تعداد بازدید: ۱۱
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۲ بهمن ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۰۵:۰۵
آیه‌ای که حضرت زهرا (س) درباره تبعات پذیرش خلافت امیرالمؤمنین خواند
- اخبار فرهنگی - به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، پس از وفات رسول‌الله (ص) امت اسلام به سبب عدم عمل به تعهدات خویش نسبت به پذیرش خلافت امیرالمؤمنین(ع) دچار عقب‌گردی شدید در ارزش‌های دینی و معنوی شد. از همان آغازین لحظات وفات نبی مکرم اسلام عده‌ای از جلوداران سپاه اسلام با رویکرد تعصبی و قبیله‌ای خویش، سعی کردند فردی را غیر از آنچه رسول خدا (ص) برای آنها برگزیده بود، به مسند خلافت بنشانند و در این سعی خود به موفقیت دست یافتند.
حضرت زهرا سلام‌الله علیها به عنوان اولین مدافع حریم ولایت نسبت به این مسئله شکایت کرد که به نقل تاریخ نه تنها به نگرانی ایشان ترتیب اثر داده نشد بلکه با برخوردهای ناملایم صحابه بزرگ پیامبر مواجه شد و در این مسیر دچار آسیب جسمانی شد و همین مسئله، زمینه شهادت این بانوی بزرگوار را در مدت کمی پس از وفات پدر بزرگوارشان فراهم آورد.
بازخوانی برخی گزاره‌های تاریخی درباره نقش حضرت زهرا سلام‌الله علیها پس از رحلت رسول گرامی اسلام(ص)، ما را بر آن داشت با حجت‌الاسلام میثم رستمی، محقق و پژوهشگر دینی و استاد حوزه علمیه به گفت‌وگو بنشینیم.وی در بخشی از این گفت‌وگو می‌گوید عدم ایمان امت اسلامی و تکذیبشان نسبت به ولایت امیرالمؤمنین علیه‌السلام آنها را از برکات آسمان و زمین بازداشت و امت را دچار کیفری سخت کرد؛ روی کار آمدن بنی‌امیه و تاراج مسلمین سپس حاکمیت بنی‌العباس، نمونه‌ای از این کیفرهای الهی بود.
مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید. * پس از جریان سقیفه شاهد به صحنه آمدن حضرت زهرا (س) و دفاع از حق امامت و خلافت امیرالمؤمنین علیه‌السلام بودیم. چرا حضرت زهرا (س) برای احیای حکومت امیرالمؤمنین علیه السلام این مقدار تلاش به خرج دادند؟پاسخ اول اینکه مردم در حکومت دینی نقشی محوری دارند و حکومت نیز موظف به برآورده کردن نیاز آنهاست.
دولت‌ها باید تدبیر داشته باشند، برنامه‌ریزی و فکر کنند. اما سوای از اینها از اساسی‌ترین مسئله‌ای که حکومت دینی باید دنبال آن باشد، هدایت‌گری و تسهیل عبودیت برای مردم است. بنابراین حکومت اسلامی علاوه بر اینکه باید درباره تأمین معاش مردم برنامه داشته باشد،‌ در قبال دین مردم نیز وظیفه مهمی بر عهده دارد.
باید زمینه‌های تقوا را در جامعه فراهم کند تا فرهنگ مردم به سوی ارزش‌ها سوق داده شود. حکومت باید زمینه‌های معنویت و رشد جامعه بسوی کمال را فراهم کند همچنان که امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودهمراهی مردم در حکومت دینی رکنی اساسی است، یعنی مادامی که مردم همراهی نکنند و اراده یاری کردن حکومت را در خود نبینند، حکومت دینی اگر هم تشکیل شود، فایده‎ای در بر ندارد؛ لذا شما می‌بینید در زمان حکومت امیرالمؤمنین علیه‌السلام و هم در دوران انقلاب اسلامی، بسیار بر سطح همیاری و همکاری مردم تأکید شده است.
در صدر اسلام این مسئله با بیعت معرفی شد و امروز با مقولاتی همچون انتخابات و حضور در راهپیمایی‌ها و ...؛ اگر همراهی مردم نباشد، حکومت دینی به غایت خود نمی‌رسد؛ لذا در مسائلی که مردم به اشتباه روند، حکومت فقط تبیین و روشنگری می‌کند. این مسئله، جنبه تربیتی در پی دارد؛ مردم در مهم‌ترین تصمیمات اجتماعی و سیاسی، بصیرت، نگرش و معرفت خویش را مورد سنجش قرار می‌دهند.
نکته دیگر اینکه مردم در حکومت‌های دینی نقش برپایی قسط و عدل را دارند؛ وظیفه دارند آنچه که رسولان برای آنها به یادگار گذاشتند، اقامه کنند. خداوند در آیه25 سوره حدید می‌فرماید «لَقَدْ أَرْسَلْنا رُسُلَنا بِالْبَیِّناتِ وَ أَنْزَلْنا مَعَهُمُ الْکِتابَ وَ الْمیزانَ لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْط ...؛ به راستی [ما] پیامبران خود را با دلایل آشکار روانه کردیم و با آنها کتاب و میزان را فرود آوردیم تا مردم به قسط برخیزند».
* آیا نمونه تاریخی در سیره حکومتی امیرالمؤمنین علیه‌السلام داریم؟در زمان امیرالمؤمنین مردم نماز تراویح را به جماعت می‎خواندند. این مسئله، یکی از بدعت‌هایی بود که پس از وفات رسول خدا (ص) و در زمان خلفای پیش از امیرالمؤمنین رخ داد. وقتی حضرت وارد کوفه شدند، عده‌ای از مردم نزد حضرت آمدند و گفتند برای نماز تراویح برای ما امام جماعت قرار بده.
حضرت فرمود این کار را انجام نمی‌دهم؛ حضرت جلوی آنها را گرفت و فرمود شما حق این کار را ندارید. در روایت آمده است که مردم شروع به گریه کردند و گفتند (ابْکُوا فِی‏ رَمَضَانَ‏ وَا رَمَضَانَاه‏). گریه بکنید، ماه رمضان ما را علی از ما گرفت، امیرالمؤمنین معنویت ماه رمضان را از ما گرفته است. حارث نزد امیرالمؤمنین آمد و گفت ای امیرالمؤمنین مردم گریه می‌کنند و از صحبت شما ناراحتند؛ یَا أَمِیرَ الْمُؤْمِنِینَ ضَجَّ النَّاسُ وَ کَرِهُوا قَوْلَک‏؛ حضرت فرمود آنها را رها کنید و بگذارید کار خودشان را بکنند.
«دَعُوهُمْ‏ وَ مَا یُرِیدُونَ‏ لِیُصَلِّیَ بِهِمْ مَنْ شَاء. یعنی حکومت امیرالمؤمنین هرچند با این بدعت مواجه می‌شود، امام حضرت سخت‌گیری نمی‌کنند و تا جایی که امکان داشت آگاهی می‌داد. البته به این معنا نیست که فعل مردم مشروعیت دارد؛ لذا شما می‌بینید رهبر انقلاب بر همین مبنا رفتار می‌کند؛ مثلاً وقتی که خواسته مردم مذاکره با آمریکا می‌شود، ایشان مسیر را باز می‌کنند تا سود و زیان کار را خودشان متوجه شوند.
یا اگر دولت‌ها به مصلحت خود مصوبه‌ای را به تصویب می‌رسانند، در چارچوب قانون اساسی از آن حمایت می‌کنند. آگاهی‌هایی که حضرت زهرا (س) می‌دادند، از چنین موضعی قابل بررسی است. ایشان بر اساس قاعده امر به معروف و نهی از منکر، مردم را به سوی حکومتی دعوت می‌کرد که رسول خدا(ص) آن را از جانب خداوند به امیرالمؤمنین واگذار کرده بود، اما جامعه از این حکومت رویگردان شده بود.
مردم را آگاهی می‌دادند که اگر به سوی امیرالمؤمنین بیایید و از ایشان حمایت کنید،‌ او شما را به مطلوب‌تان می‌رساند، اما اگر رویگردان شوید، دچار نفرین و عذاب می‌شوید. در نهایت مسیری را برگزیدند که جامعه اسلامی اینگونه که در تاریخ آمده دچار انحطاط شد تا آنجا که خون امامان امت را بر خود مباح دانست به ویژه ماجرای غمبار کربلا که مهر ننگی بر پیشانی امت اسلام تا پایان دنیا شد به گونه‌ای که یهودیان و مسیحیان لب به شکوه بر امت اسلام و طرز رفتارشان با فرزند پیامبرشان گشودند.
شکل‌گیری حکومت آرمانی در پرتو پذیرش ولایت علوی* به نظر شما دستیابی امیرالمؤمنین علیه السلام به حکومت اولیه جهان اسلام‌،‌ چه تبعات مثبتی را در بر داشت؟ اتفاقاً حضرت زهرا سلام‌الله علیها به تبعات مثبت آن پاسخ داده‌اند. ایشان در یکی از سخنان خویش در بین زنان مدینه چهار جهت مهم را در تبعات مثبت پذیرش حکومت امیرالمؤمنین (ع) ‌مطرح می‌کنند.
یکی، موضوع هدایتگری است. می‌فرماید «تَا للّهِ لَوْ مالُوا عَنِ الْمَحَجَّةِ اللاّئِحَةِ وَ زالُوا عَنْ قَبُولِ الْحُجَّةِ الْواضِحَةِ لَرَدَّهُمْ اِلَیْها وَ حَمَلَهُمْ عَلَیْها؛ به خدا سوگند [اگر امر خلافت با او بود] هر گاه مردم از جاده حق منحرف می‌شدند و از پذیرش دلیل روشن سرباز می‌زدند، آنها را با نرمی و ملایمت به سوی منزل مقصود سِیر می‌داد؛ یعنی جنبه هدایتگریِ حکومت امیرالمؤمنین مطرح است.
نکته دومی که حضرت زهرا سلام‌الله علیها به آن اشاره دارند، حکومتی است که امیرالمؤمنین بر عهده می‌گرفت، یک نوع سهولت و آسان‌گیری بر مردم بود. به گونه‌ای نبود که مردم در زمان خلفا در شدت و مضیقه قرار گیرند؛ لذا حضرت مطرح می‌کنند «لا یَکِلُّ سائِرُهُ وَ لا یَمِلُّ راکِبُهُ؛ به گونه‌ای سِیر می‌داد که هرگز آزار دهنده نبود، نه مرکب ناتوان می‌شد و نه راکب خسته و ملول.
» علی علیه السلام به گونه‌ای حکومت می‌کرد که نه راکب خسته می‌شد و نه مرکب. یعنی حکومت به گونه‌ای می‌شد که خلیفه الهی مردم را با سهولت به سوی هدایت الهی سوق می‌داد.سومین نکته این بود که حضرت از رفاه دوری و به کم‌ترین مقدار مادیات بسنده می‌کردند. حضرت زهرا سلام‌الله علیها در این باره فرمود «او هرگز از دنیا بهره نمی گرفت و از آن سودی جز سیراب کردن تشنه‌کامان و سیر کردن گرسنگان نداشت.
در اینجا دنیاپرست از زاهد و راستگو از دروغگو برای همه آنها روشن می‌شد.»تکذیب ولایت امیرالمؤمنین، امت را گرفتار بنی امیه و بنی العباس کرددر واقع حضرت زهرا (س) در این فرازها به نعمات و برکاتی اشاره دارند که بنا بود در حکومتی آرمانی به وقوع بپیوندد؛ در انتها اشاره به آیه96 سوره اعراف کرده و فرمود: «وَ لَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرَی آمَنُوا وَ اتَّقَوْا لَفَتَحْنَا عَلَیْهِمْ بَرَکَات مِّنَ السَّمَاءِ وَ الاَرْضِ وَ لَکِنْ کَذَّبُوا فَأَخَذْنَاهُمْ بِمَا کَانُوا یَکْسِبُونَ؛ و اگر اهل شهرها و آبادی‌ها ایمان می‌آوردند و تقوا پیشه می‌کردند، برکات آسمان و زمین را بر آنها می‌گشودیم، ولی [آنها حق را] تکذیب کردند و ما هم آنان را به کیفر اعمالشان مجازات کردیم».
در واقع عدم ایمان امت اسلامی و تکذیبشان نسبت به ولایت امیرالمؤمنین علیه‌السلام آنها را از برکات آسمان و زمین بازداشت و امت را دچار کیفری سخت کرد؛ روی کار آمدن بنی‌امیه و تاراج مسلمین سپس حاکمیت بنی‌العباس، نمونه‌ای از این کیفرهای الهی بود. عدم ایمان امت اسلامی و تکذیبشان نسبت به ولایت امیرالمؤمنین علیه‌السلام آنها را از برکات آسمان و زمین بازداشت و امت را دچار کیفری سخت کرد؛ روی کار آمدن بنی‌امیه و تاراج مسلمین سپس حاکمیت بنی‌العباس، نمونه‌ای از این کیفرهای الهی بود.
در واقع می‌توان گفت با مطالعه تبعات پذیرش ولایت امیرالمؤمنین علیه‌السلام، انسان یاد نعمات عصر ظهور می‌افتد. بر اساس آیه «الَّذینَ إِنْ مَکَّنَّاهُمْ‏ فِی الْأَرْضِ أَقامُوا الصَّلاةَ وَ آتَوُا الزَّکاةَ وَ أَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَ نَهَوْا عَنِ الْمُنْکَر ِ وَ لِلَّهِ عاقِبَةُ الْأُمُور؛ همان کسانی که چون در زمین به آنان مکنت دهیم، نماز برپا می‏‌دارند و زکات می‏‌دهند و امر به معروف و نهی از منکر می‌کنند و سرانجام همه کارها از آنِ خداست.
»، چهار برنامه اساسیِ معصومان علیهم‌السلام مشخص می‌شود. این موارد باید در سطح عموم شکل گیرد. اولین آن، اقامه نماز است. یعنی همّ و غمّ حکومت اسلامی، نزدیکی رابطه مردم با خداست. اگر صدا و سیما و سینما برنامه‌ای دارد، باید مدنظر داشته باشد که آیا این برنامه سبب تقویت ارتباط با خدا و عترت می‌شود یا خیر. دومین آن، اتای زکات است که شامل کمک‌های اجتماعی، مالیات و .
.. می‌شود. روایات صحیح داریم که امیرالمؤمنین بر اسبها مالیات بستند؛ چرا که این مسائل برای طبقه مرفّه جامعه بود؛ یعنی نظام عادلانه اجتماعی. طبقه ثروتمند و مرفه جامعه باید مالیات خویش را پرداخت کنند تا در طبقات عمومی اجتماع خرج شود. امر به معروف و نهی از منکر دو برنامه دیگر محسوب می‌شود. در حکومت علوی هم حاکمان و هم مردم، باید مسئولیت‌های اجتماعی خویش را بپذیرند.
در این موضوع، امیرالمؤمنین برخورد شدیدی با متخلفان حکومتی داشتند.طرح «اعاده اموال نامشروع»| برخورد شدید علی(ع) با مأمور متخلف بازاروعده‌ خدا به حضرت زهرا(س) برای پذیرش مادری امام‌حسین(ع)* در این باره نمونه‌ای ارائه می‌دهید؟به عنوان نمونه امیرالمؤمنین علیه‌السلام هنگامی که از خیانت ابن هَرمَه، مأمور بازار اهواز اطلاع یافت، به رفاعه چنین نوشت «هنگامی که نامه‌ام را خواندی، ابن هرمه را از بازار برکنار کن و او را به خاطر مردم از کار، بازدار سپس زندانی کن و خبر آن را اعلان عمومی کن و به کارگزارانت بنویس و نظرم را به آنان ابلاغ کن.
درباره ابن هرمه، غفلت یا کوتاهی نکنی که نزد خداوند هلاک شوی و من هم به بدترین شیوه برکنارت خواهم کرد که از این کار، تو را به خدا پناه می‌دهم.» سپس مجازات‌هایی را برای او معین کردند. از این نمونه‌ها به وفور در تاریخ حکومت حضرت دیده می‌شود.* به نظر می‌رسد تفاوتی معنوی و معرفتی بین آنچه امت باید پس از رحلت نبی مکرم اسلام درباره پذیرش ولایت امیرالمؤمنین علیه‌السلام تصمیم اتخاذ می‌کردند با پذیرش حکومت حضرت پس از خلیفه سوم‌شان وجود دارد.
همان گونه که حضرت زهرا سلام‌الله علیها بیان داشتند، اگر مردم از همان ابتدا، خلافت و ولایت امیرالمؤمنین علیه‌السلام را می‌پذیرفتند‌، خداوند برکات آسمان و زمین را بر آنها قرار می‌داد و امت را از نعمت‌های خاص ارتزاق می‌کرد؛ اما زمانی که به تعبیر قرآن تکذیب کردند و رویگردان شدند، عذاب و نقمت بر امت جریان یافت و جامعه اسلامی از درون تهی شد.
امیرالمؤمنین علیه‌السلام زمانی صاحب حکومت شدند که خیلی از جلوداران اسلام گرفتار اشرافیت و استفاده نامشروع از اموال بیت‌المال شده بودند. مسئولانی که در حکومت حضرت به فساد کشیده شدند، محصول جریان سقیفه به بعد بود. تاریخ با جزئیات، فساد برخی صف‌اولی‌های سپاه اسلام را گزارش داده است. وقتی بین این مدت 20 سال فاصله می‌افتد، حضرت بین کسانی که انتخاب می‌کنند، انسان‌های کم‌کار و گاهی بی‌مسئولیت خارج می‌شود.
انتهای‌پیام/
ادامه

کد خبر: 1178489  |  ادامه: تسنیم
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
- اخبار فرهنگی - حجت‌الاسلام میثم رستمی محقق و پژوهشگر دینی، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، موضوع عدالت‌گستری و جلب رضایت عمومی را یکی از مهم‌ترین موضوعات نامه امیرالمؤمنین علیه‌السلام به مالک اشتر معرفی کرد و گفت: امیرالمؤمنین علیه‌السلام خطاب به مالک می‌نویسد «دوست داشتنی‏‌ترین...
- اخبار فرهنگی - به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، پس از ماجرای سقیفه و غصب خلافت امیرالمؤمنین(ع)، امت اسلام دچار رکودی جدی نسبت به ارزش‌های اصیل دین مبین اسلام شد. این چالش از آنجا ناشی شد که سران امت درباره وصیت‌های مکرر رسول گرامی اسلام جهت تکریم جایگاه ولایت امیرالمؤمنین(ع)...
- اخبار فرهنگی - به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، پیغمبر اسلام صلی‌الله علیه و آله در دوران رسالت خود تلاش‌های بسیاری برای از بین بردن آداب و رسوم خرافی و جاهلانه و نهادینه کردن فرهنگ اسلامی در میان مردم کرده بودند؛ اما ثابت شدن و بقای فرهنگ ناب اسلامی مستلزم آن بود که مردم ولایت...

آخرین خبرهای فرهنگي

دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر  در فرهنگستان هنر گشایش یافت شبستان  ۱ ساعت پیش

دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر  در فرهنگستان هنر گشایش یافتبه گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان، دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر شامگاه سه شنبه ۲۹‌ بهمن در فرهنگستان هنر گشایش یافت. دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در بخش های طوبی زرین، چهارسو و چهارخانه از ۲۹ بهمن تا ۵ اسفند در فرهنگستان هنر برپاست . در مراسم افتتاحیه این جشنواره هادی مظفری...

نمایشگاه آثارخوشنویسی استاد محمد شهبازی افتتاح شد. ایلنا  ۳ ساعت پیش

نمایشگاه آثارخوشنویسی استاد محمد شهبازی افتتاح شد.به گزارش ایلنا، غلامحسین امیرخانی، کیخسرو خروش، عباس اخوین، محمدحسین عطارچیان، غلامرضا مشعشعی و آیدین آغداشلو ازجمله هنرمندانی بودند که در آیین گشایش این نمایشگاه حضورداشتند. در این نمایشگاه که حاصل چهل سال ممارست و مشق مستمر محمد شهبازی است، چهل اثر خوشنویسی از او به نمایش درآمد.محمد شهبازی پس از چهل...

درخشش 6 هنرمند ایرانی در فستیوال هنر امارات ایلنا  ۳ ساعت پیش

درخشش 6 هنرمند ایرانی در فستیوال هنر اماراتبه گزارش ایلنا، نرگس سلیمان‌زاده، الهام امیدی، صبا رجبی، شیرین معیا، میترا اصغری و صدف کباری نقاشان ایرانی می‌باشند که از سوی موسسه سکو آثارشان انتخاب شده و در این نمایشگاه به نمایش و داوری گذاشته شده است.این نمایشگاه دارای یک هیات داوری است که در نهایت 3 برگزیده را از مجموع شرکت‌کنندگان...

شب محمد علی نجفی برگزار می‌شود آفتاب نیوز  ۳ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : این شب که به تجلیل از این کارگردان با سابقه اختصاص دارد، همراه با نمایش نسخه بازسازی شده فیلم «گزارش یک قتل» یکشنبه ۴ اسفند ماه ۹۸ ساعت۱۷ در سالن عباس کیارستمی بنیاد سینمایی فارابی، برگزار میشود.محمدعلی نجفی در ۱۳۲۴ در اصفهان به دنیا آمد. وی در دارالفنون تهران دیپلم...

آغاز تصویربرداری فصل اول سریال ایستگاه آخر مرور نیوز  ۴ ساعت پیش

آغاز تصویربرداری فصل اول سریال ایستگاه آخربه گزارش مرور نیوز، سریال ایستگاه آخر به کارگردانی اردشیر شلیله در چند فصل تولید خواهد شد و فیلمبرداری فصل اول این سریال در ۱۰ قسمت آغاز شده و قرار است بهار سال آینده به نمایش در بیاید.این سریال برای پخش در شبکه نمایش خانگی و سامانه‌های وی او دی در نظر گرفته شده است.اردشیر شلیله در این مجموعه...

حاشیه ای که با اختتامیه به پایان نرسید شبستان  ۵ ساعت پیش

حاشیه ای که با اختتامیه به پایان نرسیدخبرگزاری شبستان، سرویس فرهنگی- محمد پورعلم : روز سوم سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر در سینمای رسانه با نخستین ساخته بلند سینمایی سعید ملکان آغاز شد. ملکان که سال هاست به عنوان یک طراح چهره پردازی توانا در سینمای ایران شناخته می شود، در سال های اخیر فعالیت خود به عنوان تهیه کننده را آغاز کرد و آثار مهمی...

فیلم های تو مشغول مردنت بودی و رفاقت پروانه نمایش گرفتند مرور نیوز  ۶ ساعت پیش

فیلم های تو مشغول مردنت بودی و رفاقت پروانه نمایش گرفتندبه گزارش مرور نیوز، شورای پروانه نمایش آثار غیرسینمایی ، برای فیلم های داستانی بلند «کانی پری» به تهیه کنندگی، کارگردانی و نویسندگی جلال نصیری، «رفاقت» به تهیه‌کنندگی، کارگردانی و نویسندگی علی محمد طلایی، «راه رفتن روی ریل» به تهیه کنندگی، کارگردانی و نویسندگی...

دیدن این فیلم جرم است متقاضی اکران نوروزی شد مرور نیوز  ۶ ساعت پیش

دیدن این فیلم جرم است متقاضی اکران نوروزی شدبه گزارش مرور نیوز، فیلم سینمایی دیدن این فیلم جرم است ، به کارگردانی رضا زهتابچیان شفاه متقاضی اکران نوروزی سال ۹۹ شد.فیلم سینمایی «دیدن این فیلم جرم است» سال گذشته هم بعد از اکران در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر ، متقاضی اکران در نوروز ۹۸ شد که این درخواست به سرانجام نرسید و پس از آن...

پخش سریال سرگذشت از ۳ اسفند ماه مرور نیوز  ۶ ساعت پیش

پخش سریال سرگذشت از ۳ اسفند ماهبه گزارش مرور نیوز، ادامه فصل دوم سریال سرگذشت از شنبه ۳ اسفند روی آنتن شبکه یک سیما می‌رود. این سریال که در ۲۱ اپیزود تولید شده است از شنبه تا جمعه هر شب پخش می‌شود. در هر قسمت بازیگران مختلفی ایفای نقش می‌کنند و نازنین فراهانی هم در نقش مددکار قضایی در تمام اپیزود‌ها به عنوان بازیگر...

ازدواج رحمت در سریال پایتخت ۶ مرور نیوز  ۶ ساعت پیش

ازدواج رحمت در سریال پایتخت ۶به گزارش مرور نیوز، محسن تنابنده بازیگر سینما و تلویزیون عکسی از ازدواج رحمت در سریال پایتخت ۶ را منتشر کرد و در زیر این پست نوشت: «ناپلونی ر بیارم ؟»سریال پایتخت ۶ از شب دوم نوروز و به مدت ۱۵ شب پخش می‌شود.گفتنی است لوکیشن کار همچنان «شیرگاه» مازندران است و آماده سازی سریال...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده