تعداد بازدید: ۳
تاريخ انتشار: شنبه،۱۸ آبان ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۰۹:۳۱
FATF روی میز موافقان دیروز و مخالفان امروز
آفتاب‌‌نیوز : گروه ویژه اقدام مالی یا به اختصارFATF، یک سازمان بین دولتی است که در سال ۱۹۸۹ با ابتکار جی۷ با نگرش به سیاست‌های توسعه برای مبارزه با پولشویی بنا شد. این سازمان در سال ۲۰۰۱ به کارزار مبارزه با تأمین مالی تروریسم پیوست. دبیرخانه این سازمان در مقر سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در پاریس مستقر است.
در سال ۲۰۱۲ مقابله با تأمین مالی فعالیت‌های اشاعه‌ای نیز به مأموریت این گروه افزوده شد و در همین سال آخرین ویرایش توصیه‌های خود را برای مقابله با جرایم مالی (تأمین مالی تروریسم، تأمین مالی فعالیت‌های اشاعه‌ای، پولشویی و …) منتشر کرد. عنوان این توصیه‌نامه «استانداردهای بین‌المللی در مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم و اشاعه‌گری» است.
گروه ویژه اقدام مالی، میزان پیشرفت کشورهای عضو در این سازمان را در زمینه پیاده‌سازی توصیه‌های این گروه رصد می‌کند. نظارت بر پیشرفت تصویب و اجرای توصیه‌های گروه در سطح جهان از دیگر وظایف این سازمان است. بر اساس همین رصد و نظارت، گروه کاری اقدام مالی، کشورها را به سه دسته تقسیم کرده‌ است.
کشورهای همکار که کاملاً به FATF پایبند هستند از جمله آمریکا،‌ استرالیا، ژاپن. کشورهای در حال همکاری که سعی در پیاده‌سازی توصیه‌ها دارند مثل عراق،‌ سوریه و عربستان. کشورهای غیر همکار سفید که هنوز به پیاده‌سازی گروه ویژه اقدام مالی در کشور خود نپرداخته‌اند و کشورهای غیر همکار خطرناک که ریسک تعامل اقتصادی در آن زیاد است.
در حال حاضر ۳۶ کشور و دو سازمان منطقه‌ای (اتحادیه اروپا و شورای همکاری کشورهای عرب خلیج فارس (متشکل از بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی)) در این گروه عضو هستند. این گروه همچنین در همکاری نزدیک با شماری از سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای در مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم است.
علاوه بر این از سال ۲۰۱۵، ۲۵ سازمان بین‌المللی مانند صندوق بین‌المللی پول، سازمان ملل متحد و شش گروه تخصصی و بانک جهانی سازمان‌هایی از جمله اعضای ناظر در این گروه هستند. همچنین اندونزی و عربستان نیز از اعضای ناظر هستند.گروه ویژه اقدام مالی همواره یک بیانیه دارد که در آن یک لیست از کشورهایی که مقررات مالی و پولشویی نگران کننده‌ای دارند منتشر می‌کند و در آن از اعضای خود و دیگر کشور ها می‌خواهد که در فعالیت‌های اقتصادی خود و روابط مالی دو جانبه حداکثر دقت را به منظور جلوگیری از فعالیت‌های تروریستی و پولشویی به خرج دهد.
به این معنا است که گروه ویژه اقدام مالی به دیگر اعضای خود هشدار می‌دهد تا با ایران رابطه تجاری نداشته باشند؛ در غیر این صورت رتبه آن‌ها نیز در FATF کاهش پیدا می‌کند. در لیست منتشر شده تا سال ۲۰۱۵ کشورهای ایران و کره شمالی به عنوان کشورهای خطرناک شناخته شدند، اما بنا به تعهد ایران به اجرای «برنامه اقدام» در ۱۲ ماه آینده (سال ۲۰۱۶)، اقدامات متقابل علیه ایران برای مدت یک سال به تعلیق درآمد.
این روند در چهار سال گذشته ادامه داشته است اما در دو گزارش اخیر هشدارهایی را به ایران داد.با وجود این که بر اساس حقوق بین‌الملل فهرست سیاه FATF هیچ‌گونه تحریم رسمی را با خود به همراه ندارد، در واقعیت کشور قرار گرفته در فهرست سیاه FATF اغلب خود را در معرض فشار مالی می‌بیند. وقتی که نام کشوری در فهرست دولت‌های غیرهمکار و مناطق پرخطر گروه اقدام مالی قرار داشته باشد، بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری مهم دنیا، در برخورد با بانک‌ها و شرکت‌های آن کشور، نهایت احتیاط را به خرج می‌دهند و گاه به همین دلیل از برقراری روابط با آنها خودداری می‌کنند.
گروه ویژه اقدام مالی در نشست اکتبر ۲۰۱۹ اعلام کرد ایران تا فوریه ۲۰۲۰ مهلت خواهد داشت تا اصلاحات را تکمیل و نظام مالی خود را با استانداردهای جهانی هماهنگ کند. این گروه هم‌چنین اعلام کرد که به تداوم تعلیق اقدامات متقابل رای می‌دهد با این حال از این‌که بخش عمده برنامه اقدام ایران ناتمام باقی مانده است دلسرد است و از ایران انتظار دارد تا مسیر اصلاحی را هر چه سریع‌تر تکمیل کند در غیر این صورت همه اعضا باید اقدامات متقابل موثر هم راستا با توصیه نامه ۱۹ اجرایی را درباره ایران انجام دهند.
این گروه به ایران مهلت داد تا فوریه ۲۰۲۰ کنوانسیون پالرمو را به اجرا درآورد و خود را با معیارهای بین‌المللی منطبق کند. دولت ایران با اجرایی شدن برجام چهار لایحه برای راه نیافتن به فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی (FATF) ارائه کرد:لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی که شورای نگهبان آن را تائید کرده است،لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم(CFT)، اولین لایحه‌ای که شورای نگهبان آن را تائید کرد،لایحه الحاق به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم که مجلس شورای اسلامی آن را تصویب کرده اما شورای نگهبان آن را رد کرده است،و لایحه کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) که آن هم در مجلس شورای اسلامی تصویب شده اما به دلیل مخالفت شورای نگهبان و پافشاری مجلس به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شده و هنوز این لایحه بلاتکلیف است.
مخالفان مخالفان پیوستن ایران به FATF که عموما همان مخالفان برجام نیز هستند، پس از توافق هسته‌ای میان ایران و ۱+۵ تلاش دولت برای فراهم کردن شرایط اجرای مقررات FATF را به شدت مورد نقد قرار داده و با آن مخالفت کردند و دولت را به فروش اطلاعات بانکی در برابر وعده نسیه محکوم کردند.آنها بر این نظرند که ایران با عضویت در FATF به تحریم نهادهای نظامی خود مانند وزارت دفاع، قرارگاه خاتم الانبیا و غیره می‌پردازد.
مخالفان تصویب لوایح فوق به ویژه پالرمو را تهدیدی برای تداوم کمک سازمان‌هایی چون حماس و حزب‌الله لبنان می‌دانند. این در حالی است که موافقان بر این نظرند، تصویب این لوایح در راستای شفافیت اقتصادی، فسادستیزی و باز کردن راه تعامل اقتصاد ایران با جهان است.منتقدان FATF را یک سازمان مافیایی و پیوستن به آن و پذیرفتن دستورات آن را خیانت به کشور عنوان می‌کنند.
آنها بر این نظرند که تصویب این لوایح نوعی پذیرش تحریم مضاعف علیه کشورمان است و موجب می‌شود معدود ارتباطات و کانال‌های باقی‌مانده ایران برای دور زدن تحریم‌ها نیز افشا شود و در آن صورت مقابله با تحریم‌ها بسیار سخت‌تر خواهد شد.هم‌چنین معتقدند تجربه برخی کشورها ثابت کرده است گروه ویژه اقدام مالی به این سادگی رضایت نمی‌دهد تا یک کشور از لیست سیاه و خاکستری آن خارج شود و اگر این لوایح هم تصویب شود ایران از لیست سیاه این گروه خارج نمی‌شود یا حداقل چشم‌انداز فوری و روشنی برای آن وجود ندارد.
موافقاندولت و دستگاه سیاست خارجی معتقدند پیگیری عضویت ایران در گروه ویژه مالی هیچ ربطی به برجام ندارد. عضویت ایران در این گروه در دولت محمود احمدی‌نژاد به صورت لایحه ارائه شد که مجلس هم آن را تصویب کرد، اما از آنجایی که مورد تحریم شدید در آن دوره قرار گرفتیم و ارتباطات مالی و بانکی ایران عملا با دنیا قطع شد این مساله از اولویت خارج شد.
همین مساله موجب شد با اجرای برجام و برداشته شدن تحریم‌ها خلاء عضو نبودن ایران در این گروه و به روز نبودن قوانین و ساز و کارهای مالی و بانکی ایران مشکلات زیادی را در اجرای سریع برجام به وجود آورد و بانک‌های ایرانی نتوانستند از مزایای تعلیق تحریم‌ها در یک سال نخست به طور مطلوب بهره‌مند شوند.
موافقان عضویت ایران در FATF معتقدند، عدم عضویت ایران این مساله را القا می‌کند که ایران با موضوع پولشویی مشکل دارد در حالی که چنین نیست. آنها معتقدند، نمی‌توانیم خواستار تبادلات مالی و بانکی باشیم اما الزامات آن را رعایت نکنیم.بحث دیگر در این مساله، مبارزه با تروریسم است. موافقان FATF معتقدند با توجه به این‌که ایران به عنوان قربانی تروریسم خود را پیشقراول مبارزه با آن می‌داند و کسانی که از پولشویی استفاده می‌کنند گروه‌های کودک کش تروریست هستند از این رو باید در این روند با جامعه بین‌الملل همراه شد نه آنکه موضع مخالف و سخت در برابر آن داشت.
حامیان پیوستن ایران به FATF به ویژه دو کنوانسیون پالرمو و CFT معتقدند، بدون عضویت ایران، کار مبادلات مالی و بانکی بین‌المللی جمهوری اسلامی، حتی در صورت برداشته شدن تحریم‌های آمریکا نیز مختل خواهد بود و این مساله را نباید لزوما به برجام و تحریم‌های آمریکا گره زد. آنها بر این نظرند که اگر ایران این لوایح را تصویب نکند عملا دست به خودتحریمی زده است.
بعد از ۸ می ۲۰۱۸ که آمریکا از برجام خارج شد و تحریم‌های این کشور علیه ایران به سرعت بازگشت و از طرفی سه کشور اروپایی به همراه چین و روسیه نتوانستند تعهدات آمریکا را جبران کنند، عملا رویکرد مثبت و رو به جلو همکاری میان ایران و نهادهای سیاسی، حقوقی، مالی و امنیتی و هسته‌ای بین‌المللی تحت الشعاع قرار گرفت و در همین رابطه رویکردها نسبت به FATF هر روز منفی‌تر شد به شکلی که امروز دیدگاه‌ مخالفان و منتقدان عضویت ایران در FATF بیش از پیش بروز و ظهور پیدا کرده است.
دو طرف موافقان و مخالفان امروز یکدیگر را به سیاسی کردن در این زمینه متهم می‌کنند اما به نظر می‌رسد پیچیدگی و چالش بر سر این مساله حاکی از دو رویکرد آشنا و مسبوق به سابقه است. با توجه به وضعیت نامطلوب اقتصادی کشور به خاطر فشارها و تحریم‌های آمریکا ایجاد مانع و سنگ‌اندازی مقابل روزنه‌های باقی‌مانده بر سر راه اقتصاد و بانکداری کشور می‌تواند برای مسببان این تصمیم در زمان حال و آینده دردسر ساز و بدنام کننده باشد.
از طرفی نکته قابل توجه رویکرد موافقان دیروز FATF و مخالفان امروز آن در میان اصولگرایان و منتقدان دولت روحانی است. در حالی که مسئولان امنیتی ـ سیاسی، اقتصادی دولت محمود احمدی‌نژاد بر ضرورت و اهمیت عضویت ایران در FATF در آن دولت تاکید داشتند امروز در دولت حسن روحانی به مخالفان سرسخت آن تبدیل شده‌اند که تحلیل‌گران را درباره نیات و اهداف این افراد در مخالفت با FATF به شک انداخته‌اند.
از این رو شائبه سیاسی کاری در مخالفت با این موضوع اتهامی است که موافقان FATF به مخالفان این بحث وارد می‌کنند. این سوال هم‌چنان بی‌پاسخ باقی مانده است، چگونه افراد شاخص در دولت نهم و دهم که با تصویب این لوایح موافق بودند و آن را برای کشور ضروری می‌دانستد امروز به مخالفت با این مساله می‌پردازند؟برخی کارشناسان سیاسی بر این نظرند علت طولانی شدن تصویب یا رد این لوایح ناشی از فضای سیاسی و نگاه‌های جناحی تصمیم‌گیران در این حوزه‌ است.
آنها معتقدند همان‌طور که در بحث مذاکره با آمریکا، مذاکره‌کننده محل چالش و بحث است، در بحث لوایح باقی‌مانده نیز تصویب‌کنندگان و رد کنندگان آن در آینده حایز اهمیت هستند.در حالی که کشور با مشکلات و چالش‌های سیاسی و اقتصادی و امنیتی فراوانی رو به رو است و به خاطر تحریم‌های آمریکا و سیاست فشار حداکثری دونالد ترامپ این روند هر روز تشدید می‌شود طولانی شدن موضوع تصویب یا تصویب نشدن دو لایحه باقی ماندهCFT و پالرمو بیش از پیش فضای ناامیدی را در کشور گسترش می‌دهد.
آنچه مسلم است این‌که تصمیم‌گیران در این رابطه چه با این مساله موافقت کنند یا نه باید پذیرای تصمیم‌شان و تاثیر آن بر آینده اقتصاد و سیاست ایران باشند چرا که بی‌شک در این برهه از تاریخ کشور یکی از مهم‌ترین تصمیماتی است که سرنوشت کشور را می‌تواند تغییر دهد.تصمیم گیران در این رابطه نباید اجازه دهند چنین موضوعی به محلی برای تنش و نزاع در عرصه سیاست داخلی به ویژه با توجه به تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی و قرار گرفتن در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی تبدیل شود.
همان‌طور که مسئوولان و مقامات عالی و ارشد کشور بارها تاکید کرده‌اند کشور امروز بیش از هر زمان دیگر به امید، وحدت و تعامل نیاز دارد.متاسفانه رویکرد و دیدگاه بسیاری از تصمیم‌گیران که بعضا از نسل‌های قدیمی انقلاب هستند نسبت به تصویب هرگونه کنوانسیون بین‌المللی بیش از این‌که واقع‌بینانه و کارشناسی شده و مبتنی بر منافع ملی باشد، ناشی از توهم توطئه و بدبینی به سیاست‌های جهانی است.
در حالی که امروز کشور به تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازانی جسور، ریسک‌پذیر توام با اطلاعات و کار کارشناسی دقیق که کشور را به سمت منافع هر چه بیشتر سوق دهند نیاز دارد. طبعا دنیای پیش‌رو دنیای تعاملات، ارتباطات و اطلاعات است و هر چه دیرتر و با بدبینی به آن وارد شویم، نسبت به آسیب‌های آن تاثیرپذیرتر خواهیم شد از این رو نیاز است تا مسئولان در این خصوص نگاهی رو به جلو و آینده‌نگرانه داشته باشند.

ادامه

کلمات کلیدی:
کد خبر: 1036774  |  ادامه: آفتاب نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
احمدعلی مقدم عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس، با اشاره به حواشی درباره لوایح پالرمو و CFT، اظهار داشت: شورای نگهبان ایرادات جدی به لوایح FATF وارد دانست، مجلس نیز برای رفع ایرادات اقدامی نکرد و در پی آن لوایح به مجمع تشخیص مصلحت...
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، دولت در حالی اصرار بر تکمیل اجرای برنامه‌ اقدام گروه ویژه اقدام مالی FATF بخصوص تصویب لوایح الحاق ایران به کنوانسیون‌های پالرمو و تامین مالی تروریسم CFT را دارد که مقامات وزارت‌امور خارجه و وزارت بازرگانی آمریکا در دو سال اخیر پیگیر اجرای...
به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «شهاب الدین طباطبایی» سخنگوی حزب ندای ایرانیان، امروز شنبه در آستانه ۱۳ آبان و سالروز تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در نشستی با نام مواجهه امروز ما با آمریکا، ‌در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران افزود: اینکه آمریکا رفتاری خصمانه دارد هیچ شکی نیست....
به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، ۱۴ آبان ماه فرصت ۶۰ روزه سوم ایران به طرف‌های باقیمانده در برجام عملا پایان می‌پذیرد و همانگونه که ایران پیش از این اعلام کرده در صورتی که طرف‌های مقابل اقدامی را در راستای عمل به تعهداتشان در زمینه بانکی و نفتی صورت ندهند، جمهوری...
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بحث درباره کنوانسیون های مورد نظر گروه ویژه اقدام مالی FATF مانند کنوانسیون پالرمو و CFT در ایران مجددا بالا گرفته است. کنوانسیون هایی که بخشی از دستورالعمل ها و توصیه های FATF برای خروج ایران از لیست سیاه این گروه است. یکی از مباحثی که...
- اخبار اقتصادی - به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سخنگوی دولت موضع عجیبی نسبت به مباحث کارشناسی و فنی مطرح شده از طرف منتقدان تصویب لوایح مرتبط با موضوع FATF مطرح کرده است. بر اساس اعلام دفتر سخنگوی دولت، مخالفان تصویب FATF باید مسئولیت عواقب خطیر اقدامات‌شان را به عهده گیرند.در متن توضیحات...
به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، اخیراً تحرکات و فضاسازی‌های جدیدی از سوی برخی مقامات دولتی و طرفداران سیاسی آنها در احزاب اصلاح‌طلب در خصوص ضرورت پیوستن ایران به FATF مطرح می‌شود. در حالی که هنوز مردم ایران نتایج تلخ و فشار سنگین اقتصادی پسابرجام را تحمل می‌کنند، همین مسئولان و...
گروه سیاسی خبرگزاری فارس: گروه ویژه اقدام مالی (FATF) و کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT)، یکی از جنجالی ترین بحث‌های سیاست داخلی، اقتصادی و سیاست خارجی ایران در سال‌های اخیر بوده است و حتی برخی دولتمردان شرایط فعلی را مرتبط با عدم تصویب آن می‌دانند در حالی...
- اخبار اقتصادی - به گزارش خبرگزاری تسنیم، اخیرا تحرکات و فضاسازی های جدیدی از سوی برخی مقامات دولتی و طرفداران سیاسی آنها در حزب اصلاح طلب در خصوص ضرورت پیوستن ایران به FATF مطرح می شود.در حالی که هنوز مردم ایران نتایج تلخ و فشار سنگین اقتصادی پسابرجام را تحمل می کنند، همین مسئولان و سیاسیونی که قرار...
آفتاب‌‌نیوز : متن گفت و گو با حجت الاسلام والمسلمین مصباحی مقدم به شرح زیر است:* این که بررسی این لوایح یک سال طول بکشد و مکرر در دستورکار مجمع قرار نگیرد با تعمد بود ؟ اتلاف زمان برای تایید نظر شورا نیت مجمع تشخیص مصلحت درباره پالرمو و CFTبود؟چنین قصدی در کار نبود بلکه با توجه به اشاره هایی...

آخرین خبرهای سياسي

ما به آسانی می توانیم سلاح هسته ای داشته باشیم اما نمی خواهیم/گام های هسته ای باید غیرقابل... شبستان  ۵ ساعت پیش

ما به آسانی می توانیم سلاح هسته ای داشته باشیم اما نمی خواهیم/گام های هسته ای باید غیرقابل بازگشت باشدبه گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری شبستان، «محمدجواد لاریجانی» شب گذشه (سه شنبه 21 آبان) در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با اشاره به گام چهارم کشورمان در کاهش تعهدات برجامی با تاکید بر اینکه گام های هسته ای که ما برداشته ایم، باید غیرقابل بازگشت باشد، گفت: دنیا درباره برنامه هسته ای...

تخریب زیاد در ۸۶ روستای آذربایجان شرقی از زلزله شبستان  ۵ ساعت پیش

تخریب زیاد در ۸۶ روستای آذربایجان شرقی از زلزلهبه گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، شب گذشته (سه شنبه 21 آبان) برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما به بررسی آخرین اقدامات انجام شده برای مناطق زلزله زده استان آذربایجان شرقی اختصاص داشت که رییس سازمان هلال احمر، استاندار آذربایجان شرقی و معاون بنیاد مسکن توضیحاتی در این زمینه ارائه دادند. بنابراین گزارش،...

۲ هزار هیتر برقی در میان زلزله زدگان آذربایجان شرقی توزیع شد شبستان  ۵ ساعت پیش

۲ هزار هیتر برقی در میان زلزله زدگان آذربایجان شرقی توزیع شدبه گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری شبستان، «محمدرضا پورمحمدی» شب گذشته (سه شنبه 21 آبان) در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما درباره آخرین وضعیت و اقدامات انجام شده برای مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی گفت: از استان‌های همجوار ماشین‌های سبک برای آورابرداری درخواست کردیم. استاندار آذربایجان...

صفحه نخست روزنامه‌های اقتصادی ۲۲ آبان شبستان  ۵ ساعت پیش

صفحه نخست روزنامه‌های اقتصادی ۲۲ آبانبه گزارش خبرگزاری شبستان، مهمترین تیتر‌های روزنامه‌های اقتصادی امروز چهارشنبه ۲۲ آبان ماه به بیان مسائلی همچون ایجاد مناطق آزاد در حاشیه شهرها، کارت ۱۸ میلیون خانوار هر ماه شارژ می شود، اقشار کم درآمد کاهش تورم را حس نمی کنند، معدن جایگزینی مناسب برای درآمدهای نفتی، هشدار بانک های غربی به اوپک...

فرماندهان کل و نیروی هوافضای سپاه از آیت الله حسینی بوشهری عیادت کردند شبستان  ۵ ساعت پیش

فرماندهان کل و نیروی هوافضای سپاه از آیت الله حسینی بوشهری عیادت کردندبه گزارش خبرگزاری شبستان، سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه و سردار سرتیپ پاسدار امیر علی حاجی زاده فرمانده نیروی هوا فضای سپاه با حضور در یکی از بیمارستان های تهران از آیت الله حسینی بوشهری عضو مجلس خبرگان رهبری و دبیر شورای عالی حوزه علمیه قم عیادت و در جریان وضعیت و روند درمان ایشان قرار گرفتند....

افزایش قیمت طلا و سکه شبستان  ۵ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، امروز (چهارشنبه 22 آبان) هر گرم طلای 18 عیار 408 هزار تومان و هر انس طلا در بازارهای جهانی 1454 دلار ارزشگذاری شده است. امروز سکه بهار آزادی طرح جدید 4 میلیون و 10 هزار تومان، سکه بهار آزادی طرح قدیم 3 میلیون و 980 هزار تومان، نیم سکه بهار آزادی 2 میلیون و 100...

حرکت خردمندانه و حکیمانه ملت عراق و ایران تحت تاثیر تفرقه افکنی دشمنان قرار نمی گیرد شبستان  ۵ ساعت پیش

حرکت خردمندانه و حکیمانه ملت عراق و ایران تحت تاثیر تفرقه افکنی دشمنان قرار نمی گیردحجت الاسلام «عباس محمد حسنی» در گفت و گو با خبرنگار سیاسی شبستان در مورد آغاز هفته وحدت و تفرقه افکنی دشمن در میان کشورهای اسلامی گفت: با تمام توطئه هایی که دشمن از گذشته به ویژه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در ایجاد اختلاف میان شیعه و سنی به کار برده است اما به لطف خدا موفقیت های آنها...

گام چهارم کاهش تعهدات برجامی نشان داد ایران باج به دشمنان نمی دهد شبستان  ۵ ساعت پیش

گام چهارم کاهش تعهدات برجامی نشان داد ایران باج به دشمنان نمی دهد«لاله افتخاری» در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری شبستان در مورد کاهش تعهدات برجامی ایران و انعکاس این فعالیت ها در میان کشورهای خاورمیانه و دنیا گفت: گام چهارم کاهش تعهدات برجامی در حقیقت حرکت در مسیر همان سیاست های کلانی است که مقام معظم رهبری برای سیاست خارجی ترسیم کرده اند. نماینده...

حمایت بانک ملی ایران از پنج هزار واحد مشاغل خانگی و خوداشتغالی شبستان  ۵ ساعت پیش

حمایت بانک ملی ایران از پنج هزار واحد مشاغل خانگی و خوداشتغالیبه گزارش خبرگزاری شبستان، رونق بازار خود اشتغالی و مشاغل خانگی و همچنین کسب و کارهای داخلی از مهم ترین رویکردهای این بانک در تخصیص تسهیلات مربوط به اشتغال است و از این رو در شش ماه ابتدای سال جاری تعداد سه هزار و ۷۵۷ فقره تسهیلات قرض الحسنه خوداشتغالی و بالغ بر دو هزار و ۸۵ فقره تسهیلات قرض الحسنه مشاغل...

نظر رهبر انقلاب در مورد «چندهمسری»/ بیانیه ۳ کشور اروپایی در مورد اقدامات برجامی ایران/ مشروح... ایلنا  ۶ ساعت پیش

نظر رهبر انقلاب در مورد «چندهمسری»/ بیانیه ۳ کشور اروپایی در مورد اقدامات برجامی ایران/ مشروح هشتمین پرونده رسیدگی به ۹ متهم اقتصادی/ شکایت ۱۰۰ دانشجو از علی مطهری به هیأت نظارتبه گزارش ایلنا، اهم اخبار سیاسی امروز، سه‌شنبه، ۲۱ آبان ۱۳۹۸ به شرح زیر است:گفت‌وگوی تلفنی ترامپ و ماکرون درباره ایران رئیس‌جمهوری فرانسه از گفت‌وگوی تلفنی با همتای آمریکایی خود درباره برخی مسائل از جمله ایران خبر داد.واکنش سریع قوه قضائیه نشان داد رئیس‌جمهور دست روی نقطه حساسی...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده