تعداد بازدید: ۴
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۱۲ آذر ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۰۱:۱۷
آمار مبتلایان به آنفلوانزا از مرز 4 هزار نفر گذشت
بیشترین موارد مرگ این بیماری در استان‌های کرمان، گلستان، گیلان، فارس و کهگیلویه و بویراحمد بوده است که به گفته عضو کمیته کشوری آنفلوانزا عمده کشته‌های این بیماری آمپول دگزامتازون زده بودند. حالا بر اساس آنچه وزارت بهداشت اعلام کرده، همه‌گیری این بیماری در حال گذر است و تا سه هفته دیگر موج اول و اپیدمیک آنفلوانزا تمام می‌شود و به احتمال زیاد موج دوم و سوم جای آن را می‌گیرد.
موجی که گفته می‌شود با ویروس h1n1 خودش را نشان می‌دهد و البته عمر ویروس دو ماه بیشتر نیست.مسعود مردانی عضو کمیته کشوری پیشگیری از آنفلوانزا که آخرین گزارش از وضع شیوع این بیماری در کشور را می‌دهد، می‌گوید: «همان‌طور که در کتاب عفونی نوشته شده بروز اپیدمی آنفلوانزا هر 4 سال یک بار اتفاق می‌افتد چرا که ویروس در حال تغییر جهش ژنی است.
در واقع به علت تغییرات جهش ژنی ویروس، مردم در مقابل ویروس جدید ایمن نیستند و خود به خود به این بیماری مبتلا می‌شوند بنابراین موارد بستری و مرگ و میر نیز زیاد می‌شود.»او توضیحات بیشتری در این باره می‌دهد:«از زمانی که موج اول آنفلوانزا وارد کشور شده 4هزار نفر در بیمارستان بستری شده‌اند البته این آمار با توجه به جمعیت 80 میلیون نفری از آمار واقعی کمتر است و ممکن است در روزهای اخیر، تعدادی هم به این آمار اضافه شود که عمدتاً مربوط به مرکز و غرب کشور خواهد بود چرا که موج آنفلوانزا در شرق کشور فروکش کرده و اکنون به نوار غربی و مرکزی کشور رسیده است.
»پنومونی یا سینه پهلو از جمله عوارض اجتناب‌ناپذیر آنفلوانزا است، علاوه بر این بدن درد، تب‌های شدید و ناگهانی، ضعف و بی‌حالی، تهوع و استفراغ و... علائمی هستند که می‌تواند نشانه‌ای از ابتلا به بیماری آنفلوانزا باشد. به گفته دکتر مردانی، راه اصلی انتقال بیماری در عفونت‌های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی از جمله سرماخوردگی و آنفلوانزا از راه تماس دست‌های آلوده اتفاق می‌افتد.
اولین و مهم‌ترین روش مؤثر پیشگیری از این بیماری تزریق واکسن آنفلوانزا است. بهترین زمان تجویز واکسن برای مردم عادی مهر و آبان ماه است اما اگر افرادی موفق به دریافت این واکسن نشده‌اند می‌توانند به‌شرطی که واکسن در دسترس باشد تا پایان فصل ابتلا به این بیماری واکسن دریافت کنند.عضو کمیته کشوری آنفلوانزا، تزریق واکسن را به همه کودکان بالاتر از 6 ماه، زنان باردار، افراد بالای 65 سال، افراد دارای بیماری‌های زمینه و سیستم ایمنی پایین مانند بیماران تنفسی، کلیوی، قلبی و مبتلایان به سرطان پیشنهاد می‌دهد.
با این حال به گفته او، هم اینک واکسن آنفلوانزا در کشور نایاب شده و مردم باید منتظر واردات واکسن باشند. به علت ورود موج اپیدمیک این بیماری تقریباً همه 2 میلیون دوز واکسن وارد شده به کشور مصرف شده است اما هم اینک افراد در معرض خطر از جمله بیماران اچ‌آی‌وی مثبت، مبتلایان به دیابت، زنان باردار و کسانی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند در اولویت تزریق واکسن قرار دارند.
در این باره توزیع‌کنندگان واکسن به «ایران» خبر می‌دهند: ثبت سفارش مقدار واکسن مورد نیاز کشور نیاز به بازه زمانی یک‌ساله دارد، با وجود این و علی‌رغم مشکلات زیاد و تحریم‌ها تلاش‌مان بر این است واکسن آنفلوانزا به‌صورت اضطرار وارد کشور شود.دومین راه پیشگیری از ویروس آنفلوانزا شست وشوی مکرر دست‌ها است.
دکتر مردانی در ادامه به نکته قابل توجه دیگری اشاره می‌کند:«ویروس آنفلوانزا بشدت مسری است. این ویروس 8 ساعت روی سطوح زنده می‌ماند و در کمتر از 30 دقیقه از راه دست‌های آلوده منتقل می‌شود، بنابراین ما به خانواده‌ها توصیه می‌کنیم بلافاصله بعد از آنکه فرزندشان از مدرسه به خانه آمد پیش از آنکه به پریز برق یا کنترل تلویزیون و.
.. دست بزنند سریع دست‌های‌شان را به مدت30 ثانیه با آب و صابون بشویند. شست وشوی دست‌ها باعث قطع زنجیره انتقال ویروس دستگاه‌های تنفسی فوقانی می‌شود. از آنجایی که شرایط انتقال ویروس H1N1 در فصول سرد سال بیشتر فراهم می‌شود و بیماری اپیدمی شده است، به مردم توصیه می‌کنیم از آغوش گرفتن و بوسیدن یکدیگر بویژه در مراسم‌های مذهبی خودداری کنند.
دفع بهداشتی ترشحات دستگاه تنفسی، دور انداختن دستمال کاغذی آلوده به آبریزش بینی در سطل زباله در دار و پرهیز از دست دادن از جمله نکات کلیدی بهداشت فردی و عمومی است که از انتقال این بیماری جلوگیری می‌کند.او در ادامه به جزئیات دیگری درباره تجویز داروی آنفلوانزا اشاره می‌کند:«تنها داروی مؤثر درمان آنفلوانزا تامیفلو خوراکی است که از هفته پیش مجدداً 800 هزار دوز از این دارو از کشور هند وارد شد و در همه بیمارستان‌های دولتی کشور توزیع شده است.
» مردانی می‌گوید: «طبق استانداردهای جهانی این دارو فقط در اختیار بیمارستان‌های دولتی قرار می‌گیرد و در مطب‌ها و کلینیک‌ها تجویز نمی‌شود چرا که ممکن است به علت تشخیص غلط و مصرف نابجای دارو مقاومت ویروس بالا رفته و ویروس تهاجمی‌تر شود. از این‌رو همه افرادی که علائم آنفلوانزا دارند بعد از مراجعه به بیمارستان‌های دولتی ترشحات گلوی‌شان کشت داده می‌شود چنانچه نتیجه تست مثبت باشد در همان مرکز درمانی تعداد 10 کپسول 750 میلی‌گرمی به بیمار تجویز می‌شود که صبح و شب باید مصرف کند.
این دارو برای درمان آنفلوانزا بسیار مؤثر است و فقط برای بیماران بستری تجویز می‌شود. بعد از آنکه فهرست بیماران در اختیار معاونت‌های بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار گرفت دارو رایگان در اختیار‌شان قرار می‌گیرد.»دکتر مردانی درباره شائبه ورود ویروس از کشورهای همسایه نیز می‌گوید: ما نمونه ویروس آنفلوانزا را به سازمان بهداشت جهانی در مراکش فرستادیم و تأیید شد که این ویروس در منطقه خاورمیانه جهش ژنی داشته و در کشورهای منطقه از جمله ترکیه، عمان و امارات نیز شیوع دارد.
او با بیان اینکه مبتلایان به آنفلوانزا در محیط‌های بیمارستانی از دیگر بیماران جداسازی شده‌اند، عنوان می‌کند: اغلب بیمارستان‌ها برای ایمن کردن محیط‌های بیمارستانی از عفونت H1N1بخش‌های مجزایی را برای این بیماران در نظر گرفته‌اند و همه پرستاران شاغل در این بخش‌ها به اجبار واکسن زده‌اند.
عضو کمیته کشوری آنفلوانزا در پایان از رسانه‌ها خواست به انتشار گسترده توصیه‌های مربوط به روش‌های پیشگیری از ابتلا به آنفلوانزا بپردازند:«ما از رسانه‌ها می‌خواهیم درباره توصیه‌های ایمنی ابتلا به این ویروس تا حد ممکن اطلاع‌رسانی کنند و مردم را نسبت به این موضوع حساس کنند، همین که آنها بدانند ویروس بشدت مسری است و باید اصول بهداشتی را رعایت کنند به کاهش موارد این بیماری تا حد زیادی کمک می‌کند.
»توزیع یک نوع داروی آنفلوانزا در داروخانه‌های منتخب کشوربا توجه به افزایش بروز و شیوع بیماری آنفلوانزا، روز گذشته مدیر کل امور دارو مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو از توزیع یک میلیون قرص (اسلتامیویر) یک نوع داروی خوراکی آنفلوانزا خبر داد و گفت: داروی اسلتامیویر قرار بود از طریق معاونت بهداشتی در اختیار مراکز بهداشتی قرار گیرد، اما در این شرایط که تقاضا رو به افزایش است از وزیر محترم بهداشت درخواست کردیم این دارو علاوه بر معاونت بهداشتی در صورت تجویز سه گروه متخصص اطفال، کودکان و داخلی در داروخانه‌های منتخب دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور ارائه شود و بیماران بتوانند این دارو را از داروخانه‌های منتخب هم تهیه کنند که مورد موافقت مقام عالی وزارت واقع شد.
گفتنی است، در پی تشدید آنفلوانزا و تأثیر آلاینده‌ها بر این بیماری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نامه‌ای به پیروز حناجی شهردار تهران در خصوص مشکلاتی که آلودگی هوا برای سلامت ایجاد می‌کند، توضیح داد. معاون بهداشت وزیر بهداشت با اعلام این خبر به ایسنا گفت که با توجه به اینکه در اوج دوره بیماری آنفلوانزا قرار داریم و این دوره اوج حداقل تا دو هفته آینده به طول می‌انجامد، آلودگی هوا می‌تواند تشدید‌کننده آن شود و احتمال ابتلا به آنفلوانزا در بین افراد بویژه کودکان، افراد بالای 60 سال، کسانی که سیستم ایمنی بدن‌شان ضعیف است، افراد دارای بیماری زمینه‌ای و.
.. تشدید شود. کلمات کلیدی شیوع موج جدید آنفلوانزا آنفلوانزا مبتلایان به آنفلوانزا
ادامه

کد خبر: 1068697  |  ادامه: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
بیماری آنفلوانزا امسال زودتر از سال‌های گذشته در کشور شایع شده و تاکنون ۵۶ نفر از هموطنان را به کام مرگ فرستاده است اما حداقل تا سه هفته آینده همه‌گیری آن ادامه دارد.هر سال این بیماری در آبان ماه شایع می‌شد اما امسال از اوایل مهر شاهد شیوع آن در ایران و اغلب کشورهای دنیا بودیم به طوری که اکنون در دوره...
دکترمحمدمهدی گویا بعد از ظهر امروز ۱۱ آذرماه در نشست خبری در کرمان با بیان اینکه بیماری آنفلوانزا موضوع جدیدی نیست، اظهار کرد: بیماری فصلی است که هر سال تکرار می‌شود و با سرد شدن هوا بیماری آنفلوانزا گسترش پیدا می‌کند.وی افزود: انتظار می‌رود حداقل ۲۰ درصد مردم جامعه در هر فصل آنفلوانزایی مبتلا...
▫ دست های آلوده  شبکه ایران - اجتماعي
بیشترین موارد مرگ ناشی از این بیماری در استان‌های کرمان، گلستان، گیلان، فارس و کهگیلویه و بویراحمد بوده است که به گفته عضو کمیته کشوری آنفلوانزا عمده کشته‌های این بیماری آمپول دگزامتازون زده بودند. حالا بر اساس آنچه وزارت بهداشت اعلام کرده، همه‌گیری این بیماری در حال گذر است و تا سه...
آنفلوآنزا اتفاق جدیدی نیست؛ هرسال این بیماری همزمان با فصل سرما از راه می‌رسد و عده‌ای را بیمار می‌کند یا حتی باعث مرگ عده‌ای از مردم می‌شود. عده‌ای که به گفته متخصصان بیشتر از گروه‌های پرخطر هستند و به همین دلیل سیستم ایمنی بدن‌شان برای مقابله با این ویروس ضعیف‌تر...
سلامت نیوز: آنفلوآنزا یکی از بیماری‌های ویروسی و تنفسی در فصل سرماست که می‌توان با رعایت نکات بهداشتی و مراقبتی در برابر آن واکسینه شد.به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، در این گزارش ۱۰ نکته درباره بیماری آنفلوآنزا در فصل سرما را بخوانید.۱. شما می‌توانید یکی از هزاران نفری باشید که با...
شیوع ویروس اچ‌آی‌وی میان کودکان پاکستانی در آسیا بی‌سابقه بوده است – و دولت هم واکنش سریعی برای مقابله با علل آن از خود نشان نداده است.شهر کوچکی در پاکستان وجود دارد که تقریبا ۹۰۰ نفر از کودکانش حامل ویروس اچ‌آی‌وی تشخیص داده شده‌اند.همه چیز از ماه آوریل شروع شد، هنگامی که یکی از دکترهای محلی به علائم...
ویروس بد پیله آنفلوآنزا این روزها جولان می‌دهد. تمام تلاش خود را می‌کند تا به جان افرادی بنشیند که جزو گروه‌های پرخطر محسوب می‌شوند یا واکسن آنفلوآنزا تزریق نکرده‌اند. جنگی تمام عیار که هم بدن را ضعیف می‌کند و هم جان می‌گیرد و تنها راه مقابله با آن، تزریق واکسن و رعایت بهداشت است.ویروس آنفلوآنزا خیلی...
▫ جولان آنفلوآنزا در ایران  بهداشت نیوز - علمي
جولان آنفلوآنزا در ایران شیوع بیماری آنفلوآنزا در استان‌های مختلف کشور تاکنون منجر به فوت ۱۹ نفر و بستری شدن بیش از ۴ هزار نفر در کشور شده است و هموطنان برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری، توصیه‌های بهداشتی را جدی بگیرند...
سلامت نیوز:رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ضمن اشاره به گروه‌های در معرض خطر بروز آنفلوآنزا و تمهیدات پیش بینی شده برای کنترل بیماری در کشور، گفت: ویروس آنفلوآنزا شدیدا مسری است و از راه تنفس انتقال می‌یابد. بر همین اساس پایه اصلی کنترل این بیماری رعایت نکات...
در فصل آنفلوآنزا خودمان را واکسینه کنیم+ راهکار آنفلوآنزا یکی از بیماری‌های ویروسی و تنفسی در فصل سرماست که می‌توان با رعایت نکات بهداشتی و مراقبتی در برابر آن واکسینه شد. در این گزارش ۱۰ نکته درباره بیماری آنفلوآنزا...

آخرین خبرهای اجتماعي

استخدام مدیر فروش در یک شرکت معتبر صنایع غذایی در مازندران کندو  ۱۶ دقیقه پیش

یک شرکت معتبر صنایع غذایی جهت تکمیل کادر خود در غرب استان مازندران از فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر دعوت به همکاری می نماید. عنوان شغلی شرایط احراز مدیر فروش تحصیلات: داشتن حداقل درجه کاردانی سابقه: داشتن حداقل 3 سال سابقه کار مفید مهارت ها: برخورداری از دانش کافی در زمینه اصول و روش...

استخدام صفحه آرا در انتشارات مشاوران آموزش در تهران کندو  ۱۶ دقیقه پیش

انتشارات مشاوران آموزش جهت تکمیل کادر خود در استان تهران از افراد واجد شرایط زیر دعوت به همکاری می نماید. عنوان شغلی جنسیت شرایط احراز صفحه آرا خانم یا آقا با سابقه کاری حداقل 2 سال به صورت تمام وقت دارای تجربه کافی و مهارت در صفحه آرایی کتاب های آموزشی سن :22 تا 35سال مسلط به نرم افزار های...

استخدام فروشنده خانم در یک فروشگاه برند معتبر در تهران کندو  ۱۶ دقیقه پیش

یک فروشگاه برند معتبر مانتو و روسری جهت تکمیل کادر فروش خود در استان تهران از تعدادی افراد واجد شرایط زیر دعوت به همکاری می نماید. عنوان شغلی جنسیت شرایط احراز فروشنده خانم با ظاهری موقر و آراسته شرایط احراز صلاحیت : روابط عمومی بالا و توانمند در فروش و جذب مشتری مسئولیت پذیری بالا مسلط به...

استخدام 3DMAX کار و انیمیشن ساز در مشهد کندو  ۱۶ دقیقه پیش

به یک 3DMAX کار و انیمیشن ساز در مشهد نیازمندیم. ساعت مراجعه 9 الی 14 اطلاعات تماس تلفن 05138471295 آدرس مشهد - احمدآباد 3 - بهشت 1 - پلاک 16 - واحد 2 برای عضویت در کانال اخبار استخدام خراسان رضوی در تلگرام...

استخدام کارشناس رسیدگی به شکایات(VOC) و کارمند IT کندو  ۱۶ دقیقه پیش

استخدام ارمغان توسعه فردا شرکت ارمغان توسعه فردا جهت تکمیل کادر خود در استان تهران از افراد واجد شرایط زیر دعوت به همکاری می نماید. عنوان شغلی شرایط احراز کارشناس رسیدگی به شکایات(VOC) جنسیت:خانم شرح موقعیت شغلی: فن بیان و روابط عمومی بالا قدرت ارائه و آموزش بالا متعهد و مشتری مدار آشنایی...

استخدام مسئول مناقصات، کارشناس کنترل پروژه،کارشناس فنی کندو  ۱۶ دقیقه پیش

یک شرکت پیمانکاری جهت پروژه ها و دفتر مرکزی خود جهت تکمیل کادر خود در استان تهران از افراد واجد شرایط زیر دعوت به همکاری می نماید. ردیف سمت تحصیلات حداقل سابقه شرایط احراز محل کار 1 مسئول مناقصات مهندس عمران / کارشناسی -کارشناسی ارشد حداقل 7 سال مسلط به کلیه امور مناقصات تهران 2 کارشناس...

استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت کیمیا پردازان دایا در تهران کندو  ۱۶ دقیقه پیش

استخدام شرکت کیمیا پردازان دایا شرکت کیمیا پردازان دایا در راستای تکمیل و توسعه کادر خود در استان تهران از تعدادی افراد واجد شرایط زیر دعوت به همکاری می نماید. عنوان شغلی جنسیت شرایط احراز مزایا کارشناس فروش فقط خانم تمام وقت دارای روابط عمومی بالا علاقه مند به کار فروش و بازاریابی حقوق...

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در تهران کندو  ۱۶ دقیقه پیش

یک شرکت فعال در زمینه تجهیزات پزشکی جهت تکمیل کادر فروش خود در استان تهران از افراد واجد شرایط زیر دعوت به همکاری می نماید. عنوان شغلی شرایط احراز/مزایا کارشناس فروش با حقوق ثابت، بیمه و پورسانت عالی دارای مدرک مهندسی پزشکی و یا مرتبط دارای سابقه کار مرتبط آشنایی با مراکز درمانی الویت دارد...

استخدام کارگر ماهر جهت کار در هایپر مارکت - تهران کندو  ۱۶ دقیقه پیش

به کارگر ماهر جهت کار در هایپر مارکت در تهران نیازمندیم. اطلاعات تماس تلفن 02122562779 تلفن 02122765178 برای عضویت در کانال اخبار استخدام تهران در تلگرام کلیک کنید تگ های مطلب: استخدام کارگر در تهران,...

دستگیری متهم فروش محصولات پتروشیمی یارانه‌ای در اردبیل آفتاب نیوز  ۲۲ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : ناصر عتباتی در جمع دانشجویان به مناسبت گرامیداشت روز دانشجو با اشاره به اصل فلسفه نام‌گذاری ۱۶ آذرماه به‌عنوان روز دانشجو، عنوان کرد: مطالبه‌گری دانشجویان باید در جهت مبارزه با استبداد، اشرافی‌گری و تجمل‌گرایی ادامه داشته باشد.وی با بیان اینکه یکی از پشتوانه‌های...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده