تعداد بازدید: ۱۹
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۱ بهمن ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۱۶:۴۵
مصاحبه|کارشناس راهبردی عراق: تظاهرات «جمعه حاکمیت عراق» همه‌پرسی برای اخراج نظامیان آمریکایی است
- اخبار بین الملل - هاشم الکندی رئیس گروه پژوهش‌های استراتژیک الهدف عراق در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری تسنیم درباره برگزاری تظاهرات ضد اشغالگری در عراق اظهار داشت: برای برگزاری تظاهرات میلیونی و طرح درخواست اجرای تصمیم پارلمان مبنی بر خروج آمریکایی‌ها از عراق، شاهد اتفاق نظر گروهها و احزاب مختلف و ملت عراق و تظاهرات میلیونی آنان بودیم.
وی گفت: تظاهرات میلیونی که مقتدا صدر رهبر جریان صدر فراخوان آن را داده و مورد تایید بیشتر جریان‌های سیاسی عراق قرار گرفت، حامل پیام‌های متعددی است؛ اولین پیام متوجه آمریکایی‌ها است زیرا هرکس در مشروعیت قانون خروج نیروهای آمریکایی مصوب پارلمان عراق شک کرده و یا در آن اشکال وارد کند، خواهد دید، این تظاهرات میلیونی در شهرهای مختلف عراق به مثابه همه پرسی و درخواست اجرایی شدن تصمیم پارلمان است که دولت عراق نیز آن را به آمریکایی‌ها عرضه کرد، زیرا آنان می‌گفتند در صورت درخواست دولت عراق از این کشور خارج خواهند شد.
این کارشناس راهبردی عراقی افزود: تصمیم کنونی عراقی‌ها مبتنی بر خروج آمریکایی‌ها از خاک عراق و پایان هرگونه خروج آنان از این کشور است و تظاهرات میلیونی نیز حامل همین پیام است و در عین حال برای دولت عراق از این نظر الزام آور است که اقدامات فراگیر برای خروج آمریکایی‌ها را اتخاذ کند.موضوع دیگر اینکه این تظاهرات به مثابه تایید تصمیم پارلمان عراق مبنی بر خروج آمریکایی‌ها است که به دلیل فشار آمریکا یک سال به تاخیر افتاد، در هر حال تصمیم پارلمان به مثابه قیام و مخالفت با فشار آمریکا و نقطه درخشان در مسیر و عملکرد پارلمان عراق به شمار می آید.
بزرگترین پیام تظاهرات جمعه حاکمیت عراقالکندی تاکید کرد: اما بزرگترین پیام این تظاهرات این است که این آخرین گزینه گروههای مقاومت اسلامی عراق برای آمریکایی‌ها است و چنانچه به خواست و اراده مردم عراق و مصوبه پارلمان و دولت این کشور پاسخ ندهند، ملت عراق گزینه‌های متعددی برای بیرون راندن آمریکایی‌ها دارند زیرا از این پس آمریکایی‌ها اشغالگران خاک عراق خواهند بود و این از نظر عراق و ماده 51 قانون بین‌المللی کاملا مردود است؛ قانونی که مبتنی بر مقاومت در برابر اشغالگران است، از همین رو عراقی ها همانطور که در سال 2011 آمریکایی‌ها را شکست دادند و از این کشور بیرون راندند، اکنون نیز قادرند بار دیگر طعم شکست را به آنان بچشانند و با استفاده از همه راهها و ابزارها آنان را بیرون رانند.
وی در پاسخ به این سوال که احزاب عراقی از این تظاهرات چه نتیجه‌ای را انتظار دارند؟ گفت: تظاهراتی که برای تشییع شهدا وتحت عنوان وفاداری به شهدا و مخالفت با تجاوزات آمریکا برگزار شد، بیانگر مخالفت ملت عراق با اقدامات استکباری و خصمانه علیه مردم بود.مصاحبه|رئیس مرکز مطالعات عراق: تظاهرات جمعه «نه» به ادامه اشغالگری آمریکاستگزارش| 9 نکته راهبردی فراخوان مقاومت برای تظاهرات میلیونی ضدآمریکایی در عراقگزارش|چرایی ازسرگیری ناآرامی‌ها در برخی شهرهای عراق؛ اغتشاش پیشدستانه علیه روز بزرگ الکندی در توضیح این مطلب افزود: برگزاری این تظاهرات به معنی مخالفت با حضور آمریکا و نقشه‌های آن و نیز جنایت‌های این کشور است که با سردادن شعار مرگ بر آمریکا و اسرائیل و تاکید بر خروج آمریکای اشغالگر از خاک عراق برگزار شد و تظاهرات جدید به مثابه تاکید بر این خواسته‌ها خواهد بود و انشاءالله به شکل میلیونی و در قامت مقاومت در برابر حضور آمریکا و مخالفت با ادامه حضور آن در عراق برگزار خواهد شد.
وی حضور مردم را در این تظاهرات گسترده پیش‌‌بینی کرد و گفت: مجموعه‌ای از طرفهای سیاسی و گروههای مقاومت اسلامی عراق اعلام کردند، در این تظاهرات شرکت خواهند کرد و حامیان خود را نیز به مشارکت دعوت کردند، به این ترتیب مشارکت در تظاهرات مردمی و گسترده خواهد بود، اما موضوع مهم تر اینکه این تظاهرات به معنی مقاومت در برابر حضور آمریکا است و به یک گروه مشخص و یا حزب و رویکرد مشخصی در عراق اختصاص ندارد، بلکه با حضور اکثریت ملت عراق برگزار می‌شود که رویکرد کلی آنان اکنون مبتنی بر مقاومت در برابر حضور آمریکا و مخالفت با جنایت‌های آن و نقض حاکمیت عراق است و در روز تظاهرات تاکید خواهد شد که ملت عراق به ملت مقاوم تبدیل شده است؛ ملتی که در کنار الحشد الشعبی مقاومت را به نمایش گذاشت و نقشه‌های تروریستی آمریکا با استفاده از داعش را شکست داد و اکنون نیز می‌تواند حضور آمریکا در عراق را ناکام بگذارد.
الکندی درباره اهداف و نتایج نهایی این تظاهرات و ممنوعیت حزبی بودن آن و اعلام اینکه شعارهای آن باید ملی بوده و فقط پرچم عراق در این اجتماع در دست گرفته شود، توضیح داد: موضوع مربوط به فراخوان تظاهرات از سوی یک طرف و تایید آن از سوی طرف دیگر نیست، اکنون سخن از حاکمیت عراق و امنیت این کشور و عزت و کرامت مردم آن است؛ موضوعی که به یک گروه و یا حزب عراقی محدود نمی‌شود، بر این اساس مشارکت در تظاهرات گسترده و با نام عراق و برای آن خواهد بود و در جریان آن فقط پرچم عراق بالا برده خواهد شد بنابراین تظاهرات عراقی‌ها سرفصل حاکمیت عراق و رویارویی با بازگشت اشغالگر آمریکایی به عراق است.
ترور سردار سلیمانی اشتباه بزرگ راهبردی ترامپ بودوی اقدام اخیر ترامپ در ترور سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران و شهید ابومهدی المهندس فرمانده الحشد الشعبی را اشتباه راهبردی بزرگ خواند و افزود: ترامپ تصور می‌کرد، این کار یک دستاورد انتخاباتی را برایش به ثمر خواهد رساند حال آنکه حتی اعضای حزب جمهوریخواه نیز آن را اشتباه راهبردی دانستند.
این کارشناس عراقی ادامه داد: ترامپ تصور می‌کرد، بازتاب‌های حاصل از این حمله و شهادت ابومهدی المهندس و سردار سلیمانی به سرعت پایان خواهد یافت اما سیلی جمهوری اسلامی ایران به ترامپ در پاسخ به ترور این دو شهید، موجب تضعیف ترامپ و همچنین وحدت ملت عراق و ایران شد. همچنین تشییع این دو شهید به مثابه پیامی با مضمون وفاداری به راه شهدا و ناکامی کامل آمریکا در فتنه انگیزی بین ملت ایران و عراق بود.
وی گفت: اکنون تمام کسانی که تصور می کردند چه بسا آمریکا به منظور خدمت به عراق و مبارزه با تروریسم در خاک این کشور حضور دارد، متوجه شده‌اند، آمریکایی‌ها خود عامل جذب تروریسم و کشتار عراقی‌ها هستند و همین آگاهی مردم عراق موجب شد بر لزوم خروج آمریکایی‌ها تاکید کنند و به موازت آن گروههای مقاومت اسلامی عراق نیز یکصدا آماده بیرون راندن آمریکایی‌ها هستند و اعلام کرده‌اند در صورت عدم خروج آمریکا، مقاومت تمام گزینه‌ها را روی میز دارد.
الکندی تاکید کرد: بیرون راندن کامل آمریکایی‌ها از عراق تصمیمی مهم و قاطع و پاسخ محور مقاومت به جنایتی است که موجب شهادت ابومهدی المهندس و سردار سلیمانی شد و امام خامنه‌ای رهبر ایران نیز اعلام کرد، پاسخ به آن کمتر از بیرون راندن کامل آمریکایی‌ها از منطقه نخواهد بود.این کارشناس و تحلیلگر عراقی در پاسخ به اینکه چرا آمریکا فقط به دلیل مخالفت مردم عراق با حضور نیروهای بیگانه، به تهدید و تحریم آنان متوسل شده است؟ گفت: آمریکا به رهبری ترامپ به دنبال این است که کشورهای منطقه همگی مانند عربستان فرماندار بوده و گاو شیرده باشند و صدها میلیارد دلار به ترامپ تقدیم کنند اما ملت عراق با این خواسته مخالف است.
وی تصریح کرد: ترامپ در چاچوب جنگ رسانه‌ای، ملت عراق را به تحریم تهدید کرد و برخی ابزارهای خود را در داخل این کشور به کار گرفت تا این ترس را ایجاد کند که قادر است با تحریم عراق آن را به شرایط دهه نود بازگرداند، اما مشخص شد در این خصوص هیچ دستاویز قانونی و حتی اجماع سیاسی در داخل آمریکا وجود ندارد و حتی اجماع بین‌المللی نیز در شورای امنیت دیده نمی‌شود و وتوی چین و روسیه نیز علیه آن وجود دارد.
این تحلیلگر عراقی یادآور شد: تاکنون ترامپ و آمریکا نتوانسته‌اند روزانه چهار میلیون بشکه نفت تولید عراق را از بازار خارج کنند زیرا سعودی‌ها نمی‌توانند همان نقش گذشته را ایفا کنند و ترامپ نیز به خوبی می‌داند که ملت عراق مقاومت اسلامی را در پیش گرفته و چنانچه هر کشوری از تحریم‌های تحریک‌آمیز علیه آنان حمایت کند، اجازه نخواهد داد صادرات نفت به آمریکا از طریق منطقه و خلیج فارس صورت بگیرد.
الکندی گفت: مقاومت اسلامی می‌تواند این تهدید را به اجرا بگذارد و ترامپ نیز این را به خوبی می‌داند، دست‌هایی که بخشی از تولید آرامکو را متوقف کرد می‌تواند برای بار دوم و سوم نیز این کار را بکند حال آنکه ترامپ و آمریکا تحمل حملات جدید در این زمینه را ندارند .وی تاکید کرد: دروغین بودن تحریم‌های آمریکایی امروز رو شده و معلوم شده که این تهدیدها چیزی جز جنگ روانی نیست.
الکندی با بیان اینکه ملت عراق به این دروغ پی برده و قادر است این نقشه‌ها و دورغ‌ها را خنثی سازد ، ادامه داد: برای دروغین بودن این تهدیدها همین بس که ترامپ از آن منصرف شد، از سوی دیگر به عنوان مثال ترامپ امروز عراق را تهدید می‌کند که در صورت خرید سامانه اس 400، آن را تحریم خواهد کرد حال آنکه آمریکا به دلیل ناکامی در برابر ملت عراق به این دروغ ها متوسل شده و تصور می‌کند ملت عراق تسلیم خواهد شد، اما عراقی‌ها عزم خود را برای حفظ حاکمیت کشورشان جزم کرده‌اند.
انتهای پیام/
ادامه

کد خبر: 1177765  |  ادامه: تسنیم
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
به گزارش جام نیوز "پل پیلار" عضو ارشد سابق سازمان "سی آی. ای" و کارشناس ارشد "مرکز مطالعات امنیتی" دانشگاه جورج‌تاون در یادداشتی در نشنال اینترست ضمن انتقاد از دولت ترامپ به خاطر عدم خروچ نیروهای آمریکایی از عراق نسبت به خطراتی که این نیروها را در این کشور تهدید میکند...
«محمد محیی» سخنگوی گردان‌های حزب الله عراق تصریح کرد طرف‌هایی که بر فروپاشی صفوف مقاومت حساب باز کرده بودند، شکست مفتضحانه‌ای خوردند. وی خاطر نشان کرد گروه‌های مقاومت همگی در یک مسیر حرکت می‌کنند و آن مسیر، پاکسازی عراق از لوث نظامیان بیگانه و در راس آن‌ها نظامیان آمریکایی است.محیی ادامه داد...
- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، جمعه سیزدهم دی ماه در حمله تروریست‌های آمریکایی به نزدیکی فرودگاه بغداد، سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به‌همراه ابومهدی المهندس معاون الحشد الشعبی و چند نفر از همرزمان ایشان به شهادت رسیدند.سپهبد شهید...
- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، پارلمان عراق به‌تازگی مصوبه‌ای را به تصویب رسانده‌ است که بر اساس آن، نظامیان بیگانه از جمله نیروهای آمریکایی باید خاک این کشور را ترک کنند. به‌منظور بررسی ابعاد مختلف این مصوبه گفت‌وگویی با حسن دانایی‌فر...
- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «عبدالباری عطوان» تحلیلگر برجسته جهان عرب سرمقاله روزنامه فرامنطقه‌ای «رای الیوم» را به اصرار آمریکا به حضور نظامی اشغالگرانه در خاک عراق اختصاص داده است.عطوان مثل همیشه تیتر مقاله خود را با چند سوال آغاز کرد و نوشت: «مخالفت آمریکا با درخواست...
- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه خبری الجزیره،‌ دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه در گفتگو با خبرنگاران ادعا کرد که خروج نیروهای آمریکایی از عراق می‌تواند بدترین اتفاق برای عراقی‌ها باشد.ترامپ که در کاخ سفید با خبرنگاران گفتگو می‌کرد،‌ درباره درخواست...
- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا روز سه‌شنبه در مصاحبه اختصاصی با شبکه خبری سی‌ان‌ان تأکید کرد که آمریکا نیروهای خود را از عراق خارج نخواهد کرد.مارک اسپر درباره نامه‌ای که شب گذشته از سوی فرمانده ائتلاف آمریکایی در عراق برای مقامات عراقی ارسال...
آفتاب‌‌نیوز : به گزارش پایگاه خبری سومریه نیوز، مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نطقی تلویزیونی گفت که اخبار منتشره درباره تصمیم آمریکا برای تحریم عراق، نادرست است و واشنگتن در حال حاضر چنین تصمیمی ندارد.وی افزود: عراق همپیمان آمریکاست و گزینه های دیپلماتیک هنوز روی میز است. اورتگاس...
به گزارش فارس، بعد از ابراز خشم دولت آمریکا و شخص رئیس‌جمهور این کشور از تصمیم دولت و پارلمان عراق برای خروج نظامیان آمریکایی از عراق و تهدید او به اعمال تحریم‌ها علیه عراق، سه منبع مطلع آمریکایی از آغاز تدارک واشنگتن برای وضع تحریم‌ها علیه عراق خبر داد. «واشنگتن پست» با...
العالم - عراقبعد از ابراز خشم دولت آمریکا و شخص رئیس‌جمهور این کشور از تصمیم دولت و پارلمان عراق برای خروج نظامیان آمریکایی از عراق و تهدید او به اعمال تحریم‌ها علیه عراق، سه منبع مطلع آمریکایی از آغاز تدارک واشنگتن برای وضع تحریم‌ها علیه عراق خبر داد.«واشنگتن...

آخرین خبرهای بين‌الملل

بهانه‌تراشی ترامپ برای توجیه فروریختن دیوار در مرزهای جنوبی ایلنا  ۴۹ دقیقه پیش

بهانه‌تراشی ترامپ برای توجیه فروریختن دیوار در مرزهای جنوبیبه گزارش ایلنا، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در توجیه فرو ریختن دیوار در مرزهای جنوبی این کشور در حساب توئیتری خود نوشت: «هفته گذشته رسانه‌های جعلی اعلام کردند که بخشی از دیوار مستحکم در حال ساخت ما در مرز جنوبی "فروریخته" است و تلاش کردند القا کنند که اتفاق...

پیش از برگزاری انتخابات در غزه درگیر عملیات نظامی نمی‌شویم ایلنا  ۲ ساعت پیش

پیش از برگزاری انتخابات در غزه درگیر عملیات نظامی نمی‌شویمبه گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی شامگاه یکشنبه گفت تل‌آویو تمایل ندارد که پیش از انتخابات پیش رو در غزه درگیر عملیات نظامی شود.وی گفت: « چنین عملیاتی تنها در صورت شکست گزینه‌های امنیتی در جنوب اسرائیل اجرا خواهد شد.»نخست‌وزیر...

افشای طرح آمریکا برای ضربه زدن به ثبات و امنیت عراق؛ کوچاندن بیش از هزار تروریست از سوریه تسنیم  ۲ ساعت پیش

افشای طرح آمریکا برای ضربه زدن به ثبات و امنیت عراق؛ کوچاندن بیش از هزار تروریست از سوریه - اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «کریم علیوی» روز یکشنبه در گفتگو با پایگاه خبری المعلومه فاش کرد آمریکا در حال حاضر بر طرحها و برنامه های فراوانی برای برهم زدن معادلات و ناآرام کردن اوضاع داخلی عراق از طریق پناه بردن به برگ برنده گروه تروریستی داعش با هدف ضربه زدن به ثبات...

توافق یمنی‌ها برای آزادی اسرای جنگی آفتاب نیوز  ۳ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : شبکه المسیره یمن یکشنبه شب به نقل از رئیس هیات مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن گزارش داد: بر اساس توافقی که در امان پایتخت اردن زیر نظر سازمان ملل در راستای اجرای توافق سوئد انجام شد و مطابق با اصول توافق شده در پرونده زندانیان و مفقودین، یک هزار و ۴۰۰ اسیر از طرف های درگیر در...

نامزدی وزیر بهداشت فرانسه برای انتخابات شهرداری پاریس ایلنا  ۳ ساعت پیش

نامزدی وزیر بهداشت فرانسه برای انتخابات شهرداری پاریسبه گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتد پرس، «اگنس بوسن»، وزیر بهداشت فرانسه امروز -‌یکشنبه- اعلام کرد که حزب حاکم بر این کشور او را برای انتخابات شهرداری پاریس که بناست ماه آینده میلادی برگزار شود انتخاب کرده است. بوسن در حالی برای این سمت نامزد می‌شود که «بنیامین گریوو»،...

سطح گفت‌وگوها در نشست امنیتی مونیخ ناامیدکننده است ایلنا  ۳ ساعت پیش

سطح گفت‌وگوها در نشست امنیتی مونیخ ناامیدکننده استبه گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری تاس، «ماریا زاخارووا»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، شامگاه یکشنبه گفت که سطح گفت‌وگوها در نشست امنیتی مونیخ ناامیدکننده است. وی گفت: «ایده نشست مونیخ برای دهه‌ها بسیار اصیل بوده است: یعنی آغاز گفت‌وگو و تلاش جامعه جهانی برای جلوگیری از تنش‌های...

موفقیت حماس در هک کردن تلفن صدها نظامی صهیونیست/تاکید نتانیاهو بر اشغال دائمی کرانه باختری... تسنیم  ۳ ساعت پیش

موفقیت حماس در هک کردن تلفن صدها نظامی صهیونیست/تاکید نتانیاهو بر اشغال دائمی کرانه باختری و خلع سلاح مقاومت - اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رسانه های رژیم صهیونیستی،بنیامین نتانیاهو در نشست هفتگی کابینه خود که روز یکشنبه برگزار شد، گفت که دولتش برای تبدیل کرانه باختری به جزئی جدایی ناپذیر اسرائیل(مناطق اشغالی) تلاش می کند.وی افزود کمیته تحمیل حاکمیت از طریق ترسیم مرزها...

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی: احتمالا هیچ راه گریزی از جنگ سوم لبنان نداشته باشیم آفتاب نیوز  ۴ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : به نقل از شبکه خبری المیادین، نفتالی بنت، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به اوضاع امنیتی در مرز با لبنان پرداخت و گفت: من واقعا می‌خواهم از وقوع جنگ سوم لبنان خودداری کنم اما احتمالا هیچ راه گریزی از این جنگ نداشته باشیم. بنت به شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی گفته بود: اگر برخورد...

پنج نفر بر اثر انفجار بمب در شمال سوریه کشته شدند آفتاب نیوز  ۴ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : به گزارش یکشنبه شب الجزیره، پنح نفر بر اثر انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در شهر تل ابیض در شمال شرقی استان الرقه سوریه کشته شدند. بنابر اعلام برخی رسانه‌ها، این انفجار در نزدیکی یک رستوران بوده است.شهر تل ابیض در مرز سوریه با ترکیه قرار دارد.

مذاکره آمریکا با اروپا برای خروج از عراق آفتاب نیوز  ۴ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : وی در گفت و گو با المعلومه اعلام کرد که مقام های آمریکایی اکنون در حال مذاکره با اروپا و عراق برای اجرای تصمیم عقب نشینی در پاسخ به درخواست دولت و پارلمان این کشور هستند.سوما گفت که مذاکرات اکنون با این شرط در حال انجام است که ناتو جایگزین نیروهای آمریکایی در عراق شود. مشاور ترامپ...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده