تعداد بازدید: ۵
تاريخ انتشار: شنبه،۳۰ شهریور ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۱۱:۴۴
احتمال حذف دورن حزبی نتانیاهو در سایه نتایج انتخابات
از این رو برای واکاوی سناریوهای پیش روی احزاب سیاسی به منظور تشکیل دولت در سرزمین های اشغالی، گفتگویی بادکتر مهدی ذاکریان، کارشناس و پژوهشگر حقوق بین الملل و تحلیلگر مسائل اسرائیل صورت گرفته است که در ادامه از نظر خواهید گذراند: - با مشخص شدن نتایج انتخابات پارلمانی 17 سپتامبر (26 شهریور) اسرائیل دو جریان اصلی انتخاباتی (جریان راستگرا با محوریت حزب لیکود و شخص بنیامین نتانیاهو و جریان میانه با مرکزیت حزب آبی و سفید و رهبری بنی گانتس) نتوانست اکثریت کرسی های پارلمانی (61 کرسی) کسب کند، چنانی که این امر از قبل هم قابل پیش بینی بود؛ اما در این میان به نظر می رسد که شکست بینامین نتانیاهو و حزب متبوعش مهمترین اتفاق سه شنبه انتخاباتی در سرزمین های اشغالی بود.
از نگاه شما چرا نتانیاهو برای پنجمین بار پیاپی نتوانست نخست وزیر اسرائیل شود؟در پاسخ به بخش اول سوال شما باید گفت که مجموعه ای از فاکتورها و عوامل متعدد باعث ناکامی نتایناهو در این دوره از انتخابات شد؛ اول اینکه چون مسائل و تحولات اسرائیل به شدت وابسته و متاثر اقتضائات امنیتی است، لذا دولت ها در اسرائیل به هر میزان در این زمینه موفق عمل کنند از رضایت بیشتر افکار عمومی برخودار خواهند بود.
در صورتی که نتانیاهو در این موضوع یک شیوه رادیکال حداکثری را در طول سال‌های اخیر به کار برد که تبعات بسیار منفی و سویی برای امنیت اسرائیل در برداشت. به خصوص در ماه‌های اخیر این تبعات بسیار جدی بود، به گونه ای که این مسئله به یکی از عوامل شکست وی در انتخابات بدل شد. به عبارت دیگر نحوه برخورد دولت راستگرای بنیامین نتانیاهو با فلسطینیان کرانه باختری، تقابل و تنش با نوار غزه و نیز برخورد با اعراب ساکن در سرزمین های اشغالی ۱۹۴۸ سبب آن شد که چالش های بسیار جدی برای نتانیاهو شکل گیرد.
لذا دولت متبوع وی در این راستا برای برقراری امنیت پایدار در اسرائیل چندان موفق عمل نکردند و در سایه همین عملکرد مشکلات جدی را برای تل‌آویو شکل داده است که یقیناً دولت آتی نیز با آن دست و پنجه نرم خواهد کرد.مسئله یا فاکتور دیگر به اقتضائات داخلی سرزمین‌های اشغالی، به ویژه در حوزه اقتصاد و رفاه باز می‌گردد که باز هم به واسطه عملکرد نتانیاهو نارضایتی های جدی در میان افکار عمومی اسرائیل نسبت به اقدامات دولتش در طول این سال ها شکل گرفته بود.
به عبارت دیگر عملکرد دولت نتانیاهو در رفع مشکلات اقتصادی و ایجاد رفاه به نحوی بود که نه تنها این چالش‌ها حل نشده باقی ماندند، بلکه به واسطه عملکرد نتانیاهو بر شدت آن افزوده شد و این مسئله باعث افزایش نارضایتی نسبت به عملکرد نخست وزیری در طول ۱۰ سال گذشته شد.علاوه اکنون قریب به ۱۰ سال است که بنیامین نتانیاهو زمامدار امور در اسرائیل است و معمولاً در هر جامعه‌ای به واسطه تداوم و استمرار یک دولت در راس قدرت دیگر جذابیت ابتدایی برای آن دولت در طول زمان وجود ندارد.
در سایه همین واقعیت است که تغییر در ساختار و بدنه سیاسی صهیونیست‌ها اجتناب‌ناپذیر جلوه می کرد. همه این عوامل و پارامترها به هم کمک کرد تا شرایط برای تغییر نتانیاهو و به تبع آن ناکامی در انتخابات شکل گیرد، به خصوص آنکه سایه سنگین فساد مالی و اداری وی و خانواده اش در طول یکی دو سال هم به عنوان کاتالیزور در ناکامی و شکست نتانیاهو به شدت موثر بود.
- با این نتایج سناریوهای پیش رو برای ائتلاف سازی به منظور تشکیل دولت آتی و آینده سیاسی سرزمین‌های اشغالی چه خواهد بود؟قطعاً کلاف تشکیل دولت در سرزمین‌های اشغالی با نتایج کنونی به شدت پیچیده تر از گذشته شده است. به گونه‌ای که سناریوهای بسیار متفاوت، متعدد و گاه متناقضی را می‌توان برای این مسئله را مد نظر قرار داد.
چون نتایج انتخابات، نه تنها بحران سیاسی اسرائیل را حل نکرده باقی گذاشته است، بلکه آن را پیچیده‌تر نیز کرده است. اما نکته مهمی که نباید در این میان فراموش کرد این است که نگاه آویگدور لیبرمن و سهم 9 کرسی حزب متبوعش یعنی اسرائیل خانه ما می ‌تواند نقش تعیین کننده ای برای ایجاد ائتلاف در جهت تشکیل دولت آتی داشته باشد.
در این راستا با وجود آن که لیبرمن گفته است از یک ائتلاف گسترده با مشارکت لیکود و حزب آبی سفید حمایت می‌کند، اما روشن است که نمی‌توان او (لیبرمن) را جزئی از احزاب میانه و یا چپ در نظر گرفت. از این رو دولتی با نگرش و مشی چپ و میانه آخرین گزینه‌ای است که لیبرمن می‌تواند در آن مشارکت کند.
پیرو این نکته بود که وی از همان ابتدا خواستار تشکیل دولت وحدت ملی است تا بتواند در عین حالی که با جریانات راستگرا موفق به تشکیل دولت شده است از اهرم فشار احزاب چپ و میانه برای منافع شخصی خود استفاده کند.به هر حال واقعیت این است که اختلاف در جریان راستگرایان پیش از آنکه به اختلاف نگاه حزبی بازگردد بیشتر به نوعی تضاد آرای شخصی در برخی مسائل بازمی‌گشت.
یعنی اگر نتانیاهو در خصوص معافیت خدمت سربازی دانش‌آموزان دینی ارتدوکس یهودی، رضایت لیبرمن را جلب می کرد اکنون دولت نتانیاهو نیازی به انتخابات مجدد پیدا نمی کرد. اما در این میان نباید وزن سیاسی برخی جریانات خردتر مانند فهرست مشترک عربی، اتحاد دموکراتیک، حزب کارگر، شاس و یهودیت توراتی متحده را نایده گرفت- ذیل نکات شما شیشه حیات سیاسی نتانیاهو بستگی زیادی به روند ائتلاف به منظور تشکیل دولت دارد.
با این تفاسیر سرنوشت بنیامن نتانیاهو در سایه این سناریوها چه خواهد بود؟اکنون سرنوشت و حیات سیاسی بنیامین نتانیاهو به واسطه پیچیدگی و در هم تنیدگی شرایط بعد از انتخابات در سرزمین های اشغالی به شدت مبهم است. چون اگرچه بنیامین نتانیاهو پیروز میدان انتخابات ۱۷ سپتامبر نشد، اما وی نیز شانس تشکیل ائتلاف با دیگر احزاب برای تشکیل دولت را دارد.
با این تفاسیر یقیناً دولت آتی نمی‌تواند یک دولت راستگرای یک دست و هماهنگ باشد. چرا که به دلیل ضرورت ائتلاف سازی و تشکیل دولت و نیز شرایط بسیار حساس خود بنیامین نتانیاهو به واسطه سایه سنگین پرونده فسادش، وی مجبور خواهد شد با هر جریانی ائتلاف لازم را انجام دهد.از این رو احتمال حضور دیگر احزاب در این ائتلاف از گروه های میانه گرفته تا حتی جریان ها چپ وجود دارد.
در این راستا ما شاهد بودیم که تنها ساعاتی پس از اعلام نتایج انتخابات بنیامین نتانیاهو خواستار ائتلاف با رقیب جدی خود یعنی حزب آبی و سفید و شخص بنی گانتس بود. در کنار این مسئله باید این را هم عنوان کرد که شاید جریانات راستگرا در سایه این نتایج دست به یک تصفیه درون حزبی بزنند. لذا این احتمال وجود دارد که احزاب راستگرا با توقف حمایت از نتانیاهو، گزینه دیگری را برای تشکیل دولت معرفی کنند و این یعنی پایان حیات سیاسی نتانیاهو.
البته ناگفته نماند که نتایج انتخابات نشان داده است که اگر چه نتانیاهو موفق به تشکیل دولت راستگرایش بدون ائتلاف با حزب اسرائیل خانه ما در جریان انتخابات 9 آوریل سال جاری میلادی نشد، اما این مسئله لزوما به معنای همواره بودن مسیر برای تشکیل دولت توسط جریان چپ و میانه با محوریت حزب آبی وسفید و شخص بنی گانتس نیست.
چرا که با نگاهی به نتایج این انتخابات اکنون بنیامین نتانیاهو در همراهی با احزاب تندرو اسرائیل می‌تواند مجموعا روی ۵۵ کرسی پارلمان حساب کند و بنی گانتس نیز در سایه حمایت احزاب میانه و چپ اسرائیل حداکثر قادر به کسب ۵۷ کرسی خواهد بود. یعنی تفاوت تنها به دو کرسی باز می گردد.- با این پیچیدگی وضعیت در تشکیل دولت در سرزمین های اشغالی آیا هر لحظه سایه بن‌بست سیاسی سنگین تر نخواهد شد ؟بن بست سیاسی پیش از این انتخابات و در جریان انتخابات پیشین در بهار سال جاری شکل گرفته است.
چون با وجود آن که انتخاب 17 سپتامبر اسرائیل با نتیجه‌ای به ظاهر متفاوت در مقایسه با انتخابات 9 آوریل پایان یافت، اما واقعیت این است که این انتخابات در واقع تکرار انتخابات بهار گذشته بود. از این رو باز تاکید می کنم که انتخابات برگزار شده در سه شنبه گذشته با این نتایج، نه تنها بحران سیاسی اسرائیل را حل نکرده باقی گذاشته، بلکه به مراتب آن را پیچیده‌تر هم کرده است.
با این تفاسیر من معتقدم اگر این جریان ها نتوانند به سمت یک ائتلاف سازی برای تشکیل دولت پیش بروند و در نهایت دوباره زمزمه انتخابات زودهنگام دیگری مطرح شود، یقیناً جامعه سیاسی و اجتماعی اسرائیل با یک انسداد جدی رو به رو خواهد شد.- در این میان دخالت ایالات متحده آمریکا تا چه اندازه بر تحولات داخلی اسرائیل اثرگذار خواهد بود.
آیا اساساً کاخ سفید و شخص دونالد ‌ترامپ به واسطه نیاز به بنیامین نتانیاهو برای عملیاتی کردن طرح هایی مانند معامله قرن، حاضر به دخالت در امور داخلی اسرائیل خواهد شد؟خیر ترامپ نیازی به دخالت در امور اسرائیل نمی بیند. چون تجربه سیاسی و دیپلماتیک در سه سال گذشته که دونالد ترامپ زمام امور در کاخ سفید را به دست گرفته به وضوح نشان داده است که وی با توجه به مشی و منش تاجر مابانه خود یک رویکرد بسیار منعطف را در برخورد با جریان ها و شخصیت های سیاسی جدید دارد.
در این خصوص دونالد ترامپ زمانی که یک دولت و شخصی در کشوری روی کار بیاید با آغوش باز از آن استقبال می کنند و حتی به شماتت، سرزنش و نقد عملکرد چهره سابق باز می پردازد.بنابراین من معتقدم چون دونالد ترامپ یک فرصت طلب به تمام منعا در سایه وقوع تحولات و رویدادهای سیاسی و دیپلماتیک است، یقیناً اگر دولتی بدون حضور بنیامین نتانیاهو روی کار آید، اعلام خواهد کرد که اتفاقا با نخست وزیر جدید راحت‌تر می‌تواند برنامه‌های خود را پیش ببرد.
به رغم این که این بنیامین نتانیاهو بود که توانست در یک هماهنگی پررنگ با کاخ سفید، برخی از طرح های دونالد ترامپ و جارد کوشنر را پیاده کند. فلذا به دلیل ‌آن که دونالد ترامپ این مزیت را برای خود قائل است که می تواند با یک سیستم، ساختار و بدنه جدید، برنامه‌های خود را در اسرائیل پیش ببرد از هر گونه تغییر و تحول در هیات حاکمه رژیم صهیونیستی استقبل هم می کند.
البته ناگفته نماند که دونالد ترامپ اولویت خود را صرفا در قالب هماهنگی با یک شخص، جریان و حزب خاص در اسرائیل محدود نمی کند، بلکه کانون تلاش ها و تکاپوی خود را برای افزایش امنیت اسرائیل به کار بسته است و در این راستا تفاوتی نمی‌کند که چه شخصیتی و چه جریانی زمام امور در سرزمین‌های اشغالی به دست بگیرد.
- حزب آبی و سفید و به خصوص شخص بنی گانتس در ایام انتخابات مواضعی در خصوص برخورد جدی تر با جمهوری اسلامی ایران، تقابل بیشتر با نوار غزه، افزایش شهرک سازی ها، الحاق کرانه باختری به سرزمین های اشغالی و نظایر آن مطرح کرد. اساساً با توجه به اینکه این حزب یک مشی میانه را برای خود برگزیده است، می توان عنوان داشت اگر دولت آتی در سرزمین های اشغالی با محوریت جریان آبی و سفید روی کار آید، دست به این اقدامات رادیکال بزند و یا اینکه تمام این مواضع از حد شعار تبلیغات انتخاباتی پا فراتر نخواهد گذاشت؟با وجود آن که گانتس در عرصه سیاست تازه وارد است، ولی او ژنرال بازنشسته ارتش اسرائیل است.
لذا یقیناً حزب آبی و سفید و شخص بنی گانتس، حتی با مشی میانه خود در عرصه سیاست خارجی تفاوتی با اقدامات و رفتار بنیامین نتانیاهو نخواهد داشت. تنها نقطه تفاوت این دو جریان به مسائل داخلی در سرزمین‌های اشغالی بازمی‌گردد. نکته بسیار مهمی که در این میان نباید فراموش کرد این است که تمام احزاب سیاسی در اسرائیل از راست رادیکال گرفته تا احزاب میانه و گرایشات چپ معتقد به بقای اسرائیل در سایه افزایش امنیت آن هستند و برای رسیدن به این منظور از هیچ کوششی فروگذار نخواهند بود.
لذا در این رابطه یک توافق و اشتراک نظر میان تمامی این احزاب و شخصیت ها از هر طیف و جناح سیاسی وجود دارد.با توجه به همین نکته است که اگر حزب آبی و سفید از چالش ائتلاف سازی بگذرد و در نهایت بنی گانتس بتواند در راس امور قرار گیرد، عملکرد دولت آتی در عرصه تقابل و تخاصم با فلسطینیان و نیز برخورد با ایران و نیروهای همسو با آن در منطقه چندان تفاوتی با عملکرد بنیامین نتانیاهو نخواهد داشت.
به هر حال بنی گانتس یک ژنرال نظامی ارتش صهیونیستی است و با یک نگاه نظامی و میلیتاریستی شرایط را رصد و تحلیل می کند و در سایه آن دست به اقدام نیز می زند.اما در شرایط کنونی به نظر می رسد که چالش ها و مشکلات درونی اسرائیل به واسطه پیچیده تر شدن کلاف سردرگم تشکیل دولت بر دیگر وجود عملکردی و فعالیت های تل آویو اثرات خود را داشته باشد.
زمانی که بنیامین نتانیاهو از سفر به نیویورک به منظور شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد خودداری می کند، نشان می دهد که اکنون وضعیت نگران کننده و حساسی در سرزمین های اشغالی شکل گرفته است که دیگر مسائل و ابعاد فعالیت های صهیونیست ها را تحت الشعاع قرار داده است، حتی مسائل و فعالیت های اسرائیل در حوزه سیاست خارجی.
کلمات کلیدی انتخابات اسرائیل نتانیاهو
ادامه

کد خبر: 911554  |  ادامه: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، انتخابات پارلمانی سپتامبر 2019 رژیم صهیونیستی یکی از تحولات ویژه در این رژیم است که تغییرات ویژه ای را در این رژیم رقم خواهد زد. چرا که این انتخابات در پی عدم توانایی نتانیاهو در تشکیل کابینه در انتخابات آوریل 2019 برگزار شده است و براساس نتایجی...
▫ نتانیاهو در بن‌بست، گانتز در سنگلاخ  شبکه ایران - بين‌الملل
چرا نتانیاهو برای پنجمین بار پیاپی نتوانست بدون نیاز به ائتلاف نخست‌وزیر شود؟مسائل و تحولات اسرائیل بشدت وابسته و متأثر از اقتضائات امنیتی است، لذا دولت‌ها در اسرائیل به هر میزان در این زمینه موفق عمل کنند از رضایت بیشتر افکار عمومی برخوردار خواهند بود. نتانیاهو در این موضوع یک شیوه رادیکال...
نخست وزیر رژیم صهیونیستی بار دیگر، بنی گانتس رهبر حزب «آبی و سفید» را به تشکیل دولت وحدت ملی دعوت کرد.، بنیامین نتانیاهو در واکنش به دستیابی ژنرال گانتس به ۳۳ کرسی در مقابل ۳۲ کرسی حزب حاکم لیکود به رهبری خود، با انتشار توئیتی تازه، به احتمال برگزاری دور جدید انتخابات پارلمانی اشاره کرد.وی گفت: گانتس...
به گزارش ایسنا به نقل از روسیا الیوم، آویگدور لیبرمن، رئیس حزب اسرائیل خانه ما در نشستی خبری گفت: نتانیاهو به فریب‌های سیاسی خود ادامه می‌دهد تا مسئله را به دور سوم انتخابات بکشاند.وی افزود: نخست‌وزیر برای جلوگیری از رویارویی با عدالت و تلاش برای کسب اکثریت ۶۱ کرسی کنست (پارلمان اسرائیل)...
- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، بر اساس قانون پایه رژیم صهیونیستی، تعیین نخست وزیر برای تشکیل دولت در رژیم صهیونیستی از وظایف رئیس این رژیم است. بر همین اساس رئیس رژیم صهیونیستی می تواند به تمام کسانی که در انتخابات توانسته اند به پارلمان (کنست) راه پیدا کنند مأموریت تشکیل...
به نقل از النشره، آویگدور لیبرمن رئیس حزب صهیونیستی «اسرائیل خانه ما»، به دعوت بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی از بنی گانتز رئیس حزب آبی و سفید برای تشکیل کابینه وحدت صهیونیست‌ها واکنش نشان داد.وی افزود: نتانیاهو به حیله سیاسی روی آورده است تا اسرائیل را به دور سوم انتخابات پیش ببرد. نتانیاهو...
- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رسانه‌های رژیم صهیونیستی،‌ براساس نتایج شبه رسمی انتخابات کنست، حزب کاحول لاوان(آبی سفید) به ریاست بنی گانتس به 33 کرسی و حزب لیکود نتانیاهو به 31 کرسی دست یافته است، فهرست مشترک عربی به 13 کرسی، حزب شاس به 9 کرسی، اسرائیل...
«احمد بخشایشی اردستانی» تحلیلگر مسائل بین‌الملل در تشریح آخرین وضعیت نتایج انتخابات زودهنگام اسرائیل و سناریوهای پیش‌رو برای تشکیل دولت ائتلافی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: واقعیت این است که جامعه اسرائیل یک جامعه شیشه‌ای است؛ به این معنا که جامعه به دلیل ناهماهنگی‌هایی...
«بنی گانتز» رهبر ائتلاف آبی‌وسفید در انتخابات سراسری فلسطین اشغالی امروز (پنجشنبه) اعلام کرد فقط به شرطی در ائتلاف کابینه فراگیر را می‌پذیرد که خودش نخست‌وزیر شود.در بیانیه مشترک گانتز با «یائیر لاپید» رهبر حزب «یش عتید» (یکی از اعضای مهم ائتلاف آبی‌وسفید) تاکید شده لیکود باید گانتز را به عنوان...
العالم - آمریکادر حالی که نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به ناکامی در انتخابات پارلمانی این رژیم و تشکیل کابینه اذعان کرده است، رسانه‌های صهیونیستی از سفر امروز پنجشنبه نماینده ویژه رئیس‌جمهور آمریکا به فلسطین اشغالی به منظور رایزنی درباره طرح ضد فلسطینی «معامله قرن»...

آخرین خبرهای بين‌الملل

چهارمین مناظره انتخاباتی دموکرات‌های آمریکا برگزار شد+جزئیات خبرگزاری فارس  ۵ روز پیش

چهارمین مناظره انتخاباتی دموکرات‌های آمریکا برگزار شد+جزئیات به گزارش گروه مانیتورینگ بین‌الملل خبرگزاری فارس، ۱۲ نامزد دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا بامداد چهارشنبه چهارمین دور مناظره انتخاباتی خود را در ایالت اوهایو به میزبانی روزنامه نیویورک‌تایمز برگزار کردند.  «جو بایدن»، معاون سابق رئیس‌جمهور آمریکا، «بیتو اُ روک»، نماینده...

قانونگذاران آمریکایی به قطعنامه‌ای در مخالفت با راهبرد ترامپ در سوریه رأی می‌دهند خبرگزاری فارس  ۵ روز پیش

قانونگذاران آمریکایی به قطعنامه‌ای در مخالفت با راهبرد ترامپ در سوریه رأی می‌دهند به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه به قطعنامه‌ای که برای اعلام مخالفت رسمی با تصمیم «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا جهت خروج نظامیان کشور از سوریه تدوین شده رأی خواهند داد.  پایگاه خبری «هیل» نزدیک به کنگره آمریکا به نقل ا یک سخنگوی «نانسی...

آمریکا به دنبال معاف کردن قراردادهای تسلیحاتی از تحریم‌ها علیه ترکیه خبرگزاری فارس  ۵ روز پیش

آمریکا به دنبال معاف کردن قراردادهای تسلیحاتی از تحریم‌ها علیه ترکیه به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دولت آمریکا قصد دارد قرار دادهای تسلیحاتی این کشور با ترکیه را از تحریم‌های اعمال‌شده علیه آنکارا به دلیل عملیات این کشور در شمال شرق سوریه معاف کند.  پایگاه «Inside Defense» گزارش داده وزارت خارجه آمریکا در حال تدوین معافیت‌هایی با هدف...

مجلس نمایندگان آمریکا فعلاً برای تحقیقات استیضاح ترامپ رأی‌گیری نمی‌کند خبرگزاری فارس  ۵ روز پیش

مجلس نمایندگان آمریکا فعلاً برای تحقیقات استیضاح ترامپ رأی‌گیری نمی‌کند به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و رهبران حزب دموکرات تصمیم گرفته‌اند برگزاری رأی‌گیری عمومی در این مجلس در خصوص تحقیقات استیضاح از «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا را معلق کرده‌اند.  پایگاه پولیتیکو این خبر را به نقل از منابعی...

میزبانی متحدان دیرینه امریکا از رئیس جمهوری روسیه شبکه ایران  ۵ روز پیش

به گزارش دیلی میل، پوتین در سفر یک روزه‌ای که به ریاض داشت با ملک سلمان، پادشاه سعودی و محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور دیدار و درباره مسائل منطقه‌ای از جمله جنگ یمن و تنش‌های عربستان با ایران گفت‌و‌گو کرد. همچنین در این سفر 20 توافقنامه اقتصادی به ارزش میلیاردها دلار بین دو کشور...

امریکا، هم‎پیمان خود در ناتو را تحریم کرد شبکه ایران  ۵ روز پیش

در حالی که در 7 روز گذشته انتقادات بسیاری به رئیس‎جمهوری امریکا بابت خروج از شمال سوریه می‎شود؛ سایت شبکه خبری «الجزیره» گزارش داد، دونالد ترامپ دوشنبه شب در بیانیه‎ای با تأکید بر اینکه برخی از وی بابت خیانت به کردهای سوریه انتقاد کرده‎اند، از اعمال برخی تحریم‎ها بر ترکیه...

مخروبه‌ای به نام امریکا شبکه ایران  ۵ روز پیش

برخورد تند دونالد ترامپ با سفیر امریکا در اوکراین به سبب ممانعت وی از مدیریت بحران «اوکراین گیت» به شکل و گونه دلخواه رئیس جمهوری امریکا، جدیدترین گافی است که در این زمینه صورت گرفته و ترامپ طوری صحنه سیاست خارجی امریکا را به تمسخر گرفته که گویی صحنه‌های تجاری‌ای است که سال‌ها...

دادگستری آمریکا بانک ترکیه‌ای را به دور زدن تحریم‌های ایران متهم کرد خبرگزاری فارس  ۵ روز پیش

دادگستری آمریکا بانک ترکیه‌ای را به دور زدن تحریم‌های ایران متهم کرد به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک دادگاه فدرال در نیویورک بامداد چهارشنبه (به وقت تهران) «بانک خلق» ترکیه را رسماً به پولشویی، تلاش برای دور زدن تحریم‌های ایران و برخی جرائم دیگر متهم کرد.  «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه بارها از دولت «باراک اوباما» و «دونالد ترامپ»...

پامپئو و مایک پنس به ترکیه می‌روند خبرگزاری فارس  ۵ روز پیش

پامپئو و مایک پنس به ترکیه می‌روند به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، همزمان با تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ترکیه به دلیل عملیات نظامی این کشور در شمال سوریه، دو تن از مقامات ارشد آمریکایی فردا راهی آنکارا می‌شوند. کاخ ریاست جمهوریآمریکا شامگاه سه‌شنبه (۲۳ مهر) طی بیانیه‌ای اعلام کرد که «مایک پامپئو»، وزیر...

سوئد صادرات سلاح به ترکیه را متوقف کرد آفتاب نیوز  ۵ روز پیش

آفتاب‌‌نیوز : به گزارش روسیا الیوم، در بیانیه دفتر ویژه بازرسی محصولات راهبردی سوئد آمده است که این دفتر از روز سه شنبه همه مجوزهای صادره برای صادرات سلاح و تجهیزات نظامی به ترکیه را لغو کرده است.بر اساس این بیانیه، سوئد در سال ۲۰۱۸ میلادی حدود ۳۰ میلیون یورو به ترکیه صادرات سلاح و تجهیزات...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده

پربیننده ترین خبرها