین انتخابات خود در چهار سال اخیر را برگزار کرد. عدم کسب رای اکثریت و نبود توافق برای تشکیل دولت ائتلافی، دلیل برگزاری انتخابات متعدد در این کشور بوده است.پروفسور «توماس هرینگتون» استاد مطالعات اسپانیایی در کالج ترینیتی است. وی در زمینه تاریخ فرهنگی اسپانیا...

آژیر خطر در سرزمین‌های اشغالی به صدا درآمد/ شلیک ۱۹۰ موشک از سمت غزه ایلنا  ۱۹ ساعت پیش

آژیر خطر در سرزمین‌های اشغالی به صدا درآمد/ شلیک ۱۹۰ موشک از سمت غزهبه گزارش ایلنا به نقل از المیادین، رسانه‌های صهیونیستی از به صدا درآمدن آژیر خطر در منطقه «کرم شالوم» خبر دادند.آژیر خطر در اطراف قدس اشغالی هم به صدا در آمده است.مرکز رسانه‌ای فلسطین هم همزمان از دو حمله جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به دو منطقه کشاورزی در نوار غزه خبر داد و...

تشدید بی سابقه بحران اقتصادی امارات و دلایل آن تسنیم  ۱۹ ساعت پیش

تشدید بی سابقه بحران اقتصادی امارات و دلایل آن - اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، سایت الوطن که در آمریکا فعال است، در گزارشی به بررسی وضعیت اقتصادی امارات پرداخت و نوشت: شاخص ها تعمیق شدت بحران اقتصادی امارات را نشان می دهد.بانک جهانی در تازه ترین گزارش های خود درباره رشد کشورهای عربی نشان داد که امارات در طول سالهای 2016...

زخمی شدن یک نفر در تظاهرات لبنان بر اثر تیراندازی خبرگزاری فارس  ۲۰ ساعت پیش

زخمی شدن یک نفر در تظاهرات لبنان بر اثر تیراندازی به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، ارتش لبنان بامداد چهارشنبه اعلام کرد یک سرباز برای متفرق کردن تظاهرات‌کنندگانی که خیابانی در منطقه «خلده» واقع در جنوب بیروت را مسدود کرده بودند اقدام به تیراندازی کرده و یک نفر را زخمی کرده است.  ارتش لبنان گفته که این سرباز بازداشت شده...

قانونگذار بولیوی خودش را رئیس‌جمهور موقت این کشور اعلام کرد خبرگزاری فارس  ۲۳ ساعت پیش

قانونگذار بولیوی خودش را رئیس‌جمهور موقت این کشور اعلام کرد به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در پی عزیمت «اوو مورالس» رئیس‌جمهور مستعفی بولیوی به مکزیک،«ژیناین آنز»، قانونگذار این کشور خودش را رئیس‌جمهور موقت این کشور اعلام کرده است.  به نوشته آسوشیتدپرس، خانم «آنز»، معاون دوم مجلس سنای بولیوی و از مخالفان دولت مورالس اعلام کرد...

جو بایدن تجاوز رژیم صهیونیستی به غزه را «دفاع از خود» تعبیر کرد خبرگزاری فارس  ۲۳ ساعت پیش

جو بایدن تجاوز رژیم صهیونیستی به غزه را «دفاع از خود» تعبیر کرد به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «جو بایدن»، معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا و یکی از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ بامداد چهارشنبه (به وقت تهران) تجاوز رژیم صهیونیستی به غزه را «دفاع از خود» تعبیر کرده و از آن حمایت کرد.  بایدن در صفحه توئیترش نوشت: «اسرائیل حق دارد...

استقلال‌طلبان کاتالونیا بزرگراه‌ها را در اسپانیا مسدود کردند خبرگزاری فارس  دیروز

استقلال‌طلبان کاتالونیا بزرگراه‌ها را در اسپانیا مسدود کردند به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، معترضان در منطقه «کاتالونیا» بزرگراهی که اسپانیا را به فرانسه پیوند می‌دهد از هر دو طرف مسدود کردند. در منطقه خودمختار «باسک» هم معترضان خیابان‌ها را مسدود کردند.  طبق گزارش خبرگزاری رویترز، معترضان بزرگراه AP-7 که فرانسه را به اسپانیا متصل...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده

پربیننده ترین خبرها