تعداد بازدید: ۵
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۱۲ آذر ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۰۱:۱۷
کسی حق ندارد برای شوخی و خنده به حقوق دیگران تعرض کند
موضوعی که براحتی در نگاه کودکی که سر از سطل زباله بیرون آورد دیده می‌شود. موضوع قابل توجه دیگر این است که چگونه کودکانی که به‌جای تحصیل برای تأمین معاش راهی خیابان‌های ناامن شده‌اند از سوی برخی افراد جامعه مورد تعرض قرار می‌گیرند و در نهایت ناباوری کمتر کسی هم از آنها حمایت می‌کند.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز در گفت‌و‌گو با «ایران» این ماجرا را چنین توضیح می‌دهد: «چند روز پیش پسری که مشغول زباله‌گردی بود توسط دو جوان مورد آزار و اذیت قرار گرفت. با انتشار فیلم این اتفاق ناخوشایند و با توجه به ارتکاب رفتاری غیراخلاقی و جریحه‌دار شدن احساسات عمومی، دستورات قضایی لازم در این خصوص صادر شد.
»حاجی رضا شاکرمی می‌افزاید: «تحقیقات نشان داد این جوانان سه نفر بودند، یکی از آنها مرتکب این رفتار ناخوشایند شد، دیگری فیلم گرفت، اما نفر سوم نقشی در این اتفاق نداشت و تنها همراه آنها بود. در نهایت حدود ساعت 2 بامداد این دو کودک‌آزار توسط اطلاعات سپاه بازداشت شدند. همچنین دیروز جلسه رسیدگی در دادگستری فردیس برگزار شد.
»او ادامه می‌دهد:«این دو جوان که متولد سال‌های ۱۳۶۷ و ۱۳۷۱ هستند انگیزه خود را شوخی و خنده اعلام کرده و عنوان کرده‌اند قصد آزار و اذیت کودک را نداشته‌اند. آنها کارگر هستند. یکی از آنها در یک شرکت مشغول به کار است و دیگری کارگر یک بنگاه معاملات ملکی است.»البته برخی کاربران فضای مجازی عنوان کردند که این فیلم قدیمی است و مربوط به روزهای اخیر نیست اما دادستان البرز می‌گوید:«این فیلم به هیچ وجه قدیمی نیست.
در واقع این اتفاق هفته گذشته روی داده اما فیلم آن روز یکشنبه منتشر شده است.»ملیت کودک آزاردیده مشخص نیستمعاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی نیز درباره اقدامات انجام شده برای یافتن کودک آزار دیده به «ایران» می‌گوید: دیروز اولین جلسه رسیدگی به پرونده کودک‌آزارها در شعبه 4 بازپرسی فردیس برگزار شد.
این دو فرد خاطی، محل بروز اتفاق را خیابان قریشی فردیس معرفی کردند اما از محل حضور کودک ابراز بی‌اطلاعی کردند و گفتند به هیچ وجه او را نمی‌شناسند. به همین دلیل کارشناسان اورژانس اجتماعی بلافاصله در محل حضور یافتند و برای یافتن کودک به پرس‌وجو پرداختند، اما متأسفانه تا این لحظه نتیجه‌ای به دست نیامده است.
حبیب‌الله مسعودی فرید با تأکید براینکه به محض شناسایی کودک اقدامات مددکاری برای وی و خانواده‌اش آغاز خواهد شد، می‌گوید: برای یافتن کودک با شهرداری منطقه هم تماس گرفته شده اما آنها اعلام کردند که برای زباله جمع کردن با پیمانکاری قرارداد ندارند و این کودک ممکن است به‌صورت خانوادگی یا فردی اقدام به این کار کرده باشد.
وی درباره ملیت این کودک می‌افزاید: متأسفانه به‌دلیل نبود اطلاعات کافی هنوز مشخص نشده که این کودک ایرانی بوده یا جزو اتباع است.درحالی که زباله‌گردی یکی از دردناک‌ترین آسیب‌های اجتماعی به شمار می‌آید و کودکان زباله‌گرد همواره در معرض ابتلا به بیماری‌های عفونی مختلف از جمله ایدز قرار می‌گیرند، خشونت کلامی یا رفتاری یا رفتارهای تحقیر‌آمیز از سوی افراد جامعه می‌تواند تبعات بسیار ناگواری برای این کودکان به همراه داشته باشد.
رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران معتقد است این ماجرا را می‌توان از چند زاویه بررسی کرد.بی‌تفاوتی اجتماعیسیدحسن موسوی چلک نیز در گفت‌و‌گو با «ایران» می‌گوید: یک بعد از این ماجرا موضوع کودکانی است که پایین‌تر از سن قانونی کار مجبورهستند برای تأمین هزینه‌های زندگی در خیابان‌ها کار کنند.
زباله‌گردی یکی از همین کارها است که متأسفانه این روزها در شهرها و بویژه کلانشهرهای کشور به چشم می‌خورد. کار در خیابان برای کودکان زباله‌گرد که برای تأمین هزینه‌های معیشت به خیابان‌ها می‌آیند، تبعات و پیامدهای بسیاری دارد. بیماری‌ها، مشکلات پوستی و سوء تغذیه بخشی از تهدید‌هایی است که کودکان کار در محیط اجتماعی با آن مواجه هستند اما خشونت‌های افراد بزرگسال نسبت به این کودکان نیز بعد مهم دیگری از این ماجرا است.
او با اشاره به اینکه اتفاقی که افتاد از جنس کودک‌آزاری بود، می‌افزاید: خوشبختانه بهزیستی و سیستم دادستانی بسرعت واکنش نشان دادند و افراد خاطی دستگیر شدند، اما این آزارها اولین مورد نبوده و تجربه نشان داده که آخرین مورد هم نخواهد بود. از این‌رو باید سازمان‌های دولتی و غیردولتی و حتی سیستم قضایی، این کودکان را مورد حمایت‌های حقوقی لازم قرار دهند.
البته برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید در کنار حمایت، برای احقاق حقوق این کودکان مطالبه‌گری لازم هم صورت گیرد.رئیس انجمن مددکاری اجتماعی با تأکید بر اینکه کسی حق ندارد برای شوخی و خنده به حقوق دیگران تعرض کند، اظهار می‌دارد: رفتارهایی از این دست توسط بزرگسالان دقیقاً مصداق بی‌اخلاقی و تعرض به حقوق کودکان و به طور کلی نشان دهنده ضعف اخلاق در جامعه است.
در حقیقت در شرایطی که افراد جامعه به جای مراقبت از کودکی که برای تأمین معاش زندگی وارد خیابان‌های نا امن شده و به جای تلاش برای پیشگیری از تعرض به این کودکان، برای لحظه‌ای شاد شدن، آنها را تحقیر می‌کنند می‌توان گفت ضعف اخلاق و از آن مهمتر بی‌تفاوتی در جامعه در حال پررنگ شدن است.
موسوی چلک می‌گوید: متأسفانه با وجود اینکه این اتفاق در یکی از معابر عمومی اتفاق افتاد، اما نه تنها کسی مانع این اتفاق نشد، بلکه حتی کسی به او کمک نکرد که از سطل زباله خارج شود. این بی‌تفاوتی بسیار نگران‌کننده‌تر و دردناک‌تر است چرا که بی‌تفاوتی اجتماعی عامل مهم گسترش تعرض‌هایی از این دست به شمار می‌آید.
او می‌افزاید:خطای صورت گرفته از سوی این دو نفر سهوی نبوده، پس باید به گونه‌ای با آنها رفتار شود که افرادی همانند این دو نفر دیگر به خود اجازه تعرض به حقوق دیگران ندهند. همچنین اگر دستگاه قضایی در کوتاه‌ترین زمان ممکن نتیجه بررسی‌ها را اعلام کند قطعاً به افزایش آثار تنبهی حکم قضایی کمک بیشتری خواهد کرد.
بــــرشابراز پشیمانی آزاردهندگان کودک کاریکی از متهمان پس از پایان جلسه رسیدگی به پرونده کودک آزاری می‌گوید: من خودم کارگر هستم و اصلاً دوست ندارم کسی را آزار دهم. من تا به‌حال با کسی چنین کاری نکرده‌ام و او را آزار نداده‌ام. اگر کسی مرا آزار دهد من ناراحت خواهم شد. به‌گزارش خبرگزاری صدا‌وسیما، او در پاسخ به این سؤال که آیا می‌دانی با این رفتار اشک چند نفر را درآورده‌ای، پاسخ می‌دهد: من خیلی پشیمانم کاش میمردم و این اتفاق نمی‌افتاد.
از مردم ایران معذرت می‌خواهم و واقعاً خواهش می‌کنم مرا ببخشند. من دوست نداشتم کسی را آزار دهم واقعاً واقعاً و واقعاً دارم سکته می‌کنم. خیلی خیلی پشیمانم که مردم ایران اینگونه در مورد من قضاوت می‌کنند. من دوست ندارم کسی را آزار دهم و واقعاً پشیمانم. از مردم ایران می‌خواهم که مرا ببخشند.
او ادامه می‌دهد: بعد از آن اتفاق نه تنها دیگر نخندیدم بلکه گریه کردم و خودم را کتک زدم. دوستم شاهد است. متهم دیگر نیز به‌دنبال سخنان دوستش می‌گوید: ما به هیچ وجه دوست نداشتیم که این اتفاق بیفتد. بعد از ماجرا از او دلجویی کردیم فیلم را به او نشان دادیم و دوستمان برایش ساندویچ آورد. از دلش درآوردیم و فیلم را به او نشان دادیم خودش هم خندید و رفت.
کلمات کلیدی مسئولان قضایی و فعالان اجتماعی آزار کودک کار شوخی و خنده
ادامه

کلمات کلیدی:
▫ آزار ▫ اجتماعی ▫ زباله ▫ کودک ▫ کودکان 
کد خبر: 1068696  |  ادامه: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
- اخبار اجتماعی - به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ روز گذشته کلیپی منتشر شد که در آن ماجرای اهانت یک جوان را به کودکی نشان داد؛ در این کلیپ یک کودک توسط یک جوان به سطح زباله شهری انداخته می‌شود و در میان خنده‌های اطرافیان و جوان خاطی، خودش بیرون می‌آید.پس از انتشار این فیلم، بسیار شهروندان نسبت...
شناخت عوامل زمینه‌ساز مسئله کودک آزاری در جامعه امری ضروری و اجتناب ناپذیر است؛ زیرا آسیب‌های ناشی از آن در سطح فردی و اجتماعی غیر قابل اغماض است.کودکان بخش مهمی از هر جامعه هستند و در این راستا نحوه پرورش و رشد فرزندان در محیط خانواده و جامعه از اهمیت بالایی برخوردار است. والدین باید بتوانند نیازهای...
به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از کرمان جنوب، « معصومه صفوی» ، عصر دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: طی سال جاری 330 تماس مرتبط، 500 تماس غیرمرتبط و 300 مورد مزاحم تلفنی در خط تلفن 123 اورژانس اجتماعی این شهرستان ثبت شد.مسئول اورژانس اجتماعی جیرفت، افزود: بیشترین تماس تلفنی در زمینه...
پسر جوانی که همکلاسی سابقش را به طرز فجیعی کشته است قصاص نمی شود. او ادعا کرد توسط دوستش همیشه تحت آزار بود و برای رهایی از آزارهای او دست به این قتل زده است.   پسر جوان از جنبه عمومی جرم به  سه سال  زندان ،شلاق و پرداخت دیه محکوم شده است. آرش از عصر نهم خرداد سال ۹۷ وقتی پسر ۲۴ ساله ای به نام کیوان...
علت ایجاد اختلال شخصیتی ضداجتماعی یا ASP ناشناخته است. این مشکل نیز مثل بسیاری مشکلات ذهنی دیگر، می‌تواند ریشه ژنتیکی و ارثی داشته باشد.به گزارش آلامتو و به نقل از مردمان؛ اما داشتن یک زندگی خانوادگی ناکارآمد هم می‌تواند احتمال بروز اختلال شخصیتی ضداجتماعی را افزایش دهد. بنابراین بااینکه اختلال شخصیتی...
مدیرکل بهزیستی استان تهران جزئیات کودک‌آزاری در اسلامشهر را که از سوی نامادری صورت گرفته بود، تشریح کرد و گفت: از طریق مقامات قضایی و دادسرا زمینه جلب و بازداشت وی نیز فراهم شده است.، داریوش بیات‌نژاد با بیان اینکه در روز ۱۷ مرداد حدود ساعت ۱۲:۴۵ ماموران اورژانس اجتماعی با گزارشی از طرف همسایه‌های خانه‌ای...
به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری ایسنا: مدیرکل بهزیستی استان تهران جزئیات کودک‌آزاری در اسلامشهر را که از سوی نامادری صورت گرفته بود، تشریح کرد و گفت: از طریق مقامات قضایی و دادسرا زمینه جلب و بازداشت وی نیز فراهم شده است.داریوش بیات‌نژاد با بیان اینکه در روز ۱۷ مرداد حدود ساعت ۱۲:۴۵...
داریوش بیات‌نژاد با بیان اینکه در روز ۱۷ مرداد حدود ساعت ۱۲:۴۵ ماموران اورژانس اجتماعی با گزارشی از طرف همسایه‌های خانه‌ای در اسلامشهر، عازم محل شدند، گفت: همسایگان خانه مذکور با توجه به سر و صدا‌ها و نشانه‌های آزار و اذیت کودکان با اورژانس اجتماعی تماس گرفته بودند و ماموران اورژانس در کمتر از...
آفتاب‌‌نیوز : داریوش بیات‌نژاد با بیان اینکه در روز ۱۷ مرداد حدود ساعت ۱۲:۴۵ ماموران اورژانس اجتماعی با گزارشی از طرف همسایه‌های خانه‌ای در اسلامشهر، عازم محل شدند، گفت: همسایگان خانه مذکور با توجه به سر و صداها و نشانه‌های آزار و اذیت کودکان با اورژانس اجتماعی تماس گرفته...
سید جواد حسینی در حاشیه مراسم اختتامیه اردوی ملی پیشتازان دختر که در اردوگاه شهید باهنر برگزار شد، اعلام کرد که تعداد 12 تا 13 هزار نیروی حق التدریس را تا اول مهر ماه سال جاری جذب می کنیم و مابقی را در طول برنامه ششم توسعه براساس نیاز آموزش و پرورش استخدام خواهیم کرد.وی افزود: آیین نامه تبدیل وضعیت...

آخرین خبرهای اجتماعي

حمایت از سوت‌زنان در دستور کار سازمان بازرسی/شناسایی گلوگاه‌های فساد در بازار «قیر» خبرگزاری فارس  ۲۶ دقیقه پیش

حمایت از سوت‌زنان در دستور کار سازمان بازرسی/شناسایی گلوگاه‌های فساد در بازار «قیر» به گزارش خبرنگار حقوقی و قضایی خبرگزاری فارس،حجت الاسلام و المسلمین درویشیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور همزمان با روز مبارزه با فساد در گفت‌وگوی ویژه خبری در رابطه با تعریف فساد اظهار کرد: در قانون فساد هر فعل و ترک فعلی است که توسط هر شخص حقوقی و غیرحقوقی انجام می شود. وی افزود:...

۷ متهم به فساد مالی در پرونده قیر خراسان شمالی دستگیر شدند سرپوش  ۴۸ دقیقه پیش

۷ متهم به فساد مالی در پرونده قیر خراسان شمالی دستگیر شدند رییس کل دادگستری خراسان شمالی گفت: تاکنون هفت نفر از متهمان و متخلفان اصلی پرونده قیر در این استان دستگیر شده‌اند که احتمال افزایش این آمار وجود دارد.حجت الاسلام اسدالله جعفری روز دوشنبه به ایرنا گفت: در این پرونده، سوء استفاده مالی نسبتا گسترده به صورت شبکه ای و باندی انجام شده است و بر اساس گزارش...

«تهران جنوبی»، آش جدیدی که برای پایتخت پخته می‌شود؟! چند ثانیه  ۴۹ دقیقه پیش

«تهران جنوبی»، آش جدیدی که برای پایتخت پخته می‌شود؟!تقسیم تهران به چهار استان سال گذشته هم در قالب شایعاتی مطرح و توسط استاندار وقت تهران تکذیب شده بود، اما حالا پیگیری شکل متفاوت آن نشان می‌دهد که غیرواقعی نبوده است، به ویژه اگر بدانیم تهران جنوبی قرار است از شهرستان‌های رباط کریم، بهارستان، ساوه، زندیه، تفرش و اسلامشهر تشکیل شود و به ادعای یک خبرگزاری،...

ابزار جدید ایران برای تغییر بازی هسته ای چیست!؟ چند ثانیه  ۴۹ دقیقه پیش

ابزار جدید ایران برای تغییر بازی هسته ای چیست!؟در همین زمینه اخیرا یوسی کوهن رئیس موساد عنوان کرده است که تهران به عنوان یک بازیگر پویا قلمداد می شود که می تواند جهش های ناگهانی برای برون رفت از معضلات و کسب دستاوردهای فوری داشته باشد و این توانایی را در گذشته به اثبات رسانده است.روز گذشته علی اصغر زارعان ‌معاون سازمان انرژی اتمی ایران امروز در آئین...

دستگیری متهم فروش محصولات پتروشیمی در اردبیل ایلنا  ۵۲ دقیقه پیش

دستگیری متهم فروش محصولات پتروشیمی در اردبیلبه گزارش ایلنا، ناصر عتباتی در جمع دانشجویان به مناسبت گرامیداشت روز دانشجو با اشاره به اصل فلسفه نام‌گذاری ۱۶ آذرماه به‌عنوان روز دانشجو، عنوان کرد: مطالبه‌گری دانشجویان باید در جهت مبارزه با استبداد، اشرافی‌گری و تجمل‌گرایی ادامه داشته باشد.وی با بیان اینکه یکی از پشتوانه‌های...

آنفلوانزا عامل مرگ ۸ نفر در خراسان شمالی ایلنا  ۵۳ دقیقه پیش

آنفلوانزا عامل مرگ ۸ نفر در خراسان شمالیبه گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، سید احمد هاشمی اظهار کرد: هرساله با اپیدمی آنفلوانزا مواجه هستیم به‌طوری‌که در برخی سال‌ها خفیف، برخی سال‌ها متوسط و برخی مواقع این همه‌گیری شدید است. وی با اشاره به فوت ۸ نفر در اثر این بیماری خاطرنشان کرد:...

استخدام حسابدار خانم در یک شرکت تولیدی در البرز کندو  ۱ ساعت پیش

یک شرکت معتبر تولیدی واقع در محدوده سهیلیه (پل کردان) جهت واحد مالی و اداری خود در استان البرز از افراد واجد شرایط زیر دعوت به همکاری می نماید. عنوان شغلی تعداد و جنسیت شرایط احراز حسابدار 1 نفر خانم با حداقل سن 32 سال و حداکثر سن 35 سال با مدرک تحصیلی حسابداری ترجیحا 2 سال سابقه کار مرتبط...

استخدام برقکار ماهر و نیمه ماهر در تهران کندو  ۱ ساعت پیش

به تعدادی برقکار ماهر و نیمه ماهر در محدوده میرداماد در تهران نیازمندیم. اطلاعات تماس موبایل 09302964353 برای عضویت در کانال اخبار استخدام تهران در تلگرام کلیک کنید تگ های مطلب: استخدام در تهران, استخدام برقکار...

استخدام حسابدار خانم در یک شرکت تولیدی در تهران کندو  ۱ ساعت پیش

یک شرکت معتبر تولیدی جهت تکمیل کادر مالی خود در استان تهران از افراد واجد شرایط زیر دعوت به همکاری می نماید. عنوان شغلی تعداد و جنسیت شرایط احراز حسابدار 2 نفر خانم با 5 سال سابقه کار مفید با تسلط کامل به امور مالی از جمله خزانه متقاضیان واجد شرایط میتوانند رزومه خود را به ایمیل زیر ارسال...

استخدام نیرو جهت مراقبت از بیمار آقا در شهر مشهد کندو  ۱ ساعت پیش

به نیرو جهت مراقبت از بیمار آقا با حقوق توافقی در شهر مشهد در محدوده جاده کلات نیازمندیم. اطلاعات تماس موبایل 09153126909 برای عضویت در کانال اخبار استخدام خراسان رضوی در تلگرام کلیک کنید تگ های مطلب: استخدام...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده