تعداد بازدید: ۱۲
تاريخ انتشار: دوشنبه،۲۰ آبان ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۲۲:۴۴
پویش تحریم مداحان میلیونی
کلیپی از یک هیأت در قم و دعوت مدیر آن، به پویش تحریم مداح میلیونی و پاکتی در فضای مجازی منتشر شده است که خبر از درخواست مبلغ ۲۵ میلیون تومانی یک مداح برای حضور در این هیأت داشت.مدیر هیأت انصارالمحسن قم که چندی پیش در فضای مجازی از راه‌اندازی کمپین تحریم مداحان میلیونی گفت، معتقد است، نبود نظارت در حوزه مداحی موجب بروز انحرافات بسیاری در این حوزه مانند تبلیغ ساعت و تعیین رقم‌های آن‌چنانی شده است.
، چندی است، کلیپی از یک هیأت در قم و دعوت مدیر آن، به پویش تحریم مداح میلیونی و پاکتی در فضای مجازی منتشر شده است که خبر از درخواست مبلغ ۲۵ میلیون تومانی یک مداح برای حضور در این هیأت داشت.برای بررسی جزییات این مهم، سراغ سید مجید رضوی مداح و مدیر هیأت انصار المحسن قم رفتیم. رضوی در این گفت‌وگو اظهارداشت: این هیأت از سال ۱۳۷۵ در استان قم فعالیت خود را آغاز کرده است و در عرصه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و .
.. فعال است و دارای اعضای بسیار زیادی نیز است.وی با بیان اینکه این هیأت و مسئولان آن مجری برگزاری همایش نوگلان حسینی، جوان غلامان و پیرغلامان حضرت سیدالشهدا(ع) در استان قم بوده است، تصریح کرد: این هیأت در طول این سال‌ها از حدود ۲۰۰ مداح و سخنران تقدیر کرده است اما بعد از گذشت مدتی با بررسی‌ تجربیات این برنامه‌ها، متوجه شدیم جامعه مداحی کشور به دلیل نبود نهاد نظارتی به سمت و سوی انحراف در حرکت است.
تبلیغ ساعت توسط مداحان در هیأت‌!رضوی با اشاره به اینکه در سایه نبودن این نهاد نظارتی، امروز هر مداحی با هر دغدغه و تفکری اقدام به انجام کارهایی می‌کند که مردم نیز به دلیل علاقه به اهل‌بیت(ع) با این قشر کاری ندارند، تصریح کرد: ۱۰ سال پیش اگر مداحی در مجلسی حضور پیدا می‌کرد، حاضران از شکل و نحوه لباس پوشیدن او می‌شناختند که این ذاکر اهل بیت(ع) است.
آن فرد با عبا یا کت و شلوار مرتب برروی منبر حضور پیدا می‌کرد اما متاسفانه مداحان امروزی، تبلیغ ساعت می‌کنند و ساعتی را که به دست دارند، در جلسه هیأت چند مرتبه به وضوح نمایان می‌کنند تا مردم از این برند خرید کنند، آیا رسالت مداح این است؟ این انحرافات تاجایی قابل تحمل است.مداحانی که بی‌مزد و منت برای دسته‌ عزاداری می‌خواندندمدیر هیأت انصار المحسن قم با بیان اینکه در جلسه هیأت به مناسبت شهادت امام حسن عسکری(ع) از این وضعیت انتقاد کردم، تصریح کرد: در گذشته در قم مداحانی مانند مرحوم حاج محمد حسین مولوی و مرحوم حاج حسین معلوجی در مقابل بازارچه شیخان می‌ایستادند تا برای دسته‌های عزاداری برروی چهارپایه مدیحه‌سرایی کنند و این افراد حرفی از پول و پاکت نمی‌زدند.
وی با اشاره به اینکه نهاد نظارتی وجود ندارد تا به مداح بگوید چرا این سبک را خواندی و این نوحه شاعرش چه فردی است، تصریح کرد: در اربعین حسینی مردم با هر میزان درآمدی به سمت مغناطیس حسینی حرکت می‌کنند و این نشان دهنده، شأن و جایگاه امام حسین(ع) است، حال چرا باید اجازه دهیم هر فردی هرکاری برروی منبر امام حسین(ع) انجام دهد.
رقم تعیین کردن مداحان برای واحد، زمینه و شور خواندنرضوی با اشاره به اینکه تعداد مداحانی که دچار انحرافند، در جامعه مداحی بسیار کم است، گفت: مداحان خوب بسیاری در کشور وجود دارد که بر منبر حضور پیدا می‌کنند و با یک «بسم الله الرحمن الرحیم» و «صلی الله علیک یا اباعبدالله» آن‌ها، اشک عرشیان و فرشیان جاری می‌شود اما مداحانی را داریم که قبل از حضور در مراسم اعلام می‌کنند، اگر نوحه سبک «زمینه» بخواند ۵ میلیون تومان، «واحد» هم کنار «زمینه» بخواند ۱۰ میلیون تومان و «شور» هم بخواند ۲۰ میلیون تومان پول باید پرداخت شود.
دغدغه هیأت‌ها برای تأمین پاکت مداحمدیر هیأت انصار المحسن قم با بیان اینکه انتشار این ویدئو در فضای مجازی با حمایت مردم و هیأت داران مواجه شده است، تصریح کرد: این سخنان من در هیأت، حرف دل بسیاری بود که اگر بنا داشته باشند مجلسی برگزار کنند تنها برای فراهم کردن پاکت مداح مشکل دارند زیرا در مجلس عزای اهل بیت(ع) هر فردی بانی بخشی از هزینه‌های طعام و .
.. می‌شوند اما برای تأمین پاکت مداح مشکل دارند.وی با اشاره به اینکه کمپین تحریم مداحان میلیونی را ایجاد کردیم تا نهاد نظارتی مسئول به خودش بیاید، گفت: این نهاد نظارتی را امروز نه هیأتی‌ها و نه مردم نمی‌شناسند، زمانی در سازمان تبلیغات اسلامی شورای هیأت‌های مذهبی و کانون مداحان تاسیس شد اما این دو نهاد رویکرد حمایتی و خدماتی دارند و نظارتی بر فعالیت مداحان ندارند و مشخص نیست دقیقاً نظارت برای عملکرد هیأت و مداح برعهده چه کسی است؟انحرافات مداحان در سایه نبود نظارترضوی اضافه کرد: در سایه نبود این نهاد نظارتی، امروز شاهدیم مداح با شلوار جین و لباس آستین کوتاه برروی منبر می‌ایستد.
مداحان باید بدانند، مخاطب را امام حسین(ع) برایش ایجاد کرده است، باید قدر نعمت‌های خداوند را بدانند و احترام قائل شوند.مداحانی که برای مجلس خود پاکت طلب نمی‌کنندمدیر هیأت انصار المحسن قم گفت: مرحوم کوثری زمانی که برای امام حسین (ع) می‌خواند طلب پاکت نمی‌کرد، امروز نیز مداحانی همچون کاظم غفارنژاد، یزدان ناصری و یوسف سجادی زمانی‌که در هیأت حضور پیدا می‌کنند، از قبل رقم تعیین نمی‌کنند و حتی صله هم اهدا می‌شود یا می‌گویند این رقم را برای هیأت هزینه کنید یا از ارائه هدیه ما در جشن‌ها به مردم مطلع هستند، درخواست می‌کنند، این مبلغ، در آن مسیر هزینه شود و این رفتارها ارزشمند است و قطعاً برکت‌ این اتفاقات در زندگی آنان مشاهده خواهد شد.
حامیان کمپین تحریم پویش مداحان میلیونیوی با اشاره به حمایت‌ هیأتی‌ها از این کمپین افزود: بسیاری از جلسات و هیأت‌های مذهبی همچون محفل شاه علقمه استان قم، هیأت عاشقان موسی بن الجعفر(ع) قم، حاج ابراهیم قانع از مداحان استان خراسان رضوی، حاج محمود تاری از مداحان تهران، انجمن مداحان و کانون مداحان استان قم و .
.. با ارسال پیام از این فعالیت حمایت کردند.رضوی گفت: بنا داریم با این کمپین درد جامعه مداحی را برطرف کنیم تا این آفات از آینده مداحی کشور پاک شود، اگر افرادی هم از سخن من ناراحت شدند و می‌گویند که پاکت نمی‌گیرند، دعوت می‌کنم در مجلس فاطمیه امسال این هیأت، حضور پیدا کنند، البته ما صله هم می‌دهیم اما حاضر نیستیم که مداحی اعلام کند برای حضور در جلسه باید مبلغی به حساب هیأت واریز شود.
کمیته انضباطی مداحان چه می‌کند؟مدیر هیأت انصار المحسن قم در پاسخ به این سوال که به عنوان مداح و هیأت‌دار از فعالیت کمیته انضباطی مداحان اطلاعی دارد، تصریح کرد: تاکنون اسم و فعالیتی از این مجموعه نشنیدم اما چه خوب است همانند فوتبال که کمیته انضباطی فعالیت افراد بررسی می‌کند و افراد از فعالیت محروم می‌کنند و جریمه دارند، در حوزه مداحی نیز نظارت کنند، افراد با چه لباس‌هایی حضور پیدا می‌کنند، چه رقم‌هایی را مطالبه می‌کنند و یا چه اشعار و سبک‌هایی در مجالس می‌خوانند.
تعیین رقم برای پاکت مداحی بدسلیقگی استبراساس این گزارش، چندی پیش محمد کمیل مداح اهل بیت(ع) در گفت‌وگوییدر این خصوص بحث پاکت دریافت کردن مداحان اظهارداشت: در سیره معصومین(ع) مطرح شده است که روضه‌خوان یا شاعری که در محضرشان حضور پیدا می‌کرد و مصیبت کربلا را نقل می‌کرد و یا در مدح اهل بیت (ع) شعرخوانی می‌کرد، معصومین(ع) به نحو احسنت از آنان پذیرایی و تقدیر می‌کردند.
امروز شاید دچار بدسلیقگی شده‌ایم، اگر بخواهیم جایگاه ستایشگری اهل بیت(ع) را منحصر به مقدار صله کنیم که بناست از طرف فرد بانی ارائه شود، زیرا این امر، کاری معنوی است و نمی‌توان برروی آن قیمت گذاشت و اجر آن فقط نزد خدا و اهل بیت(ع) است. اینکه فردی بگوید گفتن یک «صلی الله علیک یا اباعبدالله» مزدش چقدر است، بدسلیقگی است.
افرادی که صله مداحی را برروی چشم می‌گذارندوی با اشاره به اینکه متأسفانه مردم این اشتباهات را مشاهده کردند بنابراین نمی‌توان انکار کرد اما نباید همه مداحان را با یک چشم نگاه کرد، گفت: بسیاری از اساتید، بزرگان و دوستان ما در مجلس حاضر می‌شوند و هرچه که تقدیمشان کردند را می‌بوسند و بر چشمانشان می‌گذارند و این نگاه را دارند که این نظر حضرت زهرا (س) است.
شاید باور نکنید اما در همین شرایط امروزی، کم نیستند مجالسی که من شرکت کردم و آخرش صورتم را بوسیدند و تمام شده است و اینطور نبوده که بعداً هم دعوت کنند و من شرکت نکنم بلکه بازهم دعوت کردند و حضور پیدا کردم. هربار هم پاکتی به من ارائه شده است در برابر چشمان بانی، بوسیده‌ام و برچشمانم گذاشته‌ام و خارج شدم.
روش برخورد یک مداح با صله‌های مداحیکمیل ادامه داد: استادم حاج مرتضی طاهری نقل می‌کند که من جعبه‌ای دارم و تمام صله‌هایی که دریافت می‌کنم را بدون اینکه نگاه کنم در آن تخلیه می‌کنم تا خدایی نکرده حتی در ذهنم این نکته شکل نگیرد که در فلان جلسه چقدر دادن تا در تصمیمم برای دفعه بعد رفتن، تأثیری بگذارد و این هم شیوه‌ای زیباست که اگر افراد و دوستان مداح پیش بگیرند، ضرری ندارد.
مردم ممکن است در برخی نقل‌ها شنیده باشند که مداحی، فلان رقم را دریافت می‌کند اما باید بدانند همه مداحان این‌گونه نیستند.نتیجه اعتماد به بانی اصلی هیأتاین مداح اهل بیت(ع) افزود: از آقای خلج خاطره‌ای شنیدم که در مراسمی شرکت کرده بودند و در پایان مبلغی را به وی داده بودند، او نیز پاکت را همانطور در جیب گذاشته بود و بعد از مدتی نیز به خانواده داده بود تا خرج کنند.
حرفی نیز پیش نیامده بود. بعد از مدتی مجدد او را برای همین مراسم دعوت می‌کنند و در پایان نیز مبلغ هنگفتی به وی می‌دهند که بعد از زمانی، آقای خلج تماس می‌گیرند که اشتباه ندادید و بانی پاسخ می‌دهد خیر، اشتباهی نیست، جلسه گذشته مبلغ کمی دادیم، دیدیم شما حرفی نزدید و مجدد هم آمدید لذا متوجه شدیم برای شما مهم نیست، این دفعه بیشتر دادیم.
باید بدانیم که کار جای دیگری اداره می‌شود.
ادامه

کد خبر: 1042652  |  ادامه: چند ثانیه
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
به گزارش خبرنگار حوزه مسجد و هیأت خبرگزاری فارس، چندی است، کلیپی از یک هیأت در قم و دعوت مدیر آن به پویش تحریم مداح میلیونی و پاکتی در فضای مجازی منتشر شده است که از درخواست مبلغ ۲۵ میلیون تومانی یک مداح برای حضور در این هیأت خبر می‌دهد. برای آشنایی با چند و چون ماجرا و نحوه...
- اخبار فرهنگی - به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم؛ کمتر مداحی را در کشور می‌توان سراغ گرفت که گذرش به کتاب "نخل‌ میثم" حاج غلامرضا سازگار نیفتاده باشد و اشعار و نوحه‌های آن را در مجالس خود نخوانده باشد. "امین شادکام" نیز از این ماجرا جدا نیست و می‌گوید مداحان...
خبرگزاری فارس ـ گروه مسجد و هیأت ـ امیرحسین کسائی: امروزه اگر به عنوان یک مخاطب جدید وارد هیأت‌های عزاداری مشهور و معروف کشور به ویژه تهران شویم، شاهد فرم‌های متنوعی از عزاداری و سینه‌زنی هستیم؛ فرم‌هایی که در عالم هیأت و عزاداری به نام‌های زمینه، واحد و شور شناخته شده و هرکدام...
- اخبار فرهنگی - خبرگزاری تسنیم - متین رضوانی‌پور بر ردیف‌های آوازی موسیقی دستگاهی ایران مسلط است؛ موسیقی را می‌شناسد و در خوانندگی توانمند و در عین حال مهم‌ترین ویژگیِ این خواننده تسلطش بر آوازهای مذهبی است؛ نزد بیشتر پیرغلامان مناطق مختلف ایران رفته و نوحه‌های قدیمی این مناطق...

آخرین خبرهای اجتماعي

داعش مسئولیت حمله تروریستی در نیجر با ۷۰ کشته را برعهده گرفت شفقنا  ۴۴ دقیقه پیش

شفقنا- گروه تروریستی داعش مسئولیت حمله در نیجر که بیش از ۷۰ کشته بر جای گذاشت، بر عهده گرفت.به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، به نقل از النشره، وزارت دفاع نیجر شب گذشته اعلام کرده بود که در حمله افراد مسلح به یک پایگاه نظامی در غرب نیجر در نزدیکی مرزها با مالی، ۷۱ سرباز کشته و ۱۲ تن دیگر زخمی...

نام اولین خرید زمستانی پرسپولیس فاش شد ! چند ثانیه  ۱ ساعت پیش

نام اولین خرید زمستانی پرسپولیس فاش شد !به احتمال فراوان صادق محرمی اولین خرید سرخپوشان در نقل و انتقالات زمستانی خواهد بود.صادق محرمی تصور می‌کرد با رفتن به اروپا می‌تواند جایگاه محکم و ثابتی در تیم ملی ایران پیدا کند، اما این‌طور نشد. این مدافع راست نفوذی به لیگ کرواسی و تیم دینامو زاگرب رفت، اما سرنوشتی همچون علی کریمی هافبک فعلی استقلال...

ادعای عجیب و سنگین ناصر محمدخانی درباره مهدی ترابی ! چند ثانیه  ۱ ساعت پیش

ادعای عجیب و سنگین ناصر محمدخانی درباره مهدی ترابی !پیشکسوت باشگاه پرسپولیس گفت: خیلی‌ها بهتر از من بوده و هستند، اما به شخصه بازی علی کریمی را خیلی دوست داشتم.کم نیستند کسانی که ناصر محمدخانی را بهترین مهاجم پس از انقلاب فوتبال ایران می‌دانند. همین امروز اگر با علی پروین هم‌کلام شوید به شما خواهد گفت این بازیکن زهردار و تکنیکی یکی از سه بازیکن برتر تاریخ...

ظهور یک کریم باقری جدید در پرسپولیس؟! چند ثانیه  ۱ ساعت پیش

ظهور یک کریم باقری جدید در پرسپولیس؟!مهدی شیری دفاع راست پای تیم پرسپولیس گل مهدی ترابی را با شوت های کریم باقری مقایسه کرده است.مهدی شیری مدافع راست فیکس پرسپولیس در لیگ نوزدهم بوده است. پس از عملکرد پرنوسان، او در بازی با گل گهر نمایش درخشانی را ارائه کرد و شایستگی های خود را به اثبات رساند. وی در گفتگویی به همین بازی پرداخته و از گل...

اختصاصی - تیم سلیمی بیشترین هزینه را در لیگ کرده است چند ثانیه  ۱ ساعت پیش

اختصاصی - تیم سلیمی بیشترین هزینه را در لیگ کرده استتیم بازار بزرگ ایران که مربیگری آن را بهداد سلیمی در لیگ وزنه برداری باشگاه های ایران برعهده دارد بیشترین هزینه را کرده است.این تیم که با گذشت دو هفته از فصل جاری لیگ وزنه برداری باشگاه های ایران در صدر جدول لیگ قرار دارد ، یک میلیارد تومان برای شرکت در این لیگ هزینه کرده است.سلیمی شماری از ملی پوشان...

تایمز: لیورپول به دنبال شکار بازیکنی از آسیا چند ثانیه  ۱ ساعت پیش

تایمز: لیورپول به دنبال شکار بازیکنی از آسیابنابه نوشته یک روزنامه چاپ انگلیس،‌قهرمان اروپا خواهان به خدمت‌گیری ستاره‌ای از قاره آسیاست.تایمز: لیورپول به دنبال شکار بازیکنی از آسیا، «تاکیومی مینامینو» احتمال دارد بعد از تیم اتریشی رد‌بول‌ زالتسبورگ به کارش در لیورپول ادامه دهد.براساس اعلام روزنامه تایمز، خرید فوروارد 24 ساله و ژاپنی در دستور کار...

تغییر ساعت بازی های پرسپولیس و استقلال در هفته پانزدهم چند ثانیه  ۱ ساعت پیش

تغییر ساعت بازی های پرسپولیس و استقلال در هفته پانزدهم ساعت دو مسابقه از هفته پانزدهم لیگ برتر فصل 99-98 تغییر کرد. سازمان لیگ فوتبال ایران، با توجه به مصوبه شورای تامین استان، ساعت دو مسابقه از هفته پانزدهم لیگ برتر به شرح زیر تغییر کرد:سایپا - پرسپولیس ساعت 15 در ورزشگاه شهدا شهر قدساستقلال – شاهین شهرداری بوشهر ساعت 17:30 در ورزشگاه آزادی

حذف زودهنگام لاتزیو و آیندهوون از لیگ اروپا چند ثانیه  ۱ ساعت پیش

حذف زودهنگام لاتزیو و آیندهوون از لیگ اروپادو تیم لاتزیو ایتالیا و آیندهوون هلند حذف زودهنگامی با لیگ اروپا داشتند. در هفته پایانی مرحله گروهی لیگ اروپا چند دیدار برگزار شد که در یکی از بازیها آرسنال در حالیکه با 2 گل از استاندارد لیژ بلژیک عقب بود توانست به تساوی دو بر دو برسد. الکساندر لاکازت فرانسوی و بوکایو ساکا برای توپچی های لندن گلزنی...

توافق در کنگره آمریکا برای جلوگیری از تعطیلی دولت ترامپ چند ثانیه  ۱ ساعت پیش

توافق در کنگره آمریکا برای جلوگیری از تعطیلی دولت ترامپنمایندگان کنگره آمریکا بر سر لایحه بودجه سالانه جهت تأمین منابع مالی دولت این کشور و جلوگیری از تعطیلی آن به توافق رسیدند.، نمایندگان کنگره آمریکا بر سر لایحه بودجه سالانه جهت تأمین منابع مالی دولت این کشور و جلوگیری از تعطیلی آن به توافق رسیدند. به نوشته پایگاه «هیل»، نمایندگان دخیل در تصمیم‌گیری درباره...

تاکتیک اصلاح طلبان مجلس / فرار رو به جلو به جای پاسخگویی چند ثانیه  ۱ ساعت پیش

تاکتیک اصلاح طلبان مجلس / فرار رو به جلو به جای پاسخگویییک نماینده مجلس گفت: اصلاح‌طلبان به جای قبول مسئولیت درصدد هستند تا مشکلات را به نهادها و ارگانهای حاکمیتی ربط دهند که اگر آنها نبودند ما امروز امنیت هم نداشتیم.علی گلمرادی نماینده مردم ماهشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات اخیر پروانه سلحشوری نماینده مردم تهران در مجلس، گفت:‌ اصلاح‌طلبان مجلس...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده