تعداد بازدید: ۱۱
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۸ بهمن ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۱۱:۰۲
دردسرهای سیگار برای دهان و دندان!
سلامت نیوز:بوی بد دهان ناشی از سیگار کشیدن یا نفس سیگاری مساله دیگری است که افراد سیگاری با آن مواجه هستند. مراحل اولیه بیماری لثه یا خشکی دهان به واسطه کاهش تولید بزاق می توانند در ایجاد این شرایط نقش داشته باشند.به گزارش سلامت نیوز به نقل از عصر ایران،سیگار کشیدن دندان های انسان را در معرض تنباکو و نیکوتین قرار می دهد.
در نتیجه، زرد و لکه شدن دندان ها و بوی بدن دهان شرایطی رایج بین افراد سیگاری است.به گزارش هلث لاین، هرچه بیشتر سیگار بکشید، حس چشایی شما نیز بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرد. خوراکی های مصرفی شما نیز بر دندان ها تاثیر می گذارند.افزون بر این، سیگار کشیدن می تواند موجب تضعیف سیستم ایمنی شده و فرد را در معرض خطر بیماری لثه قرار دهد و همچنین می تواند در ابتلا به سرطان دهان نقش داشته باشد.
چگونه لکه های ناشی از سیگار کشیدن را از روی دندان ها پاک کنیم؟نیکوتین و قیر در دود تنباکو می تواند موجب زرد و لکه شدن دندان ها شود. چند بار مسواک زدن در روز روشی خوب برای بهبود ظاهر دندان ها است. این کار نه تنها از لکه شدن دندان ها جلوگیری می کند، بلکه به محافظت در برابر بیماری لثه نیز کمک می کند.انتخاب خمیردندان های مخصوص افراد سیگاری توصیه شده است.
این خمیردندان ها حاوی مواد خاصی هستند که به بهبود ظاهر دندان های تغییر رنگ داده کمک می کند.به دنبال مواد زیر باشید:- جوش شیرین- پراکسید هیدروژن- زغال فعال- روغن نارگیل- زردچوبههمچنین، شما می توانید با استفاده از خمیردندان های دست ساز به سفید کردن دندان های خود کمک کنید. برای این کار، چند قطره پراکسید هیدروژن را به جوش شیرین اضافه کنید.
مراقب باشید که از یک محلول قوی پراکسید هیدروژن استفاده نکنید زیرا می تواند به دندان ها آسیب برساند.آیا سفید کننده های دندان کار می کنند؟اگرچه بیشتر مسواک زدن دندان ها می تواند به پیشگیری و از بین بردن لکه های ناشی از سیگار کشیدن کمک کند، در موارد تغییر رنگ شدید، خمیردندان ممکن است کارایی لازم را نداشته باشد.
در این مورد، شما احتمالا به یک محصول سفیدکننده دندان بدون نسخه نیاز خواهید داشت. محصولات بدون نسخه می توانند به از بین بردن لکه ها و بهبود ظاهر دندان ها کمک کنند اما احتمالا توانایی سفید کردن کامل دندان ها را ندارند.با توجه به شدت شرایط، ممکن است به روند سفید کردن حرفه ای دندان ها برای خلاص شدن از لکه های نیکوتین روی دندان های خود نیاز داشته باشید.
اگرچه سفید کردن دندان ها به صورت حرفه ای می تواند به از بین بردن لکه ها کمک کند اما در صورت تداوم سیگار کشیدن نتایج پایدار نخواهند بود و ممکن است هر سال به تکرار این کار نیاز داشته باشید.چگونه با بوی بد دهان ناشی از سیگار کشیدن مقابله کنیم؟بوی بد دهان ناشی از سیگار کشیدن یا نفس سیگاری مساله دیگری است که افراد سیگاری با آن مواجه هستند.
مراحل اولیه بیماری لثه یا خشکی دهان به واسطه کاهش تولید بزاق می توانند در ایجاد این شرایط نقش داشته باشند.برای مقابله با نفس سیگاری می توانید موارد زیر را مد نظر قرار دهید:- مسواک زدن دندان ها حداقل دو بار و حداقل یک بار استفاده از نخ دندان در روز- افزایش مصرف مایعات برای پیشگیری از خشکی دهان- استفاده از دهانشویه ضد باکتری برای خشکی دهان- جویدن آدامس بدون قند- مکیدن یک یا دو برگ نعناع بیابانی- مراجعه منظم به دندانپزشک برای پاکسازی پلاک و تارتار از روی دندان ها- کاهش مصرف سیگار یا ترک آنآیا سیگارهای الکترونیکی برای سلامت دندان ها بهتر هستند؟تنباکویی در سیگارهای الکترونیکی وجود ندارد، از این رو، افراد بسیاری بر این باورند که آنها گزینه بهتری برای سلامت دهان و دندان هستند.
سیگارهای الکترونیکی حاوی نیکوتین و همچنین مواد شیمیایی و فلزات سنگین دیگر هستند و اگرچه میزان آنها کمتر از سیگار عادی است اما همچنان برای سلامت بدن و دندان ها مضر هستند.نیکوتین موجود در این محصولات به بافت لثه آسیب می رساند و تولید بزاق را کاهش می دهد که می تواند به بوی بد دهان، پسرفت لثه ها و از دست دادن دندان منجر شود.
آیا سیگار کشیدن به دندان ها یا لثه ها آسیب می رساند؟ترک سیگار برای سلامت دهان و دندان مفید است زیر احتمال ابتلا به بیماری لثه را کاهش می دهد.بیماری لثه که به نام بیماری پریودنتال نیز شناخته می شود یک عفونت است که بر لثه ها تاثیر می گذارد. این شرایط به واسطه انباشت تارتار و باکتری ها زیر یا بالای لثه ها شکل گرفته و موجب التهاب می شود.
بیماری لثه با سیگار کشیدن پیوند خورده است زیرا افراد سیگاری نسبت به غیرسیگاری ها معمولا دارای تارتار بیشتری روی دندان های خود هستند. نیکوتین در تنباکو تولید بزاق را کاهش می دهد و انباشت تارتار و باکتری ها در دندان ها را تسهیل می کند.آیا ترک سیگار به بهبود شرایط دندان ها منجر خواهد شد؟حتی اگر چند سال است سیگار می کشید، ترک این عادت به بهبود سلامت دهان و دندان و کاهش احتمال ابتلا به بیماری لثه و از دست دادن دندان کمک می کند.
در یک مطالعه، پژوهشگران شرایط 49 فرد سیگاری مبتلا به بیماری مزمن لثه را طی یک بازه زمانی 12 ماهه دنبال کردند. به این افراد از طریق درمان جایگزینی نیکوتین، دارو و مشاوره برای ترک سیگار کمک شد.در پایان مدت زمان مطالعه، حدود یک پنجم شرکت کنندگان سیگار را ترک کرده بودند و بهبود قابل توجه در سلامت دهان و دندان خود را گزارش کردند.
مطالعه ای دیگر نیز نشان داد که ترک سیگار خطر بروز و پیشرفت بیماری لثه را کاهش می دهد. افراد سیگاری نسبت به غیر سیگاری ها با 80 درصد خطر بیشتر برای تحلیل استخوان و بیماری پریودنتال مواجه هستند.برای ترک سیگار هیچ وقت دیر نیست، حتی اگر مدتی طولانی است که سیگار می کشید. با ترک سیگار می توانید شاهد فواید فوری و بلند مدت این اقدام باشید.
ترک سیگار نه تنها از دندان های شما محافظت می کند، بلکه احتمال موارد زیر را نیز کاهش می دهد:- سرطان دهان- بیماری ریه- بیماری قلبیاز آنجایی که سیگار کشیدن موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن انسان می شود، توانایی بدن برای مبارزه با عفونت ها را کاهش می دهد. در نتیجه، استخوان هایی که از دندان ها حمایت می کنند ضعیف شده و این شرایط به از دست دادن دندان منجر می شود.
روش های ساده و عملی برای ترک سیگاردر ادامه چند نکته که می توانند به ترک سیگار و بهبود سلامت دهان و دندان کمک کنند، ارائه شده اند.از محرک ها پرهیز کنیداز حضور در جمع افراد سیگاری که می تواند هوس سیگار کشیدن را هرچه بیشتر تقویت کند، پرهیز کنید.تلاش گنید از افراد و مکان هایی که وسوسه سیگار کشیدن را در شما ایجاد می کنند، دوری کنید.
در مکان هایی که سیگار کشیدن ممنوع است وقت بگذرانید. وقت استراحت خود را همراه با افراد سیگاری سپری نکنید.خود را مشغول کارهای دیگر کنیدسرگرم و مشغول کردن خود می تواند به مدیریت هوس سیگار کشیدن کمک کند. ذهن به طور همزمان می تواند بر یک چیز متمرکز شود. اگر با هوس سیگار کشیدن مواجه هستید، خود را مشغول فعالیت دیگری کنید.
درمان جایگزینی نیکوتین را مد نظر قرار دهیداستفاده از برچسب های نیکوتین یا جویدن آدامس حاوی نیکوتین می تواند به کاهش هوس سیگار کشیدن کمک کرده و ترک سیگار را تسهیل کند. دستورالعمل های ارائه شده روی این قبیل محصولات را به دقت مطالعه کنید زیرا احتمال وابستگی به نیکوتین در نتیجه استفاده از آنها وجود دارد.
اگر محصولات بدون نسخه کارایی لازم را ندارند، با پزشک خود درباره تجویز داروهایی که می توانند به ترک سیگار کمک کنند، مشورت کنید.دلیل ترک سیگار را به خود یادآوری کنیدهر فردی برای ترک سیگار انگیزه خاص خود را دارد. برخی قصد دارند سلامت کلی خود را بهبود ببخشند، برخی دیگر این کار را برای اعضای خانواده خود انجام می دهند و برخی ممکن است تنها به دنبال پس انداز پول بیشتر باشند.
به طور منظم دلیل ترک سیگار را به خود یادآوری کنید تا این عادت مضر را به طور کامل کنار بگذارید.دید مثبت داشته باشیداگر طی روند ترک سیگار گاهی اوقات یک نخ سیگار روشن می کنید احساس نکنید که ترک سیگار غیر ممکن است. افراد بسیاری شکست هایی را طی روند ترک تجربه می کنند اما حفظ دید مثبت و بازگشت به مسیر درست اهمیت دارد.
در پی درمان باشیدگاهی اوقات، ترک سیگار ممکن است به رفتار درمانی برای غلبه بر این عادت و فراگیری روش های جدید برای مقابله با مشکلات نیاز داشته باشد. اگر زمانی که استرس دارید یا ناراحت هستید احتمال سیگار کشیدن بیشتر است، تراپی می تواند به بهبود این شرایط کمک کند.
ادامه

کد خبر: 1186324  |  ادامه: سلامت نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
دردسرهای سیگار برای دهان و دندان بوی بد دهان ناشی از سیگار کشیدن یا نفس سیگاری مساله دیگری است که افراد سیگاری با آن مواجه هستند. مراحل اولیه بیماری لثه یا خشکی دهان به واسطه کاهش تولید بزاق می توانند در ایجاد این شرایط...
- اخبار اجتماعی - به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم؛ دکتر زهرا عبداللهی با بیان اینکه وزارت بهداشت به‌طورجدی پیگیر بازنگری استاندارد سبوس آردها و کاهش میزان سبوس‌گیری آرد است، اظهار کرد: همه دستگاه‌‌های ذی‌ربط موظف به اجرای مصوبات قانونی درباره کیفیت نان هستند.وی افزود:...
سلامت نیوز:استعمال سیگار خطر عوارض پس از جراحی را افزایش می‌دهد.به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، مصرف‌کنندگان مواد دخانی نسبت به افراد دیگر در معرض فزاینده عوارض پس از جراحی همچون نارسایی عملکرد قلب و ریه، عفونت‌ها و تاخیر در ترمیم زخم هستند.هرچند شواهد جدید نشان می‌دهد افراد...
بدرنگ شدن دندان ها به چه علت است؟ دلیل زرد بودن دندان‌ها چیست؟ راه خلاص شدن از این مشکل کدام است؟ به گزارش بهداشت نیوز: پاسخ: دلایل زیادی برای زرد شدن دندان‌ها وجود دارد. یکی از این عوامل...
مطالعات جدید محققان آمریکایی نشان می‌دهد سیگار علاوه بر خطرات جسمی، سلامت روانی را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد و با افسردگی مرتبط است. به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری مدیکال ساینس، مطالعات گوناگون تاثیر سیگار بر بیماری‌های مختلف از جمله بیماری‌های قلبی و ریوی و انواع سرطان را تایید کرده‌اند. مطالعات...
سلامت نیوز:یک متخصص قلب و عروق گفت: والدین با مصرف سیگار خطر ابتلای کودکان به انواع بیماری ها را افزایش می دهند.به گزارش سلامت نیوز به نقل ازباشگاه خبرنگاران جوان، علی اکبر شادمان متخصص قلب و عروق گفت: والدینی که روزانه از مواد دخانی مانند سیگار استفاده می کنند باید توجه داشته باشند که آن را در محیط...
سلامت نیوز:رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت طی یادداشتی خدمات دندانپزشکی را چهارمین خدمت درمانی گران در دنیا خواند و گفت: بر همین اساس تعرفه‌گذاری خدمات دندان‌پزشکی در شورای‌عالی بیمه سلامت مصوب شد و به دستور وزیر بهداشت در کمتر از یک ماه آینده جزییات آن مورد بررسی نهایی...
▫ حقایقی در رابطه با سرطان دهان  بهداشت نیوز - علمي
حقایقی در رابطه با سرطان دهان علائم سرطان دهان، بیش از همه زخم‌ها و ضایعاتی هستند که در دهان یافت می‌شوند. این زخم‌ها در ابتدا دردناک نیستند، اما خود به خود بهبود پیدا نمی‌کنند. به گزارش بهداشت...
▫ دلایل شایع سفیدی زبان  سلامت نیوز - علمي
سلامت نیوز:انباشت بقایای غذایی، باکتری ها و سلول های مرده که می توانند بین جوانه های چشایی زبان گرفتار شوند، شایع‌ترین دلیل سفید شدن زبان است.محو شدن رنگ صورتی-قرمز زبان می تواند به طور ناگهانی یا به تدریج و با گذشت زمان رخ دهد. گاهی اوقات، این شرایط با احساس درد همراهی می شود اما همواره این گونه...
▫ سفیدی زبان و دلایل شایع آن  بهداشت نیوز - علمي
سفیدی زبان و دلایل شایع آن انباشت بقایای غذایی، باکتری ها و سلول های مرده که می توانند بین جوانه های چشایی زبان گرفتار شوند، شایع‌ترین دلیل سفید شدن زبان است. به گزارش بهداشت نیوز: محو شدن رنگ...

آخرین خبرهای علمي

زمین موقتاً صاحب یک ماه جدید شده است دیجیاتو  ۳۷ دقیقه پیش

زمین موقتاً صاحب یک ماه جدید شده استستاره شناسان سیارکی که از سه سال قبل در میدان گرانشی زمین به دام افتاده بوده را شناسایی کرده و به آن لقب «ماه کوچک زمین» را داده اند.حدوداً یک هفته قبل ستاره شناسان مرکز نقشه برداری آسمانی کاتالینا (CSS) در آریزونا، شی کم نوری که به سرعت در آسمان حرکت می کرد را شناسایی کردند. چند روز بعد محققان شش رصدخانه...

پیش بینی کاهش درآمد مایکروسافت به دلیل شیوع ویروس کرونا دیجیاتو  ۳۷ دقیقه پیش

پیش بینی کاهش درآمد مایکروسافت به دلیل شیوع ویروس کرونامایکروسافت از آخرین شرکت هایی است که شیوع ویروس کرونا بر عملکرد آن تأثیر منفی می گذارد. غول نرم افزاری روز چهارشنبه اعلام کرد کرد بخش کسب و کار این شرکت که شامل سیستم عامل ویندوز و محصولات سرفیس می شود، نسبت به برآوردهای قبلی با کاهش درآمد روبرو خواهد شد.مایکروسافت ماه گذشته درآمد بخش More Personal Computing...

تشکر صمیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی از وزیر بهداشت و پزشکان و پرستاران برای مقابله با کرونا العالم فارسی  ۴۵ دقیقه پیش

العالم - ایران / سیاسیرهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (پنج‌شنبه) در دیدار رئیس فرهنگستان علوم پزشکی با تشکر صمیمانه از وزارت بهداشت و همکاران وزیر، پزشکان، پرستاران و کادرهای درمانی و مجموعه دست اندرکاران پزشکی کشور در مواجهه و مبارزه با ویروس کرونا، خاطرنشان کردند: این زحمات...

مسکو: شیوع کرونا ویروس تأثیری بر اجرای پروژه‌های مشترک با ایران ندارد العالم فارسی  ۴۵ دقیقه پیش

العالم - ایران«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) در گفت‌وگو با خبرگزاری «تاس» ضمن تأکید بر تداوم همکاری‌ها با ایران تصریح کرد که شیوع ویروس «کووید۱۹»، تأثیری بر اجرای پروژه‌های مشترک تهران و مسکو ندارد.بر...

مصوبات جلسه مقابله با ویروس کرونا | پیشنهاد ستاد مدیریت کرونا در تهران درباره "پادگان‌ها" و... العالم فارسی  ۴۵ دقیقه پیش

العالم - ایران / سیاسیستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران امروز با حضور علیرضا زالی، رییس ستاد و محسنی بندپی استاندار تهران تشکیل جلسه داد.زالی با اشاره به برگزاری این جلسه، درباره مصوبات آن گفت: با هماهنگی بین استانداری و مجموعه دستگاه‌های بهداشت و درمان مستقر...

تست کرونای نماینده قم مثبت شد+فیلم العالم فارسی  ۴۵ دقیقه پیش

العالم - ایرانحجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و نماینده مردم قم با انتشار ویدئویی از مثبت شدن تست کرونای خود خبر داد.وی در این ویدئو گفت:‌ تست کرونایم مثبت شده و با آنکه این ویروس فراگیر است اما جای نگرانی نیست.رئیس کمیسیون امنیت مجلس...

جنوب استان ادلب به صورت کامل آزاد شد العالم فارسی  ۴۵ دقیقه پیش

العالم - سوریهعملیات ارتش سوریه در جنوب استان ادلب واقع در شمال غرب این کشور علیه گروههای تروریستی وابسته به ترکیه همچنان ادامه دارد.مرکز موسوم به «دیدبان حقوق بشر سوریه» -نزدیک به تروریستها- از پیشرویهای سریع ارتش سوریه «در نوار جنوبی ریف ادلب و ارتفاعات شحشبو و...

توقف فعالیت فرودگاه بین المللی معیتیقه لیبی پس از حمله موشکی به حفتر العالم فارسی  ۴۵ دقیقه پیش

العالم - لیبیمسئولین فرودگاه معیتیقه با صدور بیانیه ای اعلام کردند که پس از حمله موشکی نیروهای خلیفه حفتر، این فرودگاه پروازهای خود را متوقف کرد.صبح امروز پنجشنبه دولت وفاق لیبی اعلام کرد که نیروهای حفتر دوباره فرودگاه بین المللی معیتیقه در طرابلس و منطقه شرفه الملاحه مجاور فرودگاه...

زخمی‌ شدن ۵ غیرنظامی در اثر تجاوز ائتلاف سعودی العالم فارسی  ۴۵ دقیقه پیش

العالم - یمنالمیادین از زخمی‌شدن 5 غیرنظامی در اثر گلوله باران ائتلاف جنگی عربستان در جنوب حدیده واقع در غرب یمن خبر داد که یکی از این افراد کودک بودند.همچنین یک منبع نظامی در صنعا از 164 مورد نقض آتش بس از سوی نیروهای ائتلاف متجاوز عربستان در 24 ساعته گذشته خبر داد.روز گذشته...

تصویر جنجالی ماهواره ای؛ آیا چین جسد قربانیان کرونا را در ووهان سوزانده است؟ / واقعیت چیست؟ سرپوش  ۱ ساعت پیش

تصویر جنجالی ماهواره ای؛ آیا چین جسد قربانیان کرونا را در ووهان سوزانده است؟ / واقعیت چیست؟ روزنامه بریتانیایی سان به تازگی تصاویری ماهواره‌ای منتشر کرده است که نشان می‌دهد از دو شهر قرنطینه شده ووهان و چونگ‌کینگ چین مقادیر قابل ملاحظه‌ای از دی‌اکسید سولفور به هوا وارد شده است. این نشریه با استناد به این تصاویر گفته با توجه به اینکه ستون‌های دود از کوره‌های این دو شهر برخاسته‌اند، احتمال دارد...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده