تعداد بازدید: ۲۲
تاريخ انتشار: یکشنبه،۲۶ آبان ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۰۳:۴۱
صنعت هسته‌ای با پویایی به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد/ به‌زودی افتتاح مدرن‌سازی راکتور خنداب
به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، چهل و نهمین نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت هسته ای کشور صبح امروز(شنبه) در موسسه آموزش عالی انرژی ساوه با حضور علی اصغر زارعان، دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، افتتاح شد.دستیار ویژه ریاست سازمان انرژی اتمی در این مراسم اظهار داشت: آمریکا در صدد نفوذ در افکار با هدف تغییر رفتار با استراتژی تفرقه افکنی و ایجاد یاس و نامیدی در حوزه های تصمیم گیری و تصمیم سازی نظام است.
وی ترویج تولید علم و فناوری را بنا به فرموده رهبری به عنوان یک عمل صالح معرفی و از تلاشگران، اساتید و اعضاء هیئت علمی موسسه آموزش عالی انرژی که دراین راستا تلاش دارند، قدردانی کرد.زارعان ادامه داد: آمریکا به دنبال این است که انقلاب اسلامی ایران مدلی برای سایر کشورها نشود خصوصاً در عرصه تولید علم و اگر این محدودیت ها نبود فعالیت های علمی کشور در اوج قرار داشت.
علیرغم برخی از محدودیت ها ما در عرصه های علمی کشور شانه به شانه برخی از کشورها و بعضاً پیشروتر از آنها در حرکت هستیم که از جمله آنها در فعالیت های صلح آمیز صنعت هسته ای به دلیل داشتن چرخه سوخت بومی چنین وضعیتی داریم.دستیار ویژه ریاست سازمان انرژی اتمی در خصوص برخی محدودیت های هسته ای مطابق برجام افزود: ما محدودیت هایی همچون عدم ساخت فلز اورانیوم و فلز پلوتونیوم را پذیرفتیم که اگر به فتوای رهبری در این خصوص نگاهی داشته باشیم، ایشان تولید و نگهداشت سلاح های هسته ای را حرام دانسته ولذا ما پلوتونیومی نداشته و نداریم که به سمت تولید فلز پلوتونیوم برویم.
وی گفت: در حوزه فنی با کشور های 1+5 به شکلی عمل شد که به فعالیت های صنعت هسته ای لطمه ای وارد نشود.زارعان با اشاره به استمرار فعالیت های سازمان انرژی اتمی در زمینه اکتشاف و استخراج، تولید آب سنگین در خنداب اراک و فعالیت های نیروگاهی تصریح کرد: شاهد بودید در هفته گذشته علیرغم کمبودها، عملیات بتن ریزی فاز 2 و 3 نیروگاه بوشهر که با حجم دومیلیون و پانصد هزار متر مربع خاکبرداری از دوسال قبل آغاز و مهمترین قسمت آن با حضور پیمانکار روس به ارزش 10 میلیارد دلار و بهره برداری آن تا سال 1404 آغاز شد.
دستیار ویژه ریاست سازمان انرژی اتمی بیان کرد: خصوص استمرار فعالیت های صنعت هسته ای می توانیم به خصوصیات راکتورهای قدرت از جمله تولید سالانه 7 میلیارد کیلووات ساعت برق در 1000مگاوات و 700 میلیون دلار ارزش افزوده با طول عمر 50 تا 60 سال یک راکتور اشاره داشته باشیم.وی افزود: صنعت هسته ای با نشاط و پویایی تمام به فعالیت های خود از جمله مدرن سازی راکتور تحقیقاتی خنداب اراک ادامه می دهد و دردو روز آینده با حضور آقای صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی بخشی از این راکتور به نام مدار ثانویه که 50 درصد راکتور را شامل می شود رسماً افتتاح می شود.
زارعان با اشاره به اینکه تکنولوژی اولیه این راکتور در 19 سال قبل از روسیه گرفته شده و تکنولوژی آن بومی نبوده و برخلاف تصور بعضی از افراد فعال نبوده؛ گفت: در مذاکرات طرف مقابل تغییر ماهیت این راکتور و عدم استفاده از آب سنگین را دنبال می کرد که با هوشمندی تیم فنی ماهیت این راکتورحفظ و از آب سنگین هم بهره مند هستیم.
دستیار ویژه ریاست سازمان انرژی اتمی در خصوص مختصات فنی و مقایسه راکتور سابق و جدید بیان کرد: وجود اشتعال بالاتر و استفاده بهینه تر از سوخت، وجود شارنوترونی بالاتر، تولید رادیو ایزوپ های صنعتی و پزشکی که در این زمینه نیاز آینده کشور را تامین می کند، تولید رادیو داروی مولیبدینیوم 99 به روش شکافت هسته ای، مصرف آب سنگین کمتر، ایجاد توانمندی انجام تست سوخت، ارتقاء قابلیت انجام تست مواد(خوردگی در برابر شارنوترونی)، نیاز به سوخت کمتر، ارتقاء سطح کیفی آنالیز ساختار اتمی و ارتقاءقابلیت تصویر برداری نوترونی از جمله مواردی است که در این خصوص قابل ذکر است.
وی در ادامه گفت: دسترسی متخصصین به قلب راکتور در زمان روشن بودن علاوه بر زمان خاموشی رادیوایزوتوپ و انجام آزمایشهای مربوطه که متخصصین در این زمینه با تلاش مضاعف، مهمترین جزء این راکتور که VESEL نام دارد را طراحی و بادر نظر گرفتن استانداردهای هسته ای با رویکرد بومی سازی این مهم را عملیاتی کردند.زارعان تصریح کرد: انشاءالله این راکتور تا سال 1400 به اتمام خواهد رسید و این یعنی اقتدار و افزایش احساس غرور ملی که همه طراحی ها شامل مفهومی، پایه و تفصیلی توسط جوانان این مرز و بوم انجام شده و مابقی اقدامات این حوزه نیز به صورت شبانه روزی در حال انجام است.
دستیار ویژه ریاست سازمان انرژی اتمی افزود: این سازمان یک دارالفنون است چون از همه رشته های فنی چه در حوزه راهبردی، نوآوری و مدیریت فناوری همراه با عدم خود شیفتگی توام با بصیرت و روحیه استکبار ستیزی با در نظر گرفتن عدم عقب نشینی از حقوق هسته ای خود دنبال می شود.وی گفت: از طرفی دشمن شناسی و آینده نگری باعث شد با توجه به خروج ترامپ از برجام، ما خود را اثبات کنیم که هر آنچه که گفته و میگوییم عملیاتی خواهیم کرد.
زارعان بیان کرد: ظرف 24 ساعت با یک دستور از طرف رئیس جمهور، سایت غنی سازی شهید علی محمدی فردو، تولیدی می شود، این یعنی چه؟ چه پیامی دارد؟ به جز اینکه همه بسترها و زیر ساخت های لازم با آینده نگری آماده شده اند.دستیار ویژه ریاست سازمان انرژی اتمی افزود: ظرف حدوداً دو ماه نزدیک به 36 هزار سو به غنی سازی در نطنز اضافه میشود یعنی امروز 8660 سو غنی سازی می کینم.
قبل از گام سوم روزانه 450 گرم اورانیوم تولید می کردیم که امروزه 5 هزار گرم در روز، یعنی 10 برابر تولید اورانیوم را داریم و این حاکی از مدیریت جهادی و تلاش متخصصین گمنام صنعت هسته ای کشور است.وی با بیان اینکه اگر نظام تصمیم بگیرد که 20 هزار سو تولید کنیم بی درنگ این اقدام عملیاتی خواهد شد، گفت: به دلیل آنکه زیر سخت های مورد نظر چه از بعد انرژی، متریال، نیروی کار آمد و هر آنچه که لازم است مهیا شده این کار قابل انجام است.
توجه کنیم که در یک چالش سیاسی، صنعت هسته ای فعالیتش را تا به امروز دنبال کرده و توان خود را به نمایش گذاشته است.زارعان با بیان اینکه برجام نتوانست صنعت هسته ای را تضعیف کند، ادامه داد: سازمان انرژی اتمی و صنعت هسته ای کشور نه تنها پل های پشت سر خود را خراب نکرده بلکه پل های جدیدی را هم ساخته است.دستیار ویژه ریاست سازمان انرژی اتمی بیان کرد: توسعه اقتصادی و اجتماعی هر کشوری در گرو توسعه علم و فناوری قرار دارد.
جهان شاهد انقلاب و ظهور عصر جدیدی از فناوری کوانتومی است که می تواند تحول عظیمی در سلامت، امنیت، زیست، حمل و نقل، ارتباطات و محاسبات ایجاد کند.وی گفت: سازمان انرژی اتمی به عنوان یکی از پیشگامان توسعه این فناوری در سطح ملی کار خودش را آغاز کرده و اولین آزمایش در همتنیدگی فوتون را در غرب آسیا و جهان اسلام با موفقیت انجام داده است.
زارعان تصریح کرد: فاصله ایران اسلامی در صنعت هسته ای با سایر کشورهای دارنده این فناوری زیاد نیست. سازمان انرژی اتمی با بهره مندی از ظرفیت دانشگاه ها و اساتید در یک اقدام مشترک این فرآیند را دنبال کرده و در 20 فروردین سال 1399 گوشه هایی از این دستاورد به سمع و نظر ملت شریف ایران خواهد رسید.دستیار ویژه ریاست سازمان انرژی اتمی در پایان خاطر نشان کرد: سازمان انرژی اتمی ایران با نشاط تر از هرزمان به فعالیت ای صلح آمیز خود با قوت و قدرت همراه با امانتداری ادامه می دهد و ضمن حفظ داشته های ارزشمند خود، هر آنچه که نیاز داشته باشد را طراحی و بهره برداری خواهد کرد.
بیشتر بخوانید: برجام صنعت هسته‌ای کشور را کند نمی‌کند اقتدار هسته‌ای ما به چالش میان ایران با دشمنان انقلاب تبدیل شده است/ مجلس در بحث تامین مالی کمک کند
ادامه

کد خبر: 1050662  |  ادامه: خبرگزاری برنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، چهل و نهمین نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت هسته ای کشور صبح امروز(شنبه) در موسسه آموزش عالی انرژی ساوه با حضور علی اصغر زارعان دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، افتتاح شد.دستیار ویژه ریاست سازمان انرژی اتمی در این مراسم اظهار داشت: آمریکا در صدد...
- اخبار بین الملل - به گزارش خبرگزاری تسنیم، چهل و نهمین نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت هسته ای کشور صبح امروز(شنبه) در موسسه آموزش عالی انرژی ساوه با حضور علی اصغر زارعان دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، افتتاح شد.دستیار ویژه ریاست سازمان انرژی اتمی در این مراسم اظهار داشت: آمریکا در صدد نفوذ...
به گزارش خبرگزاری ایلنا، چهل و نهمین نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت هسته‌ای کشور صبح امروز (شنبه) در موسسه آموزش عالی انرژی ساوه با حضور علی‌اصغر زارعان دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، افتتاح شد. دستیار ویژه ریاست سازمان انرژی اتمی در این مراسم اظهار داشت: آمریکا در صدد نفوذ در افکار...
- اخبار بین الملل - به گزارش خبرگزاری تسنیم، «سید علی اصغر زارعان» گفت: ما به شرایطی بسیار جلوتر از آنچه پیش‌بینی شده بود، از نظر قدرت و سرعت ورود خواهیم کرد و هر موقع نظام تصمیم بگیرد تدابیر همه‌جانبه اندیشیده شده است و ما گوش به فرمان رهبری هستیم و اذن ایشان ملاک اصلی عمل است.وی...
دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: طراحی مفهومی، پایه و تفصیلی راکتور IR۴۰ اراک به اتمام رسیده و وارد فاز ساخت و تهیه تجهیزات بر اساس زمان‌بندی مشخص برای بهره برداری نهایی شده ایم و در آینده نزدیک خبرهای خوبی از این پروژه به اطلاع مردم می‌رسد.«سید علی اصغر زارعان» روز یکشنبه...

آخرین خبرهای سياسي

افشین علاء در انتخابات مجلس نام‌نویسی کرد ایلنا  ۲۹ دقیقه پیش

افشین علاء در انتخابات مجلس نام‌نویسی کردبه گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، افشین علاء شاعر و نویسنده با حضور در فرمانداری تهران در انتخابات مجلس یازدهم نام‌نویسی کرد.وی در سال ۱۳۹۴ هم جزو لیست امید در انتخابات مجلس حوزه تهران بود و به عنوان کاندیدای مشترک اصلاح طلبان و اعتدالیون ثبت نام کرده بود که در نهایت رد صلاحیت شد.

ممانعت از ثبت نام داوری برای انتخابات مجلس ایلنا  ۲۹ دقیقه پیش

ممانعت از ثبت نام داوری برای انتخابات مجلسحجت الاسلام وحید هروآبادی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا اظهار داشت: بنده با تمام مدارک و وکالتنامه برای ثبت نام آقای داوری در مجلس شورای اسلامی مراجعه کردم اما طبق استعلامی که کمیته اجرایی از شورای نگهبان گرفت اعلام کردند که ثبت نام نیابتی ممکن نیست.وی افزود: قانون در خصوص ثبت نام نیابتی و فردی...

برای مرخصی زندانیان سیاسی تایید دادستانی لازم نیست/ اطلاع دقیقی از تعداد کشته‌شدگان حوادث اخیر... ایلنا  ۲۹ دقیقه پیش

برای مرخصی زندانیان سیاسی تایید دادستانی لازم نیست/ اطلاع دقیقی از تعداد کشته‌شدگان حوادث اخیر ندارمبه گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری در جمع خبرنگاران در حاشیه بازدید از ستاد انتخابات کشور گفت: قوه قضاییه در امر انتخابات وظیفه‌ای در حوزه استعلامات دارد و متناظر با آن در سراسر کشور ستادهای پاسخ به استعلامات تشکیل شده که کارها را انجام می‌دهند.وی ادامه داد: همکاران...

بنا ندارم بیشتر از ۱۰۰ میلیون تومان برای انتخابات هزینه کنم ایلنا  ۲۹ دقیقه پیش

بنا ندارم بیشتر از ۱۰۰ میلیون تومان برای انتخابات هزینه کنمبه گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، محمدعلی پور مختار عصر امروز شنبه با حضور در وزارت کشور برای ثبت نام در انتخابات دوره یازدهم مجلس درباره اولویت‌های مجلس آینده گفت: همانطور که رهبری فرمودند و بارها هم به مجلس دهم تذکر دادند و به همه مسئولان گفتند اولویت ما بحث اقتصاد است.وی ادامه داد: رونق تولید، حمایت...

آخرین دانشجوی بازداشتی در حوادث اخیر، آزاد شده است ایلنا  ۲۹ دقیقه پیش

آخرین دانشجوی بازداشتی در حوادث اخیر، آزاد شده استبه گزارش ایلنا، مراسم گرامیداشت روز دانشجو با حضور آیت الله رئیسی رئیس قوه قضاییه در دانشگاه تهران برگزار شد.رئیس قوه قضاییه در این نشست به سوالات دانشجویان پاسخ خواهد داد.بنابراین گزارش، مجری مراسم در ابتدا از آزادی آخرین دانشجوی بازداشت شده در حوادث اخیر خبر داد و گفت: براساس خبر خوشی که امروز صبح...

رونمایی از ۵۰ دستاورد جدید صنعت هسته ای در ۲۰ فروردین سال آینده/ راکتورخنداب سال ۱۴۰۰ آغاز... ایلنا  ۲۹ دقیقه پیش

رونمایی از ۵۰ دستاورد جدید صنعت هسته ای در ۲۰ فروردین سال آینده/ راکتورخنداب سال ۱۴۰۰ آغاز به کار خواهد کردبه گزارش خبرگزاری ایلنا، پنجاهمین نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت هسته‌ای کشورمان با حضور علی اصغر زارعان دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی، در استان البرز افتتاح شد.زارعان در این مراسم اظهارداشت: در ۲۰ فروردین ماه ۱۳۹۹ مصادف با نیمه شعبان و روز ملی فناوری هسته ای شاهد بیش از ۵۰ دستاورد مهندسی شده...

کنایه علی ربیعی خطاب به رضا پهلوی ایلنا  ۲۹ دقیقه پیش

کنایه علی ربیعی خطاب به رضا پهلویبه گزارش ایلنا، در یادداشت توئیتری علی ربیعی آمده است :رضا پهلوی، که این روزها با موج سواری بر اندوه مردم سخت در پی تسلیت‌گویی است، در یک آلزایمر تاریخی فراموش کرده به خانواده‌های صاحب سه قطره خون دانشجویان بزرگ‌نیا، قندچی و شریعت‌رضوی که در شانزده آذر ۳۲ به فرمان پدرش قربانی حضور...

بیانیه انتخاباتی قالیباف اعلام شد ایلنا  ۲۹ دقیقه پیش

بیانیه انتخاباتی قالیباف اعلام شدبه گزارش ایلنا، متن بیانیه انتخاباتی محمد باقر قالیباف به شرح ذیل است : مردم عزیز و شریف تهران سلامبرکسی پوشیده نیست که این روزها مردم احوال خوبی ندارند. بر این باور بودم درختی که ۴سال ثمر ندهد دیگر ثمر نمی دهد از همین رو تلاش شد تا نهال تازه ای کاشته شود اما دولت مستقر دو قطبی دروغین ساخت و بر موج...

قالیباف برای حضور در انتخابات مجلس وارد وزارت کشور شد ایلنا  ۲۹ دقیقه پیش

قالیباف برای حضور در انتخابات مجلس وارد وزارت کشور شدبه گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، محمدباقر قالیباف برای حضور در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی با حضور در وزارت کشور ثبت نام کرد.محمدباقر قالیباف شهردار پیشین تهران است که تاکنون چندین بار در انتخابات ریاست جمهوری حضور یافته است اما موفق به حضور در پاستور نشده است.

دانشجویان در حضور آیت‌الله رئیسی در مراسم 16 آذر چه گفتند؟ خبرگزاری فارس  ۳۶ دقیقه پیش

دانشجویان در حضور آیت‌الله رئیسی در مراسم 16 آذر چه گفتند؟ به گزارش خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، به همت جمعی از تشکل‌های دانشجویی دانشگاه تهران ویژه‌برنامه روز دانشجو در دانشگاه تهران با حضور آیت الله رئیسی رئیس دستگاه قضا برگزار شد و در این مراسم نمایندگان تشکل‌های دانشجویی به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند. * رسیدگی...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده