تعداد بازدید: ۱۸
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۱ بهمن ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۱۵:۳۰
علت درد دست از آرنج به پایین و راه های درمان آن
سلامت نیوز: امروزه روش های گوناگونی برای درمان درد دست از آرنج به پایین وجود دارد. اما همواره مطمئن ترین روش برای درمان درد دست از آرنج به پایین مراجعه به پزشک است.به گزارش سلامت نیوز به نقل از العالم، امروزه تکنیک ها و روش های خانگی و ورزشی زیادی برای درمان درد دست از آرنج به پایین وجود دارد که شما میتوانید برای کاهش درد خود در این نواحی به سراغ آنها بروید.
به عنوان مثال در بسیاری از مواقع دیده اید که افراد و به ویژه افرادی که فعالیت های ورزشی انجام می دهند به آسیب دیدن دست و احساس درد در آن، به سراغ استفاده از یخ می روند و یا با انجام فعالیت های خاص ورزشی می خواهند که درد آن را کاهش دهند در بیشتر مواقع نتیجه عکس دریافت خواهند کرد. در همین راستا در این مقاله به بررسی دلایل گوناگون درد دست از آرنج به پایین و علائم گوناگون آن پرداخته ایم و در آخر نیز توصیه کرده ایم که تنها روش مطمئن و بی خطر برای درمان دست درد، مراجعه به پزشک متخصص است.
منظور از درد دست چیست؟به هر نوع دردی که به دلایل گوناگونی در ناحیه شانه، بازوها، آنچ، مچ و انگشتان دست احساس می شود، دست درد گفته می شود. معمولاً درد دست از آرنج به پایین بیشتر از نواحی دیگر احساس می شود که دلیل آن هم فعالیت ها روزمره ایست که باعث تحریک عضلات بیشتر این نواحی از دست می شود. به عنوان مثال، نوشتن، تایپ کردن، ورزش کردن و بلند کردن وسایل سنگین از جمله عواملی است که منجر به درد دست ارنج تا مچ می شود.
دست درد، حالت های گوناگونی دارد، به عنوان مثال ممکن است ناگهانی شروع و ناگهانی از بین برود و یا اینکه به تدریج درد آن افزایش پیدا کند.در بسیاری از مواقع درد دست از آرنج به پایین ممکن است بر اثر آسیب دیدگی نواحی دیگر بدن، مانند قفسه سینه، گردن، با زود، شکم و... رخ دهد. به همین دلیل در ادامه اینجا به بررسی علت های احتمالی درد دست در ناحیه مچ و آرنج و به طور کلی درد دست از آرنج به پایین پرداخته ایم.
علت درد دست در ناحیه مچدر مچ دست انسان، یک مفصل وجود دارد که نقش بسیار مهمی برای حرکت ابتدایی دست ایفا می کند. به طوری که بخش عمده ای از فعالیت ها روزانه انسان، مانند؛ نوشتن، جواب دادن به تلفن، تایپ کردن و... به کمک مفصل مچ دست انجام می شود. از این رو هرگونه درد در مچ دست باعث اخلال در انجام فعالیت های روزانه انسان می شود.
بنابراین به محض احساس درد در ناحیه مچ، باید برای درمان آن اقدام کنید و برای این کار لازم است که علت آن را بدانید تا بتوانید از روشی درست برای درمان مچ دست خود استفاده کنید.هرگونه آسیب دیدگی بخش های مختلف مچ دست، مانند رباط ها، زردپی ها، استخوان ها و... باعث بروز درد این ناحیه می شود. به طور کلی درد مچ دست، به دلایل گوناگونی ممکن است رخ دهد، ولی شایع ترین آن، وارد شدن ضربه به مچ دست می باشد.
در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا شما را چند نمونه از دلایل اصلی درد مچ دست و روش های درمان آن آشنا کنیم.درد مچ دست به دلیل سندروم تونل کارپال و آرتروزیکی از رایج ترین دلایلی که باعث بروز درد در ناحیه مچ دست میشود، سندروم تونل کارپال می باشد. این سندروم معمولاً به دلیل فعالیت های زیاد، مانند؛ تایپ کردن، بلندکردن اشیای سنگین و.
.. رخ می دهد که در براثر آن رباط دست ضخیم شده و به اعصاب فشار وارد می کند و باعث می شود که شما در ناحیه مچ دست احساس درد و ضعف داشته باشید.این عارضه در افرادی که دچاری بیماری دیابت و آرتروز هستند، بیشتر مشاهده می شود. یکی دیگر از دلایل بروز درد در ناحیه مچ دست، آرتروز است. این عارضه که باعث ساییدگی غضروف استخوان ها می شود، بیشتر در افراد میانسال اتفاق می افتد.
درد مچ دست به دلیل آرتریت روماتوئید و بیماری دِکوروانآرتریت روماتوئید، نوعی بیماری رماتیسم مفصلی بوده که بر اثر آن، سیستم ایمنی بدن بافت های سالم را از بین خواهد بود. اگر این عارضه مفاصل دست را هم تحت تاثیر قرار دهد، بیماری در ناحیه مچ دست احساس درد خواهد کرد.یکی دیگر از دلایل درد مچ دست، بیاری دِکوروان است.
در این بیماری زردپی ها مچ دست در ناحیه اطراف انگشت شست ملتهب می شود. متخصصان هنوز علت دقیق این بیماری را کشف نکرده اند، ولی کار کردن زیادی و صدمه دیدن دست از محتمل ترین دلایل بروز این نوع بیماری در مچ دست می شود. شنیدن صدای مفاصل، تورم و ضعف مچ دست از علائم و نشانه های این بیماری است.درد مچ به دلیل سندروم آسیب فشار تکراریانجام مستمر و مداوم کارها، مانند تایپ کردن، بافتن لباس، نوشتن و.
. باعث بروز عارضه سندروم آسیب فشار تکراری می شود.علائم و نشانه های درد مچ دستهمانطور که تاکنون اشاره کردیم، درد مچ دست ممکن است به دلایل گوناگونی اتفاق بیفتد که هرکدام از آنها علائم خاص خود را دارند. به عنوان مثال در بسیاری از افراد، درد مچ دست به طور مداوم وجود دارد ولی در برخی دیگر این درد، مقطعی بوده و هر از چند گاهی اتفاق می افتد.
علاوه بر درد، علائم ظاهری، مانند تورم، قرمزی و کبودی نیز یکی دیگر از روش ها برای تشخیص نوع بیماری در مچ دست است.احساس مورمور شدن، بی حسی، خواب رفتگی و ضعف در دست نیز از علائم دیگری هستند که می توان با توجه به آن نوع بیماری مچ دست را تشخیص دارد. به طور کلی درد مچ دست، با توجه به علتی که دارد، ممکن از علائم آن بعد از مدتی از خفیف تا شدید تغییر کند.
به طوری که در اوایل شروع بیماری، معمولاً در زمان انجام فعالیت، درد بیشتری را احساس خواهید کرد که بعد از مدتی به دلیل تشدید درد، در زمان استراحت هم احساس درد می کنید.روش های درمان درد دست از آرنج به پایین و مچ دستروش های مختلفی برای درمان درد دست از آرنج به پایین وجود دارد که در ادامه به معرفی چند مورد از آنها پرداخته ایم:· درمان درد دست از آرنج به پایین به روش خانگی: استفاده از کمپرس یخ و مصرف داروهای کاهش التهاب، یکی از بی خطرترین و در بسیاری از مواقع روشی موثر برای کاهش درد دست از آرنج به پایین است.
· آتل بندی دست: آتل بندی دست نیز یکی دیگر از روش های موثر برای درمان درد در ناحیه آرنج تا مچ دست است. این وسیله باعث کنترل بسیاری از حرکات دست شده و به مرور زمان درد را کاهش می دهد.· ورزش: در بسیاری از مواقع و با توجه به نوع درد، انجام فعالیت های ورزشی می تواند در کاهش درد دست از آرنج به پایین نقش بسیار موثری داشته باشد.
البته توصیه می کنیم که به هیچ عنوان بدون مشورت پزشک فعالیت های ورزشی را برای درمان مچ دست انجام ندهید، چرا که احتمال دارد بر اثر انجام حرکات اشتباه درد دست خود را تشدید کنید.علت درد دست از آرنج به پاییندر این مطلب که هدف اصلی از نگارش آن بررسی علت در دست از آرنج به پایین، تاکنون دلایل و نشانه های دست درد در ناحیه مچ را مورد بررسی قرار دادیم.
اکنون می خواهیم در اینجا عواملی که باعث بروز درد و حساسیت در ناحیه آرنج می شود را برای شما بیان کنیم. آرنج دست، نیز مانند مچ دست در انجام فعالیت های روزانه نقش بسیار مهم و تاثیرگذاری دارد که هرگونه اختلال در آن، باعث بهم خوردن نظم زندگی انسان خواهد شد.برخی از دلایل بروز درد در ناحیه آرنج دست عبارت است از:· اپی کندیلیت پهلویی و یا همان آرنج تنیس بازان: در بخش خارجی استخوان آرنج یک بخش قرقره مانندی تحت عنوان اپی کندیل وجود دارد که در آن تاندون های بسیار بزرگ عضلات ساعد و بازو به همدیگر متصل شده اند.
اگر ساعد دست به طور مداوم و مستمر یک سری فعالیت را انجام دهد، ممکن است که این تاندون ها آسیب ببیند و در فرد در ناحیه آرنج احساس ضعف و درد نماید. افرادی که به دلیل این نوع عارضه دچار درد آرنج می شوند، بیشتر در ناحیه خارجی بازو احساس گرم شدن و ورم کردن خواهند داشت. همانطور که گفتیم، این عارضه تنها مفصل خارجی آرنج را تحت تاثیر قرار می دهد و هیچگونه آسیبی به مفصل داخلی نمی زند، از این رو فرد میتواند به همان حرکات را انجام داده ولی اینبار با درد شدید همراه است.
· اپی کندیلیت داخلی و یا همان آرنج گلف بازان: در محلی که تاندون های ساعد به زائده استخوانی داخل بازو وصل می شود یک التهاب وجود دارد که آن را با عنوان اپی کندیلیت داخلی می شناسند. از آنجایی که این عارضه بیشتر برای گلف بازان به دلیل نوعی حرکتی که دارند، رخ می دهد به آن آرنج گلف بازان گفته می شود.
علاوه بر این، بسیاری از حرکت های تکراری و مداوم دیگر نیز این عارضه را در فرد به وجود خواهد آورد. آرنجی که اصطلاً گلف باز شده است، در ناحیه داخل بازو دچار درد و ناراحتی می شود. این حالت در واقع برعکس حالت قبلی بوده و مانند آن دامنه حرکت آرنج محدود نشده و تنها با درد همراه خواهد بود. هر نوع حرکتی که باعث کشیده شدن تاندون ساعد شود، در این ناحیه درد به وجود می آورد.
· بورسیت: آسیب دیدگی و فشار وارد شدن بر بورس آرنج نیز یکی دیگر از دلایل احساس درد دست از آرنج به پایین و به ویژه در ناحیه آرنج است.· کشیدگی و پارگی رباط: در صورت یک و یا چند رباط موجود در آرنج دچار پارگی و یا کشیدگی شوند، در این ناحیه درد ایجاد می شود که شدت درد آن بستگی به شدت کشیدگی و پارگی رباط ها دارد.
· آرتریت آرنج: ممکن است درد در آرنج بر اثر بیماری های روماتیسمی، مانند؛ نقرس، آرتریت واکنشی، آرتریت روماتوئید و... به وجود آید.· آرتروز آرنج: آرتروز آرنج که به دلیل تخریب غضروف های استخوان ها رخ می دهد، یکی دیگر از دلایل بروز درد دست از آرنج به پایین است. البته این عارضه بیشتر در افرادی که در سنین میانسالی قرار دارند، رخ می دهد.
روش های تشخیص علل درد دست از آرنج به پایینقبل از درمان در دست از آرنج به پایین باید علت بروز آن را شناسایی کنید تا به بتوانید از یک روش درمانی مناسب استفاده کنید. در مرحله اول، با انجام معاینه های فیزیکی میتوان درد را تشخیص دارد. در صورتی که در این مرحله علت درد دست از آرنج به پایین مشخص نشد، باید به سراغ روش های دیگری، مانند، عکسبرداری، ام آر آی، سی تی اسکن، نوار عصب و آرتروگرافی بروید.
بهترین روش درمان درد دست از آرنج به پایینهمانطور که قبلاً اشاره کردیم، در بسیاری از مواقع با انجام روش های خانگی و تمرینات ورزشی می توان درد دست از آرنج به پایین را کاهش داد. اما به شما توصیه می کنیم که برای جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات بیشتر حتماً برای درمان درد در تمام نواحی دست خود به پزشک مراجعه کنید.
چرا که مراجعه به پزشک، همواره بهترین و مطمئن ترین روش برای درمان عارضه های به وجود آمده در دست است.انجام عمل جراحی برای درمان درد دست از آرنج به پایینانجام عمل جراحی همواره آخرین مرحله ای است که پزشکان برای کاهش درد دست به سراغ آن می روند و در صورتی که روش های دیگر، مانند درمان دارویی، فیزیوتراپی و.
.. پاسخ ندهند از این روش استفاده می کنند.
ادامه

کد خبر: 1177559  |  ادامه: سلامت نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
نوجوانان مراقب این بیماری باشند یک فیزیوتراپیست گفت: درد زیر کشکک زانو عارضه‌ای است که در نوجوانان اتفاق می‌افتد و می‌توان با انجام برخی حرکات ورزشی آن را درمان کرد. به گزارش بهداشت نیوز: فهیمه...
دانستنی‌هایی درباره گلودرد میکروبی در صورت عدم درمان مناسب، گلودرد استرپتوکوکی می تواند موجب بروز برخی عوارض شود. به عنوان مثال، شما می توانید تب روماتیسمی را تجربه کنید که مفاصل و سییستم عصبی را تحت تاثیر قرار می دهد....
علت دردهای مچ و قوزک پا و نحوه درمان آن مچ پا و قوزک پا به دلیل تحمل کل وزن بدن در طول روز از جمله اندام‌هایی است که بیشتر در معرض آسیب قرار می‌گیرد. با انواع دردهای مچ و قوزک پا و نحوه درمان آنها آشنا شوید. ...
علت دردهای مچ پا و قوزک پا چیست و چگونه می‌توان درمان کرد؟ مچ پا و قوزک پا به دلیل تحمل کل وزن بدن در طول روز از جمله اندام‌هایی است که بیشتر در معرض آسیب قرار می‌گیرد. با انواع دردهای مچ و قوزک پا و نحوه درمان آنها آشنا...

آخرین خبرهای علمي

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در کره جنوبی به حدود ۳۰۰۰ نفر رسید العالم فارسی  ۳۰ دقیقه پیش

العالم - آسیابه گزارش شبکه خبری العالم به نقل از سی ان ان، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها در کره جنوبی بامداد شنبه اعلام کرد با تایید ۵۹۴ مورد جدید ابتلای به ویروس کرونا٬ شمار مبتلایان به این ویروس در کشور به دو هزار و ۹۳۱ نفر رسیده است.دست‌کم ۱۰ هزار سرباز کره جنوبی هم...

ایالت لمباردی ایتالیا: در صورت گسترش کرونا بیمارستان‌ها فلج خواهند شد العالم فارسی  ۳۰ دقیقه پیش

العالم - اروپابه نقل از رویترز، دولت محلی ایالت لمباردی، نقطه اصلی شیوع ویروس کرونا در ایتالیا، روز جمعه هشدار داد اگر شیوع ویروس گسترش یابد بیمارستان‌ها دچار هرج و مرج خواهند شد و حتی در شرایط کنونی ده درصد افراد مبتلا به این ویروس به مراقبت‌های ویژه نیاز دارند.از یک هفته...

تعداد مبتلایان به کرونا در چین به ۸۰ هزار نفر رسید/تایید ۵۹۴ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا... سرپوش  ۱ ساعت پیش

تعداد مبتلایان به کرونا در چین به ۸۰ هزار نفر رسید/تایید ۵۹۴ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در کره‌جنوبی وزارت بهداشت چین از افزایش تعداد تلفات ویروس کرونا در چین به ۸۰ هزار نفر خبر داد.به گزارش تسنیم به نقل از اسکای نیوز، وزارت بهداشت چین که روزانه آمار جدیدی را درباره تعداد تلفات ویروس کرونا منتشر می‌کند، از افزایش تعداد مبتلایان به این ویروس به ۸۰ هزار نفر خبر داد.وزارتخانه مزبور با انتشار بیانیه‌ای...

تعداد مبتلایان کرونا در کاشان به ۹ نفر رسید/ بیمارستان صحرایی در قزوین برپا می شود سرپوش  ۱ ساعت پیش

تعداد مبتلایان کرونا در کاشان به ۹ نفر رسید/ بیمارستان صحرایی در قزوین برپا می شود بنابر اعلام دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در منطقه کاشان به ۹ مورد مثبت قطعی رسیده است.روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کاشان جمعه‌شب در اطلاعیه‌ای تشریح کرد: پیرو اطلاعیه‌های قبلی مبنی بر اطلاع‌رسانی دقیق و به‌هنگام در مورد افراد مبتلا به بیماری کرونا،...

سخنگوی وزارت بهداشت:هیچ شهری تعطیل نخواهد شد/ساختار ایران با قرنطینه انطباق ندارد سرپوش  ۱ ساعت پیش

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت گفت: تاکنون کرونا ویروس درمان دارویی قطعی و مطالعه شده‌ای ندارد، درمان‌های مطرح شده اغلب حمایتی و نگهدارنده است.کیانوش جهانپور رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت در گفت‌وگو با میزان در خصوص برخی از تبلیغات در مورد داروی درمان کرونا گفت:...

آیا شیوع بیماری‌ها و ناهنجاری‌های ژنتیکی در نوزادان IVF بیش از سایر نوزادان است؟ بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

آیا شیوع بیماری‌ها و ناهنجاری‌های ژنتیکی در نوزادان IVF بیش از سایر نوزادان است؟ آیا شیوع بیماری‌ها و ناهنجاری‌های ژنتیکی در نوزادان IVF بیش از سایر نوزادان است؟ عضو تیم تخصصی مرکز تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا گفت: باتوجه به شواهد، قرائن و مطالعات فراوان در بسیاری از کشورهای دنیا، شیوع...

نامه وزیر بهداشت به لاریجانی مبنی بر تعطیلی جلسات مجلس بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

نامه وزیر بهداشت به لاریجانی مبنی بر تعطیلی جلسات مجلس نامه وزیر بهداشت به لاریجانی مبنی بر تعطیلی جلسات مجلس رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا طی نامه‌ای، از علی لاریجانی درخواست کرد که جلسات مجلس تا اطلاع ثانوی تعطیل شود. به گزارش بهداشت نیوز: «سعید...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده