تعداد بازدید: ۸
تاريخ انتشار: دوشنبه،۲۰ آبان ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۲۲:۰۳
فاینانس 450 میلیون دلاری چینی‌ها برای ساخت فرودگاه چابهار/ اتصال خط‌آهن چابهار-زاهدان به شبکه سراسری در نیمه اول 1400
- اخبار اقتصادی - به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، عبدالرحیم کردی در نشست خبری اظهار کرد: چابهار تقریبا بیش از یک دهه است به سر زبان‌ها افتاده است و شروع این مباحث نیز عنایت ویژه رهبر معظم انقلاب بود که سواحل مکران را به‌عنوان گنج پنهان مورد توجه قرار دادند.وی با تاکید بر این‌که این نگاه، عنایت هوشمندانه و تیزبین رهبر معظم انقلاب از اصول علم اقتصاد بر می‌آید، ادامه داد: مواد اولیه روزی عامل مهم تعیین کننده بود، در مقطعی نیروی کار در قیمت تمام شده تاثیر به سزایی داشت.
اما از دو دهه قبل این فضا تغییر کرد و به این معنا که دسترسی به نیروی کار به راحتی امکان پذیر بود و شکاف فناوری به شدت کم شد و فضا برای رقابت آنچنانی وجود نداشت.وی تصریح کرد: اما برای یک عامل نتوانسته‌اند راه حلی پیدا کنند و آن هزینه حمل و نقل و زمان رسیدن به بازار است. یعنی سرعت و قیمت کالا به بازار اهمیت بالایی در قیمت تمام شده داشت.
مدیرعامل منطقه آزاد چابهار با اشاره به این‌که دسترسی آسان به بازارهای هدف به عامل مهم تعیین کننده قیمت تمام شده تبدیل شده است،‌ اظهار کرد: با این تفکر همه به دنبال کوتاه کردن مسیرهای خود هستند و کریدورهای جدید و ابزارهای نوین حمل و نقل وارد بازار حمل‌ونقل و لجستیک شده‌اند. همه اینها تعاریف جدیدی را به وجود آورده‌اند که ایران در این جغرافیا نقش و اهمیت ویژه‌ای دارد.
کُردی گفت:‌ سه بازار بسیار مهم در آسیا، آسیای جنوب شرقی و شمال آفریقا قرار دارند؛ چه در بازار مصرف و چه در مواد اولیه این بازارها سهم بسیاری زیادی را به خود اختصاص می‌دهند. بهترین نقطه برای اتصال این مناطق و جنوب آفریقا به یکدیگر ایران است.*موقعیت استراتژیک ایران در ترانزیت کالاوی افزود: در این جغرافیا به دلیل موقعیت ژئوپولتیک می‌توانیم بگوییم رسیدن به آبهای آزاد برای ایران یک فضای بی رقیب است.
وی با تاکید براین‌که امروز به فصل چابهار و سواحل مکران رسیده‌ایم، اضافه کرد: به دنبال توجه رهبر معظم انقلاب،‌دولت‌ها توجهاتی به توسعه مکران داشته‌اند. در دولت یازدهم و دوازدهم توسعه زیرساخت‌ها ی سواحل مکران شتاب خوبی به خود گرفته است.مدیرعامل منطقه آزاد با یادآوری این‌که راه‌آهن چابهار-زاهدان 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، ادامه داد: با موافقت رهبر معظم انقلاب 300 میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای تکمیل این پروژه اختصاص می یابد و تعهدی که وزارت راه و شهرسازی برای سرعت دادن به این طرح دارد نیمه اول سال 1400 این خط‌آهن به شبکه سراسری متصل خواهد شد.
دفاع مدیرعامل منطقه آزاد چابهار از دپوی 3000 کانتینر قطعات خودروکردی با یادآوری این‌که فاصله فرودگاه کنارک تا چابهار همواره به عنوان یک دغدغه‌ بوده است، اظهار کرد:‌ با نگاه توسعه‌ای دولت، مهرماه امسال موافقت اصولی فرودگاه‌ چابهار با سرمایه‌گذاری و اجرای سازمان منطقه آزاد چابهار اخذ شد. در این راستا توافقنامه با پیمانکار امضا شده و مجوز هزینه‌ کَرد آنرا از دولت دریافت کرده‌ایم و به زودی عملیات اجرایی این پروژه آغاز خواهد شد.
وی با بیان این‌که این پروژه سه سال زمان می‌برد که میزان سرمایه گذاری آن 550 میلیارد تومان است، افزود: تاییدیه دولت چین برای فاینانس 450 میلیون دلاری این پروژه صادر شده که ظرفیت فرودگاه در فاز اول یک میلیون نفر خواهد بود.*بررسی طرح توسعه منطقه آزاد چابهار در مجلسوی با اشاره به این‌که طرح توسعه منطقه آزاد چابهار هفته آینده در دستور کار مجلس است، گفت: بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری در این طرح قرار دارند و می‌توانند مسائل مرز دریایی را برطرف کنند.
با تصویب این طرح توسعه در مجلس چابهار به فصل جدید از توسعه وارد خواهد شد.مدیرعامل منطقه آزاد چابهار با اشاره به این‌که تولید 10 میلیون تن فولاد در طرح توسعه سواحل مکران پیش بینی شده است،‌ اظهار کرد:‌ در این راستا در منطقه آزاد چابهار چند مجتمع فولادی در حال ساخت است و چابهار به یک قطب فولادی در منطقه تبدیل خواهد شد.
در حوزه پتروشیمی نیز 20 میلیون تن محصولات بارگذاری شده که در فاز یک 8.5 میلیون تن مجوزهای محیط زیست مشخص شده است. سه واحد از این مجتمع‌ها که 3.5 میلیون تن محصولات پتروشیمی تولید می‌کنند در حال ساخت است.کُردی با اشاره به این‌که خط انتقال گاز از ایرانشهر به چابهار اردیبهشت ماه سال 1400 به بهره‌برداری می‌رسد، افزود:‌ مبنای کار اقتصادی در چابهار فولاد و پتروشیمی به صورت 100 درصد در سبد صادراتی قرار دارد.
وی با تاکید بر این که جنس فولاد و پتروشیمی به گونه‌ای است که توسعه‌ای برون‌زا بوده‌اند و گپ و شکافی را در این فعالیت اقتصادی داشته‌اند، اظهار کرد: برای توسعه پایدار تاکید کرده‌ایم که این فعالیت‌ها باید روی اشتغال منطقه تاثیرگذار باشد. برای این کار توسعه خوشه‌های پتروشیمی و فولاد در دستور کار قرار دارد که می‌توان به قطعه‌سازی، پروفیل‌سازی و .
.. اشاره کرد که در این زمنیه 5 واحد پایین دستی فولاد در منطقه داریم.وی با اشاره به این‌که در حوزه پتروشیمی حدود 23 واحد پایین دستی داریم که محصولات تولیدی آنها 100 درصد صادر می‌شود، گفت: اشتباه است که برای تهران 10 میلیون نفری با فاصله بیش از 2000 کیلومتری از چابهار تولید انجام دهیم، ما باید برای کراچی که فاصله 700 کیلومتری با چابهار و جمعیت 20 میلیون نفری تولید کنیم.
وی با یادآوری واردات برنج با قیمت 1200 تن در هر تن به کشور، افزود:‌ در حال حاضر ما برنج نیمه آماده قهوه‌ای از پاکستان با قیمت تنی 600 تا 700 دلار وارد کشور می‌کنیم. در این راستا 20 واحد فرآوری برنج به ظرفیت در چابهار راه‌اندازی شده که به ازای هر واحد 80 نفر ایجاد اشتغال می‌شود.*تامین 70 درصد تن ماهی کشور در چابهارمدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار همچنین با اشاره به این‌که 70 درصد تن ماهی کشور و 34 درصد آبزیان کشور از چابهار و کنارک تامین می‌شود،‌گفت: حدود 30 هزار نفر اشتغال در این بخش‌ها در سواحل مکران داریم.
کُردی با بیان این‌که به دنبال ورود این کارهای اقتصادی هب سفره مردم هستیم، اضافه کرد:‌ ارزش تولیدات از 50 میلیارد تمان در سال 92 به حدود 500 میلیارد تومان در سال 96 رسیده است. در سال 97 به دلیل نوسانات نرخ ارز این عدد 30 درصد(345 میلیارد تومان) کاهش یافت. در 7 ماهه امسال به حدود 328 میلیارد تومان رسیده که انتظار داریم در ماه‌های پایانی سال شتاب بیشتری به خود بگیرد.
*رسوب 53 هزار تن برنج در منطقه آزاد چابهاروی در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم در خصوص واردات قطعات خودرو و دپو آنها در منطقه آزاد چابهار، اظهار کرد: معمولا رسوب کالا در مناطق آزاد خیلی کم اتفاق می‌افتد و موارد پیش آمده متاثر از سیاست‌های سرزمینی مانند شرایط اقتصادی یا برخی بخشنامه‌ها بود.وی ادامه داد: سال گذشته قبل از مسائل اقتصادی، خیلی از تولیدکنندگان پیش بینی های را برای تامین کالای مورد نیاز خود انجام دادند، در این راستا بخش عمده‌ای از نیازها را وارد شد که مقداری از آن در بنادر رسوب شده بود.
وی با تاکید بر این‌که رسوب قطعات خودرو در منطقه آزاد چابهار نداریم، گفت:‌ فقط در حوزه برنج حدود 53 هزار تن در انبارهای مناطق آزاد رسوب کرده که دلیل آن لغو بخشنامه ممنوعیت فصلی واردات برنج است. در حالی که واردکننده برای واردات برنج برنامه ریزی کردند که در تابستان این ممنوعیت برقرار شد. به همین دلیل کالای در مسیر یا در انبارها فرصت ترخیص پیدا نکردند که به محض لغو این ممنوعیت این برنج‌ها بلافاصله وارد بازار مصرف خواهد شد.
انتهای پیام/
ادامه

کد خبر: 1042572  |  ادامه: تسنیم
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
- اخبار اقتصادی - به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مهدی کوهی در حاشیه بازدید خبرنگاران از پتروشیمی نگین مکران با اشاره به برنامه‌ریزی برای ساخت 18 واحد پتروشیمی در سه فاز در منطقه آزاد چابهار، اظهار کرد: فاز یک این مجتمع در شش واحد از دو سال پیش در حال ساخت است که حدود 30 درصد پیشرفت فیزیکی...
مهرداد جمال ارونقی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در مورد وضعیت رسوب کالا در بنادر و گمرکات کشور اظهار کرد: ابتدای تیرماه سالجاری بود که وزیر امور اقتصادی و دارائی طی نامه ای با عنوان رئیس جمهور آخرین وضعیت رسوب کالا را تشریح کرد و طبق دستور رئیس جمهوری مقرر شد برای...
به گزارش اکوفارس به نقل از شاتا، حسین مدرس خیابانی در همایش فولاد در محل دائمی نمایشگاه های منطقه آزاد چابهار، بیان کرد: در کمتر از یک ماه برای بار دوم است که به چابهار می آیم و یک تغییر محسوس و حرکت روبه جلویی را در بهره برداری از بندر شاهد هستیم.چابهار، گوهری در جنوب شرقی کشور با امکاناتی منحصر به...
▫ راهکاری برای رونق تولید ملی  خبرگزاری فارس - اقتصادي
خبرگزاری فارس؛ توصیه موکد رهبر معظم انقلاب اسلامی بر توجه به اقتصاد مقاومتی و توسعه تولید ملی در سال‌های اخیر، چندان که باید و شاید مورد مداقه و بررسی کارشناسان فن قرار نگرفته است تا مناسب‌ترین و اثربخش‌ترین شیوه‌های تحقق آن تبیین و تدوین شود. واقعیت آن است که بدانیم همه مسئولیت...
- اخبار اقتصادی - به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم حسین مدرس خیابانی در جلسه تسهیل و تسریع فرآیند خروج کالا از بندر شهید بهشتی چابهار یادآور شد: در آخرین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی و ستاد هماهنگی های اقتصادی دولت به دو شرکت بزرگ دولتی ابلاغ شد کالاهای وارداتی را با اولویت بندر چابهار تخلیه کنند، چراکه...
به گزارش ایلنا، حسین مدرس خیابانی در جلسه تسهیل و تسریع فرآیند خروج کالا از بندر شهید بهشتی چابهار که با حضور اعضای هیأت مدیره شرکت خدمات بازرگانی دولتی ایران و جمعی از مسئولان کشوری و استانی در سالن جلسات بندر شهید بهشتی برگزار شد، گفت: در آخرین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی و ستاد هماهنگی های اقتصادی دولت...
ترابر نیوز: به گزارش ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خبرگزاری...
شفقنا- برادر رهبر گروه طالبان در پاکستان کشته شده است.به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از الجزیره، در یک بمبگذاری در مسجدی در شهر کویته پاکستان که در روز جمعه رخ داد، برادر هبه‌الله آخوندزاده سرکرده طالبان نیز کشته شده است. حافظ احمدالله برادر آخوندزاده امام جماعت مسجد خیرالمدرسین در...
خبرگزاری فارس - وحید ونایی: عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی تهران جنوب، عضو هیأت مؤسس و نایب رئیس کانون فارغ‌التحصیلان (دانش آموختگان) اقتصاد دانشگاه‌های کشور، عضو هیأت علمی و دبیر تحقیقات اقتصادی اجتماعی وزارت جهاد، نماینده وزارت جهاد در وزارتخانه‌های بازرگانی، کشور و کار،...
تابناک اقتصادیمدتی است که موضوع رسوب کالا در بنادر و گمرکات کشور رسانه‌ای شده است و دستگاه‌ها و سازمان‌های متولی نیز پیگیر چرایی و حل این معضل بوده اند. در حالی که بیشتر این معضل رسوب کالا مربوط به بنادر و وزارت راه و شهرسازی است، اما وزارت اقتصاد و گمرک برای حل آن پیش قدم بوده اند. مهرداد جمال ارونقی...

آخرین خبرهای اقتصادي

درامد 26 هزار میلیاردی از فروش خوراک به واحدهای پتروشیمی تسنیم  ۳۳ دقیقه پیش

- اخبار اقتصادی - به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس جدول تبصره 14 لایحه بودجه، درامدهای هدفمندی یارانه‌‌ها از 140 هزار میلیارد تومان در سال جاری به 250 هزار میلیارد تومان در سال 99 افزایش خواهد یافت. هرچند از 6 ردیف پیش بینی شده در سال 98 ارقام تخمین زده شده برای سال 99 به خصوص در حوزه...

رشد 100 درصدی درآمد هدفمندی از فروش صادراتی بنزین و گازوئیل در لایحه بودجه 99 + جدول تسنیم  ۱ ساعت پیش

- اخبار اقتصادی - به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، دولت برای سال آینده در تبصره 14 لایحه بودجه منابع و مصارف 250 هزار میلیارد تومان برای هدفمندی یارانه‌ها لحاظ کرده است.بر این اساس در حالی که در لایحه سال 98 حدود 45 هزار میلیارد تومان برای دریافتی حاصل از فروش داخلی فراورد‌های نفتی تخمین زده...

افزایش 63 درصدی صادرات ایران به ازبکستان در 7 ماهه سال جاری اکو فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش اکوفارس به نقل از شاتا، رضا رحمانی افزود: سیاست جمهوری اسلامی ایران در گسترش روابط تجاری، با اولویت 15 کشور همسایه بنا شده است.وی ادامه داد: یکی از مهمترین محورهای برنامه هفتگانه وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال جاری توجه به توسعه صادرات است که در ذیل آن به افزایش مبادلات تجاری با کشورهای همسایه...

بعید نیست آمریکا کودتا در عراق را کلید بزند اکو فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش فارس، «صباح العکیلی» تحلیل‌گر سیاسی عراق، از شکست آمریکا در موج‌سواری بر تظاهرات‌های جاری عراق و تلاش برای حمله به منطقه سبز بغداد خبر داد.وی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المعلومة» گفت: تظاهرات‌کنندگان کلیه حساب و کتاب‌های آمریکا را ناکام گذاشتند...

طرح جدید تل‌آویو برای آواره کردن ده‌ها هزار فلسطینی از منطقه «النقب» اکو فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش فارس، رژیم صهیونیستی در حال تدوین طرحی برای آواره کردن ده‌ها هزار نفر از شهروندان فلسطینی از منطقه «النقب» است.روزنامه «العربی الجدید» گزارش داد که نهاد موسوم به «مؤسسه سازماندهی مراکز تجمع بدوی‌ها در النقب» دو طرح را آماده کرده است تا شهروندان...

حادثه دلخراش در بغداد در ادامه اتفاقات مشکوک در اعتراضات عراق اکو فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش فارس، در ادامه اتفاقات مشکوک در حاشیه اعتراضات و تظاهرات در عراق، امروز (پنجشنبه) تصاویری از قتل یک جوان عراقی در میدان «الوثبه» بغداد و سپس آویزان کردن او از تیر چراغ برق، در شبکه‌های اجتماعی مختلف منتشر شد.طی روزهای گذشته همزمان با فروکش کردن موج اعتراضات، سلسله اتفاقات مشکوکی...

آمریکا همچنان از تزریق واکسن آنفولانزا به پناهجویان جلوگیری می‌کند اکو فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش فارس، در ادامه انتشار برخی گزارش‌ها در خصوص وضعیت نامناسب مهاجران در اردوگاه‌های مرزی آمریکا، مأموران مهاجراتی آمریکا از تزریق واکسن آنفولانزا به کودکان بازداشتگاه پناهجویان در «سن دیه‌گو» جلوگیری کرده‌اند.روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت» در این خصوص گزارش...

مالزی یک نفتکش متهم به نقض تحریم‌های کره شمالی را توقیف کرد اکو فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش فارس، آژانس دریانوردی مالزی روز پنج‌شنبه اعلام کرد یک نفتکش ویتنامی را که به نقض تحریم‌های کره شمالی متهم بوده، پس از ورود به آب‌های مالزی توقیف کرده است.پیش از این خبرگزاری «رویترز» گزارش داده بود که این نفتکش اسفند ماه پارسال در حالی که ۲۰۰۰ تن گازوئیل حمل می‌کرده،...

آلمان خواستار توقف مداخله آمریکا در امور اتحادیه اروپا شد اکو فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش فارس، «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان امروز (پنجشنبه) در واکنش به تصمیم آمریکا به تحریم دو پروژه انتقال گاز روسیه به اروپا، توقف مداخله واشنگتن در امور داخلی اروپا را خواستار شد.ماس در یک پیام توییتری در واکنش به گزارش «اشپیگل» در خصوص تلاش‌های مداوم واشنگتن برای...

«جبران باسیل» از تلاش «حریری» برای حذف دیگر جریان‌ها انتقاد کرد اکو فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش فارس، «جبران باسیل» وزیر امور خارجه دولت پیشبرد امور لبنان و رهبر جریان سیاسی «التیار الوطنی الحرّ» (جریان ملی آزاد) از جریان‌ها و احزاب سیاسی تأثیر گذار در این کشور خواست برای تشکیل دولت جدید به جد تلاش کنند و سیاست‌ها و رویکردهای سابق خود را کنار بگذارند.به...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده