تعداد بازدید: ۵
تاريخ انتشار: شنبه،۳۰ شهریور ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۱۰:۵۰
چرا افراد خَیِّر سپاسگزار نیازمندان هستند؟/ گزارش میدانی شفقنا از حس و حال خوب فعالیت‌های داوطلبانه خیریه‌ای در اطراف تهران+ تصاویر

بسته بندی ارزاق برای خانواده های نیازمند گروه خیریه مداد رنگی شفقنا زندگی- لیلا موسوی نسب: ورای توصیه‌های دینی و مکاتب فکری و نیز آنچه که عصاره تفکرات معنوی بشر است اگر از دریچه حس و حال شخصی افراد به امور خیر و داوطلبانه بپردازیم، می‌بینیم در انجام این امور آن‌چنان حس و حال خوبی به افراد خَیِّر دست می‌دهد که می‌توان گفت این افراد پس از مدتی به این نوع فعالیت‌ها معتاد می‌شوند. علم پزشکی می‌گوید دلیل این امر ترشح دوپامین و سروتونین یعنی هورمون شادی و حس و حال خوب هنگام امور داوطلبانه و خیرخواهانه در بدن این افراد است. شاید به همین دلیل است که افراد خَیِّر همواره سپاسگزار نیازمندان هستند.به گزارش خبرنگار شفقنا، هنگامی که از فعالیت‌های داوطلبانه و خیرخواهانه سخن می‌گوییم شاید تصور کنید این موضوع امری است که افراد صرفاً در مواجه با زندگی مدرن و گسترش فراگیر فقر به سویش می‌روند تا آن‌ها که در گستره فراگیر زندگی‌های امروزی در حال فراموش شدن هستند، از بین نروند.
توصیه به نیکوکاری در ادیاناما نگاهی به تاریخ نشان می‌دهد این موضوع ریشه عمیق در ادیان و فرهنگ‌های مختلف از گذشته تا کنون داشته است. بر اساس تعاریف خیریه یا نیکوکاری هرگونه یاری رسانی به افراد و  موجودات نیازمند است. اگر بخواهیم به نیکوکاری در ادیان نگاهی بیندازیم در دین زرتشت نیکوکاری را در واژگانی همانند هما زوری و گاه نبار مشاهده می‌کنیم؛ آنجا که در نیایش‌های مزدیسنا می‌بینیم که سراینده سرود از شنوندگان در خواست می‌کند تا نیکوکاری را گسترش دهند تا بد اندیشی و کج روی نابود گردد. همچنین جشن‌های مردمی مزدیسنا نیز باهدف توسعه بخشش و اطلاع زرتشتیان از وضعیت یکدیگر و به‌منظور یاری هم وندان خود صورت می‌گرفت.به‌طور کل ایرانیان از دیرباز با تکیه بر آیین زرتشت مفاهیمی همانند آبادانی، کمک به نیازمندان و دستگیری از بینوایان را انجام می‌دادند. همچنین دارای نذورات و موقوفات بسیاری برای نگهداری آتشکده‌ها و معابد داشتند به گونه‌ای که در برخی از شهرهای ایران هنوز می‌توان ساختمان برخی از این آثار موقوفه را دید. مجموعه عقاید و باور ایرانیان قدیم در خصوص نیکوکاری در سه عبارت پندار نیک، گفتار نیک و کردار نیک خلاصه شده است.با نگاهی به مسیحیت به‌عنوان یکی از ادیان الهی می‌بینیم که مسیح به‌وضوح می‌گوید هم نوعی که باید به او عشق بورزید می‌تواند هر کسی باشد حتی کسی از یک خانواده دیگر، کشور دیگر، فرهنگ و یا دین دیگر.یهودیت نیز با واژه عبری  زِدَکَه که در لغت به معنی عدالت اما معمولاً به معنی نوعی تعهد مذهبی تحت عنوان انجام آنچه که درست است و خیریه معنا می‌یابد به موضوع امور داوطلبانه به امر نیک نگریسته است. این موضوع نه تنها در ادیان الهی بلکه در مکاتب فکری نیز مورد توجه بوده است.ادیان هندی همانند بودیسم، هندوئیسم و جاینسم با واژه‌ای تحت عنوان دانَه به معنی سخاوت و بخشش به این موضوع نگاه ویژه داشته‌اند.
نگاه قاطع اسلام به امور خیریهاسلام به‌عنوان کامل‌ترین و آخرین آیین الهی قاطع‌ترین و جدی‌ترین نگاه را به امور خیریه و داوطلبانه داشته است که نه تنها در توصیه‌ها و آیات و روایات بلکه در قرآن کریم با واژگانی همانند تعاون، انفاق، بر، باقیات و صالحات و صدقات تأکیدهای فراوانی را بر این نوع امور خیرخواهانه داشته است. پیامبر بزرگ اسلام در این خصوص می‌فرمایند:«هنگامی که کسی می‌میرد پرونده اعمال و بسته می‌شود مگر در مورد سه چیز کار نیک روزانه، علم مفید و فرزند صالح»امور خیریه از زبان حس و حال شخصی افرادبر اساس تحقیقی که الهام ملک زاده، پژوهشگر رشته تاریخ در خصوص تاریخچه امور خیریه انجام داده است؛ در مجموع می‌توانیم بگوییم بخشش و نیکوکاری یا آنچه که تحت عنوان وقف گفته می‌شود موضوعی است که نیاز روح انسان‌ها است و از تفکرات معنوی جامعه بشری نشئات گرفته است. این موضوع صرفاً مختص اسلام یا مکاتب شرقی نیست. اگر به ادوار و دوره‌های گذشته از جمله مصر روم یونان و بابل نگاهی بیاندازیم با آثاری از موقوفات مواجه می‌شویم.به گزارش شفقنا، اما در این گزارش می‌خواهیم به  فعالیت داوطلبانه و امور خیریه نه از نگاه ادیان، نه از نگاه مکاتب فکری و نه حتی از نگاه جوامع بشری بلکه از دیدگاه حس و حال شخصیت افراد بپردازیم.سؤال اساسی این است که وقتی شما دستی از دیگری می‌گیرید و به او کمک می‌کنید شما بیشتر به او نیاز دارید یا او به شما؟آنچه که در درون شخص فرد خیر رخ می‌دهد و تجربه حس و حالش در آن لحظه به چه صورت است ؟ حس و حالی که او را دوباره و چندباره و چندباره به‌سوی تکرارش می‌کشاند ؟برای پاسخ به این پرسش‌ها به سراغ « جواد دوست محمدیان» و «شیده کامل» رفتیم. افرادی که دغدغه‌شان  نه تشویق از سوی دیگران است و نه تائید و تکذیب آن‌ها به حالشان تفاوتی دارد.
بسته بندی ارزاق برای خانواده های نیازمند«یک لقمه احترام» به امید ترک کردن حتی یک معتادسه میز پلاستیکی، سه عدد گاز رومیزی و سه ماهیتابه همراه با خرید هفتگی چند شانه تخم، مرغ روغن و رب گوجه تمام بساطی است که جواد بدون اهمیت به اینکه هر یکشنبه چه افرادی به کمک او برای پخت و پز می‌آیند به راه انداخته و همراه با داوطلبان دیگر برای معتادان و کارتن خواب‌ها یک شب در هفته املت می‌پزد.بچه‌هایی که هر هفته بر سر بساط حاضر می‌شوند به این مراسم به‌صورت بسیار خودمانی « املت پزون» می‌گویند اما جواد نام و هشتک «یک لقمه احترام» را برای آن انتخاب کرده است.هدف «یک لقمه احترام» این است که شاید روزی در میانه یکی از لقمه‌هایی که به دست رهگذران داده می‌شود جرقه‌ای در دل یکی از معتادان زده شود تا خود را متقاعد به ترک و بازگشت به خانه کند. جواد در کنار جمعیت منتظر در صف می‌ایستد و اگر معتادی به او مراجعه کنند برای ترک راهنمایی‌اش می‌کند.از او می‌پرسم  افرادی همانند شما که به فعالیت‌های خیریه وارد می‌شوند چه ویژگی یا نخ تسبیح مشترکی دارند؟همه ما «درد» داریمجواد در پاسخ به این سؤال به «شفقنا» می‌گوید:« افرادی که به فعالیت‌های خیریه وارد می‌شوند و نسبت به مواردی از این دست حساس هستند دردهایی دارند. دردهای ناشی از مشکلات زندگی شخصی یا ناشی از مشاهده درد و مشکلات زندگی دیگران.تصور می‌کنم این موضوع نقطه مشترک بیشتر افرادی است که در گروه‌های خیریه مختلف با آن‌ها برخورد داشته‌ام. در واقع این افراد با حضور در گروه‌های خیریه به دنبال التیام خود هستند.»
تهیه غذای گرم برای نیازمندانبه دنبال آرامشیماین سؤال را از شیده کامل می‌پرسیم. کسی که همراه با برادرش گروه خیریه «مداد رنگی» را راه اندازی کرد است. چند جوان مشتاق به فعالیت‌های داوطلبانه که کار خود را از گروه خیریه محک آغاز کرده بودند. کم‌کم فعالیت داوطلبانه مستقل خود را شروع کرده و در قالب «مداد رنگی» از لوازم‌التحریر گرفته تا غذا و بسته ارزاق را برای کودکان نیازمند و خانواده‌هایشان تدارک می‌بینند.شیده در گفتگو با «شفقنا» می‌گوید: من به دنبال آرامش هستم.  معتقدم هر یک از ما  یک گوهر درونی داریم. این گوهر با دیدن لبخند دیگران پررنگ‌تر و نورانی‌تر می‌شود. ممکن است این صحبت‌ها شعاری به نظر می‌رسد اما اگر در این فعالیت‌ها مشارکت کنید می‌بینید که به‌گونه‌ای به دنبال کمک به خودمان هستیم؛ زیرا یک حس آرامش و حال خوب را تجربه می‌کنیم.»وقتی اهدافمان به اهداف بزرگ‌تر پیوند می‌خورددر واقع افرادی که در گروه‌های خیریه فعالیت می‌کنند به این نتیجه رسیده‌اند که اهداف خود را به اهداف بزرگ‌تر و دردهای خود را برای التیام، به دردهای بزرگ‌تر پیوند بزنند. حرکت از این نقطه جز به‌کل، نیازمند سطحی از آگاهی و درک است که اگر بخواهیم فراگیر شود باید یا واقعاً حسش کنیم و آن را بخواهیم یا به‌صورت بسیار ظریف در سیاست گذاری‌های فرهنگی‌مان آن را لحاظ کنیم.اطمینان داشته باشید اگر افراد از آگاهی و  درک در این خصوص برخوردار باشند، ترجیح می‌دهند برای حل مشکلات و دردهایشان و بهتر شدن حالشان ابزاری را انتخاب کنند که نه تنها به حال آن‌ها نافع است بلکه خیر نامحدود دارد.
سپاسگزار نیازمندان هستیمدر واقع تجربه این حس و حال خوب است که باعث می‌شود بسیاری از افرادی که به فعالیت‌های داوطلبانه و خیرخواهانه دارند، بگویند ما از افرادی که اجازه می‌دهند کمکشان کنیم، متشکریم. در واقع ما به آن‌ها نیاز داریم، آن‌ها خدای خود را دارد روزی آن‌ها از دریچه‌ای برایشان گشوده می‌شود. ما از آن‌ها تشکر می‌کنیم که این اجازه را به ما دادند تا برای بهتر شدن حالمان کمک به آن‌ها را انتخاب کنیم.دست خدا در کار استبدون شک فعالیت در گروه‌های خیریه با وضعیت حال حاضر اقتصادی، فراز و فرودهای خاص خود را دارد. برخی می‌گویند در وضعیت حال حاضر اقتصادی کسی دیگر به گروه‌های خیریه کمک نمی‌کند. دیگری می‌گوید، واقعاً تصور می‌کنید یک وعده غذایی که شما به دست نیازمندان می‌دهید دردی از آن‌ها دوا می‌کنند؟این‌ها عباراتی است که افراد فعال در گروه‌های خیریه ممکن است در هر مرتبه از فعالیت خود با آن مواجه شوند اما جواد در پاسخ به سؤال اول می‌گوید:«  تجربه من نشان داده مبلغی که باید جمع‌آوری شود، جمع‌آوری می‌شود “هر شخص، هر ساعت هر جایی که باید باشد، هست.” تا زمانی که افراد خودشان تجربه حضور در این نوع فعالیت‌ها را نداشته باشند شاید جنس این صحبت را درک نکنند اما هنگامی که فعالیت‌های خیریه یک پای زندگی شما شود درک می‌کنید که کافی است شما اراده کنید این اقدام را شروع کنید. گویا دستی دیگر در میان است که امور را پیش می‌برد.»او که شکمش سیر است ضرورت یک وعده غذا را درک نمی‌کندشیده معتقد است:« برخی به ما می‌گوید یک وعده غذا  به حال افراد نیازمند فرقی ندارد، دردی از او دوا نمی‌کند. دلیل این صحبت این است که این افرادشکمشان سیر است. بارها در کمک‌های خیریه مشاهده کرده‌ام که افراد پس از دریافت غذا می‌گویند چندین روز است که غذا نخورده‌اند و شاید اگر امروز به آن‌ها غذا نمی‌رسید فردا توان انجام هیچ فعالیتی را نداشتند.تصور کنید تعداد زیاد گروه خیریه وجود داشته باشد که بتوانند با کمک‌های خود به‌مرور تعداد بسیار زیادی از روزهای ماه را پر کرده و وعده غذایی به دست نیازمندان برسانند تا گرسنه سر بر بالین نگذارند.»
پخت عمده برای زباله گردها توسط افراد داوطلب و یکی از گروه های خیریهشیده کامل در ادامه به «شفقنا» می‌گوید: شاید به همین دلیل است که ساعت توزیع مواد غذایی که در نظر می‌گیریم بسیار طولانی است. ما  ضمن اینکه به مناطقی مراجعه می‌کنیم که واقعاً نیازمند هستند تک‌تک آن‌ها را شناسایی کرده و تمام تلاشمان را به کار می‌گیریم تا کمک‌ها واقعاً به دست نیازمند واقعی‌اش برسد .همیشه پیش از توزیع غذا دعا می کنیم ما تمام تلاش خود را به کار می‌گیریم. خدایا تو به ما کمک کن  تا این امانت به دست نیازمند واقعی‌اش برسد. وعده ما باخدایمان باعث شده است که در بسیاری موارد برنامه‌ریزی‌های ما به‌گونه‌ای بوده که در انتها کاملاً در مسیر دیگری پیش رفته است. پیش آمده که برنامه‌ای را برای بازارچه خیریه در نظر گرفته‌ایم تا عواید آن نصیب کودکان نیازمند شود اما به دلایلی برنامه تغییر کرده و تمام آن مواد غذایی در محلات فقیر و در میان کارتن خواب‌های شهر توزیع شده است؛ ما چیز دیگری می‌خواستیم و چیز دیگری شد. کسی چه می‌داند شاید نیازمند واقعی در این نقطه از شهر قرار داشته.»فعالیت‌های ماندگاری که از ازدواج و کار کودکان کم سن جلوگیری کردهبه‌صورت بنیادین‌تری هم می‌توان به فعالیت‌های خیریه که این افراد دنبال می‌کنند، نگریست. یکی از اقداماتی که گروه خیریه «مداد رنگی» در نظر می‌گیرد تهیه بسته ارزاق برای خانواده‌های نیازمندی است که تعداد بسیار زیادی کودک دارند. خیریه «مداد رنگی» با فعالیت‌های خود در بسیاری از موارد توانسته دیدگاه خانواده‌ها را در خصوص رفتار با فرزندانشان تغییر دهد و به آن‌ها بگویند ما اقلام غذایی و کمک‌های مورد نیاز را به دست شما می‌رسانیم اما باید از کار یا ازدواج فرزندشان در سنین پایین جلوگیری کنند.کامل می‌گوید:«به این صورت توانسته‌ایم در خصوص نوع رفتار با فرزندان و تأمین آینده آن‌ها فرهنگ سازی را که از دستمان برمی‌آید، انجام دهیم.»خلاصه کلام اینکه اگر می‌خواهید این حال غیرقابل وصف را درست در میان دردهایتان تجربه کنید، می‌توانید دستی از دیگری بگیرید. حداقل برای یک بار هم که شده تجربه‌اش کنید.جواد دوست محمدیان خود یکی از آن‌ها بود که پیش از ورود به فعالیت‌های خیریه تصور می‌کرد انجام این گونه امور خیریه و داوطلبانه در غفلت بسیاری از نهادها و دستگاه‌های مسئول همانند هل دادن خودرویی است که چرخ ندارد.
توزیع ساندویچ بین کودکان کار سر چهارراه ها وسط یکی از گروه‌های داوطلب خیریهتا تجربه‌اش نکنی نمی‌دانی چه می‌گویماما امروز می‌گوید:«انجام امور خیریه و خوب شدن حال، التیام دردها به‌واسطه نزدیک شدن با آدم‌ها و کمک به آن‌ها و  مهربانی که بین شما و آن‌ها شکل می‌گیرد باعث می‌شود احساساتی را تجربه کنید که شاید ماورایی باشد. چون این تجربه برای افرادی که تجربه آن را نداشته باشند قابل درک نیست. حتی شاید اغراق آمیز باشد اما به نظر من فعالیت‌های داوطلبانه به گونه‌ای اعتیاد آور است؛ زیرا شما با انجام فعالیت‌های داوطلبانه به‌نوعی حس و حال خوب می‌رسید که برای تجربه دوباره آن دوباره و چندباره این فعالیت‌ها را تکرار می‌کنید. هنگامی که دوباره به زندگی عادی و  روزمره و کرختی‌هایش باز می‌گردید دلتان می‌خواهد دوباره آن حس و حال خوب را تجربه کنید. حس و حالی که در آن شما فقط بسم الله را می‌گویید و «دیگری» که نمی‌دانید کیست کارها را پیش می‌برد.ترشح هورمون شادی طبیعی در بدن افراد خَیِِراما تعریف این حس و حال شخصی پایه و بنیان علمی دارد. محققان دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد بر اساس تحقیقی که انجام گرفته اعلام کرده‌اند:«فعالیت‌های داوطلبانه اثرات جسمی و ذهنی بسیار زیادی دارد. افراد را از ابتلا به افسردگی و کاهش هورمون سروتونین و غلبه حس تنهایی دور می‌کند. فعالیت داوطلبانه می‌تواند حافظه را تقویت کند و مهارت‌های جدید را در فرد افزایش دهد. جالب است بدانید فعالیت‌های داوطلبانه و خیرخواهانه هورمونی به نام دوپامین و سروتونین در بدن ترشح می‌کند، هورمون مرتبط با شادی و حس و حال خوب. در واقع اگر افسرده‌اید می‌توانید با فعالیت‌های داوطلبانه سروتونین و دوپامین خود را افزایش دهید. تأثیرات این گونه فعالیت‌ها از ورزش و رژیم غذایی سالم در افزایش طول عمر و دستیابی به حس و حال خوب در افراد بسیار بیشتر است.» نشریه هافینگتون پست نیز اثربخشی بسیار زیاد فعالیت‌های خیرخواهانه و داوطلبانه را در حس و حال درونی افراد تائید می‌کند و می‌نویسد: «فعالیت‌های داوطلبانه برای حفظ سلامت قلب و کاهش فشار خون مؤثر است. شواهدی قوی وجود دارد که می‌گوید اگر ارتباط اجتماعی قوی و فعالیت‌های داوطلبانه داشته باشید خطر ابتلا به فشار خون شما تا ۴۰ درصد کاهش می‌یابد. همچنین خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی را به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.»
بازی با کودکان نیازمند حاشیه شهر توسط تیم خیریه مداد رنگیاین دریچه‌ای است که علم در ترغیب افراد به فعالیت‌های داوطلبانه گشوده است. شاید با ارائه چنین دلایلی، بهتر حس و حال افرادی همانند شیده و جواد که به فعالیت‌های داوطلبانه روی می‌آورند را درک کنیم. شاید اکنون متوجه شویم هنگامی که جواد دوست محمدیان بر روی تکه کاغذی مقابل موتور خود نوشته است:” اگر وسیله نداری میتونی سوار بشی، هزینه‌اش سوار کردن دیگران هست وقتی که وسیله ندارد” قبول کنید یک شخص هر روز با این نوشته اعلام آمادگی عمومی می‌کند و می‌گوید من می‌توانم به شما کمک هرچند اندک کنم. این پیام چه حس و حال خوبی برای جواد و آنهایی که او را می‌بینند دارد. تصور کنید تعداد افرادی که اعلام آمادگی می‌کنند که من می‌خواهم حال شما را خوب کنم در سطح شهر زیاد شود. تابلویی که این تصویر به وجود می‌آورد بی‌نظیر است.اما این را هم باید گفت که نمی‌شود کسی را مجبور به فعالیت‌های داوطلبانه کرد. اصولاً این تجربه‌ای است که افراد باید خودشان خواهان کسب آن باشند.فعالیت‌های خیرخواهانه باید خودخواسته باشدجواد در این خصوص می‌گوید:«در ابتدا خیلی سعی می‌کردم دیگران  را به فعالیت‌های خیرخواهانه ترغیت کنم اما بعدها به این نتیجه رسیدم که هر شخص متناسب با نیازها و خواسته‌های درونی‌اش قدم‌های خود را در زندگی برمی دارد. ما نمی‌توانیم به دیگران بگوییم که با چه شیوه‌ای حال خود را خوب کنند. باید خودشان به این نتیجه برسند که فعالیت‌های داوطلبانه و خیرخواهانه چه  جنس لذتی دارد . تا در پی این نباشید که درکش کنید، نمی‌توانید، جنس صحبت‌های امثال من را متوجه شوید.
اگر دل شکسته‌اید…بسم اللهانتهای کلام اینکه اگر تصور می‌کنید گوشه دلتان غمی بزرگ چنگ می‌زند، اگر هر آنچه داشته‌اید را باخته‌اید، اگر در گم‌گشتگی شهر احساس غربت می‌کنید،  اگر نامردمی یا نامردی دیده‌اید، اگر تصور می‌کنید پتویی سنگین و کشنده تمام جسم و روح شما را فرا گرفته و نمی‌گذارد، نمی‌خواهد که شما حرکت کنید و هر راهی را برای بهتر شدن حالتان امتحان کرده‌اید اما نشده است به دنبال راهی بروید که افراد  داوطلبان و خیر دنبال کرده‌اند.  افرادی که در پی شهرت نیستند، ثبت نشدن گروه خیریه‌شان مانعی بر سر راه فعالیت‌هایشان نمی‌شود. بر سر سفره خالی نیازمندان حاضر می‌شوند و از آن‌ها تشکر می‌کنند به خاطر آنکه هدیه ناقابل آن‌ها را پذیرفته‌اند.این مشارکت لزوماً با کمک‌های مالی نیست می‌تواند با فعالیت در این گروه‌ها، با به‌کارگیری مهارت‌ها و اینکه صرفاً حضور داشته باشید قابل انجام است. اگر حال خوب و دوپامین و سروتونین طبیعی می‌خواهید این گوی و این میدان…فقط یادمان باشد از نیازمندان تشکر کنیم.

انتهای پیامfa.shafaqna.comشفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام
ادامه

کد خبر: 911250  |  ادامه: شفقنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

روحانی بیشتر با مردم سخن بگوید شفقنا  ۳۴ دقیقه پیش

شفقنا- محمد مهاجری در یادداشتی در روزنامه ایران نوشت: کنفرانس مطبوعاتی رئیس جمهوری بعد از یکسال و چندماه و مواجهه با سؤالات صریح خبرنگاران فرصتی بود تا فضای سیاسی جامعه شفاف‌تر شود.نه فقط خبرنگاران رسانه‌های داخلی که حتی نمایندگان خبرگزاری‌های خارجی هم پرسش‌های خود را از منظری می‌پرسیدند...

خودرو بخریم یا نخریم شفقنا  ۳۴ دقیقه پیش

شفقنا- مرجان اسلامی فر در گزارشی در روزنامه ایران نوشت: «مرتب قیمت می‌گیرند؛ انگار از دیروز تا امروز تغییری اتفاق افتاده؛ یه تومن بالا میره یه تومن پایین؛ بازار راکد هست؛ هیچ کاری نمیشه کرد….»این گفته‌های یکی از نمایشگاه‌داران خودرو در خیابان انقلاب است. او ۴۴ سال تخصص در خرید...

کیهان نوشت: شفافیت آراء نمایندگان مجلس به نفع مردم نیست! شفقنا  ۳۴ دقیقه پیش

شفقنا- روزنامه کیهان در گزارشی نوشت: روزنامه سازندگی دیروز در یادداشتی درباره طرح شفافیت آراء نوشت: «طبیعی است که در مرحله بعدی محتوای این طرح مجلس درگیر دست‌انداز می‌شود… النهایه مجلس می‌ماند و طرح شفافیت آراء که در زمانی که رأی‌گیری در همه جا مخفی است باید آراء خود را علنی کند....

سل، سیگار و سرفه شفقنا  ۳۴ دقیقه پیش

شفقنا- محمدرضا مسجدی در یادداشتی در روزنامه اطلاعات نوشت: سل همه اعضای بدن را گرفتار می‌کند ولی بیشترین عضو مورد ابتلا ریه و شایع‌ترین علامت آن سرفه است. بیمار مسلول با سرفه، هوای اطراف خود را آلوده می‌‌کند و میکروب از طریق تنفس وارد بدن دیگران شده، آنها دچار عفونت می‌شوند (نه بیماری)....

رویکرد آزمایشگاهی به مبارزه با فقر شفقنا  ۳۴ دقیقه پیش

شفقنا- مهدی فیضی در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: نوبل اقتصاد سال ۲۰۱۹ برای به میان آوردن آزمایش‌های میدانی در اقتصاد توسعه و به‌طور مشخص برای تشخیص راه‌های موثر کاهش فقر به آبهیجیت بانرجی، استر دوفلو، هر دو استاد اقتصاد در MIT و مایکل کریمر استاد اقتصاد دانشگاه هاروارد رسید. نخست...

باز تولید داعش در شرق فرات شفقنا  ۳۴ دقیقه پیش

شفقنا- روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشت: سوزان رایس، نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل از نقش آمریکای ترامپ در فرار ۱۰ هزار اسیر داعشی از کنترل کردهای سوریه پرده برداشت و گفت ترامپ برای اقدام ترکیه در جهت فراری دادن ۱۰ هزار زندانی داعشی چراغ سبز نشان داده است.اشاره رایس به نقش...

همه آنچه برای کویرنوردی لازم است بدانید آفتاب نیوز  ۳۵ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : حرفه‌ای‌های کویر همه آنچه درباره سفر به کویر لازم است بدانند را قطعا می‌دانند، ولی اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که تازه می‌خواهید این نوع سفر را تجربه کنید بد نیست این مطلب را با دقت بخوانید.برای اولین قدم بهتر است این را بدانید که هر چقدر هم در سفر...

خانه فروغ فرخزاد هنوز تملک نشده است خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

خانه فروغ فرخزاد هنوز تملک نشده است به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ حدودا دو سال پیش هوشنگ گلمکانی (منتقد سینما) در یک یادداشت اینستاگرامی خبر از تخریب خانه‌ فروغ فرخزاد داد. خانه‌ای در خیابان دروس که فرخزاد سال‌های آخر عمرش در آن زندگی می‌کرد. بعد از این خبر، چندی پیش زمزمه‌ تخریب خانه‌...

نفت، ما و نروژی‌ها شفقنا  ۱ ساعت پیش

شفقنا- حمیدرضا شکوهی در سرمقاله روزنامه مردم سالاری نوشت: هفته گذشته، دو روز را در پنجمین کنگره نفت و نیرو گذراندم. شاید مهمترین تفاوت این کنگره و کنگره‌های مشابه را برای ایرانیان و دیگران، بتوانم در سخنرانی سفیر نروژ در ایران در این کنگره خلاصه کنم. آقای لارس نوردام، درباره «صندوق نفت...

اصل ۹۹ قانون اساسی نظارت است نه دخالت شفقنا  ۱ ساعت پیش

شفقنا- عبدالله ناصری در سرمقاله روزنامه ستاره صبح نوشت: روز گذشته حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان در نشست خبری با رسانه‌ها وظیفه شورای نگهبان را فقط نظارت دانست، نه دخالت. وی همچنین بیان داشت که تفسیر غلط شورای نگهبان از اصل ۱۱۳ قانون اساسی، جایگاه ریاست جمهوری را بی‌خاصیت کرده، در حالی...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده