تعداد بازدید: ۲۴
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۱۴ اسفند ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۱۱:۵۸
کشورهای جهان برای مبارزه با کرونا چه می‌کنند؟
سلامت نیوز: ویروس کرونا به سرعت مرزها را در می‌نوردد و به تهدیدی خطرناک برای زیست بشر تبدیل شده است. طبق آمار رسمی تاکنون بیش از ۹۰ هزار نفر در سراسر جهان به این ویروس ناشناخته مبتلا شده‌اند و بیش از ۳ هزار نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند. در بیش از ۶۶ کشور جهان موارد ابتلا به کرونا ثبت شده است؛ اما کشورهای جهان برای مقابله با ویروس کرونا دست به چه اقداماتی زده‌اند؟قرنطینه تاریخی در چینبه گزارش سلامت نیوز به نقل ایرنا، سازمان جهانی بهداشت تلاش‌های چین برای مهار کرونا و حفظ سلامت عمومی را موفقیت آمیز دانسته و اقدامات این کشور را به عنوان الگویی برای سایر کشورها معرفی کرده است.
دولت چین بعد از انتشار ویروس کرونا، در ابتدا شهر ۱۱ میلیون نفری ووهان که مرکز انتشار این ویروس بود را قرنطینه و سپس تمام استان هوبی را با جمعیتی بالغ بر ۵۷ میلیون نفر به طور کامل قرنطینه کرده است. برای اجرای این قرنطینه که در ابتدا با تعطیلات سال نو چینی همزمان شده بود، تمام وسایل حمل و نقل عمومی تعطیل، رفت و آمد در خیابان ها محدود و تمامی افراد مجبور به پوشیدن ماسک شده اند.
مراکز تفریحی، گردشگری و مکان های اجتماع مردم تعطیل هستند. در ووهان تقریبا تمامی کارخانه های چند ملیتی تعطیل شده اند. قرنطینه ووهان و استان هوبی را می توان بزرگترین و بی نظیرترین قرنطینه تاریخ دانست که با سختگیری و نظم آهنین توسط دولت اجرا شده است. سازمان جهانی بهداشت با توجه به نتایج حاصل از این قرنطینه آن را کاملا موفق ارزیابی کرد.
چین با افزایش شمار مبتلایان در شهر ووهان یک بیمارستان ۱۰۰۰ تخت خوابی را ظرف مدت ۶ روز و یک بیمارستان ۱۳۰۰ تخت خوابی دیگر را در مدت ۱۰ روز ساخت. ورزشگاه ها و مراکز فرهنگی بزرگ به بیمارستان های موقت برای مبتلایان به ویروس کرونا تبدیل شدند. در شهر ووهان ۱۶ بیمارستان موقت برای مقابله با کرونا اختصاص داده شد که حالا با کنترل شیوع و کاهش آمار مبتلایان یکی از آن بیمارستان ها تعطیل شده است.
شرکت هایهوآوی و چاینا تلکام با کمک فناوری ۵G مراکز تشخیص از راه دور تصویری راه اندازی کرده اند تا پزشکان از طریق مشاوره و معاینه آنلاین به شهروندان چینی خدمات ارائه دهند. بسیاری از کمپانی های بزرگ مانند علی بابا، بایدو، شیائومی مقادیر بسیار زیادی غذا و لوازم مراقبت های بهداشتی و پزشکی به مناطق آلوده ارسال کرده اند.
بسیاری از کارخانه ها نیز بخشی از خط تولید خود را به تولید ماسک و لوازم بهداشتی اختصاص داده اند.از سنجش تب افراد تا زندان برای ماسک نزدناز دیگر اقدامات دولت چین برای مبارزه با ویروس کرونا، تعطیلی مدارس، اداره و دانشگاه ها بود. از روز ۲۳ ژانویه که قرنطینه شهر ووهان آغاز شد، تمام مدارس و دانشگاه ها به طور کامل تعطیل شدند.
هر چند که براساس تقویم رسمی چین مدارس و دانشگاه ها به دلیل تعطیلات سال نو چینی باید تا ۱۷ فوریه تعطیل می شدند اما پس از این تاریخ نیز مدارس و دانشگاه ها کلاس های خود را به صورت مجازی و از طریق اینترنت برگزار می کنند. ابرکمپانی های چینی علی بابا و تنسنت در شبکه های اجتماعی امکان برگزاری کلاس آنلاین را اضافه کردند و بسیاری از اداره های دولتی و سازمان ها نیز کارمندان خود را موظف کرده اند تا کارهایشان را از خانه انجام دهند.
دولت چین با وجود فاصله بیش از ۱۰۰۰ کیلومتری پایتخت تا ووهان، تمام مدارس، دانشگاه ها و اداره ها را در پکن تعطیل کرده است و تدابیر سفت و سختی اجرا می کند. از جمله اقدامات دولت چین برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، کنترل درجه تب افراد در محیط های عمومی مثل ورودی فروشگاه ها، مجتمع های مسکونی و رستوران ها است.
در این مکان ها دستگاه های تب سنج نصب شده و تب افراد را در هنگام ورود به مکان های عمومی می سنجند و اگر تب افراد بیش از ۳۸ درجه باشد برای انجام آزمایش های بیشتر و تشخیص بیماری به کلینیک های تخصصی اعزام می شوند. شهروندانی که در مورد نشانه های بیماری کرونا پنهان کاری کنند یا اینکه از ماسک استفاده نکنند بازداشت می شوند، قانونی در این مورد وضع شده است که می تواند پای این دست از شهروندان را به زندان باز کند.
درمان رایگان برای تمام افرادهمچنین دولت چین تمامی هزینه های مربوط به درمان، مراقبت و همچنین تست های مرتبط با ویروس کرونا را رایگان اعلام کرده است. در تمامی شهر ها بیمارستان ها و مراکز کلینیکی را برای انجام آزمایش‌ها و بستری شدن مبتلایان یا موارد مشکوک به ویروس کووید-۱۹ اختصاص داده شده است که تمامی خدمات در این مراکز به صورت کاملا رایگان انجام می‌شود.
چکمه اروپا زیر چکمه‌های کروناایتالیا به عنوان کانون انتشار ویروس کرونا در اروپا، دست به قرنطینه گسترده در شمال این کشور زده است. شهر میلان قطب صنعتی-تجاری ایتالیا نیز در شمال کشور و ناحیه لومباردی قرار دارد.بر اساس دستور العملی که اخیرا دولت ایتالیا به شهروندانش اعلام کرده، مدارس، دانشگاه ها، سینماها، رستوران‌ها و اماکن ورزشی و مراکز تفریحی در لومباردی، ونتو و امیلیا رومانیا در شمال ایتالیا برای یک هفته دیگر هم تعطیل خواهند بود.
در این مناطق بیش از ۱۶۰۰ مورد ابتلا به ویروس کرونا ثبت شده است. با تعطیلی تمام مراکز در این نقاط، دولت محدودیت های شدید تردد و حضور در اماکن عمومی وضع کرده است و نیروهای امنیتی تمامی موارد رفت و آمد را کاملا بررسی و کنترل می کنند. دولت ایتالیا همچنین از مردم خواسته است تا بیمارستان‌ها و به ویژه اورژانس‌ها را بی دلیل شلوغ نکنند و با پزشک خانوادگی خود در تماس باشند.
بیمارستان ها در ایتالیا برای آلوده نشدن بخش اورژانس، موارد مشکوک ابتلا به ویروس کرونا را در خارج از اورژانس مورد آزمایش و درمان قرار می‌دهند و از چادرهایی که برای مواقع اضطراری ساخته شده اند در محوطه بیمارستان‌ها استفاده می‌کنند.در ایتالیا برای جلوگیری از شیوع کرونا، کارناوال ونیز هم تعطیل شد و بسیاری از رخداد های فرهنگی و مسابقات ورزشی لغو شده یا بدون حضور تماشاگران در حال برگزاری هستند.
دولت ایتالیا ۹۰۰ میلیون یورو برای مبارزه با ویروس کرونا و برای کسب و کارهایی که از شیوع کرونا زیان دیده اند مبلغ ۳.۶ میلیارد یورو بعنوان بسته حمایتی اختصاص داده است.در سوئیس روبوسی ممنوع شددولت سوئیس تجمعات بیش از هزار نفر را برای پیشگیری از شیوع گسترده ویروس کرونا ممنوع و رویدادهای عمومی و خصوصی در ابعاد وسیع را لغو کرده است.
برگزاری لیگ فوتبال و تمامی فستیوال ها در سراسر کشور ممنوع اعلام شده است.این کشور همچنین یکی از مهمترین رویدادهای صنعت خودرو در سطح جهان را لغو کرده است. فستیوال خودرو ژنو که سالانه بیش از ۶۰۰ هزار بازدیدکننده دارد امسال برگزار نخواهد شد. سوئیس از شهروندان خود خواسته است فعلا سنت روبوسی را برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا کنار بگذارند.
بسیج همگانی کره شمالی علیه کرونادر کره شمالی از روزهای گذشته محدودیت های شدیدی اعمال شده است. این کشور پس از نخستین نشانه های همه گیری کرونا در جهان تصمیم گرفت تردد منظم مسافران به چین و روسیه را متوقف کند تا بتوانند کشور خود را کاملا ایزوله کنند. همچنین خروج شهروندان خارجی در کره شمالی از سفارت ها و محله دیپلماتیک پیونگ یانگ نیز ممنوع است.
این کشور برای پیشگیری از شیوع کرونا تمامی رسانه ها را ملزم به تبلیغ و آموزش شهروندان درباره این ویروس کرده است، در معابر عمومی و خیابان ها از طریق بلندگو یا ال سی دی های بزرگ نکات آموزشی لازم برای شهروندان این کشور پخش می شود.فرانسه و آلمان، لغو رویدادهای بزرگدر فرانسه به دستور دولت مسابقه دو ماراتن پاریس که قرار بود با حضور بیش از ۴۰ هزار نفر برگزار شود لغو و برگزاری تجمعات بیش از ۵ هزار نفر در فضای بسته ممنوع اعلام شد.
درب های موزه تاریخی لوور نیز بر روی بازدیدکنندگان بسته شده است.آلمان نیز در پی ثبت موارد جدید ویروس کرونا نمایشگاه سالانه جهانی گردشگری در برلین را لغو کرد. این نمایشگاه سالانه بیش از ۱۶۰ هزار بازدید کننده را به برلین می کشاند. برگزاری مسابقات لیگ آلمان – بوندس لیگا – نیز متوقف شده است.بسیاری از رویدادهای بزرگ سالانه نیز در سراسر جهان لغو شده اند؛ در آمریکا کنفرانس سالانه توسعه دهندگان بازی های ویدیویی سان فرانسیسکو، کنفرانس سالانه فیسبوک موسوم به F۸ ، کنفرانس سالانه انرژی سراویک، در ایتالیا کنفرانس اقتصاد جهانی برگزار نخواهد شد و کنگره جهانی موبایل بارسلون نیز لغو شد.
کشورهای مختلف جهان محدودیت هایی را برای مسافران پروازهای خارجی اعمال کرده یا تمامی پروازها را به برخی نقاط ممنوع اعلام کرده اند. در برخی موارد نیز کشورها مرزهای خود را به طور کامل به روی دیگر کشورها بسته اند، اقدامی که به گفته متخصصان راه حل مناسبی در مواجهه با ویروس کرونا نیست.
ادامه

کد خبر: 1258775  |  ادامه: سلامت نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
آفتاب‌‌نیوز : سرویس بین الملل- از ممنوعیت سفر تا لغو مراسم عمومی با حضور جمعیت بالا و قرنطینه اجباری و مسدود کردن مسیرهای ورودی و خروجی شهرها از جمله اقداماتی بوده‌اند که کشورهای مختلف جهان برای مهار ویروس کرونا در نظر گرفته‌اند.به گزارش آفتاب‌نیوز؛ دولت چین در اقدامی موثر ۵۰...
▫ کرونا و احساس تنهایی  آفتاب نیوز - اجتماعي
آفتاب‌‌نیوز : احمد مسجدجامعی، عضو شورای شهر تهران، در یادداشتی نوشت: «دیروز نامه‌ای از آقای دکتر کرمان‌پور، رئیس سابق اورژانس بیمارستان سینا و از مدیران نظام پزشکی کشور منتشر شد که در آن آمده بود پس از تشخیص ابتلا به ویروس کرونا، بیمارستان، تنها بخشی از داروهای مورد نیاز را...
▫ پیشنهاد تعطیلی مدارس تا پایان اسفند  صبحانه آنلاین - اقتصادي
به گزارش صبحانه،مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به بررسی کارشناسی نحوه مواجهه نظام آموزشی کشور با ویروس کرونا پرداختدر این گزارش یادآور شده است: ویروس کرونا تاکنون در جهان حدود ۳۶ کشور ازجمله ایران را درگیر کرده است. اگرچه همه اقشار و گروه‌های سنی در معرض خطر این بیماری قرار دارند، اما با...
به گزارش خبرگزاری شبستان، ‌دفتر مطالعات آموزش و فرهنگ مرکز پژوهشهای مجلس طی گزارشی به بررسی کارشناسی «نحوه مواجهه نظام آموزشی کشور با ویروس کرونا» پرداخته است.این گزارش با اشاره به انتشار این ویروس در کشورهای مختلف اعلام کرد: اگرچه همه اقشار و گروه‌های سنی در معرض خطر این بیماری...
- اخبار اقتصادی - به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اواخر سال 2019 میلادی ویروس کرونا با بیماری کووید19 در شهر ووهان چین یک بحران بزرگ و غیر قابل انکار با آثاری در سطح جهانی ایجاد کرد. در حال حاضر بین 60 تا 70 کشور جهان و نزدیک به 90 هزار انسان درگیر این ویروس شده‌اند و به نظر می‌رسد یک کمپین...
- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رادیو بین المللی چین، در چند دهه گذشته، برخی پژوهشگران و رسانه ها با اهداف متعصبانه سیاسی، بارها دست به پیش‌بینی زمان فروپاشی چین زده‎اند که هر بار نیز این پیش‎بینی‎ها اشتباه از آب در آمده است.به دنبال شیوع کروناویروس جدید، آنها بار...

آخرین خبرهای علمي

جمع‌بندی روز: چهارشنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ دیجیاتو  ۴ هفته پیش

جمع‌بندی روز: چهارشنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۸روزی نیست که در دنیای دانش و تکنولوژی اتفاق تازه ای رخ ندهد و ما نیز در دیجیاتو همواره در تلاش و تکاپو هستیم تا تمامی جزئیات این دست از رویدادها را به سمع و نظر شما برسانیم. در طی ۲۴ ساعت گذشته مطالب متعددی در این وبسایت منتشر شده اند که می توانید عنوان مهم ترین آنها را در ادامه ی مطلب مطالعه کرده و...

فروش تسلیحاتی آمریکا به مغرب به ارزش ۲۳۹ میلیون دلار العالم فارسی  ۴ هفته پیش

العالم-آمریکابه گزارش آژانس همکاری امنیتی و دفاعی پنتاگون، این تسلیحات شامل ۲۵ دستگاه خودروی بازیابی زرهی «M۸۸A۲ Hercules»، مسلسل‌های مدل «M.۲.۵۰»، سیستم‌های ارتباطی زمینی و کانال‌های رادیوی سیار «SINCGARS»، سامانه شناسایی و رصد «AN/PSN-۱۳A»...

تعداد فوتی‌های کرونای چین از مرز ۳۰۰۰ نفر عبور کرده است العالم فارسی  ۴ هفته پیش

العالم-اسیاکمیته بهداشت ملی چین بامداد پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که تعداد فوتی‌ها بر اثر ابتلا به کروناویروس به 3012 نفر افزایش یافته است.در این بیانیه آمده که این آمار با احتساب مرگ دیروز 31 نفر از مبتلایان به کرونا، در وزارت بهداشت چین به ثبت رسیده است.در ادامه بیانیه...

مقابله پدافندی با حملات موشکی رژیم صهیونیستی به مرکز و جنوب سوریه العالم فارسی  ۴ هفته پیش

العالم-سوریهسامانه دفاع موشکی ارتش سوریه بامداد پنجشنبه در صدد مقابله با حملات جداگانه رژیم صهیونیستی به شهر حمص و حومه استان قنیطره بر آمده است.حملات هوایی رژیم صهیونیستی به سوریه در ساعات اولیه بامداد امروز، ابتدا در شهر حمص در مرکز سوریه و دقایقی بعد در جنوب غربی حومه استان قنیطره...

در کالیفرنیا به دلیل شیوع کرونا، حالت فوق العاده اعلام شد العالم فارسی  ۴ هفته پیش

العالم-آمریکافرماندار ایالات کالیفرنیای آمریکا چهارشنبه شب با هدف مقابله با کروناویروس، اعلام حالت فوق العاده کرده است.در ایالت کالیفرنیا، یک نفر به تازگی بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده و 53 نفر نیز به آن مبتلا هستند.در حال حاضر 11 نفر در آمریکا بر اثر ابتلا به این...

ثبت اولین انتقال کرونا از انسان به حیوان در هنگ کنگ سرپوش  ۴ هفته پیش

ثبت اولین انتقال کرونا از انسان به حیوان در هنگ کنگ روزنامه ساوث چاینا مورنینگ پست روز پنج شنبه تائید کرد که برای اولین بار ویروس کرونا (corona) از یک انسان به یک حیوان در هنگ کنگ سرایت کرده است.به گزارش ایرنا، نشریه ساوث چاینا مورنینگ پست می نویسد که این سگ مربوط به یک مریض کرونایی بوده که در روزهای اخیر آزمایش هایی روی آن انجام شده و از هفته گذشته...

آغاز طرح ملی کنترل کرونا از فردا/انعقاد تفاهم نامه بسیج و وزارت بهداشت العالم فارسی  ۴ هفته پیش

العالم-ایرانسردار سرتیپ پاسدار غلامرضا سلیمانی رئیس سازمان بسیج مستضعفین در نشست عصر امروز (چهارشنبه) با وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی که در راستای انعقاد تفاهم نامه میان سازمان بسیج مستضعفین و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی انجام شد گفت: با همکاری وزارت بهداشت از چند نقطه مشخص...

یادداشت توضیحی ایران درباره گزارش پادمانی آژانس العالم فارسی  ۴ هفته پیش

العالم- ایران«کاظم غریب آبادی» سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی در وین، در گفتگویی اظهار داشت: به دنبال انتشار گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درخصوص اجرای پادمان در ایران، یادداشت توجیهی متضمن مواضع جمهوری اسلامی ایران در این خصوص تدوین و...

بسته شدن زیار‌تگاه‌ها و اماکن دینی استان نجف اشرف العالم فارسی  ۴ هفته پیش

العالم-عراقستاد مدیریت بحران برای مقابله با ویروس کرونا در استان نجف اشرف روز چهارشنبه بر لزوم بسته شدن زیارتگاه‌ها و امکان مذهبی به منظور جلوگیری زائران از ابتلا به این ویروس شد.اداره کل بهداشت استان نجف اشرف در این رابطه بیانیه‌ای را صادر و اعلام کرد: «ستاد مدیریت...

مرگ دومین عراقی مبتلا به کرونا العالم فارسی  ۴ هفته پیش

العالم-عراقوزارت بهداشت عراق چهارشنبه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد که یکی از دیگر از افراد مبتلا به این ویروس جان خود را از دست داده است.«سیف البدر» سخنگوی وزارتخانه یاد شده ضمن قرائت این بیانیه گفت: فرد فوتی، یک مرد 65 ساله بود که علاوه بر ویروس کرونا از بیماری‌های...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده

پربیننده ترین خبرها