تعداد بازدید: ۲
تاريخ انتشار: شنبه،۱۸ آبان ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۲۲:۵۷
28 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی بخاطر صدور کارت های یکبار مصرف بازرگانی
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، برنامه «مناظره» هفدهم آبان ماه با موضوع روند صدور کارتهای بازرگانی و نحوه استفاده از آن به روی آنتن رفت. در روزهای اخیر و با ابلاغ بخشنامه جدید دادستانی کل درباره ممنوعیت واگذاری کارتهای بازرگانی به غیر و ورود کالا از این طریق ، روند صدور کارتهای بازرگانی و شیوه اعتبار سنجی دارندگان آنها مورد توجه رسانه ها و کارشناسان قرار گرفت.
به همین منظور برنامه «مناظره» دیشب با حضور امین اله فرهادی و سید محمد جعفری نمایندگان اتاق بازرگانی به عنوان موافقان روند فعلی صدور کارتهای بازرگانی و حمیدرضا سیفی دبیر کل کانون عالی کارفرمایان ایران و حمیدرضا دهقانی نیا سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز به عنوان مخالفان روند فعلی صدور کارتهای بازرگانی به بحث درباره این موضوع اختصاص یافت که گزارش آن در ادامه آمده است: *اتاق بازرگانی هیچ مسئولیتی در قبال فرار مالیاتی ندارد امین اله فرهادی نماینده اتاق بازرگانی ایران در ابتدای برنامه گفت: کارت بازرگانی به عنوان شناسنامه توسط اتاق ایجاد شده است.
وضعیت بازار تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله سیاست گذاری های مختلف و تحریم قرار گرفته است. برای کنترل وضعیت عده ای باید آن را بررسی نموده و بعدا به اتاق بازرگانی ارجاع دهند. این فرایند بطوریست که به صورت یک خط در میان بین اتاق بازرگانی و وزارت صنعت پایه گذاری شده و باید یکی پس از دیگری عمل کند. فرهادی درباره سختگیری های انجام شده توسط اتاق بازرگانی برای صدور کارتهای هوشمند افزود: در بحث استعلامات برای صدور کارت هوشمند سیستم هایی وجود دارد که دیتا ها و بانک اطلاعاتی آن بانک اطلاعاتی کشور است.
اتاق بازرگانی پس از طی فرایند ساده ای برای صدور کارت سختگیری های لازم را نیز انجام میدهند لذا اگر بعدا تخلفی توسط صاحبان کارت صورت گیرد،  پس از ارجاع به اتاق بازرگانی توسط کمیته انضباطی اتاق با متخلف برخورد می شود. بنابراین قاچاقهای صورت گرفته و یا فرار مالیاتی بدلیل وجود کارتهای بازرگانی نیست و اتاق بازرگانی هیچ مسئولیتی در این زمینه نخواهد داشت.
*بنگاههای شفاف حاضرند همه چیز شفاف باشد حمیدرضا سیفی دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایی گفت: برای اینکه بخش خصوصی بتواند به عنوان الگوی بخش دولتی عمل کند ودولت نیز به آن تکیه کند،  باید ساختار های لازم وجود داشته باشد تا بتواند وضعیت موجود را فرماندهی کرده و الگو ساز باشد. اما اکنون  شرایط موجود به گونه ایست که تبعات مشکلات و اتفاقات اشتباه دولت، دامن گیر بخش خصوصی می شود.
*تا زمانی که فضای رانتیسم حاکم باشد، این وضع ادامه خواهد داشت سید محمد جعفری دومین نماینده حاضر از اتاق بازرگانی در این برنامه تلویزیونی گفت: اتاق بازرگانی برای شفافیت گام برمیدارد، افرادی که در اتاق بازرگانی هستند شناسنامه دار بوده و همه با سابقه و خوشنام هستند بنابراین اتاق بازرگانی همیشه طبق قانون عمل کرده و این بخش خصوصی است که باید ثبات ایجاد کند.
جعفری ادامه داد: کارت عضویت مختص اتاق بازرگانی است اما کارت بازرگانی یک قانون مصوب مجلس است که برای هر کسی که میخواهد صادرات و واردات کالا را انجام دهد صادر میشود. اتاق بازرگانی بر اساس ضوابط مندرج در ماده 10 آیین نامه قانون واردات و صادرات، احراز صلاحیت تاجر ابلاغ شده را بررسی کرده و موظف است که کارت بازرگانی را صادر کند؛ نظارت و کنترل اینگونه افراد برای جلوگیری از قاچاق های صورت گرفته وظیفه وزارت صنعت است این وزارتخانه ناظر بوده و باید تاییدیه آخر را انجام دهد و تمام مراحل را رصد کند.
وی اظهار داشت: محیط کسب و ساختار ارزی کشور علت انحرافات است نه اتاق بازرگانی زیرا پس از صدور کارتهای بازرگانی درزمانی که میخواهد صدور صورت گیرد و در بازار رسمی و غیر رسمی فعالیت کند، اتاق نمی تواند نظارت کند. اینکه چرا افراد و بخشهایی که مسئولیت مستقیم دارند نه تنها نظارت ندارند بلکه اتاق را مسئول میدانند، به دلیل رانت و فضای غیر شفاف است.
*اتاق بازرگانی مسبب 28 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی است حمیدرضا دهقانی نیا سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز شرایط موجود درباره روند صدور و استفاده از کارت های بازرگانی را ناشی از اقدامات اتاق بازرگانی دانست و گفت: 28 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی وجود دارد که همه و همه بخاطر صدور کارت‌های یکبار مصرف  و یا همان کارت‌های اجاره ای بازرگانی است.
آیا به کسی که واجد شرایط داشتن شناسنامه نیست باید شناسنامه داد؟ استعلامات انجام شده در اتاق بازرگانی وجود ندارد و عدم رعایت شرایط واجب باعث بروز چنین مشکلاتی میشود. در همین خصوص باید این سوال را از اتاق بپرسیم که آیا برای استعلام کارت پایان خدمت و یا برای مدرک تحصیلی از آموزش و پرورش استعلام سیستمی صورت میگیرد؟ قطعا این طور نیست.
دهقانی نیا افزود: اگر آیین نامه به لحظه و بدرستی انجام شود و تبادل اطلاعات با وزارت صنعت صورت گیرد شاهد ایجاد چنین مشکلاتی نخواهیم بود. اتاق فقط 6000 کارت اجاره ای صادر کرده است. *کارت بازرگانی مثل گواهینامه رانندگی است فرهادی در واکنش به اظهارات دهقانی نیا گفت: ما در اتاق سامانه کارت هوشمند داریم که همه چیز شفاف است.
اگر بازرگان و تاجری تخلفی انجام می دهد، مسئولیت این تخلف بر عهده ما نیست. ما که علم غیب نداریم که تاجر پس از دریافت کارت، تخلف انجام می دهد. ستاد مبارزه با قاچاق کالا هم علم غیب ندارد! کسانی که کارت بازرگانی اجاره کرده و با استفاده از آن تخلف کرده اند، بر عهده اتاق بازرگانی نیست. اتاق بازرگانی با راه اندازی سیستم رتبه بندی، پیش بینی تخلفات رو انجام داده است.
نماینده اتاق بازرگانی ادامه داد: ما دستورالعمل راه اندازی سیستم رتبه بندی، را بارها اصلاح کردیم. ستاد مبارزه با قاچاق کالا، موارد فساد رخ داده در کارتهای بازرگانی را که ناشی از کوتاهی اتاق بوده را شفاف اعلام کند. قطعا اتاق در صدور آن 6 هزار کارت در سال 97 وظایف خود در فرایند احراز صلاحیت را انجام داده است.
*چرا اتاق بازرگانی تقصیرات خودش در صدور کارت بازرگانی را قبول نمی کند؟ سیفی دبیر کانون عالی کارفرمایی ایران اظهار داشت: با کارت بازرگانی می توان 21 هزار میلیارد تومان خسارت زد. آیا این کارت بازرگانی با گواهینامه قابل مقایسه است؟  علاوه بر این واقعا باید پرسید اتاق چقدر در راستای اهداف مصرح خود حرکت می کند؟ وی ادامه داد: اتاق بازرگانی پارلمان بخش خصوصی نیست.
بخش خصوصی و تولید کنندگان شفاف هستند و هیچ چیز پنهانی ندارند. اتاق بازرگانی با این همه فساد رخ داده در کارت‌های بازرگانی آبروی بخش خصوصی را برده است. *مقایسه کارت بازرگانی با گواهینامه غلط است دهقانی نیا سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: اتاق بازرگانی باید 13 شرط در فرایند احراز صلاحیت برای صدور کارت بازرگانی را انجام دهد اما 7 شرط آن را به درستی انجام نمی دهد.
اتاق بازرگانی استعلام خیلی از این موارد را با درخواست مکتوب و به صورت سنتی انجام می دهد. اتاق بازرگانی دو سال است که قول داده است استعلام کارت پایان خدمت را به صورت الکترونیکی انجام بدهد اما هنوز انجام نداده است اتاق در استعلامات خیلی ضعیف عمل می کند. دهقانی نیا ادامه داد: شما کارت بازرگانی را به کسی می دهید که اهلیت و صلاحیت ندارد.
چرا این را با گواهینامه رانندگی مقایسه می کنید؟! به عنوان مثال شرکت غزال ابریشم چند هزار فرار مالیاتی از کارت بازرگانی داشته. این فساد به این دلیل بوده که شما به فردی کارت داده اید که حتی مدرک سیکل نداشته است. ما بارها درخواست جلسه برای هماهنگی و اصلاح سامانده ها و روندها در صدور کارتها با اتاق داشته ایم اما اتاق در این جلسات شرکت نکرده است.
به گزارش فارس، در پایان برنامه «مناظره» و با توجه به سوال نظرسنجی، حدود 79 درصد بینندگان اعلام کردند که مخالف روند فعلی صدور و استفاده از کارتهای بازرگانی هستند. انتهای پیام/ بازرگانی فرار مالیاتی قاچاق کالا مصرف
ادامه

کد خبر: 1036980  |  ادامه: خبرگزاری فارس
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
به گزارش خبرگزاری فارس، جمشید قسوریان جهرمی مدیرعامل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی از انهدام ۵۰ میلیارد تومان کالای قاچاق سلامت محور از ابتدای سال جاری تاکنون در کشور خبرداد. قسوریان جهرمی در گفت‌وگو با برنامه «روی خط اقتصاد» رادیو اقتصاد با اشاره به اینکه دیگر کالاهای...
به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، سردار ایوب سلیمانی در سی و نهمین جلسه قرارگاه مرکزی مقابله با قاچاق کالا و ارز، اظهارداشت: مهمترین رویکرد نیروی انتظامی در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز، پیشگیری، پیش بینی و مبارزه است. وی، مبارزه با قاچاق کالا و ارز را مهمترین ماموریت پلیس...
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس غلامحسین شافعی امروز در جلسه گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد،  با اشاره به صحبت‌های وزیر اقتصاد در مورد وضعیت صادرات گفت: صادرکنندگان ما با توجه به شرایط اواخر سال گذشته و 6 ماهه ابتدای امسال کار متفاوتی را در...
علی مؤیدی خرم‌آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه میزان خروج دارو قاچاق چقدر برآورد شده است، گفت:  در حال حاضر آماری در رابطه با قاچاق خروجی دارو ندارم اما مقدار آن خیلی کم است.  رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در پاسخ به این...
- اخبار اقتصادی - به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، علی‌اکبر کریمی در برنامه پایش با بیان اینکه اقدامات مهمی در کمیسیون اقتصادی برای آماده‌سازی گزارش نهایی تحقیق و تفحص از قاچاق کالا انجام شده بود گفت: در مورد برخی نکات مطرح شده در گزارش ایراداتی از سوی دستگاه‌های مختلف وارد شد در نهایت هیئت...
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی پایش، در برنامه «پایش»  12 آبان ماه، موضوع «نقش کارت های بازرگانی اجاره ای در قاچاق کالا»، بررسی شد. علی اکبر کریمی نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عدم قرائت تحقیق و تفحص در مورد قاچاق در صحن مجلس امری نادرست بود و قابل دفاع...
به گزارش ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، حمیدرضا دهقانی‌نیا سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق گفت: حجم قاچاق در بازه زمانی خاص به آمار کل سال تعمیم داده می‌شود که این روند از نظر بنده و کارشناسان این حوزه صحیح نیست.سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: قانونگذار، ستاد مرکزی مبارزه...
▫ وکالت کاری کارت بازرگانی ممنوع است؟  صبحانه آنلاین - اقتصادي
به گزارش صبحانه،دادستان کل کشور اخیراً در بخشنامه‌ای تاکید کرد، ورود کالا با کارت بازرگانی افراد دیگر مشمول مقررات بند یک ماده یک قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز بوده وجرم قاچاق تلقی می‌گردد.در انتهای این بخشنامه آمده است، تنظیم و صدور سند وکالت واگذاری یا استفاده از کارت بازرگانی دیگران تسهیل بزه...
- اخبار اقتصادی - به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، دادستان کل کشور اخیراً در بخشنامه‌ای تاکید کرد، ورود کالا با کارت بازرگانی افراد دیگر مشمول مقررات بند یک ماده یک قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز بوده وجرم قاچاق تلقی می‌گردد. در انتهای این بخشنامه آمده است، تنظیم و صدور سند وکالت واگذاری...
- اخبار اجتماعی - به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدجواد منتظری در گفت‌وگو با شبکه خبر با اشاره به ابلاغیه ممنوعیت واگذاری کارت بازرگانی به غیر، اظهار کرد: در اجرای تبصره چهار بند سوم آیین‌نامه اجرایی ماده 10 قانون صادرات و واردات مبنی بر اینکه «کسی...

آخرین خبرهای اقتصادي

قیمت تمام شده بنزین ۴۴ سنت است صبحانه آنلاین  ۳۸ دقیقه پیش

قیمت تمام شده بنزین ۴۴ سنت است به گزارش صبحانه، امیر وکیل زاده در گفتگوی ویژه خبری با اعلام اینکه در مقایسه با پارسال، مصرف بنزین نه و هفت دهم درصد افزایش داشته است، افزود: یکی از دلایل افزایش مصرف بنزین، نبود سوخت‌های جایگزین است.وی گفت: میانگین جهانی مصرف عمومی یک خودرو روزانه 3 تا 4 لیتر است، اما در ایران، خودرو‌ها به طور میانگین...

حقوق پایه وزارت کار در سال ۹۹ چقدر افزایش می‌یابد؟ صبحانه آنلاین  ۳۸ دقیقه پیش

حقوق پایه وزارت کار در سال ۹۹ چقدر افزایش می‌یابد؟ به گزارش صبحانه،با توجه به وضعیت اقتصادی موجود و کاهش قدرت خرید مردم، به نظر می‌رسد مذاکرات برای تعیین حداقل دستمزد کارگران برای حصول نتیجه زودتر از سال‌های گذشته آغاز شود، این درحالی است که وضعیت بنگاه‌های تولیدی نیز به هیچ عنوان خوب نیست و رکود عمیقی بر آن‌ها سایه انداخته است. در حال حاضر سازمان...

چرا بودجه اینقدر نفتی است؟ صبحانه آنلاین  ۳۸ دقیقه پیش

چرا بودجه اینقدر نفتی است؟ به گزارش صبحانه،سهم ۱۴.۵ درصدی شرکت ملی نفت از درآمدهای نفتی موضوعی است که در سال‌های اخیر همواره در بودجه گنجانده شده است، که تاکنون با افزایش یا کاهش قیمت نفت و یا تغییر درآمدهای حاصل از فروش نفت تغییری در این رقم ۱۴ و نیم درصد داده نشده است. موضوع مهم اینکه نفت باید همواره رشدی بیش از متوسط رشد...

شاخص بورس در ۵ روز معامله چقدر رشد کرد؟ صبحانه آنلاین  ۳۸ دقیقه پیش

شاخص بورس در ۵ روز معامله چقدر رشد کرد؟ به گزارش صبحانه،در پایان معاملات هفته منتهی به ‪۲۲ آبان ماه ۱۳۹۸، شاخص کل با ۱۷۶۱ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۳۰۷ هزار و ۹۴ واحد رسید‪.شاخص کل هم‌وزن با ۲۷۶۳ واحد افزایش معادل ۳.۲۲ درصد، رقم ۸۸ هزار و ۴۵۲ واحد را به نمایش گذاشت.شاخص بازار اول با ۱۲۳۴ واحد افزایش به رقم ۲۲۲ هزار و ۶۹۶ واحد...

دستگیری ۶ شروری که در اینستاگرام قرار کتک‌کاری می‌گذاشتند صبحانه آنلاین  ۳۸ دقیقه پیش

دستگیری ۶ شروری که در اینستاگرام قرار کتک‌کاری می‌گذاشتند به گزارش صبحانه،سرهنگ محمد رضا ملکوتی گفت: وقوع یک فقره درگیری بین هشت مرد جوان در محدوده خیابان عارف قزوینی و خیابان عبید زاکانی از طریق مرکز فوریتهای پلیسی به کلانتری امامزاده حسن اعلام شد و شهروندان اعلام کردند که در جریان آن شش شرور، دو تن از شهروندان را مورد ضرب و جرح قرار داده و پس از زخمی کردن...

سرکو کاتانچ: دربی آسیا را از ایران بردیم اکو فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش مهر، سرکو کاتانچ پس از پیروزی دو بر یک پنجشنبه شب تیم ملی فوتبال عراق مقابل ایران در مرحله گروهی مقدماتی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و جام ملت های ۲۰۲۳ آسیا گفت: اول باید از بازیکنانم که نهایت تلاش خود را کردند تشکر کنم و به آنها و مردم عراق بابت این پیروزی تبریک بگویم. برد مهمی کسب کردیم.سرمربی...

تعجب فیفا از برد تاریخی عراق مقابل ایران اکو فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش مهر، تیم ملی فوتبال ایران امروز پنجشنبه در چهارمین دیدار خود در گروه C مرحله مقدماتی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و جام ملت های ۲۰۲۳ آسیا مقابل عراق با نتیجه دو بر یک شکست خورد تا با شش امتیاز در رده سوم جدول باقی مانده و شانس کمی برای صعود به دور بعدی مسابقات پیدا کند.سایت فدراسیون بین المللی...

جشن و پایکوبی در خیابان‌های عراق اکو فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش ایسنا و به نقل از السومریه، تیم ملی فوتبال عراق در انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر توانست با نتیجه دو بر یک ایران را شکست دهد.پیروزی برابر ایران باعث شده است تا هواداران فوتبال در عراق با وجود آنکه این کشور در وضعیت بحرانی به سر می‌برد، غرق در شادی باشند.با توجه به اینکه عراق هنوز درگیر تظاهرات...

رتبه یک آسیا در رده بندی فیفا از دست می‌رود؟ اکو فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش ایسنا، یکی از اولین تبعات شکست تلخ ایران برابر عراق به احتمال فراوان از دست رفتن رتبه نخست بین تیم های آسیایی در رده بندی فیفا است.در حالی که سال‌ها تیم ملی فوتبال ایران در رده نخست رده بندی فیفا قرار داشت ولی شکست برابر عراق و پیروزی سامورایی ها برابر قرقیزستان باعث از دست رفتن این افتخار...

ویلموتس: مقصر شکست یک نفر نیست/ بدشانسی آوردیم اکو فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش مهر، مارک ویلموتس در نشست خبری پس از شکست دو بر یک امشب تیم ملی فوتبال ایران مقابل عراق در چهارمین بازی مرحله گروهی مقدماتی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و جام ملت های ۲۰۲۳ آسیا در جمع خبرنگاران گفت: ۱۵ دقیقه سخت را در ابتدای بازی داشتیم. سپس گل خوردیم و در ادامه بازی را به دست گرفتیم و کنترل کردیم....

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده