تعداد بازدید: ۲۰
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۱۴ اسفند ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۰۸:۰۵
ضرر چند صد میلیاردی هتل‌ها در پی کنسل شدن سفرهای نوروزی/ هیچ بسته حمایتی برای بخش گردگشری تعریف نشده است
به گزارش خبرنگار ایلنا، این روزها با گسترش شیوع ویروس کرونا و لغو سفرهای داخلی و خارجی و البته سفرهای نوروزی، بسیاری از افراد در انتظار بازگشت پول‌هایی هستند که برای سفرهایی که هرگز انجام نمی‌شود، پرداخت کرده‌اند. در این میان هتلداران یکی از بخش‌های وابسته به زنجیره‌ی سفر هستند که بخشی از هزینه سفر برای رزرو اتاق‌هایشان به حساب‌هایشان ریخته شده و اکنون از بازپرداخت هزینه مسافرانی خبر می‌دهند که سفرهای خود را لغو کرده‌اند.
جمشید حمزه‌زاده (رئیس جامعه حرفه‌ای هتل داران ایران) با اشاره به آن‌که ضریب اشغال هتل‌های کل کشور به زیر ۵ درصد رسیده است، گفت: بسیاری از هتل‌ها به صورت خودجوش تعطیل کرده‌اند البته در برخی از استان‌ها مانند اردبیل، بخشی از گیلان، مازندران و قم هتل‌ها بنا بر اجبار و تاکید ستاد ملی کرونا تعطیل کرده‌اند.
چه هتل‌ها تعطیل کنند و چه نکنند در حال حاضر مسافر ندارند و ضریب اشغال به زیر ۵ درصد رسیده است. این درحالی‌ست که امسال برای نوروز ۹۹ با تقاضای بسیار زیاد برای سفر روبرو بودیم چراکه نوسان بازار ارز و شرایط موجود سبب شده بود تا با کاهش سفرهای خارجی و افزایش سفرهای داخلی روبرو شویم و می‌توان گفت یک ماه مانده به آغاز سفرهای نوروزی رزرو هتل‌های کشور به‌طور میانگین بیش از ۵۰ درصد بود.
در این میان استان‌های اصفهان، یزد و منطقه آزاد کیش در صدر رزرو هتل‌ها قرار داشتند و این رزروها به‌طور مستمر ادامه داشت که در نهایت با شیوع ویروس کرونا تماما متوقف گشت.حمزه‌زاده با اشاره به آنکه در حال حاضر حدود ۲۰۵۰ هتل و هتل آپارتمان در کشور فعال هستند و بیش از ۵۰۰ هتل دیگر نیز در دست ساخت است، گفت: هتلداران نه تنها در حوزه اقامت بلکه در حوزه اجاره سالن‌هایشان برای برگزاری همایش‌ها و مراسم‌ها و عروسی‌ها با ضررهای هنگفت روبه‌رو بوده‌اند چراکه تمام این مراسم‌‌ها لغو شده‌اند و بیش از ۱۰ برابر هزینه کنسلی اقامت‌ها، به هتل‌ها ضرر رسانده‌اند.
او خاطرنشان کرد: در این میان بسیاری از هتل‌ها به منظور همراهی با مردم و مسافران باوجود تمام مشکلاتی که با آن روبه‌رو بوده‌اند هزینه‌های کنسلی‌ را پرداخت کرده‌اند. نباید فراموش کرد که آنچه هتل‌ها از مسافران دریافت کرده بودند برای تجهیز هتل برای نوروز هزینه شده بود اما اکنون بیشتر هتل‌ها پول‌ها را بازگرداندند.
حمزه‌زاده در خصوص میزان خسارتی که هتل‌ها به منظور کنسلی تورها و سفرهای نوروزی متحمل شده‌اند، گفت: هرچند هنوز برآورد کاملی از خسارت وارده نداریم اما با بیان یک مثال می‌توانم تا حدودی میزان خسارت وارده را عنوان کنم. در نوروز ۹۸ سیل سبب شد تا هتل‌های چند استان با کنسلی تورها و سفرها روبرو شوند که البته آن هم برای چند روز بود؛ در آن دوره هتل‌ها حدود ۵۰ میلیارد تومان هزینه کنسلی به مسافران بازگرداندند.
اکنون که این کنسلی‌ها طولانی مدت شده است، قطعاً این رقم چندین برابر و در حدود صدها میلیارد خواهد شد.به نظر می‌رسد معاونت گردشگری در جریان شیوع ویروس کرونا فاقد هرگونه برنامه است و هیچ تعاملی نیز با بخش خصوصی فعال در حوزه گردشگری ندارداین هتلدار با اشاره به اینکه در شرایط فعلی عملاً رزرو هتل‌ها برای مسافران خارجی به رقم صفر رسیده است، تصریح کرد: طی چند ماه گذشته به دلایل مختلف درخواست رزرو برای گردشگران خارجی نداشتیم و اکنون نیز کنسلی برای این سفرها نداریم.
البته برای ما مسافران و داخلی و خارجی تفاوتی ندارند و هر مسافری که به دلیل شیوع کرونا ناچار به کنسل سفر و اقامت خود شده است، هزینه‌هایی که برای رزرو هتل پرداخت کرده بود، به آنها بازگشته است.به گفته رئیس جامعه حرفه‌ای هتلداران ایران، هتلداران استان‌های بزرگ مانند اصفهان، خراسان رضوی، شیراز، تبریز و حتی تهران به دلیل کنسل شدن سفرهای نوروزی خسارت‌های بسیار زیادی را متحمل شده‌اند چنانکه برخی از هتل‌های تبریز در نوروز سال گذشته (۹۸) با ضریب اشغال ۸۵ درصد در نوروز فعال بودند اما امسال تمام رزروها را کنسل کرده‌اند.
او با اشاره به آنکه هتلداران همیشه در ایجاد آرامش بین گردشگران و آنهایی که سفرهای خود را به دلیل شرایط فورس ماژور لغو می‌کنند، پیشگام بوده‌اند از بی‌مهری برخی رسانه‌ها گله کرد و گفت: هرچند برخی رسانه‌ها عنوان کرده‌اند که در شرایطی که شیوع ویروس کرونا موجب شده تا همه سفرهای داخلی و خارجی تعطیل شود و وزارتخانه‌های راه و گردشگری درصدد هستند تا از شرکت‌های هواپیمایی و دفاتر مسافرتی و هتل‌ها بخواهند تا جریمه لغو سفر از گردشگران گرفته نشود، تنها گروهی که رسماً اعلام کرده از این اقدام سرباز می‌زند، هتلداران هستند؛ اما این گفته کاملا نادرست است و هتلداران نه تنها در نوروز سال ۹۸ که به دلیل وقوع سیل بسیاری از سفرهای نوروزی کنسل شدند در بازپرداخت هزینه رزرو اتاق‌هایشان به مسافران پیش قدم بودند بلکه اکنون نیز در شرایط شیوع ویروس کرونا، اقدام به بازپرداخت رزروهای اقامت‌های نوروزی و کنسلی‌ها کرده‌اند.
رئیس جامعه حرفه‌ای هتلداران ایران تصریح کرد: به نظر می‌رسد معاونت گردشگری در جریان شیوع ویروس کرونا فاقد هرگونه برنامه است و هیچ تعاملی نیز با بخش خصوصی فعال در حوزه گردشگری ندارد. معاونت گردشگری در پی شیوع ویروس کرونا نه تنها جلسه‌ای با فعالان و روسای تشکل‌های گردشگری برگزار نکرد بلکه هیچ تماسی نیز برای دریافت نظر و پیشنهادهای آنها نگرفت.
در واقع می‌توان گفت ابلاغیه‌ای که در خصوص لغو سفرها و بازپرداخت رزروها انجام شد کاملاً یک‌طرفه از سوی معاونت گردشگری بود این درحالی‌ست که می‌توانستند با برقراری تعامل بیشتر با بخش خصوصی این روند را به بهترین وجه ممکن پیش ببرند. بهتر بود در این خصوص با نمایندگان بخش خصوصی رایزنی می‌شد.
اعتراض هتلداران به پرداخت کنسلی‌ها نبود بلکه به بخشنامه‌ای بود که از سوی معاونت گردشگری ابلاغ شد چراکه به لحاظ کارشناسی مشکل داشت. درعین حال اینکه چه کسی شرایط فورس ماژور اعلام می‌کند، مهم است چراکه باید قدرت آن‌را داشته باشد تا تمام جوانب را درنظر بگیرد و به قولی پای کار بیاورد.
حمزه‌زاده خاطرنشان کرد: بسیاری از هتل‌ها وام‌های کلان گرفته‌اند و اکنون که هیچ درآمدی ندارند، بیم عدم بازپرداخت این وام‌ها می‌رود. در عین حال بسیاری از هتل‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا ناچار شده‌اند به پرسنل خود بگویند از حضور در هتل امتناع کنند این درحالی‌ست که با وجود عدم حضور پرسنل در هتل، حقوق و بیمه آنها پرداخت می‌شود.
در این میان نیاز است تا مسئولان به فکر تهیه بسته حمایتی از هتلداران باشند. گرچه تاکنون چنین بسته‌ای اعلام نشده اما ممکن است با ادامه این شرایط هتل‌ها ناچار به تعدیل نیرو در سال ۹۹ شوند.رئیس جامعه حرفه‌ای هتلداران ایران خاطرنشان کرد: دولت می‌تواند تمهیداتی برای عدم دریافت بیمه کارکنان هتل‌ها از هتلداران درنظر بگیرد.
حتی می‌تواند در حوزه مالیات معافیت‌هایی را برای حدود ۳ ماه در نظر داشته باشد یا آنکه برای بازپرداخت وام‌ها چند ماه استراحت اعلام کند. تمام این پیشنهاد در حالی مطرح می‌شوند که هیچیک از این بسته‌های حمایتی حتی در نوروز ۹۸ که هتلداران به دلیل وقوع سیل ناچار به کنسل کردن اقامت‌های رزرو شده بود شدند، به این حوزه تعلق نگرفت.
حال آنکه هتلدار نیاز دارد در چنین شرایطی دولت برای او بسته حمایتی در نظر بگیرد.در نهایت ولی تیموری (معاون گردشگری کشور) در گفتگو با رسانه‌ها با بیان اینکه در جریان جزئیات مشکلات تاسیسات گردشگری قرار دارد و مطالبات آنها را در مجلس و دولت پیگیری می‌کند، گفته است: وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مشکلات بخش خصوصی گردشگری و صنایع دستی را در ستاد ملی کرونا و کمیته‌های اقتصادی مطرح کرده‌اند، خوشبختانه این دو بخش جزو اولین گروهی ثبت شده‌اند که قرار است بسته حمایتی دریافت کنند.
تاکنون بیش از ۹۰ درصد پیگیری‌ها به نتیجه رسیده و منتظریم در روزهای آینده نهایی شود. بخش خصوصی مطمئن باشد اگر در این مورد به آنها سختگیری شده در جای دیگری خیلی جدی دنبال حمایت از آنها هستیم.
ادامه

کد خبر: 1258226  |  ادامه: ایلنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
آفتاب‌‌نیوز : آنچه این روزها به شعاری برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا تبدیل شده‌، تشویق به در خانه ماندن است. شعارهایی با این عنوان که خانه از هر جایی امن‌تر است در برخی شهرهای کشور به چشم می‌خورد.لازم است در این شرایط شهرهایی که مقاصد گردشگری نوروزی هستند حداقل امکانات لازم...
- اخبار اجتماعی - به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ آنچه این روزها به شعاری برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا تبدیل شده‌، تشویق به در خانه ماندن است. شعارهایی با این عنوان که خانه از هر جایی امن‌تر است در برخی شهرهای کشور به چشم می‌خورد.لازم است در این شرایط شهر‌هایی که مقاصد گردشگری نوروزی هستند...
با شیوع ویروس کرونا بسیاری از کشور‌ها از جمله چین اقدام به تعطیلی سینما‌ها کردند و این امر صنعت فیلم را با ضرر مواجه کرده است.به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از هالیوود ریپورتر، فروش سینما‌های بین المللی در سال ۲۰۱۹ به ۳۱ میلیارد دلار رسیده بود و در مجموع جهانی نیز رقم ۴۲.۵ میلیارد دلار را ثبت کرد.این...
به گزارش صبحانه،این روزها بخش ریلی کشور با چالش جدیدی به نام ویروس کرونا روبه رو شده که البته تنها مربوط به بخش ریلی نیست بلکه تمامی حوزه های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی را در بر گرفته است.اما این موضوع باعث شده که بسیاری از مسافران برای جلوگیری از افزایش شیوع ویروس کرونا از سفرهای خود صرف نظر کنند که...
در حالی که هنوز برخی از افراد بدون در نظر گرفتن خطر ویروس کرونا در حال سفر هستند، بررسی ها نشان می دهد که تعداد ترددها و سفرها در استان تهران به خوبی مدیریت شده است.به گزارش مهر، طبق آخرین اعلام رسمی که توسط معاون بهداشت، وزیر بهداشت انجام شد، آمار مبتلایان به کرونا تا ظهر دوشنبه ۱۲ اسفند، با ثبت ۵۲۳...
مهدی کریمی تفرشی (رئیس هیات مدیره تعاونی تولیدکنندگان محصولات غذایی کشور) می‌گوید: رسیدن به نرخ رشد سالانه ۲۲درصدی صادرات غیرنفتی از اهداف اصلی برنامه ششم توسعه صادراتی نیز محسوب می‌شود ازجمله مهم‌ترین بازارهای منطقه برای صادرات موادغذایی ‌ایران سه کشور روسیه، عراق و عمان است.او درباره...
به گزارش جام نیوز، در روزهایی که به دلیل جلوگیری از انتقال و شیوع ویروس کرونا بسیاری از موزه‌ها و اماکن گردشگری و تفریحی حتی مداس و اداره‌ها تعطیل شده‌اند، برخی از افراد از این فرصت برای برگزاری تور گردشگری به مناطق طبیعی بهره می‌برند تا مسافران را در این شرایط ترغیب به سفر کنند....
به گزارش خبرنگار ایلنا، مدتی است شیوع ویروس کرونا در کشور سبب تعطیلی اماکن فرهنگی و هنری ازجمله سینما و تئاتر و تعلیق برگزاری نمایشگاه‌های هنری در گالری‌ها شده است. در این میان اوایل هفته گذشته مدیرکل امور موزه‌های کشور از تعطیلی موزه‌های ۱۵ استانی خبر داده بود که در معرض شیوع کرونا...
به گزارش ایلنا، عبدالهاشم حسن نیا با اشاره به برآورد اولیه خسارت وارده به راه‌های استان لرستان اظهار داشت: طبق برآورد اولیه سیل۱۰۰۰ میلیارد تومان به راه‌های استان لرستان خسارت وارد کرده است.وی افزود: با توجه به هشدا‌رهای قبلی سازمان هواشناسی ۴۰ اکیپ با ۴۰۰ نفر نیروی راهدار و ۲۸۸ دستگاه...
▫ کرونا کروی خط سفر  سلامت نیوز - علمي
سلامت نیوز:بخشنامه لغو سفرهای نوروزی ابلاغ شود کرونا ایران را به کشور بسته در سفرهای داخلی و خارجی تبدیل کرد بررسی نقشه شیوع و ابتلای کرونا در کشور بیانگر تسریع اپیدمی در خط سفرهای دائمی ایرانی‌هاستگردشگریکرونا روی خط سفرکرونا ظرف چند روز توانست ایران را به کشوری بسته تبدیل کند.به گزارش سلامت نیوز...

آخرین خبرهای فرهنگي

تمهیدات بهداشتی و پزشکی تلویزیون برای تداوم برنامه سازی و سریال سازی تسنیم  ۴ هفته پیش

تمهیدات بهداشتی و پزشکی تلویزیون برای تداوم برنامه سازی و سریال سازی - اخبار فرهنگی - به گزارش خبرگزاری تسنیم، با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی بسیاری از مراکز و ارگان‌ها از جمله مدارس و دانشگاه‌ها، کنداکتور برنامه‌های تلویزیونی هم با تغییراتی همراه شده است.معاونت سیما پس از شیوع ویروس کرونا تدابیری در این ‌باره اتخاذ کرد و کنداکتور بیشتر شبکه‌های تلویزیونی دستخوش تغییراتی...

پوستر میلاد امام جواد(ع)| «مقدمت ابواب رحمت را گشوده»+عکس تسنیم  ۴ هفته پیش

پوستر میلاد امام جواد(ع)| «مقدمت ابواب رحمت را گشوده»+عکس - اخبار فرهنگی - به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، امروز دهم رجب المرجب؛ سالروز میلاد منوّر و با برکت نهمین اختر پرفروغ شیعیان؛ امام جواد(ع) است. به همین مناسبت خانه طراحان انقلاب اسلامی پوستر تازه خود را طراحی و منتشر کرد. این پوستر «مقدمت ابواب رحمت را گشوده» نام دارد.عوامل اجرایی این...

سروده‌هایی در مدح امام جواد (ع): «راه ورود ما فقط باب الجواد است» تسنیم  ۴ هفته پیش

سروده‌هایی در مدح امام جواد (ع): «راه ورود ما فقط باب الجواد است» - اخبار فرهنگی - به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، دهم رجب میلادامام جواد علیه السلام میوه دل ثامن الحجج علیه السلام و میلاد حضرت علی اصغر باب الحوائج علیه‌السلام است.امام جواد در دهم رجب 195 ق در مدینه منوّره زاده شد و بر شاخسار امامت شکوفا گشت. پدر بزرگوار امام جواد علیه السلام، حضرت امام رضا...

بیشتر کاریکاتوریست‌ها نمی‌توانند از راه کاریکاتور امرار معاش کنند تسنیم  ۴ هفته پیش

بیشتر کاریکاتوریست‌ها نمی‌توانند از راه کاریکاتور امرار معاش کنند - اخبار فرهنگی - به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، امیررضا ترکمان رحمانی هنرمند جوان عرصه کارتون و کاریکاتور کشور است. وی فعالیت هنری جدی خود در رشته کاریکاتور را از سال 1382 آغاز کرده و تاکنون توانسته جوایز مختلفی را در مسابقات ملی و بین‌المللی رشته کارتون و کاریکاتور به خود اختصاص دهد؛ از جمله...

دسیسه‌های خلفای عباسی، برجستگی علمی امام جواد(ع) را آشکارتر کرد تسنیم  ۴ هفته پیش

دسیسه‌های خلفای عباسی، برجستگی علمی امام جواد(ع) را آشکارتر کرد - اخبار فرهنگی - به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، پنجشنبه 15 اسفند و 10 رجب مصادف با سالروز ولادت با سعادت نهمین اختر تابناک امامت و ولایت حضرت امام جواد علیه‌السلام است. به همین مناسبت گفت‌وگویی را با حجت‌الاسلام امیرعلی حسنلو مدرّس حوزه علمیه و مدیر گروه تاریخ مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات...

ادامه ضبط "دورهمی" با تماشاگر تسنیم  ۴ هفته پیش

ادامه ضبط "دورهمی" با تماشاگر - اخبار فرهنگی - به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، با توجه به التهاب، اضطراب و مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا لازم است تا مردم شاد شوند و شاید یکی از ابزارهای اصلی آن ساخت فیلم و برنامه است، کاری که تلویزیون در دستور کار خود قرار داده و هنرمندانش می‌کوشند تا مردم بهترین لحظاتشان را هنگام...

کوه های مسیر بهبهان، زیارتگاهی منتسب به « بی بی حکیمه خاتون» فرزند امام موسی کاظم(ع) شبستان  ۴ هفته پیش

کوه های مسیر بهبهان، زیارتگاهی منتسب به « بی بی حکیمه خاتون» فرزند امام موسی کاظم(ع) به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان در گچساران، ﻋﻼﻣﻪ مجلسی، یکی از عالمان بزرگ شیعه، ﻓﺮزﻧﺪان اﻣـﺎم موسی کاظم(ع) را ۳۹ ﻓﺮزﻧﺪ ﺑﺮ ﺷﻤﺮده و «بی بیﺣﻜﻴﻤﻪ» را یکی از آنها داﻧـﺴﺘﻪ و فرموده: «در کوه های ﻣﺴﻴﺮ بهبهان، زیارتگاهی ﻣﻨﺘﺴﺐ ﺑﻪ ﺣﻜﻴﻤﻪ ﺧـﺎﺗﻮن(س) است و شیعیانی که در این مسیر رفت و آمد دارند،...

فهرست برترین تازه‌های کتاب­ منتشر شده در بهمن‌ماه ایلنا  ۴ هفته پیش

فهرست برترین تازه‌های کتاب­ منتشر شده در بهمن‌ماهبه گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی مؤسسه خانه کتاب، در بهمن ماه ۱۳۹۸ در گروه «کلیات و اطلاع رسانی»، ۱۶ کتاب بررسی شد. در گروه «فلسفه و روانشناسی» زیرشاخه­های فلسفه ۴ کتاب، روانشناسی۱۶۲ و منطق یک کتاب داوری شد.همچنین در گروه «دین» زیرشاخه ­های کلیات اسلام...

حمایت از تولید فیلم و انیمیشن با موضوع کرونا ایلنا  ۴ هفته پیش

حمایت از تولید فیلم و انیمیشن با موضوع کرونابه گزارش ایلنا به نقل از انجمن سینمای جوانان ایران، در شرایط کنونی نیز که فیلم‌سازان فیلم کوتاه در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی‌شان هر کدام به شیوه‌ای با دوربین‌های خود در حرکت عظیم مبارزه با کرونا یاری‌رسانی و مشارکت می‌کنند، انجمن سینمای جوانان ایران وظیفه خود می‌داند...

برنامه‌های وزارت‌ارشاد برای روزهای در خانه ماندن/ هر روز یک فیلم ببینید ایلنا  ۴ هفته پیش

برنامه‌های وزارت‌ارشاد برای روزهای در خانه ماندن/ هر روز یک فیلم ببینیدبه گزارش ایلنا به نقل از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی در توییترش نوشت: برخی برنامه‌های سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای روزهای در خانه ماندن:۱-«هر روز یک فیلم» اضافه شدن روزانه یک فیلم به شبکه خانگی۲-ارایه تسهیلات برای بازدیدکنندگان سامانه‌های برخط ویدیویی۳-حمایت...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده

پربیننده ترین خبرها