تعداد بازدید: ۱۳
تاريخ انتشار: شنبه،۲۶ مرداد ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۰۰:۴۰
قدرت نمایی « آدریان دریا» در آب‌های بین‌المللی
13 تیرماه بود که نیروی دریایی بریتانیا ابرکشتی ایرانی را با ادعای حمل نفت به پالایشگاهی در سوریه در آب‌های جبل‌الطارق توقیف کرد. جبل‌الطارق یکی از ۱۴ قلمرویی است که جزو سرزمین‌های فرادریایی بریتانیا و تحت قیمومت و حاکمیت این کشور محسوب می‌شود. مقام‌های انگلیس در حالی مدعی شدند که انتقال محموله نفتی ایران به سمت سوریه نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا به شمار می‌آمده است که از دو منظر براین ادعا خط بطلان کشیده شد.
ایران از یک سو تأکید داشت که محموله «گریس 1» برای پالایشگاه سوری بارگیری نشده بود و از سوی دیگر اعلام کرد که دامنه نفوذ تحریم‌های اروپایی علیه سوریه از کشورهای این قاره فراتر نمی‌رود و مشمول پیروی کشورهای خارج از اروپا نمی‌شود. وجه مهم‌تر ماجرا اما آن بود که توقیف کشتی ایرانی درست در بحبوحه جدال دیپلماتیک تهران و واشنگتن صورت گرفت و به این گمانه دامن زد که بریتانیا وارد زمین بازی تندروهای کاخ سفید علیه ایران شده است.
نکته جالب آنکه بریتانیا در حالی با این ادعا جبل الطارق را به بهانه نقض تحریم‌های اتحادیه اروپایی به توقیف نفتکش ایرانی وادار کرد که این مسأله موجبات نارضایتی اتحادیه اروپا و دولت‌های اروپایی را فراهم کرد. چه اقدام به توقیف «گریس 1» عملاً به مغایرت با کوشش اروپا جهت حفظ برجام تعبیر شد تا به این ترتیب بریتانیا جز امریکا از هر نوع حمایت و پشتیبانی از سوی سایر کشورهای اروپایی بی بهره بماند.
قابل انتظار بود که این ماجرا با واکنش گسترده مقام‌های دیپلماتیک و سیاسی ایران روبه‌رو شود. واکنش‌هایی که از یک سو توقیف غیرقانونی نفتکش ایران را مصداق عملی دزدی دریایی توصیف کرده بود و از سوی دیگر عزم ایران را برای مواجهه با نادیده انگاری قوانین و مقررات دریایی از سوی کشتی‌های عبوری انگلیسی در آب‌های خلیج فارس جدی‌تر از همیشه می‌کرد.
چنانکه دو هفته بعد از توقیف «گریس 1» بود که نیروی نظامی دریایی ایران نفتکش «استینا ایمپرو» را که اصل عبور بی ضرر را در آب‌های مرزی ایران رعایت نکرده بود، توقیف کرد. گرچه ناظران سیاسی این رویداد را اقدامی تلافی جویانه از سوی ایران تعبیر کردند اما چنانکه از مواضع رسمی مقام‌های نظامی و دیپلماتیک ایران پیدا بود «استینا ایمپرو» نه با هدف تلافی‌جویی که با هدف اجرای تام و تمام مقررات دریایی کشتیرانی در آب‌های سرزمینی که پیش‌تر به دلیل رعایت مناسبات مسالمت‌آمیز نادیده گرفته می‌شد، توقیف شد.
در واقع این اقدام حاوی این پیام به لندن بود که جمهوری اسلامی در مواجهه با تقابل‌جویی‌های پیدا و پنهان انگلیس دیگر خود را به مدارا با قانون‌شکنی دریایی این کشور ملزم نمی‌داند. با وجود این در طول 40 روز گذشته گفت‌وگوهای گسترده‌ای در عرصه‌های مختلف دیپلماتیک، حقوقی و فنی با مقام‌های مرتبط در لندن پیرامون این موضوع انجام شد که در نهایت به رفع توقیف نفتکش ایران انجامید.
تلاش امریکا برای ممانعت از آزادسازی «گریس 1»تصمیم به آزادی کشتی ایرانی تنها چند روز پس از آن اتخاذ شد که «جان بولتون» مشاور امنیت ملی امریکا به لندن سفر کرده بود. سفری که بی تردید یکی از اهدافش ترغیب لندن به ماندن در زمین بازی امریکا علیه ایران بویژه جدال بر سر نفتکش توقیف شده ایرانی به شمار می‌آید.
با وجود این تلاش‌ها لندن در عقب‌نشینی آشکار از مواضع اولیه خود زمینه را برای آزادسازی نفتکش ایرانی مهیا کرد. این در حالی بود که روز پنجشنبه و همزمان با شنیده شدن زمزمه آزادسازی «گریس 1»، وزارت دادگستری امریکا با ارسال نامه‌ای از دولت جبل الطارق خواست تا نفتکش ایرانی «گریس 1» را همچنان در توقیف نگه دارد و اجازه آزادی آن را ندهد.
درخواستی که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در توئیتر خود در واکنش به آن این چنین نوشت: «امریکا که در تحقق اهدافش از طریق تروریسم اقتصادی از جمله با محروم کردن بیماران سرطانی از دارو شکست خورده است، از نظام قضایی سوء استفاده کرده تا به اموال ما در آب‌های آزاد دستبرد بزند. این تلاش برای دزدی دریایی، نشانگر بی‌اعتنایی دولت ترامپ به قوانین است.
»با این حال به نظر می‌رسد که این اخطار راه به جایی نبرد و امریکا نتوانست مانع از رفع توقیف نفتکش ایرانی شود. شاید از تبعات همین ناکامی بود که وزارت خارجه امریکا یک روز پس از حکم رفع توقیف نفتکش ایرانی به تمام خدمه کشتی‌ها، از جمله خدمه کشتی گریس ۱ در جبل‌الطارق، هشدار داد که در صورت «کمک به سپاه از طریق انتقال نفت ایران» ویزای امریکا نخواهند گرفت.
در بیانیه این وزارتخانه آمده است: «ارزیابی امریکا این است که گریس ۱ با انتقال نفت از ایران به سوریه به سپاه پاسداران کمک می‌کرد. این امر می‌تواند برای هر فرد مرتبط با گریس ۱ عواقب جدی داشته باشد.» آنچه پیداست، ماجرای جدال نفتکش میان ایران و انگلیس به رغم حمایت امریکا از این کشور ناکامی دیگری در کارنامه تیم تندروهای دولت امریکا به ثبت رساند و نشان داد اقدام اخیر بریتانیا با همراهی واشنگتن علیه ایران تا چه اندازه بر پایه استنادات غیر قابل اثبات و سست حقوقی انجام شده است.
این گونه بود که رسانه انگلیسی «گاردین» در تحلیل این ماجرا نوشت: «انگلیس بازنده اصلی قدرتنمایی ایران و امریکا شد» و نشریه نیویورک تایمز امریکا نیز اقدام دولت جبل‌الطارق را عقب‌نشینی انگلیس از تشدید تنش میان ایران و غرب تحلیل کرد.»شکست دیگری برای کاخ سفیدمحمود واعظی، رئیـــــــــس دفتر رئیس جمهوری آزادی نفتکش ایرانی را نتیجه همدلی و حمایت از مقاومت دیپلمات‌های ایرانی دانست و گفت: «کاری که حقوقدانان ما انجام دادند، ثابت کرد تحریم‌هایی که اتحادیه اروپا علیه ایران گذاشته بر ضد خود آنها خواهد بود، نه برای ایرانی که می‌خواهد در آب‌های آزاد کشتیرانی داشته باشد.
» علی ربیعی، سخنگوی دولت نیز در واکنش به رفع توقیف نفتکش «گریس 1» در حساب توئیتری خود نوشت: «نفتکش ‎گریس۱ به‌رغم تلاش‌ها، فشارها و کارشکنی‌های امریکا که همچنان ادامه دارد، از توقیف غیرقانونی خارج و آزاد شد و شکست دیگری برای ‎کاخ سفید به ثبت رسید. این پیروزی بدون هیچ تعهدی ثمره اقتدار، دیپلماسی فعال و کوتاه نیامدن از ‎حقوق ملت است.
»حرکت «گریس 1» به سمت مدیترانهنفتکش «گریس 1» روز گذشته پس از توقیف شش هفته‌ای به سرعت به سوی آب‌های بین‌المللی حرکت کرد. طبق اعلام دولت جبل الطارق، چهار خدمه این کشتی شامل ناخدا، افسر اول و دو نفر دیگر آزاد شدند. در همین حال معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی از تغییر نام نفتکش گریس ۱ به «آدریان دریا» خبر داد و مقصد بعدی این کشتی را مدیترانه اعلام کرد.
اسلامی در همین رابطه افزود: «در روزهایی که نفتکش ایرانی گریس 1 در توقیف جبل‌الطارق بود، پاناما به استفاده از نفتکش گریس 1 از پرچم این کشور پایان داد.» او ادامه داد:‌ «بر اساس درخواست مالک کشتی در حال حاضر، نفتکش دارای پرچم جمهوری اسلامی ایران است.» او مقصدی که برای پس از رفع توقیف توسط مالک کشتی اعلام شده را مدیترانه اعلام کرد.
آزادی کشتی محوله نفت ایران آن هم با حکم دادگاه ضمن آنکه در حکم یک پیروزی حقوقی دیگر برای ایران بود، به منزله رد ادعاها و اتهام‌های پیشین مقامات دولت لندن و همچنین تندروهای کاخ سفید علیه تهران هم بود. مهم‌تر از آن اینکه این موفقیت در سایه همکاری‌ها و تدابیر ملی در داخل حاصل شد و نشانه‌ای است که ماهیت راهبرد مقاومتی ایران در برابر اعمال فشارهای خارجی را نشان می‌دهد.
ایران: هیچ تعهدی ندادیماما دیوان عالی جبل‌طارق درحالی عصر پنجشنبه گذشته به رفع توقیف نفتکش «گریس 1» حکم داد که کمی پس از آن «فابیانو پیکاردو» وزیر ارشد جبل طارق در بیانیه‌ای در مورد آزادی گریس ۱، مدعی شد که مقام‌های ایرانی به صورت مکتوب به او اطمینان داده‌اند که مقصد این کشتی یکی از مجموعه‌های تحت تحریم اتحادیه اروپا نخواهد بود.
به گفته وی، ایران همچنین با استناد به قوانین تحریمی اتحادیه اروپا، درخواست رسمی آزادی این کشتی را به جبل الطارق ارائه کرده است. در همین حال وزارت امور خارجه انگلیس هم در بیانیه‌ای مدعی شد که دولت‌ جبل‌الطارق از ایران ضمانت گرفته که این کشتی به سوی سوریه حرکت نکند. سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با «باشگاه خبرنگاران» این ادعا را رد کرد و گفت: «ایران برای آزادی نفتکش «گریس 1» هیچ تعهدی مبنی براینکه به سوریه نرود، نداده است زیرا از ساعات اولیه توقیف نفتکش اعلام کردیم که مقصد نفتکش سوریه نبوده و تا انتها هم بر سر همین حرف باقی مانده و تأکید کردیم که اگر هم مقصد نفتکش سوریه بود، بازهم به کسی ربطی نداشت.
» سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران هدف از طرح این ادعا را توجیه برای خروج آبرومندانه از این اقدام غیر قانونی و دزدی دریایی دانست. کلمات کلیدی قدرت نمایی آدریان دریا گریس 1
ادامه

کلمات کلیدی:
کد خبر: 797825  |  ادامه: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
▫ رابرت مک‌ایر سفیر انگلیس در تهران  آفتاب نیوز - بين‌الملل
آفتاب‌‌نیوز : رابرت مک ایر، سفیر لندن در تهران در توییتی واهی در خصوص آزادی ابرنفتکش گریس 1 ادعا کرد: در مورد کشتی گریس ۱، قانون کاملاً روشن است. اروپا تجارت نفت ایران را تحریم نکرده است ولی هرگونه انتقال نقدی و غیر نقدی به نهادهای تحریم شده از طریق اروپا غیر قانونی می‌باشد. کشتی گریس...
العالم- ایران/ سیاسی یک روز پس از آزادی نفتکش ایرانی گریس یک که طی پنج هفته گذشته به صورت غیر قانونی توسط دولت دست نشانده لندن در جبل‌الطارق توقیف شده بود، راب مکر در توییتر خود ادعا کرد هرگونه انتقال نقدی و غیر نقدی به نهادهای تحریم شده از طریق اروپا غیر قانونی می باشد. کشتی...
نفتکش گریس ۱ پس از اقدام ماه گذشته نیروهای انگلیسی که با ادعای نقض تحریم‌های تجاری این نفتکش را توقیف کردند، در جبل الطارق نگهداری می‌شود.در حالی که آمریکا تلاش داشت مانع آزادی این نفتکش شود، اما دادگاه عالی جبل الطارق روز پنجشنبه اعلام کرد که مقامات آمریکایی درخواست قانونی مطرح نکرده‌اند...
وزیر امور خارجه ایران با اشاره یادداشت سفارت کشورمان در انگلیس، در توئیت تازه خود بار دیگر تاکید کرد که توقیف ابرنفتکش «گریس ۱» توسط دولت جبل‌الطارق و نیروی دریایی انگلیس صد درصد نامشروع بوده است. محمدجواد ظریف روز پنجشنبه (۲۴ مرداد) با اشاره به نکات کلیدی یادداشت سفارت ایران در لندن نوشت: «در یادداشت...
پس از اعلام خبر آزادی «گریس ۱»، حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در بریتانیا نوشت که این کشتی به زودی جبل الطارق را ترک خواهد کرد. به رغم تلاش دولت آمریکا برای ادامه توقیف «گریس ۱»، فابین پیکاردو، رئیس دولت محلی جبل الطارق عصر پنج‌شنبه ۲۴ مرداد حکم توقیف این کشتی را لغو کرد. این تصمیم دولت محلی جبل الطارق...
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران ضمن انتشار تصویری از نامه مورخ ۷ مردادماه سفارت ایران در لندن به وزارت خارجه انگلیس درباره توقیف ابرنفتکش حامل نفت خام ایران، این اقدام را ۱۰۰ درصد غیرقانونی توصیف کرد.  وزیر خارجه ایران در توضیح درباره...
آفتاب‌‌نیوز : محمدجواد ظریف روز پنجشنبه (۲۴ مرداد) با اشاره به نکات کلیدی یادداشت سفارت ایران در لندن نوشت: «در یادداشت سفارتمان در لندن به وزارت امور خارجه انگلیس به توقیف نامشروع ابرنفتکش اعتراض، بیانیه‌های عمومی‌مان نسبت به مقصد این کشتی تکرار و شفاف‌سازی شده که تحریم‌های...
- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، وزارت امور خارجه انگلیس روز پنج‌شنبه پس از صدور حکم رفع توقیف نفتکش گریس‌-1 از سوی دادگاه عالی جبل‌الطارق طی بیانیه‌ای اعلام کرد ایران نباید تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه را نقض کند.وزارت امور خارجه انگلیس...
به گزارش ایسنا، وزارت امور خارجه انگیس روز پنجشنبه در بیانیه‌ای نوشت: انگلیس نتیجه اقدامات و فرایندهای قانونی مقامات جبل‌الطارق که برای جلوگیری از رسیدن محموله این کشتی به سوریه در راستای تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه اتخاذ کرده را در نظر دارد.در ادامه بیانیه آمده است: ما در نظر داریم...
▫ واکنش انگلیس به آزادی نفتکش «گریس ۱»  آفتاب نیوز - بين‌الملل
آفتاب‌‌نیوز : وزارت امور خارجه انگیس روز پنجشنبه در بیانیه‌ای نوشت: انگلیس نتیجه اقدامات و فرایندهای قانونی مقامات جبل‌الطارق که برای جلوگیری از رسیدن محموله این کشتی به سوریه در راستای تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه اتخاذ کرده را در نظر دارد.در ادامه بیانیه آمده است: ما...

آخرین خبرهای سياسي

بیانیه گام دوم انقلاب ما را در جاده نگه می دارد مرور نیوز  ۲۱ دقیقه پیش

بیانیه گام دوم انقلاب ما را در جاده نگه می داردبه گزارش مرور نیوز، حجت الاسلام عباس محمد حسنی ، رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش در همایش علمی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی گفت: اگر بخواهیم جامعه را در ارتباط با انقلاب تقسیم بندی کنیم با ۳ دسته سرعلم دار، علم داران میانی و شبکه علمداران میانی و علم یاران مواجه هستیم.وی گفت: هر کس از این گردونه بیرون...

پیش بینی افزایش 2 میلیونی زائران اربعین نسبت به سال 97 مرور نیوز  ۲۱ دقیقه پیش

پیش بینی افزایش 2 میلیونی زائران اربعین نسبت به سال 97به گزارش مرور نیوز، سید محمود علوی ، وزیر اطلاعات امروز (دوشنبه 22 مهرماه) در حاشیه بازدید از مرز شلمچه در جمع خبرنگاران، گفت: با همت همه دستگاه‌های خدمت‌رسان در استان خوزستان نسبت به سال 97 مشکلات کمتر شده است و شاهد شرایط مطلوب تردد زائران از مرزها هستیم.وی با بیان اینکه همه پای کار آمده‌اند...

دستور" لاریجانی" درباره اختصاص 14 میلیارد دلار به کالاهای اساسی تسنیم  ۲۹ دقیقه پیش

دستور" لاریجانی" درباره اختصاص 14 میلیارد دلار به کالاهای اساسی - اخبار سیاسی - غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، از دستور رئیس مجلس به این کمیسیون برای بررسی اختصاص 14 میلیارد دلار به کالاهای اساسی خبر داد و گفت: در این زمینه بحث‌های مختلفی در جلسات غیر علنی مجلس و شورای...

بخشنامه گزارش‌گیری وجوه اداره شده ابلاغ شد شبستان  ۲۹ دقیقه پیش

بخشنامه گزارش‌گیری وجوه اداره شده ابلاغ شدبه گزارش خبرگزاری شبستان، بخشنامه وزارت امور اقتصادی و دارایی در خصوص گزارش وجوه اداره شده ابلاغ شد. در این بخشنامه که با امضای وزیر اقتصاد ابلاغ شده می خوانیم: بانک های عامل حداکثر ظرف دو ماه از تاریخ ابلاغ این بخشنامه، ضمن رعایت تکالیف مقرر در مفاد ماده ۶ آیین نامه اجرایی ماده ۷ قانون تنظیم بخشی از...

قدردانی ستاد مرکزی راهیان نور کشور از بانک سپه شبستان  ۲۹ دقیقه پیش

قدردانی ستاد مرکزی راهیان نور کشور از بانک سپهبه گزارش خبرگزاری شبستان، ستاد مرکزی راهیان نور کشور با اهدای لوح سپاس از اهتمام و حمایت مدیرعامل بانک سپه در حرکت عظیم فرهنگی تربیتی راهیان نور تقدیر کرد. در بخشی از لوح سپاس اهدایی از طرف حجت الاسلام و المسلمین لطف الله ثقفی نماینده تام الاختیار وزارت امور اقتصادی ‌و دارایی در ستاد مرکزی راهیان...

تاکنون بیش از یک هزار نفر از دست اندرکاران انتخابات آموزش دیده اند شبستان  ۲۹ دقیقه پیش

تاکنون بیش از یک هزار نفر از دست اندرکاران انتخابات آموزش دیده اندبه گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ سید اسماعیل موسوی، دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور که در پایان دهمین جلسه ستاد انتخابات کشور سخن می گفت، اظهار داشت: شش دوره برنامه های آموزشی تخصصی مجریان و دست اندرکاران انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و میاندوره ای مجلس خبرگان...

بخشنامه تفویض اختیار به روسای کل دادگستری‌ها برای عضویت نمایندگان قضایی در نهادهای شبه قضایی شبستان  ۲۹ دقیقه پیش

بخشنامه تفویض اختیار به روسای کل دادگستری‌ها برای عضویت نمایندگان قضایی در نهادهای شبه قضاییبه گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، بخشنامه تفویض اختیار به روسای کل دادگستری استان‌های سراسر کشور مبنی بر صدور ابلاغ عضویت نمایندگان قوه قضاییه در کلیه نهادهای شبه قضایی سطح استان از سوی آیت‌الله رییسی، رئیس قوه قضائیه ابلاغ شد.متن بخشنامه به شرح ذیل است:روسای کل دادگستری...

رشد ۲۷۴ واحدی شاخص کل بورس شبستان  ۲۹ دقیقه پیش

رشد ۲۷۴ واحدی شاخص کل بورسبه گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، شاخص کل بورس امروز (سه شنبه 23 مهرماه) روند نزولی خود را جبران کرد و با رشد 274 واحدی در جایگاه 320 هزار و 146 واحدی قرار گرفت. نمادهای وبملت - بانک ملت، وتجارت - بانک تجارت، وبصادر - بانک صادرات ایران، ونوین - بانک‌اقتصادنوین، خساپا – سایپا، وپارس...

ظرفیت در داخل عراق برای نقل و انتقالات زائران متناسب با این جمعیت نیست شبستان  ۲۹ دقیقه پیش

ظرفیت در داخل عراق برای نقل و انتقالات زائران متناسب با این جمعیت نیستحجت الاسلام «احمد سالک» در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان در مورد راهپیمایی اربعین حسینی گفت: کارهایی را که دولت در بحث عتبات عالیات و راهپیمایی اربعین انجام داده است، نسبت به سال های گذشته قابل توجه بوده است و این جای تقدیر دارد اما با توجه به حجم استقبال مردم از راهپیمایی...

دولت ترکیه نقطه پایانی بر حمله به کردهای سوریه اتخاذ کند شبستان  ۲۹ دقیقه پیش

دولت ترکیه نقطه پایانی بر حمله به کردهای سوریه اتخاذ کند«علاءالدین بروجردی» در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان با اشاره به حمله ترکیه به کردهای سوریه گفت: دولت ترکیه باید نقطه پایانی بر این تصمیمی که گرفته است، بگذارد چرا که اگر این درگیری بخواهد ادامه داشته باشد به دلیل اینکه این منطقه بخشی از خاک سوریه است، قطعا سوریه عکس العمل...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده