تعداد بازدید: ۱۶
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۱ بهمن ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۱۷:۵۳
اعتراف دیرهنگام آقای رئیس جمهور!
آقای رئیس‌جمهور به شما توصیه می‌شود با اتکال به خداوند متعال، هماهنگی کامل با رهبر معظم انقلاب، باور مردم و اطمینان به توانمندی‌های آنان و پرهیز از امید به بیگانگان و چند کشور معدود، تدبیر کنید و عامل وحدت مردم باشید.، داود پرچمی جامعه شناس و عضو هیات علمی دانشگاه شهیدبهشتی طی یادداشتی نوشت: در شرایطی که دشمنان مردم و میهن عزیزمان، همزمان جنگ نرم و سخت را به ما تحمیل کرده و در تمامی عرصه‌ها بدنبال نابودی سرمایه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی و انسانی ما هستند؛ تنها همدلی، اتحاد، همبستگی و وفاق اجتماعی مردم، نخبگان و مسئولین و اعتماد به توانایی های داخلی می تواند مانع این اراده و اقدامات آنان شود.
متاسفانه شاهد هستیم که از سوی برخی مسئولین مواردی در رسانه ها مطرح می شود که وحدت مردم را خدشه دار و امید آنان برای حل مشکلات می‌کاهد. در این شرایط دامن زدن به دو قطبی های کاذب «جنگ یا مذاکره»، «سختی معیشتی یا تسلیم در برابر خواست دشمنان مردم» آب به آسیاب دشمن ریختن است. ظاهرا تاکتیک رسانه ای «مطالبه مبتنی بر توهم مخاطب» مفید ارزیابی شده و مداوم از این رویه استفاده می شود.
آقای رئیس جمهور در پنجاه و نهمین مجمع سالیانه بانک مرکزی، بیان کردند: «اقتصاد ما وصل به سیاست و سیاست خارجی است. اگر کسی بگوید من به سیاست خارجی کاری ندارم. من به دنیا کار ندارم. کاملا درون گرا هستم. داخل دروازه هام فکر می کنم. اقتصاد را هم همه مشکلاتش را حل می کنم. حالا من بلد نیستم. البته اقتصاددان هم نیستم.
ولی بلد هم نیستم. اگر اقتصاددانی بلد است بیاید و به ما بگوید. که تمام روابط خارجی تخریب شده باشد، بهم ریخته باشد، مردم احساس کنند شرایط هر روز سخت تر می شود، تحریم های بین المللی به ما فشار بیاورد، در فروش محصولاتمان از جمله نفت با مشکلات مواجه باشیم، اما اقتصاد مملکت هم هیچ دست نخورد، حالا حداقل من بلد نیستم.
» به عنوان یک دانشگاهی جامعه شناس، با مرور و تحلیل محتوای این سخنان مواردی را مشاهده کرده ام که بررسی آنها می تواند برای مردم و مسئولین و شخص آقای روحانی، رئیس جمهور محترم، مفید باشد. اولین سئوال این است: آقای رئیس جمهور بفرمایند در جمله اگر کسی بگوید .... ، چه کسی یا چه کسانی هستند، که اینگونه غیر منطقی فکر می‌کنند؟ به عنوان یک متخصص حوزه جامعه شناسی اقتصادی چنین افراد یا گروه هایی را نمی شناسم که اینگونه فکر کنند و در تصمیم سازی و تصمیم گیری موثر هم باشند.
شما که حتما می شناسید آنها را معرفی کنید. احتمالا مشاوران رسانه ای شما حافظه اجتماعی مردم را در نظر دارند. با در نظر گرفتن مواضعی که در هنگام انتخابات داشته اید و وعده هایی که به مردم داده شد، اعتراف دیر هنگام با سه بار تاکید که بلد نیستید مشکلات اقتصادی را در این شرایط حل کنید، چون اقتصاددان نیستید، بعید است از سوی مردم پذیرفته شود.
زیرا شرایط کشور در حوزه روابط خارجی تغییری نکرده است. فقط بعد از برجام بجای لغو و یا حداقل تعلیق تحریم ها برخی تحریمها تشدید و اضافه شده است. اینکه شخص رئیس جمهور، اقتصاددان نباشد ایراد نیست؛ اما اینکه در تیم اقتصادی او هم اقتصاددانانی که توان حل مشکلات اقتصادی کشور را آنهم پس از 6 سال اداره کشور نداشته باشند، از سوی مردم قابل قبول نیست.
از ابتدای حضور شما در عرصه انتخابات ریاست جمهوری دولت یازدهم، چون خودتان اقتصاددان نیستید و کسانی را هم بکار گرفته اید که چنین تفکر، قابلیت و توانایی را ندارند مشخص بود که امکان حل مشکلات اقتصادی را ندارید. تفکر اقتصادی شما و تیم اقتصادی شما همخوانی لازم را با دیگر بخشهای نظام اجتماعی و سیاسی ما ندارد.
از همان ابتدا هم رویه ای در پیش گرفته شد که متخصصانی که متفاوت فکر می کنند امکان حضور و یا ابراز نظرات خود را نداشته باشند و اگر هم کسی نقدی بر رویه موجود داشت با برچسب های نامناسب به حاشیه رانده می شد. شما در در تبلیغات انتخاباتی خود فرمودید: در برنامه مدون تان علاوه بر برنامه برای حل مشکلات اقتصادی، اجتماعی، سیاست داخلی، سیاست خارجی و امور فرهنگی، برنامه یک ماهه و 100 روزه وجود دارد.
ما می توانیم در زمان کوتاه تحول اقتصادی در کشور بوجود آوریم؛ این جمله اولین نشانه از عدم شناخت دقیق از اوضاع اقتصادی و سیاسی کشور بود. تیم اقتصادی شما برنامه هایی را به شما داده بودند که مبنای علمی و تجربی قابل قبول نداشت. بی شک در ایام مبارزات انتخاباتی می دانستید که مهمترین مشکلات زندگی مردم، «مشکلات معیشتی و اقتصادی» است که بر تحول آن تاکید می کردید و با علم به این موضوع، در حضور رسانه ها قسم جلاله خوردید که اگر مشکلات این کشور که بسیار و بسیار و بسیار پیچیده است اگر راه‌حل نداشت من کاندیدا نمی‌شدم.
فکر می‌کنید پس از 6 سال اعتراف به نابلدی اداره امور اقتصادی کشور از سوی مردم پذیرفته باشد؟ علاوه بر مشکلات ناشی از تحریم‌ها، سوء مدیریت در امور اقتصادی کشور خسارات سنگینی را به اقتصاد کشور و مردم وارد نموده که جبران آنها هرچند سخت، اما جز با تجدید نظر در تفکر اقتصادی موجود و تغییر سیاستگذاران بخش اقتصاد کشور ممکن نیست.
شما تقریبا در تمام 4 سال دولت یازدهم از تاکید می‌کردید که دولت قبل، روابط خارجی را بهم ریخته، شرایط اقتصادی را سخت نموده، موجب تحریمهایی شده که به ما فشار می آورد و نمی توانیم محصولاتمان را به فروش برسانیم. بعد از 4 سال هم اداره امور کشور اعم از امور اقتصادی و روابط خارجی را عهده دار بودید پس در آن موقع میدانستید ما در شرایط سخت تحریم هستیم و چنین وضعیت اقتصادی داریم.
ولی مدعی شدید: آنچنان رونق اقتصادی ایجاد بکنم، آنچنان مردم از درآمد سرشار بتوانند در اختیارشان قرار بگیرد که اصلا به این 45000 تومان خودشان، نیاز نداشته باشند. بعید است که بگوئید آن روز بلد بودید ولی حالا بلد نیستید. این اعتراف دیر هنگام نشان دهنده آن است، که چون اقتصاد نمی دانید، احتمالا نمی دانید که بخش اعظم نابسامانی های اقتصادی کشور ناشی از سوء مدیریت در اقتصاد کشور و عدم توجه به ظرفیتهای داخلی و نگاه و امید به بیرون داشتن است.
در راه کارهای رونق اقتصادی توجه ای به بستر فرهنگی و اجتماعی و سیاسی کشور که تعاملات اقتصادی در آن شکل می گیرد نمی شود. راه کارهای پیش گرفته برای حل مشکلات، آمیخته با فساد اقتصادی و سیاسی است. کسانی که به قدرت وصل هستند راه هایی را پیشنهاد می کنند که خودشان بهره بیشتری ببرند. آنچه در دوسال گذشته بر سر بخشی از ذخایر ارزی و طلای کشور آمد و ماجرای سقوط ارزش پول ملی از همین نوع پیشنهادات بود.
در جریان گران کردن بنزین هم با نابلدی تصمیم گیری شد و مردم به تنگ آمده از مشکلات معیشتی، با تحریک آشوب طلبان آموزش دیده، در مقابل ماموران مدافع حفظ جان و اموال عمومی، قرار گرفتند و با همه خویشتن داری و تذکر و دعوت آنان به اعتراض آرام، آن اتفاق ناگوار روی داد و عده ای از مردم هم کشته شدند. آیا مسئول اصلی بوجود آمدن این واقعه کسانی نیستند که با نابلدی اوضاع اقتصادی کشور را بدست گرفته اند و با سوء مدیریت خود این اوضاع نابسامان اقتصادی را به مردم تحمیل کرده اند؟ ظاهرا این نابلدی در امور دیگر هم خود را نشان می دهد.
در حالی که ما باید در تامین غلات و مواد غذایی که جزء اقلام اساسی و استراتژیک است به خود کفایی برسیم و تامین مواد غذایی مورد نیاز کشور از ارکان اقتصاد مقاومتی است؛ با وجودی که درحال حاضر مجبور به وارد کردن بیش از 5/1 میلیون تن برنج هستیم که درباره سلامت آن هم برخی تردیدها وجود دارد. در این شرایط به مردم را دعوت به کاشت چوب به جای برنج می کنند.
طبیعی است که شما خودتان این امور را بلد نیستید، اما مطمئن هستید که مشاوران شما صادقانه به شما مشورت می دهند؟ در سه سخنرانی اخیر خود مواردی از رونق و موفقیتهای اقتصادی دولت گفته اید، توان رونق مسکن، وضع خوب در کشاورزی و خود کفایی در غلات و امثالهم. از سوی دیگر از مشکلات لاینحل اقتصادی صحبت می کنید. تناقض در صحبتهای مسئولین کشور می تواند موجب بی اعتمادی مردم شود.
اینکه می گویید تمام روابط خارجی تخریب شده باشد، بهم ریخته باشد، از چه کسی گله مند هستید؟ در زمان انتخابات معاون اول محترم شما ادعا کردند امروز رونق اقتصادی شروع شده است. فضای بین المللی مثبت شده و به همه اهدافمان در برجام رسیده ایم و ایران هراسی را به ایران دوستی تبدیل کرده ایم اگر روابط خارجی هم به هم ریخته است ناشی رویکرد غیر تخصصی و غیر واقعی به امور است.
نابلدی است که روابط خارجی کشور به رابطه با 3 یا 4 کشور اروپایی تقلیل یابد. چند کشور معدود معلوم الحال، که در طول تاریخ روابط شان با ایران، جز دشمنی با مردم و این سرزمین نداشته اند و تخریب رابطه هم بواسطه دشمنی های مکرر آنها روی داده است، کشورهای غیر قابل اعتمادی که حتی از سر سیاست ورزی با شما، که به آنها اعتماد کردید و نسبت به آنها خوش بین بودید، اینگونه خیانتکارانه رفتار کردند.
ثانیا شما با حداکثر اختیارات و با عبور از خطوط قرمزی که رهبری برای جلوگیری از وضعیت امروز تعیین کرده بودند، بیش از 6 سال است با مذاکره بلد بودن و زبان کدخدا را دانستن اظهار می کنید که شرایط هر روز سخت تر می شود، تحریم های بین المللی به ما فشار می آورد.فکر می کنید مردم از شما وحامیان شما می پذیرند؟ در حالی که قرار بود در روز اجرای توافق برجام تمام تحریم ها، حتی تحریم های تسلیحاتی، موشکی و اشاعه ای هم بصورتی که در قطعنامه بوده لغو شود.
این موضوع نشان از نابلدی در سیاست خارجی نیست؟ بیان هر روز سخت تر شدن وضع اقتصادی کشور و فشار آوردن تحریم ها در شرایطی که درحال جنگ سخت و نرم با همین دشمنان هستیم. آنهم در آستانه انتخابات کشور صلاح دولت و ملت و مملکت نیست. و هم دشمنان را متوجه نقاط ضعف ما نموده و ترغیب به ادامه همین روشها می شوند. شما اقتصاددان نیستید، اما خودتان می گویید حقوقدان هستید و مذاکره کردن هم می دانید.
امروز که برجام نافرجام مانده و هیچیک از تحریم ها رفع و حتی تعلیق هم نشده و با تهدید سه کشور اروپایی «مکانیسم ماشه» فعال شده و تهدید احتمال بازگشت قطعنامه های سازمان ملل مطرح می شود نیز، قطعا تایید می کنید که دانش و تجربه حقوقی مذاکره کنندگان و مهارت آنان برای مذاکره کافی نبوده است که چنین توافق نامه ای را پذیرفته و به ملت تحمیل کرده اند.
این نابلدی ها موجب شده است که ملت و دولت تحت فشار قرارگیرند. در پایان به شما توصیه می شود با اتکال به خداوند متعال، هماهنگی کامل با رهبر معظم انقلاب، باور مردم و اطمینان به توانمندی های آنان و پرهیز از امید به بیگانگان و چند کشور معدود، تدبیر کنید و عامل وحدت مردم باشید. با باز کردن راه برای همکاری متخصصان کار بلد، زمینه استفاده از سرمایه فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی همه اقشار جامعه را برای حل مشکلات و قوی شدن کشور فراهم آورید.
از خداوند توفیق روز افزون تان را مسئلت می کنم.
ادامه

کد خبر: 1177881  |  ادامه: چند ثانیه
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
- اخبار اقتصادی - به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، رئیس جمهور روز پنجشنبه در پنجاه و نهمین نشست مجمع عمومی بانک مرکزی و در جمع مدیران بانکی کشور با بیان اینکه اقتصاد با امنیت و سیاست خارجی در آمیخته است، گفت: شاید کسی تنها درون‌گرا و به اقتصاد در داخل کشور فکر کند و معتقد است که اگر تمام روابط...
▫ راه پیروزی بر تحریم  شفقنا - اجتماعي
شفقنا- دیاکو حسینی، کارشناس مسائل سیاست خارجی در روزنامه ایران نوشت، پیش از آنکه دونالد ترامپ و تیم همراهش تصمیم نهایی خود را در اعلام یا انکار حمایت از اعتراضات آبان ماه بگیرند، روند ترمیم آسیب‌ها به سرعت در ایران آغاز شد. تنها کمی پس از بازگشت کامل آرامش به کشور، به دستور رئیس جمهوری...
حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به اظهارات اخیر معاون اول رئیس‌جمهور در رابطه با تائید لوایح مرتبط با FATF از سوی رهبر معظم انقلاب گفت:صحبت‌های رئیس‌جمهور و معاون اول وی در رابطه با تائید این...
عبدالناصر همتی در کنفرانس بین‌المللی اقتصاد جهانی و تحریم‌ها که صبح امروز در دانشگاه الزهرا برگزار شد، با بیان اینکه درک دشواری و در عین حال توفیق در مواجهه با تحریم‌ها در زمینه سیاست پولی و ارزی، هنگامی امکان پذیر است که تحلیل قابل قبولی از اهداف تحریم کننده یعنی آمریکا داشته باشیم افزود:...
به گزارش خبرگزاری فاررس به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، عبدالناصر همتی در کنفرانس بین المللی اقتصاد جهانی و تحریم ها که صبح امروز در دانشگاه الزهرا(س) برگزار شد،  با بیان اینکه درک دشواری و در عین حال توفیق در مواجهه با تحریم ها در زمینه سیاست پولی و ارزی، هنگامی امکان پذیر...
به گزارش صبحانه،همتی در کنفرانس بین المللی اقتصاد جهانی و تحریم ها که صبح امروز در دانشگاه الزهرا برگزار شد، با بیان اینکه درک دشواری و در عین حال توفیق در مواجهه با تحریم ها در زمینه سیاست پولی و ارزی، هنگامی امکان‌پذیر است که تحلیل قابل قبولی از اهداف تحریم‌کننده یعنی آمریکا داشته باشیم افزود: آشکار...
العالم- ایران/ اقتصادی به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، دکتر همتی در کنفرانس بین المللی اقتصاد جهانی و تحریم ها که صبح امروز در دانشگاه الزهرا برگزار شد، با بیان اینکه درک دشواری و در عین حال توفیق در مواجهه با تحریم ها در زمینه سیاست پولی و ارزی، هنگامی امکان پذیر است که تحلیل قابل...
به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، محمد جواد ظریف در کنفرانس بین المللی اقتصاد جهانی و تحریم که صبح امروز در دانشگاه الزهرا(ع) برگزار شد، گفت: وقتی بانک مرکزی از لیست SDN به SDGT تغییر می‌کند تنها تفاوتی که این اختلاف تعبیر ایجاد می‌کند این است که در خرید اقلامی مثل دارو و غذا مشکل ایجاد می‌شود...
آفتاب‌‌نیوز : محمدجواد ظریف صبح امروز (چهارشنبه) در کنفرانس بین‌المللی اقتصاد جهانی و تحریم‌ها که در دانشگاه الزهرا برگزار شد، گفت: عصر حاضر، عصر درهم‌تنیدگی اقتصاد و تجارت در عرصه جهانی است. پدیده‌هایی مانند عصر جهانی شدن سرمایه و خدمات و اتصال زنجیره‌های تولید و تامین...
العالم ـ ایران ـ سیاسیمحمد جواد ظریف در کنفرانس بین‌المللی اقتصاد جهانی و تحریم که صبح امروز در دانشگاه الزهرا(ع) برگزار شد، گفت: وقتی بانک مرکزی از لیست SDN به SDGT تغییر می‌کند تنها تفاوتی که این اختلاف تعبیر ایجاد می‌کند این است که در خرید اقلامی مثل دارو و غذا مشکل...

آخرین خبرهای اجتماعي

عشایر عربی در حسکه خواهان بیرون راندن آمریکایی ها از سوریه شدند شفقنا  ۲۵ دقیقه پیش

شفقنا- مردمان عشایر عربی در استان حسکه در سوریه حمایت مستمر خود از ارتش و مبارزه آن با تروریسم را اعلام کرده و خواهان مقاومت علیه نیروهای آمریکایی و بیرون راندن آنها از خاک سوریه شدند.به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، به نقل از روسیا الیوم، طی یک تجمع عشایر که در روستای خربه عمو در حومه قامشلی...

مهلت “ثبت‌نام نمایندگان نامزدهای انتخابات” برای حضور در شعب اخذ رای تمدید شد شفقنا  ۲۵ دقیقه پیش

شفقنا- ثبت‌نام نمایندگان نامزدهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری برای حضور در شعب اخذ رأی تا آخر وقت امروز چهارشنبه (۳۰ بهمن ۱۳۹۸) تمدید شد.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، مهلت ثبت‌نام نامزدهای انتخابات برای حضور در شعب اخذ رأی تا آخر وقت امروز چهارشنبه (۳۰...

یک استعفای دیگر؛ مقام ارشد قضایی آمریکا کنار می‌رود شفقنا  ۲۵ دقیقه پیش

شفقنا- یک نشریه معتبر آمریکایی فاش کرد مقام ارشد قضایی ایالات متحده قصد دارد از مقام خود کنار رود.به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از رویترز، «ویلیام بار» دادستان کل آمریکا به خاطر انتقادات تند ترامپ از تحقیقات وزارت دادگستری آمریکا قصد کناره‌گیری دارد. این خبر را واشنگتن پست افشا کرده...

خبرگان رهبری از مردم برای حضور در انتخابات دعوت کرد شفقنا  ۲۵ دقیقه پیش

شفقنا- مجلس خبرگان رهبری در پیامی در آستانه انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و اولین میاندوره‌ای دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری، از مردم شریف ایران اسلامی برای حضور پرشور در انتخابات دعوت کرد.به گزارش دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری، در آستانه انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی...

کدخدایی: شورای نگهبان نسبت به جناح های سیاسی با چشمان بسته قضاوت میکند شفقنا  ۲۵ دقیقه پیش

شفقنا- سخنگوی شورای نگهبان نسبت به بررسی صلاحیت‌ها، اظهار کرد: شورای نگهبان هیچ گاه در بررسی صلاحیت ها جناح های سیاسی را مد نظر قرار نمی‌دهد.به گزارش خبرنگار شفقنا دکتر کدخدایی در نشست خبری امروز خود (۳۰ بهمن) که در هتل لاله با حضور رسانه‌های داخلی و خارجی برگزار شد، در پاسخ به سوال...

دیدار معاون وزیر خارجه آمریکا با سران سه قوه عراق شفقنا  ۲۵ دقیقه پیش

شفقنا- سفارت آمریکا در بغداد امروز چهارشنبه بیانیه‌ای را در مورد دیدار دیوید شینکر، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک منتشر کرد.به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، به نقل از بغداد الیوم، دفتر سخنگوی رسمی سفارت آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که شینکر در ۱۸ فوریه سفری به بغداد برای بررسی...

وزیر ارتباطات: ارسال پیامک های انبوه از سوی ستادهای انتخاباتی برای مردم آزاردهنده شده است/... شفقنا  ۲۵ دقیقه پیش

شفقنا- وزیر ارتباطات در توییتر خود نوشت: ارسال پیامک های انبوه و عضو کردن ناخواسته در گروه ها و کانال ها توسط برخی از ستادهای انتخاباتی برای مردم آزاردهنده شده است. می پرسند شماره ما را از کجا آورده اند؟ حق الناس خط قرمز ما است. با متخلفین شدیدا برخورد خواهیم کرد، هر که می خواهند باشند....

روحانی: شکستن تحریم و حصر ایران مهمترین وظیفه است/ گفتن اینکه تحریم اثر ندارد به معنی حمایت... شفقنا  ۲۵ دقیقه پیش

شفقنا- رییس جمهور ایران با بیان اینکه مردم ایران با حضور همیشگی خود در صحنه بارها حماسه آفرینی کرده و دشمنان را مایوس کرده اند، گفت: روز دوم اسفند مردم باید با حضور در پای صندوق های رای دوباره افتخار و حماسه جدیدی بیافرینند.حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات...

سامانه بارشی جدید وارد کشور می‌شود آفتاب نیوز  ۲۶ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : فریبا گودرزی افزود: امروز (۳۰ بهمن) با فعالیت سامانه بارش‌زا شمال غرب، غرب، جنوب غرب کشور و دامنه‌های زاگرس مرکزی و شمالی بارش برف و باران خواهند داشت.وی اظهارداشت: در برخی مناطق جنوب غرب بارش به صورت رگبار و رعد و برق همراه با وزش باد شدید و در نوار مرزی آن با احتمال...

هوای تهران آلوده است آفتاب نیوز  ۲۶ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : شاخص کیفیت هوا در حال حاضر بر روی عدد ۱۰۴ قرار گرفته و هوای تهران برای گروه‌های حساس آلوده است. همچنین این شاخص طی ۲۴ ساعت گذشته بر روی عدد ۱۲۲ قرار داشت و هوای تهران آلوده بود.تهران از ابتدای سال ۲۷ روز هوای پاک، ۲۲۸ روز هوای قابل قبول، ۷۵ روز هوای ناسالم برای گروه‌های...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده