تعداد بازدید: ۲
تاريخ انتشار: دوشنبه،۲۵ شهریور ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۱۸:۰۷
هفتاد و پنج روز
آی اسپورت - اگر قرار باشد همین حالا یک نفر را که در زمانی کوتاه از عرش به فرش رسیده است مثال بزنیم شاید برانکو ایوانکوویچ بهترین مثال باشد. سرمربی اهل کرواسی روز ۱۲ خرداد همین امسال با پرسپولیس قهرمان جام حذفی شد. دو هفته قبل‌تر هم با همین تیم توانسته بود به سومین قهرمانی پی در پی در لیگ برتر ایران برسد.
آن روزها برانکو روی ابرها سیر می‌کرد. اما شنبه شب در ورزشگاه ملک عبدالله شهر جده باران بطری و سنگ بود که روی سر این مربی می‌بارید. الاهلی در سومین هفته لیگ فوتبال عربستان در زمین خودش با نتیجه دو بر یک مغلوب الوحده شد. لحظاتی بعد از سوت پایان توئیتر منتسب به رئیس باشگاه خبر عجیب را منتشر کرد: «مالک باشگاه الاهلی امیر منصور بن مشعل، برانکو را اخراج کرد.
»چه استقبالی؛ عجب بدرقه‌ایداستان برانکو در الاهلی خیلی عجیب و باورنکردنی است. فقط مرور داستان استقبال بزرگ از برانکو در جده و بدرقه تلخ او در ورزشگاه ملک عبدالله کافی است تا به عجیب بودن این داستان پی ببریم. در روزهایی که برانکو بعد از قهرمانی جام حذفی ایران را ترک کرده بود و شایعات پایان همکاری‌اش با پرسپولیس در رسانه‌های ایران و عربستان منتشر می‌شد سعد الحارثی خبرنگار مشهور سعودی با یک توئیت طعنه آمیز قلب هواداران پرسپولیس را لرزاند.
او نوشته بود: «تهران برای رفتنت گریه و جده، موفقیت و نامت را ستایش می‌کند. خوش آمدی پروفسور ایوانکوویچ.» با این توئیت بود که تقریبا همه در ایران از رفتن برانکو به الاهلی مطمئن شدند. البته تا چند روز بعد هم عده‌ای منتظر بازگشت پروفسور به تهران بودند. آن‌ها در فضای مجازی کمپین تشکیل داده بودند و چند روز هم در مقابل ساختمان باشگاه پرسپولیس تجمع کردند.
علیه ایرج عرب شعار می‌دادند تا شاید او برود و برانکو برگردد. اما همه می‌دانستند که برگشتی در کار نیست. روزی که پرواز حامل سرمربی جدید الاهلی در فرودگاه جده به زمین نشست تعداد زیادی از هواداران این تیم در فرودگاه به استقبال برانکو رفته بودند. آن‌ها از اینکه یک مربی موفق و بزرگ هدایت تیم‌شان را بر عهده گرفته دیوانه‌وار خوشحال بودند.
یک روز پیش از بازی رفت الاهلی و الهلال در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان که قرار بود در ورزشگاه خانگی الاهلی برگزار شود یک طرح موزاییکی خارق العاده در این ورزشگاه اجرا شد تا مشخص شود هواداران الاهلی چقدر برانکو را دوست دارند. اما شنبه شب خبری از این خوشحالی‌ها و حمایت‌ها نبود. برانکو بعد از فقط بازی که هدایت الاهلی را بر عهده داشت از این تیم اخراج شد.
او در این ۵ بازی دو برد، یک مساوی و دو باخت به دست آورد و این نتایج اصلا برای مالک باشگاه قابل قبول نبود. برای همین در همان ورزشگاه بود که دستور اخراج برانکو را صادر کرد. کل داستان برانکو در الاهلی ۷۵ روز طول کشید. از اول جولای تا ۱۵ سپتامبر.۵ بازی و فقط ۷ امتیاز حقیقت این است که مدیران باشگاه الاهلی برانکو را به عنوان یک مربی «برنده» استخدام کرد بودند.
کارنامه برانکو در پرسپولیس شگفت انگیز بود.۳ قهرمانی لیگ برتر، ۳ قهرمانی سوپرجام، یک قهرمانی جام حذفی، یک نایب قهرمانی آسیا و یک بار دیگر حضور در جمع ۴ تیم پایانی لیگ قهرمانان. این همه موفقیت آن هم در تیمی مثل پرسپولیس که سال‌ها بود در عطش کسب قهرمانی می‌سوخت مدیران الاهلی را برای جذب او متقاعد کرد.
آن‌ها به برانکو پیشنهادی دادند که رد کردنی نبود. با آپشن‌ها و در صورت قهرمانی در لیگ عربستان در پایان یک فصل دو میلیون و ششصد هزار یورو دریافت می‌کرد. بدون پاداش و آپشن هم قرارداد او یک میلیون و هشتصد هزار یورو بود. مدیران الاهلی آنقدر از موفقیت تیم‌شان با برانکو مطمئن شده بودند که چنین قرارداد هنگفتی را با او امضا کرده بودند.
اما نتایج الاهلی با برانکو ناامید کننده بود. الاهلی در بازی رفت مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا در زمین خودش با نتیجه ۴-۲ به الهلال باخت تا حذفش قطعی شود. الاهلی البته در بازی برگشت با یک گل الهلال را شکست داد اما این برد برای جلوگیری از حذف کافی نبود. آن شکست سنگین خانگی مقابل حریف دیرینه انتقادات زیادی را از برانکو در پی داشت.
تا حدی که اولین شایعه برکناری‌اش همان روزها منتشر شد. برانکو ماند تا شاید بتواند این ناکامی را در لیگ حرفه‌ای عربستان جبران کند. اما اوضاع در لیگ هم اصلا خوب پیش نرفت. الاهلی در بازی اول لیگ، مقابل تیم تازه لیگ برتری شده العداله با تساوی یک بر یک متوقف شد. در بازی دوم الاتفاق را با گلی دیرهنگام با نتیجه دو بر یک شکست داد و شنبه شب در بازی سوم در زمین خودش با نتیجه دو بر یک مغلوب الوحده شد.
این بازی تبدیل به آخرین بازی شد که برانکو روی نیمکت الاهلی می‌نشست. الاهلی در پایان این هفته با 4 امتیاز در رده هفتم ایستاد. اما نکته این بود که همه بازی‌های الاهلی در لیگ آسان بود. با این وجود این تیم نتایج مطلوبی را نگرفت و در نهایت صبر مالک باشگاه تمام شد.اعتمادی که از دست رفت برانکو در الاهلی نتایج بدی گرفت.
اما او در پرسپولیس شروع بدتری داشت. پس چرا اینقدر زود از الاهلی اخراج شد؟ او در ۴ هفته ابتدایی لیگ پانزدهم با پرسپولیس فقط یک امتیاز گرفت و پرسپولیس را به نازل‌ترین رده جدول در تاریخ لیگ برتر یعنی رده شانزدهم جدول سوق داد. اما هواداران پرسپولیس از او حمایت کردند. این حمایت دو دلیل داشت. یکی این که پیشرفت و تحول در سبک بازی پرسپولیس در همان۴ بازی مشخص بود.
پرسپولیس به شدت هجومی و چشم نواز بازی می‌کرد اما ضعف فردی در درون دروازه و خط دفاع باعث می‌شد نتایج مطلوب را نگیرد. دلیل دوم این بود که پرسپولیس در آن ۴ بازی به گواه دوست و دشمن از داوری ضربه خورد. به خصوص در دو بازی مقابل نمایندگان اصفهان. با این وجود هواداران پرسپولیس از برانکو حمایت کردند و نتیجه‌اش را هم دیدند.
پرسپولیس در همان فصل در روز آخر و فقط با دو تفاضل گل کمتر، قهرمانی را به استقلال خوزستان تقدیم کرد. اما بعدا در ۳ فصل متوالی قهرمان شد. اعتماد و ایمان هواداران پرسپولیس به برانکو تا حدی پیش رفت که هشتگ «هرچی برانکو بگه» تبدیل به یکی از نمادهای هواداری در این تیم شد. در این مدت هواداران پرسپولیس در هر اتفاقی پشت برانکو ایستادند و وقتی او با بازیکنان مشکل پیدا می‌کرد هواداران کاملا از مربی تیم‌شان حمایت می‌کردند.
اما در الاهلی این اتفاق نیفتاد. بسیاری از هواداران الاهلی بعد از همان شکست اول مقابل الهلال اعتمادشان به برانکو را از دست دادند و جو سکوها علیه برانکو شد. یک مشکل بزرگ برانکو در الاهلی هم مربوط به درگیری‌اش با عمر السوما ستاره سوری این تیم بود. روابط این دو نفر از همان آغاز حضور برانکو در الاهلی خوب پیش نرفت.
برانکو عمر را نیمکت نشین کرد و این برای او و هواداران الاهلی قابل قبول نبود. هواداران الاهلی در این ماجرا هم برعکس پرسپولیسی‌ها رفتار کردند و از عمر حمایت کردند.ناکام در گران‌ترین الاهلی تاریخیکی دیگر از دلایلی که باعث اخراج زودهنگام برانکو از الاهلی شد مربوط به تیمی می‌شود که او بست.
برانکو از وقتی که به الاهلی پیوست تا همین هفته پیش مشغول جذب بازیکن بود. او در این مدت ۱۱ بازیکن خرید که یک بازیکن را هم قرضی به تیمی دیگر رفته بود پس گرفت. از این ۱۱ بازیکن، چهار نفر خارجی بودند که اتفاقا قیمت بالایی هم داشتند و مثل خود برانکو هزینه زیادی روی دست باشگاه گذاشتند. اروین زوکانویچ مدافع وسطی بود که از جنوا ایتالیا به الاهلی آمد.
قرارداد او با الاهلی یک میلیون و ۳۵۰ هزار یورو بود. نفر بعدی لوکاس لیمای برزیلی بود که از نانت فرانسه راهی الاهلی شد. او با قراردادی ۵ میلیون و ۸۵۰ هزار یورویی تا پایان سال ۲۰۲۲ به الاهلی پیوست. الویس ساریچ هافبک وسط بوسنیایی هم با قراردادی ۵۸۵ هزار یورویی از سامسونگ بلووینگز به تیم برانکو آمد. آخرین خرید خارجی الاهلی یوسف بلایلی وینگر معروف تونسی بود که تیم اسپرانس تونس را ترک کرد و با قراردادی یک میلیون و ۳۵۰ میلیون یورویی راهی شبه جزیره شد.
بقیه خریدهای الاهلی هم اگرچه داخلی بودند اما قیمت بالایی داشتند. به هر حال الاهلی تیم بزرگی در عربستان است و بازیکن ارزان و بی کیفیت نمی‌خرد.مقصد بعدی؛ چین یا تیم امید ایران؟مطابق معمول بعد از چنین اتفاقاتی اولین سوالی که پیش می‌آید این است که مقصد بعدی مربی اخراج شده کجاست؟ خیلی زود است که به این سوال جوابی داده شود.
اما شنبه شب و بعد از خبر اخراج برانکو یک خبر عجیب دیگر هم منتشر شد. محمد النمری روزنامه‌نگار سرشناس عربستانی در یکی از این واکنش‌ها دست به افشاگری عجیبی درباره برانکو زد و مدعی شد این مربی کروات قبل از دیدار برابر الوحده با یک باشگاه چینی به توافق رسیده و به زودی راهی لیگ این کشور خواهد شد.
رفتن برانکو به چین بعید نیست. چرا که او حد فاصل سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ سرمربی تیم اس.دی لنونگ چین بوده است. اما از هم خبر عجیب‌تر این که فدراسیون فوتبال ایران هم به دنبال استخدام اوست. دیروز شایعه شد که فدراسیون فوتبال ایران می‌خواهد این مربی کروات را جایگزین فرهاد مجیدی در تیم امید ایران کند.
تیم امید ایران وضعیت خوبی ندارد و از راهروهای فدراسیون خبر می‌رسد اگر گزینه مناسبی پیدا شود تغییر در کادر فنی تیم امید اصلا بعید نیست. حالا اگر این گزینه برانکو باشد هم که چه بهتر! سازندگی
ادامه

کد خبر: 898473  |  ادامه: آی اسپورت
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
شفقنا – «با جدایی برانکو از پرسپولیس حداقل تا امروز تهران اشک نریخت اما بازنده بزرگ این انتقال، شفقنا ورزشی-الاهلی و شخص برانکو بودند. از تشویق ایسلندی صد هزار نفری در ورزشگاه آزادی، به پرتاب بطری و سنگ در ورزشگاه مدرن الاهلی فقط در دو ماه… این نزول تاریخی پروفسور همراه با کم‌طاقتی...
▫ برانکو، یک آلترناتیو بزرگ!  آی اسپورت - ورزشي
آی‌اسپورت- برانکو از حالا به یک آلترناتیو بزرگ برای مربیان شاغل در فوتبال ایران بدل خواهد شد. در حالی‌ که کالدرون تغییرات گسترده در پرسپولیس را آغاز کرده و حتی گفته می‌شود در آستانه داربی سیدجلال حسینی را هم نیمکت‌نشین خواهد کرد، حالا سایه برانکو را روی سر خود می‌بیند. فراموش...
▫ #برانکو  شبکه ایران - فرهنگي
فیلمی از اعتراض شدید تماشاگران و طرفداران الاهلی به برانکو هم از سوی بسیاری از کاربران ایرانی به اشتراک گذاشته شد آن هم با هشتگ برانکو که توسط فوتبالی‌های شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌شد: شاهدیس: «خبر کوتاه بود؛ برانکو از الاهلی اخراج شد. بله آقای برانکو تنها کسایی که بعد باخت برات...
برانکو ایوانکوویچ شب گذشته از سمت خود به عنوان سرمربی الاهلی عربستان برکنار شد اما این اتفاق در حالی رقم خورد که روزنامه الریاضی از اتفاق عجیب و جالبی پرده برداشته است؛ این که دلیل اخراج ایوانکوویچ صحبت او درباره سوما بود. برانکو در این خصوص گفته بود که نیمکت نشینی سوما مهم نیست چرا که مهاجمان باکیفیت...
به گزارش خبرگزاری فارس، جدایی غافلگیرکننده برانکو از پرسپولیس بعد از 4 سال افتخار آفرینی برای سرخ های پایتخت شوک عجیبی به اردوی پرسپولیس و هواداران واردکرد اما خبر اخراج زودهنگامش در الاهلی عربستان نیز دوباره سوژه رسانه‌ها شده، ورود و خروج برانکو از پرسپولیس و تیم سعودی زمان زیادی...
به گزارش خبرگزاری فارس، فوتبال استان خوزستان هرگاه رنگ قهرمانی را به خود دیده است به جای اینکه شرایط فوتبالی شکوفاتر شود راه برعکسی را در پیش می گیرد و همه چیز رنگ دیگری می گیرد. آخرین قهرمانی در استان خوزستان خیلی دور نیست. مربوط به همین چهارسال قبل است که استقلال خوزستان توانست...
برانکو ایوانکوویچ، مربی الاهلی عربستان از شنیدن خبر اخراج وی از این تیم پس از شکست 2 بر یک مقابل الوحده، غافلگیر شد. ولید، خبرنگار برنامه تلویزیونی الدوری عربستان در میکسدزون ورزشگاه ملک عبدالله از برانکو ایوانکوویچ درباره خبر اخراج وی از الاهلی سوال کرد و این سرمربی پاسخ داد: "من...
آی اسپورت - بعد از اینکه برانکو ایوانکوویچ با کسب 3قهرمانی پرسپولیس را ترک کرد، حالا سرخپوشان امیدوار هستند تا با حضور سرمربی آرژانتینی جدید خود همچنان به‌عنوان مدعی لیگ ظاهر شوند و بتوانند چهارمین قهرمانی متوالی را کسب کنند اما این قهرمانی احتمالی می‌تواند تبعات مالی سنگینی را هم برای سرخپوشان...
دعا کنید برانکو نتیجه بگیرد!+عکس اتفاقاتی که برای برانکو در بدو ورودش به عربستان رخ داد بسیار غافلگیرکننده بود. او در قامت یک معجزه‌گر از سوی الاهلی جذب شد؛ چنان‌که یک خبرنگار عربستانی...
آی اسپورت - بالاخره استعفای ایرج عرب از مدیر عاملی پرسپولیس توسط وزارت ورزش و البته هیات مدیره باشگاه پذیرفته شد. جانشین عرب هم خیلی زود معرفی شد تا مشخص شود از چند روز پیش با او توافق شده بود. محمد حسن انصاری فرد که بیش از یک دهه پیش هم مدیر عاملی پرسپولیس را برای مدتی بر عهده داشت به عنوان مدیر عامل...

آخرین خبرهای ورزشي

بحرین آماده تقابل با شاگردان ویلموتس/تمرینات سبک در دستور کار سرمربی پرتغالی خبرگزاری فارس  ۳۳ دقیقه پیش

بحرین آماده تقابل با شاگردان ویلموتس/تمرینات سبک در دستور کار سرمربی پرتغالی به گزارش خبرگزاری فارس، تیم ملی فوتبال کشورمان فردا(سه شنبه) در سومین دیدارش از مرحله انتخابی جام جهانی 2022 قطر در منامه میهمان بحرین است. در این راستا نشریه «اخبار الخلیج» بحرین خبر داد: تیم ملی بحرین روز گذشته در ورزشگاه ملی تمرینات اصلی و فشرده خود را پشت درهای بسته انجام...

داورزنی بیاید، وزیر استیضاح می‌شود؟ برترین ها  ۱ ساعت پیش

فرهیختگان: ماجرای حضور محمدرضا داورزنی در انتخابات فدراسیون والیبال، حکایت عجیبی‌است.مردی که عطای فدراسیون را به وزارت ورزش و جوانان بخشید، اما حالا در لقای آن می‌کوشد. انتخابات فدراسیون والیبال چندی دیگر برگزار می‌شود و کاندیداها در حال محک‌زدن شرایط هستند، لابی‌ها در حال شکل...

بیرانوند در آستانه شکستن رکورد ناصر حجازی برترین ها  ۱ ساعت پیش

فرهیختگان: تیم ملی فوتبال ایران با یک کلین‌شیت دیگر کار خود را به اتمام رساند و این‌بار نتیجه پرگل 14 بر صفر مقابل کامبوج از هفته سوم دور اول مقدماتی جام‌جهانی 2022 قطر به ثبت رسید. البته خیلی پربیراه نیست، اگر بگوییم طی این سال‌ها به بردهای همراه با کلین‌شیت عادت کرده‌ایم،...

تکرار یک اشتباه زیان‌ده در پرسپولیس برترین ها  ۱ ساعت پیش

فرهیختگان: سه سال قبل و در فصل نقل و انتقالات تابستانی، سرخ‌ها یک سهمیه بازیکن آسیایی‌شان را صرف خرید یک مدافع استرالیایی کردند که حتی یک دقیقه هم برایشان بازی نکرد اما بیشتر از دیگر مدافعان، حقوق گرفت؛ مدافعی که درنهایت خرج زیادی را نیز به پرسپولیس تحمیل کرده و درنهایت با متحمل کردن ضرری سنگین...

سیدجلال؛ کاپیتانی که نمی‌خواهد نیمکت‌نشین باشد برترین ها  ۱ ساعت پیش

فرهیختگان: چند روز قبل از دربی تهران خبر رسید که سیدجلال حسینی مصدوم شده و مشخص نیست در این بازی حاضر شود یا نه. آن هم دقیقا بعد از دیدار با صنعت نفت آبادان در هفته سوم لیگ برتر که کاپیتان قرمزها نیمکت‌نشین محمدحسین کنعانی‌زادگان شد و پرسپولیس هم با گل همین مدافع ملی‌پوش سه امتیاز گرفت...

خلیل‌زاده: به نظر ویلموتس احترام می‌گذارم برترین ها  ۱ ساعت پیش

ایران ورزشی: شجاع‌ خلیل‌زاده و تیم ملی تبدیل به معمایی شده که هیچ‌کس پاسخش را نمی‌داند. مدافع کم‌نوسان پرسپولیس هر چقدر هم خوب کار کند، انگار جایی در فهرست تیم ملی ندارد. برخی اما بحث سن شجاع را پیش کشیده‌اند که او می‌خندد و می‌گوید همین حالا برخی رفقایش در تیم...

اعزام تیم‌های نیروهای مسلح ارتباطی با فدراسیون جودو ندارد/ پاداش‌های مناسبی برای ورزشکاران... خبرگزاری برنا  ۲ ساعت پیش

اعزام تیم‌های نیروهای مسلح ارتباطی با فدراسیون جودو ندارد/ پاداش‌های مناسبی برای ورزشکاران در نظر گرفته شده است به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا؛ سرتیپ دوم حسین خوش عمل، رئیس تربیت بدنی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، طی گفتگو با خبرنگار برنا در خصوص مسابقات ارتش‌های جهان بیان کرد: از 21 مهرماه اعزام تیم‌های نیروهای مسلح به شهر ووهان چین برای حضور در مسابقات المپیک سیزم را شروع...

ژاپن از هرلحاظ برتر از شاگردان کولاکوویچ بود/ اگر برنامه‌ریزی مناسب بود می‌توانستیم روی سکو... خبرگزاری برنا  ۲ ساعت پیش

ژاپن از هرلحاظ برتر از شاگردان کولاکوویچ بود/ اگر برنامه‌ریزی مناسب بود می‌توانستیم روی سکو برویم/ یک اشتباه فرصت المپیکی شدن را از ما می‌گیرد به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا؛ محمود افشاردوست، کارشناس والیبال، درباره باخت تیم‌ملی ایران مقابل ژاپن در رقابت‌های جام جهانی 2019 چین در گفتگو به خبرنگار برنا گفت: در دو ست خوب بودیم و در دو ست شرایط خیلی خوبی نداشتیم. ست‌های اول و سوم چنگی به دل نزد از فرصت‌ها...

برد پرگل در آزادی روحیه ملی‌پوشان را بالا برده است/ حاشیه‌های احتمالی بحرینی‌ها باید مدیریت... خبرگزاری برنا  ۲ ساعت پیش

برد پرگل در آزادی روحیه ملی‌پوشان را بالا برده است/ حاشیه‌های احتمالی بحرینی‌ها باید مدیریت شود به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا؛ نیما نکیسا، دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی 98 فرانسه، پیرامون وضعیت تیم ملی کشورمان به خبرنگار برنا گفت: خوشبختانه ما تیم بسیار خوبی داریم و در بازی مقابل کامبوج این موضوع را نشان دادیم، تیم وضعیت خوبی را به لحاظ فنی دارد و برد پرگل...

حضور بانوان در ورزشگاه باید تداوم داشته باشد/ امیدوارم این استقبال از لیگ بانوان هم صورت بگیرد خبرگزاری برنا  ۲ ساعت پیش

حضور بانوان در ورزشگاه باید تداوم داشته باشد/ امیدوارم این استقبال از لیگ بانوان هم صورت بگیرد به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا؛ عاطفه رضایی، سرمربی تیم فوتسال مس رفسنجان، درباره حضور بانوان در ورزشگاه آزادی برای تماشای بازی ایران و کامبوج در گفتگو با خبرنگار برنا عنوان کرد: خیلی خوب شد که بالاخره پس از گذشت تقریبا چهل سال برای اولین‌بار در این خصوص بلیت‌فروشی شد و بانوان...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده