تعداد بازدید: ۲۱
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۲۱ آبان ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۱۰:۵۷
چای ترش قرمز ظرفیتی ناب برای ایجاد گردشگری پایدار در کارون
به گزارش ایلنا، در مسیر جاده اهواز به آبادان و در حوالی شهرستان کارون، روستایی زیبا با حدود ۳۴۰ نفر جمعیت خودنمایی می‎کند. این روستا که تا همین دو سال پیش نام آن را هم کمتر کسی در خوزستان شنیده بود، اینک با دارا بودن قدیمی‎ترین مضیف گلی شهرستان با قدمت بیش از ۱۰۰ سال، صنایع دستی ساخت حصیر و مهمتر از آن مزرعه‎ای وسیع که در آن چای ترش قرمز کشت می‎شود به مقصدی جذاب برای گردشگران تبدیل شده است که البته در این میان همت اهالی روستا و بهره‎برداری از این فرصت‎های پیش ‎آمده، نقش بسزایی را در توسعه گردشگری این روستا ایفا کرده است.
وجود حدود سه‎هزار هکتار نخلستان و ۵۰۰ هکتار تاکستان و همچنین محصولات ناب و باکیفیتی مانند خرما، رطب، انگور و چای قرمز ترش در روستاهای شهرستان کارون، گردشگری کشاورزی را در این منطقه بر سر زبان‎ها انداخته است.باتوجه به این‎که معرفی، بهترین ابزار برای توسعه گردشگری هر منطقه است، در دو سال اخیر مسئولان اداره‎کل میراث فرهنگی خوزستان و مسئولان شهرستان کارون با همکاری هم و با برپایی جشنواره‎هایی مختص برداشت محصولات خاص شهرستان، سعی کرده‎اند تا این محصولات را در سطح استانی، ملی و فراملی معرفی کنند.
در همین راستا، پس از برگزاری موفق جشنواره‎های برداشت خرما و انگور طی دو سال گذشته در شهرستان کارون، جمعه ۱۷ آبان‎ماه سال جاری برای نخستین بار جشنواره برداشت چای قرمز ترش در روستای علوه این شهرستان برگزار شد که با استقبال گسترده گردشگران و مردم همراه بود.علوه در حال شناخته شدن در سطح فراملی استدر همین خصوص، سیدحکمت‎اله موسوی (مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان) با اشاره به برگزاری جشنواره شکرانه برداشت چای ترش شهرستان کارون در روستای علوه افزود: این جشنواره در این سطح برای نخستین بار به همت فرماندار و دستگاه‎های اجرائی شهرستان کارون و همچنین اداره‎کل میراث فرهنگی خوزستان و با حمایت و همراهی مردم خونگرم روستای علوه و بخش سویسه برگزار شد.
او با بیان این‎که استقبال بسیار خوبی از این جشنواره یک‎روزه صورت گرفت گفت: چای ترش محصولی است که در خوزستان فقط در این روستا تولید می شود و این چای باتوجه به ویژگی‎های خاص درمانی خود، ظرفیتی است که به تازگی شناخته شده و به آن پرداخته شده است.مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان افزود: روستای علوه دارای مناظر طبیعی و کشاورزی و نیز نخلستان‎های بسیار زیبا است؛ علاوه بر این، مضیف گِلی‎ای با قدمت بیش از صد سال در این روستا وجود دارد.
او با اشاره به شعار سال ۲۰۱۴ سازمان جهانی گردشگری عنوان کرد: این سال از سوی این سازمان "گردشگری و جوامع محلی" نامگذاری شده بود که هدف از آن توسعه جوامع محلی بود. طبیعی است اگر بنا داریم به توسعه پایدار در گردشگری برسیم باید جوامع محلی را همراه کنیم، زیرا این جوامع باید به این درک برسند که از قِبل گردشگری و توسعه این صنعت که صنعت پویایی نیز است و بسیاری از کشور‎ها آن را پایه و اساس توسعه و اقتصاد قرار داده‎اند، می‎توان به درآمد رسید.
موسوی تأکید کرد: جوامع روستایی ما دارای ظرفیت‎های ویژه هستند و می توان روی توسعه آن‎ها کار کرد.او با دعوت از اصحاب رسانه، انجمن‎های مردم‎نهاد و فعالان حوزه‎های گردشگری برای معرفی ظرفیت این روستاها از راه فضای وسیع مجازی، افزود: ما نیز در راستای معرفی روستاها یک سری جشنواره و رویداد را تدارک دیده‎ایم و معتقدیم این رویدادها در موضوع جذب گردشگر اهمیت فرآوانی دارند و در تمام دنیا نیز به همین منوال است.
مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان بیان کرد: زندگی روستایی و مردم خونگرم علوه جذبه‎ای را ایجاد کرده‎اند که این روستا در سطح استان، ملی و فراملی شناخته شود و گردشگران زیادی را به خود جذب کند.او با بیان این‎که تجربه خوبی که طی دو سال اخیر با برگزاری جشنواره‎هایی نظیر انگور و چای ترش اتفاق افتاده باعث شده است تا مردم خوب و خونگرم روستاهای اطراف نیز به استقبال این موضوع روند اظهار امیدواری کرد: به زودی شاهد این باشیم که در روستاهای اطراف و خود روستای علوه، اقامتگاه‎های بوم‎گردی و سایر مؤسسات جذب گردشگر و خدمات گردشگری اجرایی شوند.
ظرفیت‎های شهرستان کارون به خوبی معرفی شده استهمچنین فرماندار کارون نیز با بیان این‎که سال گذشته این جشنواره را به صورت بسیار محدود برگزار کردیم گفت: جشنواره چای ترش قرمز باعث شد که خیلی از مردم خورستان، کشور و حتی خارج از کشور از وجود و کشت چنین محصولی در روستای علوه مطلع شوند.معصومه خنفری ادامه داد: این جشنواره باعث شد تا سیل عظیم گردشگران حتی از کشورهایی نظیر آمریکا، استرالیا، نیجریه و فیلیپین به این روستا بیایند و روزهای خوشی را سپری کنند که این موضوع منجر به این شد که روستای علوه در کانون توجهات قرار گیرد و محصولات بسیار زیادی از آن به فروش برسد به نحوی که برخلاف سال‎های گذشته که حدود یک هکتار محصول چای قرمز در این روستا کشت می‎شد، امسال این رقم به حدود ۱۵ هکتار رسید و به واسطه توسعه کشت این محصول، بسیاری از اهالی نیز شاغل شدند.
او با بیان این‎که چای ترش قرمز محصولی است که می‎توان آن را جایگزین چای سیاه کرد افزود: امروزه بسیاری از مردم از کمبود آهن رنج می‎برند چراکه چای سیاه مانع جذب آهن می‎شود؛ اما چای ترش قرمز خود منبع سرشاری از آهن است به این معنا که علاوه بر این که مانع جذب نیست، خود منبعی از آهن نیز است.
فرماندار کارون اضافه کرد: همچنین بنابر نظر کارشناسان، این محصول باعث کاهش فشار خون شده و علاوه بر این‎که باعث آرامش خاطر می‎شود، برای افراد دیابتی و نیز کبد و صفرا مفید است.او با اشاره به این‎که همه اهالی زن ساکن این روستا به تولید صنایع دستی بومی مشغول شده‎اند و به نحوی در این روستا برای بانوان نیز اشتغال ایجاد شده است افزود: این روستا به قطب صنایع دستی استان تبدیل شده است که این تحول بزرگ در حوزه‎های گردشگری و صنایع دستی آن‎هم طی یک سال بسیار قابل توجه است.
خنفری با تأکید بر این‎که همه روستاهای خوزستان دارای ظرفیت بالا در حوزه گردشگری هستند گفت: باوجود این، توسعه این روستاها همت بلند مردم و مسوولان را می‎طلبد که خوشبختانه مسئولان در شهرستان کارون این همت را از خود نشان داده‎اند و با برپایی جشنواره‎های محصولات کشاورزی این ظرفیت‎ها را به خوبی معرفی کرده‎اند.
جشنواره‎ها فرصتی برای معرفی ظرفیت‎های گردشگری کارون هستندحسن ناصر (رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کارون) نیز هدف از معرفی و اجراهای رویدادهای حوزه گردشگری کشاورزی در این شهرستان را معرفی ظرفیت‎های شرق رودخانه کارون دانست و افزود: متأسفانه این ظرفیت‎ها سال‎های مدید در میان نخلستان‎ها گم‎نام بودند و امروز این رویدادها درحال معرفی ظرفیت‎ها هستند.
او اظهار کرد: از از عموم مردم کشور و گردشگران دعوت می‎کنم تا به روستای علوه شهرستان کارون سفر کنند و از نزدیک انگور، چای ترش، کنجد و انجیر این منطقه را ببینند و مصرف کنند؛ محصولاتی که بسیاری از مردم خوزستان شاید تصور کنند از نقاط دیگر کشور وارد می‎شود، درصورتی که این محصولات تولید استان زرخیز خوزستان هستند .
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کارون خاطرنشان کرد: برپایی جشنواره چای ترش قرمز کمک کرد تا صنایع دستی و غذاهای محلی منطقه نیز شناخته و معرفی شوند و امیدوارم روزی شاهد اشتغال پایدار در این منطقه باشیم. در سال ۱۳۷۷ زمانی که فردی به نام ابوهاشم در سن ۶۵ سالگی دار فانی را در روستای علوه وداع گفت، تولید چای ترش نیز در این روستا نیز بعد از چند دهه متوقف شد.
چند سالی از مرگ ابوهاشم گذشت که ابوعلی برادر وی قصد کرد تا دوباره کشت چای ترش را در این روستا احیاء کند اما تلاش‎های او برای یافتن بذر این چای بی‎نتیجه ماند، او به ذهنش خطور کرد که از همسر ابوهاشم که از بستگانش هست کمک بگیرد و از او خواست تا اجازه دهد صندوق‎های وسایل مرحوم ابوهاشم را بررسی کند.
با زیر و رو کردن وسایل داخل صندوق‎های چوبی مرحوم ابوهاشم، چشم ابوعلی به پلاستیک کوچک گره خورده‎ای افتاد که سه دانه بذر از این چای داخل آن بود. او آن‎ها را برداشت و در زمینی کنار رودخانه کارون بدون این‎که کسی اطلاع داشته باشد کشت کرد. امروزه حتی در حیاط منازل اهالی روستای علوه هم چای ترش کشت می‎شود.
در فصل پاییز گردشگران و علاقمندان گردشگری کشاورزی و خوراکی به روستای علوه می‎روند و از طبیعت زیبا و میهمان‎نوازی مردم این روستا لذت می‎برند.
ادامه

کد خبر: 1043316  |  ادامه: ایلنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
▫ گوت عشایر ایل سنگسر ثبت ملی شد  آفتاب نیوز - فرهنگي
آفتاب‌‌نیوز : مهدی جمال روز چهارشنبه در آیین افتتاح اولین جشنواره ملی ایل سنگسر در شهرستان مهدیشهر افزود: ثبت سیاه چادر عشایر ایل سنگسر در آیینی در جشنواره رونمایی می‌شود.وی با اشاره به گردشگری به عنوان یکی از محورهای توسعه در استان سمنان ادامه داد: جشنواره ملی ایل سنگسر نقشی مهم در معرفی...
▫ موج جدید توریست‌های زیارتی  آفتاب نیوز - اقتصادي
آفتاب‌‌نیوز : یکی از بخش‌های گردشگری که در ایران رونق قابل‌توجهی پیدا کرده گردشگری زیارتی است. بررسی‌ها نشان می‌دهد گردشگرانی که به قصد زیارت وارد ایران می‌شوند میزان قابل‌توجهی ارز وارد کشور می‌کنند و علاوه‌بر سفر به مقاصد زیارتی به سایر شهرها نیز سفر...
علی‌اصغر مونسان امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره دستاوردهای سفر اخیر خود به عمان،گفت: همواره بخش قابل توجهی از عمانی‌ها برای گردشگری سلامت و درمان و گردشگری زیارتی وارد کشورمان می شوند. وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: در ۶ ماهه اول سال ۹۸ حدود ۵...
به گزارش ایلنا، فرمانده یگان حفاظت اداره‎کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان از کسب رتبه اول این یگان در ارزیابی عملکرد یگان‎های میراث فرهنگی سراسر کشور خبر داد و گفت: همه تلاش خود را به کار خواهیم بست تا بتوانیم به پیشتازی خود در کشور ادامه دهیم.سرهنگ رامین مکناوی امروز چهارشنبه هشتم...
به گزارش خبرنگار ایلنا، محوطه‌ تاریخی جوبجی در استان خوزستان، یکی از محوطه‌هایی است که طی سال جاری با فراز و نشیب‌های فراوان همراه بود از کشف تابوت‌هایی متعلق به دوره اشکانی گرفته تا رها شدن آنها زیر آفتاب و در نهایت انتقال تابوت‌ها. این روزها هم خبرها از ورود کامیون‌ها...
به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی کشور، درباره برگزاری نشست گردشگری روستایی در سال 2021 اظهار داشت: توسعه گردشگری روستایی و کشاورزی از اولویت‌های ما است و بالای 90 درصد سفرهای داخلی ما به محیط‌های روستایی است.وی...
ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس،‌درباره برگزاری نشست گردشگری روستایی در سال 2021 اظهار داشت: توسعه گردشگری روستایی و کشاورزی از اولویت‌های ما است و بالای 90 درصد سفرهای داخلی ما به محیط‌های روستایی...
▫ بازگشت آثار تاریخی به کشور  خبرگزاری برنا - اجتماعي
به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، در نشستی با اعضای فراکسیون تولید و اشتغال که در محل این وزارتخانه برگزار شد، در سخنانی با اشاره به اهمیت مأموریت‌های سه‌گانه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی،...
به‌ گزارش ایلنا، علی‌اصغر مونسان (وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی) در نشستی با اعضای فراکسیون تولید و اشتغال که در محل این وزارتخانه برگزار شد، در سخنانی با اشاره به اهمیت مأموریت‌های سه‌گانه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، تصریح کرد: امید دارم...
ولی الله تیموری روز سه ‌شنبه در نشست خبری در سالن اجتماعات دانشکده گردشگری دانشگاه سمنان در حاشیه همایش گردشگری استان همزمان با هفته گردشگری، افزود: سال گذشته هفت میلیون و ۸۰۰ گردشگر و پنج ماهه اول امسال چهار میلیون و ۱۰۰ هزار گردشگر خارجی به کشور سفر کردند، بررسی آمار سال ۹۶، ۹۷ و پنج ماه امسال...

آخرین خبرهای فرهنگي

حضور «سرخ‌پوست» در سه فستیوال بین‌المللی آفتاب نیوز  ۵ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : فیلم سینمایی «سرخ پوست» ساخته‌ نیما جاویدی و به تهیه‌کنندگی مجید مطلبی، روزهای آخر پاییز و در ادامه‌ حضور بین‌المللی خود، در سه فستیوال کرالای هند، چنای هند و هاینان آیلند چین حضور خواهد داشت.پخش بین‌الملل فیلم به عهده‌ محمد اطبایی(مستقل‌های...

پیام بهنوش طباطبایی به دیوید بکهام؛ من مری را بهتر بازی می‌کنم آفتاب نیوز  ۵ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : کم‌تر از ۲۴ ساعت پس از آن‌که دیوید بکهام، فوتبالیست سرشناس جهان، عکسی از حضورش در پشت صحنه نمایش «مری پاپینز» در لندن را منتشر کرد، بهنوش طباطبایی، در اینستاگرامش، واکنشی طنزآمیز به آن نشان داد.طباطبایی در اینستاگرامش نوشت: «به نظرم اگه جناب دیوید بکهام...

فیلم | تجمع مردم گیلان مقابل صداوسیما در اعتراض به سریال «وارش» آفتاب نیوز  ۶ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : پخش سریالی به نام ‎وارش از شبکه سه خشم مردم استان گیلان را برانگیخته و گروهی از آنها با تجمع مقابل اداره‌کل سازمان صدا و سیما گیلان خواستار توقف پخش این سریال شدند. ...

حسین پورکویر به مقام دوم مسابقات بین‌المللی قرآن تونس دست یافت خبرگزاری فارس  ۶ ساعت پیش

حسین پورکویر به مقام دوم مسابقات بین‌المللی قرآن تونس دست یافت به گزارش خبرنگار قرآن و فعالیت‌های دینی خبرگزاری فارس؛ آیین اختتامیه سی‌وهفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن تونس ساعاتی پیش برگزار شد و حسین پور کویر نماینده کشورمان به عنوان نفر دوم این رقابت‌ها در رشته تلاوت معرفی و تجلیل شد. در این دوره از رقابت‌ها نمایندگان الجزایر و ترکیه...

قدردانی از کودکانی که عشق و اتحاد را یاد دادند / شرایط حضور صاحبان سرمایه در یک جشنواره پاک ایلنا  ۷ ساعت پیش

قدردانی از کودکانی که عشق و اتحاد را یاد دادند / شرایط حضور صاحبان سرمایه در یک جشنواره پاکبه گزارش ایلنا، آیین اختتامییه ششمین جشنواره و جایزه موسیقی همایون خرّم (نوای خرم 6) شامگاه پنجشنبه با حضور تعدادی از هنرمندان، شرکت‌کنندگان، اعضای هیات داوران و تعدادی از مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از جمله سید محمد مجتبی حسینی (معاون هنری وزیر ارشاد)، محمد اله یاری (مدیرکل دفتر موسیقی وزارت...

ششمین نوای خرّم به پایان راه رسید تسنیم  ۷ ساعت پیش

ششمین نوای خرّم به پایان راه رسید - اخبار فرهنگی - به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا به نقل از روابط عمومی ششمین جشنواره موسیقی نوای خرم آیین، آیین اختتامییه ششمین جشنواره و جایزه موسیقی همایون خرّم (نوای خرم 6) شامگاه پنجشنبه برگزار شد.این رویداد با حضور تعدادی از هنرمندان، شرکت کنندگان، اعضای هیات داوران و تعدادی از مدیران وزارت فرهنگ...

"یلدا" منتظر اجلاس ۱۴۰۰ / ایران 4 پرونده سال آینده ارایه می‌کند آفتاب نیوز  ۷ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : محمد حسن طالبیان با بیان این‌که در حاشیه نشست ۲۴ ام کمیته میراث بشری ناملموس یونسکو رایزنی‌های فرهنگی بین‌المللی برای تهیه پرونده‌های مشترک با کشورهای ترکیه، روسیه، عراق، آذربایجان، تاجیکستان، پاکستان، ازبکستان و افغانستان انجام شده است، به ایسنا توضیح داد:...

فریدون جیرانی: انتقاد امثال من گوشه‌نشین چه اهمیتی دارد؟ شبکه ایران  ۷ ساعت پیش

فریدون جیرانی درباره اینکه چرا کسی مثل محمدرضا گلزار هر کاری که می‌کند عده‌ای از او انتقاد می‌کنند، گفت: سینمای جذاب و جریان اصلی در ایران، همیشه مورد انتقاد بوده است. بنابراین چهره‌های معروف همیشه مورد انتقاد قرار می‌گرفتند و نباید ناراحت شوند. مهم تماشاچی و مردم هستند.مهم این...

بررسی آثار مرحوم ناصر چشم آذر در شبکه نمایش مرور نیوز  ۸ ساعت پیش

بررسی آثار مرحوم ناصر چشم آذر در شبکه نمایشبه گزارش مرور نیوز، این هفته در بخش صحنه گران شبکه نمایش، به مرور آثار زنده یاد ناصر چشم آذر که یکی از تاثیرگذارترین آهنگسازان و تنظیم کنندگان در موسیقی پاپ، موسیقی بی‌کلام و موسیقی متن فیلم در ایران بود، پرداخته خواهد شد.زنده یاد ناصر چشم آذر متولد ۱۰ دی ۱۳۲۹ بود و در کودکی ساز آکاردئون را برگزید....

جدیدترین فیلم هالیوودی پیمان معادی از نتفلیکس پخش شد آفتاب نیوز  ۹ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : فیلم سینمایی «زیرزمین ۶»، دومین همکاری پیمان معادی با مایکل بی، بعد از فیلم «۱۳ساعت» است که با هزینه ۱۵۰ میلیون دلاری تولید شده و از ساعاتی پیش پخش آن در شبکه نتفلیکس جهانی آغاز شده است.گفته می‌شود این فیلم، اکشن‌ترین اثر مایکل‌بی است که...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده