تعداد بازدید: ۱۵
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۱ بهمن ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۱۷:۵۵
معاون اجرایی سابق قوه قضاییه برای رهایی دیواندری اقدامات ناشایستی انجام داد
به گزارش مرور نیوز، دادگاه رسیدگی به اتهامات علی دیواندری یکی از مدیران سابق بانک ملت در دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی موحد آغاز شد.تا جلسه دوازدهم این دادگاه اتهامات به صورت علنی رسیدگی و چند جلسه هم بدون حضور رسانه‌ها برگزار شد.علی دیواندری مدیرعامل سابق بانک‌های ملت و پارسیان است.
وی هم‌اکنون رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی است. در این پرونده به جز دیواندری نام ۹ متهم دیگر هم مطرح است که یکی از آنها فلاحتیان از بدهکاران کلان بانکی است.در ابتدای این جلسه قاضی موحد با اشاره به جلسات علنی این دادگاه گفت: دادگاه به صورت علنی و رسانه‌ای تشکیل شده است و تاکنون قریب به ۶۰ ساعت جلسات این دادگاه وقت برده است که نیمی از آن به استماع دفاعیات آقای دیواندری و ۱۰ نفر از مطلعین یعنی از جلسه سیزدهم تا بیست و دوم اختصاص یافته است.
وی افزود: تاکنون معادل ۹ میلیون دلار رد مال در خصوص بانک پارسیان صورت گرفته است و مهدی فلاحتیان معادل ۹ میلیون دلار اقدام کرده و امروز این انتقال به صورت قطعی صورت گرفته است.قاضی در رابطه با رد مال برای بانک ملت هم گفت: مقدمات رد مال در حدود ۹۳ میلیون دلار به بانک ملت هم انجام شده است و اموالی معرفی گردیده که برخی نیز کارشناسی شده و بقیه کارها در دست انجام است.
قاضی موحد افزود: تاکنون ۱۲ جلسه به صورت علنی غیر رسانه‌ای بوده که بخشی از افراد از جلسه سیزدهم که دادگاه تصمیم گرفت غیر رسانه‌ای باشد مطالبی را مطرح کردند و گمانه زنی‌هایی صورت گرفت که با واقعیت تطبیق نداشت. این تصمیم و تشخیص دادگاه بوده است و قانون نیز این اختیار را به دادگاه داده است، تمام جلسات به صورت علنی بوده و غیر علنی نبوده است.
قاضی با اشاره به متواری بودن برخی از متهمان پرونده گفت: سعادتی و باختری و خانم سمانه حضرتی آشتیانی متواری هستند که وکلای آنها حضور دارند.* ردپای مسئول قضایی بازداشتی در پرونده مدیر عامل سابق بانک ملترسول امیرقهرمانی نماینده دادستان تهران در ادامه دادگاه رسیدگی به اتهامات علی دیواندری و هشت متهم دیگر این پرونده گفت: میلیون‌ها دلار پول در اختیار سعادتی و دیواندری در خارج از کشور است و امیدواریم که مقید شوند تا اموال مردم را برگردانند.
وی در خصوص تخلفات صورت گرفته گفت: در پرونده آقای فلاحتیان ۳۸۸ میلیون درهم در بانک ملت بدون مصوبه اعتبارسنجی، وثیقه و اطلاع اعضای هیئت مدیره داریس و بانک ملت و نظامنامه فعالیت‌های تراستی به حساب آقای فلاحتیان واریز شده و سودهایی را نزول می‌گیرد که از دی ماه سال ۹۱ تا مرداد ماه سال ۹۲ ادامه داشته است؛ که البته آقای فلاحتیان اعلام کرده که بخشی از آن را برداشته است و بخشی را آقایان برداشتند که مانند موضوع بانک سرمایه است.
قهرمانی به متهم دیگر پرونده اشاره کرد و گفت: باختری عضو سازمان مجاهدین خلق بوده و با اسامی مستعار با افراد رده بالای این گروه‌ها ارتباط داشته و در سال ۶۱ دستگیر و به ۱۰ سال حبس محکوم شد.وی افزود: به دلیل همکاری که برای دستگیری سایر اعضا داشت سال ۶۶ عفو خورد و آزاد شد اما مجدداً سال ۶۷ برای قاچاق خاویار بازداشت شد.
وی ادامه داد: ما برای رسیدگی به این پرونده مشکلات زیادی داشته‌ایم مواجه بودیم بطوری که اکبر طبری معاون اجرایی سابق قوه قضائیه که اکنون بازداشت است برای رهایی دیواندری اقدامات ناشایستی انجام داد.نماینده دادستان از جلسات مخفیانه طبری و دیواندری خبر داد و گفت: طبری بازپرس را تحت فشار قرار داد اما وقتی بازپرس ما مقابل او ایستاد.
امیر قهرمانی تصریح کرد: سال ۹۱ مختاری درخواست خرید کشتی را به سعادتی ارائه می‌دهد و سعادتی سه روز بعد از این تاریخ نامه‌ای به رئیس هیئت مدیره داریس می‌زند و پیشنهاد خرید کشتی را می‌گوید.وی تصریح کرد: دو کشتی به نام‌های کارمن به مبلغ ۲۴ میلیون دلار و راسل به مبلغ ۱۴ میلیون دلار و نهایتاً حدود ۴۰ میلیون دلار بدون وثیقه و اطلاع برداشته می‌شود و بنا بوده ۵۰ درصد بانک ملت و ۵۰ درصد مختاری شریک شوند که مختاری سهمش را به شرکت سمشیپ که برای سعادتی است انتقال می‌دهد.
وی افزود: دیواندری به بانک پارسیان می‌رود و ۳۶ میلیون دلار بدون مصوبه و وثیقه و اعتبارسنجی به حساب سعادتی می‌ریزد که سهم بانک ملت را بخرد. سعادتی در این هنگام یک طراحی خطرناک و ناجوانمردانه را طرح ریزی می‌کند و در بانک ملت سیاه نمایی می‌کند و می‌گوید که کشتی در هندوستان توقیف شده و بانک ملت را مجاب می‌کنند که سهمش را بفروشد و بانک ملت قبول می‌کند که این دو کشتی را ۲۹ میلیون دلار بدهد و ما به‌التفاوت ۳۶ میلیون دلار و ۲۹ میلیون دلار یعنی مبلغ ۷ میلیون دلار به جیب آقایان می‌رود.
* دیواندری هر جا پا می‌گذاشته فساد به بار می‌آورده استامیرقهرمانی با بیان اینکه یک کشتی را می‌خرند و کشتی دیگر را مخفیانه تصاحب می‌کنند گفت: دیواندری هر جا پا می‌گذاشته فساد به بار می‌آورده و بابک زنجانی سازی، شبنم نعمت زاده سازی و مجید سعادتی سازی کرده است.نماینده دادستان به دیگر ارتباطات دیواندری اشاره کرد و گفت: دیواندری در اظهارات خود اعلام کرده با سعادتی کاری نداشته و آقای آرام بوده که با او فالوده می خورده در حالی که اگر اسناد را باز کنیم ارتباط قوی میان دیواندری و سعادتی معلوم است.
وی ادامه داد: سعادتی به دلیل ارتباط قوی با دیواندری معروف به مجید دلبندم بوده چرا که ارتباط زیادی با هم داشتند این مجید دلبندم در بانک پارسیان به مجید پایبندم تبدیل شد و بعد از خروج از بانک هم به مجید دلبرم معروف می‌شود.وی همچنین از قرارداد مشاوره بین دیواندری و یک شرکت خارجی خبر داد و گفت در نامه‌ای که از شرکت خارجی وجود دارد اعلام شده که ۵۲ هزار درهم ماهیانه بابت قرارداد مشاوره بین این شرکت و دیواندری پرداخت می‌شود.
در ادامه با اعلام قاضی، آرام در جایگاه قرار گرفت و در دفاع از خود گفت: اولین صورتجلسه هیئت مدیره پوششی بانک کنت تاجیکستان است آقای دیواندری بابک زنجانی و شریک وی امضا کردند تا ۱۵ میلیون یورو به صورت علی الحساب پرداخت شود.آرام در ادامه به اظهارات نماینده دادستان در رابطه با موضوع ۳۵۰ میلیون یورو اعطای سپرده به بابک زنجانی اشاره کرد و گفت ۹۴ و ۶ دهم میلیون یورو برای دو بانک در تاجیکستان و مالزی پرداخت شده و جمعاً بیش از ۹۴ میلیون یورو بابت این دو بانک به بابک زنجانی پرداخت شده در حالی که زنجانی بابت این دو بانک هیچ آورده ای نداشته است.
آرام تصریح کرد: در رابطه با شرکت گرین لاین و یک شرکت دیگر نیز باید بگویم اگر شرکتی تراستی باشد باید امین بانک اعلام می‌کرده و مصوب می‌شده و در حساب‌های ما نیز تلفیق نشده است.وی افزود: در خصوص کیس‌هایی که بوده است باید بگویم یک نمونه آن ۳۵۰ میلیون دلار و ۹۴ میلیون یورو بود که توانستیم از بابک زنجانی پس بگیریم.
آرام در ادامه با اشاره به موضوع خرید ترمینال ذخیره سازی در شارجه گفت: در ابتدا پیشنهاد پنجاه پنجاه به آقای مختاری داده شد، اما سپس موضوع ۸۰ به ۲۰ مطرح شد. نمی‌شود صد درصد پول را بانک ملت دهد، اما در سود ۲۰، ۸۰ باشد به همین دلیل ما نظر مخالف دادیم.نماینده دادستان در ادامه خطاب به متهم دیواندری گفت: در صورت جلسه مجمع عمومی بانک گفته شده امضای کلیه اوراق اسناد تعهدآور همراه امضای مدیر بانک معتبر است اما در هیچ بانکی نمی‌توان تمام اختیارات را فقط به مدیر بانک داد، باید توضیح دهید که مستند امانی و مصوبات بانک پارسیان که به حساب فلاحتیان رفته کجاست؟دیواندری در واکنش به سخن قهرمانی گفت: من دستوری ندادم که در بانک پارسیان پول به حساب فلاحتیان ریخته شود.
نماینده دادستان گفت: شما نیازمند مصوبه شورای عالی امنیت ملی بوده‌اید اما این مصوبه را اخذ نکردید. ۴ مصوبه فروش نفت کوره به باختری دادید اما وضعیت آن‌ها هم مشخص نیستند.دیواندری گفت: من مصوبه‌ای ندیدم.نماینده دادستانی گفت: شما مدیر بانک بوده‌اید و نامه زدید به وزارت نفت که به شما نفت بدهند.
قاضی موحد گفت: شما خودتان نامه زده‌اید؟دیواندری پاسخ داد: من مصوبه شرکت خود یعنی شرکت مینیون را صادر کردم.نماینده دادستانی پرسید: آیا آقای دستغیب به شما درخواست تسهیلات داد؟متهم دیواندری گفت: من به شما تاکنون ۲۵۰ سند نشان داده‌ام.نماینده دادستانی گفت: حتی یکی از آن اسناد هم به درد نمی‌خورد.
* پسر دستغیب مالک شرکت سمت شیپ بوده استمتهم دیواندری گفت: از نظر شما این اسناد نامعتبر است و باید قضات در این باره نظر بدهند. در اسناد مشخص شده که پسر دستغیب مالک شرکت سمت شیپ بوده است.نماینده دادستانی گفت: پس ایمیل‌های سعادتی که در آن خود را رئیس شرکت سمت شیپ معرفی کرده چه هستند؟متهم دیوانداری گفت: آن‌ها متعلق به گذشته هستند ایمیل سعادتی شفاف است پول از سمت دستغیب به حساب سعادتی ریخته شده است.
با اعلام قاضی موحد ادامه رسیدگی به این پرونده به سه شنبه هفته آینده موکول شد.
ادامه

کد خبر: 1177905  |  ادامه: مرور نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
- اخبار اجتماعی - به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا به نقل از میزان، صبح امروز بیست و سومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات علی دیواندری و متهمان دیگر در شعبه اول دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی به ریاست قاضی موحد و با حضور نماینده دادستان، وکلای مدافع و متهمان آغاز شد.قاضی موحد ضمن اعلام...
آفتاب‌‌نیوز : قاضی موحد در ابتدای این جلسه اظهارکرد: دادگاه با رعایت جمیع جهات قانونی به صورت علنی و رسانه‌ای تشکیل شده است و تاکنون قریب به ۶۰ ساعت جلسات این دادگاه وقت برده است که نیمی از آن به استماع دفاعیات آقای دیواندری و ده نفر از مطلعین یعنی از جلسه سیزدهم تا بیست و دوم اختصاص یافته...
به گزارش ایلنا، نماینده دادستان در ابتدای جلسه دادگاه، کیفرخواست صادره از سوی دادسرا را قرائت نمود. پس از سخنان نماینده دادستان، وکیل تعدادی از شکات در خصوص موارد مطروح در پرونده سخن گفت و پس از آن برخی از شکات و شاهدان به بیان سخنان خود پرداختند.پس از اظهارات شکات، نوبت به متهم رسید و پس از سخنان متهم،...
به گزارش صبحانه،قاضی صلواتی در ابتدای این جلسه از متهم اخوت فرد خواست که برای ارائه ادامه دفاعیاتش در جایگاه حضور یابد.اخوت فرد پس از حضور در جایگاه اظهار کرد: من سرمایه‌گذار شرکت نبودم و مانند دلال بودم.قاضی صلواتی گفت: طبق مدارک شما سرمایه گذار شرکت هستید؟اخوت فرد پاسخ داد: بنده سرمایه‌گذار نیستم....
دومین جلسه رسیدگی به پرونده فساد ارزی گروه طرح و نقشه پناهی (آقای جنت مکان) صبح امروز (سه‌شنبه) به ریاست قاضی صلواتی در شعبه چهارم دادگاه‌های ویژه مفاسد اقتصادی برگزار شد. قاضی صلواتی در ابتدای این جلسه از متهم اخوت فرد خواست که برای ارائه ادامه دفاعیاتش در جایگاه حضور یابد.اخوت فرد پس از حضور در جایگاه...
قاضی صلواتی در ابتدای این جلسه از متهم اخوت فرد خواست که برای ارائه ادامه دفاعیاتش در جایگاه حضور یابد.اخوت فرد پس از حضور در جایگاه اظهار کرد: من سرمایه‌گذار شرکت نبودم و مانند دلال بودم.قاضی صلواتی گفت: طبق مدارک شما سرمایه گذار شرکت هستید؟اخوت فرد پاسخ داد: بنده سرمایه‌گذار نیستم. برای...
- اخبار اجتماعی - به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم؛ پرونده علی دیواندری مدیرعامل سابق بانک‌های ملت و پارسیان به جز دیوانداری که هم‌اکنون رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی است، 9 متهم دیگر دارد که یکی از آنها فلاحتیان از بدهکاران کلان بانکی است و در دست رسیدگی شعبه اول دادگاه‌های ویژه رسیدگی...
جلسه رسیدگی مجدد به پرونده قتل میترا استاد؛ همسر دوم محمدعلی نجفی برای تعیین عمد یا شبه‌عمد بودن قتل از صبح امروز در شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران با حضور عوامل بررسی صحنه جرم، هیئت کارشناسی ۵ نفره، محمدعلی نجفی به عنوان متهم، وکلای متهم و نماینده دادستان و بدون حضور اولیای دم و وکلای...
دوازدهمین جلسه رسیدگی به اتهامات علی دیواندری و سایر متهمان در شعبه اول ویژه دادگاه رسیدگی به جرایم اقتصادی آغاز شد.به گزارش میزان، دوازدهمین جلسه رسیدگی به اتهامات علی دیواندری و سایر متهمان در شعبه اول ویژه دادگاه رسیدگی به جرایم اقتصادی دادگاه انقلاب اسلامی تهران و به ریاست حجت‌الاسلام و المسلمین...
آفتاب‌‌نیوز : در ابتدای جلسه، قاضی اعلام کرد: با توجه به مطالب مطرح شده در ۱۱ جلسه قبل تشخیص دادیم در این جلسه از برخی افراد مطلع کسب اطلاع کنیم به همین منظور نیز اعضای هیات مدیره داریس و پارسیس کیش دعوت شدند.قاضی از مطلع اول خواست برای ارائه توضیحات و پاسخ به سوالات در جایگاه حاضر شود. محمد...

آخرین خبرهای اجتماعي

آمار اصلی اشتغال زنان مطلوب نیست/مریم میرزاخانی علاوه بر علم و دانش دارای پارسایی بود ایلنا  ۱۸ دقیقه پیش

آمار اصلی اشتغال زنان مطلوب نیست/مریم میرزاخانی علاوه بر علم و دانش دارای پارسایی بودبه گزارش خبرنگار ایلنا، لعیا جنیدی معاون حقوقی رییس جمهور در این همایش اظهار داشت: در قرآن کریم بارها دیده‌ایم زنان فاضل و پارسا را معرفی می‌کنند. امروز بیشترین تمرکز روی زن، دانش و ایده‌پردازی است. دانش یکی از فضیلت‌ها است. دو فضلیت دانش و پارسایی با هم قرین هستند، یعنی کسانی که...

اهدای ۳۰۰ سری جهیزیه به زوج‌های کم‌برخوردار مشهدی ایلنا  ۱۸ دقیقه پیش

اهدای ۳۰۰ سری جهیزیه به زوج‌های کم‌برخوردار مشهدیبه گزارش ایلنا، همزمان با ایام میلاد باسعادت بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا(س)، مراسم اهدای ۳۰۰ سری جهیزیه به نوعروسان محروم مشهدی صبح امروز در تالار قدس حرم مطهر رضوی برگزار شد.حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی تولیت آستان قدس رضوی در این مراسم طی سخنانی با تأکید بر جایگاه و اهمیت محبت بین همسران در تحقق...

آزادی ۴۹۸ زندانی غیرعمد در فجر ۹۸ ایلنا  ۱۸ دقیقه پیش

آزادی ۴۹۸ زندانی غیرعمد در فجر ۹۸به گزارش ایلنا، سید اسدالله جولایی مدیرعامل این نهاد حمایتی با تقدیر از همیاری خیرین در امر حبس‌زدایی از زندان‌ها گفت: به برکت ایامی که قفس‌‌های طاغوت شکسته شد و نفس‌های ناب انسانی از سینه‌‌ها رهایی یافت، به همین برکت با کمک ۸۸ میلیارد ریالی خیرین در بازه زمانی دهم...

جریمه شرکت خودروساز اعلام شد ایلنا  ۱۸ دقیقه پیش

جریمه شرکت خودروساز اعلام شدبه گزارش ایلنا به نقل از اداره کل روابط عمومی و تشریفات سازمان تعزیرات حکومتی، محمد علی اسفنانی در این رابطه اظهار کرد: با شکایت یک شرکت عمرانی از یک شرکت خودرویی در مورد ایفا نکردن تعهدات و گزارش سازمان صنعت، معدن و تجارت، پرونده تخلف تحویل ندادن پنج خودرو کشنده در شعبه تعزیرات رسیدگی شد.وی افزود: به...

حقوق و عیدی بازنشستگان کشوری امشب پرداخت می‌شود ایلنا  ۱۹ دقیقه پیش

حقوق و عیدی بازنشستگان کشوری امشب پرداخت می‌شودبه گزارش ایلنا، حقوق بهمن ماه بازنشستگان و وظیفه بگیران صندوق بازنشستگی کشوری به همراه عیدی سال ۹۸ این عزیزان تا پایان امشب (دوشنبه، ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۸) پرداخت می‌شود.عیدی تعیین شده برای بازنشستگان کشوری یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است و پرداخت آن به‌همراه حقوق بهمن‌ماه با مساعدت سازمان...

مورد مثبتی از ویروس کرونا در کشور نداریم تسنیم  ۲۱ دقیقه پیش

مورد مثبتی از ویروس کرونا در کشور نداریم - اخبار اجتماعی - به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم؛ دکتر سعید نمکی با اشاره به آخرین وضعیت دانشجویان بازگشته از چین گفت: تاکنون هیچ مورد مثبتی در کشور نداشتیم و دانشجویان نیز از امروز می‌‌توانند به آغوش خانواده‌هایشان بازگردند.وی در حاشیه مراسم تقدیر از توانمندی‌‌های...

واکنش پلیس راهور به تردد خودروی "فراری" 20 میلیاردی + عکس تسنیم  ۲۱ دقیقه پیش

واکنش پلیس راهور به تردد خودروی "فراری" 20 میلیاردی + عکس - اخبار اجتماعی - به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ سرهنگ عین‌الله جهانی درباره خبر منتشر شده مبنی بر تردد یک خودروی فراری 20 میلیاردی در سطح کشور با وجود ممنوعیت ورود خودروهای خارجی به کشور اظهار کرد: برابر بررسی به عمل آمده خودروی فراری مورد اشاره با مجوز رسمی از مبادی قانونی در سال 1391...

تأکید وزیر بهداشت بر ضرورت توجه به نقش ماما و بهورز در راستای ارتقای شاخص‌های سلامت تسنیم  ۲۱ دقیقه پیش

تأکید وزیر بهداشت بر ضرورت توجه به نقش ماما و بهورز در راستای ارتقای شاخص‌های سلامت - اخبار اجتماعی - به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم؛ دکتر سعید نمکی در دیدار اعضای انجمن علمی مامایی ایران اظهار کرد: در دنیا، ماماها قابل‌ترین افراد برای رسیدگی به مردم هستند و اعتقاد دارم دو گروه که در ارتقای سلامت در ایران اصلی‌ترین نقش را داشتند، بهورزان و ماماها بودند و این دو قشر زحمتکش...

زمان پرداخت عیدی و حقوق بازنشستگان کشوری اعلام شد تسنیم  ۲۱ دقیقه پیش

- اخبار اجتماعی - به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، حقوق بهمن‌ماه بازنشستگان و وظیفه‌بگیران صندوق بازنشستگی کشوری به همراه عیدی سال 98 بازنشستگان این صندوق تا پایان امشب پرداخت می‌شود.براساس اعلام صندوق بازنشستگی کشور عیدی تعیین شده برای بازنشستگان کشوری یک میلیون و 200 هزار تومان است و پرداخت...

تاکید بر حمایت از نخبگان بسیجی و نویسندگان انقلابی در فارس شبستان  ۲۲ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از شیراز، «سردار سید هاشم غیاثی»، امروز (دوشنبه 28 بهمن) در آئین رونمایی از کتاب «راه اینجاست»، گفت: لازم است تا از نویسندگان انقلابی که در ترویج فرهنگ انقلابی در تلاش هستند، حمایت بیشتری به عمل آید. فرمانده سپاه فجر استان فارس ادامه داد: کتاب...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده