تعداد بازدید: ۱۲
تاريخ انتشار: دوشنبه،۲۰ آبان ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۲۲:۰۲
گزارش| عراق؛ حرکت تدریجی به سمت تفاهم سیاسی
- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، اعتراضات مردمی در عراق از اوایل اکتبر گذشته آغاز شده و دومین ماه خود را پشت سر می‌گذراند، گر چه در روزهای اولیه اعتراضات، تلاش زیادی برای دامن زدن به درگیری ها و خشونت های داخلی در عراق دنبال می‌شد، اما به نظر می‌رسد روند اعتراضات فارغ از اقدامات مشکوکی که توسط برخی طرف‌های خاص خارجی و احزاب سیاسی وابسته به آنها در داخل کشور دنبال می شود، روند عاقلانه‌تری به خود گرفته است.
البته در این میان نباید نقش مرجعیت شیعه عراق را نادیده گرفت، مرجعیت عراق ضمن تلاش برای استفاده از این فرصت گرانبها برای ایجاد اصلاحات مورد نظر در کشور پتانسیل خود را به کار گرفته است تا از مصادره و انحراف اعتراضات و خارج شدن آن از کنترل جلوگیری کند. با وجود تحرکات مشکوکی که در برخی شهرهای عراق وجود دارد، اما به نظر می رسد فضای کلی تحولات عراق به سمت ثبات و آرامش سیاسی پیش می‌رود.
عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق با تاکید بر پایبندی به رهنمودهای مرجعیت بر ادامه تلاش‌های جدی دولت خود برای برآورده‌کردن خواسته‌های تظاهرات‌کنندگان تأکید کرد.عراق| بغداد در آرامش؛ ترافیک در خیابان‌های پایتخت + تصاویرگزارش| در عراق چه می‌گذرد؟ + تصاویر و فیلمعبدالمهدی با تاکید بر ضرورت حفظ ماهیت مسالمت آمیز تظاهرات و هوشیاری مردم در برابر نفوذ عناصر خرابکار و آشوب طلب به داخل تظاهرات خاطرنشان کرد: تحرکات جوانان کودتا نیست، بلکه موج فراگیری از اعمال آگاهی ملت ما است.
وی همچنین از ارائه بسته اصلاحی جدید برای پاسخ به مطالبات مردم خبر داد. تصویب بسته اصلاحی جدید در دولت عراق/ اظهارات عبدالمهدی درباره اصلاح قانون اساسیعراق|تاکید صالح و عبدالمهدی بر اجرای بسته اصلاحی؛ بررسی لغو امتیازهای مالی مسئولان در پارلمان پارلمان عراق هم طی جلساتی که پس از تظاهرات برگزار کرد، بر حمایت از اقدامات اصلاحی تاکید کرد.
کاهش حقوق مسئولان و مقامات ارشد عراق از جمله تصمیمات گرفته شده در راستای اصلاحات اعلام شده است.در همین رابطه یک منبع در ریاست جمهوری عراق گفت ریاست جمهوری با کمک تیمی از کارشناسان عراقی و نمایندگان سازمان ملل، پیش نویس قانون جدید انتخابات را آماده کرده است که به موجب آن کمیساریای عالی انتخابات از طیف قضات و کارشناسان به دور از سهم خواهی حزبی بازتشکیل خواهد شد.
این منبع افزود بر اساس پیش نویس قانون جدید انتخابات، تعداد نمایندگان پارلمان عراق، 30 درصد کاهش خواهد یافت و شرط سنی برای نامزدی هم به 25 سال کاهش خواهد یافت. این منبع گفت در قانون جدید، بالاترین رای در حوزه‌های انتخاباتی لحاظ خواهد شد. این منبع افزود نخست وزیری هم پیش نویس قانون انتخابات دارد و پیش نویس قانون آماده شده از سوی ریاست جمهوری به خاطر تعهدات مالی که دارد، تقدیم دولت شده است.
‎نشست کمیته تعدیل قانون اساسی عراقبشیر خلیل الحداد معاون رئیس پارلمان ریاست نشست کمیته تعدیل قانون اساسی با حضور نمایندگان اصناف و روسای اتحادیه‌ها و اساتید دانشگاه‌ها و کارشناسان امور قوانین را برعهده دارد.کمیته موقت برای پیشنهادهای تعدیل قانون اساسی، پنجم ماه جاری از ادامه حرکت در مسیر تعدیل قانون اساسی بر اساس برنامه زمان بندی مشخص خبر داد و اعلام کرد یک پایگاه اینترنتی ایجاد شده تا نظرات و دیدگاه‌های تمام طیف‌های جامعه عراق از جمله نمایندگان تظاهرات کنندگان درباره تعدیل قانون اساسی دریافت شود.
ریاست پارلمان عراق از سازمان‌های جامعه مدنی خواسته است در نشست‌های کمیته تعدیل قانون اساسی شرکت کند. یک منبع پارلمانی در این باره گفت ریاست پارلمان، سازمان‌های جامعه مدنی را به اعزام نمایندگانشان برای مشارکت در نشست‌های کمیته تعدیل قانون اساسی دعوت کرده است.تاکید روسای قوای سه‌گانه بر اجرای خواسته‌های مردمدر آخرین تحول سیاسی مهم برای حل مشکلات و معضلات عراق و برآورده شدن خواسته‌های مشروع تظاهرات کنندگان، سران قوای سه‌گانه عراق و رئیس‌جمهور این کشور روز یکشنبه 19 آبان در نشستی در کاخ ریاست‌جمهوری بر حمایت از مطالبات مردمی و تلاش برای تحقق آن تأکید کردند.
برهم صالح رئیس جمهور، عادل عبدالمهدی نخست وزیر، محمد الحلبوسی رئیس پارلمان و فائق زیدان رئیس دستگاه قضایی عراق در این نشست تأکید کردند تظاهرات یک جنبش اصلاحی مشروع و قانونی است.‎موضع مثبت مقامات سیاسی کشور نسبت به حل مشکلات موجود در شرایطی دنبال می شود که به نظر می رسد سازمان ملل متحد نیز مواضع مثبتی در این راستا اتخاذ کرده و وارد روند حل مناقشه در عراق شده است.
به همین مناسبت جینین هینس پلاسخارت نماینده دبیر کل سازمان ملل در عراق، صبح امروز وارد شهر نجف اشرف شد و با آیت الله سیستانی دیدار کرد. اظهارات نماینده سازمان ملل پس از دیدار با آیت الله سیستانی این در حالی است که هیأت کمک رسانی سازمان ملل به عراق (یونامی) دیشب در هفدهمین روز دور دوم اعتراضات عراق در بیانیه‌ای، مجموعه پیشنهاداتی را برای کاهش تنش‌ها مطرح و عنوان کرد که در حال رایزنی با طرف‌های سیاسی در عراق است.
این بیانیه اعتراضات کنونی را نتیجه «عدم پیشرفت» در طول 16 سال گذشته در عراق عنوان کرده و هشدار داده است که «ریسک فزاینده‌ای وجود دارد که عناصر مخرب اعتراضات مسالمت‌آمیز را مصادره کرده و هرگونه تلاش برای تغییرات واقعی را از خط خارج کنند. زمان از اهمیت حیاتی برخوردار است، همین‌طور رسیدن به نتایج ملموس.
»طرح پیشنهادی سازمان ملل برای پایان دادن به ناآرامی‌ها در عراق مداخله آمریکا در امور داخلی عراقدر طرف مقابل در حالی که گروه‌های سیاسی عراق به تدریج به سمت تفاهمات حل بحران حرکت و تاکید می‌کنند که باید به دولت برای پیشبرد برنامه اصلاحی و اجرای خواسته‌های مشروع مردم فرصت داد و فضای عمومی این کشور در مجموع به سمت آرامش به پیش می‌رود، آمریکا در یک موضع مداخله‌جویانه دیگر خواستار برگزاری انتخابات زود‌هنگام در عراق شد، در این بیانیه ادعا شده که کاخ سفید نگران تجاوزات ادامه‌دار ضد معترضان و فعالان مدنی و رسانه‌ها و نیز قطع اینترنت در عراق است و می خواهد آزادی بیان در این کشور رعایت شود.
کاخ سفید در ادامه دخالت‌های خود خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق شد صدور این بیانیه نگرانی دلسوزان عراقی از روند تحولات این کشور و احتمال مداخله آمریکا در مصادره اعتراضات مسالمت آمیز را افزایش داده است.مقامات آمریکا با وجود تاکید دولت عراق بر پیشبرد برنامه اصلاحی و تلاش همه جانبه برای برآورده کردن خواسته‌های مشروع مردم، به اظهارات تحریک آمیز و مداخله‌جویانه خود ادامه دادند از جمله با این جملات که«عراق با سرکوب اراده مردم خود هیچ آینده‌ای ندارد و اینکه آمریکا به شدت به حمایت از عراق امن و شکوفا و قادر به دفاع از مردم خود در برابر گروه‌های خشونت طلب افراطی اهتمام دارد» نشان دادند تمایلی به حفظ آرامش و ثبات عراق برای اجرای بسته اصلاحی دولت عراق ندارند.
از سوی دیگر مطالبات مردم به گونه‌ای است که تحقق آنها در فضای آرام و به دور از تنش امکان پذیر است و ادامه اعتراضات و ایجاد هیجان کاذب در فضای سیاسی کشور امکان پیشبرد مطالبات بحق معترضان وجود نخواهد داشت و ابهام در افق سیاسی کشور را بیشتر خواهد کرد.‎پیچ خطرناک اصلاحات در عراقدر حال حاضر به نظر می‌رسد فعالیت‌هایی برای اصلاح ساختار سیاسی عراق در روند ایجاد قانون انتخاباتی جدید، تغییر کمیساریای عالی انتخابات، مبارزه با عناصر فاسد و محاکمه آنها در دادگاه و انجام اصلاحات ریشه‌‌ای و نیز تغییر در ساختار دولت در دست بررسی و اجرا است.
علاوه بر اینکه تیم تخصصی اطراف نخست‌وزیر نیز قرار است با اصلاحات فوری مواجه شود. به این ترتیب می‌توان امیدوار بود که با ایجاد ضرب الاجل و آرام کردن فضای عمومی بتوان زمینه‌ای مناسب برای اجرای مطالبات مردمی ایجاد کرد و جلوی سوء استفاده هرج و مرج طلبان و عناصر بدخواه و تجزیه طلب را از تحولات کنونی در عراق سد کرد.
بر کسی پوشیده نیست که هرگونه سستی و تأخیر در اجرای وعده‌های اصلاح طلبانه در این کشور به نفع هیچ کس نخواهد بود و اصلاحات ریشه‌ای همراه با تضمین استمرار و تاثیرگذاری این اصلاحات می‌تواند فضای مناسب برای رشد و توسعه عراق ایجاد کند، علاوه بر اینکه مرجعیت عالی شیعه در نجف نیز با هوشیاری تحولات سیاسی کشور را دنبال می کند و در مواقع لزوم اقدام مقتضی را انجام خواهد داد.
با توجه به مجموعه تحولات موجود به نظر می رسد عراق در یک نقطه عطف اساسی قرار گرفته است، مرحله‌ای که اگر اقدام حکیمانه و منطقی در راستای منافع عمومی کشور صورت گیرد، می‌تواند مقدمه‌ای برای جهش سیاسی و اقتصادی در کشور باشد و اگر با اقدامات احساسی و تحریک آمیز در مسیر اهداف مداخله جویان خارجی قرار گیرد، دامنه‌های اعتراضات و درگیری‌های داخلی طولانی مدت در این کشور زبانه کشیده و بار دیگر فضا برای رشد گروه‌های تروریستی و تکفیری در آن فراهم می‌شود.
انتهای پیام/
ادامه

کد خبر: 1042566  |  ادامه: تسنیم
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه المیادین، قیس الخزعلی دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق تصریح کرد اظهارات مقامات آمریکایی نشان می‌دهد که طرح انتخابات زودهنگام، اساسات پروژه‌ای آمریکایی است.الخزعلی خاطر نشان کرد : حرف آخر را مرجعیت زد که بیانگر خواسته‌های جوانان تظاهرات...
به گزارش ایلنا به نقل از سومریه نیوز، «جانین هنس پلاسخارت»، نماینده ویژه سازمان ملل در امور عراق امروز -دوشنبه- در کنفرانسی مطبوعاتی در نجف پس از دیدار با آیت‌الله «سیدعلی سیستانی»، مرجع عالی قدر دینی در این کشور گفت: «توصیه هایی را به دولت عراق ارائه کردیم و اکنون...
یک مقام مسئول در ریاست جمهوری عراق به شبکه خبری «الفرات» گفت که «ریاست جمهوری با همکاری گروهی از کارشناسان عراقی و نمایندگان سازمان ملل، پیش‌نویس قانون جدید انتخابات را تکمیل کرد».وی تصریح کرد که به موجب این قانون جدید، کمیساریایی متشکل از مسئولان قضائی و کارشناسانی تشکیل...
به نقل از سایت شبکه سومریه نیوز، جنین هینس پلاسخارت رئیس هیئت سازمان ملل در عراق پس از دیدار با آیت الله سیستانی، مرجع عالی شیعه در نجف در کنفرانس مطبوعاتی ضمن تاکید بر احترام به حاکمیت عراق، اظهار کرد: توصیه‌هایی را به دولت عراق کردیم و اکنون زمان آن فرا رسیده که دولت چیزی را تقدیم ملت کند.وی افزود:...
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، ریاست جمهوری عراق امروز اعلام کرد که قانون جدید انتخابات در این کشور تکمیل شده است. یک مقام مسئول در ریاست جمهوری عراق به شبکه خبری «الفرات» گفت که «ریاست جمهوری با همکاری گروهی از کارشناسان عراقی و نمایندگان سازمان ملل، پیش‌نویس قانون جدید...
- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رسانه‌های عراق، یک منبع در ریاست جمهوری عراق گفت ریاست جمهوری با کمک تیمی از کارشناسان عراقی و نمایندگان سازمان ملل، پیش نویس قانون جدید انتخابات را آماده کرده است که به موجب آن کمیساریای عالی انتخابات از طیف قضات و کارشناسان به...
العالم - عراقریاست جمهوری عراق امروز اعلام کرد که قانون جدید انتخابات در این کشور تکمیل شده است.یک مقام مسئول در ریاست جمهوری عراق به شبکه خبری «الفرات» گفت که «ریاست جمهوری با همکاری گروهی از کارشناسان عراقی و نمایندگان سازمان ملل، پیش‌نویس قانون جدید انتخابات...
▫ اراده دولت بغداد در تامین مطالبات مردمی  خبرگزاری فارس - بين‌الملل
گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس - یادداشت میهمان؛ محمد مهدی ملکی: با اتفاقات اخیری که در عرصه سیاسی کشور عراق شاهد هستیم مبنی بر اعتراضات مردم به وضعیت نامطلوب موجود، فساد، رانت خواری و مسائل و مشکلات معیشتی، روند تحولات در آن کشور سرعت بیشتری به خود گرفت و سرآغازی بر تحرکات جدید...
آفتاب‌‌نیوز : هیأت کمک رسانی سازمان ملل به عراق (یونامی) یکشنبه‌ شب در هفدهمین روز دور دوم اعتراضات عراق در بیانیه‌ای، پیشنهاداتی را برای کاهش تنش‌ها مطرح و عنوان کرده است که در حال رایزنی با طرف‌های سیاسی در عراق است.این بیانیه اعتراضات کنونی را نتیجه «عدم پیشرفت»...
شفقنا- یکی از نمایندگان پارلمان عراق از توافق نمایندگان جریان های سیاسی، دولت، سازمان ملل و تظاهرکنندگان بر سر یک نقشه راه برای پایان دادن به بحران کنونی این کشور خبر داد.به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از خبرگزاری المعلومه، «عامر الفایز»، نماینده ائتلاف سازندگی در پارلمان عراق شامگاه...

آخرین خبرهای بين‌الملل

مجلس نمایندگان آمریکا بندهای استیضاح ترامپ را تایید کرد ایلنا  ۱۲ ساعت پیش

مجلس نمایندگان آمریکا بندهای استیضاح ترامپ را تایید کردبه گزارش ایلنا به نقل از هیل، کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا دو بندی که بر اساس آن «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری این کشور باید استیضاح شود را تصویب کرد.این دو بند شامل سوءاستفاده از قدرت و ایجاد مانع برای کنگره است. با رای موافق کمیته قضایی مجلس نمایندگان به دو ماده طرح استیضاح دونالد...

چرا اقدام تروریستی افسر سعودی در آمریکا بایکوت رسانه‌ای شد؟ تسنیم  ۱۲ ساعت پیش

چرا اقدام تروریستی افسر سعودی در آمریکا بایکوت رسانه‌ای شد؟ - اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل تسنیم، یک افسر نیروی هوایی عربستان سعودی به نام «محمد الشمرانی» که از سال 2017 دوره های آموزش نظامی خود را در آمریکا آغاز و از فوریه 2019 در حال آموزش در پایگاه نظامی «پنساکولا» در ایالت فلوریدای آمریکا بود، روز جمعه پانزدهم آذر ماه 98 اقدام به تیراندازی به...

عراق| جزئیات جدید از قتل هولناک نوجوان میدان الوثبه/ ادامه تحرکات منفی آمریکا و عناصر وابسته... تسنیم  ۱۲ ساعت پیش

- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم،‌ شبکه العهد عراق گزارش داد حکم بازداشت قاتلان شهید وسام العلیاوی مدیر دفتر جنبش عصائب اهل الحق در استان میسان صادر شده است.شورای عالی قضایی عراق اعلام کرده است که احکام بازداشت شامل 20 متهم به قتل شهید وسام العلیاوی است.هشدار وزارت کشور عراق...

لیبی|تسلط نیروهای «الوفاق» بر «التوغار»؛ انهدام خودروهای زرهی اماراتی تسنیم  ۱۲ ساعت پیش

لیبی|تسلط نیروهای «الوفاق» بر «التوغار»؛ انهدام خودروهای زرهی اماراتی - اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رسانه‌های لیبیایی، دولت وفاق لیبی که از سوی سازمان ملل به‌رسمیت شناخته شده است اعلام کرد که منطقه التوغار واقع در جنوب طرابلس پایتخت لیبی را به کنترل خود در آورده است.احمد ابوشحمه فرمانده اتاق عملیات میدانی عملیات آتشفشان خشم اعلام...

الجزایر|اولین اظهارات «تبون» بعد از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری تسنیم  ۱۲ ساعت پیش

الجزایر|اولین اظهارات «تبون» بعد از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری - اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رسانه‌های الجزایری، عبدالمجید تبون رئیس‌جمهور منتخب الجزایر به عنوان اولین اظهارات خود بعد از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری وعده داد که در این کشور تغییر ایجاد کند.وی در توییتی نوشت: ما به تغییر پایبند هستیم و می توانیم تغییر ایجاد...

تحریم چند فرد مرتبط با حزب الله لبنان از سوی آمریکا آفتاب نیوز  ۱۳ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرده است که دو شهروند لبنانی را با نام «ناظم سعید احمد» و «صالح عاصی» به دلیل ارتباط با شبکه مالی حزب‌الله لبنان مشمول تحریم قرار گرفته‌اند.وزارت خزانه داری آمریکا همچنین فرد دیگری را با نام «تونی صعب»...

تصویب استیضاح ترامپ در کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا آفتاب نیوز  ۱۳ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا دو بند مربوط به استیضاح ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا را تصویب کرد.بر این اساس استیضاح ترامپ برای رأی گیری توسط مجلس به صحن علنی می‌رود. با توجه به ترکیب مجلس نمایندگان و اکثریت دموکرات در آن انتظار می‌رود این مجلس نیز به استیضاح...

نصرالله: ایران در صورت حمله خود پاسخ خواهد داد آفتاب نیوز  ۱۳ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان گفت: آمریکایی ها به سرعت برای بهره برداری از اعتراضات و تظاهراتی که در لبنان برگزار می شود، هستند و به دنبال آن هستند که از آن برای منافع خود بهره برداری کنند.وی افزود: آمریکایی ها به شکل وقیحانه و علنی در این تظاهرات دخالت می کنند. نماینده...

سید حسن نصرالله: آمریکا درصدد بهره‌برداری از اعتراض‌هاست/ ایران در برابر حمله ساکت نمی‌نشیند خبرگزاری فارس  ۱۳ ساعت پیش

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، سید حسن نصر الله دبیر کل حزب الله لبنان شامگاه جمعه در ورد تحولات اخیر این کشور و منطقه سخنرانی کرد. او بعد از یک ماه گفت که سخنان او در مورد حوادث اخیر لبنان و تلاش‌ها برای تشکیل دولت و دخالت‌های آمریکایی‌ها خواهد بود. سید حسن نصر الله...

دگماتیسم آمریکا در متهم کردن ایران به حمله به «آرامکو» خبرگزاری فارس  ۱۳ ساعت پیش

دگماتیسم آمریکا در متهم کردن ایران به حمله به «آرامکو» به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، علی‌رغم آنکه سازمان ملل متحد چند روز پیش ادعاهای آمریکا و سعودی درباره دخالت ایران در حمله به تأسیسات نفت سعودی را تأیید نکرد، مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا بار دیگر ایران را به دست داشتن در این حمله متهم کرده است.  محققان سازمان ملل متحد...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده

پربیننده ترین خبرها