تعداد بازدید: ۵
تاريخ انتشار: شنبه،۱۸ آبان ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۰۹:۴۸
از ۱۳ آبان تا تولد قانون اساسی در سامانه انتخابات و رفراندوم «همه باهم»
به گزارش خبرگزاری شبستان، «علی ربیعی»، سخنگوی دولت در یاداشتی نوشت: یک ویژگی بسیار مهم انقلاب اسلامی و رهبری امام خمینی پیوندی است که او از همان ابتدای شکل‌گیری نهضت میان قانون و انقلاب برقرار کرد. در حالی که تا آن زمان وضعیت استثنایی انقلابی همواره در تقابل با امر حقوقی و قانونی تلقی می‌شد، امام خمینی با برافراشتن پرچم «حکومت قانونی» در مقابل «حکومت غیرقانونی» شاه آن تقابل را به سود قانون و به سود حقوق ملت در تأسیس نهادهای دموکراتیک رفع کرد.
براین اساس امام خمینی شور انقلابی ملت را در همان نخستین روزهای پیروزی انقلاب خرج رفراندوم جمهوری اسلامی کرد و شور انقلابی در مقطع ۱۳ آبان ۵۸ را به فاصله‌ای کمتر از یک ماه به مصرف رفراندوم قانون اساسی در ۱۲ آذر۵۸ رساند. داریوش همایون از مقامات نظریه‌پرداز رژیم شاه در خاطرات خود می‌گوید در حالی که عملیات براندازانه گروه‌های معارض در ایام قبل از ۱۳ آبان چشم‌انداز یک سرنگونی قریب‌الوقوع را ترسیم می‌کرد، همه آن جریان‌ها در لحظه ۱۳ آبان به یک اجماع شگفت‌آور در حمایت از نظام انقلابی می‌رسند و به این ترتیب: «تنها فرصت واقعی برای برانداختن رژیم (امام) خمینی بعد از تظاهرات مستانه چپگرایان در پی دیوارهای سفارت آمریکا و اشغال آن بود که به هدر رفت…» اما آنچه که داریوش همایون نمی‌توانست ببیند شیوه تبدیل شور انقلابی به شعور انتخاباتی بود.
یعنی ندیدن این واقعیت که آن جنبش «مستانه» به سرعت تمام و در فاصله یک ماه تبدیل به ادب دموکراتیک می‌شود و طیف متنوعی از جریان‌های چپ و ملی و دموکرات را در کنار توده ملت به پای صندوق‌های رفراندوم قانون اساسی ۱۲ آذر می‌کشاند. در چنین مستی مراعات ادب-خود نباشد ور بود باشد عجببا وجود این درست در همان ایامی که امام خمینی سعی در گذار از وضعیت اضطراری به وضعیت قانونی و «ثبات قانون اساسی بنیاد» داشت، کسانی می‌کوشیدند بر امواج ۱۳ آبان سوار شده و به‌نام «تعمیق انقلاب»، قانون اساسی و حاکمیت قانون را به محاقی طولانی ببرند.
نشریه «مجاهد» یک هفته قبل از ۱۳ آبان در نفی ضرورت تدوین قانون اساسی می‌نوشت: «اصولاً چگونه می‌شد در شرایطی که هنوز امپریالیسم و پایگاه داخلی‌اش ریشه‌کن نشده‌اند، به تدوین قانون اساسی اسلامی دست یازید. مگر نه این است که در فضای موجود هنوز هم بقایای نظام وابسته آریامهری با انحای مختلف موج می‌زند؟»(مجاهد، ۷ آبان ۵۸) رجوی بر مبنای چنین بینشی آنچه را که «ریشه‌کن کردن امپریالیسم و پایگاه داخلی‌اش» می‌نامید بر قانون اساسی مقدم می‌شمرد.
مبارزه با آمریکا از دید او مبارزه با آن چیزی بود که در عرف انقلابیون تحجرگرای چپ آن دوران «پایگاه داخلی آمریکا» نامیده می‌شد. این درک دگماتیستی و جزم‌گرایانه از انقلاب بریک سوء‌ظن عمیق در قبال جامعه استوار شده بود. یک بار نماینده سازمان رجوی در مناظره دانشگاه شریف با شهید بهشتی گفت به ‌دلیل «وجود رگه‌های شرک‌آلود و ضد توحیدی در جامعه» امثال بهشتی بر صدر می‌نشینند و مورد اعتماد واقع می‌شوند.
ترور شخصیتی بهشتی که نهایتاً به ترور فیزیکی و شهادت او منجرشد از دل همین عملیات ریشه‌کن‌سازی نفوذ آمریکا و «پایگاه‌های داخلی‌اش» درآمد. امام خمینی بر مبنای یک درک متفاوت از ۱۳ آبان، در گوهر شور انقلابی آن لحظه، یک فرصت طلایی برای رفراندوم قانون اساسی می‌دید. این فرصت‌شناسی در همان ایام از دید گزارشگر ویژه لوموند و ادوارد سعید پنهان نماند: «برای امام خمینی این یک امر قطعی است که هرچه زودتر این قانون اساسی مورد منازعه به مرحله اجرا درآید.
بسیاری به ایشان گفته‌اند که تا پایان تجربه منازعه با امریکا و دست‌وپنجه نرم کردن با این کشور همه‌پرسی را به تأخیر بیندازد. گفته شده است که کشور در حال انقلاب است و برای مدت طولانی می‌تواند بخوبی دوران‌ گذار و انتقال را تحمل نماید. اما این اعتراضات و اندرزها و پیشنهادات را امام یکباره به کنار می‌گذارد.
تناقض شگفت‌آور آنکه این مرجع، این قمی پدرسالار را بخوبی نمی‌شناسند. تصور نمی‌کنند او یک قانونمدار موشکاف است. او تأکید دارد که قدرتش می‌بایست بر مبنای قانون استوار باشد...» «(ادوارد سعید، اسلام رسانه‌ها) درهمان ایام درک دیگری از مفهوم انقلاب وجود داشت که نه تنها اولویتی برای قانون اساسی قائل نبود بلکه برگزاری هر نوع انتخابات را بدون امحای پایگاه‌ها نفوذ بیگانه در جای‌جای جامعه امری انحرافی می‌دانست.
چنین درکی از انقلاب اگرچه در مقام شعار آمریکا را «ببر کاغذی» معرفی می‌کرد اما در مقام عمل چنان عظمتی برای آمریکا و توان اغواگری و نفوذ او قائل بود که کل جامعه را به منزله یک سفارت آمریکای بزرگ یا شعبه‌ای از سفارت امریکا می‌دید: «به‌نظر ما اگر کسی بگوید تا پایان موفقیت‌آمیز مرحله بعدی انقلاب، یعنی تا محو کلیه آثار ستم امپریالیستی و وابستگی‌های استعماری در همه سطوح نظامی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و غیره، نیازی به مؤسسان و قانون اساسی جدید نداریم، استدلال درستی است.
چرا که اول باید همه پایگاه‌های نفوذ استعمار را در میان مردم از بین برد و آنگاه فارغ از هر فرد و گروه وابسته به استعمار و عاری از هر تمایل ارتجاعی به تصمیم‌گیری در مورد ضوابط اساسی حاکم بر حیات مردم پرداخت» (نشریه مجاهدین خلق) بعدها سازمان رجوی تلاش کرد از طریق موج سواری بر امواج ۱۳ آبان نظریه «جامعه در معرض نفوذ امریکا» را بسط بدهد: «نباید فراموش کرد سفارت امریکا تنها راه نفوذ امپریالیسم نیست، هر نهاد وابسته در ساختمان جامعه‌مان می‌تواند روزنه نفوذی باشد.
»([۱]) از این قرار درکی از مفهوم انقلاب که با الگوبرداری از انقلاب‌های کمونیستی و غیرکمونیستی معاصر آن را با تعلیق حقوق شهروندی و محاق قانون همبسته می‌کرد، در مقابل درک امام خمینی از انقلاب به‌ منزله منشأ و زمینه‌ساز انتخابات آزاد برای مجلس قانون اساسی و مجلس شورای اسلامی صف‌آرایی کرد.
این دیدگاه منحصر به جریان موسوم به «مجاهدین خلق» نبود، در حقیقت دانشی که در آن ایام درباره مبارزه ضدامپریالیستی رواج داشت مزایا و مواهب بی‌حد و حصر و معجزه‌آسایی برای این مبارزه قائل بود. هیأت دبیران کانون نویسندگان که به نوعی نقطه ثقل روشنفکری سکولار در آن عصر محسوب می‌شد در بیانیه‌ای تاریخی ضمن حمایت پرشور از «روح ضد امپریالیستی مبارزه مقدس» دانشجویان خط امام آرزو می‌کرد: «آزادی و دموکراسی مبتنی بر حاکمیت توده ما که سنگ بنای شکوفایی اندیشه و تفکر و اعتلای فرهنگ جامعه است در پرتو رهایی کامل ملت ما از سلطه امپریالیسم خون‌خوار هرچه زودتر در سرزمین ما تحقق پیدا کند.
» آزادی و دموکراسی و حاکمیت توده‌ها که جز بر شاخسار نهادهای دموکراتیک نمی‌روید چگونه می‌توانست از دل مبارزه ضدامپریالیستی سربرآورد؟ حل مسأله نان و گوشت و مسکن و حتی مسأله ترافیک و هر مسأله اقتصادی مشابه را چگونه می‌شد از دل مبارزه با امریکا استخراج کرد؟ «محال است مسأله ترافیک، گوشت، مسکن و.
.. خارج از چارچوب مسأله امپریالیزم حل شود. همه مسائل به تضاد اصلی جامعه مربوط است...تنها با مبارزه علیه امپریالیزم و نفی آن و اثبات نظام واقعاً مردمی و ضدامپریالیستی است که بسیاری از این مسائل قابل حل خواهد بود.»(رجوی، تبیین جهان، ص ۳۲۸) رجوی حتی تا آنجا پیش رفت که در نشریه خود نوشت «حل مسائل صنفی دانش‌آموزان فقط در چارجوب مبارزه ضدامپریالیستی امکانپذیر است» (نشریه مجاهد شماره ۱۰ آبان ۵۸) این دیدگاه حل‌المسائلی به مبارزه ضدامپریالیستی خواهان دامن زدن به شور ۱۳ آبان تا مرحله کشاندن امریکا به مداخله نظامی بود.
امروزه اما ما حل مسائل معیشتی را در گرو «مبارزه ضد امپریالیستی» به روایت مذکور نمی‌دانیم، در گرو مقاومتی می‌دانیم که جامعه بر بنیاد تاب‌آوری خود در مقابل تحریم‌ها آن را ممکن کرده است و در گرو فضایی که در امتداد همین مقاومت ملی فراروی دیپلماسی و مذاکره و تعامل هرچه گسترده‌تر با جهان و با همسایگان گشوده است.
در امتداد راهی که ۱۳ آبان به سوی صندوق‌های رفراندوم تاریخ‌ساز ۱۲ آذر گشود و در آستانه چهلمین سالگرد تولد قانون اساسی در سامانه انتخابات آزاد و رفراندوم «همه باهم»، باید پیوندی تازه میان معیشت، کرامت و حقوق شهروندی و تاریخ انقلاب برقرار کرد. [۱]. نشریه مجاهد؛ شماره ۱۰، ۲۱ آبان ۵۸، ص ۷.
/
ادامه

کلمات کلیدی:
کد خبر: 1036843  |  ادامه: شبستان
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
ابراهیم اصغرزاده می گوید از دیوار سفارت آمریکا بالا رفتیم ولی فکر نمی‌کردیم بعدها کسانی بیایند با ضرب و زور از دیوار کل مملکت بالا بروند و همه چیز را مال خود کنند حتی انقلاب را که وجوه ضد استبدادی‌اش قابل کتمان نبود. قرار نبود کار به اشغال سفارت آمریکا بکشد ۴۰ سال پیش در چنین روزهایی دانشجویان...
- اخبار فرهنگی - به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، عبدالوحید فیاضی معاون دانشگاه مذاهب اسلامی و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در یادداشتی ضمن گرامیداشت یوم‌الله سیزده آبان به گام دوم انقلاب با عنوان گام بیداری پرداخته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.13 آبان در تاریخ انقلاب اسلامی...
به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، «علی ربیعی» در نشست خبری امروز گفت: ۱۳ آبان از چند جهت برای ما و برای امروز و نسل آینده اهمیتی تاریخی دارد. مناسبت های تاریخی در طول زمان معنای عمیق تری را به نمایش می گذارند. این یک رخدادی است که عقبه معین در تاریخ ما دارد. ما...
علی ربیعی امروز دوشنبه در نشست خبری با گرامی داشت ۱۳‌آبان اظهارداشت: ۱۳ آبان از چند جهت برای ما و برای امروز و نسل آینده اهمیتی تاریخی دارد. مناسبت های تاریخی در طول زمان معنای عمیق تری را به نمایش می گذارند. این یک رخدادی است که عقبه معین در تاریخ ما دارد.وی با بیان اینکه ما یک ۱۳ آبان در...
العالم - ایران / سیاسیعلی ربیعی سخنگوی دولت، ظهر امروز در نشست خبری با حضور خبرنگاران ضمن گرامیداشت 13 آبان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی گفت: ما 13 آبان های متعدد داریم، از 13 آبان 43 تا 13 آبان 57 و58 تا 13 آبان 96 که آمریکا تحریم های خود را علیه ما آغاز کرد. وی ادامه داد: این...
شفقنا- سخنگوی دولت ۱۳ آبان را نمادی از سال‌ها ظلم و جنایت به یک ملت حق طلب عنوان کرد و گفت: مشکل اصلی آمریکا هنوز هم همین حس استثناپنداری، خودبرتربینی مستکبرانه و خودستایانه آمریکایی است که تا امروز هم ادامه داشته است.پایگاه اطلاع رسانی دولت نوشت: علی ربیعی در نشست خبری امروز گفت که...
به گزارش خبرگزاری فارس، سازمان بسیج حقوقدانان به مناسبت 13 آبان بیانیه‌ای صادر کرد. متن این بیانیه به شرح زیر است: «با وجود گذشت نزدیک به چهل سال از حماسه ماندگار تسخیر لانه جاسوسی آمریکا به دست جوانان پر شور و انقلابی ایران اسلامی، ابعاد این اقدام جسورانه مبتنی بر بصیرت و متکی...
- اخبار سیاسی - به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، در پایان مراسم یوم‌الله 13 آبان در تهران که با حضور پرشکوه مردم برگزار شد، قطعنامه 13 آبان توسط حجت الاسلام و المسلمین محمودی رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی تهران قرائت شد.فرمانده ارتش: زانو زدن در برابر دشمن دستاوردی برای مردم نخواهد داشتمتن کامل...
به گزارش خبرگزاری شبستان، سازمان بسیج حقوق دانان به مناسبت 13 آبان بیانیه‌ای صادر کرد. این بیانیه به شرح زیر است:«یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنوا إِن تَنصُرُوا اللَّهَ یَنصُرکُم وَیُثَبِّت أَقدامَکُم »«ای کسانی که ایمان آورده‌اید! اگر (آیین) خدا را یاری کنید، شما را یاری می‌کند...
خبرگزاری شبستان- خراسان جنوبی؛ سیزدهم آبان ماه، یادآور روزهای شگفت و تحسین برانگیز ملت شریف ایران در آفرینش رویدادهای بزرگ و سرنوشت ساز برای «نفی سلطه» است. اگر چه تاریخ، حضور استکبار جهانی را در تبعید حضرت امام خمینی (ره) در سیزدهم آبان 1343می‌نگارد، به کشتار دانش آموزان در سیزدهم آبان...

آخرین خبرهای سياسي

هدف ما از کاهش تعهدات، حفظ برجام است نه از بین بردن آن مرور نیوز  ۶ دقیقه پیش

هدف ما از کاهش تعهدات، حفظ برجام است نه از بین بردن آنبه گزارش مرور نیوز، سید عباس عراقچی ، معاون سیاسی وزیر خارجه که برای شرکت در کنفرانس عدم اشاعه به مسکو سفر کرده بود در گفت وگو با بخش عربی شبکه آر تی درخصوص این کنفرانس اظهار کرد: می‌دانید که این کنفرانس همزمان با رخدادهای مهم بین‌المللی برگزار شد و مساله ممنوعیت انتشار هسته‌ای از مدت‌ها...

سیاست های آمریکا در همه مولفه های قدرت با شکست مواجه شده است مرور نیوز  ۶ دقیقه پیش

سیاست های آمریکا در همه مولفه های قدرت با شکست مواجه شده استبه گزارش مرور نیوز، سردار سرتیپ پاسدار محمدرضا نقدی ، معاون هماهنگ کننده سپاه در جمع علمای شیعه و سنی گلستان، گفت: 40 سال از انقلاب اسلامی گذشته و هر روز ملت ما قدرتمندتر از گذشته در این راه پیش رفته و در طرف مقابل دشمنان ما خار و ذلیل شده‌اند.وی افزود: در این 4 دهه هر چه آمریکا گفته، عکس آن اتفاق...

موافقت مجلس با عضویت ایران در موسسه تحلیل سامانه‌های کاربرد مرور نیوز  ۶ دقیقه پیش

موافقت مجلس با عضویت ایران در موسسه تحلیل سامانه‌های کاربردبه گزارش مرور نیوز، لایحه عضویت ایران در موسسه بین‌المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی در دستور کار جلسه علنی صبح امروز (21 آبان) قرار داشت که نمایندگان با ۱۵۳ رای موافق، ۶ رای مخالف و ۴ رای ممتنع از مجموع ۲۰۰ نماینده حاضر با آن موافقت کردند.به موجب ماده واحده این لایحه به دولت اجازه داده می‌شود...

ظریف با نورسلطان نظربایف در قزاقستان دیدار کرد مرور نیوز  ۶ دقیقه پیش

ظریف با نورسلطان نظربایف در قزاقستان دیدار کردبه گزارش مرور نیوز، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که در قزاقستان است، پیش از ظهر امروز (21 آبان) با نورسلطان نظربایف رهبر این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد و روابط دو جانبه و مهمترین مسائل منطقه‌ای و جهانی محورهای اصلی گفت‌وگو در این دیدار بود.

پیام سید محمود علوی به مناسبت هفته وحدت مرور نیوز  ۶ دقیقه پیش

پیام سید محمود علوی به مناسبت هفته وحدتبه گزارش مرور نیوز، سید محمود علوی ، وزیر اطلاعات در پیامی به مناسبت هفته وحدت اظهار امیدواری کرد که با وحدت و همدلی روز افزون مردم مسلمان کشورمان، شاهد پیشرفت بیش تر باشیم.در پیام حجت‌الاسلام سید محمود علوی آمده است:واعتصموا بحبل الله جمیعا ولا تفرقواقرآن کریم به ما درس اتحاد را می آموزد تا در...

حملات سایبری آمریکا علیه کشورمان صورت گرفت ولی کنترل شد مرور نیوز  ۶ دقیقه پیش

حملات سایبری آمریکا علیه کشورمان صورت گرفت ولی کنترل شدبه گزارش مرور نیوز، سردار جلالی ، رئیس سازمان پدافند غیرعامل در حاشیه کنفرانس پدافند غیرعامل در جمع خبرنگاران درخصوص مقابله با جنگ سایبری آمریکا علیه کشورمان گفت: در سال 97 آمریکا مدعی بود که حملات سایبری جنگی در کلاس استاکس نت انجام داده است.وی ادامه داد: سپر دفاعی کشور این حملات را کشف، کنترل و متوقف...

افزایش روز افزون نقش و تاثیرگذاری ایران در منطقه و جهان مرور نیوز  ۶ دقیقه پیش

افزایش روز افزون نقش و تاثیرگذاری ایران در منطقه و جهانبه گزارش مرور نیوز، علی شمخانی ، دبیر شورای عالی امنیت ملی با تبیین ریشه های تاریخی تعیین مرزهای نوین قدرت پس از فروپاشی شوروی گفت: حضرت امام (ره) با پیش‌بینی فروپاشی شوروی و نظام دو قطبی در جهان سنگ بنای پیشتازی و تولید قدرت از سوی جمهوری اسلامی را بر پایه راهبرد نه شرقی و نه غربی پایه گذاری...

سازمان بسیج متشکل از بدنه مردمی کشور است مرور نیوز  ۶ دقیقه پیش

سازمان بسیج متشکل از بدنه مردمی کشور استبه گزارش مرور نیوز، سردار سرلشکر محمد باقری ، رییس ستاد کل نیروهای مسلح در مراسم افتتاحیه نمایشگاه دستاوردهای 40 سالگی سازمان بسیج مستضعفین که در آستانه هفته بسیج در محل این سازمان برگزار شد، در بازدیدی دو ساعته که سردار غلامرضا سلیمانی رئیس سازمان بسیج مستضعفین هم حضور داشت از کم و کیف فعالیت‌ها...

تسلیت رهبر معظم انقلاب برای درگذشت حجت الاسلام مصطفی آژینی مرور نیوز  ۶ دقیقه پیش

تسلیت رهبر معظم انقلاب برای درگذشت حجت الاسلام مصطفی آژینیبه گزارش مرور نیوز، حضرت آیت الله خامنه‌ای ، رهبر معظم انقلاب اسلامی درگذشت حجت‌الاسلام مصطفی آژینی را به خانواده وی تسلیت گفتند.بنابر اعلام یکی از مسئولان دفتر مقام معظم رهبری، معظم له پس از اطلاع از درگذشت حجت‌الاسلام آژینی فرمودند: «شنیدم که فرزند آقای آژینی در بازگشت از سفر...

روحانی: اگر رییس جمهور دیگری در امریکا بود مذاکره می کردیم/ مذاکره را ما رها نمی کنیم ستاره ها  ۹ دقیقه پیش

روحانی: اگر رییس جمهور دیگری در امریکا بود مذاکره می کردیم/ مذاکره را ما رها نمی کنیم به گزارش ستاره ها و به نقل از ایسنا،حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی امروز (سه شنبه) در جلسه شورای اداری استان کرمان خطاب به مردم گفت: راه و مسیری که دولت و نظام انتخاب کرده، درست است و حق با شماست که سختی های زیادی دارید، اما شرایطی بود که دشمنان برای ما به وجود آوردند و ما آغازگر نبودیم.وی ادامه...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده