تعداد بازدید: ۱۳
تاريخ انتشار: یکشنبه،۳ شهریور ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۱۵:۰۳
خواب های احمدی‌نژاد برای آینده/آیا مدعی «بهار» خود را منجیِ مجهز به حمایت نیرو‌های ماوراءالطبیعه، می‌داند؟
انتشار خاطره یک روزنامه‌نگار آمریکایی، از گفتگوی خود با محمود احمدی‌نژاد در دوران ریاست جمهوری او، در روزنامه «جروزالم پست» اسراییل، بار دیگر کانون توجهات را به بررسی شخصیت و آینده سیاسی رئیس دولت‌های نهم و دهم معطوف کرده است. مایک ایوانس روزنامه نگار آمریکایی در این روزنامه اسرائیلی می‌نویسد: «احمدی نژاد به من گفت در جریان سخنرانی در سازمان ملل نوری به مدت 28 دقیقه او را در حصار خود گرفته بود و هیچ یک از حاضران در سالن حتی پلک نمی‌زدند.
»ایوانس همچنین، در اظهاراتی شگفت‌انگیزتر می‌نویسد: «رئیس جمهور سابق ایران به من گفت دلیل اینکه ایرانی‌ها 62 سال عمر می‌کنند و صهیونیست‌ها 82 سال به خاطر این است که اسراییل موش‌هایی آلوده به سم را به مزارع ما می‌فرستد تا محصولات کشاورزی ایرانیان را مسموم کنند.
من گفتم آیا شوخی می کنید؟ گفت به هیچ وجه. اگر پروتکل‌های بزرگان صهیونیست را بخوانید خودتان می فهمید.»نقل چنین خاطراتی از سوی یک روزنامه‌نگار آمریکایی، آن‌هم با صبغه حمایت از اسرائیل، در ابتدای امر برای هر شخصی که شناختی حداقلی از شخصیت‌ و منش‌های احمدی‌نژاد ندارد، احتمالا در مقام نوعی دروغ‌پردازی یا حتی روایتی طنز و خنده‌دار تلقی شود اما واقعیات میدانی و آن‌چه که در صحنه سیاسی کشورمان طی سال‌های بعد از 1384 از سوی این شخصیت سیاسی شاهد بوده‎‌ایم نشان می‌دهد، این اظهارات نه تنها دور از واقعیت نیست بلکه حتی بازگو کننده ابعاد روانشناختی شخصیتی است که بسیاری او را بعد از پایان کار در پاستور (دفتر کار ریاست‌جمهوری) متحول شده ارزیابی می‌کنند.
با این اوصاف، اکنون این مساله مطرح است که طرح فرضیات مبتنی بر تغییر رویه و منش احمدی‌نژاد تا چه اندازه منطبق با واقعیات است؟ همچنین، آیا آن‌گونه که ادعا می‌شود رئیس دولت‌های نهم و دهم می‌تواند ناجی و رهایی‌بخش شهروندان ایرانی از گرفتاری‌ها و بحران‌های کنونی باشد؟ افزون بر این مسائل، بحث دیگر این است که چشم‌انداز پیش‌روی ایران بعد از امکان ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد در چه مسیری قرار خواهد گرفت؟ مجموع این مسائل در گزارش تحلیلی «انتخاب» از چشم‌انداز دگرگونی و سکون در شخصیت یکی از «عجیب‌ترین» سیاست‌مداران تاریخ معاصر ایران مورد بررسی قرار گرفته است.
طرح هاله نور و دست‌‎های نامرئی مردی نجات‌بخشمحمود احمدی‌نژاد، در دهه 60 حضور خود در سیاست را با فرمانداری شهرهای ماکو و خوی آغاز کرد و در 1372 به سمت استانداری اردبیل رسید. در سال 1378 در انتخابات ششمین دوره مجلس شورای اسلامی، در اولین تجربه خود از حضور در سنجش آراء مردم ناکام ماند اما بر خلاف تمامی تصورات، این شخصیت گمنام در میان جمعی از سیاست‌مداران نام‌آشنا همچون آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی، مهدی کروبی و .
.. پس از کشیده شدن انتخابات به دور دوم، با کسب 17 میلیون رای متصدی کرسی ریاست‌جمهوری دولت نهم شد.احمدی‌نژاد از همان ابتدای به قدرت رسیدن و به ویژه پس از اولین حضور خود در سازمان ملل با طرح اظهاراتی جنجالی افکار عمومی و ناظران سیاسی را با یک »شوک» بزرگ مواجه کرد. او در ابتدا، طی دیدار با آیت‌الله جوادی‌آملی، که ویدئوی آن نیز در سطحی کلان در جامعه بازنشر شد، مدعی هاله نور دور سر خود شد و سپس ادعاهای زیادی را پیرامون دیدارهای خود با رهبران مختلف جهان و خواهش آن‌ها از او برای انتقال تجربیات مدیریت سیاسی و اقتصادی مطرح کرد.
احمدی‌نژاد حتی پا را فراتر گذاشت و بارها اظهارتی عجیب و خلاف باورهای منطقی همچون تولید انرژی هسته‌ای توسط یک نوجوان در زیرزمین منزل خود را بر زبان راند. حتی اظهارات خلاف عرف و بر زبان راندن جملات عوامانه در تحقیر رقبا و مخالفان داخلی و خارجی، به‌تدریج به سنتی رایج در پاستور تبدیل شد.این احمدی نژاد، همان احمدی نژاد ۸۴ است ؟دیدار احمدی نژاد با آیت‌الله جوادی‌آملی که در آن موضوع «هاله نور» را مطرح کردهر چند احمدی‌نژاد و نزدیکان او در دوران ریاست‌جمهوری‌اش، بارها موضوع هاله نور در نیویورک را با وجود در دست بودن ویدئوی واقعی، دروغ‌پردازی معرفی کردند اما اکنون انتشار خاطرات اخیر، مایک ایوانس روزنامه نگار آمریکایی، نشان می‌دهد نه تنها این مساله دروغ‌پردازی نبوده بلکه باور به هاله نور و داشتن قدرتی نامرئی، بخشی از روانشناسی شخصیتی رئیس‌جمهور سابق ایران است.
به نظر می‌رسد، روایت ریاست‌جمهوری شخصی با سبقه‌ای حداقلی از حضور در محافل سیاسی کشور، که بیشتر در قالب طرح یک «رویا» یا داستان‌پردازی تخیلی قابل باور است، محمود احمدی‌نژاد را به این اقناع رسانده که نیرویی ماورای طبیعت او را در هم تنیده و یاری‌گر اوست.بسیاری از طرفداران عوام و خاص احمدی‌نژاد اکنون این مساله را مطرح می‌کنند که مسائلی همچون هاله‌ نور و باور او به نیروی ماورای طبیعت در شخصیت خود، به تاریخ پیوسته و او اکنون با پذیرش واقعیات، دچار نوعی دگرگونی شده است.
در پاسخ به این ادعاها می‌توان گفت، روان‌شناسی شخصیت و ابعاد ناخودآگاه اشخاص هیچ‌گاه نه قابل حذف هستند و نه قابل انکار. برای اثبات این ادعا کافی است که اظهارات احمدی‌نژاد در سخنان او با مردم در قالب قطعات ویدئوی کوتاه و نوع مواجهه او با یاران غار خود یعنی اسفندیار رحیم مشایی و حمید بقایی، پس از رهسپار شدن به زندان برای گذراندن دوران مجازات‌شان اشاره کرد.
در وضعیت جدید نیز در سراسر سخنان رئیس دولت‌های نهم و دهم و حتی تکنیک تصویربرداری تلاش می‌شود از او شخصیتی منجی و دارای قدرت درونی برای رهایی تجلی شود. شخصیتی فاقد خطا و لغزش که هر آن‌چه را که می‌گوید فاقد خطا و قابل ستایش است و فقط باید دل‌ها را به او سپرد.این بازنمایی، یادآور همان خاطرات دوران ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد طی سال‌ها بعد از 1384 است و اگر تفاوتی در لحن اظهارات وجود دارد، به دلیل جایگاه متفاوت او در عرصه قدرت است.
بنابراین، می‌توان از یک سو، توهم هاله نور و قدرت ماورای طبیعت داشتن در وجود احمدی‌نژاد را همچون باوری درونی شده و قطعی ارزیابی و از سوی دیگر، امکان دگرگونی در منش و اعتقادات احمدی‌نژاد را نادرست و برخلاف واقعیات دانست.احمدی‌نژادیسم از بحران‌آفرینی به سوی طرح منجی‌گراییشهروندان به ستوه آمده از 8 سال ریاست محمود احمدی‌نژاد بر قوه مجریه، در سال 1392 با اکثریتی 63 درصدی به حسن روحانی در مقام شخصیتی میانه‌رو رای دادند.
دولت تدبیر و امید، در 4 سال اول بخشی بزرگ از بحران‌های اقتصادی را سروسامان داد. در نتیجه مذاکرات منجر به برجام تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران لغو و تورم افسار گسیخته به نرخی تک‌رقمی کاهش پیدا کرد اما از اقبال بد دولت روحانی در سال‌های بعد از 2017 با به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در آمریکا و آغاز عصر ترامپیسم در سطح جهانی، وضعیت کشور با بحران‌های فراگیر اقتصادی مواجه شد.
در چنین فضایی که ترامپیسم ایران را در کانون تحریم و فشارهای اقتصادی خود قرار داده، احمدی‌نژادیسم در سطح داخل کشور نیز با حملات شدیداللحن به دولت، فضا را برای ظهور مجدد خود بیش از هر زمان دیگری مهیا می‌داند.محمود احمدی‌نژاد طی چند سال گذشته با بهره‌گیری از بحران‌های اقتصادی کشور در نتیجه تحریم‌های دولت آمریکا، در تمامی اظهارات و سفرهای استانی خود، در قالب الگوی احمدی‌نژادیسم با طرح شعارهای عوام فریبانه، بر سه مساله انگشت گذاشته است.
در ابتدا احمدی‌نژاد تلاش دارد دولت مستقر را به عنوان بانی تمامی مشکلات و بحران‌های کنونی کشور بازنمایی کند. در سطح دوم، او با طرح شعارهای عوام فریبانه، تلاش دارد دولت روحانی را حامی ثروتمندان و مخالف اقشار ضعیف جامعه جلوه دهد و در سطح سوم، او با ایراد وعده‌های رویایی خود را ناجی و یاور طبقات پایین جامعه معرفی می‌کند.
در حقیقت، این رویکرد تداوم همان طرح و رویکرد پیشینی احمدی‌نژاد، طی 14 سال گذشته، یعنی پناه بردن به احساسات و نقاط ضعف شهروندان به ویژه دهک‌های پایین جامعه است لذا می‌توان طرح وعده‌های جدید احمدی‌نژاد در سفرهای استانی خود را تکرار همان راهبرد عوام‌فریبانه ارزیابی کرد که هیچ‌گونه انطباقی با واقعیات میدانی ندارد.
بهار؛ رمز تکرار خزانی دیگربا نزدیک شدن به پایان دومین دور از ریاست جمهوری احمدی‌نژاد، از سوی او و نزدیکان‌اش رمز «بهار» به عنوان نماد تداوم فعالیت جریان وابسته با رئیس دولت‌های نهم و دهم برگزیده شد حتی در سخنرانی احمدی‌نژاد در 22 بهمن 1391 او در گفته‌های خود، در راه بودن بهاری دیگر را وعده داد.
متعاقب آن شاهد فعالیت طرفداران او با واژگانی نزدیک به همین عنوان بودیم. طرح وب سایت «دولت بهار» و برگزاری نشست‌های مختلف با عنوان «به سوی بهار» در دستور کار تیم احمدی‌نژاد قرار گرفت.طرح وعده بهار از سوی احمدی‌نژاد و نزدیکان او در شرایطی طرح می‌شود که 8 سال ریاست جمهوری او نه تنها بهاری برای شهروندان ایرانی رقم نزد بلکه کشور را بیشتر به خزانی سرد و کم‌رمق تبدیل کرده بود.
در سطح بین‌المللی، سیاست «گفت‌گوی تمدن‌ها» و آتش با جهان جای خود را بزرگ‌ترین قطعنامه‌ها و تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران داد. تورم نزدیک به یک رقمی دولت اصلاحات، با اقتصاد تورمی افسارگسیخته جایگزین شد و هیچ مشاوره‌ایی در زمینه اقتصادی نیز پذیرفته نمی‌شد.
در سطح کلان سیاسی، آزادی‌های مطبوعات به پایین‌ترین حد ممکن رسیده بود. در سطحی دیگر، دروغ‌پردازی و تهمت‌پراکنی به رویه‌ای رایج در محافل سیاسی کشور تبدیل شده بود و موجی از ناامیدی بر سراسر کشور سایه افکنده بود.اکنون احمدی‌نژاد تنها با گذشت 6 سال از چنین کارنامه‌ای شعار تغییر و حل بحران را سر می‌دهد اما باید از او طرفداران‌اش پرسیده شود «شما که بهاری را در سال‌های بعد از 84 به خزان تبدیل کردید؛ اکنون چگونه وعده بهار و حل بحران می‌دهید.
» واقعیت این است که نه احمدی‌نژاد از نظر روانشناختی تغییر کرده و نه نزدیکان او نیز با افراد منطقی و عقل‌گرا جایگزین شده‌اند. احمدی‌نژادیسم نه تنها پتانسیل تغییر ندارد، بلکه با عوام‌فریبی دیگر به «تکرار فاجعه» منجر خواهد شد./ کلمات کلیدی محمود احمدی نژاد
ادامه

کد خبر: 829386  |  ادامه: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

ایستادگی ملت ایران آمریکا را عصبانی کرده و برای دنیا جذاب است مرور نیوز  ۱ ساعت پیش

ایستادگی ملت ایران آمریکا را عصبانی کرده و برای دنیا جذاب استبه گزارش مرور نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (دوشنبه) در دیدار مسئولان حج، بهره‌گیری از فرصت حج برای رساندن سخن نو جمهوری اسلامی به دنیا یعنی الگوی مردم سالاری دینی را مورد تأکید قرار دادند و گفتند: ایستادگی جمهوری...

اسامی 15 نماینده‌ای که با تأخیر به جلسه علنی مجلس آمدند تسنیم  ۲ ساعت پیش

اسامی 15 نماینده‌ای که با تأخیر به جلسه علنی مجلس آمدند - اخبار سیاسی - به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، محمدعلی وکیلی عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی در ابتدای چهارصد و دوازدهمین جلسه علنی پارلمان، اسامی 15 نماینده‌ای که با تأخیر به جلسه علنی آمدند را به شرح ذیل قرائت کرد:اسامی 26 نماینده‌ای که با تاخیر به جلسه علنی آمدنداسامی 18 نماینده‌ای که...

بررسی ایجاد مناطق ویژه اقتصادی و مناطق آزاد تجاری جدید در دستورکار مجلس تسنیم  ۲ ساعت پیش

بررسی ایجاد مناطق ویژه اقتصادی و مناطق آزاد تجاری جدید در دستورکار مجلس - اخبار سیاسی - به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، چهارصد و دوازدهمین جلسه علنی صبح امروز(سه‌شنبه یکم بهمن) به ریاست علی لاریجانی رئیس قوه مقننه و با حضور 196 تن از نمایندگان آغاز شد.سؤال 3 نماینده از «ظریف» در دستور کار نمایندگان مجلسبررسی طرح حمایت از ساخت فیلم‌های ضد آمریکایی در دستورکار نمایندگانامیر...

مصوبه جدید مجلس برای نقل‌ و انتقال خودرو و موتورسیکلت تسنیم  ۲ ساعت پیش

مصوبه جدید مجلس برای نقل‌ و انتقال خودرو و موتورسیکلت - اخبار سیاسی - به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز(سه‌شنبه 1 بهمن) قوه مقننه در جریان بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده ماده 32 این لایحه را پس از بررسی تصویب کردند.بررسی ایجاد مناطق ویژه اقتصادی و مناطق آزاد تجاری جدید در دستورکار مجلسبراساس...

وزیر دفاع: قدرت دفاعی بسترساز پیشرفت سایر حوزه‌ها است تسنیم  ۲ ساعت پیش

وزیر دفاع: قدرت دفاعی بسترساز پیشرفت سایر حوزه‌ها است - اخبار سیاسی - به گزارش گروه دفاعی خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط عمومی وزارت دفاع، مراسم تکریم و معارفه مدیر عامل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع با حضور وزیر دفاع، معاون بازرسی ستاد کل نیروهای مسلح، فرمانده نیروی هوایی ارتش، جانشین و معاون هماهنگ کننده وزارت دفاع و جمعی از مسئولین ستاد کل نیروهای...

آغاز جلسه علنی مجلس/ ادامه بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده شبستان  ۲ ساعت پیش

آغاز جلسه علنی مجلس/ ادامه بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزودهبه گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان، جلسه علنی صبح امروز سه شنبه اول بهمن دقایقی قبل به ریاست علی لاریجانی آغاز شد. امیرحسین قاضی زاده هاشمی دستور جلسه امروز را به شرح زیر قرائت کرد:ادامه رسیدگی به گزارش شور دوم کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه مالیات بر ارزش افزودهگزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در مورد...

هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۹۷ هزار و ۷۰۰ تومان/دلار ۱۲ هزار و ۹۵۴ تومان شبستان  ۲ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، امروز (سه شنبه اول بهمن) هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۹۷ هزار و ۷۰۰ تومان، هر انس طلا در بازارهای جهانی ۱۵۶۶ دلار، سکه بهار آزادی طرح قدیم ۴ میلیون و ۸۶۰ هزار تومان، سکه بهار آزادی طرح جدید ۴ میلیون و ۸۹۰ هزار تومان، نیم سکه بهار آزادی ۲ میلیون و ۴۷۴ هزار تومان، ربع...

ریزش ۷۰۴ واحدی شاخص کل بورس شبستان  ۲ ساعت پیش

ریزش ۷۰۴ واحدی شاخص کل بورسبه گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، شاخص کل بورس و اوراق بهادار امروز (سه شنبه اول بهمن) چهارمین روز کاری خود در هفته جاری را با ریزش 704 واحدی و قرار گرفتن در ارتفاع 409 هزار و 103 واحد آغاز کرد. بر اساس جدول نمادهای تاثیرگذار بر شاخص کل بورس صبح امروز نمادهای شپنا، شبندر، فخور و پارسان به ترتیب...

خارج از ایران بازی نمی کنیم/لابی نجومی بگیران مالیات حقوق را دوپله ای کرد شبستان  ۲ ساعت پیش

خارج از ایران بازی نمی کنیم/لابی نجومی بگیران مالیات حقوق را دوپله ای کردبه گزارش خبرگزاری شبستان مهمترین عناوین روزنامه های امروز اول بهمن به شرح زیر است: اطلاعات: رییس قوه قضاییه:‌غرامت بازماندگان سانحه هواپیما باید فورا پرداخت شود ایران: خارج از ایران بازی نمی کنیم اعتماد: ظریف: خروج از ان پی تی یکی از گزینه ها است جام جم: مثلث بودار جوان: لابی نجومی بگیران مالیات...

سازوکار اخذ مالیات خروج از کشور تعیین شد شبستان  ۲ ساعت پیش

سازوکار اخذ مالیات خروج از کشور تعیین شدبه گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی صبح امروز(سه شنبه یک بهمن) مجلس شورای اسلامی و در ماده ۳۲ لایحه مالیات بر ارزش افزوده مصوب کردند، نقل و انتقال انواع خودرو و موتورسیکلت به استثنای ماشین‌های راه‌سازی، کارگاهی، معدنی، کشاورزی و شناورها...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده