تعداد بازدید: ۱۰
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۱ بهمن ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۱۶:۴۴
خانواده، مدرسه و کودک و نوجوان سه محور اصلی ورزش همگانی هستند
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان، «سید عباس صالحی» امروز در جلسه شورای فرهنگ عمومی با دستور «برنامه ترویج فرهنگ ورزش همگانی» با اشاره به تنظیم سند ورزش همگانی در دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی، اظهار داشت: در مورد ورزش همگانی ابتدا باید به این سمت حرکت کرد که تا چه اندازه به این امر نیاز داریم، آمارها نشان می‌دهد که بسیاری از مسائل اجتماعی، سلامت جسمانی و روانی به ورزش همگانی برمی‌گردد.
وی ادامه داد: سلامت جسمانی، اجتماعی و سایر بخش‌های حوزه سلامت به ورزش همگانی مرتبط است، در همین راستا دستگاه‌های زیادی فعالیت می‌کنند که هم‌افزایی در آنها می‌تواند به کمک این موضوع بیاید و حتی بسیاری از دستگاه‌ها نیز وجود دارند که ظرفیت کار در این بخش را داشته و باید از پتانسیل آنها بهره برد.
صالحی یادآور شد: امروز نیاز است در بخش مدیران تصمیم‌گیر دانش، مهارت و اجرای ورزش همگانی را به شکل درست آموزش و سطح سواد مدیران در این زمینه را ارتقا دهیم، زیرا تفسیر درست این موضوع باعث می‌شود در نگاه مدیریتی دید بهتری شکل بگیرد. وی افزود: در قالبی دیگر باید از وضعیت موجود در ورزش همگانی استفاده بهینه را برد و در عین حال در بخش‌هایی نیز سرمایه‌گذاری لازم صورت پذیرد، از نظر زیرساخت‌ها و اجرای رویدادها یکسری اقدامات انجام شده اما باید دید چگونه می‌توان سرمایه‌گذاری‌ها در این بخش‌ها را بیشتر کرد.
رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور با بیان اینکه در حوزه فرهنگ‌سازی و ورزش همگانی اتفاقات خوبی رقم خورده است، گفت: خانواده، کودکان و نوجوان و مدارس سه بخشی است که باید کار ریشه‌ای را در ورزش همگانی از آنجا آغاز کرد، از دبیرخانه‌هایی که سند ورزش همگانی در دستگاه آنها مستقر خواهد شد خواستاریم پیگیری‌های لازم در این خصوص را داشته باشند، زیرا اگر فرهنگ نقطه پایه در زندگی ما قرار گیرد خیلی از مسائل در مسیر درست خود حرکت خواهد کرد.
ورزش همگانی از رهگذر توجه به کودکان آغاز می‌شوددر ادامه این جلسه مهرزاد حمیدی معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت ورزش و جوانان با اشاره به اینکه در جامعه امروز چاقی، فشار خون و فعالیت کم در حال افزایش است، خاطرنشان کرد: تحقیقات صورت گرفته در سال 93 نشان می‌دهد که 5/9درصد دانش‌آموزان اضافه وزن و 11درصد نیز چاق هستند، به عبارتی یک چهارم کل دانش‌آموزان کشور مشکل اضافه وزن دارند.
وی ادامه داد: سبک زندگی، فناوری روز و اعتیاد عواملی برای کاهش الگوهای حرکتی در زندگی روزمره مردم است، در سیستم آموزشی دنیای امروز سواد خواندن، نوشتن و موسیقی در کنار سواد حرکتی معرفی می‌شود، اگر چنین اتفاقی در جامعه شکل بگیرد در امتداد آن ورزش همگانی و قهرمانی در آینده منتظر آن جامعه خواهد بود.
معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت ورزش و جوانان تصریح کرد: باید بر روی سواد حرکتی برنامه‌ریزی کرد، در دنیا از سن دو سالگی به بعد این اقدام آغاز می‌شود، ورزش همگانی یک امر دستوری و تشویقی نیست و باید از ابتدای دوران کودکی آغاز شود. حمیدی بیان کرد: در حال حاضر در وزارت آموزش و پرورش در معاونت آموزش تلاش کردیم تا مربیان ورزشی را تربیت کنیم و در عین حال ساعات مرتبط با تربیت بدنی افزایش یافته است، همچنین سالن‌‌های ورزشی در این سال‌ها افتتاح شده تا دانش‌آموزان از آن استفاده کنند، امروز ورزش همگانی از توجه به کودکان آغاز می‌شود.
همدلی، نشاط اجتماعی، سلامت جسمی و روانی همگی در گرو ورزش همگانی استرضا پورحسین عضو شورای فرهنگ عمومی با اشاره به اینکه در صدا و سیما برنامه‌های ورزشی در سه قالب ورزش همگانی، قهرمانی و حرفه‌ای دنبال می‌شود، گفت: موضوع ورزش به خصوص ورزش همگانی در اسناد بالادستی این سازمان تعبیه شده است زیرا این بخش یکی از پایه‌های سلامت جامعه است.
وی ادامه داد: همدلی، نشاط اجتماعی، سلامت جسمی و روانی همگی در گرو ورزش همگانی است، در همین راستا سازمان صدا و سیما در امر اطلاع‌رسانی به خصوص در رابطه با ورزش همگانی فعالیت‌های خوبی دارد، از طرفی دیگر در بخش آموزش نیز اقداماتی صورت گرفته است و در گام بعدی به سمت فرهنگ‌سازی و همچنین انگیزه‌سازی برای ورزش هستیم.
ورزش برای کارگران عاملی برای کاهش حوادث حین کار استدر ادامه این جسله ابراهیم صادقی‌فر معاون فرهنگی اجتماعی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، با ارائه آماری از اعتیاد در جامعه کارگری گفت: مجموع آمار در کشور نشان می‌دهد که 23درصد جامعه کار درگیر موضوع اعتیاد است، بنابراین در قسمت سلامت جسم و روان کارهای متفاوتی را انجام داده‌ایم.
در واقع تلاش ما در امر ورزش به نوعی جلوگیری از اعتیاد و جسم ناسالم است. وی ادامه داد: در حال حاضر 3هزار خانه بهداشت با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بنگاه‌های کار بین 500 تا 700 نفری احداث شده است تا سلامت جسمی و روانی را برای کارگران فراهم کند. یکی از برنامه‌های ما این است که مراکز ورزشی که به موضوع اعتیاد نیز می‌پردازند را مورد استفاده قرار دهیم، همچنین تلاش کردیم در مهمان‌سراهای خود برنامه‌های ورزشی را لحاظ کنیم تا کارگران همراه با خانواده با موضوع ورزش ترغیب شوند.
معاون فرهنگی اجتماعی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: کاهش آسیب‌های اجتماعی، جلوگیری از حوادث هنگام کار، سلامت جسم و روان و .... با ورزش فراهم خواهد شد، پس نیاز است ما در بین قشر کارگر و خانواده‌های آنها امر ورزش را نهادینه کنیم، در همین راستا یکی از برنامه‌های ما اوقات فراغت در خانواده‌های کارگران است تا از کانون خانواده بتوانیم فرهنگ‌سازی را آغاز کنیم.
در شهرداری تهران 352 نقطه برای ورزش مردم احداث شده استمجید رباطی سرپرست سازمان ورزش شهرداری با بیان اینکه امروز بیشترین مرگ و میر در زندگی شهری سکته قلبی است، گفت: در شهرداری تهران تا به امروز 207 ایستگاه ورزش ایجاد شده است، تلاش هم براین بوده که برنامه‌ها با محوریت خانواده و سلامت صورت پذیرد، خوشبختانه دستگاه‌های مرتبط در این بخش به ما کمک‌های زیادی کرده‌اند.
سرپرست سازمان ورزش شهرداری تاکید کرد: در راستای ورزش‌های تخصصی سالن‌های سرپوشیده‌ای در نظر گرفته شده است، به طور کلی در 352 نقطه تهران سالن‌های ورزشی آبی، توپی و .... احداث شده که به 25میلیون نفر امکان خدمات‌دهی دارد، البته این میزان با آمار استاندارد جهانی فاصله دارد. رباطی یادآور شد: باتوجه به مشکلات اقتصادی و آلودگی هوا باید ورزش همگانی را به عنوان ابزاری برای سلامت جامعه بدانیم، در همین راستا شهرداری در دوره جدید علاوه بر سه‌شنبه‌های بدون خودرو برای مدیران، روزهای دوشنبه هم ورزش را پایه‌گذاری کرده است، همچنین باتوجه به توسعه ورزش‌های الکترونیکی با همکاری بنیاد بازی‌های رایانه‌ای این امکان فراهم خواهد شد تا در این بخش هم فعالیت کنیم.
وی بیان داشت: نگاه ویژه شهرداری به جانبازان و افراد خاص برای ورزش همگانی همچنان ادامه دارد و در دوره جدید اهتمام بیشتری نیز به این قشر جامعه داشته‌ایم. همچنین در برخی مناطق برای صدور پروانه ساخت ساختمان‌ها احداث فضایی برای ورزش را الزام‌آور کرده‌ایم تا بخشی از کمبودها جبران شود. ورزش سلامت‌محور باید از دوران شیرخوارگی تا سالخوردگی انجام شوددر بخش پایانی این جلسه نیز محمدحسین میرزا راه کوشکی رئیس اداره ورزش همگانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توضیحاتی در مورد تاثیرات ورزش از دوران کودکی تا بزرگسالی ارائه کرد.
وی گفت: ورزش سلامت‌محور باید از دوران شیرخوارگی تا سالخوردگی انجام شود، از این رو نیاز داریم در وزارت آموزش و پرورش برای دانش‌آموزان مقاطع اول تا سوم ابتدایی نیز مربیان ورزش در نظر گرفته شود، امروز در ورودی‌ها به دانشگاه، شاهد بیماری‌های زیادی هستیم که از دوران تحصیل آنها در گذشته نشات می‌گیرد و این امر هزینه‌های زندگی را در آینده برای قشر جوان افزایش خواهد داد.

ادامه

کد خبر: 1177733  |  ادامه: شبستان
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان، اعضای حاضر در این جلسه با گرامیداشت یاد و خاطره سردار قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس و دیگر همراهان، اقدام جنایتکارانه و تروریستی آمریکا را به شدت محکوم کردند. بنابراین گزارش، در ابتدای این جلسه سیدمحمدرضا موالی‌زاده با تسلیت شهادت سردار سلیمانی و گرامیداشت...
▫ 13 دی روز جهانی مقاومت شد  تسنیم - فرهنگي
- اخبار فرهنگی - به گزارش خبرگزاری تسنیم، با پیشنهاد بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و آرای اعضای حاضر سیزدهم دی همزمان با روز شهادت سردار قاسم سلیمانی به‌عنوان روز جهانی مقاومت نامگذاری شد.اعضای حاضر در هفتصد و سی و هفتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور که صبح امروز سه‌شنبه 17 دی برگزار شد، با...
به گزارش ستاره‌ها و به نقل از ایرنا، طرح اولیه پویش ملی دوشنبه های ورزشی تهران از اردیبهشت امسال با هدف توسعه تحرک و نشاط اجتماعی به همت سازمان ورزش شهرداری کلید خورد؛ پس از آن دستگاه‌های مختلفی از جمله اداره کل ورزش و جوانان استان تهران و فدراسیون های ورزشی در این طرح مشارکت کردند.به گفته...
به گزارش گروه شهری خبرگزاری فارس،‌ مجید رباطی درباره برنامه‌های ورزشی در پایتخت اظهارداشت:  یکی از مهم‌ترین برنامه های هفته تربیت بدنی در برج آزادی و با همکاری منطقه ۹ برگزار شد. همچنین حدود ۳۰۰ برنامه در مناطق و سازمان‌ها داشتیم. لیگ فوتبال زیر ۱۴سال محلات از برنامه‌های جدید...
به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از شیراز، یک تیم بانوان که در لیگ برتر فوتسال حضور دارد در هفته دوازدهم این لیگ با پیراهن ورزشی که شعار «شیرازکتاب می خواند» و معرفی دبیرخانه دائمی ترویج کتابخوانی کلانشهر شیراز بر آن درج شده شده بود در مراسم آغازین مسابقه حضور پیدا کرد.همچنین در ابتدای مسابقه...
به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، عبدالحمید احمدی معاون فرهنگی و همگانی وزارت ورزش در نشست خبری به مناسبت هفته تربیت بدنی گفت: ۲۶ مهر در تقویم ملی روز تربیت بدنی نامگذاری شده به همین مناسبت یک هفته در این خصوص برنامه خواهیم داشت. امسال این هفته با اربعین حسینی تقارن دارد....
▫ مسابقات بین نسلی برگزار می‌شود  خبرگزاری برنا - ورزشي
به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا و به نقل از روابط عمومی سازمان ورزش شهرداری تهران، سازمان ورزش برای نخستین بار مسابقات بین نسلی را با هدف کاهش شکاف بین نسلی و فراگیر شدن ورزش همگانی برگزار می‌کند. به منظور برگزاری این رقابت‌ها، همایشی با همین عنوان با حضور اساتید و نخبگان...
- اخبار ورزشی - به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از روابط عمومی سازمان ورزش شهرداری تهران، در این نشست، با تشکیل شورای سیاستگذاری شهرفعال و شهروند دوستدار ورزش، ضمن بررسی چالش‌های ورزش شهروندی در کلانشهرها، ابعاد و دستاوردهای مختلف دو پویش دوشنبه‌های ورزشی و خیابان ورزش تشریح شد.پویش‌هایی...
یک استاد رشته علوم ورزشی ضمن ابراز تاسف نسبت به عدم توجه به ورزش همگانی، گفت که مردم در ورزش ایران گم‌ شده‌اند. محمدعلی قره در مورد ضعف‌های اجرایی ورزش ایران در بخش‌های مختلف اعم از عدم ثبات مدیریتی، مسائل مالی، ورزش پایه و... اظهارکرد: اگر مقوله مسابقه را از ورزش ایران فاکتور بگیریم به طور حتم ارزیابی...
یک استاد رشته علوم ورزشی ضمن ابراز تاسف نسبت به عدم توجه به ورزش همگانی، گفت که مردم در ورزش ایران گم‌ شده‌اند.محمدعلی قره در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد ضعف‌های اجرایی ورزش ایران در بخش‌های مختلف اعم از عدم ثبات مدیریتی، مسائل مالی، ورزش پایه و... اظهارکرد: اگر مقوله مسابقه را از ورزش ایران فاکتور بگیریم...

آخرین خبرهای فرهنگي

هنر ایرانی همیشه با روح و فرهنگ مردم ایران سر و کار داشته است ایلنا  ۴۹ دقیقه پیش

هنر ایرانی همیشه با روح و فرهنگ مردم ایران سر و کار داشته استبه گزارش ایلنا، سید عباس صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، سید محمد مجتبی حسینی (معاونت هنری ‌وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، حمید قبادی (مشاور معاون وزیر ارشاد) و هادی مظفری ‌(مدیر مرکز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد) روز چهارشنبه ۳۰ بهمن از دوازدهمین جشنواره ‌هنرهای تجسمی فجر در موسسه صبا بازدید...

تازه‌ترین آمار فروش فیلم‌های در حال اکران تسنیم  ۵۲ دقیقه پیش

تازه‌ترین آمار فروش فیلم‌های در حال اکران - اخبار فرهنگی - به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، در تازه‌ترین آمار فروش فیلم‌های سینمایی در حال اکران، «مطرب» پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران لقب گرفت.بنا بر این گزارش فیلم «مُطرب» توانسته است به فروش 38 میلیارد و 200 میلیون تومانی خود برسد که با این حساب فروش فیلم «هزارپا» را پشت...

"روزگار" سریال جدید تلویزیون شد + عکس تسنیم  ۱ ساعت پیش

"روزگار" سریال جدید تلویزیون شد + عکس - اخبار فرهنگی - به گزارش خبرگزاری تسنیم، روزگار به تهیه‌کنندگی سید مازیار ‌هاشمی و مهدی صفی‌یاری، با نگاهی آسیب‌شناسانه، کنکاشی در رفتارهای فردی و اجتماعی‌ است که مسائل و مشکلات مبتلابه جامعه امروز را روایت می‌کند. این مجموعه که در تهران تصویربرداری شده، قرار است در 16 قسمت 40 دقیقه‌ای پخش شود.در...

اخبار جعبه جادو| جانشین میهمان "ملک سلیمان" و "آب‌نبات‌چوبی رادیو/ "دست‌فرمون"... تسنیم  ۱ ساعت پیش

اخبار جعبه جادو| جانشین میهمان "ملک سلیمان" و "آب‌نبات‌چوبی رادیو/ "دست‌فرمون" فصل بعدی دارد؟ - اخبار فرهنگی - به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، اخبار کوتاه رادیو و تلویزیون را در ادامه بخوانید:شروع فصل جدید دست‌فرموننشست خبری برنامه «دست فرمون» امروز با حضور عوامل این برنامه در اداره کل روابط عمومی صدا و سیما برگزار شد. محمود محمودی، تهیه‌کننده برنامه دست‌فرمون با اعلام اینکه برنامه‌های...

محمدحسین گروسی‌نژاد درگذشت آفتاب نیوز  ۲ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : محمدحسین گروسی نژاد، شاعر، نویسنده و صاحب کتاب مجموعه شعر «از الهام تا عرفان» روز گذشته (سه شنبه ۲۹بهمن) درگذشت.او متولد سال ۱۳۳۲ و مدیران ارشد بازنشسته راه آهن بود. گروسی نژاد در دوران مدیریتی خود در پست‌هایی همچون مدیرکل دارایی، رئیس دفتر تشریفات، کارگزینی و......

ضابط نبی‌زاده و اجرا در دستگاه راست و بیات شیراز + ویدیو تسنیم  ۲ ساعت پیش

ضابط نبی‌زاده و اجرا در دستگاه راست و بیات شیراز + ویدیو - اخبار فرهنگی - به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، گروه ضابط نبی‌زاده از کشور آذربایجان یکی از اجراهای بخش بین‌الملل در سی‌وپنجمین جشنواره موسیقی فجر بود. این اجرای یکشنبه 27 بهمن 1398 برگزار شد.نگاهی به آلبوم مشترک شجریان و قربانی؛ دور از انتظار، یکسان و گاهی ملال‌آورضابط نبی زاده، علی اصغر ممداُف...

داستان ضحاک "میکائیل شهرستانی" در رادیو تسنیم  ۲ ساعت پیش

داستان ضحاک "میکائیل شهرستانی" در رادیو - اخبار فرهنگی - به گزارش خبرگزاری تسنیم، روز پنجشنبه اول اسفندماه پخش سریال رادیویی ضحاک به کارگردانی میکائیل شهرستانی از رادیو نمایش آغاز می‌شود. این سریال رادیویی در 6 قسمت تولید و داستان آن بر اساس شاهنامه فردوسی توسط بابک صفی‌خانی به صورت نمایش رادیویی نوشته و تنظیم شده است.در شاهنامه آمده است:...

محمود کریمی: به لیست وحدت رأی می‌دهم تسنیم  ۲ ساعت پیش

محمود کریمی: به لیست وحدت رأی می‌دهم - اخبار فرهنگی - به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، محمود مداح معروف تهران طی متنی که چند لحظه قبل در فضای مجازی منتشر شد، نظر خود را درباره لیست‌های انتخاباتی حاضر در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی اینگونه ابراز کرد:بسم الله الرحمن الرحیمهموطنان عزیز سلام؛حضرت آقا فرمودند: مردم کار خود...

کتاب زندگینامه «آلفرد هیچکاک» منتشر شد تسنیم  ۲ ساعت پیش

کتاب زندگینامه «آلفرد هیچکاک» منتشر شد - اخبار فرهنگی - به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، کتاب «نیمه‌ تاریک نابغه» مشتمل بر زندگینامه‌ آلفرد هیچکاک کارگردان سرشناس و انگلیسی‌تبار تاریخ سینمای جهان به نویسندگی دونالد اسپوتو و ترجمه محسن امیری به همت انتشارات بنیاد سینمایی فارابی منتشر شد.این کتاب مشتمل بر 16 فصل در 808 صفحه است...

ویژه برنامه‌های انتخاباتی رادیو تسنیم  ۲ ساعت پیش

ویژه برنامه‌های انتخاباتی رادیو - اخبار فرهنگی - به گزارش خبرگزاری تسنیم، شبکه‌های رادیویی روز جمعه دوم اسفندماه از اولین ساعات رأی‌گیری در کشور، در راستای برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی با هدف افزایش شور و نشاط سیاسی و بالا بردن میزان مشارکت مردم در انتخابات با توجه به مأموریتی که دارند، ویژه برنامه‌هایی را تولید و پخش می‌کنند.همچنین...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده