تعداد بازدید: ۱۱
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۱۹ آذر ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۱۸:۰۶
دانش‌آموزان مدرسه‌ای در یکی از روستاهای ایذه با هیزم گرم ‌می‌شوند
سلامت نیوز:یک ردیف کفش پلاستیکی رنگ‌به‌رنگ، مرز میان معلم و دانش‌آموزان نشسته روی زمین است. اما نقطه عطف عکس، این رنگ‌ها نیست. دیوارهای سیاه از دود است، شعله‌های آتش است که از میان دیوارهای کاهگلی زبانه می‌کشد، آن تکه موکت سیاه خاکی است که به جای نیمکت، زیر تن نحیف دانش‌آموزان «مرآبسیاه»، از توابع ایذه است.
به گزارش سلامت سلامت نیوز به نقل از روزنامه شهروند ،هفته پیش عکسی از یک کلاس درس در شبکه‌های اجتماعی راه پیدا کرد و آن‌قدر دست به دست شد که کار به تأیید و تکذیب مسئولان منطقه هم رسید؛ عکسی از یک کلاس درس در روستای «مرآبسیاه» که با هیزم گرم می‌شود و دانش آموزانش روی زمین می‌نشینند.
یک‌سال پیش در جنگ تن‌به‌تن با سرما، دیوار شکاف برداشت تا هیزم‌ها جایی برای سوختن داشته باشند.دود هیزم‌ها از دل لوله‌ای که در میان سنگ‌های دیوار جاخوش کرده، خود را بیرون می‌کشد. دیوارها دومتر بیشتر از هم فاصله ندارند و بچه‌ها میان آن سر در کتاب فرو برده‌اند برای مشق زندگی.
سنگ‌های ریز و درشت کَنده شده از کوه روی هم نشسته و قد کشیده‌اند تا اتاقکی شوند برای درس، اما حریف سرما نیستند و سوز بازیگوش از میان درزها داخل اتاقک می‌پیچد تا بچه‌ها کمی‌ جمع‌تر شوند و به دیوار نزدیک‌تر.باران که می‌بارد سقف پوشیده از شاخه و برگ تاب نمی‌آورد و نوای قطره‌ها روی دفتر و کتاب‌ها شروع می‌شود.
عکس دلی معلم، سروصدا به پا کردهمین تابستان که گذشت، رفت‌وآمد قاطرها به روستا زیاد شد. بعضی از قاطرها میانه راه کم‌ آوردند و پهن زمین شدند تا لحظه‌ای چارچوب درها و پنجره‌ها، سنگینی‌شان را از پشت‌شان بگیرند و نفسی چاق کنند.قرارشان پشت پیچ‌وخم کوه‌ها در روستا بود.
سنگ‌ها دوباره ماموریت یافتند روی هم سوار شوند و مَلات‌ها را به جان بخرند و قد بکشند برای بچه‌ها. دیوارها بالا رفتند و سفیدی گچ‌ها را روی‌شان کشیدند. سنگ‌های بزرگ‌تر روی دیوارها نشستند و شدند سقف کلاس مدرسه. تنها تخته وایت‌برد روی یکی از دیوارها چشم به دو پنجره باز به روستا، جا خوش کرد و موکت سیاه، فرش زمین شد برای استقبال از بچه‌ها.
یک‌سال گذشته را مدرسه اجاره‌ای دوام آورد، اما دیوارها پایین آمدند و بچه‌ها بی‌کلاس ماندند برای مهر امسال.درد بی‌کلاسی، همت خیرین را طلب کرد تا اتاق ۲۰متری روستای کناری دوباره بشود پناه بچه‌ها. دختر و پسرهایی که برای رسیدن به مدرسه جدید یک‌ساعت پیاده‌روی را به جان می‌خرند تا مبادا نام‌شان در میان غایبان نوشته شود.
از وقتی عکس‌ مدرسه‌شان دست‌به‌دست شد، سرزبان‌ها افتادند؛ بچه‌هایی که چهارزانو سر در کتاب‌های‌شان پایین صندلی معلم نشسته بودند و هیزم‌هایی که آتش به جان خریده بودند برای گرم کردن بچه‌ها. عکس یادگاری را معلم مدرسه برداشته بود؛ هم‌او که حالا تلفن‌های گاه و بیگاه حراست آموزش‌وپرورش درباره چرایی پخش کردن عکس کلاس درس دانش آموزانش، روزهایش را آشفته می‌کند.
«نجف باقری» پنج‌سالی است معلم مناطق عشایری است.بچه‌های زیادی الفبا را با او آموختند و انشای «آرزو داری چه‌کاره شوی» را سر کلاس‌هایش خواندند. او دوسالی است معلم این مدرسه است و وقتی مدرسه قدیمی تخریب شد او و همکارش دست به دامن خیرین شدند برای ساختن کلاس جدید.
«عکس را دلی گرفتم، اما پخش شد. آموزش‌وپرورش فشار می‌آورد. می‌گفتند نباید عکس را می‌گذاشتی فضای مجازی! با اینکه همه‌چیز را برایتان گفتم، اما در معذوریتم.خودم بچه عشایر همان روستا هستم و حالا معلم شده‌ام. خیلی برای روستا تلاش می‌کنم، اما هیچ‌کس به ما بها نمی‌دهد.
عکس در فضای مجازی اشتباهی به مَرغا نسبت داده شد. این مدرسه برای منطقه پَلُم از توابع ایذه است، بخش سوسن شرقی. همه آنها یک کُد دارند. امسال که مدرسه تخریب شد، نشد آنجا باشیم و دانش‌آموزان را آوردیم روستای جفتی. مدرسه چهار روستا همین وضع را دارند.فضای آموزشی اینجا کیمیاست.» اتاق بغلی کلاس، محل بیتوته معلم‌هاست، برای دوهفته‌ای که ساکن روستا می‌شوند.
سختی رفت‌وآمد میان ایذه و روستا و کرایه‌های بالا دوهفته‌ای معلم‌ها را روستانشین می‌کند. «سه‌‌ ساعت و نیم با ماشین راه می‌رویم و بعد از آن نوبت به پیاده‌روی چهار، پنج‌ساعته می‌رسد تا برسیم روستا. دو هفته یک‌بار برمی‌گردیم به ایذه و همان‌جا در مدرسه می‌مانیم.
»مدرسه نُقلی روستا دانش‌آموزان اول تا ششم را در خود جای می‌دهد چون ۹۰درصد دختران و ۶۰‌درصد پسران بعد از کلاس ششم برای همیشه فارغ‌التحصیل می‌شوند. «خیلی کم داشتیم، دخترانی که ادامه تحصیل می‌دهند. بعد از کلاس ششم باید بروند ایذه و تقریبا این برای دختران محال است.
پسرها هم وضع بهتری ندارند، مگر آنهایی که می‌توانند در خانه‌ای از آشنایان یا در مدارس شبانه‌روزی کتاب کلاس‌های بالاتر را بخوانند.»کلاس درس که شروع می‌شود، یک‌پایه سر کلاس روی موکت‌ می‌نشینند و دو، سه پایه دیگر بیرون از کلاس، کنار در مدرسه روی سنگ‌ها می‌نشینند تا اعداد را در هم ضرب یا تقسیم کنند.
بچه‌ها که به روستای کناری مهاجرت کردند، دانش‌آموزان شدند ۵۰ نفر برای همین سه پایه، صبح خودشان را به مدرسه می‌رسانند و سه پایه ظهر. «بچه‌ها پنجشنبه، جمعه‌ها هم درس می‌خوانند. ما آنجاییم و با بچه‌ها روزهای تعطیل هم کار می‌کنیم. منطقه عشایری است و بیست روز از برج هفت که می‌گذرد اهالی می‌رسند روستا.
نه از تلویزیون خبری است نه فضای مجازی، نه نوشته و نه کتابی برای همین یک‌ماه قبل از شروع‌سال جدید تحصیلی ما درس را شروع می‌کنیم تا بچه‌ها عقب نمانند.»در آرزوهای بچه‌ها از مهندس، خلبان و آشپز شدن خبری نیست، آنها دوست دارند پزشک یا معلم شوند. معلم برایشان راه ارتباط با دنیای نگفته‌ها و نشنیده‌هاست.
آرزوی پزشک شدن هم راهی است برای کم کردن درد هم‌روستایی‌ها.روستا با خانه بهداشت غریبه‌ است. بهورز هم دیر به دیر سراغ‌شان را می‌گیرد. اگر تنی به درد بیاید باید چهار، پنج ساعت، آن را همراه با پیاده‌روی به جان بخرد تا خود را به نخستین‌ نیسانی که از جاده می‌گذرد، برساند.
«نزدیک‌ترین درمانگاه با روستا هفت‌ساعت فاصله دارد و اگر برای کسی مشکلی پیش بیاید، باید چهار، پنج ساعت پیاده‌روی کند تا برسد سر جاده. وقتی حال بیمار خیلی وخیم باشد، چهار تا چوب به هم وصل می‌شوند تا بیمار روی آن بخوابد و تا پایین جاده برود. چند‌سال پیش یکی، دو دانش‌آموز روی برف‌ها سر خوردند و پایشان شکست، اما این روزها حال یکی از آنها خوب نیست و بیماری پوستی زندگی را پیش چشمانش تار کرده است.
اول‌ سال که به روستا سر زدم چند بچه دنیا آمده‌ بودند و پنج، شش ماهه بودند، اما حتی واکسن‌های ابتدایی را نگرفته بودند. بعد از کلی اعتراض بهورز به روستا آمد و بچه‌ها را واکسن زد.» قربانی می‌گوید آموزش‌وپرورش شرایط منطقه را می‌داند، ولی کاری نکرده است: «همین مدرسه را اهالی روستا و خیرین تهیه‌کردند.
هیچ‌کس به ما بها نمی‌دهد.»تهیه پوشاک و لوازم‌التحریر بچه‌های روستا با خیرین است. کتاب‌ها را هم معلم‌ها از آموزش‌وپرورش پیگیر می‌شوند. نیمکت‌ها که نتوانستند روی پا بایستند، جایشان را به موکت دادند و از همان موقع تا به امروز بچه‌ها نشستن روی نیمکت مدرسه را از یاد بردند.
بخاری هیزمی هم ابداع «نجف» معلم مدرسه‌ برای در امان ماندن بچه‌ها از سرماست. «طرحش را خودم دادم.گودالی در دیوار کندم و سنگ گذاشتم. میان دیوار هم لوله‌ای برای بیرون رفتن دود هیزم‌ها گذاشتم. می‌شود بخاری نفتی آورد، اما تهیه نفت مصیبت است.» زندگی به سبک اجداددر ساختمان‌های روستاهای ژخش پلم ایذه، فقط سنگ است و ملات.
الوارهای ریزودرشت هم هستند.خانه‌ها و طویله‌ها را سنگ‌ها شکل داده‌اند و حتی حیاط خانه‌ها هم سنگ‌چین شده‌اند. قاطرها تمام دارایی اهالی‌اند. خرمن می‌کوبند، بار می‌برند، همراه زنان از تنها چشمه روستا آب می‌آورند و گاهی هم به صاحب‌شان سواری می‌دهند.
صبح‌ها قبل از سپیده‌دم زنان، کودکان کوچک‌شان را با شال‌های بزرگ به کول می‌بندند و افسار قاطرشان را می‌گیرند و می‌روند سمت کوه. ظهر که سرپایینی‌ کوه را می‌آیند، قاطرها زیر هیزم‌ها گم شده‌اند. خانه و مدرسه هیزم می‌خواهند.آشپزخانه‌ها به همت هیزم‌ها بوی غذا می‌گیرند.
هیزم‌ها که نباشند خانه‌ها سرد می‌شوند و بچه‌ها در مدرسه می‌لرزند. «باقر» همه عمرش را اینجا زندگی کرده است. روزگاری گوشه زمین کشاورزی پدرش بازیگوشی می‌کرد و حالا روی همان زمین گندم می‌کارد برای رزق خانه‌اش. «ما برای منطقه پَلُم هستیم. چند روستاییم.
نه مدرسه داریم، نه برق، نه آب، نه جاده و نه هیچ چیز دیگر. فقط امسال خیرین از طرف معلم‌ها برای بچه‌ها مدرسه ساختند. خودم سه تا بچه دارم. سعید و منیژه در همان مدرسه درس می‌خوانند. الان که مدرسه را ساختند حال بچه‌ها بهتر است. قبلا زمستان‌ها که باران می‌آمد، آب می‌ریخت روی سر بچه‌ها از لای گل و چوب.
الان بهتره خیرین کمک کردند و خودمان با قاطرها وسیله آوردیم. مدرسه قدیمی با سنگ بود که روی هم سوار شده بودند، اما مدرسه جدید سیمان دارد و آب نمی‌ریزد سر بچه‌ها.» فقط با هیزم گرم می‌شوند؛ هیزم‌هایی که به همت زنان و کودکان کنار آشپزخانه روی هم تلنبار شده‌اند. صبح‌ها بچه‌ها که از خانه بیرون می‌زنند همراه دفتر و کتاب‌شان کمی هیزم هم زیر بغل می‌زنند برای مدرسه.
«هفت روستاییم. هر روستا بیست، سی خانواده دارد. طایفه‌ایم. اینجا زندگی خیلی سخت است.برف و باران که می‌بارد بچه‌ها به دردسر می‌افتند. بچه‌هایم برای اینکه به مدرسه برسند، ۶صبح از خواب بیدار می‌شوند تا ساعت هفت یا هفت‌ونیم سر کلاس حاضر شوند. روزهایی که برف می‌بارد، کار سخت است.
بچه‌ها را یا سوار قاطر می‌کنم یا کول می‌گیریم تا از مدرسه جا نمانند.»بچه‌ها خانه که می‌رسند، پاهایشان جان شیطنت ندارد.«مدرسه هیچ امکاناتی ندارد. طفلی‌ها جای ورزش و بازی که ندارند، اگر جانی به پاهایشان مانده باشد، گوشه زمین‌های کشاورزی دنبال هم می‌کنند.
همان کاری که ما و پدران‌مان در بچگی کردیم. دفتر و کتاب‌هایشان را هم خیّرها می‌آورند وگرنه ما که پول اینها را نداریم. کشاورزیم و چند تا هم گوسفند داریم. نه کارگری هست، نه هیچ کار دیگری.» آب مصرفی روستا را تنها چشمه روستا تأمین می‌کند. زن‌ها روزی یک‌بار مَشک‌های خالی را بار قاطرها می‌کنند، می‌روند سمت چشمه.
«تنها یک چشمه داریم. آب کم است و باید اهالی نوبتی استفاده کنند. هر ۲۴ساعت یک‌بار هر خانواده حق دارد مشک‌‌هایش را پر از آب کند. مثلا اگر ۶ شب آب آورده باشید، باید فردا شب بروید سمت چشمه.» آوردن آب هم با زن‌هاست.زن‌ها اینجا همپای مردها کار می‌کنند. اهالی روستا همه‌ کارهایشان به سبک‌وسیاق اجدادشان است.
۴۰ روز زمان می‌گذارند تا گندم‌ها را درو کنند و آرد داشته باشند، پختن نان گرم. «تابستان که می‌شود هوا گرم می‌شود. برق که نداریم کولر هم داشته باشیم. یخچال هم در هیچ خانه‌ای نیست، برای همین بارمان را می‌بندیم و می‌رویم سمت چهارمحال‌وبختیاری.» اینها عشایرندمحمدسعید الماسی، بخشدار سوسن ابتدا خودداری زیادی می‌کند برای حرف زدن و بعد می‌گوید: «الان حضور ذهن ندارم کدام روستاها مدارسی مطابق با استانداردهای جدید ندارند.
این منطقه حدود ۱۲۰ روستا دارد و کاملا از منطقه مرغا جداست. همه روستاهای اینجا آب و برق دارند، مدرسه هم همین‌طور. بعضی از روستاها که تعدادشان هم کم است، فقط مدرسه نوساز به شکل مدارس جدید ندارند؛ با شرایط و استانداردهای متداول.»الماسی خبر از کلنگ‌زنی مدرسه از سه‌ماه قبل می‌دهد: «برای روستای پَلُم داریم مدرسه می‌سازیم.
فکر کنم حدود سه‌ماه پیش کلنگ‌زنی شد و حالا باید ۹۰درصد مدرسه تکمیل شده باشد.این مدرسه قرار است چهار روستا را پوشش بدهد. در خود پلم می‌سازیم. روستای دره‌بنا، مرآبسیاه و ... جدا هستند، اما مدرسه دارند!» بعد از انتشار عکس مدرسه روستا شروع به ساخت مدرسه کردید؟نه قبل‌تر کار را شروع کرده بودیم.
وقتی صحبت به مسئولان و کارهایی که برای این روستاها شده می‌رسد، بخشدار سوسن عشایر بودن اهالی را پیش می‌کشد. «مردم این روستاها عشایرند.برج هفت می‌آیند و برج دو می‌روند، ۶ماه در روستا هستند. این روستاها کوهستانی و صعب‌العبور‌ند و مسیر شکاف‌شده ندارند. در مورد جاده‌کشی هم ما برای آنها جاده می‌کشیم.
پروژه کمی عقب‌مانده، ولی ۸۰-۷۰‌درصد مسیر جاده‌کشی شده است. اینها یک‌جانشین نیستند و تنها فصول سرما اینجا می‌مانند.»
ادامه

کلمات کلیدی:
▫ بچه ▫ تاب ▫ جاده ▫ دیوارها ▫ دیوار ▫ چشم ▫ روستاها ▫ روستا ▫ معلم ▫ سنگ ▫ قاطر ▫ هیزم ▫ عکس ▫ مدرسه ▫ کلاس درس ▫ کلاس 
کد خبر: 1087593  |  ادامه: سلامت نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
▫ دختران دور از مدرسه  سلامت نیوز - علمي
سلامت نیوز: 14دختر روستای « شوتاور» کهگیلویه و بویراحمد مدرسه ندارند، یعنی مدرسه دارند اما چون معلمی برایشان نیامده، دخترها را فرستاده‌اند هفت کیلومتر دورتر در مدرسه روستای قلعه رئیسی.به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه همشهری ،پدرها و مادرها اول باورشان نشده و چند نفری رفته‌اند...
- اخبار اجتماعی - مرتضی شکوهی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره جمعیت بالای دانش‌آموزان در کلاس‌های درس در دوره ابتدایی و تأثیر منفی آن بر تدریس معلم و یادگیری دانش‌آموز اظهار‌ کرد: تراکم دانش‌آموزی از چند متغیر تأثیر می‌پذیرد، در دوره ابتدایی تعداد...
مدرسه تا کمر در گِل فرو رفته، البته بعد از ۶‌ماه دیگر اسمش گِل نیست، کوه خاک است که گُله به گُله داخل کلاس‌ها سر به فلک کشیده و آنها را شبیه یک رشته کوه به‌هم‌پیوسته کرده است. از دل کوه‌ها جا‌به‌جا میز معلم و کتابخانه و پایه نیمکت دانش‌آموزان زده بیرون. روی یکی، دو تا کوه هم نقشه جغرافیای خاک ‌گرفته...
در شادگانم، در کنار مردمانی همچون اهالی حمیدیه، دشت آزادگان و سوسنگرد که با نخوابیدن‌ها و ماندن‌هایشان از خانه و کاشانه‌ شان دفاع کردند، همان‌هایی که تا دیروز دست در دست هم سیل بند می‌ساختند حالا دست‌ به‌ دست هم داده‌اند تا دانش‌آموزان شان از مهر جا نمانند....
خبرگزاری فارس ـ گروه آموزش و پرورش: تا اول مهر و بازگشایی مدارس حدود یک هفته‌ فرصت باقیست و در این مدت مدارس آماده فراهم کردن استلزامات بازگشایی مدارس هستند. تابستان امسال با تابستان سال‌های گذشته، تفاوت عمده‌ای داشت؛ 16 خرداد یعنی در اواسط امتحانات دانش‌آموزان، خبر استعفای سید...
موضوعی که البته معاون دوره ابتدایی وزارت آموزش و پرورش هم بر آن تأکید می‌کند و بر این باوراست: «در سند تحول بنیادین تأکید شده است اولویت تخصیص منابع با دوره ابتدایی باشد اما هم‌اکنون نیروهای غیرآماده که جذب می‌شوند عمدتاً در دوره ابتدایی تدریس می‌کنند و تصور بر این است که تدریس...
نکاتی که معلم فرزندتان می خواهد شما بدانیدنگاهی به درون ذهن یک معلم می تواند به شما کمک کند تا برنامه های درسی را درک کنید و حتی شاید فرزندتان را راهنمایی کنید تا بهتر عمل کند که امروز در این مطلب نمناک به آن ها و انتظار معلم از والدین خواهیم پرداخت.تمامی این نکات مطرح شده به ظاهر کاملا ساده و پیش پا...
خبرگزاری فارس ـ گروه آموزش و پرورش: کم حرف و آرام است و از همان زمان که وارد روستای‌شان شدیم، با دو دختر دیگر پشت سرمان راه افتاد؛ چند دقیقه‌ای نگذشته بود که صمیمی شدیم؛ آنقدر که جلوی دوربین آمد و از مدرسه‌شان گفت. نه یک مدرسه بلکه در همین روستای کوچک تاکنون چند مدرسه جابه‌جا...
به گزارش صبحانه، سید جواد حسینی در شورای اداری استان سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه در سفر به استان سیستان و بلوچستان بازدید از پنج مدرسه در حال ساخت انجام و یک مدرسه نیز به همت خیرین کلنگ زنی شد که می تواند تبدیل به مدرسه حیات طیبه ‌شود گفت: خوشحال شدیم که کلنگ احداث ۴۸ مین مدرسه اختصاصی اوتیسم...
الهام غفوری از آخرین وضعیت ساخت فیلم سینمایی «زیرزمین» به قلم زنده‌یاد خشایار الوند گفت.الهام غفوری تهیه‌کننده تلویزیون و سینما، درباره آخرین وضعیت ساخت فیلم سینمایی «زیرزمین» با طراحی محسن تنابنده و قلم زنده یاد خشایار الوند، به خبرنگار حوزه سینما  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: متن این اثر...

آخرین خبرهای علمي

تیراندازی در سیاتل آمریکا یک کشته و ۵ زخمی بر جا گذاشت العالم فارسی  ۱۱ ساعت پیش

العالم - آمریکابه گزارش شبکه ان.بی.سی نیوز، فرد ضارب از محل حادثه گریخته و پلیس در تعقیب اوست.«کارمن بست» رییس پلیس سیاتل گفت: محل حادثه توسط پلیس بسته شده و در حال جمع‌آوری اطلاعات و شواهد هستیم.اداره آتش‌نشانی سیاتل اعلام کرد که یکی از زخمی‌ها یک کودک...

تکذیب شایعه شهادت شیخ زکزاکی العالم فارسی  ۱۱ ساعت پیش

العالم - آفریقادرحالی که برخی منابع رسانه ای بدون تحقیق خبر از شهادت شیخ زکزاکی رهبر نهضت اسلامی در نیجریه دادند و علت این مساله را متوجه مسمومیت‌های شدید ناشی از جراحت در بدن ایشان معرفی کردند دفتر ایشان با تکذیب این شایعه تاکید کرد اگر چه وضعیت سلامتی شیخ مطلوب نیست اما شایعه...

سردار قاآنی تهدید به ترور شد العالم فارسی  ۱۱ ساعت پیش

العالم - آمریکا برایان هوک فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران در گفتگو با الشرق الاوسط رسانه سعودی گفت: اگر [سردار] قاآنی راه [سپهبد] سلیمانی را بخواهد ادامه دهد سرنوشتی مشابه خواهد داشت.این مقام دولت ترامپ در ادامه این گفتگو مجددا از اقدام تروریستی آمریکا درخصوص شهادت سردار سلیمانی...

توییت جالب مالک آمازون پس از افشای هک موبایل او توسط ولی‌عهد سعودی + تصویر العالم فارسی  ۱۱ ساعت پیش

العالم - آمریکاجف بزوس، ملیاردر آمریکایی و مالک شرکت آمازون ساعتی پیش تصویری از جمال خاشقچی (خبرنگار مُثله شده سعودی توسط تیم بن سلمان) را با هشتگ جمال در حساب توییتری خود منتشر کرد.در این تصویر علاوه بر بزوس، «خدیجه چنگیز»، نامزد جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار سعودی کشته...

مدیر دفتر نیویورک‌تایمز در بیروت:هکرهای مرتبط با سعودی قصد هک تلفن همراهم را داشتند العالم فارسی  ۱۱ ساعت پیش

العالم - آمریکا«بن هابارد» مدیر دفتر روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» در بیروت اعلام کرد، افرادی قصد هک تلفن همراه او را داشته‌اند.وی در صفحه توییتر خود نوشت، هکرهای مرتبط با سعودی تلاش کردند تلفن همراه او را هک کنند و تلاش این هکرها یک ماه پس از آن صورت...

برهم صالح پس از ملاقات با ترامپ باید به دست هایش نگاه کند العالم فارسی  ۱۱ ساعت پیش

العالم - کشکولاین ملاقات قطعا چیزی نیست که بتوان از آن گذشت و عراقی ها هم به راحتی از کنار آن بگذرند. آنها به طور قطع این ملاقات را یک ملاقات عادی و در چارچوب پروتکل های بین المللی نخواهند دید.صالح با یک جنایتکار ملاقات کرد؛ مردی که هنوز از دستانش خون می چکد؛ کسی چه می داند شاید او...

درگیری نیروهای آمریکایی و روسی در سوریه العالم فارسی  ۱۱ ساعت پیش

العالم - سوریهمنابع سوری از درگیری میان نیروهای آمریکایی و روسی در اراضی سوریه خبر دادند.گروه موسوم به دیده بان حقوق بشر سوری فاش کرد: هنگام عبور نیروهای روسی در جاده بین المللی «ام ۴» به سمت تل تمر، گشتی‌های آمریکایی در انتظار آنها در نزدیکی پمپ بنزین حطین واقع در...

مرکز شیوع ویروس اسرار آمیز چین قرنطینه شد العالم فارسی  ۱۱ ساعت پیش

العالم - آسیادر این گزارش به نقل از اداره محلی پیشگیری و کنترل بیماری های واگیردار ووهان خاطر نشان کرده است همه قطارها و پروازها متوقف شده و خطوط مترو شهر، اتوبوس ها و کشتی ها نیز تا اطلاع بعدی تعطیل شده اند و حق انتقال و جابجایی مسافر ندارند.در بیانیه این اداره آمده است مردم شهر...

ظریف: ایران همواره در کنار مردم چین بوده است العالم فارسی  ۱۱ ساعت پیش

العالم - ایران / سیاسیمحمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران امروز (پنجشنبه) در پیامی توئیتری به زبان چینی سال نوی چینی را به مردم چین تبریک گفت.وی در این توئیت نوشت: در مبارزه با شیوع «کروناویروس» در چین، دولت این کشور به موقع و قاطعانه پاسخ داد و مردم چین در سراسر این...

برهم صالح: سردار سلیمانی با داعش مبارزه کرد العالم فارسی  ۱۴ ساعت پیش

العالم-عراق«برهم صالح» رئیس‌جمهور عراق که برای شرکت در اجلاس داووس در سوئیس به سر می‌برد، روز چهارشنبه در یک نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره گسترش نفوذ ایران در عراق پس از خروج احتمالی نیروهای آمریکایی گفت که «ما با ایران همسایه هستیم و حسن همجواری ایران...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده