تعداد بازدید: ۱۸
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۱۳ اسفند ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۱۲:۴۹
انقلاب اسلامی ادبیات دینی کودکان را متبلور کرد/ ضرورت توجه مساجد به کتابخوانی
خبرگزاری شبستان، سرویس فرهنگی- مریم داوری: وقوع انقلاب در جوامع در نگاه اول، عرصه های سیاسی و اجتماعی را تحت تاثیر قرار می دهد. با گذشت زمان تاثیرات فرهنگی انقلاب نمایان و محسوس می شود. انقلاب اسلامی ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. انقلاب اسلامی ایران تمام شئون زندگی مردم را تحت الشعاع قرار داد و تمام افراد جامعه در حوزه های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را به سوی فرهنگ اسلامی سوق داد.
در این میان ادبیات نیز در قالب های مختلف داستان، رمان و شعر تحت تاثیر قرا گرفت. در مورد تاثیرات متقابل انقلاب اسلامی و ادبیات و مقایسه ادبیات در قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی گفتگویی با «حجت الاسلام حسین حقیقت» که مدرس حوزه و دانشگاه ، نویسنده ، پژوهشگر و رییس اداره تربیت مربی کودک و نوجوان سازمان تبلبغات اسلامی است، ترتیب دادیم که بدین شرح است: مهم ترین اهداف فرهنگی انقلاب اسلامی ایران چه بود ؟در قرآن کریم آمده است که باید بر علیه ظلم و ستم به پا خاست.
خداوند به پیامبران خود فرمان داده است که مردم را از تاریکی به سمت نور هدایت کنند. رفتن به سمت جاده راست به اذن حق تعالی هست. در مملکت ما این اتفاق رخ داد و انقلاب اسلامی ایجاد شد. انقلاب اسلامی بر اساس طرز فکر الهی در جامعه ما پیاده شد و مردم از تاریکی و ظلمت طاغوت خودشان را رهایی بخشیدند و توانستند در جاده ای پر از عزت قدم بردارند.
حضرت آیت الله خامنه ای فرمودند« انقلاب ما یک انقلاب دینی و مذهبی است». هیچ هیچ تفسیر مادی از این انقلاب نمی شود کرد. مقام معظم رهبری در جای دیگری فرمودند « انقلاب یک جریان است ». در همه کشورها همین طور است یعنی انقلاب، حادثه نیست بلکه جریان است و البته این جریان که بیشتر فرهنگی است در بسیاری جاها متوقف می شود.
اگر به تاریخ انقلاب های دیگر نگاه کنید، می بینید یک عده ای به پیروزی رسیدند و مردم را فراموش کردند و مردم کم کم صحنه را رها کردند و آن جریان تمام شد. مقام معظم رهبری در جایی فرمودند« انقلاب ما ناشی از عقلانیت بود». از فرمایشات حضرت آیت الله خامنه ای می شود فهمید انقلاب ما یک انقلاب دینی و فرهنگی است که توسط یک رهبر الهی شکل گرفت .
مردم به فرمان امام خمینی(ره) به میدان آمدند . این انقلاب را نمی شود هیچ گونه تفسیر مادی کرد. انقلاب اسلامی یک جریان است و البته یک جریان تاریخ ساز است. ابن انقلاب در واقع یک نوع تمدن دیگری را رقم زد. تا وقتی مردم در صحنه حاضر هستند این جریان ادامه پیدا می کند، پس خدا و دین در انقلاب ما مسئله مهمی است.
مردم و حضور مردم در صحنه مهم است و یکی از ارکان انقلاب است. مسئله بعدی استقلال، روحیه شهادت طلبی ، برائت از دشمن و حمایت از مستضعفین است . انقلاب ما زمینه ظهور است. به هر حال یک انقلابی در یک جامعه طاغوتی ایجاد شد. فرهنگ زمان طاغوت ضد خدایی بود قرار بر این بود که دین از جامعه رخت ببندد و بحث جشن 2500 ساله یک نمود از فعالیت های آن دوران بود.
رژیم شاهنشاهی از یک طرف فرهنگ برهنگی را ایجاد کرده بود و از یک طرف وابستگی به بیگانگان را. هدف این بود که مردم از دین گریزان باشند. مظاهر غربی که در حکومت شاه نمایان بود، داشت مردم را به این سمت می برد که مقلد و وابسته جامعه غربی باشند. یک عده غربی و یه عده شرقی بودند. تمام عرصه های جامعه از جمله عرصه فرهنگی تحت تاثیر حکومت شاهنشاهی بود.
اکثر کتاب های ما به دست نویسندگانی نوشته می شد که شرق زده و یا غرب زده بودند این فرهنگ زمان طاغوت بود. انقلاب اسلامی فرهنگی دینی را به بخش های مختلف جامعه تزریق کرد. نویسندگان و شاعران چقدر بر انقلاب تاثیر گذاشتند و تا حد تاثیر پذیرفتند؟ وقتی فرهنگ، فرهنگ طاغوتی باشد تمام افراد جامعه اعم از نویسنده و شاعر تحت تاثیر قرار می گیرند.
نویسندگان و شاعران نمی توانستند به راحتی در حوزه دین قلم بزنند بر این اساس کتابها و مجلات مذهبی بسیار کم بود و تیراژ آنها پایین بود. برخی نهادهای فرهنگی مثل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دست چپی ها بود. کیهان بچه ها دست افراد بی دین و ضد دین بود. از طرفی نویسندگان و شاعرانی هم بودند که با قلم خود در جهت آگاهی بخشی و بیداری جامعه تلاش کردند.
بعد از انقلاب دست نویسندگان و شاعران باز شد و توانستند داستان ها و شعرهای مذهبی بنویسند و بسرایند و ما در حوزه ادبیات دینی رشد خوبی کردیم. انقلاب اسلامی از نظر کمی و کیفی چه اثری در حوزه ادبیات داشت؟ قبل انقلاب از جهت کمی تعداد نویسندگان و شاعران کودک و نوجوان به عدد انگشتان دست هم نمی رسید با تحولی که انقلاب در جوانان ما ایجاد کرد تعداد نویسندگان و شاعران افزایش یافت.
به طوری که تعداد شاعر و نویسنده بعد از انقلاب قابل قیاس با قبل از انقلاب نیست. انقلاب اسلامی به جوانان میدان داد که استعداد آنها در زمینه های فرهنگی و هنری دیده شود. تعداد کتابهای و مجلات منتشر شده نیز بعد از انقلاب رشد پیدا کرد. قبل از انقلاب در اکثر کتاب و مجلات مدح شاه ستمگر بود. به یمن و برکت انقلاب اسلامی می بینیم که نیروهای جوان و با استعداد وارد معرکه شدند و در شعر و داستان ، فیلم و هنرهای مختلف تحولی ایجاد شد.
همچنین موسسات ، نهادها و گروه های فرهنگی و هنری چه در قم و چه در شهرستان های دیگر رشد خوبی پیدا کردند. در حال حاضر وضعیت کتاب های کودک و نوجوان با رویکرد دینی چگونه است؟قبل انقلاب کتابهای کمی برای همه گروه های سنی داشتیم. کتاب برای کودکان و نوجوانان بسیار کم بود و کتاب با موضوع مذهبی بسیار بسیار کم.
عمده کتاب هایی که داشتیم ،ترجمه بود. خوشبختانه بعد انقلاب تحولی در عرصه ادبیات صورت گرفت و در حال حاضر کتابهای خوبی در زمینه های مختلف منتشر می شود. در زمینه کتاب کودک و نوجوان هم به رشد رسیدیم و با رویکرد دینی و اخلاقی برای این گروه سنی کتابهای شعر و داستان به چاپ می رسد. می توان گفت در این حوزه رشد کمی و کیفی داشتیم.
از میان حوزویان نیز شاعران و نویسندگان قوی داریم که برای کودکان و نوجوانان قلم می زنند و کارهای قابل توجهی تولید می کنند. در حال حاضر کتابهایی در قالب رمان، داستان کوتاه ، داستان بلند و شعر داریم که درون مایه مذهبی و اخلاقی دارند. نویسندگانی داریم که بسیاری از احکام و مسایل دینی را در قالب شعر و داستان به کودکان و نوجوانان آموزش می دهند.
همین امر باعث هوشیاری بچه ها شده است و در مواردی می بینیم که چقدر آگاه هستند و درک خوبی از مسایل دارند. چرا با وجود رشد کمی و کیفی کتاب، آمار مطالعه در کشور پایین است؟این امر به فرهنگساری بر می گردد. هنوز کتابخوانی به صورت یک فرهنگ در جامعه ما جا نیفتاده است. کشور ما یک کشور اسلامی است و در اسلام تاکید فراوانی به مطالعه شده است.
بزرگترین معجزه پیامبر اسلام(ص) کتاب است. امامان معصوم(ع) نیز تاکیدات فراوانی بر مطالعه و کسب دانش داشتند. باید تلاش شود که کتاب جزو سبد خانواده ها قرار گیرد و مطالعه به صورت یک فرهنگ و عادت در بیاید. برای افزایش کتاب و کتابخوانی چه پیشنهادی دارید؟رغبت به کتاب و کتابخوانی باید از خانواده شروع شود. وقتی بچه ها کتاب را در دست والدین خود ببینند، جذب کتاب می شوند.
بعد از خانواده، مهد های کودک و مدارس باید بچه ها را به سمت کتاب سوق دهند. تمام نهادها و سازمان ها اعم از آموزش و پرورش و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی و صدا و سیما باید برای ترویج و توسعه کتاب و کتابخوانی برنامه های مشخص و کاربردی داشته باشند. ما در سال روز 24 آبان را به عنوان روز کتاب و کتابخوانی نامگداری کردیم اما برنامه های ترویجی و تشوبقی در زمینه کتاب نباید محدود به روز، هفته و ماه خاصی باشد.
کانون های فرهنگی و هنری مساجد در توسعه و ترویج کتاب و کتابخوانی چه نقشی دارند؟ تمام نهادهای فرهنگی و دینی از جمله کانون های فرهنگی هنری مساجد باید با برنامه های متنوع و مختلف در طول سال مردم به خصوص کودکان و نوجوانان را به سمت کتاب و کتابخوانی سوق دهند. این برنامه ها می تواند مسابقات کتابخوانی ، معرفی کتاب های خوب به مناسبت های مختلف و کتابخوانی در مساجد باشد.

ادامه

کد خبر: 1256316  |  ادامه: شبستان
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
خبرگزاری شبستان، سرویس فرهنگی- مریم داوری: سرانه مطالعه کتاب در کشورمان به دلیل اینکه کتاب و کتاب خوانی به عنوان یک فرهنگ در بین مردم جا نیفتاده ، پایین است. این در حالی است که ایران پیشینه غنی فرهنگی دارد و همچنین یک کشور اسلامی است، اسلامی که تاکید فراوانی بر کسب علم و دانش، تفکر و مطالعه دارد. امروزه...

آخرین خبرهای فرهنگي

تمهیدات بهداشتی و پزشکی تلویزیون برای تداوم برنامه سازی و سریال سازی تسنیم  ۱۳۹۸/۱۲/۱۵

تمهیدات بهداشتی و پزشکی تلویزیون برای تداوم برنامه سازی و سریال سازی - اخبار فرهنگی - به گزارش خبرگزاری تسنیم، با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی بسیاری از مراکز و ارگان‌ها از جمله مدارس و دانشگاه‌ها، کنداکتور برنامه‌های تلویزیونی هم با تغییراتی همراه شده است.معاونت سیما پس از شیوع ویروس کرونا تدابیری در این ‌باره اتخاذ کرد و کنداکتور بیشتر شبکه‌های تلویزیونی دستخوش تغییراتی...

پوستر میلاد امام جواد(ع)| «مقدمت ابواب رحمت را گشوده»+عکس تسنیم  ۱۳۹۸/۱۲/۱۵

پوستر میلاد امام جواد(ع)| «مقدمت ابواب رحمت را گشوده»+عکس - اخبار فرهنگی - به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، امروز دهم رجب المرجب؛ سالروز میلاد منوّر و با برکت نهمین اختر پرفروغ شیعیان؛ امام جواد(ع) است. به همین مناسبت خانه طراحان انقلاب اسلامی پوستر تازه خود را طراحی و منتشر کرد. این پوستر «مقدمت ابواب رحمت را گشوده» نام دارد.عوامل اجرایی این...

سروده‌هایی در مدح امام جواد (ع): «راه ورود ما فقط باب الجواد است» تسنیم  ۱۳۹۸/۱۲/۱۵

سروده‌هایی در مدح امام جواد (ع): «راه ورود ما فقط باب الجواد است» - اخبار فرهنگی - به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، دهم رجب میلادامام جواد علیه السلام میوه دل ثامن الحجج علیه السلام و میلاد حضرت علی اصغر باب الحوائج علیه‌السلام است.امام جواد در دهم رجب 195 ق در مدینه منوّره زاده شد و بر شاخسار امامت شکوفا گشت. پدر بزرگوار امام جواد علیه السلام، حضرت امام رضا...

بیشتر کاریکاتوریست‌ها نمی‌توانند از راه کاریکاتور امرار معاش کنند تسنیم  ۱۳۹۸/۱۲/۱۵

بیشتر کاریکاتوریست‌ها نمی‌توانند از راه کاریکاتور امرار معاش کنند - اخبار فرهنگی - به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، امیررضا ترکمان رحمانی هنرمند جوان عرصه کارتون و کاریکاتور کشور است. وی فعالیت هنری جدی خود در رشته کاریکاتور را از سال 1382 آغاز کرده و تاکنون توانسته جوایز مختلفی را در مسابقات ملی و بین‌المللی رشته کارتون و کاریکاتور به خود اختصاص دهد؛ از جمله...

دسیسه‌های خلفای عباسی، برجستگی علمی امام جواد(ع) را آشکارتر کرد تسنیم  ۱۳۹۸/۱۲/۱۵

دسیسه‌های خلفای عباسی، برجستگی علمی امام جواد(ع) را آشکارتر کرد - اخبار فرهنگی - به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، پنجشنبه 15 اسفند و 10 رجب مصادف با سالروز ولادت با سعادت نهمین اختر تابناک امامت و ولایت حضرت امام جواد علیه‌السلام است. به همین مناسبت گفت‌وگویی را با حجت‌الاسلام امیرعلی حسنلو مدرّس حوزه علمیه و مدیر گروه تاریخ مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات...

ادامه ضبط "دورهمی" با تماشاگر تسنیم  ۱۳۹۸/۱۲/۱۵

ادامه ضبط "دورهمی" با تماشاگر - اخبار فرهنگی - به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، با توجه به التهاب، اضطراب و مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا لازم است تا مردم شاد شوند و شاید یکی از ابزارهای اصلی آن ساخت فیلم و برنامه است، کاری که تلویزیون در دستور کار خود قرار داده و هنرمندانش می‌کوشند تا مردم بهترین لحظاتشان را هنگام...

کوه های مسیر بهبهان، زیارتگاهی منتسب به « بی بی حکیمه خاتون» فرزند امام موسی کاظم(ع) شبستان  ۱۳۹۸/۱۲/۱۴

کوه های مسیر بهبهان، زیارتگاهی منتسب به « بی بی حکیمه خاتون» فرزند امام موسی کاظم(ع) به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان در گچساران، ﻋﻼﻣﻪ مجلسی، یکی از عالمان بزرگ شیعه، ﻓﺮزﻧﺪان اﻣـﺎم موسی کاظم(ع) را ۳۹ ﻓﺮزﻧﺪ ﺑﺮ ﺷﻤﺮده و «بی بیﺣﻜﻴﻤﻪ» را یکی از آنها داﻧـﺴﺘﻪ و فرموده: «در کوه های ﻣﺴﻴﺮ بهبهان، زیارتگاهی ﻣﻨﺘﺴﺐ ﺑﻪ ﺣﻜﻴﻤﻪ ﺧـﺎﺗﻮن(س) است و شیعیانی که در این مسیر رفت و آمد دارند،...

فهرست برترین تازه‌های کتاب­ منتشر شده در بهمن‌ماه ایلنا  ۱۳۹۸/۱۲/۱۴

فهرست برترین تازه‌های کتاب­ منتشر شده در بهمن‌ماهبه گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی مؤسسه خانه کتاب، در بهمن ماه ۱۳۹۸ در گروه «کلیات و اطلاع رسانی»، ۱۶ کتاب بررسی شد. در گروه «فلسفه و روانشناسی» زیرشاخه­های فلسفه ۴ کتاب، روانشناسی۱۶۲ و منطق یک کتاب داوری شد.همچنین در گروه «دین» زیرشاخه ­های کلیات اسلام...

حمایت از تولید فیلم و انیمیشن با موضوع کرونا ایلنا  ۱۳۹۸/۱۲/۱۴

حمایت از تولید فیلم و انیمیشن با موضوع کرونابه گزارش ایلنا به نقل از انجمن سینمای جوانان ایران، در شرایط کنونی نیز که فیلم‌سازان فیلم کوتاه در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی‌شان هر کدام به شیوه‌ای با دوربین‌های خود در حرکت عظیم مبارزه با کرونا یاری‌رسانی و مشارکت می‌کنند، انجمن سینمای جوانان ایران وظیفه خود می‌داند...

برنامه‌های وزارت‌ارشاد برای روزهای در خانه ماندن/ هر روز یک فیلم ببینید ایلنا  ۱۳۹۸/۱۲/۱۴

برنامه‌های وزارت‌ارشاد برای روزهای در خانه ماندن/ هر روز یک فیلم ببینیدبه گزارش ایلنا به نقل از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی در توییترش نوشت: برخی برنامه‌های سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای روزهای در خانه ماندن:۱-«هر روز یک فیلم» اضافه شدن روزانه یک فیلم به شبکه خانگی۲-ارایه تسهیلات برای بازدیدکنندگان سامانه‌های برخط ویدیویی۳-حمایت...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده

پربیننده ترین خبرها