تعداد بازدید: ۱۸
تاريخ انتشار: یکشنبه،۲۴ آذر ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۰۱:۴۷
الزامات تجارت با اوراسیا
طرح اولیه تشکیل یک بلوک یا اتحادیه اقتصادی در حوزه سی.‌آی.‌اس. نخستین بار توسط نور سلطان نظربایف، رئیس جمهوری سابق قزاقستان طی یک سخنرانی در دانشگاه دولتی مسکو در سال 1994 مطرح شد. اما مشکلات اقتصادی دوران‌گذار پس از فروپاشی شوروی، مانع از تحقق این ایده شد. نخستین کوشش جدی با تشکیل «جامعه اقتصادی اوراسیا» بر مبنای الگوی جامعه اقتصادی اروپا در سال 2000 صورت گرفت.
روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان از اعضای تشکیل دهنده جامعه اقتصادی اوراسیا بودند. دومین کوشش، تشکیل «اتحادیه گمرگی اوراسیا» با عضویت سه کشور بلاروس، قزاقستان و روسیه در اول ژانویه 2010 بود. در سومین گام، «فضای اقتصادی اوراسیا» با عضویت سه کشور روسیه، بلاروس و قزاقستان در ژانویه سال 2012 تشکیل شد که از مهم‌ترین تصمیمات آن، امضای توافقنامه تشکیل اتحادیه اقتصادی اوراسیا تا سال 2015 بود.
در نهایت در چهارمین گام، رؤسای جمهوری سه کشور روسیه، قزاقستان و بلاروس، معاهده تشکیل «اتحادیه اقتصادی اوراسیا» را در 29 مه‌2014 به امضا رساندند. ارمنستان در 9 اکتبر 2014 و قرقیزستان نیز در 23 دسامبر 2014 به این اتحادیه ملحق شدند و بدین ترتیب، اتحادیه اقتصادی اوراسیا با عضویت پنج کشور روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان، فعالیت رسمی خود را از اول ژانویه 2015 آغاز کرد.
اتحادیه اقتصادی اوراسیا با بیش از 20 میلیون کیلومتر مربع وسعت، فضایی معادل 15 درصد کره زمین را به خود اختصاص داده است. با عضویت احتمالی کشورهای دیگری چون تاجیکستان و ازبکستان، این وسعت جغرافیایی از گسترش بیشتری نیز برخوردار خواهد شد. اتحادیه اقتصادی اوراسیا در حال حاضر بیش از 182 میلیون نفر را تحت پوشش فعالیت‌های خود دارد که این امر ظرفیت قابل توجهی را در حوزه گردش سرمایه، کالا و خدمات در بازار بزرگ اقتصادی این اتحادیه فراهم می‌سازد.
به‌دلیل حضور کشورهای صادرکننده انرژی (روسیه و قزاقستان) و کشورهای وارد‌کننده انرژی (بلاروس، قرقیزستان و ارمنستان)، یک جنبه هم‌تکمیلی را میان اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا ایجاد می‌کند که در حوزه‌هایی چون احداث خطوط انتقال انرژی و پایانه‌های صادراتی، سرمایه‌گذاری مشترک در حوزه میادین نفت و گاز و صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی، می‌تواند نقش مهمی در روند همکاری‌ها و انسجام این اتحادیه ایفا کند.
روسیه، هشتمین دارنده ذخایر نفت خام جهان و قزاقستان نیز هفدهمین صادرکننده نفت خام جهان است که هر دو کشور خارج از حوزه اوپک به صادرات نفت می‌پردازند. اتحادیه اقتصادی اوراسیا بیش از 7/20 درصد از گاز طبیعی جهان را تولید می‌کند. روسیه، بزرگ‌ترین دارنده ذخایر گاز طبیعی جهان و قزاقستان، بیست و سومین صادرکننده گاز طبیعی دنیا است.
همچنین اتحادیه اقتصادی اوراسیا بیش از 9/5 درصد از کل ذخایر زغال‌سنگ جهان را در خود جای داده است که با توجه به نقش این منبع انرژی فسیلی در تأمین سوخت کشورهای عضو اتحادیه، از اهمیت فراوانی برخوردار است. علاوه بر این، اتحادیه اقتصادی اوراسیا بیش از 9 درصد از انرژی الکتریسته جهان را تولید می‌کند و درصدد است یک بازار مشترک الکتریسته را تا سال 2025 میان کشورهای عضو تشکیل دهد.
در مقابل این نقاط قوت، اتحادیه اقتصادی اوراسیا با چالش‌ها و نقاط ضعف متعددی نیز مواجه است که بر روند انسجام و عملکرد آن تأثیرگذار است. عدم شمول کامل فضای جغرافیایی اوراسیا (عضویت پنج کشور روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان از مجموع 15 جمهوری شوروی سابق)، ساختار نامتوزان و هرمی به محوریت فدراسیون روسیه (بیش از 84 درصد از جمعیت 182 میلیون نفری اتحادیه اقتصادی اوراسیا در روسیه زندگی می‌کنند و بیش از 88 درصد از مجموع 2 هزار میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی اتحادیه متعلق به روسیه است)، تفاوت فاحش در سطح اقتصادی و توسعه کشورهای عضو (سطح اول روسیه، سطح دوم قزاقستان، سطح سوم بلاروس، ارمنستان و قرقیزستان)، تجارت غیر مکمل و حجم پایین تجارت درون منطقه‌ای (به دلیل عدم تنوع در تولید و محصولات صادراتی)، ضعف زیرساخت‌های حمل‌و‌نقل (قدیمی و فرسوده بودن بسیاری از خطوط مواصلاتی جاده‌ای و ریلی و عدم پوشش تمامی مناطق که مانع از انتقال سریع کالا و کندی روند صادرات و واردات می‌شود)، تنش و بحران در روابط روسیه و غرب به‌دلیل بحران اوکراین (تحریم گسترده اقتصادی روسیه از سوی اتحادیه اروپا و ایالات متحده امریکا که موجب کاهش ارزش روبل روسیه شده است) از جمله نقاط ضعف و چالش‌های مهم اتحادیه اقتصادی اوراسیا به شمار می‌رود.
اتحادیه اقتصادی اوراسیا به‌عنوان یک سازمان نوپای منطقه‌ای با برخورداری از نقاط ضعف و قوت یاد شده که از ژانویه 2020 وارد پنجمین سال فعالیت خود می‌شود، از طریق انعقاد قراردادهای تجارت آزاد و تجارت ترجیحی با کشورهایی مانند سنگاپور، مولداوی، ایران، ازبکستان، تاجیکستان و صربستان درصدد تثبیت نقش و جایگاه خود در عرصه تجارت جهانی برآمده است.
در همین راستا، توافقنامه تجارت ترجیحی که بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا منعقد شده است پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی در خرداد 1398 از 5 آبان 1398 اجرایی شده است. به موجب این توافقنامه بیش از 862 قلم کالا که عمدتاً در بخش‌های کشاورزی، دامی و صنعتی است، مشمول کاهش تعرفه گمرکی می‌شود که در این بین، 502 قلم از آن ترجیحات اعطایی اتحادیه به ایران و 360 قلم نیز ترجیحات اعطایی ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا است.
با عنایت به نکات و ملاحظات یاد شده در رابطه با توافقنامه تجارت ترجیحی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا چند ملاحظه مهم وجود دارد که به برخی موارد آن در ادامه اشاره می‌شود: نخستین ملاحظه، ضرورت شناخت صحیح از اتحادیه اقتصادی اوراسیا و توافقنامه منعقد شده بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا است و نباید برداشت‌های نادرست و غیرواقع بینانه‌ای که در رابطه با سازمان همکاری شانگهای نظیر ورشوی جدید و ناتوی شرق در کشورمان ایجاد شد، در رابطه با اتحادیه اقتصادی اوراسیا تکرار شود.
طرح موضوع نادرست «عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا» یا «انعقاد توافقنامه تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا» که از سوی برخی از مسئولین، کارشناسان و رسانه‌ها مطرح می‌شود، در همین راستا شایان توجه است؛ چرا که ایران تنها یک موافقتنامه تجارت ترجیحی و موقت به مدت سه سال با اتحادیه امضا کرده است که در صورت اجرای متقابل تعهدات قابل تبدیل به توافقنامه تجارت آزاد است.
بنابراین در صورت عدم تبدیل موافقتنامه تجارت ترجیحی بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و پایان احتمالی همکاری‌های ایران و اتحادیه نباید این موضوع مطرح شود که ایران از اتحادیه اقتصادی اوراسیا خارج شده است، چون اساساً از همان ابتدا ورودی به این سازمان نداشته است. لذا شناخت صحیح و انتقال رسانه‌ای درست و واقع بینانه از توافقنامه منعقد شده، نخستین ضرورت و ملاحظه‌ای است که باید به آن توجه کرد.
دومین ملاحظه، ضرورت حفظ ثبات در قوانین صادرات و واردات و نیز مقررات بانکی، ارزی و گمرکی است که در هرگونه توافقنامه تجارت ترجیحی یا تجارت آزاد از ضرورت‌ها و الزامات غیر قابل انکار است. در صورت هر گونه بی‌ثباتی در حوزه‌های یاد شده، اعتماد طرف مقابل از بین می‌رود و ضمن آسیب به روند توافقنامه تجارت ترجیحی سه ساله، دورنمای تبدیل آن به تجارت آزاد را نیز تیره و نامشخص می‌کند.
لذا ضرورت دارد در جریان تصویب هر قانونی در مجلس یا ابلاغ آیین‌نامه‌ای در دولت، پیوست 862 قلم کالای مشمول توافقنامه تجارت ترجیحی بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا مورد توجه جدی قرار گیرد تا هرگونه محدودیت صادراتی و وارداتی و مقررات گمرکی، شامل 862 قلم کالای مشمول توافقنامه تجارت ترجیحی نشود.
سومین ملاحظه، وضعیت رایزنان بازرگانی ایران در منطقه اوراسیا است. متأسفانه در حال حاضر در بین پنج کشور عضو این اتحادیه (روسیه، بلاروس، ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان) تنها در ارمنستان، رایزن بازرگانی ایران مشغول به فعالیت است و در چهار کشور دیگر رایزنان بازرگانی به‌دلیل خاتمه مأموریت یا مشکلات مالی و ارزی، مدت‌ها است که حضور و فعالیتی ندارند.
لذا با عنایت به اهمیت توافقنامه تجارت ترجیحی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا، ضرورت اجرای دقیق تعهدات برای تبدیل این موافقتنامه از تجارت ترجیحی به تجارت آزاد پس از سه سال و نیز نقش بسیار تأثیرگذار رایزنان بازرگانی به‌عنوان حلقه ارتباطی شرکت‌های خصوصی و اتاق‌های بازرگانی ایران و پنج کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا، ضرورت دارد این موضوع به‌صورت جدی و فوریتی در دستور کار وزارت محترم امور خارجه و وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گیرد.
چهارمین ملاحظه، توجه به نقش شبکه ریلی ایران به‌عنوان مهم‌ترین مسیر ارتباطی و ترانزیتی ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا در دو سوی خزر است. در حال حاضر ایران فاقد پیوستگی جغرافیایی و مرز مستقیم زمینی با اتحادیه اقتصادی اوراسیا است. با توجه به بی‌طرفی دائم ترکمنستان و عدم عضویت این کشور در مکانیسم‌های منطقه‌ای، ایران با دو کشور آسیای مرکزی عضو اتحادیه یعنی قزاقستان و قرقیزستان فاقد پیوستگی مشترک است.
در منطقه قفقاز جنوبی نیز ایران از شرایط مشابهی برخوردار است. جمهوری آذربایجان که دارای مرز مشترک با روسیه است، تاکنون از عضویت در اتحادیه خودداری نموده است. تنها ارتباط زمینی غیر مستقیم ایران با اتحادیه از طریق جمهوری ارمنستان امکان پذیر است؛ کشوری که دارای مرز مشترک با فدراسیون روسیه نیست. هر‌چند مقامات ارمنی عنوان کرده‌اند که گرجستان دسترسی زمینی ارمنستان به روسیه و فضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا را تضمین کرده است.
بنابراین، ایران در شرایط کنونی فاقد پیوستگی جغرافیایی و مرز مستقیم زمینی با اتحادیه اقتصادی اوراسیا در مناطق آسیای مرکزی و قفقاز است. در چنین شرایطی، شبکه ریلی برای برقراری ارتباط ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا از نقش و اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. خوشبختانه در شرق دریای خزر، خط ریلی قزاقستان- ترکمنستان- ایران که به طول 920 کیلومتر از شهر اوزن در قزاقستان تا شهر گرگان در استان گلستان ایران که در دسامبر سال 2014 افتتاح شد به‌عنوان بخشی از کریدور ریلی شمال به جنوب، از جمله ظرفیت‌های بسیار مهمی است که برای افزایش مناسبات اقتصادی و تجاری ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا می‌توان از آن بهره برد.
اهمیت دیگر این مسیر ارتباطی، نقش این مسیر ارتباطی در ایجاد پیوند میان اتحادیه اقتصادی اوراسیا و طرح راه ابریشم چین موسوم به «یک کمربند- یک جاده» و نیز پیوند آن با مکانیسم سه جانبه ایران- هند- افغانستان به محوریت بندر ترانزیتی و اقیانوسی چابهار است. اما در غرب خزر با وجود شکل‌گیری مکانیسم سه جانبه ایران- آذربایجان- روسیه که در چارچوب کریدور- شمال- جنوب اتصال شبکه‌های ریلی سه کشور را دنبال می‌کند، قطعه رشت- آستارا هنوز به مرحله اجرایی و عملیاتی نرسیده است.
لذا ضرورت دارد با توجه به انعقاد توافقنامه تجارت ترجیحی بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا به این قطعه ریلی به‌عنوان تنها قطعه باقیمانده از کریدور شمال- جنوب، نگاه ملی و ویژه‌ای صورت گیرد تا هر چه سریع‌تر این طرح مهم اقتصادی و ترانزیتی به بهره‌برداری برسد. در مجموع، توافقنامه ترجیحی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا که در شرایط تحریمی و فشار حداکثری ایالات متحده امریکا منعقد شده است، رویداد مهمی در عرصه سیاست خارجی و نیز تجارت خارجی کشورمان محسوب می‌شود که در صورت اجرای صحیح و کامل تعهدات این توافقنامه که نیازمند هماهنگی و همراهی کلیه بخش‌های دولتی و خصوصی بویژه وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان توسعه تجارت، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت مسکن، راه و شهرسازی، گمرک، بانک مرکزی و سازمان بنادر و کشتیرانی (با توجه به مرزهای دریایی ایران با دو عضو اتحادیه یعنی قزاقستان و روسیه) است، می‌توان امیدوار بود که این توافقنامه موقت پس از سه سال تبدیل به موافقتنامه تجارت آزاد شود و در این فرآیند بخشی از فشار سیستمی و تحریمی که از ناحیه جنوب (خلیج فارس و برخی از کشورهای عربی) به ایران وارد می‌شود، در سمت شمال (اوراسیا) جبران شود.
کلمات کلیدی اوراسیا
ادامه

کد خبر: 1099172  |  ادامه: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، به نقل از ریتم اوراسیا، در اکتبر سال جاری میلادی، شورای همکاری کشورهای ترک، که به منظور هماهنگی ادغام سیاسی، اقتصادی و فرهنگی آنها ایجاد شده، ده ساله شد. در این مدت، شورای ترک زبان موفق شده موفقیت‌های چشمگیری کسب کند، و ترکیه نفوذ خود را در...
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اتحادیه اقتصادی اوراسیا شامل 5 کشور ارمنستان، بلاروس، روسیه، قرقیزستان و قزاقستان است. این اتحادیه توسط کشورهای بلاروس و روسیه در سال 2010 تأسیس شد و بعدها سه کشور ارمنستان،‌قرقیزستان و قزاقستان به آن پیوستند.  از 5 آبان 98 هم ایران موافقت‌نامه...
به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، توافق نامه موقتی ایجاد منطقه آزاد تجاری میان کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا و جمهوری اسلامی ایران اجرایی شد. بنابر این توافقنامه طرف ایرانی عوارض 864 انواع کالا (از جمله 262 نوع محصولات صنعت کشاورزی و 602 نوع کالاهای صنعتی) از قزاقستان...
- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا»، چاپ مسکو امروز در تحلیلی نوشته است: "حسن روحانی" رئیس جمهوری ایران و "قاسم ژامرت تاکایف" رئیس جمهوری قزاقستان روز گذشته در حاشیه نشست شورای عالی اتحادیه اقتصادی اورآسیایی در...
- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، به نقل از وستنیک قفقاز، رهبر بلاروس در حاشیه اجلاس سران اتحادیه اقتصادی اوراسیا این پیشنهاد را به قاسم جومارت توکایف رئیس جمهور قزاقستان در ایروان ارائه داد. علاوه بر این، مینسک در نظر دارد سالانه 3.5 میلیون تن محصول و فرآورده‌های...
▫ حسن روحانی وارد تهران شد  خبرگزاری برنا - سياسي
به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جریان سفر به ارمنستان، دیدارهای دو جانبه ای نیز با رئیس‌جمهوری و نخست وزیر ارمنستان داشت و در این مذاکرات ،راه های گسترش و تعمیق هر چه بیشتر روابط کشورمان با ارمنستان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.رئیس جمهوری...
آفتاب‌‌نیوز : حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جریان سفر به ارمنستان به منظور شرکت در اجلاس سران اتحادیه اقتصادی اوراسیا و در دیدارلی هسین لونگ نخست وزیر سنگاپور، روابط دو کشور را مثبت و سازنده توصیف کرد و گفت: روابط اقتصادی دو کشور متناسب با ظرفیت های فراوانی که وجود دارد نیست و باید تلاش...
روسای جمهور ایران و قزاقستان راه‌های گسترش روز افزون روابط دو جانبه و مهمترین تحولات منطقه ای و بین المللی را مورد بحث و تبادل نظر قرار داده و بر لزوم تقویت هر چه بیشترهمکاریهای دو کشور تاکید کردند.حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در دیدار قاسم جومارت توقایف رئیس جمهور قزاقستان با تاکید بر...
شفقنا-سخنگوی ریاست جمهوری روسیه امروز(سه شنبه) اعلام کرد: ولادیمیر پوتین روز سه شنبه درمورد توافق هسته ای و اوضاع تنگه هرمز با حسن روحانی در حاشیه نشست شورای اتحادیه اقتصادی اوراسیا گفتگو می کند.به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از روسیا الیوم، «دیمتری پسکوف» امروز(سه شنبه) در پاسخ به...
«بهرام امیراحمدیان»، استاد دانشگاه تهران و کارشناس مسائل قفقاز و آسیای میانه، درباره فرصت‌های اقتصادی کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا به خبرنگار سیاسی برنا گفت: اتحادیه اقتصادی اوراسیا، اتحادیه‌ای است که به تازگی و با محوریت روسیه تشکیل شده است. اعضای این اتحادیه شامل...

آخرین خبرهای اقتصادي

بروز سرطان در ایران کمتر از متوسط جهانی است اکو فارس  دیروز

عباس نیازی جراح سرطان روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه سلامت ایرنا افزود: سرطان‌های پوست، معده، پروستات، مثانه و روده بزرگ در مردان، سرطان سینه، پوست، روده بزرگ و معده شایع‌ترین سرطان ها در زنان است که البته این نوع سرطان ها با در پیش گرفتن سبک زندگی سالم، قابل پیشگیری است و چنانچه در...

عمر البشیر به بیمارستان منتقل شد اکو فارس  دیروز

به گزارش پایگاه النشره، منابع خبری چهارشنبه شب از انتقال عمر البشیر رئیس جمهور معزول سودان به بیمارستان خبر دادند.در همین حال یک پزشک سودانی به رویترز گفت که عمر البشیر در پی معایناتی که به توصیه پزشکی از زندان کوبر انجام شده است با خطر از دست دادن بینایی اش مواجه است.گفتنی است که عمر البشیر رئیس جمهور...

درگیری نیروهای آمریکایی و روسی در سوریه اکو فارس  دیروز

به گزارش النشره، منابع سوری از درگیری میان نیروهای آمریکایی و روسی در اراضی سوریه خبر دادند.گروه موسوم به دیده بان حقوق بشر سوری فاش کرد: هنگام عبور نیروهای روسی در جاده بین المللی «ام ۴» به سمت تل تمر، گشتی‌های آمریکایی در انتظار آنها در نزدیکی پمپ بنزین حطین واقع در نزدیکی تقاطع شهرک...

رد سمی بودن محصولات لبنی اکو فارس  دیروز

ناهید خداکرمی در گفتگو با مهر با اشاره به شایعات سمی بودن شیر گفت: بحث آلوده بودن لبنیات به آفلاتوکسین موضوع امروز نیست و از سال ۹۱ که نتایج یک مطالعه در این رابطه منتشر شد به طور جدی این بحث پیگیری شود، آفالا توکسین می‌تواند از طریق خوراک دام و طیور منتقل شود و می‌توان اثرش را در محصولات لبنی...

ترامپ بار دیگر اروپا را با تعرفه‌های گمرگی بالا بر تولیدات خودرو تهدید کرد اکو فارس  دیروز

به گزارش تسنیم به نقل از ان تی وی آلمان، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بار دیگر اتحادیه اروپا را به اعمال تعرفه های گمرکی بالا بر تولیدات خودروی این اتحادیه تهدید کرد.وی در حاشیه پنجاهمین اجلاس اقتصادی داووس و در دیدار با اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپایی درباره توافق احتمالی اتحادیه اروپا...

دعوای ماکرون با ماموران امنیتی اسراییلی در شهر قدس+عکس اکو فارس  دیروز

به گزارش سی‌ان‌ان، ماکرون که برای سالگرد مراسم هولوکاست به شهر قدس سفر کرده است هنگام بازدید (دیروز) از کلیسای سنت آن که متعلق به دولت فرانسه است و به عنوان سرزمین فرانسه در نظر گرفته می‌شود، با ماموران امنیتی اسراییلی درگیر شد.ماکرون به دلیل ممانعت ماموران امنیتی اسراییلی از ورود هیات...

ادامه فعالیت سایت‌های آپلود فیلم منوط به دریافت مجوز از سازمان صدا و سیما اکو فارس  دیروز

جواد جاویدنیا سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور درباره بخشنامه رئیس قوه قضاییه مبنی بر دریافت مجوز سایت‌های آپلود فیلم در فضایی مجازی از سازمان صدا و سیما گفت: طبق بخشنامه رئیس قوه قضاییه سایت‌هایی که در حوزه صوت و تصویر در فضای مجازی فعالیت دارند، باید از سازمان صدا و سیما مجوز فعالیت...

شیوع ویروس اسرارآمیز در چین؛ شهر ووهان قرنطینه شد اکو فارس  دیروز

به گزارش عصر ایران، این گزارش به نقل از اداره محلی پیشگیری و کنترل بیماری های واگیردار ووهان خاطر نشان کرده است همه قطارها و پروازها متوقف شده و خطوط مترو شهر، اتوبوس ها و کشتی ها نیز تا اطلاع بعدی تعطیل شده اند و حق انتقال و جابجایی مسافر ندارند. ایرنا نوشت: در بیانیه این اداره آمده است مردم شهر ووهان...

هزینه‌های مردم چقدر زیاد شده است؟ آفتاب نیوز  دیروز

آفتاب‌‌نیوز : آخرین تغییرات در شاخص‌های تورم نشان داد که در ماه گذشته نرخ تورم در هر سه شاخص سالانه، نقطه‌به‌نقطه و ماهانه کاهش داشته است؛ به‌طوری که تورم سالانه با کاهش ۱.۴ درصدی به ۳۸.۶ درصد، ماهانه با ۲.۴ درصد کاهش به ۰.۸ درصد و تورم نقطه به نقطه با ۱.۵ درصد کاهش به ۲۶.۳...

جهانگیری: روند تأمین کالاهای اساسی در سال جاری باید در سال ۹۹ نیز استمرار یابد آفتاب نیوز  دیروز

آفتاب‌‌نیوز : اسحاق جهانگیری در جلسه بررسی نحوه تأمین ارز مورد نیاز کالاهای اساسی با قدردانی از دستگاه های اجرایی مرتبط با تأمین کالاهای اساسی در سال جاری افزود: لازم است نیازهای ارزی سال ۹۹ برای تأمین کالاهای اساسی به صورت دقیق و کارشناسی احصاء شود.وی همچنین خاطرنشان کرد: با وجود فشارها و...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده

پربیننده ترین خبرها