تعداد بازدید: ۱۲
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۲ بهمن ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۱۲:۳۳
رفتار نفرت‌انگیز انگلیسی‌ها در سال‌های قحطی و مرگ ۱۰ میلیون ایرانی
به گزارش خبرنگار تاریخ خبرگزاری فارس، رهبر معظم انقلاب در نماز جمعه هفته پیش اقدامات اخیر دولت خبیث انگلیس و دولت‌های فرانسه و آلمان برای تحت الشعاع قرار دادن اتفاقات اخیر در کشور را مورد اشاره قرار دادند و افزودند: «اینها همان سه کشوری هستند که در دوران جنگ تحمیلی تا توانستند به صدام حسین کمک کردند.
دولت آلمان، وسایل و سلاح شیمیایی را در اختیار صدام حسین گذاشت تا شهرها و جبهه‌های ما را هدف قرار بدهد که آثار آن هنوز در میان رزمندگان قدیمی ما وجود دارد. دولت فرانسه جنگنده‌های سوپر اتاندارد را برای هدف قرار دادن کشتی‌های نفتی ما در اختیار صدام حسین قرار داد. دولت انگلیس با همه وجود در خدمت دشمنان ما و صدام حسین بود.
» برای واکاوی اینکه چرا رهبر انقلاب انگلستان را دولت خبیث عنوان کردند با رحیم نیکبخت تاریخ‌پژوه و نویسنده درباره نقش استعماری انگلستان در طول تاریخ به گفت‌وگو نشستیم که می‌خوانید:   فارس: استعمار در کدام مقطع تاریخ ایران نقش بازی کرد و رویکرد حاکمان ایرانی در برابر استعمار چه بود؟ موقعیت استراتژیک و ژئوپلیتیکی ایران در طول تاریخ، موجب توجه قدرت‌های بزرگ به آن شده است.
ابتدای قرن ۱۹ میلادی، ایران بدون آنکه خود بخواهد وارد گردونه سیاست استعماری شد. حاکمان وقت ایران درک درستی از سیاست‌های جهانی و دسیسه‌های بیگانگان نداشتند و به جای تکیه بر توان ملی بر حمایت کشورهای بیگانه (فرانسه و انگلیس) امیدوار بودند تا بلکه به کمک آنها در مقابله با تعرضات روسیه تزاری بپردازد. تاریخ مناسبات ایران و بیگانگان خصوصاً انگلستان در دو قرن اخیر نشان می‌دهد نقش انگلستان در تجزیه مناطق مختلف ایران غیرقابل انکار است.
انگلستان در تحمیل قرارداد ننگین گلستان و ترکمانچای به ایران نقش بسیاری داشت که منجر به جدایی ۱۷ شهر ایرانی قفقاز شد. فارس: اهداف انگلستان از جدایی مناطق شمالی ایران  چه بود؟ دولت ایران در جریان جنگ‌های ایران و روسیه تزاری، نه در میدان جنگ، بلکه در میدان سیاست شکست خورده است. چنین پیداست که دولت انگلستان در تسلیم کردن قفقاز و به ویژه گرجستان به روسیه‌ تزاری به دنبال اهداف اقتصادی  بود.
استعمار در پی این بود که نزدیک‌ترین راه بازرگانی مستقیم ایران از راه دریای سیاه با اروپا را قطع کند و تجارت ایران را به انحصار خود درآورد.  پس از جدایی گرجستان از ایران، روس‌ها واردات کالاهای اروپایی را از آن راه به ایران ممنوع ساختند. بازرگانان برای تجارت با اروپا راه عثمانی (ترکیه)، سوریه و عراق کنونی را انتخاب کردند.
در نتیجه هزینه‌ حمل و نقل افزایش یافت. این تغییر مسیر ضمن اینکه صادرات و در نتیجه تولیدات کشور را با رکود قابل توجهی مواجه ساخت، باعث تشدید فقر و بیکاری شد. بازرگانان ایرانی توان رقابت با همتایان روسی و انگلیسی که کشتی‌هایشان به طور منظم به اقیانوس هند و خلیج فارس رفت و آمد می‌کرد، نداشتند.  از آنجا که روسیه کالای زیادی برای صدور نداشت و بیشتر واردکننده کالا از ایران بود، انگلستان با پرداخت حق گمرکی پنج درصد که ناچیز بود، یکّه‌تاز بازار تجارت ایران شد.
ورود بی‌وقفه‌ منسوجات انگلیس به بازار ایران که بخش اعظم صادرات آن کشور را تشکیل می‌داد و در ابتدا با بهایی کم و ناچیز به فروش می‌رسید، سبب شد که صنایع پارچه‌بافی کشور ما که در سراسر ماوراءالنهر و قفقاز و حتی اروپا شهرت داشت، از بین برود. از طرف دیگر، ناتوانی کشورهای دیگر اروپایی در رقابت با تجارت انگلیس، به تدریج، باعث افزایش قیمت کالاهای وارداتی شد.
ایران به ویژه پس از نابودی تولیدات داخلی دچار گرانی و تورم و کاهش نقدینگی شد. این عوامل در اواخر دوران حکومت قاجار و پیش از انقلاب مشروطیت از مشخصات بارز اقتصاد ایران است.   فارس: گویا نقش استعماری انگلستان در تجریه ایران محدود به قفقاز نشد. بله. انگلستان در تحمیل قرارداد پاریس و جدایی افغانستان از ایران نقش مستقیمی داشت.
انگلستان با لشکرکشی نظامی جنوب ایران رجال ایرانی را مجبور کرد جدایی هرات و افغانستان از ایران را بپذیرند. بلوچستان هم با دسیسه انگلیسی‌ها از ایران جدا شد. همچنین انگلستان در دوران پهلوی هم در جدایی بحرین از ایران نقش داشت. فارس: یکی از راه‌های استعماری انگلستان برای نقش‌آفرینی در ایران، نفوذ در میان رجال ایرانی بود.
در این زمینه چه اطلاعاتی در دسترس هست؟ انگلستان برای پیشبرد اهداف استعماری خود، راه نفوذ در میان رجال و نخبگان سیاسی را در دستور خود داشت. از یک طرف از مهره‌های خود حمایت می‌کرد و از طرف دیگر در مقابل نخبگان میهن‌دوست و ایران‌گرا ایستاده و زمینه عزل و حتی تبعید و شهادت آنها را میسر کرد. با بررسی منابع تاریخی برای محققان آشکار شد دو تن از شخصیت‌های مهم تاریخی ایران یعنی قائم‌مقام فراهانی و میرزا تقی خان امیرکبیر با دسیسه انگلستان و عاملیت حاکمان خودکامه قاجاری به شهادت رسیده‌اند.
این در حالی است که در وطن‌دوستی و میهن‌پرستی ﻗﺎﺋﻢ ﻣﻘﺎﻡ ﻓﺮﺍﻫﺎﻧﯽ شکی نیست. فارس: راهکار انگلستان برای از بین بردن رجال وطن‌دوست چه بود؟ در منابع تاریخی سِر جان کمپبل، سفیر انگلیس، با اخذ بودجه و خرج آن در جهت بدنام کردن میرزا موفق شد باعث بدبینی مردم و حکومت به وی شود. محمدشاه قاجارهم ابتدا او را خلع و سپس در سال دوم سلطنت خود دستور داد او را در باغ نگارستان زندانی و پس از چند روز خفه کردند و بدین قرار به زندگانی قائم مقام در سال ۱۲۱۴ هجری شمسی پایان داده شد.
میرزا تقی‌خان قبل از صدارت، منشی دستگاه قائم مقام بود و در این مدت به سه ماموریت مهم سیاسی به روسیه، ایروان و به عثمانی رفت. مسئولیت وی در قضیه ارزنةالروم بود و درایتش از وی دیپلماتی کارکشته ساخت. چنانچه در این قرارداد که روس و انگلیس همواره به دنبال زیان ایران و نفع عثمانی بودند، کوتاه نیامد. سرسپردگی و علاقه امیر به کشور تا به آنجا بود که وقتی به زیان ایران بود از محمدشاه هم پیروی نمی‌کرد تا برسد به روس و انگلیس و همه اقداماتش برای سربلندی ایران بود.
امیرکبیر، دستگاه وزارت امور خارجه را توسعه داد. تأسیس سفارتخانه‌های دائمی در لندن و سن‌پترزبورگ، ایجاد کنسولگری در بمبئی، عثمانی و قفقاز، تربیت کادر برای وزارت امور خارجه و تنظیم دفتر اسناد سیاسی از کارهای اوست. محور سیاست خارجی امیرکبیر، عزت ایران بود و خواستار قطع حضور و دخالت بیگانگان در امور ایران بود و شاید مهم‌ترین دلیل شهادت وی همین موضوع بود.
   امیرکبیر قبل از صدارت، استقلال فکری خود را به نمایندگان خارجی‌ها نشان داد؛ چنان که برای آوردن ولیعهد به تهران، برخلاف معمول از بیگانگان پول قرض نگرفت و با کمک‌های دیگر آنان نیز موافق نبود. قبل از وی استعمار‌گران اروپایی خصوصاً انگلیس در امور داخلی ایران مداخله می‌کردند. بسیاری از اتباع بیگانه با استفاده از کاپیتو‌لاسیون، مصونیت‌هایی در خاک ایران داشتند، اما امیرکبیر در مقابل گستاخی‌ها و لجاجت سفیران انگلیس می‌ایستاد و آنجا که به نفع و صلاح ممکت بود با زیرکی و متانت و یا با شدت و حدّت با آنها برخورد می‌کرد.
گرنت واتسون انگلیسی درباره امیرکبیر نوشته است: امیر نظام دشمن فساد اخلاقی بوده و ضد این دشمن بزرگ جامعه ایرانی شروع به مبارزه می‌کند. او تصمیم داشت که اخلاق ناپسند را به کلی از میان برده و از اشاعه فساد اخلاق جلوگیری نماید. یکی از عادات بد ایرانی‌ها موضوع رشوه است و این کلمه به گوش ایرانی خوشایند است.
مواجب و مقرری آنها چندان مورد توجه نیست. میرزاتقی خان خود کسی نبود که اسم مدخل یا رشوه پیش او برده شود. این مرد بی‌طمع تمام اصول و رشته‌های مذموم رشوه را برهم زد و از میان برد. واتسون در جای دیگری می‌نویسد: چیزی که پیش از همه اسباب تعجب خود ایرانی‌ها بود، بی‌طمعی امیرکبیر بود که نه تعارف قبول می‌کرد و نه رشوه می‌گرفت و نه اعتنایی به تجملات داشت و همین مساله باعث زوال او شد.
  پرواضح است اگر اصلاحات امیرکبیر با عزل و سپس شهادت وی ناتمام نمی‌ماند، ایران به سرعت در مدار ترقی و توسعه وارد می‌شد و بنیان‌های قدرت اقتصادی و سیاسی نظامی ایران، مستحکم می‌شد. برای درک نقش امیرکبیر و خصومت ماموران دولت انگلیس با وی گزارش یکی از ماموران این کشور به خوبی گویاست. جیمز فریزر، مأمور انگلستان در ایران که به صورت جهانگرد وارد کشور شد، در مورد امیرکبیر و مانع بودن او در مقابل سیاست‌های انگلیس گزارشی نوشت که در نهایت منجر به کشته شدن امیرکبیر شد.
بدیهی است در مرحله اول باید از دست وزیری که باعث اصلی همه این بدبختی‌هاست، خلاص شد. کسی‌ که پادشاه را در بردگی مطلق نگاه می‌دارد، کسی که به پیشبرد نظرات خویش توجه دارد و با روش معینی، پیشنهاد انگلیس را خنثی می‌سازد و با آن مخالفت می‌کند. چنین کسی هرگز نمی‌تواند در راه اصلاحات اساسی گام بردارد. کسان دیگری هم هستند؛ اشخاصی که اهمیت و ارتقای خودشان را مدیون نفوذ انگلیس می‌دانند و در نتیجه نسبت به قدرت انگلیس حساسیت دارند و در دست دولت انگلیس آلت و وسیله مطلوبی خواهند بود.
شاه خوشحال خواهد شد که از این بردگی نجات پیدا کند و اگر مطمئن به پشتیبانی موثری باشد، در این زمینه همکاری خواهد کرد. قائم مقام، دوستان بسیار کمی دارد و دشمنان خیلی زیاد؛ به طوری که کار اگر با مهارت انجام شود، سقوط او را یک مسأله ساده‌ای می‌کند.  فارس: انگلستان و استعمار، دشمن مردم ایران بودند و در بروز قحطی و مرگ و میر دهشتناک در ایران هم سابقه ننگینی دارند.
درباره این سابقه هم برایمان بگویید. در سال ۱۹۱۴ تا پایان ۱۹۱۵ میلادی، انگلیسی‌ها، روس‌ها و ترک‌ها بی‌طرفی ایران را در جنگ جهانی اول نقض کردند و بریتانیا و روسیه برای تقسیم جدید ایران به توافقی پنهانی رسیدند. با وقوع انقلاب روسیه، ارتش این کشور در ایران از هم پاشید و نیروهای روسی خاک ایران را ترک کردند.
به این ترتیب مجال تسلط بر تمام ایران برای انگلستان مهیا شد. انگلیسی‌ها تا ژوئیه ۱۹۱۸میلادی ایران را به اشغال خود درآوردند و بعد از سه سال و نیم با بر تخت نشاندن ارثیه شوم خود (رضاخان پهلوی) سال‌های ننگین و سیاه حضور خود را به درازا کشیدند. یکی از مصائبی که به دلیل حضور نیروهای انگلیسی بر ایرانیان می‌رود، فاجعه قحطی سال‌های ۱۹۱۹-۱۹۱۷ میلادی مقارن با ۱۲۹۸-۱۲۹۶ هجری شمسی است که در سراسر کشور به وقوع می‌پیوندد و به دنبال آن، بیش از ۱۰ میلیون ایرانی به کام مرگ کشیده می‌شوند.
قحطی، زمانی اتفاق می‌‌افتد که سراسر ایران در اشغال نظامیان انگلستان است، اما آنها نه تنها هیچ کاری برای مبارزه با قحطی و کمک به مردم ایران نکردند، بلکه عملکردشان اوضاع را وخیم‌تر کرده و سبب مرگ میلیون‌ها نفر می‌شود. درست زمانی که مردم ایران به دلیل قحطی نابود می‌شدند، ارتش بریتانیا مشغول خرید مقادیر عظیمی غله و مواد غذایی از بازار ایران بود و با این کار هم افزایش شدید قیمت مواد غذایی را سبب شد و هم مردم ایران را از این آذوقه محروم کرد.
جالب‌تر این که انگلیسی‌ها حتی مانع واردات مواد غذایی از آمریکا، هند و بین‌النهرین  به ایران می‌‌شدند. به علاوه در زمان قحطی، انگلیسی‌ها از پرداخت پول درآمدهای نفتی ایران استنکاف ورزیدند. به این ترتیب مردم نگون‌بخت ایران، بزرگ‌ترین قربانیان بی‌نشان جنگ جهانی اول می‌شوند، اما متاسفانه تا امروز آنگونه که شایسته است به بازخوانی آن دوران و کشف حقایقی که منجر به بروز آن شد، پرداخته نشده است.
انتهای پیام/ ایران انگلستان انگلیس مرگ
ادامه

کد خبر: 1178730  |  ادامه: خبرگزاری فارس
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
به گزارش مرور نیوز و به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین امروز دیدار ولادیمیر پوتین ، رییس جمهور روسیه و بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس در حاشیه نشست برلین را سازنده و مصالحه آمیز عنوان کرد.سخنگوی ریاست جمهوری روسیه اعلام کرد دست کم ماهیت این دیدار با روایت خیابان داونینگ (دفتر...
- اخبار سیاسی - به گزارش گروه تاریخ انقلاب خبرگزاری تسنیم - رحیم نیکبخت پژوهشگر تاریخ معاصر در گزارشی به واکاوی ستیز انگلیس با تمامیت ارضی، مردم و رجال میهن‌دوست ایران پرداخته که در ادامه آن را می‌خوانید:** انگلیس و تجزیه ایران موقعیت استراتژیک و ژئوپلتیکی ایران در طول تاریخ موجب توجه قدرت‌های بزرگ...
- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، مرکز روسی آشتی نیروهای متخاصم در سوریه (که زیر نظر وزارت دفاع روسیه فعالیت دارد) برخی اطلاعات منتشره مبنی بر اینکه نیروهای نظامی آمریکایی مانع عبور ماشین‌های گشت پلیس نظامی روسی در استان حسکه شده‌اند را تکذیب کرده است....
به گزارش خبرگزاری شبستان و به نقل روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، همزمان با هفته پژوهش، آیین بزرگداشت یکصد و پنجاهمین زادروز «واسیلی ولدیمیر بارتولد» ایران شناس و شرق شناس بزرگ روسیه به همت اندیشگاه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد.«غلامرضا امیرخانی»،...
- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که تحریم‌های جدید ضدروسی آمریکا، یکی دیگر از اقدامات تبلیغاتی علیه روسیه است.در این سند تاکید شده است: «اکنون دیگر مشخص شده که هدف مبتکران این تحریم‌ها نه مبارزه با جرایم،...
- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو نوشت: آناتولی آنتونوف سفیر روسیه در ایالات متحده معتقد است که تمرکز به روی دروغ‌پردازی درباره روسیه در واشنگتن، از هر جای دیگری بیشتر است. به گفته وی، پوشش خبری درباره روسیه در مطبوعات آمریکایی بشدت جنبه مغرضانه...
به گزارش ایلنا، همزمان با روزهای فرهنگی روسیه در ایران، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران از تاریخ ۱۹ تا ۲۲ آبان ماه میزبان نمایشگاه "دست بافت‌های سنتی روسیه" می‌شود.در این نمایشگاه مجموعه‌ای از پارچه‌های توری کشور روسیه که در موزه پارچه‌های توری منطقه "وولوگدا"...
- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، ایران و روسیه خواستار توقف موقت فعالیت کمیته اول مجمع عمومی سازمان ملل که مسئولیت رسیدگی به مسائل مربوط به خلع سلاح و امنیت بین المللی را دارد شدند تا زمانی که دبیر کل سازمان ملل به وضعیت عدم صدور روادید از سوی دولت آمریکا برای نمایندگان...
- اخبار فرهنگی - به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا به نقل از روابط عمومی موزه سینما، چند تن از اساتید دانشگاه‌های روسیه از موزه سینما بازدید کردند.«آنیکواتاتیانا» محقق ارشد «انستیتو» شرق‌شناسی از آکادمی علوم روسیه، «زبانشینا راویلیا» معاون مرکز اطلاعات علمی...
به گزارش خبرگزاری شبستان و به نقل از روابط عمومی موزه سینما، آنیکواتاتیانا محقق ارشد انستیتو شرق شناسی از آکادمی علوم روسیه، زبانشینا راویلیا معاون مرکز اطلاعات علمی و همکاری های بین المللی انستیتوی استراتژی توسعه آموزش آکادمی علوم روسیه و محقق بخش اطلاعات علمی انستیتو کار با پایگاه اسناد کتابشناسی ملی،...

آخرین خبرهای فرهنگي

بازیگری که پس از 5 سال به تلویزیون بازگشت! آفتاب نیوز  ۵۲ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : الهام کردا که این روزها در شبکه نمایش خانگی با سریال «کرگدن» مشغول به فعالیت است، بعد از ۵ سال دوباره به تلویزیون بازگشته است. بهروز شعیبی هم که در جشنواره فیلم فجر «روز بلوا» را کارگردانی کرد، قرار است در کنار کردا به ایفای نقش در این سریال مناسبتی بپردازد.«می‌جان»...

تلویزیون رفته رفته صحنه را به شبکه نمایش خانگی می‌بازد! آفتاب نیوز  ۵۲ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : مسعود آب‌پرور با اشاره به رقابتی که بین شبکه نمایش خانگی و رسانه ملی ایجاد شده است، گفت: رقابت در عرصه‌های نمایشی خوب است و می‌تواند سازنده باشد و سبب ارتقای کیفی تولیدات شود که این به نفع مخاطب است. تلویزیون وظیفه‌ فرهنگسازی در جامعه را دارد اما اینکه امروزه...

"کاخ گلستان" ‌میراثِ جهانی‌ست که حریم مصوب ندارد/ با یک پرونده پیچیده طرفیم/ عمارت... ایلنا  ۱ ساعت پیش

"کاخ گلستان" ‌میراثِ جهانی‌ست که حریم مصوب ندارد/ با یک پرونده پیچیده طرفیم/ عمارت اقدسیه باوجود ارزش تاریخی‌اش ثبت نشدبه گزارش خبرنگار ایلنا،‌ مرتضی ادیب زاده (معاون میراث‌فرهنگی تهران) با اشاره به پرونده ساخت و ساز‌ها در حریم کاخ گلستان، گفت: با وجود آنکه کاخ گلستان ازجمله آثار تاریخی کشور است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اما فقط عرصه آن برای ثبت در پرونده میراث جهانی مصوب شده است و هنوز...

ایرانی‌ها خیلی دیر و سخت اعتماد می‌کنند/ زمین برای مسئولان ما نیم‌کره است آنهم متعلق به غرب/... ایلنا  ۱ ساعت پیش

ایرانی‌ها خیلی دیر و سخت اعتماد می‌کنند/ زمین برای مسئولان ما نیم‌کره است آنهم متعلق به غرب/ هنرهای شرقی در ایران مورد توجه نیستند/ رقص معابد هندی‌ها شبیه صوفی‌گری است به گزارش خبرنگار ایلنا، اتفاق مثبتی که به تازگی توسط برخی فعالان عرصه‌های مختلف رخ داده و مورد استقبال علاقمندان و هنرمندان قرار گرفته، برگزاری کارگاه‌های آموزشی تخصصی ثابت است که به دور از مناسبات مرتبط و جشنواره‌های موسیقی‌محور در طول سال برگزار می‌شود. «مشق...

سخنان علی درخشنده درباره شباهت‌های فیلمش به "پرویز" و علاقه داوران به فیلم‌هایی با... ایلنا  ۱ ساعت پیش

سخنان علی درخشنده درباره شباهت‌های فیلمش به "پرویز" و علاقه داوران به فیلم‌هایی با حرف‌ها و ریتم‌های تند به گزارش خبرنگار ایلنا، فیلم سینمایی "دشمنان" به کارگردانی علی درخشنده در جشنواره فیلم فجر امسال به نمایش درآمد و مورد استقبال منتقدان قرار گرفت ولی بعد از نمایش این فیلم، این شائبه مطرح شد که این فیلم شباهت‌های زیادی به فیلم "پرویز" دارد و به نوعی نسخه زنانه آن است. علی درخشنده...

تخریب اثر «بنکسی» در بریستول تسنیم  ۶ ساعت پیش

تخریب اثر «بنکسی» در بریستول - اخبار فرهنگی - به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم به نقل از گاردین، قطعه‌ای اثر هنر نقاشی خیابانی (گرافیتی) در شهر بریستول انگلستان مربوط به «بنکسی» تخریب شد.در تصویری که در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده عبارت «کودن‌های بی‌بی‌سی» به صورت خط‌خطی در جای‌جای این اثر هنری دیده می‌شود و دختری...

3 کتاب از "آناهیتا تیموریان" رهسپار سرزمین کرونا می‌شود تسنیم  ۷ ساعت پیش

3 کتاب از "آناهیتا تیموریان" رهسپار سرزمین کرونا می‌شود - اخبار فرهنگی - علی فریدونی مدیرکل مجامع، تشکل‌ها و فعالیت‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ از انتشار 3 کتاب آناهیتا تیموریان نویسنده کودک و نوجوان با گرنت ایران در چین خبر داد و گفت: من می‌ترسم‌، سارای مهربان و ماه و روباه عناوین این 3 کتاب است.وی...

شریفی: اجرای برنامه در حضور رهبر انقلاب سخت است/ دشمن، افکار سکولار را به هیئت‌های مذهبی تزریق... تسنیم  ۸ ساعت پیش

شریفی: اجرای برنامه در حضور رهبر انقلاب سخت است/ دشمن، افکار سکولار را به هیئت‌های مذهبی تزریق می‌کند - اخبار فرهنگی - به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، دیدار سالیانه مداحان و ذاکران اهل‌بیت(ع) در سالروز میلاد حضرت زهرا(س)، دیروز در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد. امسال نیز تعدادی از ذاکران که برای اجرای برنامه در حسینیه امام خمینی (ره) انتخاب شده بودند، تمام تلاش خود را کردند تا با انتخاب شعر...

ورود «گلشن ابرار بانوان» به بازار کتاب جام نیوز  ۹ ساعت پیش

ورود «گلشن ابرار بانوان» به بازار کتاببه گزارش جام نیوز، به مناسبت ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها و روز زن، کتاب "گلشن ابرار بانوان" به قلم جمعی از بانوان محقق پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام در چهار جلد با موضوع زندگی بانوان فرهیخته شیعه به‌وسیله انتشارات این پژوهشکده منتشر شد.بانوان دانشمند و پارسا با وجود تمام مسئولیت...

رستاک مرزها را درمی‌نوردد آفتاب نیوز  ۹ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : شامگاه یکشنبه (۲۷ بهمن ماه) دو سانس تالار وحدت به اجرای گروه رستاک اختصاص داشت. گروهی که به زنده نگه داشتن آهنگ‌های محلی شهرت دارد و از سال ۷۶ به سرپرستی سیامک سپهری کار خود را آغاز کرد.اجرای امشب رستاک نیز همانند سایر اجراهای سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر و برخلاف اجرای...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده