تعداد بازدید: ۲۵
تاريخ انتشار: شنبه،۲۵ آبان ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۲۰:۴۸
یادداشت| پشت‌پرده تسلیم عناصر داعش به دولت افغانستان؛ پرچم‌های سیاه از کجا سر در می‌آورند؟
- اخبار بین الملل - گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، سید حسام رضوی، چند روزی است رسانه‌های افغانستان و برخی رسانه‌های بین‌المللی، خبر حملات گسترده نظامیان افغان به ولایت ننگرهار در جنوب افغانستان و تسلیم شدن بیش از 550 نفر از افراد و فرماندهان گروه تروریستی داعش به نیروهای امنیتی این کشور را در دستور کار خود قرار داده، از آن به عنوان یک پیروزی بزرگ در مقابل این گروه تروریستی نام می‌برند.
برای افرادی که با مسائل افغانستان آشنایی زیادی ندارند، این هیاهوی رسانه‌ای جالب است و آن‌ها وجود داعش در این کشور و مبارزه دولت افغانستان با تروریسم را می‌بینند و برخی اوقات با آب‌وتاب به بازنشر و تحلیل دست‌اولی از آن می‌پردازند، البته این موضوع تا سطح صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران هم ادامه دارد و گاهی تصمیم‌سازان را نیز دچار اشتباه محاسباتی کرده است.
اما کارشناسانی که مسائل افغانستان را دنبال می‌کنند، شاید برایشان انتشار این خبر جالب‌توجه نبوده و برعکس پشت‌پرده آن و تصمیم بازیگردانان داعش در افغانستان از اهمیت بسزایی برخوردار بوده است.اصل ماجرا چیست؟از زمان اعلام حضور داعش در افغانستان (جدای از چگونگی حضور و تأمین مالی و تسلیحاتی این گروه) همواره درگیری‌های شدیدی میان آن‌ها و گروه طالبان در مناطق مختلف افغانستان به وقوع پیوسته است.
طالبان به لحاظ ایدئولوژیک، اقتصادی و حیثیت شبه‌نظامی‌گری خود هرگز به یک گروه ثانویه اجازه عرض اندام در افغانستان نخواهد داد که مبارزه جدی با داعش را نیز از همین مناظر می‌توان به بررسی نشست که در گذشته بارها در باب آن نوشته شده و در این نوشتار فرصت بررسی مجدد آن نیست.چیزی که مهم است و باید به آن اشاره شود کمک نیروهای خارجی و دولتی افغانستان به جنگجویان داعش در صحنه مبارزه با طالبان است.
طالبان تاکنون در جنوب‌شرق، شرق، شمال و غرب افغانستان درگیری‌های جدی با داعش داشته و در هر مرحله و آن‌جایی که طالبان به پیروزی در برابر این گروه نزدیک شده ورق به ناگاه برگشته است که در زیر به برخی از این دست اشاره می‌کنیم:طالبان در درگیری با ملاننگیالی در ولایات غربی افغانستان ماه‌ها به مبارزه ادامه داد اما آنچه منابع میدانی طالبان می‌گویند قابل توجه است.
افراد ملاصمد فرمانده طالبان در مبارزه با داعش در غرب افغانستان می‌گویند بارها تا شکست کامل ملاننگیالی و افرادش و پایان عمر داعش در غرب افغانستان پیش رفتیم و اما هر بار که کار به مرحله نهایی می‌رسید ملاننگیالی و افرادش به وسیله بالگردهای آمریکایی و دولت افغانستان از مهلکه فراری داده شده و به مناطق امن برده می‌شدند.
فرماندهان میدانی طالبان می‌گویند ننگیالی بارها با تجهیزات و ادوات سنگین دولتی به میدان نبرد بازگشت اما نتوانست موفق باشد. آن‌ها همچنین می‌گویند نیروهای خارجی امکان استفاده از تجهیزات و ادوات نظامی دولتی را برای ننگیالی فراهم کرده بودند.در مورد دیگر و از زمان حضور داعش در ولایت ننگرهار در جنوب شرق افغانستان، طالبان تصمیم گرفته بود تا این گروه را در همین ولایت زمین‌گیر و فعالیتش را متوقف کند.
همین اتفاق افتاد و جبهه طالبان در برابر داعش شکل گرفت اما این‌بار نیز ورق معادلات به گونه دیگری برگشت.ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان بارها اعلام کرد که با نزدیک شدن به آغاز عملیات علیه داعش، جنگنده‌های نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا و در برخی موارد جنگنده‌های ارتش ملی افغانستان مواضع طالبان را به شدت بمباران کرده و باعث تضعیف این گروه در برابر داعش می‌شدند.
درگیری میان طالبان و افراد گروه داعش در شمال افغانستان به رهبری «مولوی حبیب‌الرحمان» از دیگر نزاع‌های جدی میان این دو گروه بود که با دخالت مستقیم نیروهای آمریکایی و دولت افغانستان معادلات آن شکل دیگری به خود گرفت.این درگیری میان نیروهای «مخدوم» فرمانده نظامی طالبان در شمال افغانستان و نیروهای مولوی حبیب‌الرحمان درگرفت و چند ماه به طول انجامید.
نیروهای مخدوم می‌گویند که عرصه بر حبیب‌الرحمان و افراد تنگ شده بود که ناگاه بالگردهای ارتش افغانستان وارد میدان جنگ شده و حبیب‌الرحمان و افرادش را از معرکه بیرون کشیدند و بعدها اعلام کردند که او پیشمان شده و خود را تسلیم دولت افغانستان کرده است.ادامه فشارهای طالبان؛ 82 عضو دیگر داعش تسلیم دولت افغانستان شدنددر همین عملیات طالبان، تعدادی از فرماندهان خارجی داعش به اسارت گروه طالبان در آمدند که پس از 5 ماه فعالیت اطلاعاتی آمریکا، در نهایت در یک عملیات هلی‌برن، نیروهای ویژه آمریکا به زندان طالبان حمله و فرماندهان داعش را با خود به مکانی امن که به احتمال زیاد پایگاه بگرام است منتقل کردند.
پشت‌پرده ماجراهای نجات داعش توسط دولت افغانستان و آمریکااکنون در چند روز گذشته دوباره نیز اخبار مشابهی از تسلیم شدن افراد داعش به نیروهای امنیتی افغانستان در رسانه‌های مختلف این کشور و رسانه‌های همسو با غرب در جهان در حال انتشار است.در همین حال پیامی مشابه از سوی سخنگوی طالبان منتشر شده است که هم‌زمان با عملیات گسترده طالبان علیه داعش بار دیگر دولت افغانستان و نیروهای خارجی به رهبری آمریکا به کمک افراد این گروه تروریستی شتافته و آن‌ها را به مکانی امن منتقل کرده‌اند.
آنچه از موضوع این حوادث و همچنین بررسی اخبار چگونگی شکل‌گیری داعش در افغانستان برمی‌آید این است که بی‌شک آمریکا و بخشی از بدنه حکومتی در افغانستان که در شکل‌گیری داعش در این کشور نقش داشتند اکنون همچنان بر حمایت از این گروه و تقویت آن اصرار داشته و تمام تلاش خود را به کار بسته‌اند تا هر چه سد راه عملکرد آن است را از سر راه بردارند.
در موضوع اخیر و در مورد تسلیم شدن فرماندهان و افراد گروه تروریستی داعش به نیروهای امنیتی افغانستان نیز دو مساله مهم و قابل‌توجه و بررسی وجود دارد:1- گروه طالبان از چندی پیش تصمیم به انجام عملیات گسترده علیه گروه تروریستی داعش در ولایت ننگرهار گرفتند و این عملیات نیز آغاز شد. اکنون به نظر می‌رسد حلقه محاصره و فشار علیه داعش تنگ شده است و حامیان داعش مانند همه موارد پیش از این به دنبال نجات فرماندهان و افراد این گروه هستند و این بار نیز مانند گذشته از سناریوی تسلیم افراد داعش به دولت افغانستان استفاده کردند.
باید این سوال را پرسید که افراد داعش چرا تاکنون به دولت تسلیم نشده و اکنون و به یک باره و بدون اینکه عملیاتی از سوی دولت بر علیه آن‌ها انجام شود تصمیم دسته‌جمعی برای تسلیم گرفته‌اند. این بار نیز فرماندهان داعش که بیم آن را داشتند که در عملیات طالبان از بین رفته و مولودی برای از بین رفتن تمام فعالیت داعش در افغانستان باشد، توسط نیروهای امنیتی افغانستان و با همکاری نیروهای بین‌المللی از معرکه خلاص و به مکانی امن منتقل شدند.
اگر منتقدی در این زمینه وجود دارد باید پاسخگوی این سوال جدی باشد که فرماندهان داعش که در سال‌ها و ماه‌های قبل تسلیم دولت شده و یا به قول خودشان به اسارت دولت افغانستان درآمدند کجا هستند و به چه سرنوشتی دچار شدند؟ آن‌ها همچنین باید پاسخگوی این سوال جدی باشند که اسرای خارجی داعش که هر کدام به عنوان تروریست بین‌المللی شناخته شده بودند و توسط آمریکا از زندان طالبان فراری داده شدند به چه سرنوشتی دچار شده و اکنون کجا به سر می‌برند.
2- موضوع مهم دیگر درباره تسلیم شده سران و فرماندهان داعش به دولت افغانستان، این است که بسیاری از کارشناسان بیم این دارند که حامیان داعش با این کار در واقع پروژه جدیدی را آغاز کرده‌اند. به زعم آن‌ها این پروژه انتقال امن سران و فرماندهان داعش از ولایت ننگرهار به ولایات شمالی و غربی افغانستان است که این کار در قالب پروژه تسلیم‌سازی فرماندهان داعش آغاز شد.
در فاز بعد و در سکوت خبری این موضوع به فراموشی سپرده شده و در همین سکوت خبری، پروژه انتقال امن آنها صورت خواهد گرفت و در نهایت شاهد برافراشته شدن پرچم‌های سیاه در غرب و شمال افغانستان خواهیم بود. این موضوع زیاد دور از ذهن نیست زیرا در همان ابتدای آغاز فعالیت داعش این کار صورت گرفت و بسیاری از افراد این گروه ترویستی توسط بالگردهای آمریکایی به شمال افغانستان منتقل شدند که البته با مخالفت برخی والیان ولایات جنوبی افغانستان و مردم این مناطق روبرو شد.
اکنون پروژه جدید با هدف انتقال امن آن‌ها و در عین حال فریب افکار عمومی از طریق عملیات رسانه‌ای در دستور کار حامیان پشت‌پرده داعش افغانستان قرار گرفته است.شمال و غرب افغانستان بی‌شک مناطق مورد علاقه آمریکا برای افزایش ناامنی‌ است و این مناطق در آینده نزدیک آبستن حوادث جدی خواهند بود.انتهای پیام/.
ادامه

کد خبر: 1050466  |  ادامه: تسنیم
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
- اخبار بین الملل - به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که 82 نفر از تروریست‌های داعش به همراه 147 نفر از اعضای خانواده آن‌ها تسلیم نیروهای دولتی شدند.براساس بیانیه وزارت دفاع افغانستان با تسلیم این جنگجویان شمار تروریست‌های داعشی تسلیم شده به نیروهای دولتی در ولایت...
- اخبار بین الملل - به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان امروز (سه‌شنبه) در یک نشست خبری اعلام کرد که 3 نفر از زندانیان طالبان از جمله «انس حقانی» برادر «سراج‌الدین حقانی» سرکرده شبکه حقانی و «حافظ رشید» برادر «ملا نبی عمری» بطور مشروط از زندان آزاد شدند.رئیس جمهور...
- اخبار بین الملل - به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، پس از انتشار خبری مبنی بر درخواست طالبان برای تبادل 2 استاد دانشگاه آمریکا با شماری از زندانیان طالبان، شورای امنیت ملی افغانستان این گزارش را تکذیب کرد.«کبیر حقمل» سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان به «جمهور» گفت: دولت چنین درخواستی را دریافت...
- اخبار بین الملل - به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، دولت افغانستان با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به کشته شدن ابوبکر البغدادی سرکرده گروه تروریستی داعش اظهارداشت که تروریسم که مرز نمی‌شناسد دشمن بشریت و تهدیدی در برابر امنیت و ثبات منطقه و جهان است.در این بیانیه آمده است که «ابوبکر البغدادی یکی...
- اخبار بین الملل - به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، معاون وزیر خارجه آمریکا در آسیای مرکزی و جنوب آسیا گفت: طالبان هزینه ادامه جنگ را می‌دانند و ظهور گروه‌های تروریستی را تهدیدی برای خود و آینده افغانستان می‌بینند.به گزارش پایگاه اینترنتی «کانکتینگ وتز»، این دیپلمات...
آفتاب‌‌نیوز : «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا گفت که پس از فروپاشی گفت‌وگوها با طالبان آمریکا حملاتش را علیه طالبان افزایش داده است.وی افزود: افزایش حملات هوایی در افغانستان به دستور ترامپ و در نتیجه تشدید حملات طالبان در این کشور صورت گرفته است.این نخستین اظهارات عمومی پنتاگون...
- اخبار بین الملل - به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا گفت که پس از فروپاشی گفت‌وگوها با طالبان آمریکا حملاتش را علیه طالبان افزایش داده است.وی افزود: افزایش حملات هوایی در افغانستان به دستور ترامپ و در نتیجه تشدید حملات طالبان در این کشور صورت...
- اخبار بین الملل - به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «سرگئی بسدا» رئیس اداره روابط بین الملل سرویس امنیتی فدرال روسیه در یک نشست امنیتی در «کازان» گفت که سرویس‌های ویژه آمریکا در انتقال تروریست‌های داعش به مناطق شمالی افغانستان دخیل هستند.وی افزود: هدف آن‌ها...
- اخبار بین الملل - به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم به نقل از «بلومبرگ»، طالبان حدود نیمی از افغانستان را تحت کنترل و یا درگیری دارد و اطمینان این گروه برای بازگشت به قدرت در حال افزایش است.بسیاری از افغان‌ها از ناتوانی دولت تحت حمایت واشنگتن در کابل و همچنین متحدان خارجی...
- اخبار بین الملل - به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، ژنرال «تاد والترز» فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در اروپا اظهار داشت که انتظار می‌رود در روزهای منتهی به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان وضعیت امنیتی در این کشور وخیم‌تر و خشونت‌ها نیز افزایش یابد.به...

آخرین خبرهای بين‌الملل

یک فروند هواپیمای جاسوسی ائتلاف متجاوز سرنگون شد ایلنا  ۱۹ دقیقه پیش

یک فروند هواپیمای جاسوسی ائتلاف متجاوز سرنگون شدبه گزارش ایلنا به نقل از المسیره، سخنگوی نیروهای یمنی اعلام کرد که یک فروند هواپیمای جاسوسی ائتلاف متجاوز در منطقه «جبل الامبیسی» در جیزان واقع در جنوب عربستان سرنگون شده است.ائتلاف عربی تحت امر عربستان سعودی از هواپیماهای شناسایی برای جاسوسی و به دست آوردن اطلاعات از مواضع نیروهای یمنی و...

فلسطین| برگزاری هشتاد و چهارمین راهپیمایی بازگشت؛ «مخالفت با یهودی‌سازی الخلیل» شعار راهپیمایی... تسنیم  ۲۴ دقیقه پیش

فلسطین| برگزاری هشتاد و چهارمین راهپیمایی بازگشت؛ «مخالفت با یهودی‌سازی الخلیل» شعار راهپیمایی هفته آینده - اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رسانه‌های فلسطینی، قشرهای مختلف مردم غزه در راهپیمایی بازگشت با شعار «فلسطین ما را متحد می‌کند و قدس پایتخت‌مان است» مشارکت کردند.همانند هفته‌های گذشته نظامیان رژیم صهیونیستی به سمت شرکت کنندگان در این راهپیمایی مسالمت آمیز آتش گشودند...

اتحادیه اروپا همکاری‌های خود با عربستان را از سرمی‌گیرد تسنیم  ۲۴ دقیقه پیش

اتحادیه اروپا همکاری‌های خود با عربستان را از سرمی‌گیرد - اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم ، روزنامه زوددویچه سایتونگ نوشت: عربستان سعودی و اتحادیه اروپا در مبارزه با افراط گرایی خواهان همکاری تنگاتنگ تر هستند.به نوشته این روزنامه آلمانی، بین عربستان سعودی و اتحادیه اروپا یک همکاری تنگاتنگ در مبارزه با افراط گرایی در دستور کار قرار...

تیراندازی در یک کارخانه‌ تولید ظروف در آمریکا تسنیم  ۲۵ دقیقه پیش

تیراندازی در یک کارخانه‌ تولید ظروف در آمریکا - اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، یک مقام امنیتی فدرال که نخواست نامش فاش شود روز جمعه در مصاحبه با خبرنگار شبکه خبری سی‌ان‌ان اعلام کرد که در جریان تیراندازی در یک کارخانه تولید ظروف نگهدارنده مواد غذایی دست‌کم یک نفر به ضرب گلوله مجروح شده است.همچنین بر اساس اظهارات معاون...

نتایج نهایی انتخابات انگلیس اعلام شد؛ پیروزی محافظه‌کاران با کسب 365 کرسی تسنیم  ۲۵ دقیقه پیش

نتایج نهایی انتخابات انگلیس اعلام شد؛ پیروزی محافظه‌کاران با کسب 365 کرسی - اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه خبری بی‌بی‌سی، با پایان شمارش آرای انتخابات سراسری انگلیس، حزب محافظه‌کار به رهبری بوریس جانسون نخست‌وزیر این کشور با در اختیار گرفتن 365 کرسی (از 650 کرسی) به پیروزی قاطعانه‌ای در برابر رقیب اصلی خود یعنی حزب کارگر دست یافت.حزب...

سران کشورهای اتحادیه اروپا بر سر "پیمان سبز" توافق کردند آفتاب نیوز  ۴۴ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : بر اساس این توافق قرار است تا سال ۲۰۵۰ میلادی اروپا به طور کامل سوخت‌های فسیلی را از بسته انرژی خود حذف کند.مذاکره بر سر پیمان مشترک اتحادیه اروپا در زمینه مقابله با گرمایش زمین و تغییرات ناخواسته اقلیمی پس از ساعت‌ها بحث و گفت‌وگو در واپسین ساعات روز گذشته (پنجشنبه)...

سلطان قابوس از سفر درمانی بلژیک به عمان بازگشت آفتاب نیوز  ۴۴ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : رسانه های عمانی امروز جمعه از بازگشت سلطان این کشور از سفر درمانی خارج از کشور خبر دادند.بر اساس این گزارش؛ سلطان قابوس پس از انجام برخی معاینات پزشکی در بلژیک به عمان بازگشته است. گفتنی است که روز شنبه گذشته دربار عمان اعلام کرده بود که سلطان قابوس بن سعید برای انجام معاینات...

ترکیه سفیر آمریکا را احضار کرد آفتاب نیوز  ۴۴ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : وزارت خارجه ترکیه مراتب اعتراض رسمی خود را نسبت به این اقدام سنای آمریکا به سفیر این کشور اعلام کرد.پیش تر سفارت آمریکا در ترکیه در واکنش به تصمیم سنا برای به رسمیت شناختن «نسل‌ کشی» ارامنه اعلام کرده بود که موضع دولت آمریکا تغییر نکرده است.سفارت آمریکا تاکید...

یک فروند هواپیمای جاسوسی ائتلاف متجاوز سرنگون شد آفتاب نیوز  ۴۴ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : سخنگوی نیروهای یمنی اعلام کرد که یک فروند هواپیمای جاسوسی ائتلاف متجاوز در منطقه «جبل الامبیسی» در جیزان واقع در جنوب عربستان سرنگون شده است.ائتلاف عربی تحت امر عربستان سعودی از هواپیماهای شناسایی برای جاسوسی و به دست آوردن اطلاعات از مواضع نیروهای یمنی و مشخص کردن...

مکرون به ترکیه هشدار داد آفتاب نیوز  ۴۴ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : سه کشور ایتالیا،‌ آلمان و فرانسه روز جمعه طی بیانیه‌ای از تمامی مقامات لیبی و بازیگران بین‌الملل خواستند تا از اتخاذ هرگونه اقدام نظامی خودداری کرده و بار دیگر وارد مذاکرات به رهبری سازمان ملل شوند.«امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه نیز عصر جمعه اعلام...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده