تعداد بازدید: ۴
تاريخ انتشار: شنبه،۳۰ شهریور ۱۳۹۸
ساعت انتشار: ۱۱:۵۱
روایت «قسم» از معضلی اجتماعی/ قسامه؛ مأموریتی تقریباً غیرممکن

شفقناـ فیلم «قسم» داستان سرنشینان اتوبوسی است که از گرگان به مشهد می‌روند تا در مراسم قسامه شرکت کنند؛ پرسشی که برای مخاطب این فیلم پیش می‌آید این است که مبنای این مراسم چیست. با بررسی برخی ویژگی‌های این قاعده فقهی و حقوقی همچون وجود اختلافات فقهی، روحیات امروز مردم در قسم خوردن، صعوبت احراز شروط آن برای قاضی، به نظر می‌رسد استفاده از آن برای اثبات قتل در زمان کنونی تقریباً امری غیرعملی است.به گزارش ایکنا؛ «قسم» دومین فیلم سینمایی محسن تنابنده در مقام کارگردان است. سابقه فعالیت او در زمینه طنز سبب شده بسیاری از مخاطبان انتظار یک فیلم غیرکمدی و جدی را از او نداشته باشند، آن هم فیلمی که رویکردی چالشی درباره یک موضوع فقهی دارد. محسن تنابنده، نویسنده، بازیگر سینما و تلویزیون، با شخصیت نقی معمولی در سریال پایتخت برای اکثر مخاطبان شناخته شده است. او پیش از این در سال ۱۳۹۳ اولین فیلم سینمایی خود را با عنوان «گینس» کارگردانی کرد و این فیلم که مطلوب نظر بسیاری از مخاطبان و منتقدان قرار نگرفت، او را چندین سال از فیلمسازی دور کرد.حالا او با یک ملودرام به عرصه فیلم‌سازی بازگشته است تا شانس خود را در زمینه ملودرام اجتماعی بیازماید، اما موضوعی که او برای دومین اثر سینمایی‌اش انتخاب کرده است می‌تواند چالشی پیش روی سیستم حقوقی و قضایی بگشاید. قسم یک فیلم جاده‌ای است و داستان این فیلم روایت سرنشینان یک اتوبوس است که از گرگان به مشهد می‌روند تا در مراسم قسامه شرکت کنند. این گروه اعضای خانواده رضوان، زنی هستند که ۵ سال قبل به قتل رسید. راضیه، با بازی مهناز افشار، به گمان اینکه شوهر خواهرش با بازی مهران احمدی قاتل خواهرش است، اقوام خود را برای سوگند خوردن به دادگاه می‌برد. در بین راه مخاطب با داستانک‌های برخی سرنشینان اتوبوس همراه می‌شود و در بین راه خسرو، همسر راضیه، با بازی سعید آقاخانی به اعضای اتوبوس می‌پیوندد که با ممانعت از حضور آن‌ها در دادگاه از بروز قسامه جلوگیری کند.برداشتی انسانی از یک قانون شرعحسین سلطان محمدی، منتقد و کارشناس سینما در گفت‌وگو با ایکنا فیلم سینمایی «قسم» را اثری در خور توجه دانست و گفت: این فیلم سینمایی برداشتی انسانی از یکی از قوانین شرعی را به تصویر می‌کشد، این اثر توانسته نگاهی صحیح اسلامی از یک قانون شرعی را برای مخاطبان تبیین کند.وی افزود: محسن تنابنده که بیشتر به عنوان بازیگر شناخته می‌شود، در این فیلم به خوبی توانسته الگوی داستانی خود را عرضه کند. نکته جالب‌تر اینجاست که در الگوی داستانی تنابنده ویژگی احساسی بسیار خوبی را شاهدیم که تماشاگر همانند قهرمان قصه (مهناز افشار) از حقیقت ماجرا در انتهای داستان شوکه می‌شود، چون می‌فهمد سعید آقاخانی (همسر قهرمان فیلم) بر خلاف تصورات دیگران، گناهکار واقعی است. قسم اثری مفید برای سینمای ایران است که در آن قوانین اسلامی به شکل مناسبی ترسیم شده است.
این منتقد سینما در پاسخ به این پرسش که چرا برخی‌ها این فیلم را در پرداخت به «قسامه» ناتوان می‌دانند؟ چنین توضیح داد: در قانون آمده اگر شواهد و دلایل برای دادگاه محکمه‌پسند نباشد و شاکیان بر شکایتشان اصرار داشته باشند یکی از آخرین مواردی که بیان می‌شود «قسامه» است. در این قانون پنجاه شاهد عادل باید شهادت دهند. این اتفاق در جامعه ما بار‌ها رخ داده است، پس چرا باید نگاه به این موضوع در قالب یک داستان نادرست باشد؛ به ویژه که این راهکار اسلامی است در بسیاری از مواقع می‌تواند حلال مشکلات باشد و من هیچ برداشت سطحی از قسامه را در این فیلم ندیدم، زیرا می‌دانم کارشناس حقوقی نیز به فیلمساز مشاوره‌های لازم را داده است.مفهوم قسامه و لوثایده اصلی فیلم، یعنی قسامه، از دو منظر فقهی و حقوقی قابل بررسی است؛ توضیح آنکه اثبات جرم در فقه اسلامی دارای دو روش عام و خاص است. روش عام برای اثبات تمام جرایم قابل اعمال است، ولی روش خاص که قسامه جزو آن است در موارد خاصی به کار می‌رود؛ در فقه شیعه تنها موردی که قسامه اجرا می‌شود، جایی است که «لوث» وجود دارد که هم در رفع و هم اثبات جنایت کاربرد دارد. تعریف حقوقی هم مشابه است، یعنی روشی است که با استفاده از آن، در موارد وجود لوث، مدعی (شاکی) و مدعی‌علیه (متهم) یا اقوام و خویشاوندان مرد که پیوند خونی با آن‌ها دارد، می‌توانند با سوگند خوردن موجب محکومیت یا برائت کسی از اتهام ارتکاب جنایت شوند.سؤال اینجاست که معنای لوث چیست؟ از نظر فقهای شیعه هر جا که ظن غالب بر وجود قتل باشد، از موارد لوث است. مثلاً چنانچه قاضی هر موردی را با ظن غالب قتل بداند می‌تواند از حیث لوث بودن به قسامه متوسل شود. برای مثل فرد مسلّح آغشته به خون در نزد مقتول یا یافت شدن مقتول در خانه شخص یا مکان یک قوم که معمولاً در آنجا رفت‌وآمد نداشته یا اینکه عداوتی بین مقتول و آن قریه باشد. ماده ۲۳۹ قانون مجازات اسلامی مقرر می‌دارد: هرگاه بر اثر قراین و اماراتی و یا از هر طریق دیگری از قبیل شهادت یک شاهد یا حضور شخصی همراه با آثار جرم در محل قتل یا وجود مقتول در محل تردد یا اقامت اشخاص و یا شهادت طفل ممیز مورد اعتماد و یا امثال آنها، حاکم به ارتکاب قتل از جانب متهم ظن پیدا کند، مورد از موارد لوث محسوب می‌شود».قسامه در حقوق کیفریقسامه در سیستم حقوق کیفری ایران در موادی همچون ۱۶۰، ۲۴۴، ۲۴۷ و ۲۴۸، ۳۱۳ قانون مجازات اسلامی پذیرفته شده است. بر پایه ماده ۱۶۰ مصوب ۱۳۹۲ ادله اثبات جرم عبارت است از: اقرار، شهادت، قسامه و سوگند در موارد مقرر قانونی و علم قاضی. در ادامه ماده ۳۱۳ همین قانون، قسامه تعریف شده است. بهروز جوانمرد، مدرس دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری، در تشریح موارد استفاده از قسامه به ایکنا با بیان اینکه در فقه به ضرب و جرح جنایات گفته می‌شود، بیان می‌کند: در جنایاتی که متهم سوگند یاد می‌کند که کاری نکرده، ولی شواهد علیه وی است، اما دلیلی وجود ندارد، از قسامه برای اثبات قصاص یا دیه یا نفی آن استفاده می‌شود. پس کاربرد قسامه فقط در جنایات است؛ یعنی سایر جرایم با قسامه ثابت نمی‌شوند. در جنایات هم می‌توان از قسامه برای اثبات گناه‌کاری و هم اثبات بی‌گناهی استفاده کرد. همچنین برای اثبات خصوصیات جنایت یعنی عمدی یا غیرعمدی بودن نیز کاربرد دارد.
وی درباره موارد استناد به قسامه اظهار می‌کند: از لحاظ اولویت‌بندی ادله اثبات جرم، قسامه در مرتبه آخر قرار می‌گیرد. کما اینکه ماده ۲۱۳ قانون مجازات اسلامی مقرر داشته «در تعارض سایر ادله با یکدیگر اقرار بر شهادت شرعی، قسامه و سوگند مقدم است. همچنین شهادت شرعی بر قسامه و سوگند تقدم دارد.» پس از لحاظ سلسله مراتب ادله، قسامه در درجه پایین‌تری نسبت به اقرار و شهادت شرعی قرار دارد. همان طور که ماده ۳۱۳ تصریح می‌کند، در صورت فقدان ادله دیگر توسل به قسامه جایز است. ماده ۳۱۴ در تعریف لوث مقرر می‌کند که لوث عبارت است از وجود قرائن و اماراتی که موجب ظن قاضی به ارتکاب جنایت یا نحوه ارتکاب آن از جانب متهم می‌شود. ماده ۳۱۶ نیز مقام قضایی را موظف کرده است که در صورت استناد به قسامه قرائن و امارات موجبات لوث را در حکم خود ذکر کند.ایرادات حقوقی بر نظریه قسامهمنصور رحمدل، وکیل پایه یک دادگستری، بعد از بیان توضیحاتی درباره قسامه با بیان ایرادات حقوق درباره این اصل می‌پردازد و می‌گوید: قسامه یک ایراد اصلی دارد و آن خلاف اصل برائت بودن است که در اصل ۳۷ قانون اساسی به آن تصریح شده این نظریه برخلاف اصل کلی برائت است که متهم بی‌گناه تلقی می‌شود و دادستان باید بزهکاری او را اثبات کند، این متهم است که برخی اوقات باید بی‌گناهی خود را اثبات کند. البته معکوس شدن بار اثبات در برخی موارد نادر دیگر مورد توجه قانون‌گذار بوده، ولی توسل به قسامه برای اثبات بی‌گناهی با موازینی که در فروض معکوس بافته است، بار اثبات مورد توجه است تفاوت اساسی دارد.ایراد دومی که رحمدل به آن اشاره می‌کند، قسم خوردن بر چیزی که شهادت سمعی و بصری وجود ندارد؛ وی تصریح می‌کند: ایراد اساسی دیگری که به قسامه وارد است اینکه در قسامه افرادی که قسم می‌خورند، نه شاهد بصری قضیه هستند و نه شاهد سمعی آن. به همین جهت به آنچه ندیده‌اند قسم می‌خورند؛ البته طبق ماده ۲۱۳ در تعارض سایر ادله با یکدیگر، اقرار بر شهادت شرعی، قسامه و سوگند مقدم است. همچنین شهادت شرعی بر قسامه و سوگند تقدم دارد و این از عجایب است که کسی نسبت به آنچه ندیده قسم بخورد و به‌واسطه قسم وی جان انسانی در معرض خطر قصاص قرار بگیرد.
حکمت تشریعاز آنجا که قسامه در واقع در زمره قواعد فقهی منصوص (روایی) محسوب می‌شود، برای پاسخ به این نقدها، لازم است به بازخوانی روایات پرداخت و با بحث فقهی صحت یا حکمت آن را بررسی کرد. فحص سندی و محتوایی روایات وارد شده از معصومین(ع) و منابع حدیثی اهل سنت و همچنین کتب فقهی شیعه و سنی به نوعی نشان از تواتر روایات و قطعیت این مسئله در فقه اسلامی دارد که به دلیل تخصصی و طولانی بودن، از ذکر شواهد آن در این گزارش اجتناب می‌شود؛ علاقه‌مندان می‌توانند برای آشنایی با روایات و تحلیل فقهی این قاعده به کتاب ارزشمند «قواعد فقهی» به قلم آیت‌الله مصطفی محقق داماد مراجعه کنند.اما ریشه‌های صدور و حکمت این حکم در روایات چیست؟ ظاهر روایات نشان می‌دهد که قسامه درباره مقتولی است که در محله و یا در چاه قبیله‌ای پیدا شود و به دلیل سابقه دشمنی میان قبیله قاتل و مقتول، گمان برود که آنان او را کشته‌اند(وسائل الشیعه، ج۱۹). با بررسی کتب فقهی سه نکته قابل توجه در این زمینه وجود دارد؛قسامه نوعی بازدارندگی دارد؛ یعنی وقتی میان دو گروه و شخص خصومت و نزاعی باشد، احتمال توسل به قسامه می‌تواند مانع از خطر قتل مخفیانه شودنخست اینکه فقهای شیعه (برخلاف اهل سنت) تصریح دارند که قسامه برای موردی غیر از قتل همراه با لوث کاربردی ندارد. دوم اینکه بر اساس برخی روایات(وسائل الشیعه، ج۱۹، باب ۹) حکمت تشریع قسامه این است که «خون مسلم ضرورتاً صیانت شود و هدر نرود»‌. چنانکه حضرت علی(ع) در خصوص شخصی که در ازدحام نماز جمعه یا طواف فوت کرد، به خلیفه ثانی فرمودند: «خون مسلم هدر نمی‌رود؛ اگر قاتل شناخته شود، حق قصاص مطرح می‌شود. در غیر این صورت، پرداخت دیه بر عهده بیت‌المال است»‌. جالب اینکه از نظر حنفیان، الزام بستگان قاتل به قسامه و در نهایت پرداخت دیه به سبب تقصیر آنان در حفاظت از مقتول در موضع قتل و در مقابل ظلم جانی است.نکته سوم اینکه قسامه نوعی بازدارندگی دارد؛ یعنی وقتی میان دو گروه و شخص خصومت و نزاعی باشد، احتمال توسل به قسامه می‌تواند مانع از خطر قتل مخفیانه شود. در روایتی امام صادق(ع) می‌فرمایند: «قسامه برای احتیاط در خون مردم وضع شده است؛ به طوری که هرگاه فردی فاسق خواست فردی را بکشد، یا کسی به عنوان اینکه در مخفی گاهی است و کسی او را نمی‌بیند بخواهد کسی را بکشد، با وجود قسامه منصرف شود». اگر شارع چنین شواهدی را نپذیرد در این موارد ممکن است خون مقتول بی‌گناهی به هدر برود و ناامنی در جامعه پدید آید. البته قسامه شروطی دارد که برخی به آن بی‌توجهی کرده‌اند.ادای سوگند از روی علم یا گمانیکی از مهم‌ترین نقد‌هایی که در این زمینه وجود دارد و در بیان دکتر رحمدل گذشت، ادای سوگند بدون علم قطعی یا مستند بر حواس پنج‌گانه است؛ زیرا اساساً معقول نیست که حاکم با سوگند ۵۰ نفری که شاهد وقوع جنایت نبودند، حکم به قصاص کسی را صادر کند. این نقد بر این تصور است که در قسامه بدون علم و اطلاع می‌توان قسم خورد، در حالی که شخصی که سوگند می‌خورد باید عالم باشند و سوگند از روی گمان صحیح نیست. در روایت وقتی که رسول اکرم(ص) از انصار خواستند که بر قتل «سهل» به دست یک یهودی سوگند بخورند، آن‌ها گفتند «چگونه بر چیزی که ندیده‌ایم قسم بخوریم». در تحریرالوسیله امام(ره) نیز تصریح شده که شرط در قسامه، سوگند از روی علم است و ظن کافی نیست(تحریرالوسیله، ج ۴)در قانون مجازات اسلامی نیز که برگرفته از متون فقهی است، در مواد ۲۵۰ آمده است که «هر یک از قسم‌خورندگان باید قاتل و مقتول را بدون ابهام معنا، انفراد یا اشتراک و یا معاونت قاتل یا قاتلان را صریحاً ذکر و نوع قتل را بیان نمایند». در تبصره این ماده نیز می‌خوانیم: «در صورتی که قاضی احتمال می‌دهد که قسم‌خورنده یا قسم‌خورندگان در تشخیص نوع قتل که عمد یا شبه عمد و یا خطاست، دچار اشتباه می‌باشند، باید در مورد نوع قتل از آنان تحقیق نماید». در ماده ۲۵۱ نیز مجدداً تصریح شده «قسم‌خورندگان باید علم به ارتکاب قتل داشته باشند و از روی جزم قسم بخورند و قسم از روی ظن کفایت نمی‌کند». در تبصره این قانون نیز تصریح شده «در صورتی که قاضی احراز نماید که تمام یا برخی از قسم‌خورندگان از روی ظن و گمان قسم می‌خورند، قسم‌های مذکور اعتبار ندارد».نقد دیگر اینکه، در قسامه گاهی باید متهم بی‌گناهی خود را ثابت کند. این مسئله بر خلاف «البینه علی المدعی و الیمین علی المدعی علیه» است که مدعی ادای سوگند می‌کند و با سوگند او قضیه اثبات شود؛ پاسخ این است که در این قضیه بستگان او به ارتکاب قتل از سوی متهم (با علم) شهادت می‌دهند، ولی شرایط و حد نصاب لازم ادعا فراهم نیست یا اینکه برای رفع این اتهام ادای سوگند می‌کنند. به هر حال پیدا کردن ۵۰ نفر که از روی علم ادای سوگند کنند، کار دشواری است که قاضی را در اجرای قسامه دچار مشکل می‌سازد، اما او نمی‌تواند مشروعیت آن را منتفی کند.قسامه در واقعیات جامعه امروزآنچه از روایات استفاده می‌شود اینکه در تاریخچه دادرسی اسلام قسامه امری مشروع است، ولی اعتبار آن منوط به شرایطی است که بدون حصول تمام آن‌ها، قاضی نمی‌تواند از آن‌ها استفاده کند. یک شرط مبحث لوث بود که اکثر محاکم از امارات قضایی محکم برای اتهام قتل است. شرط دیگر احراز علم و یقین کسانی است که سوگند می‌خورند و حتی یک نفر آن‌ها ظن نداشته باشد. بنابراین با توجه به شرایط امروز جامعه که بسیاری غالباً بر اثر دشمنی یا طرفداری، بدون در نظر گرفتن واقعیات شهادت می‌دهند و سوگند می‌خورند، قسامه نمی‌تواند در حل مشکلات، چندان کمکی به قاضی کند. زیرا دادگاه‌های کیفری وقتی دلایل قوی به وقوع قتل از طرف متهم نداشتند، فوراً به سراغ قسامه نمی‌روند و بدون احراز علم و یقین در سوگن اولیای دم، متهم را با این قاعده محکوم نمی‌کنند. به ویژه اینکه وقتی حکمت این قاعده جلوگیری از هدررفت خون مسلمان است، نمی‌توان قاعده احتیاط در خون مسلمان را نادیده گرفت.آیت‌الله محقق داماد درباره این قاعده می‌نویسد: «به نظر می‌رسد، با توجه به شرایطی که در مباحث پیش گفتیم، اولاً: استفاده از قسامه برای اثبات قتل، در زمان کنونی تقریباً امری غیرعملی است. ثانیاً: اثبات قصاص امری بعید است؛ به خصوص آنکه نظر به وجود اختلافات فقهی، بی‌گمان از موارد شبهه است و شمول قاعده‌ی درأ، همان طور که قبلا بحث شد، نسبت به موارد قصاص خالی از توجیه نیست و به هر حال مقتضای احتیاط در دماء، عدم قصاص است.»(محقق داماد، ج ۴، ۱۲۸).گزارش از محمد پارساییان و مینا حیدری انتهای پیامfa.shafaqna.comشفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام
ادامه

کد خبر: 911591  |  ادامه: شفقنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

مدت زمان سفر با اتوبوس از تهران به سایر شهرها کانون تبلیغات  دیروز

مدت زمان سفر با اتوبوس از تهران به سایر شهرها سفر با هر وسلیه نقلیه ای هیجان انگیز است خصوصا اتوبوس که اگر جز آن دسته از افرادی که طبیعیت دوست هستند باشید، از سفر با اتوبوسی که از دل طبیعت و جاده های زیبای ایران می گذرد بسیار لذت خواهید برد. این روزها به دلیلی شرایط اقتصادی...

جاذبه های گردشگری برای سفر به دو شهر جذاب و دیدنی کانون تبلیغات  دیروز

جزیره قشم جزیره طبیعت و آرامش است. جزیره هزار رنگی که برای دوری از هیاهوی زندگی شهری می توان چند صباحی به دامان مناظر و طبیعت بکر آن پناه برد. نفس کشیدن در آب و هوای شرجی این جزیره و زیستن با مردمانی که به پیروی از این طبیعت بکر یک دست و یک رنگ هستند، تجربه و خاطره هایی به یاد ماندنی بر جای می گذارد....

معرفی موزه های استانبول با تور های استانبول کانون تبلیغات  دیروز

استانبول، شهر تاریخی و زیبا واقع در ترکیه است که دارای جاذبه های گردشگری بسیاری از جمله کاخ های باشکوه تاریخی، مساجد و موزه های جذاب و دیدنی است. اگر شما علاقه مند به تاریخ و تمدن شهر استانبول هستید موزه های تاریخی این شهر گزینه خوبی برای سفرتان می باشند. موزه های استانبول در تور استانبول  از...

ارسال لایحه اصلاح ساختار شهرداری تهران به شورا خبرگزاری برنا  ۴ روز پیش

ارسال لایحه اصلاح ساختار شهرداری تهران به شورا به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ حسن رسولی با اشاره به ارسال لایحه اصلاح ساختار از سوی شهرداری تهران و در توضیح این لایحه اظهار کرد: این لایحه در اجرای طرح مصوب شوراست و کاهش معاونت‌ها و اصلاح ساختار باید در قالب لایحه باشد.نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران افزود:...

گزارش تصویری(۲۲):واکس، تعمیر کیف، ماساژ و… خدمات موکب ها به زائران اربعین اباعبدالله الحسین(ع) شفقنا  ۴ روز پیش

شفقنا – گزارش تصویری(۲۲):واکس ،تعمیر کیف، ماساژو… خدمات موکب ها به زائران اربعین اباعبدالله الحسین(ع)عکس:حسین شهلایی انتهای پیامfa.shafaqna.comشفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

گزارش تصویری(۲۳): جلوه هایی از پیاده روی عظیم اربعین حسینی شفقنا  ۴ روز پیش

شفقنا -گزارش تصویری(۲۳): جلوه هایی از پیاده روی عظیم اربعین حسینی انتهای پیامfa.shafaqna.comشفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

باید پذیرفت که برخی دانش‌آموزان ویژه هستند تسنیم  ۴ روز پیش

باید پذیرفت که برخی دانش‌آموزان ویژه هستند - اخبار اجتماعی - فاطمه مهاجرانی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره مصوبه اخیر مجلس مبنی بر حذف تنوع مدارس و حذف مدارس سمپاد اظهار‌ کرد: هر مصوبه‌ای که به قانون تبدیل شود ما از آن تبعیت می‌کنیم اما این مصوبه مجلس ابتدا باید به تأیید شورای نگهبان برسد.وی متذکر شد:...

بهترین روش برای تربیت فرزندان چیست؟ خبرگزاری برنا  ۴ روز پیش

بهترین روش برای تربیت فرزندان چیست؟ به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ اصول تربیتی از جمله مواردی است که بنابر آموزه‌های گذشتگان از اهمیت بسیاری بالایی درون هر جامعه برخوردار است اما در برخی از اوقات روش‌های تربیتی منجر به بروز ناهنجاری‌هایی می‌شود که امکان انحراف را در فرزندان به وجود می‌آورد.اصغر...

دستگیری بیش از ۷۰۰۰ قاچاقچی در همدان آفتاب نیوز  ۵ روز پیش

آفتاب‌‌نیوز : سرهنگ هادی قزوینه روز سه شنبه در نشست اعضای شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر همدان اظهار داشت: با تلاش کمیته مقابله با عرضه استان همدان، در حوزه اطلاعاتی، عملیاتی و قضایی در بسته ای روبروی کمیته مقابله ایجاد نشده و همکاری نهادهای مسئول با این کمیته مطلوب است.وی افزود: ۷۷۸ طرح...

آموزش سایر زبان‌های خارجی از بن‌بست خارج می‌شود؟ تسنیم  ۵ روز پیش

آموزش سایر زبان‌های خارجی از بن‌بست خارج می‌شود؟ - اخبار اجتماعی - به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مجلس طرحی یک فوریتی برای شکستن انحصار از زبان انگلیسی ارائه کرده است، طرحی که هدف اولیه آن هموار‌کردن مسیر آموزش سایر زبان‌ها در مدارس است.کلیت این طرح صرفنظر از بندهای جنجالی آن، اقدام مورد تأییدی است که می‌خواهد پس از مدت‌ها...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده

پربیننده ترین خبرها