تعداد بازدید: ۴
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۲۳ آبان ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۱۲:۰۷
خشم خاک
در فیلم‌هایی که اولین ساعات پس از زلزله منتشر شد، زنی دیده می شد که مدام با اشک «بالام اولدی بالام اولدی» را زمزمه می‌کرد. فیلم نشان می‌داد مصیبت زلزله از خراب شدن خانه فراتر رفته و عزیزی را از او گرفته است. پس از آن مشخص می‌شد او دختر خردسالش را از دست داده است.یک روز بعد ویدئوی دیگری در فضای مجازی هم‌رسانی شد که در آن دو کودک از ساختن ایران به زبان ترکی می‌گفتند.
نکته تأسف‌آور این بود که این دو دختر ۱۰ و ۱۳ ساله، هر دو از جان‌باختگان زلزله اخیر بودند. یک سال پیش دوربین صدا‌وسیما به این روستا رفته و با دانش‌آموزان آن گفت‌وگو کرده بود. در این فیلم زهرا و ریحانه کنار هم ایستاده‌اند. زهرا با هیجان و بدون لکنت و رسا به مجری برنامه می‌گوید: «آقا ما معلم نداریم، کلاس‌مان دو پایه است و نمی‌توانیم درس بخوانیم.
کلاس اول خیلی خوب بودیم. اما حالا ریاضی‌مان ضعیف شده و کلاس‌های دوم و سوم قاتی هستند. وقتی ما اجتماعی داریم، کلاس دیگر فارسی دارد و کلاسمان قاتی می‌شود.» در این هنگام مجری می‌گوید: «باشد خب، چرا عصبانی می‌شوی؟ ترسیدم‌ها». زهرا کلام مجری را قطع می‌کند و با قاطعیت و صلابت بیشتری با زبان شیرین کودکانه‌اش می‌گوید: «باید هم عصبانی شوم دیگر.
.. من باید خوب درس بخوانم و در آینده مملکتم را درست کنم...» زهرا و ریحانه دو قربانی زلزله در روستای ورنکش آذربایجان شرقی هستند. روستایی که همه کشته‌های زلزله اخیر در آن ساکن بودند.علاوه بر این فیلم، نزدیکی زلزله اخیر به سالگرد زلزله دو سال پیش سرپل ذهاب، توجه‌ها را به این زلزله بیشتر جلب کرد.
دو سال پیش هم در همین روزها زمین غرب کشور لرزید و خسارات جبران‌ناپذیری به خانواده‌ها و کشور وارد کرد. هنوز زلزله‌زدگان منطقه به‌طور کامل به‌ وضعیت سابق و ثبات نرسیده‌اند که زلزله دیگری تقریباً در همان نزدیکی خواب را بر اهالی حرام کرد. شاید این همزمانی و یادآوری آوار و سرما باعث شد توجه‌ها به زلزله اخیر بیش از همیشه باشد.
در خبرها نخستین آمار جان‌باختگان زلزله آذربایجان شرقی پنج نفر اعلام شد و حدود ۳۷۰ نفر نیز مجروح شدند. وسعت زلزله نسبت به زلزله‌های مهم گذشته ایران شاید کمتر بود ولی این دو عامل باعث شد زلزله ترکمانچای برای همیشه در یادها بماند.شدیدترین زلزله تاریخ ایرانشاید کمتر کسی بداند شدیدترین زلزله تاریخ ایران، پرتلفات‌ترین آن هم بوده و با توجه به آمار جمعیت آن زمان در نوع خود مهیب‌ترین هم بوده است.
اطلاعات درباره این زلزله که در دامغان و درست زیر همین شهر فعلی روی داده، اندک است. اما آنچه درباره آن ثبت شده این است: «دوم دی ماه سال ۲۳۵ شمسی که مصادف است با سال ۸۵۶ میلادی زمین‌ لرزه‌ای به بزرگی ۹/۷ ریشتر در شهر دامغان روی داده است. این زمین‌لرزه حدود ۲۰۰ هزار کشته برجای گذاشت و تاکنون پس از گذشت بیش از هزار سال از آن فاجعه، ششمین زمین‌لرزه کشنده در تاریخ مدون بشر به‌شمار می‌آید.
» ۳۷ سال بعد از آن یک زلزله دیگر با همین قدرت یعنی ۹/۷ ریشتر در اردبیل روی می‌دهد، به تاریخ سوم فروردین ۲۷۲ شمسی. در آن زلزله هم ۱۵۰ هزار نفر کشته می‌شوند.شدیدترین زلزله ایران در ۱۱۰ سال اخیرقرن‌ها گذشت تا زمین، دوباره به سختی لرزید و شدیدترین زلزله قرن اخیر را رقم زد. سوم بهمن سال ۱۲۸۷ زمانی که پدربزرگ‌ و مادربزرگ‌های‌مان هم نبودند در ایران زلزله‌ای روی داد که هنوز عنوان شدیدترین زلزله ۱۱۰ ساله اخیر ایران را بر خود دارد.
این زلزله به بزرگی ۴/۷ ریشتر در سیلاخور در جنوب شهر بروجرد روی داد. شدت این زلزله به حدی بود که ترکیه، گرجستان و عراق را هم لرزاند. پس‌لرزه‌های بعدی آن، خود، زلزله‌های ویرانگر بودند و عمق فاجعه را بیش از قبل کرد. در این زلزله ۱۲۸ روستا آسیب دید، ۶۴ آبادی به کلی ویران شد و شمار کشته شدگان در آنها بین ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ نفر برآورد شده‌است.
با توجه به جمعیت و پراکندگی آن در قرن گذشته آمار ۸۰۰۰ کشته، قابل تأمل است. باور کردنش سخت است اما بنابر شواهد و اطلاعات محلی میانگین جابه‌جایی قائم سطح زمین در اثر این «گسلش» بین یک تا دو متر بوده است.پرتلفات‌ترین زلزله ایران از قرن گذشته تا امروزاگرچه زلزله سیلاخور شدیدترین زلزله در قرن گذشته ایران بوده اما پرتلفات‌ترین آن نبوده است.
پرتلفات‌ترین زلزله در رودبار و منجیل روی داده است. آنچه ثبت شده کشته‌های زلزله رودبار در سال ۱۳۶۹ را بیش از ۳۷ هزار نفر نشان می‌دهد. هرچند که برخی از کارشناسان معتقدند زلزله بم در سال ۱۳۸۲ پرتلفات‌ترین بوده است. می‌گویند تعداد کشته‌های زلزله بم بیش از ۴۱ هزار نفر بوده است.
آن زمان به علت مسائل امنیتی آمار را کمتر اعلام کرده‌اند. اما در آمار رسمی آمده است که زلزله بم ۳۵ هزار کشته بر جای گذاشته است.طولانی‌ترین زلزله ایرانوقتی زمین در حال لرزیدن است، هر ثانیه آن انگار ساعتی می‌گذرد. در آن لحظات، زمان کش‌ می‌آید و انگار خیال تمام شدن لرزیدن ندارد.
شاید زلزله رودبار پرتلفات‌ترین زلزله نباشد، اما طولانی‌ترین‌شان است. پنجشنبه ۳۱ خردادماه ۱۳۶۹زمین در رودبار و منجیل لرزید و ارتعاشات حاصل از امواج لرزه‌ای در استان‌های زنجان و گیلان و در بخش‌هایی از استان‌های آذربایجان شرقی، تهران، مرکزی، مازندران، سمنان، همدان، قزوین (الموت غربی) و کردستان به مدت حدود ۶۰ ثانیه احساس شد.
مهم‌ترین زلزله‌ای که به یاد مانده استقطعاً کسانی هستند که در زمان زلزله ۱۳۰۲ که در کاشمر روی داده، در قید حیات بودند، اما اینکه آن را به یاد داشته باشند کمی بعید است. زلزله کاشمر سوم خرداد ۱۳۰۲ ‌روی داد و یکی از زلزله‌های مهم ایران است، زیرا در آن بیش از ۲۰۰۰ نفر کشته شده‌اند.
اما زلزله‌ای که بسیاری از پدر و مادرهای ما از آن خاطره دارند و یکی از پرتلفات‌ترین زمین لرزه‌های ایران است، زلزله بویین زهراست. زلزله‌ای به بزرگی ۲/۷ ریشتر که بیش از ۲۰ هزار کشته به جای گذاشت. آنچه از این زلزله در یادها مانده است، کمک‌رسانی مردمی و بخصوص حضور جهان پهلوان تختی در میان امدادرسانان است.
‌‌/ایران جمعه کلمات کلیدی زلزله
ادامه

کلمات کلیدی:
کد خبر: 1045408  |  ادامه: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

آتش سوزی گسترده در انبار لباس در چهارراه استانبول خبرگزاری فارس  ۲۹ دقیقه پیش

آتش سوزی گسترده در انبار لباس در چهارراه استانبول جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار شهری در خبرگزاری فارس در خصوص آتش سوزی در انبار لباس گفت: در ساعت ۵ و ۴۲ دقیقه صبح امروز وقوع یک فقره آتش‌سوزی در خیابان جمهوری به سامانه ۱۲۵ آتش‌نشانی اطلاع داده شد. وی ادامه داد: بلافاصله پس از اعلام خبر آتش...

شکار بی‌ضابطه «گراز» تهدیدی برای زنجیره غذایی پلنگ‌ها خبرگزاری فارس  ۲۹ دقیقه پیش

شکار بی‌ضابطه «گراز» تهدیدی برای زنجیره غذایی پلنگ‌ها به گزارش گروه محیط زیست خبرگزاری فارس، فرهاد زندی رئیس اداره حفاظت محیط زیست پارک ملی لار با اعلام خبراز دستگیری شکارچیان غیرمجاز گزار و کبک در حاشیه پارک ملی لار خبر داد و گفت: بامداد روز گذشته محیط بانان پارک ملی لار حین گشت و پایش منطقه در حاشیه این پارک ملی، یک نفر شکارچی...

هوای پایتخت برای هفتمین روز متوالی سالم است خبرگزاری فارس  ۲۹ دقیقه پیش

هوای پایتخت برای هفتمین روز متوالی سالم است به گزارش خبرنگار شهری خبرگزاری فارس، شاخص کیفیت هوا در حال حاضر بر روی عدد 86 قرار گرفته و هوای تهران سالم است، این شاخص طی 24 ساعت گذشته بر روی عدد 76 قرار داشت و هوا سالم بود. تهران از ابتدای سال 25 روز هوای پاک، 191 روز هوای سالم، 48 روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس، 2 روز...

انتخابات شورای عالی استانها مهندسی‌شده بود/ هدایای 3 میلیون تومانی برای اعضا خبرگزاری فارس  ۲۹ دقیقه پیش

انتخابات شورای عالی استانها مهندسی‌شده بود/ هدایای 3 میلیون تومانی برای اعضا به گزارش  خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس،‌ علیرضا احمدی نماینده مردم استان قم در شورای عالی استان‌ها و نامزد ریاست سومین سال از دوره پنجم این شورا، در جمع خبرنگاران درباره انتخابات هیأت رئیسه شورای عالی استانها اظهار داشت: این انتخابات مهندسی و مدیریت شده بود.  وی  گفت: در حالی...

آیا می توانیم منتظر باز شدن باب مذاکره بین ایران و آمریکا باشیم؟ چند ثانیه  ۱ ساعت پیش

مصطفی العمرانی در رای الیوم نوشت:دستاورد تهران از تبادل زندانی با واشنگتن فقط آزادی مسعود سلیمانی نبود. اکنون آمریکا به ژاپن برای توافق‌های اقتصادی با ایران، چراغ سبز نشان داده ۲۰ میلیارد دلار از اموال بلوکه شده ایران در ژاپن هم آزاد می شود. آیا می توانیم منتظر باز شدن باب مذاکره بین ایران و آمریکا باشیم؟

ترکیدگی لوله آب گرم ورشو را در مه فرو برد! چند ثانیه  ۱ ساعت پیش

در پی ترکیدن یکی از لوله‌های شبکه گرمایش شهر ورشو در روز چهارشنبه، ابر عظیمی از بخار مناطق شرقی پایتخت لهستان را در بر گرفت.چندین تن آب گرم که در اثر این ترکیدگی از لوله خارج شد، در دمای زیر صفر درجه بسرعت بخار شد و بخار غلیظ، رفت و آمد خودروهای شخصی و اتوبوس‌ها را با مشکل مواجه کرد. مقامات شهر اعلام...

هیچ سنجه‌ای برای ارزیابی مهارت‌های دانش آموزان نداریم/ مدیران، معلمان و والدین باید مهارت گفتگو... ایلنا  ۱ ساعت پیش

هیچ سنجه‌ای برای ارزیابی مهارت‌های دانش آموزان نداریم/ مدیران، معلمان و والدین باید مهارت گفتگو را یاد بگیرند«رضوان حکیم‌زاده» معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباه میزان میزان مهارت گفت‌وگو در دانش‌آموزان ایرانی گفت: مهارت گفت‌وگو زمینه‌ساز فراگیری بسیاری از مهارت‌هایی است که به حل خیلی از مشکلات و معضلات افراد در زندگی تحصیلی،...

هوای پایتخت سالم است ایلنا  ۱ ساعت پیش

هوای پایتخت سالم استبه گزارش ایلنا،‌ شاخص کیفیت هوای تهران اکنون بر روی عدد ۸۶ قرار دارد و هوای پایتخت سالم است. شاخص کیفیت هوای تهران در ۲۴ ساعت گذشته نیز بروی عدد ۷۶ قرار داشت و هوا سالم بود. براساس گزارش شرکت کنترل کیفیت هوا، تهران از ابتدای سال جاری ۲۵ روز هوای پاک،‌ ۱۹۱ روز هوای سالم،‌ ۴۸ روز هوای ناسالم...

اعتراض به تخلفات در روند برگزاری انتخابات شورای عالی استانها تسنیم  ۱ ساعت پیش

اعتراض به تخلفات در روند برگزاری انتخابات شورای عالی استانها - اخبار اجتماعی - به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، بیست و ششمین اجلاس شورای عالی استانها از دقایقی پیش با دستور جلسه انتخابات هیئت رئیسه شورای عالی استانها در سال سوم از دوره پنجم آغاز شد. در این جلسه شصت و نه نفر از اعضای شورای عالی استانها حضور دارند و قرار است از مابین دو کاندیدای ریاست شورای...

گزارش عملکرد 90 روزه وزیر آموزش وپرورش تسنیم  ۱ ساعت پیش

گزارش عملکرد 90 روزه وزیر آموزش وپرورش - اخبار اجتماعی - به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، وزارت آموزش و پرورش گزارشی از عملکرد محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش‌وپرورش در 90 روز از آغاز خدمتش در این وزارتخانه را منتشر کرد.در این گزارش آمده است:مهم‌ترین فعالیت‌های محسن حاجی‌میرزایی در 90 روز آغازین خدمت در وزارت آموزش‌وپرورش مربوط به انجام...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده