تعداد بازدید: ۷
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۲۴ دی ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۱۵:۱۸
ري ،حياط‌خلوت مشکلات زيست‌محيطي تهران شده است
سلامت نیوز:وجود صنایع آلاینده و انتقال برخی از صنوف مزاحم و مشکلات کلانشهر تهران به شهرستان ری این شهرستان را به کانون آلودگی هوا و انتشار بوی نامطبوع تبدیل کرده است و همین موضوع نفس مردم جنوب پایتخت را تنگ می‌کند.به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،شهرستان ری با جمعیتی حدود یک میلیون نفر در جنوب استان تهران واقع شده است.
این شهرستان با برخورداری از شهرک‌ها و لکه‌های صنعتی و صنفی به عنوان قطب صنعتی در پهنه جنوبی پایتخت مطرح است.وجود صنایع آلاینده‌ای مانند کارخانه سیمان تهران و پالایشگاه شهید تندگویان در کنار مجتمع پردازش پسماندهای کلانشهر تهران در آرادکوه کهریزک و عبور کامیون‌های سنگین 17 استان جنوبی کشور، شهرستان ری را تبدیل به کانون آلودگی هوا و انتشار بوی نامطبوع در استان تهران کرده است.
انتشار بوی نامطبوع در شهر تهران یکی از مشکلات اساسی اخیر پایتخت‌نشینان است که در این میان باید سلامت ساکنان شهرستان ری به عنوان نزدیک‌ترین افراد به کانون اصلی انتشار بوی نامطبوع و آلاینده بیشتر از همه مورد توجه قرار گیرد.این درحالی است که رئیس اداره سلامت هوای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیش‌تر گفته بود: منشاء بوی بد تهران دفن زباله در کهریزک نیست، بلکه صنایع گوگردی است که در زمان پایداری هوا میزان آلایندگی آنها تشدید می‌شود.
عباس شاهسونی افزود:بوی بدی که در روزهای اخیر در تهران احساس شد، گازی با منشاء ترکیبات گوگردی است که می‌تواند دی‌اکسید‌گوگرد یا ترکیبات دیگری از گوگرد باشد و نمی‌تواند به دفن زباله ارتباط داشته باشد.این مسئول ادامه داد: با توجه به نوع بوی بدی که در هوای تهران احساس شده، مشخص شده است که جهت آن از جنوب به شمال است.
ممکن است این بو به صنایعی که گازهای گوگردی منتشر می‌کنند مرتبط باشد و احتمال نشت گاز از برخی صنایع جنوب تهران مثلا پالایشگاه وجود دارد، به خصوص اینکه بویی شبیه آن طی دو سال گذشته در یکی از شهرهای خوزستان که پالایشگاه دارد نیز منتشر شده بود.استاندار تهران نیز روز بیست و ششم آذرماه در جلسه بررسی انتشار بوی نامطبوع در مناطق مختلف شهر تهران در جمع خبرنگاران گفته بود: ‌علت انتشار بوی نامطبوع در پایتخت از محل دفع زباله‌های آراد‌کوه و کارخانه سیمان ری است.
انوشیروان محسنی‌بندپی با بیان اینکه نتایج علمی و کارشناسی این معضل که در روزهای 11 و 23 آذر امسال اعلام شده حاکی است که سه نوع آمونیاک، sh2 و so2 در تهران متصاعد شده است، افزود:کارخانه سیمان تهران از گاز مازوت استفاده می کرد که مقرر شد سوخت آن تغییر کند. استاندار تهران ادامه داد:‌ در برخی مواقع سال جهت باد از جنوب به شمال تغییر کرده و به همین واسطه بویی مشابه گندیدگی تخم‌مرغ در مناطق مختلف شهر تهران استشمام می‌شود.
وی تاکید کرد:‌ تمامی صنایعی که فعالیت آنها منجر به انتشار گاز و بو می‌شود تا 10 روز آینده میزان آلایندگی آنها سنجش و گزارش می‌شود. محسنی بندپی خاطرنشان کرد:فعالیت‌های دامپروری و کشاورزی در اطراف تهران نیز در زمانی که هوا پایدار است، در انتشار گاز و بوی نامطبوع بی‌تاثیر نیستند.
مردم جنوب پایتخت به خصوص شهرستان ری به‌خاطر قرار‌گیری در کنار این کانون‌های آلایندگی و بوی نامطبوع که هم‌اکنون تمام کلانشهر تهران را فرا گرفته است از ساکنان سایر مناطق بیشتر در معرض انواع بیماری‌های قرار دارند و اگر وضع به همین منوال پیش رود شاید در آینده نزدیک شاهد خسارات جبران‌ناپذیری برای مردم این مناطق باشیم.
آلودگی هوا و مشکلات زیست محیطیمریم محمدی، فعال زیست‌‌محیطی گفت: آلودگی هوا و مشکلات زیست‌محیطی که به واسطه‌ صنایع مختلف در شهرستان ری وجود دارد حق زندگی سالم را از مردم این منطقه گرفته است. وی با اشاره به اینکه کنترل نشدن آلاینده‌های محیطی در ارتقای سلامت انسان و بهبود کیفیت زندگی نقش اساسی و غیر‌قابل‌چشم‌پوشی دارد، افزود:شهرستان ری به دلیل تبدیل شدن به قطب صنعتی پایتخت و وجود هزار واحد صنعتی بزرگ و کوچک که هر کدام آیندگی زیست‌محیطی خاص خود را دارند‌ هم‌اکنون یکی از نقاط آلوده استان تهران محسوب می‌شود.
این کارشناس محیط‌زیست ادامه داد: قرارگیری در مسیر 17 استان جنوبی و وجود انبارهای بزرگ کشور در شهرستان ری، این منطقه را محل عبور و مرو گسترده کامیون‌های سنگین کرده که همین امر یکی از دلیل افزایش ذرات معلق در هوا‌ست.محمدی با بیان اینکه شهرستان ری به دلیل گستردگی اراضی و قرار‌گیری در جنوب پایتخت محل جولان پسماند سوزان و متخلفان زیست‌محیطی است، عنوان کرد: پدیده پسماند‌سوزی، آتش زدن لاستیک کامیون‌ها برای استحصال سیم‌های فلزی، تولید زغال در کوره‌های سنتی در کنار آلودگی ناشی از دپوی پسماندهای تهران در آراد‌کوه حق زندگی سالم را از شهروندان شهرستان ری گرفته است.
وی یادآور شد: رودخانه‌های کن، سرخه‌حصار و شور که فاضلاب خرد و کلان پایتخت و واحدهای صنعتی و کشتارگاهی را از سمت شهر تهران به ری می‌آورد موجب آلودگی اراضی کشاورزی و منابع زیرزمینی شده است. محمدی با اشاره به اینکه آلاینده‌های زیست‌محیطی از تنوع، گستردگی و پیچیدگی خاصی برخوردار هستند، ابراز کرد:این آلاینده‌های می‌توانند هر سه بعد جسمی، روانی و اجتماعی سلامت انسان‌ها را با خطر مواجه سازند؛ به طوری که بر اساس آمارهای بین‌المللی آلودگی هوا و بیماری‌های ناشی از آن چهارمین رتبه مرگ و میر را به خود اختصاص داده‌اند.
این کارشناس محیط‌زیست یادآور شد: آلاینده‌های موجود در هوا آثار زیان‌بار متعددی بر جسم و روح افراد به جای می‌گذارد به‌گونه‌ای که این عوارض حتی سال‌ها افراد را در‌گیر خود می‌کند و در بسیاری از موارد در طولانی مدت بروز پیدا می‌کنند.شهرستان ری حیاط‌خلوت مشکلات زیست‌محیطی تهران شده استرئیس شورای اسلامی شهرستان ری نیز در جلسه بررسی مشکلات پسماند این شهرستان با بیان اینکه کلانشهر تهران تمامی مشکلات زیست‌محیطی خود را بدون هیچ‌گونه تغییری به شهرستان ری تحمیل می‌کند، افزود: امروز ری به حیاط‌خلوت تجمیع مشکلات پایتخت تبدیل شده است.
حسن خلیل‌آبادی افزود: امروز شهرستان‌ری به واسطه قرارگیری در جنوب پایتخت از وجود شورا و مدیریت شهری مستقل محروم شده و همین امر موجب مورد ظلم قرار گرفتن و سرریز شدن مشکلات کلانشهر تهران به این منطقه شده است.وی با اشاره به اینکه شاخص آلودگی هوای شهرری همیشه 40 درجه آلوده‌تر از نواحی مختلف تهران است، عنوان کرد: هوای آلوده ری حاصل بی‌تدبیری مسئولان در انتقال صنایع مزاحم و آلاینده، پسماندها و سایر معضلات زیست‌محیطی کلانشهر تهران به این منطقه جنوبی پایتخت است.
خلیل‌آبادی یادآور شد: امروز به لطف حمل پسماندهای تهران به کهریزک شاهد تجمیع کوه زباله به ارتفاع 60 متر در 100 هکتار از اراضی مرغوب کشاورزی در آراد‌کوه هستیم که بوی نامطبوع و مشکلات ترافیکی حمل این پسماندها توسط سیم تریلرهای شهرداری گریبان مردم این منطقه را گرفته است.وی با اشاره به اینکه در تمامی کشورهای توسعه‌یافته پسماندهای هر منطقه در محل تولید به وسیله زباله‌سوزهای پیشرفته تبدیل به انرژی می‌شوند، ابراز کرد: امروز باندهای مخوفی پشت تجارت پسماندهای تهران وجود دارند که اجازه هرگونه تغییر در مدیریت آن را نمی‌دهند.
خلیل‌آبادی یادآور شد: زباله در همه‌جای دنیا با عنوان طلای کثیف شناخته می‌شود. در تهران نیز ما همین نگاه را داریم؛ ولی انتظار داریم مسئولان این امر کار تفکیک و تبدیل زباله را در مناطقی که تولید می‌شوند انجام دهند.عضو شورای اسلامی تهران، ری و تجریش اضافه کرد: شیرابه‌هایی که از کوه‌های پسماند در آراد‌کوه ایجاد شده‌اند بر اساس یافته‌های علمی 400 برابر فاضلاب‌های روان موجب آلودگی محیط‌‌زیست می‌شوند.
رئیس اداره محیط‌زیست شهرستان ری در ادامه این گزارش از تشدید برخورد با متخلفان زیست‌محیطی طی یک ماه اخیر خبر داد و گفت:واحدهای آلاینده جنوب تهران از ابتدای آذر که شرایط سکون جوی و تجمیع آلاینده‌های آغاز شده است به صورت شبانه‌روزی پایش می‌شوند. زهره عبادتی با اشاره به اینکه 200 واحد آلاینده طی یک ماه اخیر مورد پایش زیست محیطی قرار گرفته‌، افزود: 25 واحد آلاینده هوا در شهرستان ری اخطاریه زیست‌محیطی دریافت کرده‌اند.
وی عنوان کرد: واحدهای تولید بتن، قیر، آسفالت، ریخته‌گری، آجر‌نسوز، گچ و معادن شن و ماسه که در تولیدات خود از سوخت‌های فسیلی استفاده می‌کنند، مورد پایش قرار گرفته‌اند.استفاده از سوخت مازوت متوقف شدرئیس اداره محیط‌زیست شهرستان ری با اشاره به اینکه پالایشگاه و کارخانه سیمان تهران به دلیل بالا بودن مواد آلاینده هوا در خروجی دودکش‌هایشان به صورت ویژه و شبانه‌روزی مورد پایش قرار می‌گیرند، گفت: استفاده از سوخت مازوت (نفت کوره) به دلیل ایجاد آلودگی شدید هوا در کارخانه سیمان تهران متوقف شده است.
عبادتی اظهار داشت:استفاده از سوخت مازوت به دلیل تولید گاز دی اکسید‌گوگرد (SO2) و گاز ترش (H2S) که موجب آلودگی هوا و انتشار بوی نامطبوع می‌شد در کارخانه سیمان تهران متوقف شده است. وی با بیان اینکه هم‌اکنون کارخانه سیمان تهران با گاز شهری کار می‌کند، خاطرنشان کرد: اداره گاز طی فصول سرد سال به دلیل مصرف بالای خانگی گاز صنایع را قطع می‌کند به همین دلیل بسیاری از صاحبان صنایع به سمت استفاده از سوخت مازوت (نفت کوره) می‌روند که همین امر موجب آلودگی هوا می‌شود.
عبادتی یادآور شد:استفاده از سوخت مازوت (نفت کوره) در صنایع استان تهران ممنوع است و بازرسان اداره محیط‌زیست شهرستان ری با پایش 24 ساعته صنایع جنوب تهران با هر‌گونه تخلف به‌شدت برخورد می‌کنند. عبادتی با اشاره به اینکه پسماندسوزی یکی از منابع عمده آلایندگی در جنوب پایتخت است، تصریح کرد: پسماندسوزان بیشتر مواقع ساعت‌های پایانی روز و شب‌ها اقدام به این کار می‌کنند که در صورت مشاهده به شدت با این افراد برخورد می‌شود.
وی عنوان کرد: بازرسان اداره محیط‌زیست طی یک هفته گذشته 23 مورد پسماند‌سوزی را اطفا و دو نفر را نیز در همین زمینه به دستگاه قضایی معرفی کرده‌اند. عبادتی یادآور شد: پسماندسوزان با حمل مقادیر زیادی لاستیک کامیون، سیم و کابل برق و سایر موارد صنعتی به مناطق جنوبی شهرستان ری اقدام به سوزاندن برای استحصال سیم‌های فلزی و سایر اقلام می‌کنند که همین امر موجب ایجاد آلودگی هوا و مه در جنوب شهرستان ری به ویژه بخش کهریزک و فشافویه می‌شود.
110 کوره زغال‌گیری تخریب شدرئیس اداره محیط‌زیست شهرستان ری یکی دیگر از منابع آلاینده هوا و کانون بوی نامطبوع در جنوب تهران را کوره‌های غیر‌مجاز زغال‌گیری در بخش کهریزک عنوان کرد و گفت: 110 کوره زغال‌گیری طی 10 روز گذشته در روستاهای بخش کهریزک تخریب شدند. عبادتی با بیان اینکه کوره‌های زغال‌‌گیری توسط اتباع بیگانه و به‌صورت غیرمجاز و آلاینده در این منطقه شکل گرفته و فعال هستند، افزود:حمل پسماندهای درختان کلانشهر تهران به کهریزک موجب شده این کوره‌های غیر‌مجاز ایجاد شوند.
وی یادآور شد: کوره‌های زغال‌گیری با انتشار مستقیم دود و گازهای سمی در روستاها و مناطق مسکونی جنوب پایتخت موجب آلودگی هوا در سطح این منطقه شده است که مقابله با آن نیازمند کمک سایر دستگاه‌ها از جمله اداره جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، بخشداری‌ها و دهیاری‌هاست.
ادامه

کد خبر: 1166282  |  ادامه: سلامت نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان و به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه21، «سیاوش زابلی» این منطقه با اشاره به اینکه کاهش تولید پسماند و تفکیک پسماند خشک از مبدا از مهم ترین اهداف مدنظر مدیریت شهری پایتخت است، گفت: غربی ترین نقطه پایتخت محدوده ای صنعتی-کارگاهی-نظامی و مسکونی است که همین امر...
به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، از ساعتی پیش انتشار بوی نامطبوع مناطق شمالی پایتخت را فرا گرفت همزمان با بالا رفتن رطوبت در تهران بوی نامطبوع منتشر می‌شود البته محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران اعلام کرد که علت بوی نامطبوع پایتخت گوگرد بوده است. امسال چندین بار بوی نامطبوع...
«علی‌رضا عطائی» رئیس اداره محیط زیست شهرستان رباط کریم، در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در ارتباط با تشدید پایش‌ واحد‌های صنعتی شبانه این سازمان برای کاهش آلایندگی هوا در هفته‌‌های گذشته، گفت: بنا بر گزارش‌هایی که سازمان هواشناسی کشور از رکود آلاینده‌ها...
سلامت نیوز:دپوی غیراستاندارد پسماند سرب و روی در نزدیکی زنجان، کیفیت زندگی بیش از یک میلیون نفر را از بین برده است، سازمان محیط‌زیست البته به مردم اطمینان می‌دهد که عناصر سنگین پسماند‌هایی که به محل جدید منتقل خواهد شد تا آنجا که ممکن است گرفته می‌شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از...
مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با بیان اینکه در روزهای گسترش بوی نامطبوع، در ایستگاه‌های پایش شاهد افزایش غلظت دی اکسید گوگرد بوده‌ایم، عناصر بوی نامطبوع پایتخت را اعلام کرد.به گزارش تسنیم، شینا انصاری مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به انتشار بوی نامطبوع در تهران...
- اخبار اجتماعی - به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ شینا انصاری مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به انتشار بوی نامطبوع در تهران و منشا آن اظهار کرد: بو، آلودگی نسبتا جدیدی در سطح دنیاست و ممکن است منبع مشخص داشته باشد یا چندین گاز در شرایط خاص با هم ترکیب شوند و بو تولید کنند.وی...
شفقنا- برای بار دوم مقصر بوی بدی که در تهران پیچیده بود، معرفی شد: «به احتمال زیاد گوگرد. ‏بویی که شهروندان به بوی گندیدگی و زباله آن را تشبیه می‌کردند، نخستین بار دوازدهم دی‌ سال پیش در نقاط مرکزی ‏شهر آمد و همان وقت‌ها گفته شد که باید به‌عنوان پدیده‌ای جدید بررسی‌شود.شهروند نوشت: هرچند...
سلامت نیوز:شهرداری تهران در گزارشی به جزییات یافته های خود درباره بوی نامطبوع چند روز اخیر در پایتخت پرداخته است. از نگاه کارشناسان شهرداری، منشاء بوی بد مربوط به متصاعد شدن گازهای گوگردی است که احتمال می رود منشاء اصلی آن در منطقه شادآباد قرار داشته باشد. این گزارش جزییات زیادی دارد که نشان می دهد هنوز...
▫ 2 یافته جدید درباره منشأ بوی نامطبوع تهران  اقتصاد ایران آنلاین - اقتصادي
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه بر اساس یافته‌های ما عامل بوی نامطبوع در تهران مربوط به افزایش غیراستاندارد میزان گوگرد است،‌ گفت: باتوجه به اینکه این بو از سمت شهرری آغاز می‌شود، برای یافتن منشاء آن لازم است صنایع مستقر در این منطقه را مورد ارزیابی...
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه بر اساس یافته‌های ما عامل بوی نامطبوع در تهران مربوط به افزایش غیراستاندارد میزان گوگرد است،‌ گفت: باتوجه به اینکه این بو از سمت شهرری آغاز می‌شود، برای یافتن منشاء آن لازم است صنایع مستقر در این منطقه را مورد ارزیابی قرار دهیم تا مشخص...

آخرین خبرهای علمي

تیراندازی در سیاتل آمریکا یک کشته و ۵ زخمی بر جا گذاشت العالم فارسی  دیروز

العالم - آمریکابه گزارش شبکه ان.بی.سی نیوز، فرد ضارب از محل حادثه گریخته و پلیس در تعقیب اوست.«کارمن بست» رییس پلیس سیاتل گفت: محل حادثه توسط پلیس بسته شده و در حال جمع‌آوری اطلاعات و شواهد هستیم.اداره آتش‌نشانی سیاتل اعلام کرد که یکی از زخمی‌ها یک کودک...

تکذیب شایعه شهادت شیخ زکزاکی العالم فارسی  دیروز

العالم - آفریقادرحالی که برخی منابع رسانه ای بدون تحقیق خبر از شهادت شیخ زکزاکی رهبر نهضت اسلامی در نیجریه دادند و علت این مساله را متوجه مسمومیت‌های شدید ناشی از جراحت در بدن ایشان معرفی کردند دفتر ایشان با تکذیب این شایعه تاکید کرد اگر چه وضعیت سلامتی شیخ مطلوب نیست اما شایعه...

سردار قاآنی تهدید به ترور شد العالم فارسی  دیروز

العالم - آمریکا برایان هوک فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران در گفتگو با الشرق الاوسط رسانه سعودی گفت: اگر [سردار] قاآنی راه [سپهبد] سلیمانی را بخواهد ادامه دهد سرنوشتی مشابه خواهد داشت.این مقام دولت ترامپ در ادامه این گفتگو مجددا از اقدام تروریستی آمریکا درخصوص شهادت سردار سلیمانی...

توییت جالب مالک آمازون پس از افشای هک موبایل او توسط ولی‌عهد سعودی + تصویر العالم فارسی  دیروز

العالم - آمریکاجف بزوس، ملیاردر آمریکایی و مالک شرکت آمازون ساعتی پیش تصویری از جمال خاشقچی (خبرنگار مُثله شده سعودی توسط تیم بن سلمان) را با هشتگ جمال در حساب توییتری خود منتشر کرد.در این تصویر علاوه بر بزوس، «خدیجه چنگیز»، نامزد جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار سعودی کشته...

مدیر دفتر نیویورک‌تایمز در بیروت:هکرهای مرتبط با سعودی قصد هک تلفن همراهم را داشتند العالم فارسی  دیروز

العالم - آمریکا«بن هابارد» مدیر دفتر روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» در بیروت اعلام کرد، افرادی قصد هک تلفن همراه او را داشته‌اند.وی در صفحه توییتر خود نوشت، هکرهای مرتبط با سعودی تلاش کردند تلفن همراه او را هک کنند و تلاش این هکرها یک ماه پس از آن صورت...

برهم صالح پس از ملاقات با ترامپ باید به دست هایش نگاه کند العالم فارسی  دیروز

العالم - کشکولاین ملاقات قطعا چیزی نیست که بتوان از آن گذشت و عراقی ها هم به راحتی از کنار آن بگذرند. آنها به طور قطع این ملاقات را یک ملاقات عادی و در چارچوب پروتکل های بین المللی نخواهند دید.صالح با یک جنایتکار ملاقات کرد؛ مردی که هنوز از دستانش خون می چکد؛ کسی چه می داند شاید او...

درگیری نیروهای آمریکایی و روسی در سوریه العالم فارسی  دیروز

العالم - سوریهمنابع سوری از درگیری میان نیروهای آمریکایی و روسی در اراضی سوریه خبر دادند.گروه موسوم به دیده بان حقوق بشر سوری فاش کرد: هنگام عبور نیروهای روسی در جاده بین المللی «ام ۴» به سمت تل تمر، گشتی‌های آمریکایی در انتظار آنها در نزدیکی پمپ بنزین حطین واقع در...

مرکز شیوع ویروس اسرار آمیز چین قرنطینه شد العالم فارسی  دیروز

العالم - آسیادر این گزارش به نقل از اداره محلی پیشگیری و کنترل بیماری های واگیردار ووهان خاطر نشان کرده است همه قطارها و پروازها متوقف شده و خطوط مترو شهر، اتوبوس ها و کشتی ها نیز تا اطلاع بعدی تعطیل شده اند و حق انتقال و جابجایی مسافر ندارند.در بیانیه این اداره آمده است مردم شهر...

ظریف: ایران همواره در کنار مردم چین بوده است العالم فارسی  دیروز

العالم - ایران / سیاسیمحمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران امروز (پنجشنبه) در پیامی توئیتری به زبان چینی سال نوی چینی را به مردم چین تبریک گفت.وی در این توئیت نوشت: در مبارزه با شیوع «کروناویروس» در چین، دولت این کشور به موقع و قاطعانه پاسخ داد و مردم چین در سراسر این...

برهم صالح: سردار سلیمانی با داعش مبارزه کرد العالم فارسی  دیروز

العالم-عراق«برهم صالح» رئیس‌جمهور عراق که برای شرکت در اجلاس داووس در سوئیس به سر می‌برد، روز چهارشنبه در یک نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره گسترش نفوذ ایران در عراق پس از خروج احتمالی نیروهای آمریکایی گفت که «ما با ایران همسایه هستیم و حسن همجواری ایران...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده

پربیننده ترین خبرها