تعداد بازدید: ۱۳
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۲ بهمن ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۱۵:۲۵
علل بروز وارونگی دما و نحوه شکل‌گیری جبهه هوا/ آلودگی هوا تأثیری در وارونگی دما ندارد
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، ‌به منظور آشنایی اصحاب رسانه با موضوعات هواشناسی در حوزه‌های مختلف زیرساخت، تجهیزات، استانداردها، فرایند انجام کار، صدور انواع پیش‌بینی‌ها وغیره، سازمان هواشناسی کشور اقدام به برگزاری کارگاه آموزشی در این باره‌ برای اصحاب رسانه داشت.  در این کارگاه آموزشی، پرویز رضازاده، مدیرکل سابق پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی که هم‌اکنون مشاور فعلی سازمان هواشناسی در امور پیش‌بینی است، توضیحاتی در این‌باره ارائه و به سؤالات خبرنگار پاسخ داد.
  وی اظهار داشت: در فصل تابستان، زمین دورترین فاصله را از خورشید دارد، اما سرعت جابه‌جایی زمین حول خورشید کمترین سرعت است و همین موجب می‌شود که در فصل تابستان هر ماه یک روز بیشتر از فصل زمستان و پاییز باشد، در تابستان چون زمین آرام تر حول خورشید می‌چرخد، ماه‌های فصل 31 روز است. وی ادامه داد: اول بهار و اول پائیز از لحاظ دمایی متعادل است و طول روز و شب یکی است و به همین دلیل به آن اعتدالین می‌گویند.
  مشاور سازمان هواشناسی در امور پیش‌بینی ادامه داد: از روز اول دی‌ماه تا 20 دی ماه هر سال، ساعت روشن شدن هوا در صبح‌ها تغییر نمی‌کند ولی دیرتر هوا تاریک می‌شود، در حالی که اگر بخواهیم عامیانه فکر کنیم، از شب یلدا منتظریم صبح‌ها زودتر هوا روشن شود.  * چرا برگ درختان در پاییز زرد می‌شود وی با بیان اینکه بیشترین تابش نور خورشید در فرکانس سبز (48 صدم میکرومتر) است، گفت: تابش خورشید 6 هزار درجه کلوین است؛ رنگ برگ‌ها سبز است، چون رنگ سبز بیشترین حد دریافت نور را دارد و در پائیز بدان دلیل رنگ برگ درخت‌ها به زردی می‌گراید، چون برگ انرژی‌‌ که دریافت کرده است را به ریشه و درخت برمی‌گرداند؛ درخت گلابی در فصل پائیز زیباترین رنگ برگ، قهوه‌ای براق دارد.
  * چرا رنگ خورشید هنگام طلوع و غروب سرخ است وی در توضیح اینکه چرا رنگ خورشید هنگام طلوع و غروب آفتاب قرمز است؟‌ گفت: این حاصل تجزیه نور و اثر جو روی نور خورشید است، جو زمین بخشی از نور خورشید را می‌گیرد و پخش می‌کند در موج کوتاه به سمت آبی و در موج بلند‌ نور به سمت قرمز می‌رود، در غروب، پخش موج خورشید سه سرابر زمان وسط روز است.
هنگامی که خورشید پایین می‌رود، بیشترین پخش نور انجام می‌شود و علاوه بر قرمز به نارنجی سوخته هم می‌رسد؛ رنگ‌های با طول موج کمتر در جو پخش می‌شوند و رنگ‌های با طول موجب بیشتر به ما می‌رسد.  * اختلاف عرضی جنوبی‌ترین نقطه کشور با شمالی‌ترین نقطه کشور 14 درجه وی همچنین درباره اختلاف عرضی و طولی نقاط کشور گفت: تهران در خط 35.
5 درجه قرار دارد و در جنوبی‌ترین منطقه کشور کنارک و چابهار با 25 درجه و در شمال‌ترین نقطه کشور پارس‌آباد و ماکو 39 درجه شمالی قرار دارند؛ اختلاف عرضی جنوبی‌ترین نقطه کشور با شمالی‌ترین نقطه کشور 14 درجه است.  رضازاده افزود: در جو بدون تلاطم، هر یک کیلومتر، 6.5 درجه کاهش دما داریم، البته این بسته به رطوبت هوا متفاوت است.
هر چه ارتفاع کمتر باشد، اثر پراکنش انرژی بیشتر می‌شود.  * وارونگی دما و دلایل بروز آن/ آلودگی هوا تأثیری در وارونگی دما ندارد مشاور سازمان هواشناسی در امور پیش‌بینی افزود: ابتدا باید به این موضوع توجه داشت که واژه «وارونگی هوا» اشتباه است و باید «وارونگی دما» اعلام شود؛ جو زمین تا 80 کیلومتری ترکیبی از اکسیژن و نیتروژن است که 20 درصد اکسیژن و 79 درصد نیتروژن است، دمای هوا با ارتفاع هر یک کیلومتر 6.
5 درجه به صورت میانگین کاهش می‌یابد، وارونگی دما یعنی به جای کاهش دما، افزایش دما داشته باشیم.  رضازاده افزود: شدیدترین و فراوان‌ترین رخداد وارونگی دما مربوط به فصل تابستان است، ما در تابستان هر روز وارونگی دما داریم،‌ ولی کم‌عمق است و با تابش خورشید از بین می‌رود، اما از نظر شدت و پایداری، موضوع فصل‌ها در وارونگی دما فرق می‌کند، هر چه جو آرام و آسمان صاف‌تر باشد، وارونگی هوا بیشتر است و هر چه طول شب بیشتر باشد احتمال رخداد وارونگی و شدت آن افزایش می‌یابد.
  مشاور سازمان هواشناسی در امور پیش‌بینی ادامه داد: کمترین طول روز، بیشترین طول شب، کمترین رطوبت و ابرناکی از دلایل بروز وارونگی هوا است.  وی گفت: وارونگی هوا به علت آلودگی نیست، کما اینکه در گذشته‌های دور هم بسیار وارونگی هوا داشته‌ایم؛ در همین کرمان آلودگی هوا نداریم‌ ولی بیشترین وارونگی دما را داریم.
  وی در پاسخ به این سؤال که چرا وارونگی دما رخ می‌دهد و چه مشکلی می‌آفریند؟‌ گفت: در وارونگی دما، سطح زمین سردتر و هوای بالا گرمتر است، در شرایط جو آرام، اختلاط این دو صورت نمی‌گیرد، از سوی دیگر، چشمه‌های تولید آلاینده‌ها در شهرهای صنعتی و پرجمعیت هم درنظر بگیرید، آلودگی در فضایی تولید می‌شود که هیچ‌گونه جابه‌جایی قائم یا عمودی هوا نداریم، حال وقتی باد هم نوزد، جابه‌جایی افقی هوا هم نداریم، بنابراین آلودگی جابه‌جا نمی‌شود.
  وی اضافه کرد: در فصل زمستان که طول روز کوتاه است، با شرایط یکنواخت جوی، این جابه‌جایی افقی و عمودی رخ نمی‌دهد و موجب ماندگاری آلودگی هوا می‌شود، وقتی که خورشید طلوع می‌کند، سطح زمین 52 درصد انرژی را دریافت می‌کند و گرم می‌شود و جابه‌جایی هوای گرم با هوای سرد در سطح افقی و عمودی موجب جابه‌جایی آلودگی‌ها می‌شود.
  وی گفت: در مناطق مرتفع، اختلاف دمای بیشینه و کمینه بیشتر است، در مناطق مرتفع دریافت انرژی از خورشید بیشینه است، ولی از دست دادن انرژی هم بیشینه است، به عنوان مثال‌ شهر‌کرد به عنوان بام ایران، اختلاف دمای بیشینه و کمینه 20 درجه‌ای در برخی روزها دارد. * ابرهای سیروس زیباترین ابرها وی درباره تشکیل ابرها گفت: با کاهش دما و بخار آب، ابرها شکل می‌گیرد، که اگر هوا بتواند صعود کند، احتمال تشکیل ابر است.
وی با بیان اینکه ابرها بر سه نوع کم‌ارتفاع، میان ارتفاع و مرتفع هستند، گفت: در ابرهای کم‌ارتفاع، ارتفاع پایه از سطح زمین حدود یک کیلومتر، در ابرهای میان‌ارتفاع، ارتفاع پایه از سطح زمین حدود 3 کیلومتر و در ابرهای مرتفع، ارتفاع پایه از سطح زمین حدود 6 کیلومتر است.  مشاور سازمان هواشناسی در امور پیش‌بینی افزود: ابری که در ارتفاع 6 کیلومتری است یعنی دمای هوا در آن منطقه زیر صفر است، بنابراین این ابرها عموماً بلوری و کریستالی هستند، ابرهای میانی ترکیب آب و یخ هستند و ابرهای پائینی عموماً مایع و قطرک‌های آب هستند.
  وی بیان کرد: ابرهای همرفتی که فعالیت شدید دارند معمولاً ابرهای پایین هستند، ابرهای میانی عموماً با جبهه گرم همراه هستند و فعالیت بارشی طولانی‌مدت دارند و رگبار در این ابرها رخ می‌دهد.  رضازاده افزود: در ابرهای میانی ممکن است شدت بارش‌ها کمتر باشد اما ممکن است تا 48 ساعت هم تداوم بارش داشته باشد.  وی گفت:‌ ابرهای مرتفع ابرهای سیروسی هستند که زیباترین ابرها محسوب می‌شوند.
* دلایل تشکیل ابر بالای جزایر وی گفت: تغییرات دمای محیط را با ارتفاع رخ می‌دهد و با افزایش ارتفاع، کاهش دما داریم، باید دقت داشت که دما گرمتر و سردتر نمی‌شود، بلکه بیشتر و کمتر می‌شود و این هوا است که گرمتر و سردتر می‌شود.  وی افزود: به دلیل ویژگی جذب انرژی توسط خاک، در روز دما در یک جزیره گرمتر از دریای اطراف آن است و به همین دلیل، در بالای جزایر ممکن است ابر تشکیل شود و در گذشته با دیدن ابر در یک منطقه یا رؤیت پرندگان، دیده‌بان‌ها نشان از پیدا شدن جزیره می‌دادند.
  * توده هوا و چگونگی شکل‌گیری جبهه هوا  مشاور سازمان هواشناسی در امور پیش‌بینی گفت: توده هوا حجم بزرگی از هوا در ابعاد ده‌ها هزار کیلومتر است و گستره قائم آن هم ضخامت جو (10 کیلومتر) است. اگر توده هوا روی خشکی شکل بگیرد، توده هوای قاره‌ای و اگر روی دریا شکل بگیرد، توده هوای دریایی نام دارد.  وی با اشاره به اینکه توده هوا در راستای افقی شکل می‌گیرد، افزود: توده هوا روی خشکی، رطوبت کمتری دارد‌.
مشاور سازمان هواشناسی در امور پیش‌بینی ادامه داد: توده هوا پس از شکل‌گیری که ممکن است هفته‌ها به طول بینجامد حرکت می‌کند و اگر روی زمینی که قرار می‌گیرد آن زمین گرمتر باشد، به آن توده هوای سرد می‌گویند و بالعکس آن هم صادق است.  رضازاده افزود: لزوما دمای توده هوای سرد کمتر از توده هوای گرم نیست، بلکه با سطح زیرین آن مقایسه می‌شود.
  وی افزود: اگر هوا گرم شود چگالی آن کمتر می‌شود و اگر سرد شود، چگالی آن افزایش می‌یابد؛ با افزایش دما ملکول‌ها جابجایی بیشتری دارند و فضای بیشتری اشغال می‌کنند.  * چگونگی تشکیل جبهه هوا مشاور سازمان هواشناسی در امور پیش‌بینی گفت: توده‌های هوای گرم و سرد زمانی که به هم می‌رسند تشکیل جبهه هوا می‌دهند، در و اقع مرز بین دو توده هوای گرم و سرد را جبهه هوا می‌گویند که اگر اختلاف دمای دو توده هوا زیاد باشد، آن جبهه هوا قوی‌تر است.
  انتهای پیام/ دما هوا هواشناسی وارونگی جبهه هوا توده هوا وارونگی دما رضازاده هوای الوده آلودگی هوا وارونگی هوا
ادامه

کلمات کلیدی:
کد خبر: 1178997  |  ادامه: خبرگزاری فارس
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
صادق ضیائیان ‌در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در تشریح آخرین وضعیت جوی کشور اظهار داشت: سامانه بارشی امروز در غرب کشور فعال است و به تدریج به مناطق مرکزی کشور هم کشیده می‌شود. وی اضافه کرد: امروز و فردا خلیج‌فارس مواج است و فردا نیز تنگه هرمز، دریای عمان و خلیج‌فارس...
صادق ضیائیان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در تشریح آخرین وضعیت جوی کشور، اظهار داشت: از امروز تا یکشنبه هفته آینده در اغلب مناطق کشور شاهد بارش‌های مناسب و ناپایداری جوی هستیم.  وی افزود: با ورود سامانه بارشی از غرب کشور در 24 ساعت آینده، بارش برف و باران در استان‌های...
اصفهان کارشناس پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان از ناپایداری وضعیت جوی تا پایان این هفته خبرداد و گفت: تا آخر هفته جاری هوای اصفهان پاک است و آلودگی هوا نخواهیم داشت.ابراهیم هنرمند در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه نقشه های هواشناسی بیانگر فعالیت امواج ناپایدار در استان است، اظهار کرد: بر این...
صادق ضیائیان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در تشریح آخرین وضعیت جوی کشور، اظهار داشت: امروز در ادامه فعالیت سامانه بارشی فعال در کشور، شاهد بارش برف و باران در شمال‌غرب، جنوب غرب و غرب کشور، دامنه‌های جنوبی البرز، قسمتی از مرکز کشور و دامنه‌های مرکزی و شمالی زاگرس...
صادق ضیائیان ‌در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در تشریح آخرین وضعیت جوی کشور اظهار داشت:امروز با ورود سامانه بارشی به کشور در استان‌های واقع در غرب و شمال غرب کشور، همچنین دامنه شمالی البرز، دامنه‌های زاگرس مرکزی، و دامنه‌های البرز غربی و مرکزی بارش برف و باران داریم....
به گزارش مرور نیوز، صادق ضیائیان، مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی در خصوص وضعیت آب و هوای کشور در چند روز آینده گفت: طبق تحلیل آخرین نقشه‌های پیش یابی هواشناسی امروز (۲۲ دی) برای استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، شرق هرمزگان و برخی مناطق خلیج فارس و...
آفتاب‌‌نیوز : صادق ضیائیان اظهار کرد: بر اساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش یابی هواشناسی امروز (۲۲ دی) برای استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، شرق هرمزگان و برخی مناطق خلیج فارس و دریای عمان بارش پیش بینی می‌شود که در برخی مناطق خراسان رضوی، ارتفاعات کرمان...
▫ آغاز بارش برف در برخی مناطق تهران  صبحانه آنلاین - اقتصادي
به گزارش صبحانه، از دقایقی پیش بارش برف در برخی از مناطق شمالی و غربی شهر تهران آغاز شد.در حالی که سازمان هواشناسی با صدور اطلاعیه‌ای از کاهش ۸ تا ۱۲ درجه‌ای دمای کمینه در نیمه شرقی کشور خبرداده بود، از دقایقی پیش بارش برف در برخی مناطق تهران آغاز شد.در اطلاعیه سازمان هواشناسی تاکید شده با نفوذ سامانه...
صادق ضیائیان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در تشریح آخرین وضعیت جوی کشور اظهار داشت:‌در 24 ساعت آینده بارش باران در نیمه شرقی، مرکز و جنوب کشور و سواحل خزر ادامه دارد و در مناطق سردسیری بارش به صورت برف است. وی گفت: در 24 ساعت آینده در شرق و نواحی جنوب کشور وزش...
امین حسین نقشینه اظهارداشت: سامانه بارشی امروز و فردا (جمعه و شنبه) در نیمه شرقی و جنوب و مرکز کشور فعال است و بارش در مناطق جنوبی، جنوب شرق و شرق کشور و همچنین نیمه جنوبی خراسان رضوی به شکل رگبار و همراه با رعد و برق پیش بینی شده است.وی با تاکید بر اینکه برای این مناطق مستعد احتمال تگرگ نیز وجود دارد،...

آخرین خبرهای اقتصادي

حمله سگ هار به چند دانش آموز در بندرترکمن صبحانه آنلاین  ۶ دقیقه پیش

به گزارش صبحانه،فرماندار بندرترکمن گفت: یک سگ ولگرد به سه دانش آموز در این شهرستان حمله کرد که بر اثر آن یک نفر به بیمارستان منتقل شد. فرماندار بندرترکمن با بیان این که دانش آموزان بعد از تزریق واکسن هاری سرپایی مداوا شدند، گفت: مرد ۴۹ساله برای تکمیل فرآیند درمان به بیمارستان منتقل شد.او...

اقدام شیطانی 6 برادر با دختر همسایه صبحانه آنلاین  ۶ دقیقه پیش

به گزارش صبحانه،دختری 14 ساله در کارولینا مورد تجاوز وحشیانه 6 برادر شیطان صفت قرار گرفت.بر اساس گزارش پلیس، 6 برادر کـه بـه همراه والدینشان در کارولینای شمالی ساکن بودند متهم هستند کـه مدت 10 سال بـه دختربچه همسایه خود تجاوز کردند و این خبر زمانی به دست ماموران پلیس رسید که برادر بزرگتر به خاطر ناراحتی...

پایان کار اکیپ‌های عملیاتی و امدادی مازندران در بحران برف گیلان صبحانه آنلاین  ۶ دقیقه پیش

به گزارش صبحانه،با اعلام این خبر که زحمت کشان شرکت توزیع برق مازندران ماموریت خود را درخدمت‌رسانی به هموطنان شمالی در استان گیلان به اتمام رسانده‌اند، اظهار کرد: با توکل به خدا وپشتیبانی مجموعه دلسوز این شرکت فعالیت این اکیپ‌ها درشهرستان رودسر و روستاهای مورد نظر به اتمام رسیده است.وی تصریح کرد: تلاش...

چین تعرفه 700 نوع محصول وارداتی از آمریکا را حذف کرد اکو فارس  ۲۰ دقیقه پیش

به گزارش اکوفارس به نقل از راشاتودی، دولت چین امروز سه‌شنبه اعلام کرد که برای واردکنندگان حدود 700 محصول آمریکایی تعرفه‌های اعمال شده را حذف خواهد کرد. این محصولات بیشتر در زمینه‌های کشاورزی و انرژی است. بر اساس اعلام کمیته تعرفه گمرکی شورای دولتی ثبت سفارش از دوم ماه مارس انجام خواهد...

قوانین در جهت تحقق اهداف زیست محیطی تغییر کند اکو فارس  ۲۰ دقیقه پیش

به گزارش اکوفارس، فرشاد مقیمی امروز در یازدهمین همایش ملی موتورهای درون‌سوز، از برقی‌سازی محصولات، کوچک‌سازی قوای محرکه و استفاده از سوخت‌های کم کربن به عنوان اقدامات اجرایی ایران‌خودرو در راستای تحقق اهداف ملی مصرف سوخت نام برد. وی گفت:‌ توسعه فن‌آوری ایست‌رو،...

افزایش 10 دلاری طلا در جهان در اثر تاثیر کرونا بر شرکت اپل اکو فارس  ۲۰ دقیقه پیش

به گزارش اکوفارس به نقل از رویترز، پس از اینکه اپل، تولید‌کننده آیفون نسبت به درآمدهای خود به علت در اثر شیوع ویروس کرونا در چین هشدار داد، قیمت طلا در معاملات امروز به علت افزایش تقاضا، به بالاترین رقم 2 هفته گذشته رسید.هر اونس طلا در بازارهای جهانی با 9.76 دلار افزایش 1590.89 دلار فروخته شد که...

قلعه‌نویی اسیرتاکتیک ژاوی/ شکست تلخ سپاهان اکو فارس  ۲۰ دقیقه پیش

به گزارش فارس، دو تیم السد قطر و سپاهان ایران در چارچوب مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا و در ورزشگاه جاسم بن حمد به مصاف هم رفتند که در پایان بازی با نتیجه 3 بر صفر به سود شاگردان ژاوی به پایان رسید.داور: عزیز عظیموف (ازبکستان)کمک‌ها: روسلان سیراتزیدینوف - عاشور عثمانوف (ازبکستان)کارت زرد: محمدطیبی...

دستمزدی که مورد رضایت کارگران نباشد را امضا نمی‌کنیم اکو فارس  ۲۰ دقیقه پیش

به گزارش ایلنا، علی خدایی (نماینده کارگران در شورای عالی کار) صبح امروز (سه‌شنبه، 29 بهمن) در جمع بازنشستگان و پیشکسوتان جامعه کارگری تهران با بیان اینکه طبق ماده ۴۱ قانون کار، اعضای شورای عالی کار وظیفه دارند هر ساله حداقل دستمزد کارگران را بر اساس دو معیار واضح شامل نرخ تورم و سبد معیشت یک خانوار...

اجرای کامل شبکه ملی اطلاعات منجر به قطع یا محدودیت اینترنت بین‌المللی نخواهد شد ایلنا  ۳۴ دقیقه پیش

اجرای کامل شبکه ملی اطلاعات منجر به قطع یا محدودیت اینترنت بین‌المللی نخواهد شدبه گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی وزارت ارتباطات، «جوزپه پرونه» سفیر ایتالیا در دیدار با محمد جواد آذری جهرمی در محل عمارت کلاه‌فرنگی، روابط دوجانبه و موضوع های موردعلاقه برای همکاری‌های مشترک را بررسی کردند.وزیر ارتباطات ضمن تأکید بر اینکه ایران همواره روابط خوبی با ایتالیا...

تایلند باز هم صحنه تیراندازی بود صبحانه آنلاین  ۱ ساعت پیش

به گزارش صبحانه،تایلند برای سومین بار طی شش هفته اخیر ، روز سه‌ شنبه صحنه خشونت مسلحانه دیگری بود که در جریان آن فردی مسلح با شلیک گلوله در یک مرکز خرید در بانکوک، یک نفر را کشت و فرد دیگری را زخمی کرد.به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از بانکوک، ‌انگیزه فرد مسلح از تیراندازی ، حسادت عنوان شده ضمن اینکه...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده