تعداد بازدید: ۱۱
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۱ بهمن ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۱۵:۳۱
15 راهکار برای افزایش اعتمادبه‌نفس کودکان
سلامت نیوز: اعتمادبه‌نفس باارزشمندترین هدیه‌ای است که هر پدر و مادری می‌توانند به فرزندان خود هدیه دهند. اعتمادبه‌نفس احساسی است که هر فرد نسبت به خودش دارد. عوامل زیادی وجود دارد که می تواند بر اعتمادبه‌نفس کودکان تأثیر بگذارد عواملی چون رسانه‌های اجتماعی، مشکلات خانوادگی، امتحانات، زورگویی‌ها، تجربیات سخت و استرس‌زا و.
.. همه از عواملی هستند که در اعتمادبه‌نفس کودک نقش دارند.به گزارش سلامت نیوز به نقل از تبیان، والدین به عنوان ابرقهرمانان کودکان نقش مهمی در افزایش اعتمادبه‌نفس آنها دارند. رشد اعتمادبه‌نفس به کودک کمک می‌کند تا از ارزش‌ها و شایستگی‌های خود آگاه شده و در مواجهه با مشکلات و سختی‌های زندگی احساس عجز و ناتوانی نکند.
مطالعه این مقاله به شما کمک می کند تا در ایجاد حس خوب و تقویت اعتمادبه‌نفس کودکتان نقش مؤثرتری داشته باشید.علائم عدم اعتمادبه‌نفس در کودکان:- تصویر منفی از خود دارند.- به دلیل ترس از شکست، بدون تلاش از انجام کاری اجتناب می‌کند.- در هنگام بازی یا انجام کاری خیلی سریع ناامید شده و تسلیم می‌شود.
- با بهانه‌گیری، از فعالیت‌های اجتماعی کناره گرفته و گوشه‌گیری را ترجیح می‌دهد.- علاقه به فعالیت‌های معمول را از دست‌ می‌دهند.- حالاتی چون غم و اندوه، گریه، عصبانیت، ناامیدی و یا سکوت را تجربه می‌کند.- انتقاد از خود با گفتن عبارت‌هایی چون من هیچ‌وقت درست‌کار نمی‌کنم یا این تقصیر من است یا همه از من باهوش‌تر هستند.
- از انتقاد کردن بدشان می‌آید.- نسبت به نظر دیگران بیش‌ازحد نگران و حساس هستند.- در خانه بیش‌ازحد کمک می‌کنند یا هرگز کمک نمی‌کنند.- به دستاوردهای خود نمی‌بالند.چگونه اعتمادبه‌نفس کودکمان را افزایش دهیم؟1. قدردانی از تلاش کودکاز تلاش کودک قدردانی کنید، صرف‌نظر از اینکه کودک به موفقیت دست‌یافته و یا شکست‌خورده است.
رفتار والدین در مقابل شکست کودک نباید به‌گونه‌ای باشد که کودک از نتیجه تلاش خود شرمنده و خجالت‌زده شود. تلاش مداوم و سخت‌کوشی در طولانی‌مدت باعث افزایش اعتمادبه‌نفس در کودکان می‌شود. 2. تشویق برای تمرینکودک خود را به تمرین درزمینه کار موردعلاقه‌اش ترغیب کنید. البته این کار باید بدون اعمال فشار به او باشد.
در واقع کودک با تمرین کردن تلاش می‌کند تا اعتمادبه‌نفس خود را ارتقا دهد.3. حل مشکلات به تنهاییبه کودک خود هرگز نگویید که این کار سخت است و تو نمی‌توانی انجام دهی. اجازه دهید کودک با کارهای سخت هم روبرو شده و با درک آنها برای حل مشکل، خودش به‌تنهایی تلاش کند در غیر این صورت آن‌ها هرگز توانایی و اعتمادبه‌نفس لازم برای انجام کارهای مشکل‌تر را نخواهد داشت.
4. اجازه دهید مطابق سن خود رفتار کندهرگز از کودک انتظار نداشته باشید که مانند یک بزرگ‌سال رفتار کند وقتی کودک احساس کند که فقط با اجرا کردن رفتار مدنظر والدین به‌عنوان کودک خوب شناخته می‌شود سعی می‌کند مطابق خواسته آنها رفتار کند و این تلاش کودک برای بزرگ‌تر از سن خود رفتار کردن باعث کاهش اعتمادبه‌نفس در او می‌شود.
5. کنجکاوی‌اش را تشویق کنیداز پرسیدن سؤالات بی‌وقفه کودکتان خسته نشوید بلکه بیشتر تشویقش کنید. درواقع او با پرسیدن سؤالات پی‌درپی در حال انجام یک تمرین مفید برای رشد مغزی‌اش است. این بدان معناست که کودک درک می‌کند که چیزهایی در دنیا وجود دارد که او آن‌ها را نمی‌شناسد و از طریق پرسیدن می‌تواند به ماهیت آن‌ها پی ببرد.
با ورود کودکان به مدرسه کودکانی موفق‌ترند که والدینشان کنجکاوی آن‌ها را مورد تشویق قرار می دادند چون آن‌ها می‌دانند که چگونه بهتر و سریعتر به پاسخ پرسش‌هایشان دست پیدا کنند.6. مسئولیت‌های جدیدی به کودک واگذار کنیدبه فرزند خود نشان دهید که رسیدن به اهداف کوچک راهی برای رسیدن به موفقیت آن‌هاست.
والدین با افزایش مسئولیت‌هایی که به کودکان خود واگذار می‌کنند باعث بالا رفتن اعتمادبه‌نفس در آن‌ها می‌شوند. کارل پیچارد، روانشناس و نویسنده 15 کتاب فرزندپروری در این زمینه می‌گوید کودکی که فاقد اعتمادبه‌نفس باشد، نمی‌خواهد چیزهای جدید یا چالش‌برانگیز را امتحان کند، زیرا می‌ترسد دیگران را ناامید کند.
7. هرگز از عملکرد آن‌ها انتقاد نکنیدهیچ‌چیز مانند انتقاد باعث دلسردی کودک نمی‌شود. هرگز به او نگویید که کارش را بد انجام داده بهتر است بازخورد مثبت همراه با پیشنهاد‌های اصلاحی به کودک بدهید. اگر کودک شما متوجه شود که شکست او باعث عصبانیت و ناامیدی شما می‌شود برای پیشگیری از شکست هرگز کارهای جدید را امتحان نخواهد کرد.
بیشتر اوقات انتقاد والدین باعث از بین رفتن اعتمادبه‌نفس در کودکان می‌شود.8. از اشتباهات کودک به‌عنوان فرصتی برای یادگیری استفاده کنیدوالدین از شکست کودک نباید بترسند و آن را فرصتی برای یادگیری و آموزش بدانند. یادگیری از اشتباهات باعث اطمینان کودک می‌شود اما این تنها زمانی اتفاق می‌افتد که شما به‌عنوان والدین با اشتباهات به‌عنوان فرصتی برای یادگیری و رشد کودک رفتار کنید.
بیش‌ازاندازه از کودکان محافظت نکنید و به آن‌ها اجازه دهید هرچند وقت یک‌بار با مسئله‌ای جدید خودشان را به چالش بکشند این کار باعث می‌شود تا یاد بگیرد که دفعه بعد بهتر عمل کرده و مشکلش را خودش حل کند.9. دری برای تجربیات جدید بازکنیدشما به‌عنوان والدین وظیفه‌ دارید تجربیات زندگی کودکتان را افزایش دهید تا بتواند با اعتمادبه‌نفس بیشتری در مقابله با دنیای بزرگ‌تر مواجه شود.
وادار کردن کودک به انجام کارهای جدید و متنوع به آن‌ها یاد می‌دهد که مهم نیست آن کار چقدر ترسناک و متفاوت است مهم این است که می‌تواند بر آن‌ها هم غلبه کرده و پیروز شود.10. بهترین الگوی کودکتان باشیدحداقل تا آغاز دوره نوجوانی شما قهرمان زندگی کودکتان هستید از این موقعیت استفاده کنید تا به آن‌ها بیاموزید که چگونه فکر، عمل و صحبت کنند.
بهترین الگوی کودکتان باشید، تماشای موفقیت شما به کودک کمک می‌کند تا مطمئن شود که او نیز می‌تواند همان کار را انجام دهد.11. نگرانی خود را بروز ندهیدنگرانی والدین برای کودک اغلب می‌تواند به‌عنوان یک رأی عدم اعتماد تفسیر گردد. ابراز اطمینان والدین باعث اعتمادبه‌نفس در کودک می‌شود.
12. فرار نکردن از سختی‌هازندگی سخت است و ناعادلانه و تمام کودکان باید این را درک کنند. هنگامی‌که کودکان با سختی‌ها روبرو می‌شوند مقاومتشان نیز بیشتر می‌شود والدین باید به آن‌ها یادآوری کنند که برای رسیدن به موفقیت باید موانع را از سر راه خود بردارند.13. شهامت آن‌ها را برای انجام کارهای جدید تحسین کنیدفرقی نمی‌کند که این تلاش برای شرکت در مسابقات فوتبال یا شرکت در یک مسابقه دوچرخه‌سواری باشد والدین باید کودکان خود را به دلیل شهامت شرکت در کارهای جدید تحسین کنند و به آنها بگویند که خیلی شجاع هستند که می‌خواهند این کار را تجربه کنند.
درواقع کودک با تمایل به شرکت در انجام کارهای جدید شجاعتش را به رخ والدین می‌کشد. 14. اجازه ندهید تمام‌وقت خود را در اینترنت بگذراندبه فرزندتان اجازه ندهید پشت میز کامپیوتر مخفی‌شده و ساعت‌های زیادی را در فضای مجازی بگذراند در عوض آن‌ها را تشویق کنید که وقتشان را در دنیای واقعی و با افراد واقعی بگذرانند.
حضور بیش‌ازحد در رسانه‌های اجتماعی باعث تنهایی، حسادت، اضطراب، افسردگی، کاهش مهارت‌های اجتماعی و نهایتاً منجر به کاهش اعتمادبه‌نفس در کودکان می‌شود.15. سختگیر باشد اما نه خیلی زیادسختگیری بیش‌ازحد والدین باعث کاهش اعتمادبه‌نفس در کودکان می‌شود روانشناسان با تحقیق بر روی 125 کودک که در خانواده‌های سختگیر زندگی می‌کردند دریافتند که از اعتمادبه‌نفس کمتری نسبت به سایر کودکان هم‌سن خود برخوردار بودند.
ادامه

کلمات کلیدی:
کد خبر: 1177563  |  ادامه: سلامت نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
آفتاب‌‌نیوز : فاطمه حسینی‌فر در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: برخی کودکان تحمل باختن در بازی را ندارند، دلیل این امر این است که آن‌ها خودباوری و اعتماد به نفس پایینی داشته و احساس منفی درباره خود دارند که باید تلاش کرد تا اعتماد به نفس آنان بالا برود.وی ادامه داد: بنابراین اگر...
7 علامتی که می گوید باید فرزندتان را نزد پزشک ببرید تشخیص اینکه کودکی سرماخورده است و یا دل دارد و غیره کار چندان سختی نیست و والدین به خوبی متوجه این قبیل ناخوشی‌ها می‌شود. با این حال همیشه کار به همین سادگی‌ها هم نیست...
7 علامتی که نشان می‌دهد باید فرزندتان را نزد پزشک ببرید تشخیص اینکه کودکی سرماخورده است و یا دل دارد و غیره کار چندان سختی نیست و والدین به خوبی متوجه این قبیل ناخوشی‌ها می‌شود. با این حال همیشه کار به همین سادگی‌ها هم...
▫ چشم ‌و‌ هم‌چشمي كودكانه  سلامت نیوز - علمي
سلامت نیوز: «دفترهای فانتزی می‌خریم چون به ما انگیزه درس خواندن می‌دهند و رنگ شادی دارند.» این جمله‌ای است که در گزارش «از دفترهای تعاونی تا دفترهای 600 هزار تومانی» از دهان دانش‌آموزان خواندیم. دانش‌آموزانی که در آستانه سال تحصیلی نو بیش از آنکه به دنبال...
این طبیعی است که والدین، نگران سلامتی و بهداشت فرزندان خود باشند. برخی از پدر و مادرها ترجیح می‌دهند بچه‌ها فقط در فضاهای بسته و کاملاً بهداشتی بازی کنند تا در فضای آزاد و کمی آلوده. بچه‌های امروز بیشتر با تکنولوژی سرگرم‌اند و با طبیعت قطع ارتباط کرده‌اند. در ادامه به مواردی اشاره می‌کنیم که نشان می‌دهد...

آخرین خبرهای علمي

تیرباران متبلا به کرونا به دستور حاکم کره‌شمالی! سرپوش  ۱۹ دقیقه پیش

تیرباران متبلا به کرونا به دستور حاکم کره‌شمالی! حاکم کره‌شمالی برای مبارزه با شیوع بیماری کرونا در کشورش روشی مختص خود دارد که بی‌سابقه است.به گزارش بهارنیوز به نقل از روزنامه «دونگ ایلپو» کره‌شمالی، یکی از مسئولان کشوری که به تازگی از چین بازگشته بود، بعد از ظهور علائم مشابه کرونا به سرنوشت دردناکی دچار شد.این فرد که از مسئولان تجاری دولت کره‌شمالی...

اردن معامله قرن را در سکوت اجرا می کند! العالم فارسی  ۳۷ دقیقه پیش

العالم ـ اردندر اردن اما دیدگاه های مختلفی در این خصوص وجود دارد؛ اردنی ها و فلسطینی ها به این مساله با چشم تردید نگاه می کنند؛ زیرا این طرح های اقتصادی با بخش اقتصادی معامله ترامپ سنخیت و توافق دارد.آنچه که بیش از همه چیز آنها را نگران کرده است، سکوت دولت اردن در برابر معامله شوم...

عبدالله: کودتا علیه مردم سالاری را نمی‌پذیریم و حکومت تشکیل می‌دهیم العالم فارسی  ۳۷ دقیقه پیش

العالم _ آسیا«عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی دولت افغانستان و رهبر تیم ثبات و همگرایی اعلام کرد که تیمش پیروز انتخابات است و حکومت همه شمول تشکیل خواهد داد.وی در جمع هوادارانش اظهارداشت: از مردم افغانستان، نیروهای امنیتی و حامیان ثبات و همگرایی تشکر می‌کنم که با شرایط...

توضیحات موسوی درباره دیدار سناتور آمریکایی با ظریف در مونیخ العالم فارسی  ۳۷ دقیقه پیش

العالم _ ایران / سیاسیسیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اخبار منتشر شده مبنی بر دیدار ظریف با «کریس مورفی» سناتور دموکرات آمریکایی در حاشیه پنجاه و ششمین کنفرانس امنیتی مونیخ امشب (سه شنبه) در صفحه توئیترش نوشت: «دکتر ظریف همواره گفته اند که با برخی اعضای...

اگر دولت سوریه عقب‌نشینی نکند، به زور متوسل می‌شویم العالم فارسی  ۳۸ دقیقه پیش

العالم - ترکیه«ابراهیم کالین» سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه امروز (سه‌شنبه) گفت که ترکیه به حملات دولت سوریه به زودی پاسخ می‌دهد.به نوشته وبگاه شبکه تی آر تی، او مدعی شد که ارسال تجهیزات نظامی به خاک سوریه به منظور «حمایت از غیر نظامیان» ادامه خواهد...

مادورو: از نبرد با دشمنان هراسی نداریم العالم فارسی  ۳۸ دقیقه پیش

العالم- آمریکا رئیس جمهور ونزوئلا روز دوشنبه با متهم کردن دولت آمریکا به زمینه‌چینی برای حمله نظامی به کشورش گفت که از هیچ هراسی از نبرد نظامی ندارد.به نوشته «خبرگزاری فرانسه»، «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا در یک سخنرانی در جمع نظامیان عالی رتبه این...

2020 سال پایان اشغال ادلب العالم فارسی  ۳۸ دقیقه پیش

العالم _ ایران / سیاسیخبر:با پاکسازی غرب حلب از تروریست ها و اشغال ساعت صفر آزاد سازی ادلب فرا می رسد این را می توان از سخنان دوشنبه شب بشار اسد استنباط کرد.تحلیل:-چنانکه از شواهد و قراین برمیاید در استراتژی نظام سوریه سال 2020 سال آزادی ادلب است و تنها و احیانا پس از این مساله شمال...

طرح‌های زیادی برای آینده در عراق داریم العالم فارسی  ۱ ساعت پیش

العالم - عراقژنرال «جینی کاردینیا» رئیس هیأت ناتو در عراق امروز سه‌شنبه با «عثمان الغانمی» رئیس ستاد مشترک ارتش این کشور دیدار کرد.وزارت دفاع عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که در این دیدار دو طرف بر اهمیت توافق دولت عراق و ناتو درباره ازسرگیری مأموریت‌های...

شیخ عشیره سوری: در درگیری‌ با نیروهای آمریکایی‌ 2 تن از آن‌ها کشته و زخمی شدند + فیلم العالم فارسی  ۱ ساعت پیش

العالم - سوریهشیخ «فیصل الیوسف» شیخ عشیره «الغنامه» در حومه شهر «الحسکه» سوریه گفت که در جریان درگیری که هفته گذشته اهالی چند روستا با نیروهای آمریکایی در این منطقه داشتند، یک نیروی آمریکایی کشته و یک تن دیگر زخمی شده‌ است.او به خبرگزاری اسپوتنیک...

حماس: پاسخ رسمی فلسطین به رونمایی از معامله قرن کافی نیست العالم فارسی  ۱ ساعت پیش

العالم- فلسطین اشغالی امروز (سه شنبه) شهر غزه شاهد نشست برخی سران حماس با نویسندگان در خصوص چگونگی مقابله با طرح آمریکایی برای حل نزاع فلسطینی-اسرائیلی موسوم به «معامله قرن» بود.بر اساس گزارش خبرگزاری «شهاب»، «خلیل الحیه» عضو دفتر سیاسی حماس در...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده