تعداد بازدید: ۲۴
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۲ بهمن ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۱۵:۳۴
مرگ درختان برای تولید زغال
سلامت نیوز:چشم‌های ناظر در بلندی‌های بهبهان دیده‌اند که درختانی در نزدیکی سد آریوبرزن قطع شده است. بعضی چشم‌ها ۳۰ درخت بریده دیده‌اند و بعضی نزدیک به‌ هزار درخت تناور.به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شهروند ،گزارش‌های دقیق هنوز به دست منابع طبیعی بهبهان نرسیده است، اما منابع آگاه می‌گویند افرادی در حوالی سد آریوبرزن به صورت غیرقانونی درختانی را قطع کرده و تنه‌شان را به کوره‌های زغال فروخته‌اند.
تعداد درخت‌ها معلوم‌نیست، اما پیداست که تخلفی رخ داده است و کوره‌های زغال، درختان تازه‌ای برای سوزاندن دارند.با همه تلاش‌های نیروهای منابع طبیعی هنوز کوره‌های زغال در بهبهان خاموش نشده‌اند. مهرماه امسال با دستور دادستان عمومی و انقلاب بهبهان، ۱۷ کوره زغال در اطراف این شهر توقیف شده بود، جایی در پشت نرگس‌زارها.
عوامل انتظامی کوره‌ها را پلمپ‌کردند و دستور تخریب را دادند، خودرو، اره‌برقی و وسایل مربوطه‌شان را توقیف کردند و مالک کوره‌ها بازداشت شد.سوزاندن درختان در کوره‌ها در چند ‌سال گذشته عامل قطع و نابودی هزاران درخت در بهبهان بوده است. سه‌سال پیش که مسئولان منابع طبیعی استان‌های خوزستان، کهگیلویه‌وبویراحمد، چهارمحال‌وبختیاری و اصفهان برای بررسی وضع زغال‌گیری در جنگل‌های زاگرس گرد هم آمدند، گفتند کوره‌های زغال در حوزه زاگرس روزبه‌روز درحال گسترش و افزایش است.
احمد ساعدی، فرمانده وقت یگان حفاظت منابع طبیعی خوزستان در این نشست گفته بود که قوانین برخورد با قاچاق چوب بازدارنده نیست.او تعریف کرده بود که با اینکه سال۹۵ تنها در بهبهان ۵۵ کوره زغال را کشف و امحا کرده‌اند، بسیاری از آن کوره‌ها دوباره احیاشده‌اند، چون قوانین بازدارنده نیست و افراد از اطلاعات قانونی و میزان جرم و جرایم باخبرند: «قاچاقچیان حرفه‌ای می‌دانند که حمل چوب جنگلی تا پایین یک‌میلیون تومان نه خودرو آنان را متوقف می‌سازد و نه بازداشت می‌شوند.
از این‌رو قدرت ریسک‌پذیری بالایی دارند، زیرا اگر یک بار چوبی که حمل‌می‌کنند، کشف شود، تنها چوب ضبط می‌شود و هیچ جرمی متوجه آنان نیست.» حالا درست در نزدیکی پاسگاه محیط‌بانی تنگ تکاب، درختانی قطع شده‌اند تا زغال شوند.عبدالستار جلالی، سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بهبهان می‌گوید به‌زودی گزارش دقیق این تخلف را خواهد داد:«ما هم از طریق گروه‌های مردمی باخبرشدیم که چنین اتفاقی افتاده است.
سطح حوزه بهبهان چنان گسترده است که نمی‌توان همه نقاط را به راحتی پوشش‌داد. روز یکشنبه نیروها را فرستادیم تا مستندات را جمع‌آوری کنند. روز چهارشنبه گزارش دقیق این سرکشی را اعلام می‌کنیم.»یک منبع آگاه در اداره محیط‌زیست بهبهان جزئیات بیشتری از این ماجرا را در اختیار «شهروند» قرار می‌دهد.
او می‌گوید که نیروهای منتسب به شرکتی در حوزه سد آریوبرزن این تخلف را انجام داده‌اند. سد تنظیمی آریوبرزن در ۴,۶ کیلومتری پایین‌دست سد مخزنی مارون و در تنگه رودخانه مارون (تنگ تکاب)، سی‌ام‌فروردین امسال با حضور وزیر نیرو در شهرستان بهبهان آبگیری و افتتاح شد.«شرکت سد تنظیمی آریوبرزن بعد از احداث سد و آبگیری پایان قرارداد، کارگاه بزرگی آنجا دارد که ادوات‌شان در آن بود.
زمین متعلق به مالکان بود و چون می‌خواستند آن را تحویل بدهند، تصمیم داشتند درختان را قطع کنند و به کوره‌های زغال بفروشند. ما متوجه شدیم و نگذاشتیم.»به گفته او در گزارش‌های مختلف در تعداد درختان اغراق شده است: «درختان زیادی در آن منطقه است، اما آنها تاکنون ۳۰ درخت را قطع کرده‌اند.
واقعیت غیرقابل انکار در این ماجرا فعالیت کوره‌های زغال است.»به گفته این منبع آگاه درحالی‌که منابع طبیعی نیروی کافی ندارد، بسیاری از متخلفان به منطقه تسلط پیدا کرده‌اند: «آنها منابع طبیعی و محیط‌زیست را به رسمیت نمی‌شناسند و حتی وقتی نیروها به مناطق‌شان می‌روند، درگیری به وجود می‌آورند.
آنها خیلی راحت به ارتفاعات می‌روند و بلوط‌ها را در بهبهان و اطراف آن در کهگیلویه‌وبویراحمد می‌تراشتند. آنها این کار را پنهانی انجام نمی‌دهند، از کمبود نیروهای منابع طبیعی استفاده می‌کنند.»کوره‌های ایذه، باغملک و دهدز را خاموش کردیمبه عکس بهبهان، در شمال شرق خوزستان هیچ کوره‌ای روشن نیست.
هژیر کیانی، دبیر شورای هماهنگی تشکل‌های محیط زیستی و منابع طبیعی استان خوزستان می‌گوید در حالی ‌که بیکاری و فقر شدید اقتصادی جوامع محلی به فعالیت کوره‌های زغال دامن می‌زند، توانمندسازی جوامع محلی در ایذه، باغملک و دهدز کوره‌های این مناطق را خاموش کرده است: «در حال حاضر در حوزه ایذه، باغملک و دهدز کوره فعالی وجود ندارد.
حتی در اژگیل ایذه که نقطه‌ای بحرانی است هم کوره فعالی وجود ندارد.»او می‌گوید: «کوره‌ها در سایه فراموشی جنگل‌های زاگرس فعال شدند، چون سال‌های ‌سال هیچ برنامه مشخصی برای جلوگیری از این تخلف وجود نداشت. حالا اگر قرار است کوره‌های غیرمجاز زغال غیرفعال شوند، باید بیکاری و فقر شدید اقتصادی جوامع محلی رفع شود.
تعداد نیروهای منابع طبیعی بسیار کم است و ناچارند با همین تعداد گستره بزرگی از شهرستان را مدیریت و حفاظت کنند.آنها هم نیروی اداری‌اند، هم حفاظتی. پس ما با دو مسأله طرفیم: فقر شدید جوامع محلی و کمبود نیرو در اداره منابع طبیعی ایذه و باغملک.»به گفته این فعال محیط زیست، دلیل خاموشی کوره‌های دهدز، اجرای طرحی الگویی برای توانمندسازی جوامع محلی است: «در منطقه دهدز این طرح به وسعت ۱۶‌هزار هکتار درحال اجراست.
طرحی چند بُعدی است که هدف اصلی آن حفاظت آب و خاک بر پایه توانمندسازی جوامع محلی است، یعنی تغییر و بهبود معیشت، ناشی از آموزش و توانمندسازی برای پایداری سرزمین. سازمان جنگل‌ها با عزم جدی کار را پیش برده و اداره منابع طبیعی خوزستان در یکی، دو ‌سال اخیر به‌طور جدی به‌عنوان نخستین و گسترده‌ترین طرح جامع الگویی برای توانمندسازی جوامع محلی روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌ است.
حتی آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا)، برای انتقال دانش فنی به کمک آمده‌ و برای پایداری سرزمین هزینه می‌کنند.این طرح گسترده می‌تواند به مردم کمک کند و به‌طور مثال به آنها یاد بدهد که اگر تا امروز درختان را قطع و زغال می‌کردند، حالا می‌توانند گیاهان دارویی پرورش دهند، زعفران بکارند و ظرفیت‌های گردشگری را فراهم کنند.
»کیانی یقین دارد که با تلفیقی گردشگری، بوم‌گردی و توسعه کشت گیاهان دارویی، آینده بسیار امیدبخشی پیش رو خواهد بود و قطع و زغال کردن درختان متوقف خواهد شد.او که خود تسهیل‌گر این پروژه است، خبر می‌دهد که دوره‌های توانمندسازی برای جوامع محلی در حال برگزاری است.آنها برای گرفتن تسهیلات به بانک معرفی می‌شوند و در حال راه‌اندازی یک تعاونی‌اند: «اگر می‌خواهیم زاگرس و جوامع محلی را نجات دهیم، به برنامه جامع ملی نیاز داریم.
برای افزایش تاب‌آوری زاگرس، باید جوامع محلی را توانمند کنیم. چون زندگی آنها بسیار به جنگل وابسته است و برای قطع این وابستگی باید آموزش ببینند.»
ادامه

کد خبر: 1179037  |  ادامه: سلامت نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای علمي

اولین فیلم از بیماران مشکوک به کرونا در قم + فیلم بهداشت نیوز  ۳ دقیقه پیش

اولین فیلم از بیماران مشکوک به کرونا در قم + فیلم اولین فیلم از بیماران مشکوک به کرونا در قم + فیلم نخستین تصاویر از بیمارستان کامکار یکی از محل های نگهداری افرادی که به دلیل مشکوک بودن به ابتلا به کرونا در این بیمارستان بستری هستند. ایرنا

نمونه برگ تعرفه انتخابات دوم اسفند مجلس و خبرگان + عکس بهداشت نیوز  ۳ دقیقه پیش

نمونه برگ تعرفه انتخابات دوم اسفند مجلس و خبرگان + عکس نمونه برگ تعرفه انتخابات دوم اسفند مجلس و خبرگان + عکس

شرکت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی در انتخابات + عکس بهداشت نیوز  ۳ دقیقه پیش

شرکت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی در انتخابات + عکس شرکت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی در انتخابات + عکس آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی امروز صبح در اولین ساعت رای گیری در قم رای خود را در صندوق سیار انتخابات در قم به صندوق انداخت.

حضور مردم در انتخابات مجلس در تهران + عکس بهداشت نیوز  ۳ دقیقه پیش

حضور مردم در انتخابات مجلس در تهران + عکس حضور مردم در انتخابات مجلس در تهران + عکس حضور مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در تهران

نمونه اولیه عینک واقعیت ترکیبی اچ تی سی با اسم رمز پروتون رونمایی شد دیجیاتو  ۱۸ دقیقه پیش

روز گذشته شرکت HTC از نسخه بروز شده هدست واقعیت مجازی وایو Cosmos رونمایی کرد و خبر داد که مشغول آزمایش دستگاهی برای مشاهده واقعیت ترکیبی با اسم رمز پروژه پروتون است. البته این عینک واقعیت ترکیبی فعلا تنها یک نمونه اولیه است اما اچ تی سی عکس های مفهومی از طراحی آن را منتشر کرده تا اهدافش را برایمان روشن...

سردار رحیمی: برنامه‌ریزی مفصلی برای امنیت انتخابات شده است العالم فارسی  ۲۶ دقیقه پیش

العالم - ایران / سیاسیسردار حسین رحیمی صبح امروز جمعه 2 اسفند در جمع خبرنگاران حاضر در حسینیه ارشاد گفت: طبق آخرین گزارشی که صبح امروز دریافت کردیم، در بسیاری از شعب اخذ رای سراسر کشور صف‌های پرتعدادی برای شرکت در انتخابات تشکیل شده است و جا دارد به همین مناسبت از مردم بابصیرت...

شیوع کرونا در دو زندان چین العالم فارسی  ۲۶ دقیقه پیش

العالم - آسیا روز جمعه کمیسیون بهداشت ملی چین از ابتلای ۸۹۹ نفر دیگر به کرونا و مرگ ۱۱۸ نفر خبر داد که از این میان ۴۱۱ نفر در استان هوبی کانون شیوع ویروس هستند و ۱۱۵ مرگ مربوط به همین منطقه بوده است.این در شرایطی است که دیروز این کمیسیون خبر داد که فقط ۳۹۴ نفر در چین به کرونا مبتلا...

اطلاعیه ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات/ آمادگی کامل برای نظارت بر انتخابات در تمامی سطوح العالم فارسی  ۲۶ دقیقه پیش

العالم ـ ایران ـ سیاسیستاد مرکزی نظارت بر انتخابات روز جمعه در اطلاعیه شماره ۸ اعلام کرد: با حمد و سپاس الهی، با توجه به آغاز روند اخذ رای در شعب سراسر کشور در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و اولین دوره میاندوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، هیات نظارت آمادگی کامل...

تصویری از آخرین رای سردار شهید قاسم سلیمانی العالم فارسی  ۲۶ دقیقه پیش

العالم - ایران / سیاسی

هلاکت فرمانده نظامی مزدوران سعودی در استان الجوف یمن العالم فارسی  ۲۶ دقیقه پیش

العالم-یمنبه گزارش شبکه العالم، به دنبال حمله موشکی ارتش یمن در منطقه الغیل "صادق امین العکیمی" رئیس ستاد منطقه نظامی ششم در استان الجوف یمن، که متعلق به مزدوران سعودی است به همراه شماری از افراد تحت امرش به هلاکت رسید.استان الجوف در شمال یمن با استان نجران عربستان هم مرز...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده