تعداد بازدید: ۱۸
تاريخ انتشار: دوشنبه،۱۸ آذر ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۱۶:۳۴
مصاحبه|نویسنده لبنانی: بازی با نام‌ها ترفند حریری برای بازگشت به قدرت است
- اخبار بین الملل - «لیال جرادی» نویسنده و روزنامه نگار لبنانی درباره آخرین تحولات لبنان، دخالت بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای ، استعفای حریری و شروطش برای بازگشت دوباره به قدرت و نیز رایزنی‌ها برای دولت جدید با خبرنگار بین الملل خبرگزاری تسنیم گفت‌وگو کرده که محورهای مهم آن به شرح زیر است:عربستان سایت‌ها و صفحات شبکه‌های اجتماعی را مدیریت کرده و از طریق آن وارد عمل شده است.
در نتیجه، موضع عربستان به طور غیررسمی و غیرمستقیم بوده است و از طریق رسانه‌ها و شبکه‌های وابسته به خودش بازتاب یافته است.سعد حریری به منزله پسر حرف شنو کشور فرانکفونی (فرانسه) است که در گذشته تلاش‌های بی‌وقفه‌ای را انجام داد تا حریری را از بازداشت عربستان برهاند. به همان اندازه که فرانسه به آمریکا توجه دارد، رویای نفوذ مورد نظر خودش را در لبنان دنبال می‌کند.
آمریکا امروز از نداشتن یک تصمیم‌گیری واحد رنج می‌برد. این وضعیت باعث شده که بتوانیم موضع وزارت خارجه آمریکا و موضع شورای امنیت ملی را از موضع تیم کاخ سفید جدا کنیم. گروه اول خواهان باقی ماندن لبنان در چرخه هرج و مرج منظم از طریق بحران‌های اقتصادی و امنیت اما کنترل شده است اما جناح مخالف یعنی مشاوران ترامپ در کاخ سفید، مشکلی نداشته‌اند که با لبنان به عنوان یک پرونده سالیانه با توافق با عربستان برخورد کنند و لبنان را تا سرحد فروپاشی کامل هدف قرار دهند.
حریری در تلاش برای تحمیل شروط خود و استفاده از اسامی دیگری در طیف اهل سنت برای سوزاندن آنها (در عرصه سیاسی) و فرار برای وقت‌کشی و کمرنگ کردن مسائل مورد توجه مردم است. حریری در یک دولت تکنوکرات عاری از نفوذ سیاسی می‌تواند برای رسیدن به مقاصدش بهره‌برداری کند.حریری از برگه تحرکات خیابانی به زیان مردم بهره برداری می‌کند.
او معتقد است که تحرکات خیابانی حادثه‌ای مهم برای بهره برداری به منظور پیشبرد امور و تحمیل شروطش است؛ بویژه که حریری تماما درک می‌کند که دوگانه شیعی در حال حاضر گزینه‌ای ندارد و طایفه سنی نیز تا حدی همچنان موید او است.گزارش خبری| حریری در بن‌بست؛ درجازدن روند سیاسی لبنان متن کامل این مصاحبه به صورت سوال و جواب در زیر می‌آید:تسنیم: آن طور که روشن است دخالت خارجی آمریکا و فرانسه و عربستان مسیر توافق درباره تشکیل دولت آینده لبنان را به طور اساسی با مشکل مواجه کرده است و رسانه‌های لبنانی نوشتند که پاریس به ژنرال میشل عون رئیس جمهور لبنان فشار می آورد تا با مامور کردن دوباره سعد حریری برای تشکیل دولت جدید موافقت کند.
پاریس همچنین تهدید به گزینه نظامی در صورت رد این مسئله کرده است. این دخالت آشکار کشورهای غربی و عربی در امور داخلی لبنان را چطور می‌توان تفسیر کرد؟لیال جرادی: لبنان درباره ماهیت تحرکات مردمی و عامل محرک و انگیزه‌های آن بحث و جدل وجود دارد. ساختار لبنان با توجه به جایگاه، تاریخ و ویژگی‌های آن در کنار بنیان حکومتی آمیخته با فاکتورهای زیاد از جمله بافت طائفه‌ای باعث جذب دخالت‌های خارجی شده است.
خلل سیاسی در داخل لبنان نیز بر شکنندگی موجود افزوده است و در نتیجه، تلاش برای جلب حمایت مستقیم یا غیرمستقیم خارجی از طریق وفاداری برخی شخصیت‌ها به خارج و نفوذ خارجی‌ها بر آنها صورت گرفته است. این خلل از دهها پیش ایجاد شده است و آخرین علت آن هم بحران کنونی بین سعد حریری نخست وزیر نماینده قدرت‌های غربی از یک سو و حزب‌الله و هم پیمانانش در مقاومت از سوی دیگر که خواهان مقابله با نفوذ غرب داخل لبنان هستند، نبوده است.
یک طلاق بی برو برگرد اتفاق افتاد. حریری نتوانست بار الزامات ائتلاف سنگین در صندوق‌های رای گیری را به دوش بکشد. جبران باسیل وزیر خارجه اکثرا یک گره سخت برای حریری به حساب می‌آمد؛ به ویژه در زمینه عمل به پیمان و گزینه‌های خارجی او. تلاش‌ها برای مهار سیاسی باسیل به طور شخصی یا از طریق فراکسیون وابسته به او در پارلمان به جایی نرسید.
علاوه بر این، عربستان جنگ سیاه پیچیده‌ای را برگزیده است. ولید البخاری سفیر عربستان در لبنان حرفی نزده است و از دوستانش در بیروت نقل شده است که عربستان توجهی به بحران لبنان ندارد. این رویکرد ریاض از منظر انتقام جویی از حزب الله و تلاش برای تضعیف آن بوده است. اما با نگاهی عمیق درمی یابیم که عربستان سایت‌ها و صفحات شبکه‌های اجتماعی را مدیریت کرده و از طریق آن وارد عمل شده است.
در نتیجه، موضع عربستان به طور غیررسمی و غیرمستقیم بوده است و از طریق رسانه‌ها و شبکه‌های وابسته به خودش بازتاب یافته است. تسنیم: شما درباره مداخله غیرمستقیم عربستان به تحولات جاری در لبنان اشاره کردید در خصوص دیگر بازیگران فرامنطقه ای از جمله فرانسه چه طورلیال جرادی: اما فرانسه که با لبنان از دوره استعمار پیوند مستحکمی داشته است، وارد عمل شده است تا نوعی دیگری از فشار را اعمال کند و منافع خود در درون ساختار قدرت لبنان را مدنظر قرار دهد.
پوشیده نیست که سعد حریری به منزله پسر حرف شنو کشور فرانکفونی (فرانسه) است که در گذشته تلاش‌های بی‌وقفه‌ای را انجام داد تا حریری را از بازداشت عربستان برهاند. به همان اندازه که فرانسه به آمریکا توجه دارد، رویای نفوذ مورد نظر خودش را در لبنان دنبال می‌کند. فرانسه این کار را با سوء استفاده از تناقضات موجود در عرصه لبنان انجام می‌دهد.
اینجا محیط برای سرمایه گذاری و زمین حاصلخیز برای کشاورزی و برداشت محصول از نظر فرانسوی‌ها مهیا است. آنها همزمان امنیت نیروهای موقت خود در چارچوب نیروهای صلح بانی سازمان ملل (یونیفل) مستقر در جنوب لبنان را فراموش نمی‌کنند. تسنیم: درباره نقش و دخالت آمریکا در خصوص تحولات لبنان چه تحلیلی دارید؟لیال جرادی: از طرف دیگر، آمریکا گزینه رویارویی غیرنظامی را در قالب یک جنگ سفید با الگوی ترامپ متکی بر اقتصاد را در دستور کار قرار داده است.
آمریکا همچنین در تلاش برای اعمال سلطه و خوی استکباری خود بر دیگر کشورها نظیر کوبا و ونزوئلا و ایران است. آمریکا به طور مستقیم و غیرمستقیم امروز لبنان را تحریم می‌کند. اولین گام با فشار به بانک‌ها بود که به نوبه خود نگران منافع خود شدند و در مسیر سهمیه بندی دلار و محدودیت برای سپرده گذاران حرکت کردند که این امر بازتاب منفی بر قیمت مواد غذایی و بخش نفت و سوخت و قیمت گندم گذاشت.
لیره لبنان اخیرا 25 تا 30 درصد ارزش خودش را در برابر دلار از دست داد.نشانه‌های دخالت‌های سیاسی در تلاش گذشته آمریکا آشکار بود. آمریکا تلاش کرد تا حریری به مرحله استعفا برسد. امروز نیز تلاش می‌کند که جلوی او را از تشکیل دولتی که غیرهمسو با انتظارات غربی است، بگیرد. اولین هدف، برهم زدن موازنه نیروهای سیاسی در لبنان و تشکیل دولتی بدون وجود اثری از حزب‌الله در آن به منظور تحقق نقشه بالاتر یعنی تامین امنیت اسرائیل است.
در واقع، دیدیم که خواسته‌های مطرح شده در تحرکات بستر ساز این شد؛ یعنی (تشکیل) یک دولت غیرمتوازن و برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام و اینکه این دولت تکنوکرات باشد.آمریکا امروز از نداشتن یک تصمیم گیری واحد رنج می‌برد. این وضعیت باعث شده که بتوانیم موضع وزارت خارجه آمریکا و موضع شورای امنیت ملی را از موضع تیم کاخ سفید جدا کنیم.
گروه اول خواهان باقی ماندن لبنان در چرخه هرج و مرج منظم از طریق بحران‌های اقتصادی و امنیت اما کنترل شده است و همچنین می خواهد حزب الله را از مقاومت در برابر دشمن اسرائیلی در جبهه جنوبی و خارج منحرف کند. از بیم ضعف نفوذ آمریکا در داخل لبنان و امکان رجوع لبنان به طرف های دیگر بود که 105 میلیون دلار کمک‌های بلوکه شده ارتش لبنان آزاد شد.
اما جناح مخالف یعنی مشاوران ترامپ در کاخ سفید، مشکلی نداشته‌اند که با لبنان به عنوان یک پرونده سالیانه با توافق با عربستان برخورد کنند و لبنان را تا سرحد فروپاشی کامل هدف قرار دهند زیرا خاستگاه داخلی حزب الله است.از جفری ویلتمن دستیار خاور نزدیک وزیر خارجه آمریکا که قبلا سفیر آمریکا در لبنان بود و گفته‌هایش در برابر کنگره و شروطش درباره اقتصاد و نفت و مهار حزب الله گرفته تا مایک پمپئو وزیر خارجه و مدیرسابق سازمان اطلاعات مرکزی (سیا)، همگی دخالت علنی و مستقیم در امور داخلی لبنان کردند.
این دخالت بخش بزرگی از مردم لبنان را تحریک کرد تا جلوی سفارت آمریکا در منطقه عوکر تظاهرات کنند. آنها دخالت آشکار در امور داخلی لبنان را محکوم کردند.‏تسنیم: برخی می‌گویند که حریری در مسیر تحریک بیش از گذشته مردم برای فشار بیشتر به رقبای خود با هدف تشکیل دولت مورد تمایل کشورهای غربی حرکت می‌کند. آیا حریری در این اعمال فشار به رقبای خود موفق خواهد شد یا شکست خواهد خورد؟لیال جرادی: برگه‌های (فشار) متنوع بود اما همه آنها یک هدف واحد را دنبال می‌کرد.
هدف از برگه امنیتی سهیم شدن در فشار به جریان هشت مارس بود. برگه اقتصادی و معیشتی نیز با اصرار بر تشکیل یک دولت تکنوکرات برای فشار به جریان هشت مارس و خارج کردن آن از دولت بود و می خواستند اینگونه وانمود کنند که اگر این کار صورت نگیرد، فروپاشی اقتصادی حتمی خواهد بود. برگه دیگر نیز بانک‌ها بودند که در دل آنها یک سری افراد توطئه گر هستند که ماموریت آن ایجاد تنش و ارعاب در نتیجه نگرانی از تحریم‌های آمریکا است.
اکثر آنها دل به خارج بسته‌اند. یا تابعیت خارجی دارند یا به آمریکا و جامعه بین‌المللی نزدیک هستند. آخرین برگه نیز، برگه فشار خیابانی است. هرگاه تحرکات خیابانی کاهش یافت و برخی طرف‌ها سرنخ‌های راه حل‌ها را یافتند، آنها تحرکات خیابانی را تشدید کرده و خیابانها را بستند و ثابت شد که برخی احزاب در قدرت همراه با نهادهای غیردولتی در تحرکات موج سواری کردند.
‏به نظرمن، حریری نخواهد توانست این بازی را به سرانجام برساند زیرا موازنه قوای کنونی حریری را مجبور می‌کند که به نظر اکثریت قاطع پارلمان تن دهد که زیر مجموعه محور مقاومت متشکل از اکثریت نیروهای شیعی (جنبش امل و حزب الله) و بزرگترین نیرو و جریان مسیحی مارونی (جریان ملی آزاد) و مجموعه‌ای متشکل از جریان‌های سنی و درزی هستند.
حریری از برگه تحرکات خیابانی به زیان مردم بهره برداری می‌کند. او معتقد است که تحرکات خیابانی حادثه‌ای مهم برای بهره برداری به منظور پیشبرد امور و تحمیل شروطش است؛ به ویژه که حریری تماما درک می‌کند که دوگانه شیعی در حال حاضر گزینه‌ای ندارد و طایفه سنی نیز تا حدی همچنان موید او است. معمولا حریری به شبکه منطقه‌ای و بین‌المللی که از آن برخوردار است، مباهات می‌ورزند و این چیزی است که به طور مشخص اقتصاد لبنان به آن نیاز دارد تا بار دیگر سرپا شود.
او در تلاش برای تحمیل شروط خود و استفاده از اسامی دیگری در طیف اهل سنت برای سوزاندن آنها (در عرصه سیاسی) و فرار برای وقت کشی و کمرنگ کردن مسائل مورد توجه مردم است. تسنیم: چرا سعد حریری با تشکیل یک دولت تکنو سیاسی مخالفت است و بر تشکیل دولت تکنوکرات اصرار می ورزد و آیا حریری ضمانت‌هایی دارد که دولت تکنوکرات بتواند مشکلات لبنان را حل کرده و انتظارات ملت لبنان را برآورده کند؟لیال جرادی: حریری در راستای اجرای دیکته‌های آمریکا و عربستان خواهان حضور حزب الله در دولت جدید نیست.
هم و غم اساسی حریری ایجاد تغییری بنیادین در زمینه موازنه‌های (سیاسی) لبنان است که بستر درهم شکستن نتایج برآمده از انتخابات پارلمانی سال 2018 میلادی لبنان را فراهم می‌کند. از جنبه دیگر، حریری خواهان تشکیل دولت تکنو سیاسی نیست زیرا آن را گزینه‌ای ترکیبی متشکل از فنی و سیاسی می‌داند که از یک منظر، نمی‌تواند او را از نتایج انتخابات یاد شده که خواهان برهم زدن آن است، رها کند زیرا یک وزیر سیاسی می‌تواند مانع ایجاد کرده و تصمیمی را در ارتباط با وزارتخانه خود را تحمیل کند اما ممکن است که وزیر تکنوکرات تصمیم خود را در صورت اختلاف در برداشت سیاسی‌اش، بفروشد.
تشکیل دولتی که حریری در آن قدرت مازاد خود را اعمال می‌کند و از دیکته‌های شرکای سیاسی خود در حل و فصل امور آزاد است، در صدر شرط‌های زیاد حریری قرار دارد. اما در مقابل وضعیت چگونه است؟ با توجه به آنچه ذکر کردم، اقتصاد لبنان نیاز به حریری و روابط منطقه‌ای و بین المللی دارد و با توجه به اهمیتش از جانب طایفه اهل سنت، می‌تواند همچنین ضمانتی برای جلوگیری از بروز هرگونه فتنه‌ای بین اهل سنت و شیعیان در آینده در سایه موج جدید تحریم‌های آمریکا علیه حزب‌الله و سایر آنها باشد.
حریری در یک دولت تکنوکرات عاری از نفوذ سیاسی می‌تواند برای رسیدن به مقاصدش بهره‌برداری کند. تسنیم: آینده لبنان در صورت تداوم اختلافات بین جریان‌های هشت و 14 مارس درباره تشکیل دولت چگونه است؟لیال جرادی: با در نظر گرفتن تجربه لبنان و عمر آن، معتقدم که راه حل معمولا در یک سازش نهفته است که شرایط آن خواه به خاطر رخداد امنیتی یا سیاسی غیرمتداول مثل تغییر در وفاداری یا نظایر آن فراهم می‌شود.
تا این لحظه، گزینه سازش دور بوده و در دسترس نیست. افق دید ابری است و اتکا به نیروهای داخلی است که وحدت داخلی را مدنظر قرار می‌دهند و به مقابله با فتنه انگیزی‌ها می‌روند.برای داشتن چشم‌اندازی از راه حل‌های ممکن، باید شروط حریری برای بازگشت به دولت را بشناسیم که در تغییر عملکرد پیمان در داخل و از جنبه گزینه‌های خارجی و در مرحله بعدی خلاص شدن از گِرِه جبران باسیل و تلاش برای مهار سیاسی و کودتا علیه نتایج انتخابات پارلمانی از طریق برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام و کسب اختیارات قانونگذاری مطلق خلاص می‌شود که حریری را قادر می سازد تا کشور را به همراه تیم خودش برای جلب رضایت آمریکا و کسب دوباره اعتماد عربستان اداره کند.
وقتی حریری دید که فضا به او در این زمینه کمک نمی‌کند و امکان تشکیل دولتی با شروط آمریکا و بدون حضور حزب الله نیست، تمایل بیشتری به مذاکره برای تلاش جهت کسب بیشترین میزان امتیازات از طرف‌های دیگر پیدا کرد. من این را سازش جدید می‌نامم. در سایه گرم بودن کشور به مسائل داخلی خود، افق خارجی را در نتیجه بحران‌های با شدت کمتر بسته می‌بینم.
لذا معتقدم که سازش داخلی خواهد بود و دغدغه‌های طرفین را مدنظر قرار خواهد داد و سازش درخصوص ریاست جمهوری بهترین گواه در این زمینه است. سازش می‌تواند تکرار شود اما با یک دولت جدی تر. در این میان، بحران اعتماد در نزد ملت لبنان باقی می‌ماند که ممکن است با دشواری ترمیم گرد.‏لازم است که یک دولت تکنو سیاسی تشکیل شود که منعکس کننده موازنه‌های دقیق لبنان باشد و بیانگر گزینه‌های مردم لبنان باشد که در سر صندوق رای گیری آن را ابراز داشت و علاوه بر آن، بیانگر انتظارات کسانی باشد که به خیابانها آمدند و خواهان حقوق معیشتی خودشان شدند.
بعد از مشکلات طولانی ناشی از بحران‌های نشات گرفته از سیاست‌های نامطلوب و مدیریت‌های مالی نامطلوب سال 2016 میلادی، وضعیت لبنان اکنون مثل بیماری است که در بخش مراقبت‌های ویژه بستری است و نیاز به احیای واقعی و سریع و موثر دارد. تا زمانی که آمریکا به ایجاد هرج و مرج و مدیریت آن ادامه می‌دهد، لبنان روی طناب خوی خصمانه آمریکا و عربستان معلق باقی خواهد ماند.
انتهای پیام/
ادامه

کلمات کلیدی:
کد خبر: 1083157  |  ادامه: تسنیم
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم حدود دو ماه قبل سعد حریری نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور لبنان پس از آغاز اعتراضات مردمی٬ به طور ناگهانی استعفای خود را از سمت نخست‌وزیری اعلام و تاکید کرد که دیگر هرگز به دولت باز نخواهد گشت. شاید باور اینکه شخصی مانند سعد حریری با روحیه جاه‌طلبی...
- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری النشره، سیاستمداران بر این باورند که آمریکایی‌ها از زمان قبل از استعفای سعد حریری نخست‌وزیر پیشبرد امور لبنان٬ تحت عنوان دولت تکنوکرات وارد خط بحران لبنان شده‌ بودند. از نظر این سیاستمداران٬ آمریکا این عنوان را بر همه نیروهای...
به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز به نقل از الاخبار، درحالی‌ که اعتراضات مردمی در لبنان همچنان ادامه دارد؛ پرونده تشکیل دولت جدید همراه با شکاف‌هایی است که البته در لبنان بی‌سابقه نبوده و این حالت بسیار شبیه به شکاف موجود میان تیم 8 مارس و تیم 14 مارس است که نتیجه آن٬ مشکلات امنیتی و...
- اخبار بین الملل - غالب قندیل نویسنده و تحلیلگر مطرح لبنانی در مصاحبه با خبرنگار بین الملل خبرگزاری تسنیم در خصوص تشکیل کابینه جدید لبنان گفت: تاکنون هیچ چشم‌انداز مشخصی درباره عملی شدن هیچ یک از گزینه های تشکیل دولت وجود ندارد.وی تشکیل دولت تکنوکرات در لبنان را فریبی بیش ندانست و گفت: دولت بی‌طرف...
شفقنا- با استعفای نخست وزیر سعد الحریری در پی اعتراضات بی سابقه، لبنان وارد مرحله ای جدید از درگیری های سیاسی می شود که حزب الله و متحدانش نقش تعیین کننده ای خواهند داشت.به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از الجزیره، حریری در پاسخ به خواست مردم لبنان و اعتراضات گسترده ۱۳ روزه آنها استعفا...
شفقنا- روزنامه «الجمهوریه» وابسته به جریان المستقبل روز پنج شنبه مدعی شد که به نظر نمی رسد حزب الله تشکیل دولت تکنوکرات در این کشور را بپذیرد.به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، وبگاه این روزنامه لبنانی در این باره نوشت: منابع آگاه در گفتگو با الجمهوریه نقشه مواضع نیروهای سیاسی لبنان نسبت به...
با توجه به اینکه در مقام قیاس با روزهای ابتدایی اعتراضات مردمی در لبنان به نظر می رسد که از شدت تجمعات و درگیریها کاسته شده است و به موازات آن نیروهای امنیتی و نظامی این کشور در حال کنترل و مدیریت بهتر و وضعیت بودند، چرا به ناگاه سعد حریری اقدام به استعفا از مقام نخست وزیری کرد؟استعفای سعد حریری از مقام...
چرا سعد حریری اقدام به استعفا از مقام نخست‌وزیری کرد؟استعفای سعد حریری از مقام نخست‌وزیری بیش از آنکه ناشی از جریان اعتراضات مردمی و فشارهای داخلی افکار عمومی در لبنان باشد بواسطه تحرکات منفی و مخرب برخی بازیگران بیرون از لبنان صورت گرفت. در این خصوص و طی روزهای گذشته به موازات شکل‌گیری...
ارتش لبنان صبح امروز با صدور بیانیه ای از معترضان خواست مسیرهایی را که مسدود کرده اند، باز کنند و تنها در میادین و به طور مسالمت آمیز تظاهرات کنند.بیانیه ارتش لبنان در حالی صادر شده که ادامه مسدود بودن راههای ارتباطی از جمله راه ارتباطی بیروت به سمت جنوب مشکلات زیادی را به بار آورده و بیم آن می رفت که...
آفتاب‌‌نیوز : «سعد الحریری» نخست وزیر لبنان امروز سه شنبه اقدام غیرمنتظره ای را انجام داد. وی با حضور در کاخ ریاست جمهوری لبنان (بعبعدا) استعفای خود را به طور کتبی به «میشل عون»، رئیس جمهوری لبنان تحویل داد.گفته شده که الحریری پس از تحویل استعفای خود، کاخ ریاست جمهوری...

آخرین خبرهای بين‌الملل

پزشکان چینی از داروی ایدز برای مقابله با ویروس کرونا استفاده می‌کنند تسنیم  ۲۶ دقیقه پیش

پزشکان چینی از داروی ایدز برای مقابله با ویروس کرونا استفاده می‌کنند - اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از یورونیوز، مقامات چین اعلام کردند که پزشکان این کشور برای معالجه بیماران مبتلا به ویروس جدید کرونا به استفاده از داروهایی روی آورده اند که اغلب برای کنترل ویروس نقص ایمنی انسانی «اچ آی وی» (HIV) مورد استفاده قرار می گیرند.کمیسیون...

عراق|اظهارات یک نماینده درباره توافق احزاب برای معرفی نامزد نخست‌وزیری تسنیم  ۲۷ دقیقه پیش

عراق|اظهارات یک نماینده درباره توافق احزاب برای معرفی نامزد نخست‌وزیری - اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه السومریه، فراکسیون «بیارق الخیر» عراق امروز از توافق نیروهای سیاسی برای معرفی نامزد نخست وزیری جدید در خلال دو روز آینده خبر داد.«محمد الخالدی»، رئیس این فراکسیون به خبرگزاری عراق اعلام کرد که ابتکار...

برگزاری روز سیاه کشمیر همزمان با فرا رسیدن روز جمهوری در هند تسنیم  ۲۷ دقیقه پیش

برگزاری روز سیاه کشمیر همزمان با فرا رسیدن روز جمهوری در هند - اخبار بین الملل - به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم به نقل از کشمیر مدیا سرویس، مردم کشمیر ضمن برگزاری تظاهرات گسترده علیه حکومت دهلی نو لغو خودمختاری این منطقه توسط هند را محکوم کردند.همزمان با فرا رسیدن 26 ژانویه که به روز جمهوری هند شهرت دارد مردم کشمیر ضمن برپایی تظاهرات خواهان پایان...

عراق|آخرین وضعیت نجف اشرف تسنیم  ۲۷ دقیقه پیش

عراق|آخرین وضعیت نجف اشرف - اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم،‌ خبرگزاری رسمی عراق گزارش داده است که اوضاع استان نجف در حال حاضر پایدار و باثبات است.این رسانه همچنین از ادامه فعالیت عادی در فرودگاه بین‌المللی نجف اشرف و ادامه پروازها در آن خبر داده است.عراق| پرواز بالگردهای آمریکا بر فراز...

تجمع مردم ونزوئلا در حمایت از ایران مقابل آمریکا تسنیم  ۲۷ دقیقه پیش

تجمع مردم ونزوئلا در حمایت از ایران مقابل آمریکا - اخبار بین الملل - به گزارش خبرگزاری تسنیم، نمایندگان جنبش‌های اجتماعی و سیاسی ونزوئلا و هیئت‌های سیاسی جهان که پیشتر در همایش جهانی مبارزه با امپریالیسم شرکت کرده بودند، روز شنبه (پنجم بهمن‌ماه) در میدان ونزوئلانا گرد هم آمدند و با اعلام همبستگی با مردم ایران برای حفظ صلح، به تهدیدهای...

نماینده ارشد آمریکایی: تیم ترامپ قصد منحرف‌کردن طرح استیضاح را دارد تسنیم  ۲۷ دقیقه پیش

نماینده ارشد آمریکایی: تیم ترامپ قصد منحرف‌کردن طرح استیضاح را دارد - اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی کنگره، آدام شیف رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا در توئیتی نوشت: تیم دفاع از دونالد ترامپ تلاش می‌کند تا اتهامات مطرح‌شده از سوی دموکراتها در روند طرح محاکمه و استیضاح رئیس جمهور ایالات...

کشته‌شدن 7 غیرنظامی در حمله آمریکا به شمال افغانستان تسنیم  ۲۸ دقیقه پیش

کشته‌شدن 7 غیرنظامی در حمله آمریکا به شمال افغانستان - اخبار بین الملل - به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، منابع خبری می‌گویند که در نتیجه حمله هوایی نیروهای آمریکایی در شهرستان «خاص» ولایت «بلخ» 3 کودک، 2 زن و 2 مرد کشته شدند.خبرنگاران محلی نیز گفته‌اند که طالبان در این منطقه حضور ندارد اما برخی روستاییان پشتون...

ارتش آلمان عملیات آموزشی در شمال عراق را از سر می‌گیرد تسنیم  ۲۸ دقیقه پیش

ارتش آلمان عملیات آموزشی در شمال عراق را از سر می‌گیرد - اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از هفته نامه "اشپیگل"، بعد از حمله تروریستی آمریکا به کاروان سردار سلیمانی که منجر به شهادت وی و همراهانش شد دولت آلمان به دلیل تشدید تنش ها در این کشور عملیات آموزشی نیروهای ارتش آلمان در شمال عراق را به حال تعلیق در آورد.حالا...

نگاهی به مطالب ستون نویس‌های ترکیه| عبرت از زلزله تسنیم  ۲۸ دقیقه پیش

نگاهی به مطالب ستون نویس‌های ترکیه| عبرت از زلزله - اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، ستون‌نویس‌های روزنامه‌های ترکیه که در زبان ترکی از آنها به گوشه‌نویس یاد می‌شود٬ بخشی از فعالان رسانه‌ای توانمند و اثرگذار هستند که معمولاً یادداشت‌هایشان تاثیر قابل توجهی بر افکار عمومی و معادلات حزبی ترکیه می‌گذارد.عبرت از زلزلهچانداش تولگا...

گوانتانامو؛ نمادی ماندگار از اسلام هراسی آمریکایی شبستان  ۲۸ دقیقه پیش

گوانتانامو؛ نمادی ماندگار از اسلام هراسی آمریکاییبه گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از «گلوبال ریسرچ»، مسلمانان آمریکا،زندان گوانتانامو که حالا 18 ساله شده است را نمونه بارز سیستم مخدوش شده و نادرست عدالت که بر پایه اتهام های واهی کار می کند،می دانند. بسیاری از مسلمانان آمریکا که همواره در این کشور مورد تبعیض واقع شده و هدف قرار گرفته اند،...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده